Wat heeft de consument aan de EEG? eigenlijk 5895 Nieuw afzetsysteem bij tuinbouw-veilingen SK0DA1000MB Hektreiler KW 170 donderdag te water Gingen de kleinhandelsprijzen alleen omhoog of ook omlaag? Afmipiklok vervalt in de toekomst Noordwijk krijgt een jachthaven Bij de K.N.SM: Rationalisatie en personeelsafyloeiïng VRIJDAG 24 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 De Europese consument be staat ook na tien jaar EEG nog niet. In Italië en Frankrijk wordt de verbruiker er de laat ste jaren steeds aan herinnerd dat dankzij de Europese inte gratie vele kleinhandelsprijzen omlaag zijn gegaan. Dat is ook juist, want in beide landen werd in 1958 de nationale in dustrie sterk beschermd door de invoer uit het buitenland te bemoeilijken. Dankzij de Euro- markt moesten de grenzen open en gingen daar vele prij zen omlaag. „Maar in Neder land gingen ze juist omhoog" zal men tegenwerpen. Is dit een gerechtvaardigde blacht of is de Italiaanse consument soms een duidelijke optimist en de Neder landse een zwartgallige noorderling? In een zojuist verschenen beeldsta tistiek zien wij de index van de con sumptieprijzen in zes kleuren lang zaam maar zeker stijgen. De Neder landse lijn verloopt verreweg het grilligste. Of anders uitgedrukt: de prijsstijgingen gingen bij ons vaak met schokken en vielen dus meer op. Het blijkt dat in Frankrijk en in Italië de prijzen zelfs nog meer ge stegen zijn sinds 1958 dan de 33 pro cent in Nederland. Duitsland en vooral België en Luxemburg blijven daar een stuk onder (bijvoorbeeld 21 procent voor de Belgen). Uit de curven blijkt wel dat alle zes EEG-landen vroeger of later van een sluipende inflatie last hebben ge had, dus dat men niet altijd de te ring naar de nering heeft gezet en dat daardoor het geld ontwaardde. Om dat in de schoenen van de Euro pese integratie te schuiven, lijkt niet eerlijk. Als de Nederlandse cijfers nader worden bekeken, ziet men dat de in- dustrieprodukten de laatste zeven jaar het minst zijn gestegen, gemid deld 11 procent. Daarnaast staat de voeding met 22 procent en de dien sten, vervoer, horeca, haar knippen e.d. (gemiddeld met 32 procent). De toename is dus sterk, daar waar de post „arbeid" het grootste deel van de kostprijs uitmaakt. De lonen ste gen immers het meest, dus waar in verhouding de meeste mensen wer ken. gingen ook de prijzen het meest omhoog. Omdat de lonen in die tien jaar in het algemeen veel meer ste gen dan de prijzen, nam toch de welvaart aanzienlijk toe. Tegenover de kosten van het levensonderhoud, die dus met 33 procent toenamen, staan de 89.5 procent verhoging van het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking Geleidelijk Het is nu ook weer niet zo, dat wij de verhoogde welvaart uitsluitend aan de EEG te danken hebben en de prijsstijgingen niet. Maar wel zijn de geleerden het er over eens gewor den dat de economische integratie in beslissende mate de welvaart heeft gestimuleerd. De prijsstijging is. in Nederland althans, gedeeltelijk toch ook aan die integratie te wijten. Want vóór de EEG hadden wij een goedkope geldpolitiek; ons peil was met Italië het laagste van de zes (onze lonen ook trouwens). In een gemeenschap moet zoiets gelei delijk gelijk worden getrokken. De hogere prijzen in Nederland zijn een bitter bijprodukt van de verhoogde welvaart. Maar voor de eerste levensbehoeften geeft men thans in verhouding een kleiner deel van zijn inkomen uit dan tien jaar geleden. Goederen die toen tot luxe werden gerekend wil nu iedereen hebben. Het verbruik van duurzame consumptie goederen (koelkasten, auto's enz.) steeg maar liefst met 81 procent in tien jaar. Enkele prijzen zijn wel be langrijk omlaag gegaan sinds 1958 door de grotere onderlinge concur rentie van de produkten uit de zes landen. Kousen bijvoorbeeld en voor al duurzame gebruiksvoorwerpen, zo als tv-toestellen en naaimachines. De prijzen van auto's zijn ongeveer ge lijk gebleven, ondanks de gestegen loon- en grondstofprijzen, wat de stormachtige ontwikkeling van het autopark mogelijk maakte. De ver hoogde concurrentie is allereerst te danken aan de openstelling der grenzen, de verlaging der Interne in voerrechten en de vervlechting der markten. Grotere en dus meer effi ciënte fabrieken zijn daarvan weer een gevolg, die nu immers voor een thuismarkt van 180 miljoen verbrui kers kunnen produceren. Maar ook enkele geruchtmakende processen over de zogenaamde verti cale prijsbinding (tussen fabrikant en winkelier) hebben beweging in de prijzen gebracht. Die processen gin gen over EEG-recht en betroffen steeds de handel tussen de landen in juist die duurzame verbruiksgoede- ren Hogere kwaliteit Een ander direct gevolg van de grotere concurrentie in de Euro- markt is de verhoogde kwaliteit en de ruimere keus voor de consument. Italiaans fruit bijv. en Italiaanse en Franse confectie bij ons in Neder land. In het buitenland zal men uiteraard weer meer Nederlandse goederen aantreffen en zo koopt de Parijse huisvrouw nu Westlandse to maten op haar markt en Nederland se leren jasjes in haar warenhuis. Maar toch blijkt ook hier weer dat er geen doorsnee Europese consu ment bestaat, in zoverre dat de ge middelde Nederlandse ambtenaar of enployé zijn huishoudboekje heel an ders besteedt dan bijvoorbeeld zijn Franse collega's. Voor voeding, drank en roken in Nederland 28 procent van de totale uitgaven tegen 34.5 procent in Frankrijk. Al deze veranderingen zijn, met uitzondering van enkele prjjsspron- getjes, de laatste tien jaar vrijwel ongemerkt aan de Europese consu ment voorbijgegaan. Toch vraagt zo'n stroomlijning als de Europese integratie van onze economie aller hande aanpassing, ook van de ver bruiker. Grote belangengroepen zo als de industrie, de handel, de boe ren of de vakbeweging, zaten intus sen in Brussel op het vinkentouw. Als goed georganiseerde pressiegroe pen volgden zij de dagelijkse gang der gebeurtenissen, waakten over het belang van hun groep. En de Europese consument dan, die dus eigenlijk niet bestaat? Het zou goed zjjn als ook hij zijn stem liet horen en een tegenwicht zou vormen tegen die belanghebben den die steeds op prijsverhoging aan dringen. De heer Mansholt heeft dat al vroegtijdig gezien en hjj moedigde de consumenten aan zich op Euro pees niveau *e organiseren. Consumenten- contract Wie immers alleen op nationaal niveau is georganiseerd, kan alleen bfj zijn eigen regering aankloppen. Maar de dienst wordt al op vele be langrijke punten in Brussel uitge maakt. Er werd dus in 1962 een overkoepelende organisatie opgericht door de consumenten: het contact comité der verbruikers in de EEG. De verschillende groeperingen, die in de zes landen voor de consumenten belangen opkomen zijn in dit comité vertegenwoordigd en wel de verbrui kersbonden, de coöperatie, de vakbe weging en de gezinsverenigingen. Dit comité wijst ook de consumentenver tegenwoordigers aan in de raadge vende commissies, die in Brussel of ficieel worden bijeengeroepen om ad vies te geven over kwesties in ver band met de landbouwregelingen. Toegegeven moet worden dat dit nog maar een schuchter begin is. Allereerst omdat de systematische raadpleging tot de agrarische sector beperkt is en voor andere zaken veel al alleen de industrie en handel door de EEG-commissie worden geraad pleegd. Ook worstelt het comité met de interne organisatie. In elk land zjjn de verbruikers weer anders ge organiseerd. Het gerucht gaat zelfs dat in Italië de consumentenorgani satie door de fabrikanten werd op gericht. Dit komt gedeeltelijk door dat de consumenten in tegenstel ling tot de andere pressiegroepen er nog niet in geslaagd zijn een eigen zelfstandig Europees secreta riaat in te richten. Hun vertegen woordigers zijn daarom te vaak goedwillende amateurs, die het moei lijk tegen een deskundige van he andere team kunnen opnemen. Nederland dat zeker vooraan staat waar het de organisatie van de con sumenten betreft, heeft dus een be langrijke taak te vervullen in de ge meenschap. Moge men de belangstel ling, het geld of de vrijwillige des kundigen vinden om deze .zending te kunnen vervullen. Tien jaar geleden, op 25 maart 1957, werd in Rome het verdrag tot oprichting van de Europe se Economische Gemeenschap (EEG) getekend. Nu, tien jaar later, ls de Euromarkt een we reldomvattend begrip geworden, waarmee wij dagelijks worden geconfronteerd. Men hoort wel, dat de buitenwacht cxns benijdt, maar vaak bekruipt ons de vraag: waarom eigenlijk die af gunst? Wat kopen we voor die dure Euromarkt? Wat hebben wij als consument aan de EEG? Deze vragen legden wij voor aan het uitvoerend bewind van de EEG, de Europese Commissie, waarvan prof. dr. W. Hallstein voorzitter is en onze landgenoot dr. S. Mansholt een van de vice- voorzitters. Het antwoord van de commissie werd geformu leerd door mej. mr. Clara C. Meijers, woordvoerster van de Europese Commissie en bijzon der geïnteresseerd in vraagstuk ken betreffende consumenten belangen. De afmijnklok op de Nederlandse veilingen heeft haar langste tijd ge had. Met overgrote meerderheid en zonder veel discussie heeft de alge mene vergadering van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland gisteren in het Kurhaus in Scheveningen voorstellen van het hoofdbestuur goedgekeurd om andere wegen te kiezen voor de afzet van ADVERTENTIE Vertrouwds steer van weleer nog steeds bij Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND Geel op de bollenvelden Hoewel ledereen spreekt van een zeer vroeg voorjaar ls het toch nog niet zo bijzonder, dat deze vroege Pasen veel meer kleur op de velden zal hebben dan 't geel van de trom petnarcissen. De crocussenvelden be ginnen al van kleur te vervagen, doordat veel bloemen hun taak heb ben verricht en zich vermoeid neer leggen om ln de slaap te vergaan. Iedereen volgt uiteraard met grote interesse de vorderingen in de groei. Doorgewinterde kwekers hebben ons echter verteld, dat er nog maar een of twee groeimachten zijn geweest. Dat zijn de nachten, waarin het ge was omhoog schiet. Er heeft te veel wind gestaan, er is te weinig licht en warmte geweest. Men Vindt het helemaal niet erg, want in zo'n „groeinacht" wil het gewas wel eens mt Zijn krachten groeien. Het wordt dan zacht en kan wind noch regen verdragen. Dit alles maakt het ook moeilijk te voorspellen, wat er met Pasen zal zijn. Het kan zijn, dat de vroegst bloeiende botanische tulpen hun kleuren enthousiast tussen het geel mengen, zoals ze nu al in de tuinen doen. De kwekers zjjn in ieder geval al doende de narcissen te koppen voor het lange weekeinde aanbreekt. Ge lukkig zjjn er vele variëteiten, die netjes hun beurt afwachten om te gaan bloeien, zodat men er nauwe lijks Iets van zal kunnen merken, dat er al voorjaareschoonheld is verwij derd. groenten en fruit. Er zal echter niet overhaast te werk worden gegaan, de uitschakeling van de veilingklok en dan voorlopig nog alleen voor de hoofdprodukten sla, komkommer en tomaat zal pas over' enkele jaren van kracht worden. „Nog maar enkele jaren geleden wilden de leiding en de leden van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen de veilingklok niet missen. Er was een seizoen met te genvallers voor nodig (1966) om de weg te slaan", zei voorzitter M. Prins in zijn openingswoord tijdens de al gemene vergadering. Voordat de leden zich over de voor stellen van het hoofdbestuur tot een nieuwe veiling-aanpak uitspraken, gaf dhr. Prins een overzicht van het De openbare verkoping van de „Linnaeushof" in Bennebroek is gistermiddag, zoals het L.D. reeds berichtte, niet doorgegaan. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft het met het oog op de exploitatie meest inte ressante deel van het recreatie park ter grootte van acht hectare voor f350.000 gekocht. De foto laat het moment zien, waarop notaris A. Wintgens (rechts) dit nieuws in het Haar lemse notarishuis bekendmaakt. Links de afslager, de heer K. J. Verioer. Het zou de bedoeling van het provinciaal bestuur zijn de Lin naeushof voor een betrekkelijk lage prijs te verpachten aan een exploitant, die moet beloven het gehele landgoed als een geheel en ten behoeve van de recreatie te blijven exvloiteren. nieuwe afzetsysteem: „Er zullen ver handelingskernen moeten ontstaan, die de massamarkt kunnen bedienen. Het afzetsysteem moet vooral worden ingesteld op geleidelijk groter wor dende, zich steeds meer specialise rende tuinbouwbedrijven enerzijds en snel groter wordende, naar assorti mentsverbreding zoekende handels bedrijven anderzijds", aldus de heer Prins. Geen zekerheid De voorstellen van het hoofdbe stuur betekende, dat de veilingklok voor bepaalde produkten wordt afge schaft. Een nieuwe organisatie, waar in exporteurs en het centraal bureau deel uitmaken, zal de prijzen vast stellen. Voorzitter Prins waarschuwde de vergadering, dat zelfs een ideaal verloop van deze over enige jaren uit te smeren organisatie geen zekerheid geeft, dat de tuinbouwprodukten steeds tegen lonende prijzen kunnen worden verkocht. „Vraag en aanbod zullen ln het prijsvormingsproces een grote rol blijven spelen, omdat men zich nooit kan of mag onttrekken aan de inter nationale concurrentie". De heer Prins hoopte, dat een zeker samen spel met de buitenlandse producen tenorganisaties zal kunnen ontstaan, maar de voorstellen zijn er Juist op gericht, om de positie van de Neder landse tuinbouw ln het .krachten veld van de massamarkt" te verster ken. Om dit te bereiken wil het C.B. ook deel gaan nemen ln gezamenlijke handelsorganisaties. De heer Prins zei ten slotte, dat de positie van de kleine telers en de te lers met een gevarieerd teeltplan zul len blfjven bestaan. Maar ln de te genwoordige structuur is het nood zakelijk. dat kleine tuinbouwcentra en kleine veilingen wel op grotere concentraties kunnen steunen. Dit is, aldus de heer Prins, de enige methode om de minder massaal ge teelde produkten ln de afzetkanalen voor de massa-artikelen te laten mee gaan. Garrison doet nieuwe stap Officier van justitie Garrison, die een onderzoek instelt naar de moord op president Kennedy, heeft vandaag een arrestatiebevel uitgevaardigd te gen de 29-jarige Gordon Novel, die geen gevolg heeft gegeven aan een dagvaarding om voor de tweede keer door een jury te worden ge hoord. Novel is uitgeweken naar Co lumbus in Ohio na het eerste ver hoor. Garrison heeft inmiddels twee nieuwe inwoners van New Orleans gedagvaard om voor de jury te ver schijnen. Het zijn Donald Dootv en Layton Martens, over wie verder geen bijzonderheden zijn bekend ge maakt. De 24-jarige Layton Martens, een goede vriend van David Ferrie, is op 25 november 1963, drie dagen na de moord op president Kennedy, door Garrison gearresteerd op verzoek van de geheime dienst en de FBI. de federale recherche. Hi1 was toen on dervraagd in verband met „onder mijnende activitei", maar werd een dag later vrijgelaten. Zoals bekend werd "Ferrie 22 februari 1.1. door aan getroffen in zijn woning. Hij zou zelfmoord hebben gepleegd. Schippers willen „vaarbewijs" ook voor pleziervaart Vijf afdelingen van de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" wensen, dat zowel voor de beroeps als pleziervaart een „vaarbewijs" (be wijs van vakbekwaamheid) verplicht wordt gesteld. In verband met de toenemende re create evaart kan door ondeskundig varen heit aantal ongelukken toene men, zo verklaren de afdelingen Rot terdam, Rijnstreek, Middelburg, Mep- pel en Enkhuizen. Zij vinden het nodig dat men voor het bevaren van een schip of pleziervaartuig aan be paalde eisen dient te voldoen. Voor de pleziervaart kan men met een beperkte kennis volstaan, „Men moet, de watersporters erop wijzen, dat ze gevaar lopen, als zij in het midden van het vaarwater varen", zo staat in een voorstel van de afde lingen. dat aan de orde zal komen op de algemene vergadering van „Schut tevaer" op 12 en 13 april in Gorln- chem. ADVERTENTIE 'n felle (0-80 km In 14 sec.) snelle (125 kmlu) sterke (koolconstructie) zuinige (1 op 14) mooie ruime vierdeursauto voor 'n schappelijke prijs SKODA 1000 MB SKODA 1000 MB DE LUXE SKODA 1000 MB DE LUXE SUPER Nu ook SKODA 1000 MBX HARDTOP inclusief verwarming, rolhoes, ruitesproeiers, passeerlicht, parkeerlicht, stuurslot, kindersloten, zonnekleppen, kleer- haakjes, 3 asbakjes, slaapbanken, laadvloer, radiaalbanden, gereedschap, rubber bumperrozetten, gebittacte carrosserie. Vraag nadere inlichtingen of gratis proefrit aan bij: i Autobedr. Jongeleen, St, Jacobsgr. 10, Lelden, tel. 21560 Autobedr. L. C. Otto, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 Aan de Leidse Vaart Aan de Leidse Vaart tussen Voor hout en Noordwijk wordt op grondge bied van de heer H. J. Boyenk een jachthaven aangelegd die „Jachtha- Noordwijk" zal gaan heten. Be halve deze binnenhaven komt er op het vier hectare grote terrein een café-restaurant en er zullen ook (on geveer 15) bungalows worden ge bouwd, De totale kosten voor de ver wezenlijking van dit project bedra gen ongeveer f 350.000.—. Het werk wordt uitgevoerd onder supervisie van de heer Boyenk zelf. Ongeveer 150 schepen van een lengte van 10 meter en een breedte van 3 meiter kunnen in de haven wor. den gemeerd. Reeds nu kunnen de Men is druk bezig de laatste hand te leggen aan de „Jacht- haven Noordwijk" van de heer Boy enk. (Foto LD/"Holvaet) vroege toeristen hun boot daar kwijt. Het is de bedoeling dat er een repa ratie-inrichting komt; eventueel gaat men zelfs jachten vertiuren. In de loodls, die bijna geheel gereed is, kunnen 20 boten worden onderge bracht. De pleziervaartuigen moeten echter aan twee eisen voldoen: ztf mogen niet hoger zijn dan 2.95 me ter: dat is namelijk de doorvaart- hoogte onder de brug bij de haven en zij mogen een diepgang hebben tot ongeveer 2 meter. Een in opdracht van de N.V. Rederij De Samenwerking in Katwjjk aan Zee op de werf „De Dageraad" in Woubrugge gebouwde hektreiler KW 170 zal donderdag 30 maart, 's middags om half vier, te water worden gelaten. De hoofdafmetingen bedragen 49.50 x 8.50 x 4.32 meter. Een 1180 pk. In dustriemotor levert een snelheid van 13 mijl. Voorts wordt 't vaar tuig uitgerust met een 320 pk. wis selmotor van Deutz, twee hulpmo toren van Deutz, elk van 145 pk. en een havenset van 30 pk. en een elktrische lier. Aan boord komt een diepvriesinstal latie. die 10 ton vis per dag kan verwerken en een diepvries ton nen- en versevisruim. Er ls accom modatie aan boord voor 19 beman ningsleden. Schipper van de KW 170 wordt Bas Plug. Op de brug komen, behalve de ge bruikelijke moderne navigatie-ap- paratuur, een Asdlc-Installatie en een elektrische apparatuur voor de pelagische lier. Men hoopt de proefvaart eind juni te houden. Het bestuur van de Kon. Ned. St4>omboot-Maat9chappij N.V. (K.N.8.M.) hoopt dat de ln 1965 en in 1966 genomen rationalisatiemaat- regelen ook ln 1967 ln gunstige zin zullen doorwerken, zo werd gisteren in de jaarvergadering meegedeeld. De maatregelen, die vooral betrek king hebben op de mechanisering van de vloot, hebben een belangrijke Invloed gehad op het personeelsbe stand dat van eind 1965 tot eind 1966 verminderde met 727 tot 5.091. Vooral de bezetting van de ma chinekamers heeft een spectaculaire vermindering te zien gegeven, t.w. met 400 man hetgeen neerkomt op een besparing van circa f 6 mil joen op jaarbasis. Het rationalisatie- plan voorziet in de mechanisering I van 50 schepen, waarvan er 36 reeds gereed zijn. In 1967 ztfn tot nu toe opnieuw 4 schepen afgestoten t.w. „De Oranjestad" en „De Willem stad" die op de West voeren en nog twee kleinere schepen. In de naaste toekomst zal nog meer personeel af vloeien door de verkoop van ver ouderde schepen, hoewel in mindere mate dan in 1966 het geval ls ge weest. „We kunnen niet aan het ra tionaliseren bljjven. En het is nog steeds onmogelijk om schepen zonder bemanning de zee op te sturen". Het ma. „Mercurius" (9.770 ton draag vermogen), dat in december aan de vlootsterkte werd toegevoegd, ls in staat gebleken in elk geval een ren dement van 10% te behalen. De in vesteringen die worden gevergd door de mechanisatie van de vloot zullen naar verwacht in 9% k 4 jaar kunnen worden terugverdiend.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11