OVERGORDIJNEN Brandpunt-ploeg terug uit Zuid-Vietnam l&denhw Piet Geldboetes voor het inspuiten van kalveren wil je een stak kaas uit het vuistje Twee meisjes gevraagd voor nieuwe film... VRIJDAG 24 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Verbaasd over openheid van Amerikaanse autoriteiten Na anderhalve maand rondgezworven te hebben door Indo nesië, India en Zuid-Vietnam is aan het begin van deze week de .,Brandpunt"-ploeg van de KRO, bestaande uit Aad van den Heuvel, Ed van Westerloo en Piet Kaart veilig, gezond en bruin, zij het enigszins vermoeid, in Nederland teruggekomen. Inmiddels zijn er van de Indonesische reis twee reportages uit gezonden. (Van r.t.v.-medewerkster) Terwyi de kleine „Brandpunt" ploeg in India een reportage over het honger-probleem maakte, reisde in middels Henk Neuman naar Zuid- Vietnam; de ploeg voegde zich bij hem op I maart. Op 31 maart wordt er een twee uur durende documen taire over Vietnam uitgezonden (Ned. 1, van 22.00 tot 24.00 uur). In leidende woorden spreekt hierbij Henk Neuman, die in zijn voorberei dende werkzaamheden o.a. een ge sprek heeft gevoerd met de Ameri kaanse bevelhebber in Zuid-Vietnam, generaal Westmoreland. Achtergronden De uitzending over Zuid-Vietnam legt meer de nadruk op de achter gronden van de slepende oorlog dan op de directe gevechtshandelingen, al komen die uiteraard ook ter sprake en in beeld. Drie phnten heeft men benadrukt: in de eerste plaats de Amerikaanse macht in Vietnam Daarbij wijst men op het opvallend goed moreel van de Amerikaanse sol daten onderling. Ed van Westerloo verklaarde dit als volgt: „Als de sol daten aan land komen is hun stem ming over het algemeen beneden peil; ze zijn nauwelijks geïnteres seerd. Ze worden echter opgevangen in een basiskamp, waar ze terdege worden voorbereid op de strijd. Zo dra één van hun makkers sneuvelt, ontwaakt er in hen een fanatisme, gevoed door het idee: het is er op of er onder en morgen kan het mij overkomen". Het tweede punt waarop nadruk gelegd wordt is de schade die in deze oorlog wordt aangebracht aan de burgerbevolking. Zo zijn er o.a. op namen gemaakt van de napalm slachtoffers in hospitalen. Het derde punt is de behandeling van de vraag of de bevolking van Zuid-Vietnam „Heerlijk duurt liet langst": 500 Op zondag 26 maart eerste paasdag zal in de schouwburg van Groningen de vijfhonderdste voor stelling van „Heerlijk duurt het langst" worden gegeven. Nadat op 2 oktober 1965 „Heerlijk duurt het langst" in het nieuwe De la Mar-theater in Amsterdam in première is gegaan en er een serie van zeven maanden heeft gespeeld, ging de musical op tournee door Ne derland. Nog steeds is de belangstel ling voor deze musical van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink met in de hoofdrollen Conny Stuart, Tom van Beek, Winnifred Bosboom, Frans Som er s en Leen Jongewaard zeer groot. Als op 30 april de laatste voorstel ling zal zijn gespeeld, zal er nog niet in de vraag van alle Nederlandse schouwburgen zijn voorzien, aldus de directie. Artiestensociëteit Hilversum gaat dicht Een toenemend exploitatietekort is er de oorzaak van dat aalmoezenier Nico Grijpink met ingang van he den de artiestensociëteit aan de Spie- ghellaan in Hilversum moet sluiten. Aanvankelijk kon men nog terugval len op een financiële garantie van het episcopaat, maar ook daaraan is sinds enige tijd een einde gekomen. De villa, waarin de sociëteit was ge vestigd. is eigendom van de KRO. Over de nieuwe bestemming van het gebouw is nog niets naders bekend. zich wel of niet achter de regering van Zuid-Vietnam en achter de Amerikaanse politiek schaart. Over het algemeen was de indruk van de „Brandpunt"-ploeg dat de ondanks alles toch nog wel goede stemming onder de Amerikanen ook veroor zaakt wordt door het feit dat deze oorlog voor hen in zekere zin vrij comfortabel is. Geregeld worden met helikopters voedsel, drank, sigaretten en lectuur aangevoerd. Bovendien kunnen ge wonden binnen een half uur in het ziekenhuis werden opgenomen, wat <ie kans op overleving natuurlijk aanmerkelijk groter maakt. De „Brandpunt"-ploeg heeft van de Amerikaanse autoriteiten alle fa ciliteiten gehad. Slechts één dag te- moest men zeggen waarheen zich wilde verplaatsen en de om zes uur stond er een helikopter met bemanning klaar, die de ploeg overal heen vervoerde waai' dit maar mogelijk was. De Brandpunt-mensen hebben zich ho gelijk verbaasd over de openheid van de Amerikaanse autoriteiten. Alle in lichtingen werden zonder enige te rughoudendheid verschaft: werd er iets gebombardeerd, dan wist de Brandpunt-ploeg dit binnen een half uur. Als men daartoe behoefte ge voelde, kon de ploeg ogenblikkelijk meegenomen worden om opnamen te maken. Ook in Zuid-Vietnam zelf heeft men volop ruimte gehad om het werk te doen. Men heeft verklarin gen opgenomen van Vietnamezen, boedhisten, studenten, en verder ook nog van de voorzitter en leden van het parlement. Men kreeg daar een tolk tot zijn beschikking. Maar aangezien er in het verleden met En gelse tv-ploegen wel eens moeilijkhe den zijn geweest met tolken die ver keerde inlichtingen doorgaven, heeft men zich in Nederland gewend tot twee in ons land verblijvende tol ken. die nogmaals de gesprekken welke op de band zijn opgenomen zullen gaan vertalen. Zo hoopt men de grootst mogelijke zekerheid te verkrijgen. Over de tendens van deze film wil de de KRO-ploeg nog niets zeggen. Dit is een zaak die nog met het be stuur van de KRO besproken moet worden. Dat er echter wel een me ning in wordt verkondigd is zeker. De kosten van deze bijna twee maanden durende reis bedroegen i halve ton. de reizen door India Indonesië inbegrepen. Dit geld zal echter wel in belangrijke mate terugvloeien naar de KRO, wegens de grote buitenlandse belangstelling. I NEDERLAND 1 NCRV: 6.45 uur Pi po de clown 6.50 uur NTS-journaal 6.55 uur Woord voor woord, bijbelvertelling M ".00 uur Twien 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Attentie 8.45 uur De vier jaargetijden van Antonio Vivaldi 9.35 uur Wachters bij het graf, tv.spel 10.45 uur NTS-journaal 10.50 uur Sluiting. NEDERLAND 2 VARA: 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur Coronation Street 8.50 uur Achter het nieuws Mies en scène NTS-journaal Kernfysica (23; herhaling) 10.10 i 10.25 i 10.30 i 11.00 1 Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1: Op tweede paasdag zendt de i Nederlands-Duitse grens. Op de NTS een Rudi Carrell-show uit, foto Rudi Carrell in een passend die zich ditmaal afspeelt op de I decor. HILVERSUM 2: 9.25 uur De Arnhemse economische recht- kalveren inspuiten bank heeft gistermiddag de Gelderse mesters en veehouders veroordeeld, die hun kalveren hadden ingespoten met hormonenpreparaten. Deze zoge noemde oestrogene stoffen kunnen een gevaar opleveren voor de volks gezondheid omdat ze in bepaalde ge vallen kanker stimulerend kunnen zijn. Kinderen, die vlees van gespoten kalveren eten lopen volgens deskun digen bijzondere gevaren doordat de puberteit eerder intreedt. Vijf mesters en veehouders uit Llenden, Ede, Bennekom, Opheusden en Geldermalsen zijn veroordeeld tot geldboetes variërend van f200,- tot f 3000 al naar gelang het aantal die- Grote gedeeltes van de boetes zijn voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had tegen hen behalve geldboetes nog acht weken hechtenis- straf gevraagd waarvan vier weken voorwaardelijk. Een vertegenwoordi- it Kamerik, die opdracht, had gegeven tot het spuiten van kalveren werd na een eis van tien weken hech- tenisstraf veroordeeld tot vier weken hechtenis voorwaardelijk en een geld boete van f 500. Zijn werkgeefster, een vennootschap onder firma uit Woerden werd na een eis van f 7000 vrijgesproken, omdat de veroordeling niet bindend is voor een rechtper- Reacties i vlees ,,'t Winkeltje" De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag besloten een be- van f 220.000 bschikbaar te stellen voor het inrichten van een cabaret-kelder in het concertgebouw „De doelen", grotendeels bestemd voor de cabaretière Ansje van Bran denberg. die daar haar cabaret ,,'t Winkeltje" tot voor kort aan Haringvliet zal voortzetten. ADVERTENTIE willen niet Kreuken, willen niet lubberen, willen niet krimpen, willen maar heel héél zelden in het lauwe sop, willen eigenlijk alleen maar de allermooiste gordijnen zijn. En dat zijn ze ook! De acteur Vince Edwards (38 heter bekend als tv-dokter Ben Cf Casev en de actrice Linda Foster olltrll*- Het produktschap voor vee i i Den Haag heeft van geen van de lidstaten van de EEG tot nu toe eeb officiële reactie ontvangen naar aan leiding van de berichten rond de met oestrogene stoffen ingespoten kalve- die uit Nederland worden Inge voerd. De secretaris van het pro duktschap, mr. P. S. Bakker vertel de, dat officieus wel reacties zijn bin nengekomen. Met name uit Italië, nabr welk land jaarlijks voor drie honderd miljoen gulden Nederlandse kalveren worden geëxporteerd, export loopt gevaar. hormonen preparaten. Hoewel de consumptie van kalfs vlees per hoofd van de bevolking in Nederland niet groot is, ongeveer 600 gram per jaar, hebben volgens fede ratiesecretaris De Vries, diverse sla gerijen de afgelopen tijd een ernsti ge terugslag gehad in de omzet van kalfsvlees. „Nu bekend is geworden dat zoveel kalveren worden ingespo ten, zijn de consumenten wat hui verig geworden ten aanzien van de de heer De Vries. Vooral de slagers die zich gespe cialiseerd hebben in verkoop van kalfsvlees zouden grote schade heb ben ondervonden. ADVERTENTIE «A VOEDZAAM MA*, v V", fis t. B MvvzaaoA^ Casey en de actrice Linda Foster (22) gaan trouwen. Het paar heeft elkaar ontmoet tijdens een party ten huize van Dean Martin Het zal het eerste huwelijk zijn voor Linda Foster en het tweede voor Edivards. Het bestuur van de federatie van slagerpatroonsbonden in Den Haag is van mening, dat er niet streng ge noeg kan worden opgetreden tegen de mesters en veehouders die hun Amerikaanse producer en „Dutcli cowboy" in ons land W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 5—7 - LELDEN TEL. 01710—24610 De 26-jarige, voornamelijk in Ita lië bekende Nederlandse filmspeler Glenn Saxson (artiestennaam van de Hagenaar Roel Ekhard Bos) Is gistermiddag hi gezelschap van de Amerikaanse financier en filmprodu cent Rudolph Johnson (43) uit Ro me op Schiphol aangekomen. Bij hun aan kom et vertelden zij over de plannen om blnnekort in Neder land opnamen te gaan maken voor een nieuwe film. De heer Johnson vertelde van plan te zijn een film te maken naar een verhaal, van de in Rome verblijven de Amerikaan Peter Dane, getiteld „In the eyes of a man". In Rome ontmoette hij Glenn Saxson, die bin nen twee Jaar in vier in Italië opge nomen nog niet in Nederland ver toonde films belangrijke rollen had gespeeld. Johnson nodigde de „Dutch cowboy" (drie van zijn filmrollen speelde Glenn in westerns) uit om een van de drie hoofdrollen in zijn nieuwe film te spelen. Claudia Cardinale Het ligt in de bedoeling dat in de overige hoofdrollen Claudia Cardi nale en Lee Marvin komen. De heer Johnson verwacht de buiten-opna men waarschijnlijk omstreeks augus tus in Nederland te maken. Hij blijft ongeveer twee weken in ons land om enkele geschikte plaatsen te zoeken. Glenn Saxson, die in Italië een rol in zijn vijfde film moet spelen, zal ruim een week in Nederland blijven. Samen met de heer Johnson hoopt hij in die korte tijd twee Nederland se meisjes, tussen 21 en 30 jaar oud, te vinden, die een rol kunnen spelen in de tweede film van Rudolph Johnson. „We zijn natuurlijk van plan om de nieuwste Nederlandse films te be zoeken. Maar ik verwacht daarin toch niet de meisjes te zien die w< zoeken," aldus Glenn Saxson. „B hoop twee nieuwe gezichten te ont dekken: meisjes die nog nooit ge speeld hebben. Waarschijnlijk zullen we die kunnen vinden onder fotomo dellen'. De heer Johnson, die vertelde dat de kosten van de nieuwe film onge veer 1 miljoen dollar zullen bedra gen, zei slechts: „HU zou voor de twee meisjes zorgen in Nederland. Ik ben hier slechts om sigaren te kopen. Als de meisjes net zo goed zijn als de sigaren, dan behoeven we ner gens bang voor te zijn". Das Heidelberger Barockenseinble Arturo Toscaninl 100 jaar geleden geboren Sonate voor fluit, harp en altviool van Debussy Wat doen we met het lijden. en cfióteren Bezuinigen Gisteravond vulde de K.R.O. de donderdagse toneelavond op met een Bavariaproduktie, een televisiespel van een Tsjechi sche schrijver door Duitsers ge speeld. Zo'n Bavariaproduk tie garandeert altijd behoorlijk tot uitstekend spel van de ac teurs. Het feit dat de schrijver een Tsjech was maakte er ook iets anders dan anders van, maar toch had de K.R.O. de ge makkelijkste en goedkoopste uitweg gevonden. Voor een keertje is dat niet erg, maar wij krijgen de indruk dat vooral de K.R.O. de laatste tijd wel ge ducht bezuinigt. Het televisietoneelbudget van de K.R.O. zal van de grote om roepen ongetwijfeld het laagst zijn. Natuurlijk gerandeert een grote rolbezetting niet dat een stuk goed is, en ook kan een eenakter beter zijn dan een avondvullend stuk. Bovendien is het niet gezegd dat een neder- landstalig stuk per definitie be ter is dan een duitstalige Ba variaproduktie. maar toch de laatste tijd kwam de V.A.- R.A. met lange stukken als „De taak Oppenheimer". „De regels van het spel" van Pirandello en „Fanny's eerste toneelstuk" van Shaw. Ook de andere omroepen kwamen met stukken voor de dag waaraan de K.R.O. zich de laatste maanden niet meer ge waagd heeft. Iets om over na te kwam ook de ontwapeningscon ferentie in Genève nog ter spra ke („en nu een geheel ander on derwerp", zei Neuman, nadat we net Vietnam hadden gehad», maar dat zijn onderwerpen <de Euromarkt, de E.E.G. en de Ko len en Staalgemeenschap heb ben daar ook onder te lijden) die om raadselachtige redenen nooit vermogen te boeien. Ook op Nederland II: „WH willen wel eens weten", waarin een jeugdforum zichzelf over de Vlaamse kwestie liet infor meren door dr. G. Vandromme, een Vlaming die er alles van af wist en die zoveel moest of wilde uitleggen dat het niet tot een discussie wilde komen. De jongens en meisjes wisten ken nelijk te weinig van de Vlaamse kwestie af om er al een oordeel over te hebben, waardoor zH zich tot vragen dienden te beperken en de Vlaming het rijk alleen had. Daarom was het verstandiger geweest als men de nieuwe spellingsvoorstellen als onderwerp had genomen, want daar heeft wel iedereen een eigen mening over. Boksen „Brandpunt" Laten we maar aannemen dat al het geld van de KR.O. in Brandpunt" gaat zitten. Giste ren kregen we beelden uit Viet nam te zien, met de mededeling dat het vertrouwde brandpunt team naar Vietnam was ge stuurd voor eigen reportages, waarvan we volgende week vrU- dagavond van 10 tot 12 uur de neerslag kunnen zien. Gisteren Tenslotte een compliment aan „Sportpanorama". Het doet er niet toe of Je van boksen houdt of niet, maar een feit is dat het een mooi opgebouwd, afgerond programma was, met de match tussen Clay en Fol- ley als zwaartepunt, en als ver rassing de historische beelden den van het eerste gevecht tussen Dempsey en Tunney, ge volgd door een vraagge sprek met deze twee oud-strU- ders (speciaal voor de A.V.R.O. gemaakt), plus nog enkele beelden van het gevecht tussen Mildenburger en Walker, ge volgd door een gesprekje met Ben Bril, die bij deze wedstrijd scheidsrechter was. Gedegen vakwerk SUBSIDIE VOOR NIEUWE RIJDENDE VISWINKELS Evenals verleden jaar zal ook in 1967 onder bepaalde door de Direc teur-Generaal van de Voedselvoor- de Visserijen te stellen vaarden aan vishandelaren, die zyn door aankoop rijdende viswinkel vis te ontslui ten een bijdrage van ten hoogste derde tot een maximum van f 6000.- van de totale koopprijs van de rij dende viswinkel worden verleend. Een en ander blijkt uit een be schikking van de minister van Land bouw en Visserij die gisteren in de Staatscourant werd gepubliceerd. Commandant Zeemacht betuigt tevredenheid aan bemanning van helikopter De commandant van de Marine luchtvaartdienst in Nederland, kapi tein ter zee vlieger W. de Groot, heeft gistermiddag namens de dant Zeemacht Nederland een vredenheidsbetuiging uitgereikt de bemanning van de helikopter vliegtuigsquadron 7, die in de nacht van 18 op 19 maart negen schip breukelingen redde vanaf de sleep boot Vikingbank. De plechtigheid vond plaats tijdens „alle hens" op het grote platform van het Marinevliegkamp in Valken burg. Kapitein ter zee De Groot me moreerde in zijn toespraak, dat de Marineluchtvaartdienst trots is op deze speciale prestatie, maar dat ook grote waardering uitgaat naar het grondpersoneel van het squadron, waarbij de helikopters zijn ingedeeld. Tevens sprak hij zyn waardering :t voor de bemanning van de twee de helikopter, die de gehele actie .stand by" heeft gestaan en voor het personeel van de gehele Opsporing- Reddingsdienst van de Konlnk- Hjke Marine. VOOR VRIJDAG 24 MAART Hilversum 1, 402 m VPRO: 18.00 nws. 18.15 Amerika* ln termijnen, lezing. 18.20 Licht pianospel. 18.30 Jazz-rondo: spirituals en gospel songs. 18.50 Informatie over informa tie. 19.00 Ronduit: programma voor Jonge mensen. 19.30 Lezen en schrij ven. 20.00 Nws. 20.05 Godsdienstige uit zending. 20.45 Klass. gram.muz. VARA: 21.00 Klass. orkestmuz. en zang (opn.). 22.40 Nws. 22.50 Act. 23.05 Licht pla- tenprogr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m KRO: 18.20 Uitzending van D 66. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 R.V.U. De mens ln dichte pakking Wereldbevolkings groei en wereldgezondheidszorg, door prof. dr. P. Munteqdam. NRU: 20.00 Klass. gewijde muz. (gr.). 21.00 De te rechtstelling van een vredesmisdadiger. lezing. 21.25 Mod. kamermuz. (gr.). 21.45 Wat doen we met het Lijden, ge sprek. 22.25 Humanistisch Verbond. Kort kommentaar. onder redactie van en uitgesproken door Th. Polet. 22 30 Nws. 22.40 Radio kamerorkest en so- 23.00 Parlementair (gr.). 14.15 Uitlaat: progr. voor twin tigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.25 Rond de tafel ln het Huis van Bewa ring. klankbeeld. 16.00 Nws. 16.02 Oost- europese kroniek. 16.20 Roemeens® volksmuz. (gr.). NRU: 16.30 Franse les. VARA: 17.00 Tussen stilstand en bewe- lezing. 17.15 Lichte orkestmuz. lekoverzicht. 3.15 Klein radiokoor a cappella: klass. muz. II. Radiophllharmonlsch orkest, klein omroepkoor en soliste: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP) (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. I. BohU6lav Martinu. Les Fresques de Piero della Francesca (18 min.) ,to. Adagio. Poci Phllharmoniscb 58 (92 min.). Stefanla Woytowicz, so praan: Vera Soukupova, alt; Ivo Zl- dek. tenor; Kim Borg, bas; Tsjechisch Zangkoor; Tsjechische Philharmonie Praag; Dirigent: Vaclav Smetacek, VOOR ZATERDAG 23 MAART Hilversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgvm. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammuz. VPRO: 7.55 Voor de kinde ren. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. (8.30-8.35 Van J- Radloweekjournaal. nilversum 2. 298 ni KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klass. grammuz. 7.30 Nws. 7.32 Pla nokwartet (gr.): klass. muz. 7.55 Over weging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammuz. 8.30 Nws. 8.32 Geestelijke liederen 9.00 Neergedaald in het Dodenrijk: gods dienstig progr. 9.30 Klass. gram.muz, 10.00 DJinn, gev progr. 12.25 Markt- ber. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheids voorlichting: Geven en nemen. De fa milie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 13.00 Vliegen de schijven: verzoekplatenprogr. v. d» soldaten. 14.00 P.M.: gev. progr. 17.00 Voor de tieners. Hilversum 3. FM en 240 m NRV: 9.00 Nws. 9.02 Orkestraal al lerlei (gr.). 9.30 Leger des Hellsmuz. 10.00 Nws. 10.02 Klass. muz. 10.30 Ma tinee met de lichte muze (11.00 Nws uua. u.uO Nws.rei3O02 de tieners. 14.00 Nws. 14.02 Velvet voices. 14.30 Lichte gram. muz. voor oudere luisteraars. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Gev. platenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Lichte muz. (gr.). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: re portages. uitslagen, commentaren en lichte gram.muz. TELEVISIEPROGRAMMA'S 15.00 Euro visie: Ox- Nedi 15.30 Nws. 15.34 Weekjournaal. met titels voor slechthorend. AVRO: 16.00 The Mon- kees. 16.25 Dennis the Menace, TV- film. 16.50-17.40 Voor de kinderen. NTS: 18.45 Plpo de Clown. 18.50 Journaal. AVRO: 19.00 Moef Gaga: progr. voor de tieners. 19 30 De Dlck Dyke-show. NTS: 20.00 Journaal i-ecroverzlcht. AVRO: 20.20 Een avondje uit met. Corry: showprogr. o, zler TROS, 2135 leren6howprocr. NTS: 22.40-22.45 Journaal KRO/R 22.55-01.30 Paastnachtwake. (9.35-9.40 Waterstj. 10.00 Nederland II NTS: 20.0 Z.O. 135: gev. progr. (11.00-11.02 Nws.). 't kort. KRO: 20.05 De zaak Sir Roger 12.15 Voor nu en later, lezing. 12.27 f •- - Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers ikunst. NTS: 22.20-22.35 journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5