cn hu "VJ II j)e Kennedy-moord als theater-documentaire Oud-Leiderdorper eist f 75.000 voor ongeluk nfficri" De vakman arren rapport wordt kritisch bekeken Rijnreizen gaan door Onthult alles oven Unisex |JÖAO 34 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE IALABASTINE- I Want de echte Alabastine zet iets uit en klemt zich daardoor muurkast in naden, scheuren, barsten enz.Werkt mooi strak af.Brokkelt niet weg, laat niet los. Echte Alabastine is alleen verkrijgbaar in het bekende oranje-groene pak. De naam staat et groot op! ENSEMBLE" BRENGT: (Speciale berichtgeving) Jk geloof in een goede voorstelling". Dat zegt de Vlaamse jisseur en journalist Tone Brulin van het stuk „Dallas", dat toneelgroep Ensemble" op 13 april in de Eindhovense louwburg in première zal brengen. „Ik vind het geweldig dat gemble dit stuk heeft aangedurfd, omdat het in de eerste its de twijfel over het onderzoek in de moord op president nnedy zo overtuigend naar voren brengt, maar zeker ook idat het geen gewoon toneelstuk is. Eigenlijk moet je spreken een „toneelmanifestatie''. burg moet meebrengen om het stuk goed tot zich te kunnen laten door dringen. Maar wie zyn krant goed heeft gelezen, is dunkt mij voldoende op de hoogte. Voor de spelers is het een hele opgave. Ik heb 23 acteurs gekregen van Ensemble en men mag niet van iedereen verwachten dat hij de geschiedenis rond de Kennedy- moord op de voet heeft gevolgd. Men heeft dan ook wel wat zitten aan kijken tegen die moeilijke teksten die uit de documenten zijn gelicht. Maar nu zijn we gelukkig al zo ver, dat men er volkomen in zit. Er is een goede teamgeest. Daarom geloof ik ook in een goede voorstelling" Goede reacties Brulin, die door Ensemble is enodigd het stuk te regisseren, a it dit aan het feit dat hij enige nden geleden een televisiebewer- regisseerde, die door de Vlaam- lelevisie is uitgezonden. Aanvan het een co-produktie wor met de VARA, doch deze omroep het afweten omdat de Nederland- revisie reeds filmmateriaal uit rika had aangekocht over Ie onderwerp, rulin heeft de toneeluitvoering „Dallas", die een half jaar gele- in Brussel in première ging, niet d en. „Ik ben uitgegaan van het uscript en ik zag er onmiddel grote mogelijkheden in voor de Ik moet zeggen dat het to ll stuk in Brussel grote belangstel en goede kritieken kreeg. Jat ik op mijn tv-uitzending ook aar enthousiaste reacties gekregen. Met de opdracht nu in Nederland op toneel te ben ik bijzonder blij. Ik heb i begin af aan perssonlijk geinteresseerd in de Kennedy- zo'n theaterdocumentaire misschien een langdradig praat- r ik kan u zeggen dat ik re dag opnieuw tijdens de repe- rm word geboeid door de Uit documenten 1 Jrdt er enige kennis van zaken L adersteld bij het publiek? „Ja, ik j if dat men althans een minimum 1 kennis omtrent de feiten rond [ennedy-moord naar de schouw- ADVERTENTIE ioge onderscheiding oor André Demedts Belgische letterkundige André ledts, directeur van de geweste- omroep Kortrijk en lid van de inklijke Vlaamse Akademie voor letterkunde en van de raad beheer van de Kultuurraad voor Qderen, is benoemd tot com- ieur in de Orde van Oranje- Nederlandse ambassadeur in sel, baron de Vos van Steen- heeft de heer Demedts gister- n zijn ambtswoning ontvan- om hem de bij de benoeming rende versierselen uit te reiken. uwe opera van Haydn trouw is de moeite niet waard", luidt de titel van een burles- ra van Joseph H&ydn, die pas te jaren geleden in Boedapest ontdekt. Deze zal dit jaar tij- het Festival van Schwetzingen ft Rokoko-theater worden opge- 1 De Duitse Opera aan de Rijn teldorp) zal daar eind mei drie gastvoorstellingen geven, juni reist dit gezelschap naar om daar binnen het kader van „Kieler Woche" Monteverdi's taing van Poppaa" op te voeren, het Berlijnse Schiller-theater, rtaatstheater van Württemberg le Old-Bristol-Company zullen de „Kieler Woche" deelnemen, toblenz zal tijdens het a.s. zo- totival de niet zeer vaak uitge- k opera „Allessandro Stradella" ftiedrich von Flotow voor het tot komen. „Het probleem bü de regie is, dat er geen plaatsbepaling is. Je krfjgt fictieve mensen. Alleen Guus Ver- straete als rechter Warren en Sigrid Koetse als Marine Oswald hebben solo-rollen. De overigen vormen de massa of lenen hun stem voor de verklaringen van de getuigen". Tone Brulin, die nog niet eerder in Nederland heeft geregisseerd, ziet het werk van Ensemble als de af sluiting van ztfn toneelloopbaan. Hij is inmiddels aangesteld als le raar televisie-regie aan het rijkstech- nisch instituut voor toneel en cul tuurspreiding in Brussel. Voorts wil hjj zich in de naaste toekomst gaan toeleggen op schrijven. Zijn eerste werk, de verhalenbundel „De neger op de sofa" is dezer dagen ver schenen. Schrijverscongres in Beiroet Dertien Sowjetrussische schrijvers onder wie de dichter Jewgeny Jewtoesjenko zijn in Beiroet ge arriveerd voor het congres van Afro- Aziatische schrijvers. Men vreest dat het congres zal uitlopen op een politieke scheldpar tij tussen de „pro-Peking" en de „pro-Moskou" gezinde delegaties. Peking zelf heeft reeds laten weten dat het geen afvaardiging naar het congres zal sturen, omdat „de Sow- jet Unie de zittingen domineert". Men vreest dat er, zoals bij vorige gelegenheden, wederom meer over politieke dan over literaire onderwer pen gediscussieerd zal worden. De Libanese literatoren schijnen voorshands zoveel mogelijk de poli tiek de politiek te willen laten: zij zïien uit naar het optreden van de be roemde Jewtoesjenko. De thema's van het congres bevat ten echter voldoende politieke brand stof om het vuur van de Russisch Chinese meningsverschillen hoog te doen oplaaien. Deze thema's luiden: de invloed van de bevrijdingsbewe gingen in Azië en Afrika op de lite ratuur en de inflatie van de impe rialisten in de literatuur. Mr. G. Landré leidt tournee Ex-brugwachter tekende beroep aan bij het Haagse Gerechtshof (Van onze Haagse correspondent) geleden, In het najaar Voor de civiele kamer van het kwam. Haags Gerechtshof Is gisteren begin gemaakt met de behandeling hoger beroep i 1943, De Haagse rechtbank kwam na drie jaar procederen, in november Vermoedelijk zal hjj als gevolg van j van het vorige jaar, met een tussen- dit ongeluk zijn gehele leven licht ge- vonnis: de gemeente Leiderdorp kan procedure", I bandicapt blijven. Gedaagden in deze niet aansprakelijk worden gesteld. de 28-jarige kantoorbediende'P[»«durf .''""J"" Nico de Vrjj uit Woubrugge ger Leiderdorp i ding van 75 mille eisl luk. dat hem bijna Expositie van klederdrachten (Van onze correspondent) „Hou en trou" luidt de nieuwe kle derdracht-expositie, die gistermorgen door mevrouw R. W. E. Fischer- Cats, voorzitster van het landelijk comité tot verzameling van Neder landse Volksklederdracht „Collectie H.A.M. Koningin Wilhelmina", in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is geopend. Een prominente plaats werd ge geven aan het door Prinses Beatrix in bruikleen afgestane bruidstoilet, dat zij vorig jaar droeg. De relatie met het Koninklijk Huis wordt ook getoond in enkele kleine vitrines. In een ervan bevindt zich een miniatuur-weergave van Konin gin Juliana in Axelkostuum, in de andere een miniatuur-weergave van Koningin Wilhelmina als 13-jarige in Fries kostuum. Bewust is gezocht naar een binding tussen het bruidstoilet van de Kroon prinses en de rest van de te expo seren kostuums. Dat is verwezenlijkt door de weergave van leden van het Koninklijk Huis in folkloristische kleding. „Hou en trou" is een naam die de grote kracht achter de expositie, de heer .J Duyvetter al In zijn hoofd had voordat vorig Jaar een stichting uit politiek oogpunt deze naam koos. De expositie „Hou en Trou" heeft daarom niets met de politieke of ge zag uitstaande. van t Het dagelijks bestuur van de Ned. Orkeststichting is zo heeft het thans meegedeeld na overleg met de dirigent, de directeur en het bestuur van de vereniging Het Concertgebouw Orkest tot de conclusie gekomen dat het raadzaam wordt geacht dat de directeur der Stichting in verband met be staande ernstige spanningen de a.s. concertreis naar de V.S. en Canada niet meemaakt. Diepgaande verschillen van In zicht over belangryke aangelegen heden hebben op deze spanningen, welke niet op korte termijn konden worden opgelost, geleid. De algemene leiding van de tour nee is nu in handen gelegd van de heer mr. G. Landré. Deze zal het orkest op zijn reis geheel of gedeel telijk vergezellen. De heer Landré is bestuurslid van de Ned. Orkest Stichting en voorts van verschillende muzikale instellin gen. Hij is o.m. voorzitter van de sectie Holland van de „International society for contemporary music". Het Amsterdamse gemeenteraads lid de heer D. Doofjes (PvdA) heeft aan B. en W. van Amsterdam schrif telijk gevraagd of zij op de hoogte zijn van een conflictsituatie, die er toe heeft geleid dat het bestuur van de Nederlandse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouwor kest besloten heeft, de directeur van dat, orkest, de heer P. C. Heuwe- kemeyer, de komende toernee van 't .Dies Irae" van Penderecki Krystof Penderecki, de oolse compo nist, die Duitsland vooral door zfjn Luk as-oratorium bekendheid heeft gekregen en naar aanleiding daarvan professoraat in Essen kreeg aan geboden, heeft van de Staatsopera Hamburg voor 1969 een opdracht gekregen. Op het ogenblik werkt h\j nog aan een Russisoh-orthodoxe mis. Op 1" april a.s. zal zijn „Dies Irae" in Auschwitz ten gehore worden ge bracht bij gelegenheid van de ont hulling van een monument. ensemble naar de V.S. en Canada niet te laten meemaken. Het raadslid vraagt of B. en W. alles willen doen wat in hun vermogen ligt om bfj te dragen tot het vin den van een oplossing van die situa- toe, die ertoe zal leiden, dat hiervan geen ernstige schade voor het orkest, noih voor personen, hierbij betrok ken, het gevolg zal zijn. Alle Rijnreizen zullen normaal doorgaan. Geen vakantieganger zal worden gedupeerd. Dit heeft de di rectie en de bewindvoerder van de Maatschappij tot Exploitatie van Ho telschepen N.V. in Rotterdam mede gedeeld. Alleen onvoorziene omstan digheden kunnen roet in het eten gooien. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat door de surséance van betaling die aan het bedrijf werd verleend, de va kanties van zeker 3.500 Nederlanders, die bij het reisbureau voor een ze vendaagse Rijnreis hadden geboekt, gewaar zouden lopen. Nu kan weer normaal worden ge boekt, aldus directie en bewindvoer- De beroemde schrijver Geor ges Simenon (l.) bewondert hier het beeldje van inspecteur Mai- gret op een expositie van werken van de Nederlandse beeldhouwer Pieter d'Hondt (r.), die onlangs in een Parijse kunstgalerij ge opend werd. Kerkeliik Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Dinxperlo (2e pred.pl.) (toez.) F. C. M. Roodenburg te Ei kerzee: te Schoonhoven (vac. J. C. Schuurman) H. A. v. Bemmel te Ol- debroek; te Katwijk aan Zee (8e j pred.pl.) L. Roetman te Gouda. Bedankt voor Schoonhoven (vac. H. Jongerden) en voor Eist (U.) J. Vroegindeweij te Goudswaardvoor Ned'erhemert S. de Jong te Houten; voor Ferwerd (toez.) A. v. d. Beek te Joure. GEREF. KERKEN Benoemd tot legerpredikant J. Jonker te Bovensmilde, die deze be noeming ook aannam. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Nagele (NOP) C. Mul ders te Murmerwoude. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Noordeloos G. Bouw te Eemdij'k Mgr. Zwartkruis brengt bezoek aan Engeland De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, zal van maandag 3 april tot en met zaterdag 8 april een be zoek aan Engeland brengen. In deze week vergadert het Engelse episcopaat op de zogenaamde Low Week Conference in Londen en zal mrg. Zwartkruis o.m. ken uitge breid onderhoud hebben met. de En gelse afvaardiging naar de Europese bisschoppenvergadering, die diit jaar in juli in Noordwij toerhout zal worden gehouden Bijbel het meest verspreide boek ter wereld De bijbel is het meest verspreide boek ter wereld. In 1280 talen zijn thans bijbels of bijbelgedeelten ver schenen, zo heeft de Wereldbond van Bijbelgenootschappen bekend gemaakt. In 1966 zijn in drie Afri kaanse talen voor het eerst volledige bijbels verschenen (totaal nu 240 ta len), in zeven talen het nieuwe tes tament (totaal 301) en in 29 talen een bijbelboek (739 totaal). Onderscheiding voor hofprediker ds. Foret Bij KB is benoemd tot oomman- deur in de Huisorde van Oranje (bij bevordering) de hofprediker ds. G. I. P. A. B. Forget, predikant der Waalse Gemeente in Den Haag. Encycliek van Paus Paulus VI over armoede Paus Paulus VI zal zondag de pu- blikatie aankondigen van een pause lijke encycliek over armoede en de noodzaak van sociale rechtvaardig heid in ontwikkelingslanden. De aankondiging zal door de Paus gedaa worden in zijn paasboodschap aan de wereld, na op het Sint Pie tersplein de mis gecelebreerd te heb ben. De encycliek zal dinsdag of woensdag uitgegeven worden. Het zal zijn vijfde encycliek zijn sedert hij 3li jaar geleden tot Paus werd gekroond. Zijn laatste encycliek, ..Christi Matri Rosarii" werd in sep tember 1966 gepubliceerd. Daarin werd een beroep gedaan om in okto- .ber in de gehele wereld te bidden voor beëindiging van de Vietnamese oorlog. In zijn vijfde encycliek zal de na druk worden gelegd op het belang van gezamenlijke pogingen om de ontwikkelingslanden van Afrika en Azië te helpen. Deskundigen van het Vatdkaan hebben verklaard, dat de volgende encycliek van de Paus zal dienen als logische voortzetting van de sociaal- eco nomische encyclieken „Mater et Magistra" en „Pacem in Terris", bei de uitgegeven door Paus Joannes i XXIII, dorp en ex-brugwachter J. Bregman (68). In september 1943 raakte Nico de Vrij als jongetje van vier jaar met zijn hoofd bekneld tussen de neer zakkende gewichten van 't afsluithek van een brug over de Oude Rijn in Leiderdorp. Hij werd zwaargewond en bleef jarenlang gedeeltelijk ver lamd. Direot na het ongeluk begonnen de ouders van Nico een procedure tegen de gemeente Leiderdorp, maar de woning van de advocaat, die zij in de arm hadden genomen, werd bij een bombardement, vernield en de stukken, die op de zaak betrekking hadden, waren nadien spoorloos. Twintig jaar later besloot Nico de Vrij de gemeente Leiderdorp en als tweede daagdv ex-brugwach ter Bregman, die destijds de brug be diende. aan te spreken voor een (im materiële) schade van f 75.000. J. van der Marck directeur museum te Chicago De 37-jarige Nederlandse kunst historicus Jan van der Marck, thans curator aan het Walker Art Center in Minneapolis (V.S.) is met ingang van 15 april a.s. benoemd tot direc- moderne kunst, dat dit jaar in Chi cago zal verrijzen en in de herfst officieel zal worden geopend. De heer Van der Marck studeerde aan de universiteit van Nijmegen en is werkzaam geweest aan de uni versiteit van Utrecht, van Colum bia en van New York. In 1954 ont ving hij een beurs van de Neder landse organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek en in 1957 een beurs voor twee jaar van de Rockfeller Foundation. Daarna werd hij curator aan het gemeen temuseum in Arnhem. In 1961 werd hij benoemd tot assistent-directeur van de kunstexposities op de wereld tentoonstelling in Seattle. In 1963 werd de heer v. d. Marck curator aan het Walker Art Center. omdat een verjaringstermijn van vijf jaar ten opzichte van overheidsin stanties va/n toepassing is. De vordering ten aanzien van de tweede gedaagde werd toegewezen^ want voor hem geldt een verjarings termijn van dertig jaar. Het schade bedrag zal na een comparitie van par tijen moeten worden vastgesteld, al dus het interlocutoire vonnis van de recrtbank. Ex-brugwachter Bregman, die moet rondkomen van een klein pensioen en een AOW-uitkering, heeft tegen dit vonnis beroep aangetekend, met financiële ruggesteun van de ge meente Leiderdorp. Het Hof heeft gistermorgen het beroep „op de rol" gebracht. Waar schijnlijk zal het een half jaar duren voor het Hof tot een arrest komt in deze markante zaak. Top Wereldraad naar Den Haag De top van de Wereldraad van kerken uit Genève en een groot aan tal vooraanstaande kerkleiders en internationale deskundigen uit Amerika, Azie, Afrika, Europa en de landen achter het ijzeren gordijn, zullen van 12 tot 17 april in Den Haag aanwezig zijn voor een bezin ning over de taak van de kerken in internationale aangeleheden. Tijdens deze bijeenkomst zal met name de positie van de „Commis- sinon of the churches on interna tional affairs" van de Wereldraad van kerken worden bezien. De se cretaris-generaal van de Wereld raad, de Amerikaan dr. E. Carson Blake, zal aanwezig ajjti, alsmede de vroegere secretaris-generaal df. W. A. Visser 't Hooft. Zondagmorgen 18 «pril zal in de Kloosterkerk in Den Haag een kerkdienst worden gehouden waarin dr. Blake de predi king zal houden. Dr. E. Emmen, se cretaris-generaal van de Ned. Herv. Kerk, leidt de liturgie in deze dienst. De resultaten van het interne overleg over de commissie interna tionale zaken van de Wereldraad van Kerken zal worden voorgelegd aan het centrale comité van de We reldraad, dat in augustus 1967 op het eiland Kreta bijeenkomt, ter voorbereiding van de algemene ver gadering van de Wereldraad, die in 1968 in Uppsala in Zweden zal wor den gehouden. ADVERTENTIE Hew blad dat bef- J J Tintelend weekblad voorde jonge vrouw die 20 b m eigen ideeën beeft- b/ieuwe mwiMY is juist verschenen- Belicht mini- revolutie in China-1. 2iet in de sterren of het Willewien of lil/illem yjortt of Drakesteyn- Danst wee mt tionMO en Juliette- Losse nrs- 60 cent- Bij kiosken boekhandel-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9