c*oc Hulshoff Brussel is tien ïoofdstad van jaar EEG' PAASDINER (5.75) Canary Bird in de ruimte albert's corner r is veel veranderd in at ene decennium Roemenië geeft zijn zelfstandige houding jegens Moskou niet op 't Gaf blijde gezichten toen onze medewerkers hoorden dat ook zij (net als U) op 2 e Paasdag vrij zijn. Volleybal Afd. Leiden ÜDERDAG 23 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 onze Brusselse correspondent). jaar geleden, op 25 maart kwam de EEG (de Euromarkt Zes) tot stand en begon In de iche hoofdstad Brussel de toe ambtenaren, die men de ese ambtenaren pleegt te noe- Thans ztfn het er ongeveer 5000, kantoren in verscheidene grote wen zyn ondergebracht. In de het volgend jaar komen zij werken in één groot Europa met kruisvormige oppervlakte, lation van de trein, een station metro en iets van vier onder- garageverdiepingen. ïn en kinderen tellen de ese ambtenaren thans iets meer 12.000 zielen. Dat is een flink ltage van de 80.000 vreemdelin- Brussel onder zijn 1H mil- awoners telt. Die vreemdelingen overigens weinig op in de stad het Brusselse leven. De auto's Europese nummerbord zijn de minderheid. Er zijn trou- Europese ambtenaren die het aal niet kan schelen of zij zo'n ïerbord hebben, want voordelen het eigenlijk niet. veel veranderd in die negen dat Brussel Europese hoofdstad hans de stad waar Europese lissies zijn gevestigd? Het hangt ye men het beschouwt, heeft het grote geluk gehad wereldoorlogen nauwelijks te beschadigd. Het gevolg is dat moest gaan breken om vernieu- moderniseringen te kun- anbrengen, zowel in bebouwing behoeve van het verkeer. Zo men de laatste jaren, met name hele straten zien verdwijnen .euwe gebouwen uit de grond errijzen. Natuurlijk is ook Brus- de hoogte gaan bouwen. Wol- abbers zyn als de traditionele nstoelen uit de grond verrezen, de tekentafels van de architec- nog plannen voor weer hoge panden op uitvoering te Dat heeft het beeld van de tot dusverre dat van een wel- handels- en regeringsstad ondom de eeuwwisseling op pende wijze veranderd. Van de lanen met ruiterpaden en met errijke bomen heeft men ring- :ds met tunnels voor het snel- gemaakt. Dwars door oude vooral door de velden die or de tweede wereldoorlog ad omringden, legde men ver- vegen en straten aan. Nieuwe villadorpen verrezen bij spreken van de ene dag op dere. r het verkeer zorgt men ln redelijk goed. Nog heden ten worden er telkens nieuwe wegen legd en tunnels gebouwd. Par- almte is er natuurlijk zoals in iuropese hoofdsteden te weinig. particulier Initiatief is be let het bouwen van zeer grote ergarages in 't centrum Daar heerst een bouwbedrijvig- loals men die in Europa met ndering dan wellicht van het iland na de jongste oorlog mwelyks meer kent. Oude felaars zeggen dat zij hun stad r kennen, en het is geloof- iig. Ipenbaar vervoer openbaar vervoer is akke pupten van de si er gemoderniseerd zijn, maar de trams schijnen nog van een generatie. Ze kruipen door de kronkelende straten en ze nogal eens het andere ver- Maar ook daar wordt aan Wereldstad van de remedie gewerkt. Brussel is met de eerste lijn van zijn ondergrondse begonnen. Wie van symboliek houdt zal het waarderen, want die eerste lijn loopt van de nieuwe kantoorge bouwen van de Europese gemeen schappen naar het hartje van de oude stad, waar de onvervalste Brus selaars en de vreemdelingen de Vis markt plegen te bezoeken en de om liggende restaurants. Het zal een lijn worden van niet zoveel kilometer lengte, maar het is het begin van een uitgebreid metro-net. Toch is er bij alle kenmerken van de wereldstad welke Brussel zich aan het verwerven is, nog wel iets van de gemoedeiykheid en rust van de in wezen Vlaamse oude stad overgeble ven. Nog steeds zijn er de vele café's waar men alle soorten bier kan drin ken. z^jn er de restaurants waar men mosselen of karbonades kan eten en hebben de Brusselaars hun ontelbare verenigingen van die van de vrienden van het befaamde Manneke, tot en •met die met de meest verheven cul turele doelstellingen. Brussel is een van de steden waar men eigenlijk weinig merkt van de vreemdelingen. Zij worden er gemakkelijk geabsor beerd, zover zij daar tenminste prijs op stellen. Willen zij het niet, dan legt ook niemand hun een haarbreed in de weg, mits z\] op tijd hun kijk en luistergelden en hun belastingen betalen en wanneer zij zich niet met de Belgische binnenlandse poli tiek bemoeien. Die laatste is trouwens amusant noch opwindend genoeg (al zou men soms wanneer men de leden van de volksvertegenwoordiging in het parlement bezig hoort anders vermoeden) om de rust van de vn deling te verstoren. Het is misschien wel een van de factoren, die maken dat Brussel een echte, voor iedereen gastvrije Europese hoofdstad is. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! RUSSISCHE TREILER OPGEBRACHT Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft gisteravond bU Alas ka een Russische treil er aangehouden wegens vissen binnen de 12-mljla- zone. Het vaartuig werd naar de ha ven van Kodiak opgebracht. Dit is de tweede maal deze maand, dat een Russische treiler is aange houden. Eerder is de kapitein vam een andere treiler tot een boete van 5000 dollar veroordeeld wegens vissen bin nen de wateren van Alaska Advertentie Badstof-jumpers BREESTR. 137 - HERENSTR. 83 Soekarno van mevr. Harjati gescheiden Mevr. Harjati, één van Soekarno's vrouwen, heeft verklaard dat de voor malige president sinds 15 oktober van vorig jaar van haar gescheiden is. De brief, waarin Soekarno de echtschei ding aankondigt, is echter pas drie maanden later door haar ontvangen. Soekarno zet daarin uiteen, dat hy niet van haar scheidt omdat zU iets verkeerd had gedaan, maar „omdat wij klaarblijkelijk niet bij elkaar pas- Volgens berichten in Djakantaanse bladen is de thans 65-jarige Soekar no, na de scheiding van zijn 27-jarige vrouw Hajati, gehuwd met een studente die Joerike Sanger ge noemd wordt, maar over wie verder geen bijzonderheden worden gegeven. Mevr. Harjati verklaarde tegenover de pers dat zij Soekarno de manier, waarop hij zich tegenover de meisjes in zijn omgeving gedroeg, kwalijk nam en ook dat hy altijd onoprecht tegenover haar was. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Neem ow kinderen mee als n gaat genieten van het uitgelezen Bij alle kipgerechten een tafeldrank gratis STATIONSPLEIN 24, LEIDEN (t.o. het station) *7 m 1 ket de satelliet op zijn bestemming „Vaste kunstmaan brengen, boven de evenaar ter hoog te van de westkust van Afrika. Het voor verbindingen Via Kaap Kennedy is gisteravond met behulp van een Thor-Delta ra ket een nieuwe communicatiesatel liet gelanceerd, de derde in de serie „Intelsat" van de maatschappij voor communicatiesatellieten Comsat. De ze kunstmaan heeft de naam Cana ry Bird gekregen. De 87 kg wegende satelliet kwam in een tijdelijke elliptische baan tussen 320 en 37.000 km afstand van de aarde. Een dezer dagen zal een kleine ra- Veel lanterfanters 99 maanden zijn ti lan- er „leeglopers" de Indo- he hoofdstad binnengekomen, Djakarta „de wereldstad van fanters" dreigt te worden. Het van deze lieden zou voor het an de maand tot 300.000 op kunnen zijn, bijna een tien de gehele bevolking van Dja- aldus schrijft „Angkatan Ber- het orgaan van de Indo- the strijdkrachten, leger-orgaan wijt de toevloed «lukzoekers naar de Indonesi- hoofdstad aan- het ontbreken economische mogelijkheden in [root aantal plaatsen en aan Onistische economische onder- Angkatan Bersendjata dat als de stroom in de hui- onivang aanhoudt, het aantal fanters in Djakarta tegen het van het jaar zal zijn opgelo- ot twee miljoen. Tot zover dit ïens de Indonesische minister Irbeid, dr. Awaloeddin, zou een het huidige aantal rijks naren 1,2 miljoen vol- zyn als er doelmatig gewerkt ml Harian", het dagblad van studenten-actiefront „Kami" it, dat minister Awaloeddin i een spoedcursus voor ryks- fflaren zei, dat de arbeidspres- van de ambtenaren zeer gering blad vind, dat massaal ont leen oplossing zou zijn van het Stuk van de stagnatie bij het msapparaat. Het blad advi- de Indonesische regering, ter jdlng van het vraagstuk van ipte werkloosheid", de parti- sectoren meer te stimuleren De Amerikaanse ambassadeur in ons land William R. Tyler heeft gisteren een verkleind mo del van het Vredespaleis op zijn plaats in Madurodam teruggezet. Daarmee was het miniatuurstad je heropend. Het Vredespaleis je is in New York geëxposeerd ge weest. Het model werd door een kraan uit de lucht op zijn oor spronkelijke plaats gezet, zoals de foto toont. zal blijken of hy stilstaat omdat de omwentelingstyd op 36500 km hoogte even groot zal zyn als die van de aarde. Het is de bedoeling dat de kunst- aan binnen twee weken begint met het tot stand brengen van commer ciële verbindingen telefoon, tele visie, telex en andere telecommuni- caties tussen Europa, de V.S., Afrika en Zuid-Amerika.. Hij zal ook telefoongesprekken of televisie programma's naar India, het Mid den-Oosten of de Sowjet-Unie kun nen overbrengen. Comsat werkt voor Intelsat, het internationale consortium voor tele- communicatiesatellieten. waa 56 landen lid zijn. De satelliet is ei gendom van Intelsait. Deze orgai tie heeft al de Early Bird en Pacific Bird in synchrone banen om de aar de gebracht. De drie satellieten kun nen samen een verbindingsnet vor men dat twee derde van de aarde omspant. Italië won gisteren in Nicosia met 2—0 van Cyprus in een wed strijd. die meetelde voor het Euro pese voetbalkampioenschap voor lan denteams. (Van onze, correspondent in Moskou) De gespannen verhouding tussen Sowjet-Rusland en Roemenië is niet wezenlijk verbeterd door het verras sende bezoek van een Roemeense topdelegatie aan Moskou. Dat is de algemene indruk in de Russische hoofdstad na afloop van het recente bliksembezoek. Boekarest zal dus in de toekomst zyn politiek van ver gaande onafhankeiykheid voortzet ten, zowel ten opzichte van de ver houdingen binnen de communistische wereld als met betrekking tot de Europese problemen. Het communiqué na afloop van de besprekingen was by zonder mager en de enige formulering die overeenstem ming uitdrukt, vermeldt dat beide landen het erover eens zyn, dat de bestaande samenwerking verder moet worden uitgebreid. Deze formule mag men gerust betitelen als een proto collair minimum voor communisti sche onderhandelaars. Een verder bewijs voor de vruchte loosheid van het bezoek was het te legram na afloop van de Roemeense party leider Ceausescoe aan zyn Rus sische collega Brezjnew, waarin hy uitsluitend bedankte voor de opmerk zaamheid die de Russische gastheren hun gasten hebben bewezen tydens het bezoek. Waarschyniyk hebben de Roeme nen onverdroten vastgehouden aar him weigering deel te nemen aan eer conferentie van Europese communis tische partyen, voor eind april, en die zich zou moeten bezighouden met de problemen van de veiligheid in Europa. Roemenië is ook al, tezamen met zeven andere landen waaronder Joego-Slavië, afwezig geweest op de voorbereidende by eenkomst voor deze conferentie. Het gaat de Roemenen hierby niet om de doelstellingen van de conferentie op zichzelf, maar zy voelen weinig voor de vorm van deze by eenkomst, die zou betekenen dat de Russische hegemonie in de communistische wereld door alle aan wezigen zou worden erkend. En dat zelfde geldt voor de Roemeense hou ding tegenover een communistische topconferentie, die zich met de kwes- tie-China zou moeten bezighouden. Op 4 februari 1968 loopt het vriend schapsverdrag tussen Roemenië en Sowjet-Rusland af en er is niet de geringste aanwyzing dat dit verdrag zal worden aangepast aan veranderde omstandigheden. Men neemt in Mos dat het automatisch in de oude vorm verlengd zal worden, ten- zy een van beide partyen het hele maal zou opzeggen. Daarentegen weet men in Moskou beslist niet of Boeka rest bereid zal zyn een geheel nieuw vriendschapsverdrag te sluiten met Oost-Duitsland. zoals Oost-Berlijn reeds heeft getekend met Warschau en Praag en zoals de Oostduitsers dat ook zouden willen met Sofia en Boe karest. Het Duitse nationale voetbal elftal heeft woensdag in Hannover de zevende interland tegen Bulgarye, welke door 65.000 toeschouwers werd bygewoond, met 10 gewonnen. Jupp Heynckes zorgde met een kop- de 82ste minuut a treffer. De Duitse ploeg stelde ii moeting byzonder teleur. de Duit- Vooruitstrevend als Hulshoff is, zijn haar showrooms op 2e Paasdag gesloten. Onze medewerkers genieten dan, evenals U. van een welkome vrije dag. Met des te meer vreugde zullen zij U begroeten op Goede Vrijdag en Paaszaterdag en de dagen na Pasen. Als steeds, zullen zij U dan graag deskundig adviseren bi) het kiezen van meubelen, vloerbedekking, gordijnen en al wat tot een vernieuwde, smaakvolle inrichting van Uw woning behoort. Hulshoff - vooruitstrevend in exclusieve stijl. Interieurbouwers Den Haag. Spui/hoek Kalvermarkt, Rijswijk. In de Bogaard, HEREN 2de klas A: Donar 2—Raaphorst 1 3—1; DOG 1— LUSV 2. 1—3: Alvo's 1 de Moriaen 1 03. 2de klas B: DVO 1—de Valken 2, sch. n.o.; DSS 2—Biyf Fit 1, 3—1: Castellum 3Catena 1, sch. n.o. 3de klas A: Armada 1—Meerburg 1. 1—3; Gemini 1—VVS 6, 3—0; Rynsburg 3Donar 3, 31. 3de klas B: WS 5—SUES 1 1—3; de Moriaen 2Catena 2 22; LUSV 4—WVV 1, 0—3. 4de klas A: DVO 3de Moriaen 3 03; Armada 2DSS 3, Armada n.o.; Rynsburg 4Advendo 1 31. Het Hongaarse voetbalelftal heeft gisteravond in Algiers met 1—0 gewonnen van Algerye. ADVERTENTIE daar blijf je fit bij Tennistoernooi in Monte Carlo Drie Nederlandse meisjes hebben zich geplaatst voor de achtste fina les van het toernooi om de Oliver Duncan-trophy, een evenement voor speelsters beneden de twintig Jaar, dat onderdeel is van het grote voor- jaarstoernooi van Monte Carlo. Ada Bakker versloeg het Duitse meisje Bock met 6—3, 63, Astrid Suur- beek versloeg de Belgische Van Ha ven (62. 63) en Tine Zwaan won met tweemaal 60 van de Spaanse Mesa. In de later op de dag gehou den kwartfinales verloor Tine Zwaan met 61, 60 van de Britse Winny Shaw. 4de klas B: Gemini 2de Vinnen 1 3—1; DVO 2—GGV 2, 0—3; de Val ken 3—In Up Go 1 2—2. 5de klas A: GGV 3—SUES 2 3—1; WVV 2—Castellum 4 0—3. 5de klas B: Raaphorst 3de Vin nen 2, 30; Rynsburg 5de Valken 4, 31; Castellum 5Donar 4, 13. DAMES 2de klas B: Argos 4WVV 1. 03; Nw. Brunh. 3de Valken 2, 03. 3de klas A: Rynsburg 4—SUES 1, R'burg n.o.; de Vinnen 2GGV 1, 0-3. 3de klas B: Argos 5—Gemini 1, 03; de Mariaen 1de Vinnen 1, 1—3. 4de klas B: de Valken 3—GGV 2, 22; Armada 2GGV 2, 13; Cas tellum 3—Alvo's 1, 3—0. Advertentie Oost-Duitsland heeft in Athene de wedstrijd voor de voorronden van de Olympische Spelen, groep B tegen Griekenland met 5—0 gewonnen. H.D.L tenten Rubberboten geschikt voor motor 155, STANDEN Bologna heeft woensdag op eigen terrein de eerste wedstryd voor de kwartfinales van de J aar beurs- stedenbeker met 10 gewonnen van Leeds United. Het winnende doelpunt werd in de tweede helft gescoord. De Poolse club Zaglebie Sosno- viec heeft gisteren op eigen terrein de eerste wedstryd voor de halve fi nales van de intertoto-competitie met 41 gewonnen van Eintracht Frankfurt. Voor de Engelse league werd woensdag één wedstryd gespeeld: Everton verloor op eigen terrein met 10 van Tottenham Hotspur. Lot gunstig voor Glasgow Rangers Glasgow Rangers heeft zich giste ren in Zaragoza geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor nationale be kerhouders. Het lot was daarby de Schotten goedgezind. Glasgow Ran gers verloor nameiyk de returnwed- stryd tegen Zaragoza met 20, na een ruststand van 10. Aangezien de Schotten de thuiswedstryd met 20 hadden gewonnen, was een ver lenging noodzakeiyk. Hierin werd echter niet gescoord, zodat het lot moest beslissen. Glasgow was hierbU de gelukkige. HEREN 2de klas A: 1. Donar 2 7—11; 2. de Moriaen 1 710; 3. Raaphorst 1 7 10; 4. LUSV 2 76 x; 5. Alvo's 1 7—3; 6. DOG 1 7—2. 2de klas B: 1. DVO 1 6—12; 2. DSS 2 78; 3. Castellum 3 66; 4. Cate na 1 5—4; 5. Biyf Fit 1 7—4; 6. de Valken 2 5—2. 3de klas A: 1. Gemini 1 7—12; 2. Rynsburg 3 58; 3. Meerburg 1 6-5; 4. WS 6 7—5; 5. Donar 3 7—5; 6. Ar- made 1 63. 3de klas B: 1. SUES 1. 7—13; 2. WVV 1 7—10; 3. VVS 5 7—7; 4. de Moriaen 2 75; 5. Catena 2 75; 6. LUSV 4 7—2. 4de klas A: 1. de Moriaen 3 713; 2: DSS 3 57; 3. Rynsburg 4 6—7; 4. Advendo 1 74; 5. Armada 2 6 3 x; 6. DVO 3 7—2. 4de klas B: 1. de Vinnen 1 7—9; 2. GGV 2 7—8; 3. DVO 2 7—8; 4. In Up Go 1 7—7; 5. Gemini 2 7—5; 6. de Valken 3 7—5. 5de klas A: 1. Raaphorst 2 6—12; 2. Castellum 4 7—12; 3. GGV 3 6—7; 4. WVV 2 6—5; 5. Castellum 6 7—4; 6. Rynsburg 6 6—3; 7. SUES 2 £—3. 5de klas B: 1. Rynsburg 5 813; 2. Raaphorst 3 710; 3. Donar 4 6—8; 4. Kangeroes 4 6—7; 5. de Valken 4 7—6; 6. Castellum 5 7—4; 7. de Vin nen 2 7—0. DAMES 2de klas A: 1. DVO 1 6—11; 2. Do nar 1 57; 3. Raaphorst 1 5—5; 4. Alvo's 1 5—2; 5. DES 2 5—1. 2de klas B: 1. de Valken 2 6—9; 2. Argos 4 6—7; 3. WW 1 5—6; 4. Ryns burg 3 55; 5. Nw. Brunh. 3 6—1. 3de klas A: 1. GGV 1 5—9; 2. SUES 1 5—8; 3. Donar 2 54x; 4. Rynsburg 4 5Ox; 5. de Vinnen 2 60 x. 3de klas B: 1. Gemini 1 6—8; 2. Castellum 2 57; 3. de Vinnen 1 56; 4. de Moriaen 1 65; 5. Argos 5 6—2. 4de klas A: 1. Catena 1 59; 2. Ar mada 1 57; 3. Gemini 2 44; 4. de Valken 4 60. 4de klas B: 1. Castellum 3 612; 2. GGV 2 6—6; 3. de Valken 3 6—6; 4. Armada 2 64; 5. Alvo's 2 6—2. 5de klas: 1. In Up Go 1 610; 2. Argos 6 58; 3. de Vinnen 3 5—5; 4. Castellum 4 64; 5. Castellum 5 61. De teams gemerkt met een x, zyn twee punten in mindering gebracht wegens niet opkomen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte!

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21