coupons ZELFBOUWMEUBELEN Viel wanhopen bij zien van vijandigheden Kan ikfl van u lenen? óscanini-lierclenking Milaan en Florence Bisschop van Breda gisteren overleden INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN AAN OPENBARE SCHOLEN oe Andy weeg \abel h kin De wereld viert paasfeest FINATABANKnv. SDAG 28 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Paasboodschap van Paus aus Paulus heeft op eerste paasdag in zijn paasboodschap !gd, dat zijn vreugde over de wederopstanding van Christus dt getemperd door „onophoudelijke conflicten en door drei- j ie en reusachtige problemen". I lachten der duisternis in de dertienhonderd den tellende boodschap van aus, die door de radio in 20 vuil werd uitgezonden en door iki oenen televisiekijkers in jjpa werd gevolgd, viel ook een 'rtoon van hoop te bespeuren. eest niet volkomen wanhopig n van de vijandigheden in wereld, van de pogingen in de 'an ijet goede", aldus de jaarlijkse boodschap van de de wereld wees erop, dat teeds zeer bezorgd is over tigingen van de wereldvrede en maatschappelijke conflicten, noemde de oorlog in Vietnam Nederlandse circusartiest en In- )j (ionaal befaamde jongleur en brist Joe Aijdy heeft zaterdag- ig bij zijn eerste optreden in Boltini een sabel in zijn kin jen. Hij moest hevig bloedend ziekenhuis worden gebracht de diepe snijwond werd gerei- gehecht. wijzigingen in het Ne- tds-Hongaarse programma, dat Boltini het komende seizoen derland en België brengt, was imte gekomen voor Joe Andy, •jarige Hagenaar Joop Klomp, ïoudt op de punt van 'n dolk, in zijn mond heeft, een sa- evenwicht, terwijl hij een ehte ladder beklimt en afdaalt. contracteerde Joop Klomp, Joe Andy voor de gehele toer- erdagmiddag trad Joe Andy het eerst op. By de afdaling trap remde hy, naar hij lelde, waarschynlyk door de hem vreemde omgeving, te af. Daarby schoot de vljjm- )e sabel van het puntje van >lk. De artiest kon door een reactie voorkomen, dat hij de zijn ogen of zijn hals Avonds voelde hy zich goed genoeg om zyn nummer te brengen. .dy geniet internationale faam Sommigen vinden te gevaarlijk. Zo ;ijn medewerking aan program sommige steden op de Phi- en in Japan geweigerd. Hy [ook op in Portugal, Afrika en Ind. niet met name maar het is bekend, dat hy zeer bezorgd is over het ont breken van vooruitzichten op een regeling daar. Encycliek De Paus kondigde in zijn rede aan, dat hij in de komende dagen een be langrijke encycliek zal publiceren, de vyfde sinds hy drie en een half jaar geleden gekroond werd. De encycliek zal gaan over armoede en sociale rechtvaardigheid. Tot de kinderen zei de Paus „niet bedroefd te zyn door de tegenspoed in deze wereld, door het geringe streven naar het goede en door de sterker wordende machten der duis ternis. Richt jullie hoop op het woord, dat niet voorby zal gaan, op zaken die waarachtig waard zyn er naar te verlangen. Voedt jullie gees ten met geloof in het goede". De Paus sprak tot byna 250.000 mensen die zich op het St. Pieters plein hadden verzameld. Voor de plechtigheid in de St. Pie- ter celebreerde Paus Paulus de mis in de arbeiderswyk Borgata Focca- cia. Buiten Rome. op de terugweg liet hy zyn auto stoppen bij twee hutten en bracht hy de 45-jarige landbouwer Umberto Merlonghi zyn paaswensen Demonstratie Een Italiaanse organisatie, die voor geboortebeperking en toestaan van echtscheiding is, heeft tydens de de Scala in Milaan is zaterdag de 100ste geboortedag her- j it van Arturo Toscanini, de dirigent wiens roem daar be- 1President Saragat en vele ministers waren onder de aan- igen. Saragat memoreerde in een toespraak de dirigent die, aar oud, in 1957 in de V.S. overleed. Hij was daarheen ge- :ht voor het fascistische bewind van Mussolini, g oor en orkest van de Scala voerden het ,.Te Deum" en het ilkslied voor twee naties" van Verdi uit, twee favorieten van Jeanini. L ok in Florence vond tegelijkertijd een Toscanini-herdenking '*ts. Daar werd zaterdagavond het „Requiem" van Verdi evoerd, als begin van een Verdi-festival dat van 6 tot i uni voortgezet zal worden. canini werd op 25 maart 1867 J|rma geboren en overleed op 17 1957 in New York. Hy stu- aan het conservatorium te ijiéa cello en begon zyn carrière idi peracellist. In Rio de Janeiro 31 erde hij voor de eerste keer waarop nog in datzelfde jaar agagement als operadirigent in volgde, waar hij tevens op- werd van het stedelijk or- aVia de Scala te Milaan kwam 1907 aan de Metropolitan te New York. In 1920 werd rtistiek directeur van de Scala Haan. Van 1929-1936 was hy nt van de New Yorkse Philhar- en van 1937 van het speciaal hem opgerichte N.B.C.-orkest .jjknini dirigeerde om. in Bay- en Salzburg. Reeds tydens zyn werd hy een legendarische fi- onder de grootste dirigenten: onovertroffen mees- trd vifcend waren zyn dictoriaal optre. zijn ontembaar temperament en Uterste nauwkeurigheid, ook wat irtituren betrof. Hij was een rii- t, die het uiterste aan klank en ling vergde, waarby grootse en [l stische werken zijn grootste rliefde hadden. paasmis van de Paus gedemonstreerd. De demonstranten verzamelden zich vlak voor de St.-Pieter met grote spandoeken waarop „gelukkig Pasen" en „lang leve de Paus" stond. Toen de Paus echter op het bordes ver scheen bleken deze vriendeiyke leu zen slechts losse hoezen te zyn, waaronder leuzen werden onthuld als „ja tegen de pil" „geboortebeperking" ..minder kinderen" .minder hongers nood" en „vyf miljoen Italianen wen sen een gezin zonder huichelachtig heid en zonder wreedheid". Enige toeschouwers en priesters trachtten de demonstranten hun spandoeken te ontfutselen. De poli tie verwyderde de 30 betogers uit de menigte. Schandaal In zyn vandaag gepubliceerde en cycliek „Populorum progressio" (voor uitgang der volkeren) roept Paus Paulus op tot Instelling van een we reldfonds ten behoeve van de onont wikkelde landen, dat gevormd zou moeten worden uit gelden welke de geïndustrialiseerde mogendheden voor hun bewapening uittrekken. In deze vla de bisschoppen aan de 500 miljoen rooms-katholieken ter wereld gerichte zendbrief noemt de Paus de door machtsvertoon en be wapeningswedloop veroorzaakte uit gaven „een onverdrageiyk schan daal", ten overstaan van het ïyden der mensheid. Benzinegebrek Busje met 10 kinderen nacht op Rijksweg 12 (Van onze Utrechtse correspondent) Een huisvrouw met tien kinderen heeft de koude nacht van zondag op maandag op Rijksweg 12 hy Utrecht gebivakkeerd in een Volks wagenbusje dat daar om 1 uur we gens gebrek aan benzine was biyven staan. De echtgenoot van de rouw, de 38-jarige Delftse gemeenteman J. H. Jonkers, was na een aantal uren wachten op zoek gegaan naar een niet gesloten benzinepomp. Hy werd op zes uur door de politie met een bebloed gezicht gevonden by de af rit naar de Utrechtse wyk Kana leneiland. Hy kan zich niet herin neren hoe hy zyn verwondingen heeft opgelopen. Het gezii Jonkers was samen met zyn 32-jarige kostganger J. Zwitser op familiebezoek geweest in Hooge- veen. Toen het busje by Utrecht was blyven staan werd besloten dat de heer Zwitser zou proberen benzi- te halen. De kostganger kreeg een en belande na allerlei omzwervin- i tenslotte in het politiebureau in Alphen aan de Ryn. Daar werd de Utrechtse politie gewaarschuwd. Het gezin Jonkers was intussen tot op het bot toe koud geworden en de heer Jonkers had na al die uren vergeefs wachten besloten zelf maar benzine te gaan halen. De politie vond hem met een bloedende wond. Kerkeliik Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Strijen (wykgem. 1) C. Baas te Nieuwerkerk aan de Ussel. Bedankt voor Benschop L. Trouw borst te Bleskensgraafvoor Oud- Beyerland (vac. W. H. v. Kooten) J. Zwynenburg te Oudewater. GEREF. KERK Beroepen te Emmen-Angelslo L. J. Wolthuis te Woerden. Bedankt voor Leidschendam (vac. L. G. R. Riphagen) C. L. Timmers te Amstelveen-Z. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor 's-Gravenzande G Bouw te Eemdyk; voor Bennekom M. C. Tanis te Barendrecht. Fluitist Kincaid - 71 - overleden William Kincaid, die als een van de voortreffeiykste fluitspelers ter wereld werd beschouwd, ls gisteren in de ouderdom van 71 jaar overle den. Totdat hy in 1960 met pensioen ging was Kincaid eerste fluitist van het orkest van Philadelphia. Daar mede kwam een einde aan een loop baan van 39 jaar by dat orkest. Vele jaren heeft hy les gegeven aan het Curis instituut te Phila delphia. Plotselinge dood van mgr. G. de Vet In de leeftijd van 49 jaar is de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet maandagochtend om half acht plotseling overleden. De bisschop voelde zich al enige tijd niet wel. Maandagochtend werd hij om kwart voor negen door het huispersoneel dood op bed aangetroffen, na door een bloedvatstoornis te zijn over leden. Mgr. De Vet is vanaf 1962 bisschop van Breda geweest en heeft zich in vijf jaar tijd een faam verworven, welke alles bevestigde wat van deze grote priester bij zijn benoeming werd verwacht. Daarom is de verslagenheid niet alleen in het bisdom Breda, maar in heel de Nederlandse kerkprovincie groot en is er ook veel medeleven in kringen van niet-r.-katholieken. Alge meen wordt het overlijden van de Bredase bisschop als een zeer ernstig verlies beschouwd. In Jerusalem Eerste paasdag werd in het Heilige Land gekenmerkt door het slechtste weer sinds mensenheugenis. Zondagavond keer den 500 pelgrims uit Israël, die diensten in de oude wijk van Jerusalem hadden bijgewoond, doorweekt en huiverend door de Mandelbaumpoort terug. Het sneeuwde en regende nog steeds. In totaal staken 1500 christenen uit Israël de grens over naar Jordanië. De rest van de pelgrims werd vandaag terug verwacht. Brazilië Saigon De Brazilianen hebben Pasen ge vierd met het traditionele „pak slaag van Judas". Mannen, vrouwen en kinderen slaan en schoppen dan af beeldingen van de verrader van Christus, die meestal veel geiy- kenis vertonen met plaatselyke auto riteiten. Zo had men het dit jaar speciaal begrepen op gouverneur Ne- grao de Lima, op wie nogal heftige kritiek is uitgeoefend omdat hy geen afdoende voorzorgsmaatregelen zou hebben getroffen tegen de overstro mingen en grondverschuivingen waarby dit jaar honderden mensen om het leven kwamen. De Rk. Kerk in Brazilië moet niet veel hebben van het „pak slaag van judas" maar is er nog niet in ge slaagd er een eind aan te maken. Mgr. De Vet werd op 16 november 1917 in Gilze geboren als zoon van een fabrikant. Na zyn studies op het Ypelaer en het groot se- te Hoeven, werd hy op 19 juni 1943 tot priester gewijd. Na enige jaren als kapelaan te hebben gewerkt werd hij op 8 oktober MGR. G. DE VET door de bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten vry gemaakt voor het werk als aalmoezenier van de arbeid voor de werkende bevolking van de stad Breda. Daarmee werd de grond slag gelegd voor het bedryfsaposto- mgr. De Vet de initia tiefnemer en bouwer is geweest. In 1953 werd hy ook benoemd tot hoofd-aalmoezemer van het inmid dels tot een landeiyk zielzorg insti tuut uitgegroeide bedrij fsapostolaat, dat ook budten de kring van de R.-K. Kerk sterk de aandacht trok. Mgr. De Vet bekleedde toen veel functies. Toen zyn voorganger mgr. Jos Bae ten, besloot zyn bisschopsambt neer te leggen in 1962, stond het voor ve len reeds by voorbaat vast dat hoofd - aalmoezen! er De Vet de aan gewezen opvolger was. In maart 1962 volgde zijn benoeming tot bisschop. Dynamische Een stoet van drieduizend in gele gewaden gehulde boeddhistische mon niken en hun volgelingen is zondag Saigon binnengetrokken nadat pre mier Ky opdracht had gegeven hen toe te staan de hoofdstad te betre den. De stoet was urenlang aan de stadsgrenzen tegengehouden door de oproerpolitie van Saigon. Laat in de ochtend liet Ky weten dat de stoet toegang kon worden verleend mits men zich ordeiyk zou gedragen. Er ontstond een enorme verkeersopstop ping. Later op de dag ging de grote groep mensen naar de An Kwoe- ang-pagode waar een groep boeddhis tische hoogwaardigheidsbekleders stond te wachten. De as van een ge cremeerde priester werd binnenge dragen, waarna een ceremonie van een uur begon. Saoedi Arabië Dit jaar is een record-aantal pel grims naar Mekka getrokken, zo is in Ryadh ,de hoofdstad van Saoedi- Arabië bekendgemaakt. Ruim 300.000 buitenlanders maakten de tocht, het geen 22.000 meer was dan vorig Jaar. Het aantal mekkagangers uit Saoe- di-Arabië werd niet genoemd. Duitsland figuur Als bisschop van Breda moest mgr. De Vet onmiddeliyk gaan deelnemen aan de concilievergaderingen in Ro me. Tegelijkertijd moest hy zich in werken als bisschop in het Bredase bisdom en deelnemen aan het werk van het Nederlands episcopaat. Ver nieuwing en aanpassing waren moge lijk, maar dan goed doordacht en wel overwogen was het devies van de Bredase bisschop, die zich als dyna mische figuur niet spaarde en dan ook daarvoor de tol moest betalen met een vry gevaariyke inzinking in 1965. Toen hy daarvan hersteld was, heeft hij zich toch niet ontzien. Het ene belangrijke initiatief volgde na het andere. Publikatles en brieven en belangrijke redevoeringen volgden el kaar regelmatig op en landehjk en diocesaan heeft de zevende bisschop van Breda in vijf jaar tyd een dui- deiyke koers weten uit te zetten en daden weten te stellen, die nog vele Jaren zullen doorwerken in hun ze genrijke gevolgen in en buiten de R.-K. Kerk. De begrafenis vindt plaats op za terdag 1 april. Om half elf wordt in de kathedraal een heilige mis opge dragen waarna de teraardebestelling volgt op het kerkhof Zuilen in Breda in het bisschopsgraf. Twee Duitse kardinalen-Josef Frings in Keulen en Julius Döpf- ner in München hebben zondag in hun paaspreek de verrijzenis van Christus een historisch feit genoemd. Kardinaal Frings zei in de Dom van Keulen, dat ook de moord op Julius Ceasar slechts via documen ten en getuigenissen tot ons is ge komen, maar dat niemand twyfelt aan het feit van de moord. Kardinaal Döpfner verklaarde in München, dat de verrijzenis van Christus geen subjectieve visie, maar een gebeurtenis in de geschiedenis is geweest, een gebeurtenis echter die het kader van de geschiedenis te bo ven gaat en alle geschiedkundige pro porties doorbreekt. Beide kardinalen kantten zich te gen de natuurwetenschappelijke twfyel aan de verrijzenis en de moderne interpretatie, dat Chris tus' opstanding slechts opgevat moet worden als een voortgaan van Christus' zaak door de tijden. Voor de preek van kardinaal Döpf ner deed zich een incident voor in de Dom van München. Een man kwam naar voren en besteeg de kansel. Hy riep met duldeiyke stem: „In Viet nam wordt Christus door christenen vermoord. Is uw hart ook zo ver steend, dat u dit alles koud laat?" Men wist de man na enige tyd te bewegen van de preekstoel af te ko- tot Ï0% korting uw Modehuls meesterlijk gemaakt dat kunt U zeggen van een C 1 bouwpakket. Ruime sortering in grote en kleine bureaus, schryfmeubelen, wandsecretaire, plantenbak, wandmeubelen, ladenkastje, slaapkamer, commode of kinderledikantje. NIEUW: noten salon-kastje in QUEEN ANNE-STIJL, een sieraad in Uw kamer of gang. Alle bouwpakketten worden onder volle fabrieksgarantie verkocht en ze zyn dank zy het eenvoudigste systeem gemakkelijk zelf in elkaar te zetten. Kom naar onze showroom en vraag vrijbiyvend Inlichtingen. Natuuriyk weer by H. JANSE, Haarlemmerstraat1 129, Leiden. Telefoon 30553 gehele dag gesloten. ARTURO TOSCANINI GEMEENTE OEGSTGEEST Burgemeester en wethouders brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot 1 mei a.s. gelegenheid bestaat tot de aangifte van leerlingen voor het op 24 augustus a.s. aanvan gende schooljaar. a. OPENBARE SCHOOL VOOR G.L.O. „TERWEESCHOOL'.Terweeweg 106, tel 54313. Inschryving iedere schooldag vóór 8.45 en na 15.30 uur aan de school, of telefonisch 50410 na de schooltyden. b. OPENBARE SCHOOL VOOR G.L.O. „FLORASCHOOL". Lange Voort 2. tel. 54314. Inschryving iedere schooldag vóór 8.45 en na 15.30 uur aan de school, of telefonisch 53582 na de schooltyden. o. 3e OPENBARE SCHOOL VOOR G.L.O., Lange Voort 103, ten noorden van de Piet Heinlaan. Inschryving iedere schooldag vóór 8.45 en na 15.45 uur aan de school, of telefonisch 54708 na de schooltyden. De leerlingen moeten vóór 1 oktober a.s. de 6-jarige leeftyd hebben bereikt. Verzocht wordt het trouwboekje mee te brengen. De scholen leiden op voor gymnasium, lyceum, h.b.s. en u.l.o. Hebt u op korte termijn contant geld nodig? Bel, schrijf of kom persoonlijk even langs voor inlichtingen bij de 'Finata' Bank N.V. (20 eigen kantoren in Nederland) BELANGRIJKE OPENBARE VERHURING VAN WIITE POMPEN Ten overstaan van de Notarissen W. G. Jongsma te Lelden en J. W. Worst te 's-Gravenhage zal op 7 april a.s. by opbod en 28 april daaropvolgend by afslag te 's-Gravenhage in een der zalen van AMICITIA, Westeinde 15 tel kens omtrent 2.30 uur des namiddags worden overgegaan tot de openbare VERHURING VAN DIV. BENZINE-VERKOOPPUNTEN Quick Service Stations met witte pompen) en ander onroerend goed te 's-Gravenhage en omgeving. Inlichtingen: met uitvoerige omschrijving van de objecten en condities te verkrygen by genoemde notarissen te Leiden. Rapenburg 31. tel. 25351 en te 's-Gravenhage Oostduinlaan 32, telefoon 116166.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15