Kamer moderniseren volgens plan riayo WAS DAG H Boon is weer best Ook vrouwen kunnen liet zelf doen iTERDAG 25 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD L.D**EXmA I Als u met de vloerbedek king wilt beginnen, neem dan een soort, die een lange le vensduur heeft. Hier een mooi gedessineerde p.v.c.- vloer (kunststof). Op de ach tergrond een aanbouwkast die eveneens bijzonder ge schikt is voor een zoveel- jarenplan, omdat u desge wenst kunt bij kopen. Stoelen van verschillende materialen en vormen zijn vaak heel goed te combine ren. De vloerbedekking is van sterke matting. (W)ETENS WAARD De nieuwe peulvruchtenoogst is goed en acht erop door u verwerkt en gegeten te orden. Erwten, bonen, kapucijners en lin- n, allemaal zijn ze rijk aan bouwstoffen: ei- itten, ijzerzouten en beschermende stoffen, als vitamine BI en B2. se echter missen is vitamine en daaom zal er in een peul- ochtenmaal, wil het goed zijn, groente verwerkt moeten Dat kan in de vorm van een fde portie verse groente in de tp óf door een rauwe groentesla gekookte bonen of erwten. Bo adien is een stamppot van aard- pelen, groene erwten of bo- welkome afwisseling op het ude thema aardappelen, groente vlees. ecepten oor 4 personen riekse Bonensoep SOO g witte bonen. 1H liter water, uien, 1 prei. Va dl (3 eetlepels) olie óf 2 eetlepels boter of mar ine, 1 klein blikje tomatenpuree, derij, paprikapoeder, zout (pe- Hierna het vleesmengsel nog even laten doorkoken, op smaak afma ken en presenteren bij de warme bonen en de ryst. Jachtschotel >e bonen wassen, een nacht we- n het weekwater in 1 uur irkoken. Op het laatst zout toe- gen. De uien schoonmaken en isnipperen. De prei schoonma- i, in schijfjes snijden, wassen en in uitlekken. De uien, prei, sel- zout en wat paprikapoeder roegen nadat de bonen 1 uur ge kt hebben en de slaolie erbij enken. Als de bonen gaar zijn de latenpuree toevoegen, alles nog n de kook laten komen en soep heet serveren. nine bonen let rijst en vlees 1 EO g bruine bonen. liter wa- Izout, óf gare bonen uit blik of A 200 g (1 kopje) rijst, 400 g ^blokjes gesneden varkensvlees, Hen, 50 g boter of margarine, (7 eetlepels) bloem, zout, kpel kerrie. üdien u geen bonen uit blik of gebruikt, de bonen wassen, een ht weken in Va liter water en in weekwater in 1 uur gaarko- Het zout op het laatst toe- jen. De ryst gaarkoken in water zout. Het vlees zouten. De bo- of margarine smelten. De oonmaken, fynsnipperen en vlees in de boter of margarine Inbakken. De kerrie toevoegen weekwater van de bruine bonen scheutjes tegeiyk erby schenken. geheel goed doorwarmen en ien met de aangemengde bloem 500 g gekookte bruine bonen (uit blik of glas), 500 g uien. 500 g ap pelen. 1 kg aardappelen, 40 g (3 eetlepels) boter of margarine. 4 dl bonennat (melk), zout, nootmus- De uien fynsnipperen en in de boter of margarine lichtbruin frui ten. De aardappelen schillen, was sen en gaarkoken 15 minuten). De appelen schillen, schoonmaken en met Va dl water tot moes koken. De bruine bonen op een zeef laten uitlekken en het bonennat apart houden. De aardapelen stampen en er met het bonennat een niet te styve puree van maken. De aardappelpuree, bruine bonen, appelmoes en gebakken uien laag om laag in een beboterde vuurvaste schotel doen. Voor de bovenste laag aardappelpuree gebruiken. Hierop paneermeel strooien en gesmolten boter of margarine schenken. De jachtschotel in het midden van een hete oven een bruin korstje la ten krijgen. ADVERTENTIE degeiyk en mooi de inrich ting van uw kamer ook is, er komt een ogenblik dat vloer bedekking en meubelbekleding gaan sly ten, dat de gordynen er niet meer zo fris en nieuw uitzien als eerst en dat het geheel een wat verwaarloosde en verouderde in druk maakt. Nu zyn er van die geluksvogels, die een vette bank rekening hebben of die heel trouw elke maand wat hebben weggelegd en daardoor zonder zorgen tot ver nieuwing en moderniseren van hun interieur kunnen overgaan. Het leven biedt echter zoveel aantrekkelyke dingen, dat het me rendeel van de wonenden door de slytage en veroudering van hun huisinrichting een beetje worden overrompeld. Dit komt misschien ook, omdat we ondanks beter we ten er vast van overtuigd zyn dat meubelen en stoffering het onge looflijk lang zullen uithouden. Hoe dit ook zy, in zeer veel gevallen ontbreken de middelen om op een zeker ogenblik alles van de hand te doen en met een schone lei, in dit geval een lege kamer te begin nen. Dit laatste is niet altyd no dig, want het is heel goed mogelyk om een kamer op peil te houden door zo nu en dan eens iets te ver nieuwen. Vaak wordt die kans dan benut om voor vloerbedekking, meubel bekleding of gordynen een ander kleurtje te kiezen, maar daardoor wordt de kamerinrichting in feite niet veranderd. Dit vernieuwen moet tot het normale onderhoud worden gerekend. Anders ligt het, als de inrichting is verouderd en het herstellen eigeniyk niet meer verantwoord is. In zo'n geval moet alles vernieuwd worden, maar dit is tegenwoordig een dure liefhebbe- ry. De oplossing is dan om te gaan moderniseren volgens plan. Dit is alleen een praktische, maar tege- lyk een fascinerende oplossing. HOE? By het maken van zo'n plan gaat u uit van een lege kamer. U doet alsof u niets hebt. U begint met het verzamelen van meubel catalogussen, folders van lampen en stalen van gordynstofjes, vloer bedekking en meubelbekleding. Kortom, van alles wat u nodig hebt gaat u gegevens verzamelen en dan natuurlyk met de prijzen erby, want u moet ook een begro ting kunnen maken. Het gemakke- lykste is wel om voor het maken van zo'n plan contact op te ne men met een woninginrichter. Hy heeft van alles stalen en folders in huis en kan u bovendien precies vertellen wat het verwerken van bepaalde materialen kost. Het is byzonder leuk om voor het maken van zo'n plan een plak boek aan te leggen waarin de af beeldingen van de meubelen en lampen worden geplakt en waarin u tevens kleine staaltjes van vloer bedekking, gordynen, meubelbekle ding en behang opneemt. Een schilder kan u helpen aan kleur- staaltjes van de verf, zodat u alles by elkaar hebt. Ziet u in een tyd- schrift een leuke oplossing, die als voorbeeld kan dienen, dan knipt u die uit en deze foto krijgt dan ook een plaatsje in uw plakboek. Voor de meubelopstelling maakt u een plattegrond je van de kamer op schaal 1 20 (alle maten door 20 delen) waarop de plaats van de toekomstige meubeltjes staat aan gegeven. Vooral het zoeken naar modellen en kleurtjes en het ver zamelen daarvan is al een byzon der prettig werkje waarmee u heel wat avonden door kunt brengen. ADVERTENTIE Kostelijk voor uw kinderen GRAPILLOM alcoholvrij druivensap ADVERTENTIE kant.én klaar heel veel smaken ii niet duuKóok ANAF 90 CENT Weggooi-braadslee Het schoonmaken van pannen na de maaltyd is een van de ver velendste en lastigste taken, waar mee de huisvrouw wordt gecon fronteerd. In de Verenigde Sta ten, waar aan de arbeidsbesparen de keuken-apparatuur telkens nieuwe vindingen worden toege voegd, is nu een braadslee te ver krijgen, die men wel meer dan eens kan gebruiken maar dam moet ze natuurlyk toch schoongemaakt worden en dat is, gezien de prijs, de moeite niet waard. Vier stuks in een pakket zyn in de Verenigde Staten verkrygbaar voor 49 dol larcents (f 1,76)De slee kost dus nog geen 45 cent. Ofschoon de alumunium slee natuurlyk van zeer dun materiaal is gemaakt, zal zy by normaal gebruik niet door buigen. De afwerking veroorlooft de gebruikster haar by de beide korte kanten aan te pakken. De weggooi-braadslee is in de Vere nigde Staten nu in elke grote le vensmiddelenzaak te krygen. mannelyke hulp nodig had, is langzamerhand uitgestorven. Voor vrouwen die er niet tegen op zien zelf de handen uit de mouwen te steken en zelf te handelen op een gebied, dat een halve eeuw geleden nog aan de man was voorbe houden, zyn er tegenwoordig ook gereedschappen, die rekening hou den met haar specifieke eigen schappen. Zy zyn kleiner en ge- makkeiyker hanteerbaar dan die welke mannen gebruiken, maar daarom niet minder effectief. De vervaardiging van dergelyke ge reedschappen werd het eerste in Groot- Brittannië ondernomen en een gereedschappen-fabrikant had er aanstonds zo'n succes mee, dat ook in de Verenigde Staten spoe dig voor vrouwen geschikt gereed schap op de markt kwam. In Ne derland wordt thans eveneens een proef genomen met de aanbieding van voor vrouwen bestemde gereed schappen. Een „dames"-schaafje is thans overal in Nederland ver krygbaar. Het paart een fraaie vormgeving aan gemakkelyke hanteerbaarheid. De klemmende kastdeur kan thans door de huis vrouw zelf worden bygeschaafd. Ze behoeft niet op manlief die trou wens na een dag hard werken niet veel zin heeft in het karwei te wachten om het ongemak te verhelpen. U kunt by het maken van zo'n plan heel veel plezier hebben van een paar boekjes over woningin richting. Het geld, dat u hiervoor uitgeeft komt dubbel en dwars te rug. Als dan eindelyk het plan klaar is, zal in veel gevallen de begroting laten zien. dat uitvoering-in één- keer niet mogelijk is. Dit is hele maal niet erg want het is heel goed mogelyk de uitvoering van uw plan te verdelen over een aantal jaren. Zelfs vadertje Staat werkt volgens een zoveel-jaren-plan dus waarom zullen wy dat niet doen? Nu komt natuurlyk de vraag waarmee u moet beginnen. Het antwoord is: u moet beginnen met die dingen die een zo lange levens duur hebben dat ze er by het klaarkomen van de uitvoering van uw plan nog gloednieuw uitzien. Even een voorbeeld: als u een drie- of vier-jarenplan maakt en u be gint met een heel goedkoop ta pijtje, dat na vier of vyf jaar niet toonbaar meer is, krijgt u uw plan nooit klaar. Er zyn wat de vloerbedekking betreft twee mogelykheden. U be gint met een materiaal, dat een zeer lange levensduur heeft of u eindigt met een materiaal, dat aanzienlyk korter meegaat, maar dat dus nieuw is op het moment, dat uw kamer klaar is. Tapyt heeft alleen een lange le vensduur als u een zeer goede kwa liteit neemt. De woninginrichter kan u precies vertellen hoe lang een bepaalde kwaliteit zal mee gaan als u eerst heel openhartig met hem praat over uw manier van wonen. Is die kwaliteit voor u te duur, neem dan een goed geleg de linoleumvloer met by het zitje een los kleed van zeer goede kwali teit. Een goed gelegde linoleum vloer gaat zeker 25 jaar mee en blyft tot het laatst toe nieuw, mits u de vloer op de juiste wyze on derhoudt. Een hand- of machinaal geknoopt kleed van goede kwaliteit gaat nog langer mee en geeft uw interieur een warme en verfynde sfeer. ten. Wilt u eindelyk eens van het steeds terugkerende behangen af neem dan plasticleer of p.v.c.-be- hang gecombineerd met een hou ten wandje. De beide genoemde soorten behang kunt u onbeperkt met water en zeep afnemen. Zelfs schoensmeer laat geen vlekken Met het schilderwerk kunt u ook direct beginnen, want dit gaat in huis zeer lang mee. Het is best mogelyk, dat een model of stofje dat u in uw plan hebt opgenomen niet meer is te krygen op het ogenblik waarop u het nodig hebt. Gelukkig leert de ervaring dat het in zo'n geval weinig moeite kost om een meubel of weefsel te vin den dat er sprekend op lykt. Wat de bergmeubelen betreft zyn al aanbouwmeubelen en wandrek ken bijzonder geschikt voor een zo veel-jaren-plan, omdat u eenvou dig kunt beginnen en telkens kunt bykopen. Als dit de bedoeling is, neem dan vooral een systeem dat reeds lang in de handel is. Gloed nieuwe systemen verdwynen soms- weer, omdat er niet genoeg belang stelling voor bestaat en dan komt u voor moeiiykheden te staan als u wilt bykopen. Het moderniseren volgens een zoveel-jaren-plan kan een groot succes worden mits u begint met dingen die een lange levensduur hebben, zich nauwkeurig houdt aan het gemaakte plan en wat nieuw is duideiyk laat domineren. Het mooiste is als u de kosten kunt verdelen over twee of drie jaar. Gaat het aanzienlyk langer du ren, dan neemt de belangstelling af en gaat men wennen aan de half opgeknapte kamer of wordt de verleiding groot om van het plan af te wyken. By een plan dat twee of drie jaar omvat is men ook eerder genegen een tydeiyke combinatie die eigeniyk helemaal niet mooi is te accepteren. MEUBELEN Het is natuurlyk een sprookje, dat de vrouw niet in staat zou zyn kleine reparaties in huis zelf te verrichten en per se op de heer des huizes of een reparateur zou moe ten wachten om een ongemak in het huishouden te herstellen. Er zyn natuurlyk vrouwen met twee linkerhanden maar ook man nen! Hoe dat zy, het „hulpeloze vrouwtje" dat voor elk wissewasje In de tegenwoordige woonkamer speelt de zithoek een dominerende rol en wilt u direct al wat meube len kopen, dan moet u dus met een bankstel of in elk geval met lage zitmeubelen beginnen. Een redeiyk goede meubelstof zal in een gezin met kinderen onge veer zes jaar meegaan. Vindt u dit wat kort, neem dan een goede kwa liteit kunstleer. Wilt u in de toe komst niet voor grote kosten ko men te staan, neem dan een bank stel met losse kussens. Voor weinig geld kunt u zelf nieuwe hoezen maken. Als u begint met een nieuw bankstel en het dressoir en de eet- hoek nog een paar jaar mee moeten, overweeg dan of het niet mogelyk is om het dressoir van de hand te doen en tydeiyk een muurkast te gebruiken. Zet de gro te tafel ergens tegen de wand, zo dat de oude eethoek minder op valt. Er ontstaat nu een situatie waarin oud en nieuw worden ge combineerd en dit zal in de meeste gevallen niet zo aardig zyn. Zorg dan dat het plakboek met het complete plan by de hand ligt. U kunt dan uzelf en uw vrienden en kennissen elk ogenblik laten zien hoe het straks zal worden Lampen en gordynen hebben een lange levensduur en kunnen dus ook bovenaan de ïyst worden ge zet. Hetzelfde geldt voor kastmeu- belen en wandrekken. Gewoon behang verkleurt en vervuilt spoedig en het vernieuwen daarvan behoort tot het normale onderhoud. Het is dus niet raad zaam om met duur behang te star- Bombay paaseieren I'de^Url-SOa» uitlekken. Ie gemberpoeder en het zout b fijngesnipperde ul en knof- n de fijngesneden eppel bi). Het Waterleidingbedrijf heeft onlangs een noodkreet geslaakt: Vrouwen van Nederland, moet tl nu zo nodig op maandag was sen? Realiseert u zich wel wat dat voor ieder waterleidingbe- drijf betekent, die piek in het verbruik? Wat ivij u bidden mo gen: breek met de traditie en verdeel het een beetje over de hele week! Aan dat dringende verzoek wordt dan een toelich ting gevoegd die onmiskenbaar logisch klinkt: Vroeger behoor de de wekelijkse was tot de zwa re arbeid. Wanneer een huis vrouw vóór het volgende week einde het plankenharde jaeger ondergoed, de baaien rokken, de zware boezeroenen in de kast wilde hebben moest ze daar in derdaad op maandagochtend al aan beginnen. Maar nu! Nu be schikt bijna elke huisvrouw over een machine die het werk voor haar doet, en wie zo'n ding niet bezit kan terecht bij de wasse rette om de hoek. Wie op dins dag of desnoods op donderdag wast komt óók op tijd klaar Waarom dan niet breken met dé sleur van: Maandag-wasdag? Met alle respect voor de rede nering van de waterleidingbe drijven moet ik, Nederlandse huisvrouw-met-wasautomaat antwoorden: ,iNeen, heren, dat kan niet! Want: Ik doe de was op vrij dag nadat ik zojuist alle bedden heb verschoond. En dikwijls was ik op woensdag omdat er dan weer zo'n ongezellig hoge stapel handdoeken, theedoeken en on dergoed is aangegroeid. In elk geval was ik op maandag! Uit sleur en traditie? Kom nou, uit bittere noodzaak! Want behalve die wonderbaar lijke wasautomaat, die het zwa re werk voor me verricht, heb ik drie kinderen en die kinde ren hebben op maandagochtend juist het weekeinde achter de rug. U kunt het elke zondag avond op de televisie zien, he ren: tijdens het weekeinde wordt in Nederland sport bedre ven. Voetbal, korfbal, tennis, at letiek, wandelen, boomklimmen, schaatsenrijden werkelijk te veel om op te noemen. Moederlijke overpeinzing Als moeder van drie kinderen krijg ik zondagsavonds de resul- taken van die activiteiten op de keukenvloer uitgeschud. Sokken, waarvan de modder met een le pel is af te scheppen. Shirts met groene grasvlekken en zweet plekken. Drijfnatte trainings pakken. Verkreukelde gymnas- tiekpakjes. Voetbalbroekjes waarvan de oorspronkelijke kleur schuil gaat onder dikke la gen viezigheid. IJstruien die stijf staan van de blubber. Handdoe ken waarmede het kroost het zwembad of de sporthal schijnt te hebben aangedweild. Petjes, sjaals, handschoenen, kniebe schermers tezamen het har nas van moderne sportridders vormend. En terwijl die stapel groeit zegt zoon nummer 1: „Denk er om mams. Ik moet dinsdagavond naar de training. Kan het weer schoon zijn"? ,Jk héb maandagavond oefen avond", deelt het dochtertje ter loops mee. „En ik moet woensdag een in haalwedstrijd spelen", verklaart de tweede zoon. Dan staat mij maar één weg open: op d. vroege maandag ochtend onmiddellijk de was automaat inschakelen. De draai trommel kan al dat vuile goed echter niet in één keer verwer ken. Sommige truien geven af, of vereisen een ander wasritme, een andere temperatuur. Zo draait de automaat op maandag minstens drie maal het comple te programma af en verbruikt ongelooflijke hoeveelheden wa- ter. Da's dan niet mijn schuld. Het komt omdat de kinderen sport bedrijven zoals kinderen, mannen en vrouwen van hon derdduizenden gezinnen in Ne derland doen. En is dat niet heerlijk? Vandaarheren van de wa terleiding. Wij willen loei breken met de traditie, maar we krijgen er de kans niet voor. En dan zwijg ik nog maar taktvol over de heerlijke zomerweekeinden, wanneer heel Nederland er op uittrekt om van de natuur te profiteren en zelfs bejaarden, corpulente burgers zondags avonds thuiskomen met denne- naalden in het haar. Niet meer wassen op maan dag? Akkoord. Dan moet het weekeinde worden verschoven naar dinsdag en woensdag zo dat we massaal op donderdag kunnen wassen. THEA BECKMAN ADVERTENTIE Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibfce Postbus 9041 A dam

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13