koelkasten Nacht zonder einde tramPo"ne springen Auteur Cornelius Ryan naar Prins Bernliard Bond Christelijke Oranjeverenigingen op de vingers getikt ZATERDAG 25 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 Ons dagelijks vervolgverhaal door Alistair Macleau 99 .Een touw, Mason!" zei hij zacht. Geef me een touw. De spleet sluit ant het ijs beweegt". Ik wist dat hij het bij het rechte ind kon hebben. Alle gletsjers be regen. sommige op de westkust jroenland zelfs verbazingwekkend In het noorden bijvoorbeeld ewoog de grote Upernavikgletsjer dan een meter per 6ort. Als om de woorden van Small- ood te bevestigen, begon het mijn voeten te trillen en te kra- en gleed het een paar centi- eter „Vlug!" Tot het laatste moment ist Smallwood zijn zenuwen in be- ■ang te houden. Er lag een drin- ende klank in zijn stem, maar de- bleef volkomen beheerst en op zijn sicht viel niets te lezen. „Vlug of ik ihiet haar neer!" Ik wist dat hij het meende. .Goed", zei ik kalm. Het leven van largaret Ross hing aan een zijden raadje, maar lk had me nog nooit zeker van mezelf gevoeld. Ik rol- het touw uit dat ik over mijn houder droeg. „Daar komt het". Hij strekte zijn handen uit om het op te vangen. Ik deed een naar voren en met met mijn inden dicht tegen het lichaam ge rukt wierp ik me als een vallende boven op hem. Hij zag me inkomen, maar door' het om heen kronkelende touw en de perkte ruimte in de spleet kon hij gauw niet schrap zetten, ijn voeten raakten hem tegen de houder en boven op elkaar kwa- met een smak op de rots- »dem terecht. Ondanks zijn klein «tuur was Smallwood opmerkelijk erk, maar hij kreeg geen enkele ins. Weliswaar moest hij even ver- ift zijn geweest toen ik boven- hem viel, maar daar stond tegen- ir dat ik verzwakt was door mijn Dedverlies van de wond aan mijn houder. En toch had hy geen kans. kneep mijn handen om de magere ïl, stoorde me niet aan zijn woe- nde schoppen en zijn pogingen om et zijn vingers mijn ogen uit te eken, maar sloeg zonder ophouden achterhoofd tegen de blauwe r van de spleet tot ik zijn haam voelde verslappen. Daarna oest ik maken dat ik wegkwam, mt de ijsmuren waren al minder halve meter van elkaar. Ik bevond mij alleen met Small- de spleet. Wel was Jackstraw, ïergelaten door Hillcrest en een inen, even beneden geweest touw om het middel van argaret te knopen, maar meteen ad hy zich weer naar boven laten jjsen. Ik zou er een eed op gedaan ebben dat mijn gevecht seconden ad geduurd, maar later hoorde ik vier minuten achter elkaar adden gevochten. Het kan zijn weet het niet meer. Ik werd me 5 weer iets bewust toen ik de drin- nde stem van Jackstraw hoorde en touw op myn schouder te- chtkwam. „Vlug, dokter MasonDe spleet zich elk moment sluiten". „Ik kom. Eerst echter graag nog ander touw". Ik wees op de aagbare radio aan mijn voeten. „Er dat ding te veel gebeurd en leden om het hier te laten liggen". Twintig seconden later, toen ik me rer de rand van de spleet werkte, hoof het ijs opnieuw een paar een- I jneter in de richting van de ijs- j i op hetzelfde ogenblik hoor de stem van Smallwood. Hij g op handen en knieën en keek ADVERTENTIE Een van de vele attractie* in het 1.000.000 ma grote recreatiecentrum .Duinreli'o.a. bos en duin speeltuin midget-golf kano's gondel sportlandebowling Café-Rest. „De Schaapskooi" blik naar de steeds dichterbijko- mende ijswanden. „Gooi me een touw toe!" Hij kon de dood zijn hand naar hem zien uitstrekken, maar hield zijn stem volkomen in bedwang en zijn ge zicht bleef een onbewogen masker. „In vredesnaam, gooi me een touw toe". Ik dacht aan het spoor van doden dat Smallwood achter had gelaten de dode gezagvoerder van het vlieg tuig, de drie dode bemanningsleden, kolonel Harrison, Brewster, mevrouw Dansby-Gregg Marie LeGarde en Mahler die hy op het randje van de De rechts-radicale „Actie, dood had gebracht het meisje dat schap Oder-Neisse" heeft gisteren in zich nu bevend tegen me aan- een brief aan de burgemeester drukte en dat hij vele malen met j Aken geprotesteerd tegen het toe de dood had bedreigd. Vervol- Protest tegen onderscheiding voor Luns gens keek ik naar Jackstraw. had een rol touw over de arm. In de uitdrukking op zijn gezicht weerspiegelden zich dezelfde onver zoenlijkheid en onbarmhartigheid die mij op dat moment beheersten. De Eskimo begaf zich naar de rand van de spleet. Hy hief 't touw hoog boven zijn hoofd, slingerde het naai de man beneden hem en ging zon der een woord te zeggen wt Jackstraw en ik wendden de spleet af terwijl we Margart Ross tussen ons in namen en haar ondersteunden, liepen we langzaam de gletsjer op waar de commandant van d elandingstroep ons opwachtte. Onder het lopen voelden we de glets jer onder onze voeten sidderen toen miljoenen tonnen ijs naar beneden en in de richtig van de Kagalak- fjord schoven. EINDE kennen van de internationale Kareis- prijs van de stad Aken wegens zijn verdiensten voor de eenwording van Europa aan minister Luns. De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken zal deze onderscheiding op 4 mei ontvangen. „Akon" is een radicaal groepje dart strijdt tegen het loslaten van de Duitse aanspraken op de vroeger on der Duits gezag gestaan hebbende westelijke Poolse g bieden. In de brief wordt aan minister Luns onder meer verweten dat hij zich openlijk heeft uitgesproken voor de Oder-Neisse-grens als oostgrens van een herenigd Duitsland. Hy werkt de eenwording van Europa te gen inplaats van dat hy deze bevor dert, aldus de brief, die zich ook keert tegen de vroegere toekenning van de prijs aan Winston Churchill en de Italiaanse oud-president Antonio i bevroren vis in de voornaamste vissrplaats van Groot-Brittannië, Huil, waren in ja nuari en februari van dit jaar bij na het dubbele van de overeenkom stige maanden van het vorige jaar. In januari bedroegen deze aanvoe ren 35.569 cwt (v.j. 26.872 cwt) en in februari 102.601 cwt (v.J. 48.928 cwt). Deze grote aanvoer, van diep- vriesvis moet vooral worden toege schreven aan het grote aantal diep- 1966 in de vaart is ge komen. De schrijver van „De langste dag" en ,.De laatste slag", Cor nelius Ryan (46), is gistermiddag met zijn 13-jarige zoon Geof frey op uitnodiging van Prins Bernhard op Schiphol men. PANDA EN DE MEESTER LOODGIETER 4392. Jk moet U nu verlaten, goede vriend!" sprak Joris Goedbloed, zodra hij zijn assistent zag naderen. „Bedenk, wat ik U zei: deze sluis staat op doorbarsten. En een dergelijk tafereel zou teveel zijn voor mijn gevoelige aard D-d-d-de on-onbeschaamdheid!" riep de architect, stotterend van woede. „Mijn onverwoestbare, oersterke sluis beledigen!" In tussen was Panda naderbij gekomen, en terwijl hij verbaasd van de vertrekkende Joris naar de woedende sluis-ontwerper keek, brak de sluis door. Een grote golf sloeg door de brokkelende resten en overspoelde de waterbouwkundige en Panda. Met een rommelend geluid stortte het water door de vrijgekomen ruimte en liep gorge lend weg. ,AIs ik het niet had gedacht!" prevelde Joris hoofd schuddend. Alweer had ik gelijk. Op den duur gaat dat vervelen maar omdat ik een genie ben, kan ik niets anders verwachten RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER 1193. Rechter Tie gaat de tuin in, een prachtige tuin vol kleine vijvers, rotspartijen, bloeiende struiken en orchideeën. Kleine kleurige vogeltjes kwinkeleren in de takken. De oude man is verzonken in de beschouwing van een prachtige gele orchidee, zo groot als een mannenhand. Als hij de Rechter hoort, draait hij zich om. Zonder een spoor van schrik of verbazing zegt hij: „Er is van nacht iets geweldigs gebeurd, Tie. Deze zeldzame bloem is ontloken. Ik had haar speciaal per koerier uit het zuiden laten komen, en maandenlang héb ik haar persoonlijk verzorgd en gekoesterd. Maar nooit had ik gehoopt om haar te zullen zien bloeien." Rechter Tie bekijkt de fraaie orchidee van dichterbij. De gele, fluwelige bloem blaadjes met de dieppaarse vlekken geven de bloem een bijna kat achtige gratie. Een ondefinieerbaar maar geraffineerd parfum stijgt eruit op. „En nooit zult ge zoiets zien!" zegt de Oppereunuch fel. Met zijn lange nagels knipt hij de ranke stengel af en beweegt de bloem langzaam heen en weer voor zijn gezicht. „Ik begreep meteen dat U geen gewone dokter was, Tie," zegt hij. Anders zoudt ge gebeefd hebben toen ik U ontbood, terwijl de beul gereed stond achter mijn stoel. De volgende keer dat ge een rol speelt, moet ge erom denken ook uw persoonlijkheid te maskeren." i bijna ongelovige DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMET JE FOK 783. Meegesleurd door de zuiging van de machtige riemen gleed en zweefde het goede schip Kokanje voort. Tevergeefs wierp Bram het roer om een ontembare kracht had het schip stuurloos geniaakt en Bram van zeeman tot toeschouwer vernederd. Karo zag het allemaal niet zo somber in. „Ach, we hebben in ieder geval windje mee, Bram", zei hij luchtig. „Ik moet zeggen, dat dit spookgaljoen me nogal meevalt ik had het me griezeliger voorgesteld"Nu hij kalmer werd. was het beurt aan Bram om zich zorgen te maken. „Zolang er niets in de weg komt, ben ik er ook niet bang voor. Maar wat zou je denken, als we een klip tegen komen? Of een zandbank?" Hij had het nog niet gezegd of Tutu kraste vol ontsteltenis: „Berrrrg. Rrrrecht voorrruit Het was dus zover. Het spookgaljoen kon dwars door de bergen zweven maar de Kokanje was van steviger materiaal vervaar digd. Een botsing ivas onvermijdelijk 'Dienster kreeg de fooi van haar leven dienster van Finse afkomst iplevr. Jennie Bauman heeft de „fooi" In haar leven gekregen in de vorm :1jn een retourbiljet voor een vlieg- naar Finland ter waarde van 1)67 dollar en een bedrag van 1000 i Har ter besteding tijdens een va- ntie van drie maanden, waarin zy Ie broers en twee zusters in FLn- I ld zal bezoeken. Zij vertrekt 15 »ni. De „fooi" heeft zij gekregen van vrijgezel en rechtbankgriffier J. j Bacon, die drie maal in de week het restaurant van mevr. Bauman t. „Zij is een eerste klas dienster j de beste die ik ooit gezien heb. De insen eisen zo veel van een dien- j jler en ik vind het tijd, dat iemand j r eens iets tegenover stelt", aldus I „motivering" van de heer Bacon. IEIDEN 25*7 2829 MURT SCHUTTERSVELD Op de vraag waarom hij door de Prins werd uitgenodigd, antwoordde de in Ierland geboren auteur: „Het staat natuurlijk in verband met mijn serie boeken over de laatste oorlog. Tot nu toe heb ik het eerste. „De langste dag" en het vijfde boek, „De laatste slag" over de slag om Berlijn, uit de serie van vijf voltooid. Ik moet er dus nog drie schrijven en in die boeken zal ook Nederland een be langrijke rol spelen. Wat de Prins precies met mij wil bespreken, kan ik u nog niet zeggen. De hoffelijk heid gebiedt me eerst het gesprek met de Prins af te wachten." De tegenwoordig in Amerika wo nende schrijver toonde het telegram dat hij in Parys van Prins Bernhard ontving. Het eindigde met de woor den: „Bel alsjeblieft als je bent aan gekomen, Bernard". „Dat ls nu democratie op zijn best", meende Ryan. „Ik kan me niet voor stellen dat Prins Philip me dat zou schrijven. Prins Bernhard is een van dc weinige prinsen van een regerend vorstenhuis, die niet bang is om een ambassadeur voor zijn volk te zijn." Cornelius Ryan met zijn zoon Geoffrey. Cornelius Ryan vertelde net uit Jamaica te komen, waar hij de laat ste hand heeft gelegd aan het film script naar zyn nieuwste boek „De laatste slag". „De mensen van de filmmaatschappij MGM hebben nog niet besloten wanneer de opnamen voor de film zullen beginnen en waar de buitenopnamen zullen worden ge maakt Het is mogelijk dat ze in Ne derland worden gemaakt met als achtergrond Limburg en de Maas. De studio-opnamen zullen in Hollywood worden gefilmd. Dat „De laatste dag" nog grootser zal worden dan „De langste dag" ls nu wel zeker". In ons land zijn van „De langste dag" 180.000 boeken verkocht en van „De laatste slag", dat eind vorig jaar in ons land werd uitgebracht, nu reeds 50.000 exemplaren. Tot morgenmiddag blijft Cornelius Ryan in ons land. Dan vertrekt hjj naar Londen. De Bond van Christelijke Oranje verenigingen in Nederland heeft op een brief, die hij de regering had ge- scliTeven over de gezagshandhaving in ons land een terechtwijzend ant woord ontvangen. De bond had de minister-presi dent, de minster van Binnenlandse Zaken en de minster van Justitie om hun medewerking gevraagd voor een definitieve oplossing van het gezags probleem en daarbij gezegd van oor deel te zijn, dat slechts één middel ten dienste staat om dat doel te be reiken: langdurige vrijheidsstraffen voor degenen, die zich aan gezags ondermijnende activiteiten in het openbaar, het verstoren van de open bare orde in het algemeen en het be ledigen van leden van 't vorstenhuis in het openbaar schuldig maken. De brief, die ln het najaar van 1966 was verzonden, is in de ministerraad ter tafel gewees t en op 5 januari J.l. heeft minister Struijcken drie ministers geantwoord Tenslotte merkt de bewindsman nog op, dat het stellen van hogere dan de thans in de wet voorkomende strafmaxima de indruk aöu kunnen wekken, dat de handhaving van de openbare orde of de eerbied voor het Koninklijk huis slechts met machts middelen zou kunnen worden afge dwongen. De regering nteent dat" de rechtsgoederen, die hier in het geding zjjn, niet primair door straf, maar vooral door ontwikkeling van de de mocratische krachten in ons volk ge waarborgdmoeten Worden, aldus be sluit de minister.zjjn brief. Outl-SA-maii Geschokte gelovigen verraadt zichzelf De 74-jarige voormalige SA-man Fritz Grüttemeier uit Detmold, die gezocht werd wegens moord op een Joodse Journalist in 1943, heeft zich zelf door hebzucht verraden na meer dan twintig jaar onder een valse naam te hebben geleefd. Hij had de naam van een regi mentskameraad aangenomen die af komstig was van Silezië. Grüttenhei- mer kwam onlangs op het idee een aanvrage tot schadevergoeding in te dienen voor eigendommen die in het nu door Polen bestuurde gebied ver loren zouden zijn gegaan. Een onder zoek wees echter uit dat zijn makker aan het oostfront was gesneuveld. De voormalige SA-man, die be weerd de moord niet te hebben ge pleegd, deelde zijn ondervragers mee dat hij van 1945 tot 1947 in de kelder van het huis van een vriend had ge leefd en in die tijd nooit naar buiten was gegaan. De gelovigen van een kerk in Pitts burgh (VB.) hebben op Goede Vrij dag een kruisweg gevolgd, die d© gang van Christus uitbeeldde in voorstellingen die betrekking hadden op de huidige werkelijkheid, zoals rassenonlusten, een bijeenkomst van de Ku Klux Klan, de armoede en de oorlog. Het merendeel der gelovigen toonde zich geschokt en gegeneerd. Het commentaar van de pastoor der parochie, die de eeuwige actua liteit van het lijden van Christus wilde uitbeelden, luidde: „Ik denk, dat de mensen nerveus worden wan neer er verband wordt gebracht tus sen de godsdienst en de werkelijk heid". Het Deense vrachtschip „Thuro- sand" heeft begin deze maand 3000 kisten verse haring in de Schotse haven Peterhead gelost. Dit is de derde lading, die binnen 14 dagen uit Noorwegen in Schotland is aan gevoerd. Deze haring is bestemd voor de visverwerkende industrieën ter Rechter lekkerrrr koud

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23