West-Duitslandeerste kleuren-tv in Europa Vertrouwen artsen- fondsen ontbreekt anders dan andere LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Industrie niet optimistisch (Van onze correspondent in Bonn) Van 25 augustus af zal in de Bondsrepubliek 8 uur per week kleurentelevisie te zien zijn. De ontvangsttoestellen zijn vanaf 1 juli te koop. Ze kosten tussen de 2.300 en 4.000 mark. De eerste opnamen van de openingsuitzending werden in de kleuren televisiestudio's van Philips in Eindhoven gemaakt. De band die van de opname werd gemaakt garandeert een voor het lekenoog gelijkwaardige kwaliteit als datgene wat de genodig den in Eindhoven te zien kregen. De Westduitsers zijn de eersten in Europa die uitzendingen in kleuren op het nieuwe televisieapparaat zul len kunnen zien. Een week later be ginnen de Fransen, in oktober de Russen (op de vijftigste dag van de oktober-revolutie) en eveneens in de herfst de Engelsen. In ons land zal de eerste uitzending op 1 januari van bet volgende jaar plaatshebben. Optimistisch over de verkoop van de nieuwe, gecompliceerder en duur dere tv-ontvangens is de industrie niet. Volgens Grundig zal „de in tel- ligentia" de nieuwe toestellen kopen. Telefunken denkt, dat het „de hogere inkomensniveaus" zullen zijn. Dit komt er in ieder geval op neer dat beide uitspraken elkaar niet onver- mijdelijk dekken. Voorlopig rekent de industrie op een afzet van ongeveer 20.000 toe stellen vanaf i juli tot op het mo ment dat op 25 augustus de uitzen dingen beginnen. Een handicap is. dat de Westduitse PTT nog niet klaar is met de technische voorzie ningen. Pas eind 1968 zal de kleuren televisie overal in het land ontvan gen kunnen worden. De marktprognose is dat dit jaar 70 000 tot 80.000 ontvangers zullen worden verkocht. Telefunken is opti mistischer en rekent op 80.000 tot 90.000 apparaten Olympische spelen Algemeen wordt verwacht dat de grote run op de kleurentelevisie pas komt als de toestellen minder dan 1500 mark zullen gaan kosten en dat Nieuwe normen Vrijstelling luister- en kijkgeld gebeurt niet vóór 1969. De voorzitter van het vakverbond van radio en te levisie verwacht de doorbraak in de Bondsrepubliek niet voor de Olympi sche Spelen van 1972 in Miinchcn. Bij de Westduitse omroeporganisa ties zijn voorlopig de verwachtingen wat betreft de inkomsten uit recla mefilmpjes niet hoog gespannen Voorlopig zal immers niet meer dan 1 procent van de uitzendingen in kleuren te zien zijn. Zelfs in de Ver enigde Staten is nog niet de helft van de reclame-uitzendingen in kleu ren te zien. Nog maar 20 procent van Jeuffdluclitvaartclag de Amerikaanse huishoudomgen heeft een kleurenontvang'er. de rest ont vangt het gekleurde beeld zwart-wit. Geen winst Maar ook de verkoop van zwart- wit-ontvangers staat er niet al te best voor in de Bondsrepubliek. Vorig jaar werden 2.25 miljoen ontvangers geproduceerd, maar een jaar eerder waren het er nog 2.75 miljoen. Enige maanden geleden lagen al 400.000 toestellen onverkoopbaar in de fa brieken. Zowel Blaupunkt als Tele funken en Philips maakten begin van dit jaar geen winst meer op de fa bricage van zwart-wit-toestellen. En aus het zal faan zoals het in de Ver. Staten ging. dan zal de verkoop nog afnemen zodra de kleurentoestellen op de marlot komen. Het laatste jaar deden 'de Westduitse televisiehande laren alles om hun conventionele toe stellen met. alle mogelijke aanbiedin gen van de hand te doen. WERKNEMERS SCHADELOOS op Marinevliegkamp DOOR UNIEKE Valkenburg CLAUSULE NEDERLAND 1 KRO: 6.45 uur 7.00 uur 8.20 uur I NEDERLAND 2 Voor de kleuters: Pipo NTS-journaal De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest Mensen in de sport NTS-journaal Een slot; toneelspel Brandpunt NTS-journaal Sluting. AVRO: 8.00 uur Nieuws In het kort 8.05 uur Cassius ClayZora Folley 9.00 uur Wij willen wel es weten (hoe het zit met de Vlaamse kwestie) 9.40 uur Hij is opgestaan! 10.15 uur NTS-journaal 10.30 uur Verklaar u nader: gesprekken over het geloof 11.00 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.05 uu HILVERSUM en cfióteren Politiek (Van onze Utrechtse correspondent Dank zij een voor ons land unieke De 20-jarige in Thailand ge- aaniuezig zijn hij de première boren filmster Marayat Adriane I de film „The Sand Pebbles" is gistermiddag voor een kort be- (Vuurdoop op de Yangtse Kiang zoek aan ons land op Schiphol i in het Flora-theater in Amster- aangekomen. Zij zal vanavonddam. Voor de vrijstelling van betaling /an luistergeld op grond van finan ciële draagkracht, zijn nieuwe nor- vastgesteld. De nieuwe regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 januari 1967. Vrijstelling kan nu worden verleend aan hen, wier weke lijkse inkomen niet hoger is dan de hieronder aangegeven bedragen: u voor gezinnen van 2 personen ?et "f11" va,n,h" h°ofdPedru£ f97.50: B, voor alleenstaanden i scha? .de.tatini™del_, ®c.h B.25. Voor het eerste, tweede derde gezinslid meer wordt de norm met f 8.50 en voor de overige gezins leden met f 12 per persoon verhoogd. Dezelfde normen zijn, eveneens vanaf 1 januari 1967 van toepassing op vrijstellingen van betaling van het kijkgeld, doch. zoals bekend, wordt hier alleen vrijstelling ver leend aan invaliden en chronische zieken, wier inkomen beneden de ge- Aan ongeveer vijftienhonderd leer lingen van de derde en hogere klas sen van het voortgezet middelbaar en clausule in het aannemerscontract hebben dertien werknemers van een hof-er onderwijs zijn uitnodigingen l wcgenbouwbedry, in Elst dat failliet verzonden op 29 maart a.s. op het verklaard is. geen enkel finan cieel, nadeel ondervonden. In over- leg met de vakorganisaties heeft de CoillllCt llltsllllt611(1 gemeente Rhenen al het achterstalli- j ge loon betaald, met dien verstande i i dat de curator op deze gang van za- OVer pi'aktl jkoilkOSteil ken geen enkele invloed kon uitoefe- I .F nen. De vakorganisaties hebben de ze clausule zeer op prijs gesteld en zullen trachten dit systeem lande lijk ingevoerd te krijgen. Toen de gemeente Rhenen eind vo rig jaar de aanleg van wegen gunde aan een Elster wegenbouwbe drijf, werd op initiatief van wethou der mr. J. Deen een heel nieuwe be paling in het contract opgenomen. Hierin stond dat de gemeente, bij een eventueel faillissement, de bevoegd heid had uit de aanneemsom eerst de werknemers en lever voldoen. Pas dan zou een resterend bedrag ter beschikking de curator komen voor de verdere af handeling van het faillissement. „Wij wisten dat de betrokken firma zwak stond", verklaarde mr. Deen gis teren. „Voor zover ons bekend is een dergelijke clausule nog nooit eerder toegepast. Het is natuurlijk nu voor de curator, maar de vakbeweging stelt ons initiatief erg op prijs. Zij zal proberen dit algemeen ingevoerd te krijgen". De 13 werknemers van het Elster bedrijf zijn op advies van de gemeente overgenomen door de aan nemer die het werk verder afmaakt. Hun achterstallige uitkering bedroeg ongeveer 7000 gulden. Marinevliegkamp Valkenburg een jeugdluchtvaartdag mee t« maken. Deze dag. die wordi;, gehouden als onderdeel der viering van het zestig jarig bestaan van de Kon. Ned. Ver eniging voor Luchtvaart, is georga niseerd in samenwerking met de Marineluchtvaartdienst en de Ko ninklijke Luohtmacht. De jeugd- luchtvaartdagen worden beurtelings op burger, of militaire vliegvelden georganiseerd. Er is een expositie van vliegtuigen en grondmaterieel. een brandblus- demonstratie en een vliegprogram- ma. waaraan ook de Rijksluchtvaart school en de Nationale Luchtvaart- school medewerken. Parachutesprin gen en luchtlandingen liggen, weers omstandigheden voorbehoudeneven eens in de bedoeling. Zomeropruiming begint 13 juli enigd met het voorstel van het dage lijks bestuur de aanvangsdatum van de zomeropruiming ook voor d'iit jaar te handhaven op 13 juli. (Van onze Utrechtse correspondent) 2250 gulden per jaar. Daarnaast zijn zij bereid de vergoeding voor andere „Iedereen kan dat jammer vin- onkosten, zoals vervoer, huisvesting, den, maar het vertrouwen ontbreekt instrumentarium enz. voorlopig voor meiers ie fUSsen huisartsen en ziekenfondsen. 1957 vast te stellen en in latere be- eventueel Daarom willen wij duidelijke afspra- sprekingen te toetsen aan eventuele ririrnr van ken ma|ten> vastgestelde cijfers, voor hogere eisen, er een contract wordt gesloten". Dat was vanmorgen het commentaar van dokter A. Wijenborg, de voorzitter van de onderhandelingsdelegatie van de Landelijke Huisartsen Vereniging, op „het laatste voorstel" dat de zie kenfondsen gisteren hebben gedaan. De parlementaire redacteur van de Haagsche Courant, drs. Jan van Putten, interviewde in de zendtijd voor politieke par tijen ARP-voorzitter dr. Berg huis. Deze was van mening dat het thans onjuist is moord en brand te schreeuwen: de forma teur kan beter wat rustiger te werk gaan en er voor zorgen dat het dan ook voor tenminste vier jaar goed zit. Eerlijk gezegd had de voorman van Neerlands vierde party wel verwacht dat de P-v.d.A. weer in de formatie besprekingen zou worden be trokken. Bovendien was dr. Berghuis de mening toegedaan dat Zylstra destyds de brief van Den Uyl grondiger had moeten uitdiepen, dan was hy wellicht tot andere conclusies gekomen De fondsen zeiden daarin, het maximaal mogelyke aan te bieden. De controverse speelt zich nu geheel af rond de praktykonkosten van de huisartsen. De fondsen zeiden toe, al le artsen een vergoeding te geven voor hun praktyassistenten en een vervanger, respéctievelyk 5940 en ADVERTENTIE "•de i ligt. Toni Boltini gaf première In de viijwel geheel bezette, splin ternieuwe tent heeft Toni Boltini gisteravond op het Malieveld in Den g de première van een Hon gaars-Nederlands circusprogramma gepresenteerd. Enige tientallen Hon garen traden op. onder wie het zi- geunerorkeest van Jozef Varkas. Al berto Althoff bracht twaalf Hon gaarse paarden in vrijheidsdressuur ïn een kamelennummer. Irene la Brouche had een num mer met leeuwen. Josette Boltini presenteerde haar honden en Toni Boltini zyn vier olifanten. Er kleefden aan deze eerste voor stelling die pas tegen middernacht afgelopen, nogal wat regiefou- waarvoor de spreekstalmeester /oren zyn excuses had gemaakt, was nl. gebleken dat bij de op bouw van de tent, die volgens de heer Boltini een miljoen gulden heeft gekost, nogal wat moeilykhe- den overwonnen moesten worden. Dit vergde zoveel tyd dat van de week die nodig was om te voren in de nieuwe verhoogde piste te repeteren, niets was overgebleven. T,v. in Amsterdam De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren lang gediscussieerd over een initiatiefnota over de op richting van een Stichting TV-Am sterdam. De bedoeling is te komen tot een radio en televisie omroep voor agglomeratie Amsterdam ter versterking van de communicatie- mogelykheden in deze gemeenschap. In het voorstel wordt gedacht aan een programmabeleid dat onafhan- keiyk zal zyn van de overheid. De bosten zouden goeddeels uit recla meboodschappen moeten worden be streden. In de stichting zou de Aca demische Radio Omroep opgenomen bunnen worden. De raad ging ak- boord met het voorstel in die zin dat hy een bedrag van f7500 goedkeur de voor een nader onderzoek. cabailero Het bezwaar van de LHV is, dat de fondsen zich niet nu willen bin den aan vaste afspraken wat de toe komstige verhoging van deze onkos tenvergoeding betreft. De huisartsen zyn bang, dat indien deze vergoedin gen niet werkelijk meestijgen met het onkostenpeil. zy er zelf, uit hun netto-inkomen moeten bij passen. Daarmee zou dan een deel van de bereikte reële inkomensverbetering weer te niet worden gedaan. Volgens de richtlynen, die minister Veldkamp voor het overleg tussen fondsen en artsen heeft uitge vaardigd. dienen de onkostenvergoe dingen in de loop van de komende jaren tot aan 1970 met ongeveer 50% te worden verhoogd. De richtly nen geven echter niet aan, wanneer over die verhoging beslist moet wor den, voor of na het sluiten van een contract van 1967. Er staat alleen, dat de besprekin gen in de loop van 1967 moeten plaatshebben. Dokter Wijenborg zei. dat dit toch geen enkele garantie geeft, dat het dan ook in 1967 rond komt. Hy is van mening, dat er nu net zolang vergaderd moet worden, tot de partyen het eens zyn gewor den- Over het stellen van een ultima tum (verbreken van de samenwer king met de ziekenfondsen) merkte hy op: „Dat is thans niet ter zake." Ambtenares Voordat ons scherm werd ge vuld met de lang niet onver- dienstelyke film van regisseur Philippe Agostini, „Ontmoetin gen" (Recontres), met goede hoofdrollen van Michèle Mor gan. Pierre Brasseur en Ga- briele Ferzetti, ging Han Lam- mers in het programma .in burgeren" in op het imago van de Nederlandse ambtenaar. Hy vroeg zich af of het ambtena- rensysteem werkelyk zo ondoel matig en bureaucratisch werkt als velen beweren. Ambtenaren boksen zich door het leven als fantasieloze, starre, weinig soe pele mensen, die evenwel on kreukbaar zyn. Is dat echt zo? Conclusie na een half uur wik ken en wegen en praten met vakbekwamen van binnen en buiten het ambtenarenap paraat: ambtenaren zyn nodig (groei overheidspersoneel van 55.000 in 1889 naar 444 000 in 1964) en dragen by tot de rechtszekerheid van de Neder landse staatsburger. Marten Toonder karakteriseerde hen aldus: ze hebben absoluut een zwak plekje in hun hart. maar je moet het weten te vinden. Sport Mister Jimmy Hill, manager van de Britse tweede divisiever eniging Coventry City Football Club, deed in „Attentie voor sport" via Nederland II uit de doeken hoe hij het publiek naar het veld krygt. Men komt te genwoordig niet meer vanzelf naar de terreinen, je moet de mensen met alle mogelyke mid delen trekken, vond hy. Hill heeft bewezen dat hy zyn vak verstaat: de tribunes zyn byna allemaal overdekt, men kan in de clubtent dineren, de vrouwen van de voetbalsupporters kun nen bingo-spelen of met speer- tjes gooien, de uitwedstryden zyn op een reusachtig, in het stadion geplaatst, eidopscherm te zien, er is een eigen toto met 100.000 deelnemers en disc- jockey's zorgen voor de wcd- stryd voor 50 minuten verzoek- platenprogramma's, waar voor al de jeugd dol op is. Daar komt aan sen-ice nog eens by dat elke wyziging in de opstelling der elftallen uitvoerig aan de supportersschare vooraf wordt meegedeeld. Dick van Bommel had ver volgens een vraaggesprek met bondscoach Kessler op de tri bunes van het PS V-stadion. Kessler zei heel tevreden over de oefenwedstryd tegen Barus- sia Mönchengladbach te zyn. De spelers, vond hy, hadden de gelegenheid gehad de man-op- man dekking te proberen, een dekking die ook tegen de Oost duitsers toegepast zal moeten worden. Het contact met E. P Graafland is goed, besloot Kess ler. Er komt een tyd dat hy terugkomt, zo luidde zyn vrien- deiyke voorspelling Kunst „Kunstzinnigheden" was ge heel gewyd aan de Ierse lite ratuurvernieuwer James Joyce. Het werd een wat taai program ma. Men had er m-i. van moe ten uitgaan dat by te weinig tv-kykers Joyce een bekende naam is. Het was nu te gespe cialiseerd". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHm Toneelspeler en TV-actóur luiien Schfleoaert» 85 STVK8 >J0-Eat LAURENS PROOUKI SCHERP VERWIJT VAN ENGELAND AAN DE RUSSEN Engeland heeft Sowjet-Rusland verweten dat het door ongefun deerde beschuldigingen aan het adres van West-Duitsland de ont wapeningsonderhandelingen terug voert naar het „bekrompen steriele vlak van de koude oorlog". De Brit se minister voor ontwapening, Lord Chalfont, verklaarde op de ontwa peningsconferentie in Genève, dat niemand geloof hecht aan de Russi sche beschuldiging dat Bonn de vreedzame nucleaire activiteit ge bruikt als dekmantel voor militaire voorbereidingen. Niets was daaren tegen geschikter dan juist deze be schuldiging om by West-Duitsland de verdenking op te wekken, dat een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens gebruikt zal worden om Bonns rechtmatige ontwikkeling op het vreedzame nucleaire vlak to ver hinderen, zo zei hy. De communistische landen zyn zich, aldus Lord Chalfont, te buiten gegaan aan aanvallen op West- Duitsland, waarbij ze kwamen aan dragen met „een allegaartje van ci taten van uitgezochte figuren uit het openbare leven van meer of gewoon lijk van minder belang". Er stak vol gens hem niets verkeerds of onheil spellends in levendige openbare dis cussies in West-Duitsland en andere landen over het voorgestelde ver- de kinderen. 19.05 Sitar. radiotijdschr. voor gitaristen. IKOR: 19.30 Mens en bijbel, biibelgesprek. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Omroeporkest en instrument, kwin tet: mod. en klass. muz. (In de pauze: 20.55-21.35 Land der Muzen: kunst kroniek.). 22.15 Pianorecital (gr.): walsmuz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Licht platenprogr. 23.55-24.00 Nws Hilversum 2, 298 m NCRV: 18.10 Sportrubriek. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.20 Stereo: oude kamermuz (gr 19.45 Op de man af. praatje. 19.50 Lichte gram tlgheden van Goede Vrijdag. 16.15 Mo derne gewijde muz. (gr.). 16.30 Vlooi en plano: mod. muz. 17.00 AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Vro lijk oclitendprogr. 10.00 Nws. 10.02 Ar- beidsvitamin. (gr.). {11.00-11.02 Nws.) 4.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 (opn.). 22.15 Avond- 1.15 Voordracht en muz. 23.36 jichte gram.muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 24 MAART Hilversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym na). VPRO: 7.65 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammuz. 9.00 Klass. Passiemuz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Mod. gram.muz. 10.00 Lichte gram.muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Stereo: i koorliederen (opn.). 12.00 Lichte kcstmuz. 12.27 Mededelingen VPRO: 15.30 Thuis: progr. 17.10 Voor de jeugd. 17.30 (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Klass. orgelmuz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Geestelijke liederen. 8.00 De 2x Top Tien. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Licht muz.progr. 16.00 Nws. 16.02 Gev, platenprogr. 17.00 Nws. 1 Party. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I AVRO: plm. 10.30- Llcht platenprogr. Act. 17.05-18.00 Pop- CVK/IKÖR/RKK18.55 Bljbelvertel- Ung voor de kinderen. NCRV: 19.00 Twien: maandelijks magazine voor tie- "e_rs ,en NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Amster dams kamerorkest en solisten: klassieke muz. 21.35 Wachters bij het graf Tv- spel. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. 20.01 Coronation Street. TV- feuilleton. 20.50 Achter het nieuws 21.15 Mies en scène. NTS: 22.10-22.25 Teleac: Kernfy- ADVERTENTIE 1 KROMMENIE VINYL gezien op tv? (/raag KLEUREN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5