Nieuwe klandizie in ziekenhuizen door vijfdaagse werkweek Bekijk het leven uit de gezichtshoek van t kind WEEKENDKNEUSJES'GEFORCEERDE' PATIËNTEN EN SPOELTJESUREN WERDEN VERTROUWDE KLANKEN Weekeindbijlage Leidsch Dagblad In vrijwel all Nederlandse hul zen staan de ver giften, zoals vloei bare wasmiddelen bleekwater en moniak voor grijpen in de keu kenkastjes op de DOOR SIG. W. WOLF 1 E1L1GHE1DSINST1TUUT: Leven voor de kinderen betekent dat ouders zich bepaalde genoegens ontzeggen en lang en hard werken hun kinderen bepaalde mogelijk heden voor onderwijs en opleiding te geven. Leven met de kinderen lijkt oudiger en staat niet zo hoog [gewaardeerd maar is in wezen veel belangrijker. Pas wanneer men met de kinderen leeft leert men het le- zien vanuit hun gezichtshoek. Daardoor is men in staat gevaren te voorzien en men hen samen een vei lige weg te vinden. Het Veiligheids instituut te Amsterdam dat zich in tensief bezighoudt met de veiligheid 11 o.m. bedrijven en woningen heeft ien aantal richtlijnen opgesteld die ngevallen in huis en vooral in de veekends kunnen voorkomen. Volgens het Veiligheidsinstituut igt voor de baby het aantal ver tikking sg eva! 1 en hoog. Kussentjes, lonsdekjes, ook plastic hoezen om •natrasjes of piastic slabben, leveren ;evaren op. Zelfs de box levert laast veiligheid soms onveiligheid. n koordje van slab of truitje kan :emakkelijk vastzitten aan vinnige metalen haakjes aan de binnenkant de box. Een breed stuk pleister »ver de haakjes kan veel ellende 'komen. Kinderen kunnen zich ;emakkelijk verwarren in bandjes of jes waarmee speelgoed aan de wxrand wordt vastgebonden. Vast- ndtuigjes in wiegjes en bedden tijn uit den boze. Het gevaar voor 'erstikken is erg groot. Voor de kleuter zijn bovengenoemde gevaren ten dele aanwezig Plastic zakken lie gemakkelijk over het hoofd ge- M rokken worden hebben reeds een {root aantal verstikkingen met dode- ijk gevolg veroorzaakt. Verder dreigt lij kleuters verdrinking in een teil if emmer vol water. Ook in de bad- [uip. Verbranding is evenmin een denk beeldig gevaar. Daar het kind nog klein is staat alles eigenlijk boven lijn hoofd. Wil hij iets onderzoeken «rat op tafel staat dan trekt hij op •fietzelfde ogenblik de hele zaak over zich heen. Zo gaat het ook in de keu ken, waar moedér de steelpan met kokende melk zo op .het vuur heeft gezet dat de steel naar buiten uit steekt en juist grijpbaar is voor de zich rekkende kleuter. Het spelen in een gesloten ruim te, bij voorbeeld onder de tafel, is iets heel prettigs. De ruimte wordt net een klein huisje als het over hangend kleed nog wat naar beneden wordt getrokken. Soms staat daar iets heel warms op. In de te kleine kamertjes waar de kleuter zijn eerste looppogingen doet staan nog te vaak straal- of olie kachels. Volgens het Veiligheidsinsti tuut vormen de straal- en oliekachels in de periode van vallen en op staan" een enorm gevaar. Vergiftiging is het meest voorko mend ongeval bi'j kleuters. Veel té gemakkelijk kunnen kinderen huis houdelijke reinigingsmiddelen (amo- nia, lysol, petroleum, benzine, af- wasmiddel, toiletreinigingsmiddelen) te pakken krijgen. In vrijwel alle Nederlandse huizen staan de vergif ten, waaronder ook slakkenvergif en paraflhion tegen insekten vallen, in de keukenkastjes op de grond. Medicij nen horen thuis in een hoog opge hangen medicijnkastje en niet op het nachtkastje of de toilettafel. Verwondingen ontstaan vaak door het spelen met voor volwassenen be stemde gereedschappen en machine rieën. Naast hamer en zaag is de elektrische boor gekomen, naast de mixer een keur van was- en droog- trommels. Is al die apparatuur goed beveiligd? Zijn de verlengsnoeren wel goed? Brandwonden ontstaan door het zuigen van een kind aan 'een con tra-stekker kunnen verminkingen doen ontstaan die nooit meer verdwijnen. Een bewegende elektrische wringer staat niet vanzelf stil als een klein handje er tussen steekt of een kin derkopje in grote aandacht zich al te diep naar voren buigt en de haren tussen de rollen raken. Sinds de vijfdaagse werkweek ongeveer tien jaar geleden ingang vond hebben de ziekenhuizen in Nederland kennis gemaakt met twee nieuwe verschijnseleh: weekendkneusjes en geforceer de" patiënten. Weekendrapporten in de meeste ziekenhuizen wijzen uit dat het aantal huisongevallen bij kinderen in de leeftijdsgroep van 0 tot 6 jaar van zaterdagmui - gen tot zondagavond is gestegen. De toename betreft vooral vergif tigingen, fracturen, kneuzingen en brandwonden. Het aantal week endkneusjes" wordt echter over troffen door de .geforceerde" pa tiënten: mensen die om welke re den dan ook gedurende de week niet naar hun huisarts zijn ge gaan en tijdens het weekend hun ziekte of aandoening plotseling zo ernstig vinden dat zij een beroep moeten doen op ziekenhuizen en op deze wijze het begrip ..eerste hulp bij ongevallen" zeer ruim in terpreteren. Het zijn deze „gefor ceerde" patiënten die er ooi zaak van zijn dat EHBO vaak in het gedrang komt, als die hulp wer kelijk nodig is. Negen jaar geleden heeft de Amster damse huisarts dr. G. de Haas in zijn proefschrift ,,Een onderzoek naar vóór komen en betekenis van ongevalien, die in de woning plaatsvinden" reeds gewezen op het stijgende aantal huis ongevallen tijdens de weekends en op woensdag. ,,Dat de aantallen op zondag, woensdag en zaterdag hoog liggen, doet vermoeden dat het bijzondere karaktei van deze dagen (kinderen vrij van school, volwassenen vrij van het werk) ertoe leidt dat wij aan meer gevaren zijn blootgesteld". De vermoedelijke oorzaken waar aan dr. De Haas in 1958 twijfelde wor den nu bevestigd door o.a. dr. W. van Zeben, directeur-geneesheer van het Juliana-kinderziekenhuis in Den Haag: ,,De vijfdaagse werkweek biedt de ouders gelegenheid zaterdagmorgen uit te slapen. De kinderen heoben vrij spel en kunnen gemakkelijker aan de chloor- fles, petroleumfles en de vloeibare af- wasmiddelen komen". Deze opeenhoping van vergiftigingen tijdens de vroege zaterdagmorgen en zondagmorgen hebben ertoe geleid dat in sommige ziekenhuizen de tijdsperiode van 8 tot 10 uur „spoeltjesuren" ge noemd worden. De EHBO in de zieken huizen heeft dan de handen vol aan het leegpompen van kindermagen. Niet alleen giftige vloeistoffen worden uit de tere kindermagen gehaald. On langs deed zich in een Haags zieken huis het geval voor dat een tweehng van drie jaar stomdronken door radelo ze ouders werd binnengebracht. Dr. Van Zeben: „De opnamezuster gaf een van de kinderen een glas melk, waarop het kind afwerend reageerde met „ik moet die rotzooi n;et". Bij het leegpompen van de magen van de kin deren kwam ongeveer een liter rode bessenjenever te voorschijn. Wat bleek: de avond tevoren hadden da ouders een feestje gegeven. Doodmoe waren zij te gen drie uur in de ochtend gaan sla pen. Zij hadden geen fut meer om de flessen en half leeg gedronken glazen op te ruimen. De kindertjes waren vroeg op en hadden toen maar het feest dat zij de avond tevoren hadden gemist, voortgezet". Vergiftigingen Vorige week heeft de Utrechtse arts A. N. P. van Heyst, chef van de reani- Het stijgende aantal kneuzingen en fracturen tijdens het weekeinde is o.m. te wijten aan het feit dat de huisvaders meer gelegenheid hebben om te ravotten met hun kleuters. matie-afdeling van het Academisch zie kenhuis in Utrecht en tevens hoofd van het Nationaal Vergiftigingen-informa tiecentrum van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, een waarschuwend geluid laten horen over het toenemend aantal vergiftigingen na het drinken of eten van huishoudelijke reinigings middelen of geneesmiddelen. Na een re cente reclame-actie zijn vier gevallen bekend geworden van kinderen die na het drinken van een vloeibaar wasmid del met ernstige verbrandingsverschijn selen aan slokdarm en maagwand in ziekenhuizen zijn opgenomen In alle gevallen betrof het kinderen die een proefflacon uit de brievenbus hadden genomen. In het Utrechtse reanimatie centrum werden in 1965 630 patiënten opgenomen, vorig jaar »waren het er 930. De grote toeneming wordt vooral ver oorzaakt door de vergiftigingen. Aan de top staan de kinderen van twee tot drie jaar en opvallend is voorts dat de mees te vergiftigingen worden gemeld op vrijdag, de dag waarop in Nederland het huis een grote beurt krijgt en de reinigingsmiddelen volop worden ge bruikt Naast de stijging van het aantal ver- giftigingsgevalien is de toename van snijwonden en fracturen of kneuzingen het grootst. In januari 1957 bedroeg het aantal snijwonden en fracturen waar bij tijdens het weekend eerste hulp werd verleend in het Haagse Gemeente ziekenhuis Zuidwal respectievelijk 14 en 11. In januari 1967 waren de cijfers ge stegen tot 21 en 14. Volgens deskundigen is deze toename voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de grotere knutselactiviteiten tijdens de weekein den. „Er is een hausse ontstaan in het kopen van elektrische zagen, boren en schaafapparaten. Mensen die vroeger niet eens een hamer durfden te hante ren zie je tegenwoordig met allerlei in gewikkelde en gevaarlijke elektrische zagen en boren prutsen. Vaak laten ze het gereedschap slinge ren met als gevolg dat Je kinderen er naar grijpen. De ellende is soms niet te overzien". Wat betreft de oorzaken van het toe nemend aantal kneuzingen en fracturen verklaarde een opname-zuslei in een groot Haags ziekenhuis: „De vaders hebben tijdens de weekeinden eindelijk eens gelegenheid om met hun jonge kinderen te ravotten. De kinderen wor den rondgeslingerd („draaimolentje spelen") of in de lucht gegooid, kortom, de vaders maken er een dolle zaterdag se boel van. Het „feest" eindigt dan vaak met uit de kom geschoten armen, gekneusde ribben, kapotte neuzen of gebroken sleutelbenen. Veel kinderen kunnen de krachtsexplosies van hun vrije vader niet zonder schadelijke ge volgen doorstaan". Geen wachtdokter Biedt het euvel van de weekend kneusjes de ziekenhuizen wemig kop zorgen, de „geforceerde" patenten daarentegen dreigen vaak de EHBO-af- delingen te over belasten. De opname- zuster van een Haags ziekenhuis: „Den Haag wordt op zaterdag om tien uur 's morgens wakker. Dan komen de ge forceerde patiënten binnen. Ze hebben de hele week met een gekneusde knie of een keelontsteking rondgelopen, maar gingen niet naar de dokter. Za terdags is hun ziekte „plotseling" acuut geworden en dan komen ze maar naar het ziekenhuis, want er is toch wel altijd een dokter aanwezig die helpt. Vaak gebeurt het dat een oma op be zoek komt bij een gezin en dan zegt: „Met die puist op je arm kun je niet langer rondlopen. Ga maar gauw naar het ziekenhuis toe". Een jonge arts die ingedeeld is bij de weekenddienst in een ziekenhuis ziet het anders: „De mensen menen dat wanneer ze door de week naar hun huisarts gaan niet voi doende aandacht aan hun ziektegeval wordt besteed. Als men naar het ziekenhuis komt vindt een grondig onderzoek plaats, daar de dienstdoende arts het ziektegeval niet kent en om een diagno se te stellen de patiënt uitgebreid on der handen moet nemen. Opva"end is dat de geforceerde patiënten nooit de plaatsvervanger van hun huisarts te pakken hebben kunnen krijfcen. Je maakt soms de zotste dingen mee. Mid den in de nacht komen de mensen aan zetten met fijt op hun vinger of bron chitis. Het zijn meestal fondspatiënten Ze zijn altijd goed gewapend: fonds kaart en laatste premie-kwitantie, mensen vergeten dat EHBO niet is chronische ziekten, maar voor ongeval len. De enige remedie tegen „gefor ceerde" patiënten zou zijn contant laten betalen voor de behandeling". De grote toeloop van „geforceerde" patiënten heeft ertoe geleid dat ver schillende ziekenhuizen hun werksche ma voor de zaterdagochtend hebben moeten wijzigen. „De mensen die ge woonlijk tussen negen en tien uur hun prikjes komen halen, laten wij nu een uur eerder komen. Bovendien hebben wij nu ook een tandarts in dienst moe ten nemen. Kiespijn schijnt bij vele mensen alleen in de weekeinden op te komen", verzucht de geneesheer-direc teur van een ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17