„Z-cars vervolg Serie krijgt Kom er ACHT-er migeBRuiken en -qeBReken Nieuwe rol voor agent Weir Exacte betekenis der woorden I I 4 b H i 'I v X 1 T I 1 X JATERDAG 25 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-L-X.TitA 5 Te weinig geeft men zich rekenschap van de exacte betekenis der woorden en zinswen dingen die men gebruikt. Dat blijkt bijvoor beeld uit het hand over hand toenemende misbruik van „niet in het minst" in gevallen waarin men mniet het minstbedoelt. OPLOSSING VAN „Niet het minst' la een door denkertje": een wat omslachtige formulering voor „het meest", „heel erg", „bijzonder" ofwel: „niet in de laatste plaats". („Niet het minst ben ik dankbaar voor deze groot moedige geste"). „Niet in het minst" wil zeggen: „in het geheel niet". Het moet derhalve voor de groot-, edel- en gewone moedigen onder ons tamelijk teleurstellend zijn, b# herhaling te horen verzekeren dat men hun daden „niet in het minst'' bewondert, waardeert, belang rijk acht, er „niet het minsf' door getroffen is of door hun surprises „niet in het minstis verrast. Een fout die ik veel tegenkom in verslagen van lezingen e.d., is; ,jSpeker begon erop te wijzen „Hij begon te zeggen enz. „Beginnen te zeg gen" betekent: „met het zeggen beginnen", dus: beginnen te spreken'. Als iemand beweert: „Spre ker begon erop te wijzen", dan zegt hij dat de spreker met dat wijzen" een begin maakte. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. De schrijver heeft in dit geval willen zeggendat de spreker zijn betoog op de een of andere manier begon, namelijk met iets te zeggen, met op iets te wijzen, enz. De enige juiste formulering in dit geval is dus: „Spreker begon met erop te wij zen Hij begon met te zeggen enz. Een andere, vooral door notulenschrijvers teder gekoesterde fout' „Spreker wil niet eindigen nadat hij de belangrijkste punten nog eens heeft samengevat." Hier staat letterlijk dat de spre ker van geen ophouden weet: zelfs nadat hij de belangrijkste punten heeft samengevat (hét mo ment toch om een punt achter een betoog te zet ten!), wil hij niet eindigen. Wat de schrijver bedoelt, is: „Spreker wil niet eindigen dan nadat hij de belangrijkste punten van zijn betoog heeft samengevat". Met andere woorden: „Spreker wil niet eindigen voordat Ook weer een geval waarin de betrekkelijke in gewikkeldheid van de „omslachtige formulering" veel taalgebruikers parten blijkt te spelen, terwijl er toch van een werkelijk probleem geen sprake is. Men geve zich slechts rekenschap van de juiste betekenis van de uitdrukking die men gebruikt. Dat wil in het laatste geval zeggen: men realisere zich dat „dan nadat" identiek is aan „voordaf', wat iets heel anders is dan „nadat". JAPIN Brady's rol was In de oude afleve ringen van Z-Cars altyd wat be scheiden en zo kent Nederland hem ook op het ogenblik. Maar in de nieuwe serie is zijn collega in de Z-Car wat minder ervaren en daardoor krijgt Brady de kans een meer leidende rol te spelen. „Nee, ik vind het niet vervelend om zo lang achter elkaar dezelfde rol te doen. Bovendien: in de Z- Cars-serie, is geen aflevering de zelfde en een van de belangrijk ste taken van de acteur is daar door het instandhouden van het karakter van de figuur, die je uit beeldt. De kijkers zijn aan je ge wend, Je kimt niet van de ene op de andere week veranderen. Elke aflevering wordt door een andere schrijver geleverd en daardoor be staat altyd de kans op een derge- ïyke wisseling in de karakters" al dus Brady. Hy is in de periode dat hy in Z-cars speelt ontzettend populair geworden in Engeland. Te populair, vindt hy zelf, omdat hy vrijwel nergens meer kan komen zonder herkend te worden. Waar aan schrijft hy het grote succes van Z-Cars toe? „Dat is natuuriyk moeiiyk te zeggen van een serie waaraan je zelf meewerkt. Maar ik geloof dat een van de belangrijkste redenen wel is, dat Z-Cars écht is. Daar streeft ons team voortdurend naar: realisme en menseiykheid". Echt Colin Morris de nieuwe pro ducer van de tv-serie zegt: „Z- Cars is echt! Dat is de reden waar om de oude serie zo goed liep en daar ben ik van overtuigd dat is ook de reden waarom de nieu we serie zo goed zal lopen. Ik heb nnjn tekstschryvers opgedragen uit te zoeken hoe zich een bepaald ver haal in werkehjkheid zou afspelen. Ik heb ze ook allemaal het zyn er zo'n stuk of twaalf naar Li verpool gestuurd om er sfeer op to doen en om daar contact op te nemen met onze adviseur in po litiezaken, de ex-sergeant van de Liverpoolse politie William Pren- dergast". De nieuwe Z-Cars-serie gaat ruim 3,5 miljoen gulden kos ten. Het aantal afleveringen staat nog niet vast, maar de serie moet ongeveer een half jaar gaan lopen. Z-Cars bestaat nu uit twee gedeel ten, die kort na elkaar worden uit gezonden. 's Maandags het eerste deel (24 minuten), dinsdags de ontknoping. Op die manier krijgt het verhaal meer kans zich te ontwikkelen, maar een andere re den voor deze splitsing is volgens Insiders in Britse tv-kringen de felle (maar zeer sportieve) stryd om de gunst van de kyker tussen de verschillende Engelse te stations. Als Z-Cars er in slaagt de kykers naar de BBC te doen overschakelen niet een avond, maar twee avonden achter elkaar zyn de producenten pas echt te vreden. In dit stadium van de pro- duktie van de nieuwe Z-Cars-se- rie zyn er nog geen contacten met eventuele buitenlandse kopers geweest, maar by de BBC heeft men de ervaring opgedaan dat de landen, waar Z-Cars succesvol is geweest, overgingen tot aan koop van nieuwe afleveringen, zo dat de kans dat Nederland kennis zal maken met Z-Cars, nieuwe-styl, vrij groot is. Een van Engelands meest populaire tv-acteurs van dit ogen blik is Joseph Brady, een wat luidruchtige, goedlachse Brit, verstoken van alle glamourvan een ster. Na een onderbre king van een jaar is hij deze maand weer op de schermen ver schenen in de rol, die hem de afgelopen jaren wereldbekend heid bezorgdelid van de bemanning van een Z-Car. Sinds korte tijd kunnen de Britten hun hart weer ophalen aan de typische humor van Liverpool en zijn bewoners, aan de fasci nerende sfeer rond de monding van de Mersey en aan het levensechte spel, dat de tv-serie Z-Cars beroemd maakte. „Ik ben biy te horen, dat Z-cars het ook in Nederland goed doet. Hoe doen ze dat eigenlyk by jul lie, nagesynchroniseerd?", vraagt Brady in de theepauze tussen twee opnamen in de BBC Riverside Stu dio. Hy is zichtbaar teleurgesteld als hy hoort, dat Z-Cars met on dertitels op de Nederlandse scher men verschynt. „Dan moeten jul lie veel missen van de typische hu mor en de woordspelingen", zegt hy en zelfs de verzekering, dat vry veel Nederlanders in staat zyn de oorspronkeiyke tekst voor een groot deel te volgen, neemt zyn bezorgdheid niet weg. „Dat ge loof ik niet. Dit Liverpoolse of zo je wilt, dit Lancashire ac cent, dat kun je haast niet volgen als buitenlander, ïykt me. Wel verstaan misschien, maar vast niet met alle grapjes en woordspe lingen. En die zyn juist zo belang rijk in deze serie". Joseph Brady /Police Constable Jock Weir in de serie) is een van de twee oude Z- cars acteurs, die overstapten naar de nieuwe serie, die onlangs in Engeland van stapel is gegaan. Alleen hy en James Kills (Ser geant Bert Lynch) zyn oud* „maat" op de Z-Car maken deel uit van een verder geheel nieuwe rolbezetting, waarmee de al even nieuwe producer Collin Morris (50) gaat trachten de faam van de vo rige series voort te zetten. „Het is nooit van tevoren te zeg gen of het vervolg op een goedlo pende serie even goed zal worden ontvangen door het publiek. Je kunt wel zeggen: we kopen de bes te tekstschrijvers, de beste ac teurs en we kiezen het onderwerp misdaad dat gaat erin maar dan nog ben je niet zeker van succes. Het publiek beslist in allerlaatste instantie of een tv-se rie succesvol is of niet. Het is net zo by de film. Neem een geldver slindende produktie als „Cleopa tra'*. Een regelrechte mislukking. Nee, als je wist wat het publiek graag wil hebben, zou Je in korte tyd ryk zyn", aldus Joseph Bra dy. Volgens het draaiboek voor de nieuwe Z-Cars-serie is Jock Weir (Joseph Brady) een van het plat teland afkomstige Schot met een zeer kalm karakter. Hy weet de namen van vrijwel alle bomen en vogels en zyn hobby is jagen. Kom er ACHT-er 1. armband van vrouw ontbreekt 2. veter van schoen man 3. ogen van man 4. slak op de grond 5. waterkruik 6. poot van strandstoel korter 7. pink van man 8. nummerbord van auto. S b M 15 it 17 19 Zo Z\ es Sb 27 ao 21 32 39 3fc 37 3 O '39 k uo UI Ui U7 UB UB S1 55 5*» 5S Sb 59 59 bo 61 62 b 5 bu bS bb 67 mm 69 Oplossingen onder het motto chelaar, Vondellaan 10 in Hazers- L,Kruiswoordraadsel" dienen voor woude. [woensdag aa. te 9 uur v.m. in het De pry zen worden de win- fbezit te zijn van de redactie. Witte Ringel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f 5 en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. HORIZONTAAL 1. riviertje in Drente 3. stad in België 7. voorzetsel 9. onbrandbare delfstof 11. korzelig, prikkelbaar 14. opgeworpen hoogte 16. varkensvet 18. vergeefse 20. deel van een aalfuik 22. schande 24. voertuig 25. getalmerken 28. jongensnaam 29. daar 31. verboden 33. lidwoord 34. van een 36. melkklier van een koe 39. wegnemen 40. bewerking van deeg 42. toestel om auto op te vy zelen 44. evenzo 46. laatstleden 48. halfgod 51. Engelse titel 52. nachtvogel 54. steile hoogte 56. zie 28 horizontaal 57. afgod 59. toestel om snelheid te minderen 60. Gemeente in Gelderland 62. uit zee oprijzende rots 64. voorwerp 65. drukte, lawaai 67. deel van een ei 68. in 69. deel v.h. skelet 70. Portugese munteenheid VERTIKAAL 1. bloem 2. zoon van Adam 3. boom 4. muzieknoot 5. schyngestalte van de maan 6. Ned. Rundvee Stamb. 7. delen van het gelaat 8. zout water 10. eer bewyzen 12. heldendicht 13. optisch instrument 15. Amerikaanse dans 17. café 19. mannelyk insekt 20. opleidingsinstituut voor officie ren te Breda 21. sprekende vogel 23. gelofte 26. stad in midden-Nederland 27. deelnemer aan een by eenkomst van oud-leden 30. erwtensoep 32. leer 34. enz. 35. priester te Silo 37. iets 38. onmisbaar onderdeel van een auto 41. vederbos, kwastje 43. lang dun voorwerp om te steken 45. flink en sterk 47. lidmaat 49. alvorens 50. boom 51. rustplaats 53. raamvormige opening in deur 54. slyk 55. waarvan geen tweede is 56. schrijfkosten 58. vette vloeistof 61. van een 63. door middel van 64. aanwyzend voornaamwoord 66. Chinese afstandsmaat 67. laagty Kunt u de acht afwijkingen In de belde bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f5,- werd toegekend aan mej. L. van Baa- ren, Debussystraat 4 in Leiden, de twee prijzen van f2,50 aan mevr. F. Bennink-Star, Acacialaan 8 in Leiderdorp en aan de heer D. Tig-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15