Leidse wapens teruggevonden Johnson verheugd over publikatie van brieven Leids archeoloog vond teksten in Jordanië NSR-rapport studie-vrij heid Aanvoer buiten verwachting LEIDSE VOORJAARSKERMIS IN OPBOUW In een bos bij de Posbank Twee Leidse meisjes op zebra aangereden Even waardevol als Dode Zeerollen? Thielen is weer voorzitter van de N.P.D. B. J. Galjaard Leidse veemarkt Vóór-selectie na eindexamen Leidse „piraten" voor Haagse politierechter SPECIALE VERKOOP HEREN OVERHEMDEN 13.90 ZELFBINDERS GORDIJNEN DONDERDAG 23 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent in Wa-shington) Het Witte Huis toonde zich piste- ren opgetogen over de publikatie door Noord-Vietnam van een brief wisseling tussen president Johnson en Ho Tsji-minh. Daaruit zou zon neklaar blyken dat Washington een redelijk vredesvoorstel deed dat door Hanoi werd afgewezen. Naar in de Amerikaanse hoofdstad te horen was is de president zelf helemaal opge kikkerd door wat hij beschouwde als een voor de Verenigde Staten posi tieve publiciteit, een verademing na de berichtgeving in de Amerikaanse Het nijvere kermisvolk heeft zijn tenten weer eens op het Schuttersveld hoe lang nog? opgeslagen. De voorjaarskermis, op touw gezet door de V.V.V., "be gint zaterdag al te draaien en zal. uitgezonderd eerste paasdag, tot en met looensdag 29 maart wat meer leven in de Leidse brouwerij j brengen. Hard wordt op het j ogenblik gewerkt aan de opbouw van de kermis met haar bots autootjes, draaimolens, snoep- en schiettentjes en natuurlijk ook het grote rad. Op de foto de Leid se voorjaarskermis in opbouw. (Foto LD/Hol vast) ADVERTENTIE SCHUTTERSVELD Beiden gewond Twee Leidse meisjes raakten gistermiddag vrij ernstig gewond, toen zjj op een zebrapad door een personenauto werden aangereden. Het ongeluk gebeurde op de Vijf Meilaan in Leiden-Zuidwest. De 10-jarige Janneke Speel en de 9-jarige Rie Devilee, beiden uit de Hoflaan, die samen op de zebra liepen, werden geschept door de auto van een 30-jarige Voorschote naar. De oorzaak van het ongeluk is (nog) niet precies bekend. Wel is vast komen te staan, dat bij 'n halte niet ver van de zebra 'n bus stonden dat de Voorschotense automobilist bij het inhalen van deze bus een zwen king naar links maakte. De twee kleine meisjes, die beiden tegen het wegdek werden gesmakt, kregen letsel aan het hoofd en een hersenschud ding. Zjj zijn door de E.H.D. naar het ziekenhuis vervoerd. Op aanwijzing van één van de twee Duitsers, die bekend hebben de wapendiefstal uit het Legermuseum in Leiden te hebben gepleegd, zijn gisteren 22 van de 24 uit het museum gestolen wapens teruggevonden. In een bós bij de Posbank nabij Rheden werd zestig centimeter onder de grond een plun- jezak met een deel van de buit gevonden. De plunjezak was gewikkeld in een gordijn, dat de Duitsers uit het Legermuseum hadden meegenomen, en in plastic. De inhoud van de zak be stond uit enkele geweren, pistolen, een machinepistool, revol vers en bajonetten. 1 1 1 tevoorschijn kwamenpistolen, We vaar 11 ik arsenaal waarvan sommige gebruiksklaar wa- J ren, geladen en zelfs niet op veilig bagagekluis op het station gesteld, een hoeveelheid munitie, een Emmerik, even over de grens, kneedbom, compleet met ontstekers 'werd een koffer gevonden waaruit en ontstekingsmechanisme, zwaar genoeg om een zware kluis mee op te blazen en de persoonlijke wapens, die de daders bij hun inbraak in de nacht van zondag op maandag bjj zich hebben gedragen: een revolver, kaliber 22 (een flobertrevolver) ook geschikt voor het afvuren van gas patronen en een flobert-Iong-rifle. Twee uit het Legermuseum gesto len wapens ontbreken nog. De Kri- minalpolizei in Emmerik zal vandaag op een door de daders aangegeven plaats een onderzoek instellen. Nader is bekend geworden, dat in de auto van de Duitsers een com plete inbrekersset is aangetroffen, waartoe behoorden radio-zendappa- ratuur, traangas, rubber handschoe nen, zwarte kappen, hakbijlen, zagen en koevoeten. Op de Duitsers werd bij hun aanhouding munitie aange troffen. Op verzoek van de Koninklijke Marechaussee stelt Interpol een on derzoek in naar de antecedenten van de twee Duitsers, van wie één beweert student in de technische we- Nederlandse archeologen hebben ten noorden van Jeruzalem geschriften gevonden die minstens even belangrijk moeten zijn als de enige jaren geleden ontdekte Dode-Zeerollen. De Leidse lector dr. H. J. Franken die de leiding heeft van de groep ar cheologen zei dat de geschriften zijn gevonden bij de uitgraving van een gebouw te Deir 'Alia, dat vermoedelijk een heiligdom is geweest en omstreeks 2.500 jaar geleden door een aardbeving moet zijn verwoest. Hebreeuws of Aramees uit 6e eeuw v. Chr. De tekst is geschreven met een penseel met zwarte en rode inkt, op muurbepleistering en is zeer mooi uitgevoerd in het Aramese schrift. Welke taal het is, is nog niet bekend; waarschijnlijk is het Aramees of He breeuws uit de zesde eeuw voor Christus. In dezelfde ruimte is een blok kalksteen gevonden met op schriften in hetzelfde schrift, dat ook op twee potten is aangetroffen, zei dr. Franken. Hjj acht de vondst van groot belang. Verwacht mag worden dat men hierdoor iets meer te weten komt over de taal van het bijbelse Gilead. De schrifttekens moeten zijn aan gebracht in de tjjd van Cyrus de Grote van Perzië. Cyrus liet de men sen die door de Babyloniërs waren verbannen naar huis terugkeren en gaf de Joden toestemming hun tem pels ln Jeruzalem weer op te bouwen. Teksten uit de zesde eeuw voor Christus zijn zeer zeldzaam. Van de oostelijke oever van de Jordaan is er geen bekend, zei dr. Franken. Al les zal worden gefotografeerd met infrarood en ultraviolet. De frag menten zullen aan elkaar worden gepast door de echtgenote van dr. Franken. Hij vertrouwt erop dat de teksten net zo behandeld zullen kun nen worden als de Dode-Zeerollen, die in 1947 door een geitehoeder wer den gevonden. tenschappen te zijn en de ander student in de medicijnen. De Duitsers zijn in Leiden in ver zekerde bewaring gesteld. Zij zullen te zijner tijd voor de officier van Justitie in Den Haag worden geleid. Tot nu toe is nog niet komen vast te staan, of de Duitsers iets te ma ken hebben met dediefstallcn van uzi's uit drie legerplaatsen. Uitspraak rechtbank j (Van onze correspondent in Bonn) Fritz Thielen is weer voorzitter I van de N.P.D., de Nat-ionaaldemocra- i tische Partij Duitsland. Een recht- 1 bank in Bremen besloot gisteren dat i de afzetting van Thielen door de echtervleugel in de neo-nazastisclie partij onder leiding van de vroe- j gere vice-voorzitter Von Thadden geen rechtskraoht heeft. Kort voor de afzetting van Thielen door Von Thadden had eerst nog vooratter Thielen zijn rivaal Von Thadden aan de dijk gezet. De zaak was dan ook i zo gecompliceerd geworden dat in de Westduitse pers over de neo-nazisti- sche partij als van een ..Jan Klaas senstuk" gesproken werd. Door het besluit van de rechtbank van gisteren is de situatie binnen de N.P.D. verwarder dan ooit. Het par tijbestuur heeft zich formeel achter de uitspraak geschaard en daarmee Thielen even de indruk gegeven alsof ze hem in zijn teruggegeven machts positie zou willen erkennen. Niets is echter minder waar. De door de re bellen benoemde voorzitter, de oud- N.SD.A.P.'er (al van voor 1933) Gutt,- mann en de sterke man Von Thad den zullen zo spoedig mogelijk een partijdag houden om daar Thielen legaal te doen vallen. Ondanks de rechterlijke uitspraak is de naakte werkelijkheid nu een maal dat het overweldigende meren deel van de N.P.D.-leden geen gema tigde bourgois als Führer wil, maar een extremist als Von Thadden. pers over de Guam-conferentie van het afgelopen weekeinde, waarin gro te aandacht werd besteed aan het feit dat de Zuidvietnamese premier Ky geluiden liet horen, die de Ame rikaanse verklaringen over het zoe ken naar een vreedzame oplossing ongeloofwaardig maakten. Johnson lijkt thans te overwegen nog meer details over Amerika's vre despogingen van de afgelopen maan den openbaar te maken. Juist omdat de Amerikaanse regering zo nadruk kelijk zegt dat de publikatie van de briefwisseling Washington in een goed en Hanoi in een onverzoenlijk daglicht stelt kwam gisteren de vraag op waarom de Noordvietname- zen dan de correspondentie uit de doeken hebben gedaan. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken produ- oeerde een theorie, volgen welke Ha noi met deze publikatie communis- tisch-China, dat tegen overleg ge kant is, heeft willen behagen. Ho Tsji-minh zou volgens deze theorie bang zijn dat Peking uit irritatie over de contacten tussen Hanoi en Washington op een gegeven moment enorme troepenmassa's Noord-Viet nam zou laten binnenstromen en de publikatie van de brieven, waaruit ook nog blijkt, dat Moskou het con tactpunt was tussen Hanoi en Wash ington zou bedoeld zijn geweest Chi na's visie te ondersteunen, dat het met de Amerikaanse imperialisten kwaad kersen eten is. Tot zover onze correspondent. Mao woedend De Hongkong Star schreef giste ren, dat Mao Tse-toeng voorgesteld heeft troepen naar Vietnam en Thai land te sturen, maar dat dit van de hand gewezen werd op een recente bijeenkomst van het politiebureau in Peking. Verder deelt het blad mee dat Mao een aanval wilde doen op de Russen aan de grens tussen Hei- loengkiang en de Sowjet-Unie en op de nationalistische Chinezen op het eiland Quemov. maar dat dit ook van de hand gewezen werd, aldus het blad. Het blad deelde mee, dat het deze berichten had „van eigen men sen in China". Het blad schrijft verder dat Mao, kwaad omdat zijn voorstellen afge wezen werden, dreigde zijn voorstel len voor militair optreden voor te leggen aan de volgende zitting van het partijcongres. Volgens het blad zou premier Tsjoe En-lal de leiding hebben van het verzet tegen de voor stellen van Mao. Tsjoe zou gezegd hebben dat militaire actie zou lei den tot het „afslachten van Chinese soldaten*' en dat zij „een uitnodiging aan Amerika zou zijn om de Vietna mese oorlog uit te breiden tot Chl- De Amerikaanse strijdkrachten hebben in de twee dagen durende he vige gevechten van de gedemilita riseerde zone tot de hete woestenij van oorlogszone C 829 tegenstan ders gedood, zo heeft het Ameri kaanse opperbevel meegedeeld. De Amerikaanse verliezen bij deze ge vechten bedroegen 78 doden en 302 gewonden. In de grootste operatie van de oorlog. Junction City (in oor logszone C, ruim 100 km ten noord westen van Saigon), zijn sinds 22 februari 1.713 vijandelijke soldaten gedood. De oud-Leidenaar, de heer B. J» Galjaard. is tijdens de gisteren ge houden raadsvergadering van de ge meente Amstelveen benoemd tot di recteur van de groep plantsoenen diensten en begraafplaatsen aldaar. Abonnee Ingezonden stukken, waarvan de afzender ons niet bekend is, komen niet voor plaatsing in aan merking. Tegen alle verwachtingen in gaf de in verband met de Goede Vrijdag naar woensdag verzette veemarkt nog een aardige aanvoer te zien. Het wa ren vooral de sectoren wolvee en ge- bruiksvee die nog goed vertegenwoor digd waren. Ook de belangstelling viel niet tegen. De stemming in de handel was goed. De prijzen liepen niet ver uiteen met j.l. vrijdag. Zij wisten zich nagenoeg voor alle ru brieken goed te handhaven. Hoewel het moeilijk is voor een verzette markt een juist beeld van het han delsverloop te geven, kan worden op gemerkt dat ook andere markten aan het begin van deze week een goede stemming in de handel bjj stijvere prijzen te zien hebben gegeven. Gebruiksvee en jongvee Bij een redelijke aanvoer en iets meer belangstelling was er ook iets meer animo tot kopen, zowel voor melkvee als weide-vee. Hoewel de handel het rustige karakter bewaar de, was deze toch iets williger en werden de dierep goed prijshoudend verkocht. Voor pinken bleef de be langstelling nog gering. Notering: melk- en kalfkoeien van f 915 tot f 1350 en f 1500, vare koeien van f 600 tot f 1000 en f 1375, pinken van f 400 tot f 550 en f 725. Vette koelen De aanvoer in deze afdeling was zeer gering. Merkwaardig genoeg heeft deze handel zich de weken voor Pasen vrij rustig gehouden en hiel den vraag en aanbod elkaar in even wicht. Hoewel alle paasveetentoon- stellingen goede inzendingen te zien hebben gegeven en deze dieren hun weg naar de slachthuizen ge vonden hebben, namen vele slagers toch een afwachtende houding aan. Nu kort voor de paasdagen komt de vraag ineens los waardoor de handel op alle markten, evenals gisteren in Leiden, een vrij vlot en duur ver loop kreeg. Notering per kg. geslacht gewicht: vette koeien van f 3,70 tot f 4,30 en f 4,80, beste kwaliteiten boven note ring tot f 5 en zelfs hoger. Wolvee Gezien de verzette markt mocht de aanvoer nog ruim worden genoemd. Het was in de handel duidelijk merkbaar dat de grenzen weer open gesteld zijn en de export weer op gang komt. Er waren dan ook weer meer overjarige slachtlammeren aangevoerd. Jammer genoeg waren er gisteren niet veel exporteurs waar door de concurrentie voor de aan- kopers niet groot was. De handel in slachtdieren behield echter een goed en stijf prijshoudend verloop en zou den bij een normale marktdag wel licht hoger hebben genoteerd. Ook de fokschapen met lammeren worden weer meer gevraagd en trokken iets in prjjs aan. Notering: vette schapen van f95 tot f 125 en f 140, vette lammeren van f 100 tot f 130 en f 150, goede overjarige rammen boven notering tot plm. f 185, fokschapen met 1 lam van f 165 tot f 190, fokscha pen met 2 lammeren van f 200 tot f 280. In een rapport dat de Nederlandse Studenten Raad heeft samenge steld over de studievrijheid wordt on dermeer gepleit voor herziening van de toelatingseisen tot het weten schappelijk onderwijs. Volgens de N.S-R. heeft het eindexamen voorbe reidend hoger of middelbaar onder wijs geen voorspellende waarde om trent toekomstige resultaten. Het di ploma dient louter als toegangsbe wijs. De N.S.R. pleit daarom dan ook voor een aparte vóórselectie. Ten aanzien van de hervormingen van het wetenschappelijk onderwijs stelt het N.S.R.-rapport dat het on derricht op de student gecentreerd dient te zijn. Dit houdt in dat de docent en de student samen verant woordelijk zijn voor het onderwijs en eikaars activiteiten daarin. Volgens de N.S.R. is de regeling van het wetenschappelijk onderwijs nog te zeer een examenregeling. Dit bergt het gevaar in zich dat de wette lijke doelstellingen ervaren zul len worden als opleiden en studeren voor examens. Tentamens en exa mens worden vaak gebruikt als mid delen om dwang uit te oefenen op de student. Voorts wordt een pleidooi gehou den voor een wettelijke regeling van de Juridische positie van de student. De student, aldus de N.S.R., dient medezeggenschap te verkrijgen bij de inrichting en de goede gang van het onderwijs. Ook dient de student in beroep te kunnen gaan tegen een tentamen- en examenbeoordeling en tegen disciplinaire maatregelen. Het N.S.R.-rapport zal besproken worden tijdens het nationaal con gres dat van 30 maart tot en met 1 april in Tilburg wordt gehouden. Tijdens het congres zal ook da kandidaatstelling voor het NSR-be- stuur voor 1967-1968 aan de orde ko men. Het huidige NSR-bestuur heef* de formatie van dit kandidaatbe- stuur zelf ter hand genomen, om dal het overleg in de door de raad van 50 van de NSR ingestelde bestuurs commissie de bestuursformatie ia mislukt. Deze commissie had tot taak het formeren van een bestuur, waar in de drie partijen van de NSR (NSA, PSO en SVB) deel zouden nemen. Het overleg in deze commis- mislukte door grote tegenstellin gen tussen het NSA enerzijds en de SVB anderzijds. Van de nu door het dagelijks bestuur van de NSR voor gestelde kandidaten zijn er vier lid het NSA (onder wie de kandi daat voor de functie van president, de heer R. Gilyamse), één van de Pso, één vertegenwoordiger van de TH Twenthe te Drienerlo en één nog voor te stellen kandidaat voor de functie van vice-president, die volgens het NSR-bestuur „onafhan kelijk" zal zijn. ADVERTENTIE Geknoei met motor-, roei- en zeilboten „Jullie zijn een mooi stelletje pira ten", aldus de kwalificatie van de Haagse politierechter over de da den van een tweetal 20-jarige jonge lieden uit Leiden, van wie één ver stek liet gaan. Het oorspronkelijke plan van het tweetal was om in Arasteixiam het spelletje „provo-kijken" te gaan be oefenen. Onderweg sloeg de belangstelling voor het provo-gedoe evenwel over in bootje varen. Dus onderbrak het tweetal in Slo- terdijk de reis, nam voor het sta tion een fiets weg en reed naar de Haarlemmermeer. Onderweg stalen de jongelui een Jerrycan met benzine en een scheeps lantaarn. Vervolgens probeerden zij de motor van een raceboot op gang te krijgen, hetgeen niet lukte. Daar na stapten de jongens over op een Jacht van f 15.000, maar de vaartocht leverde al gauw moeilijkheden op. Toen volgde een roeiboot en tenslotte een zeilboot. Het liep weliswaar zon der ongelukken af. maar de officier van Justitie vond het toch wel er gerlijk. De politie had de jongelui betrapt toen zij met een boot bezig waren. Gezien het blanco strafblad, wilde de offioier verdachten nog niet me teen naar de gevangenis sturen en volstaan met f 100 boete en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. „Ik heb geen reden om clementie te vragen*', verklaarde de jongeman. Met een stevige waarschuwing, ver oordeelde de rechter overeenkomstig de eis van de officier. ADVERTENTIE Witte BEL-O-FAST DE LAATSTE NIEUWE DESSINS ONTVANGEN. OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ Haarlemmerstraat 172 174 Herenstraat 9 MIDZA TE KUST EN TE KEUR Haarlemmerstr. 179

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3