mm mm. „Int. Jeugdmuziekweek" interessante concerten Bachs J ohannes Passion in Alphens Adventskerk Orkesten uit Zurich Huttental en Leiden DEGARBETAM DIE VOOR TWEE TELT Dwingende leiding van Schuurman „AUTO HOME" Den Uyl hekelt 7 formatie Voortaa 15 DONDERDAG 23 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van onze kunstredactie) Volgende week wordt het één aaneenschakeling van musi ceren door jongeren, wier prestaties dicht tegen het beroeps niveau aanliggen.. Dan vindt namelijk, onder auspiciën van de Leidse Jeugd- actie de „Internationale Jeugd-Muziekweek" plaats. Daaraan werken plus minus 150 musici mee: leden van het Leids Jeugdkamerorkest, met als gasten die van het „Streichorches- ter Fürst Johann Moritz Gymnasium" uit Weidenau-Hüttental bij Düsseldorf en van het „Jugendorchester Zürich", waarvan men zich de uitnemende prestaties ongetwijfeld van vorige concerten in onze stad goed herinneren zal. De reeks muziek-evenementen is georganiseerd ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de Leidse Jeugdactie met als stimulerende kracht de heer Steinbach. Over de ganse wereld neemt het daadwerkelijk musiceren der jonge ren gelukkig hand ever namd to?* de komende manitestaties zullen daar opnieuw het bewijs van leveren Verblijdend is ook de grote belang stelling van de tallozen, die er ge tuige van willen zijn. Dat vele T.eid- se families vrijwillig de Zwitserse en Duitse gasten gedurende deze muzi kale paasweek in hun huizen onder dak zullen verlenen spreekt mede van het grote medeleven voor de komende reeks interssante concerten. De drie oi-kesten mogen bogen op een uitstekende staat van dienst onder directie resp. van de dirigen ten Henk Briër, Joachim Hildebrand en Georges Scherrer. V erbroedering Woensdagmiddag om drie uur volgt in de Leidse Muziekschool een con cert, te geven door het strijkorkest van het „Fürst Johann Moritz Gym nasium", met als solist de klarinet tist Gunnar Taubitz. Het programma luidt: Ouverture in C-dur van Telemann, het concert voor klarinet en orkest no 3 B dur van Karl Stamitz, 10 stukken uit het „Klavierbuch für Kinder" van Bela Bartók en het Vierde Branden- burgse concert van J. S. Bach. ADVERTENTIE Deze week wordt niet alleen een feest van afzonderlijk of gezamen lijk repeteren en musiceren, doch ook van gezellig samenzijn, hetgeen de algemene verbroedering slechts ten goede kan komen. Een keurig verzorgde folder bevat talrijke lezenswaardige gegevens over de drie orkesten en de as. concerten. De Jeugdmuziekweek, die gehou den wordt van 25 maart tot 2 april, begint met de aankomst der Zwit serse deelnemers op zaterdagmorgen half twaalf in Zomerzorg, waar een ontvangst plaats vindt. De beide paasdagen zyn zij toevertrouwd aan de goede zorgen van de gastfamilies. Dinsdagmiddag om een uur arrive ren de Duitse deelnemers in Huis over 't Hof, Gerecht 10. Ook dan wordt een ontvangst gehouden. Kamermuziek Die avond is er een kamermuziek avond in de Grote Pers van ,.De Lakenhal". Het programma luidt: Sonate no 4 „La lumagne" van Bla- vet met als solisten de fluitist Rien de Reede en zijn getrouwe compa rant, de pianist Theo Bles. De „Ar- peggione sonate" van Schubert wordt gespeeld door de cellist Harro Ruy- senaars, thans leerling van de be roemde padagoog Maurice Chandron in Saarbrücken, met als accompag- natrice de pianiste Ada v. d. Bent. Rien de Reede en Theo Bles spelen vervolgens de Sonate no 1 van Mar- tinu. Het blaasquintet van het ,Ju- genorchester Ziirich" brengt daar na het Divertimento voor fluit, hobo, klarinet en fagot van Haydn. Na de pauze volgt de tweede so nate A-dur opus 100 van Brahms, te vertolken door de violiste Else Bon- gers en de pianiste Birgit Schaedler, tot besluit wordt door het Quintet „Fürst Johann Moritz Gymnasium" het Klarinet, quintet van Mozart ten gehore gebracht. Balletpremières „Holland Festival" ADVERTENTIE Tip voor 5K handiger huishouden (keukengard en aanpaktang tegelijk!) Zotezien is het een nuttige.handige keukengard van roestvrij staal met plastic handvat. Waarmee u sausjes, soepen en beslag gladroert. Maar opengeklapt ontpopt hij zich als een fijne aanpaktang om biefstuk, rook worst, croquetten etc. uit de pan te halen. Even een knopje verschui ven en de gard is een tang. In fleu rige doos 14,75. Maria von Weber; „10 stukken voor strijkorkest" van Béla Bartók en de „Partita in Modi Anticni" van Her man Strategies Gezamenlijk spelen de drie orkesten onder leiding van Henk Briër als afronding de Symfo nie No 97 van Haydn. Zij verenigen zich onder de naam „Internationaal Muziekweekorkest". Gedurende de ganse week vinden op verschillende plaatsen des mor gens de repetitie's plaats. Men is dus wel uitermate druk bezet, maar zal dat er graag voor over hebben ,om tot audities te komen, welke op voor amateurs zo hoog mogelijk niveau liggen. W\j twijfelen er niet aan, dat dit het geval zal zijn. Moge men zich niet de gelegenheid laten ontgaan, een of meerdere concerten te beluis teren. kunst. Mozartconcert Op de avond van die dag volgt een uniek Mozartconcert (jeugdwerken) in de St. Amtoniuskerk, t.e geven door het „Jugendorchester Zürich" met de solisten Margarethe Lugin (so praan) en Roger Widmer (tenor). Het programma luidt: Ouvertüre „Lucio Silla", „Galimathias Musi- cum", een muzikale grap op thema's uit Hollandse volksliederen, gecom poneerd op negenjarige leeftijd, .Bubtuum praesidium". motet voor sopraan, tenor en strijkorkest, door Mozart gecomponeerd op zestienjaige leeftijd, de aria voor sopraan en or kest „Conservati fedele", de aria voor tenor en orkest „Va, dal furo portata" voor tenor en orkest en de Symfonie in D-dur (de tweede), allen gecomponeerd op negenjarige leeftijd. Woensdagavond concerteert het „Streichorchester Fürst Johann Mo ritz Gymnasium" in het raadhuis te Rijnsburg, met welke plaats het. spe ciale banden heeft. Dan wordt het zelfde programma uitgevoerd als op woensdagmiddae Slotconcert partijen heen, zodat zij mooi harmo nieert met de obligaten van het or- kste. Dat laatste mag eerst, recht van de sopraan Ank Reinders gezegd worden die, rank als de met haax wedijverende fluit (Koos Verheul!) nogmaals een sublieme vlekkeloze prestatie schonk, geestelijk zuiver j ook in „Mein Jesus ist tot". Iets min- In z'n Passions vertolkingen naar het Evangelie van Johannes der positief geldt het gelijke van de heeft het Alphense koor „Hosanna" zich al driemaal aan Qal„g^Üiee"- nieuwe aanpassing moeten onderwerpen: Goedhart, Mizée, 7:1 ,c+ Schuurman. Het is aan hoge maatstaven gewend en een instrU' prezen om haar mooie aria „Es ist vollbracht". In haar eerste aria heeft te veel willen leggen: daar ment van opmerkelijke hanteerbaarheid geworden. „Hosanna" niets in dan vocale instrumentaliteit blijkt zeer gelukkig met Barend Schuurman, een jonge dirigent die er een zeer elastische stof in heeft gevonden. Schuurman's leiding is dwingend. Ook een Residentie Ka merorkest gééft zich met eerbied. Alles gebeurt met reden, ontvangst van de orkestleden plaats I Alles. Iets toevalligs is onbestaanbaar. Een kopie van Mizée is in de Burgerzaal van het Leidse njet gekomen. Wie persoonlijkheid bezit kan niet kopiëren. De concer" in ^sTay^höoLaiVa j koorleden hebben intens van Mizée's Passionsweergave gehou- den, maar het is onmiskenbaar dat heel „Hosanna" met de grootst denkbare geestdrift ook achter Schuurman staat, omdat men van zijn talent zeker is. Vrijdagmorgen c op alle drie orkesten zich doen ho- Wirt u méér tips? Vraag uw winkalio uitmnkfolder "Hartewensen"- Of sc Is, afdeling K., Dordrecf De Amerikaanse choreografe Anna Sokolow komt naar ons land om het Ned. Dans Theater „Die sieben Tot- sünde" van Weill en Breclit in te stu deren. De première van dit ballet in liederen wordt gegeven in het Hol land Festival. Kurt Weill componeerde de muziek op teksten van Berthold Brecht in 1933, toen hij op de vlucht was van Duitsland naar Amerika. „Die sieben Totsünde" werd gemaakt voor een zangeres en' een vocaal kwartet. Het ballet werd voor het eerst uitgevoerd in 1933 in een choreografie van George Balanchine in Parijs. Voor de uitvoering in de choreografie van Anna Sokolow worden decor en kos tuums ontworpen door Nicolaas Wijn berg. Tijdens het Holland Festival brengt het Ned. Dans Theater eveneens in première het nieuwe ballet, dat Hans van Manen ontwierp op de muziek voor strijkers, celesta en slagwerk, een compositie van Bela Bartók. Jan van der Wal ontwerpt voor dit ballet deCor en kostuums. Drs. Beeren sprak over Pablo Picasso In dc Grote Pers van „De Lakenhal" heeft gisteravond drs. W. A. L. Beeren, hoofdconservator van het Stedelijk Museum in Am sterdam onder zeer grote belangstel ling een lezing gehouden over de grote schilder Pablo Picasso, zulks als inleiding voor de leden van K. en O., die aan de expositie van deze schilder op 29 maart een bezoek gaan brengen. Drs. Beeren deed zulks aan de hand van een groot aantal kleuren dia's, die een uitstekend beeld gaven van de ontwikkeling der uiteenlopen de artistieke perioden van Picasso's kunst. Zo werden onder de loep genomen de zg. roze en blauwe periode en leerde men de schilder kennen als kubist, klassicist. surrealist en ex pressionist, terwyl ook de vormen van de laatste jaren besproken wer den. Het was jammer, dat drs. Beeren veelvuldig moeilijk te verstaan was, zodat men zich in hoofdzaak moest verlaten op de getoonde beelden. De avond werd besloten met de film „Musée Grimaldi a Antibes". De directeur van het museum „De La kenhal", drs. Wurfbain sprak een dankend slotwoord. De Picasso-tentoonstelling in het Stedelijk Museum zal voortaan be halve op woensdagavond ook op don derdagavonden geopend zijn. Picas so's schilderijen, tekeningen en goua ches kan men dan zien tussen 19-30 en 22.00 uur. Totnutoe is een ongekend groot aantal catalogi nl. 6000 in twee weken reeds verkocht, zodat tot een tweede druk van 20.000 exem plaren moest worden besloten. ADVERTENTIE TOYOTA OFF DEALER ie De tenor Rudolf Schock, die met Robert Stolz een aantal con certen in ons land zal geven, ar riveerde gisteren in ons land. Hij bevond zich al onmiddellijk mid den in de tulpen! Menig luisteraar neigt een eerste maal tot vergelijken. Mizée gaf meer ruimte aan de gevoelsbasis en culti- eerde de toonnuances en toonstem- ningen door ondefinieerbare subtili teiten. Koorregels als „Du bist nicht ein Sünder, Ich, ich und meine Sün- den" krijgen ook van Schuurman verinniging mee, maar in he aange zicht van de sterke subjectiviteit van de woorden plaatste Mizée ze in een gepassioneerd-mystieke gloed. Mizée m°akte van de koralen liederen, Schuurman behoudt ze als liturgi sche bestanddelen. Verschillen diën. Op bepaalde knooppunten van de lijdensvertelling ontstaat bij de luisteraar behoefte aan een ontlading, behoefte om actief in de handeling opgenomen te worden. Daartoe dient daar de verteller zich tegenover de gemeente opgesteld ziet een gemeentezanghet koraal. 'De ko raalkeuze werd uiteraard allereerst beheerst dooi- een meest passende eigenlijk een secundair be- lang! Die tekst heeft rechten: aan de dirigent, op te lassen hoe zij tot gelding raken: dit zal verder afhan kelijk zijn van de inspiratieven, van de overtuigingspotemitie van de ver teller. Hier mag wisselwerking zijn. De thans gezaghebbende grote voor beelden geven de koralen een zelf standige. statische status in de Pas sionen. Mizée differentieerde ze véél karakter. Dit probleem ligt („Von Een klavecimbel gebruikt „Hosan na" niet, de continuo lag dus duur zaam in handen van de organist Si mon Jansen, groot vakman, die zich, aldoor „ad rem" dc plekken waar schilderende effecten toegelaten zijn, niet liet ontgaan. Het Residentie Kamerorkest gaf op een onverbeter lijke wijze partij en de obligaatspe lers deden hun werk met een roeren de ontvankelijkheid voor alle schoon heidswaarden. De Adventskerk herbergde een tal rijk gehoor. Radioprogramma tekst, de bijbehorende melodie krijgt I f daardoor eigenlijk een secundair be- I OV l UHWClld en Cor Steyn Hierbij de acteur Paul Steen bergen rdie gisteren zijn 60ste verjaardag vierde als re gisseur van het toneelstuk „De dans van sergeant Musgrave" van John Arden, dat a.s. zaterdag avond bij ,JDe Haagsche Come- die" in première gaat. (Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid is onge rust over de traagheid en de ondoor zichtigheid van de kabinetsforma-- tie. „De waarden van de parlemen taire democratie zijn in het geding", aldus fractievoorzitter Den Uyl. HU gaf een persconferentie na af loop van een fractievergadering van de PvdA. Volgens hem zijn er ten onrechte verwachtingen gewekt over de snelheid van de formatie. Men heeft zich aan een onverant woord optimisme schuldig gemaakt. Na de verkiezingen was er een al gemene behoefte aan openheid bij de formatie. „De heer Zijlstra is daar op loffelijke wijze aan tegemoet ge komen", aldus drs. Den Uyl. „Maar sinds de uitschakeling van de PvdA is het doek gevallen". De socialistische fractievoorzitter noemde het onjuist, dat de hoofdlij nen van het regeringsprogramma niet zijn gepubliceerd. Hij vond het teleurstellend, dat niet bekend is waarom de formatie-Biesheuvel mis lukte. Antwoord op deze vraag is van het grootste belang, omdat verant woording achteraf onmogelijk is. Drs. Den Uyl noemde het commu niqué. dat minister Biesheuvel vrij dag uitgaf, toen hij besloten had zijn formatie voort te zetten „een beden kelijke misslag". Daarmee wordt de indruk gewekt dat de Koningin betrokken is bij de vorming van een bepaald kabinet. „Dat mag niet", al dus de heer Den Uyl. Drs. Den Uyl kondigde tenslotte aan. dat zijn fractie van plan is te werken aan voorstellen tot sanering van het politieke bestel. Zonodig zal de fractie dit najaar met initiatie ven komen. Ook D '66 Ook D '66 is niet tevreden over de gang van zaken. De tweede-kamer fractie is van oordeel, dat „de sle pende en onduidelijke gang van za ken bij de kabinetsformatie eens te meer aantoont hoe noodzakeiyk die wijzigingen in de staatsrechtelijke structuur en de partij-indeling zijn, die D'66 in haar program en in haar verkiezingscampagne zo centraal heeft gesteld". „D '66 betreurt het sterk dat, ter- wyl de noodzaak van verniewing In de Nederlandse politiek iedere dag duidelyker wordt, aan dit vraagstuk bij de kabinetsformatie nauwelyks aandacht wordt besteed. Men loopt zo, behalve om tal van andere pro blemen, ook nog om de kern van de huidge politieke malaise heen. echter dieper: staat de keling tegenover God of als een ge- meenschapsdeel? Overigens zijn de verschillen met de vroegere vertolking niet groot ge weest. Het openingskoor was breder opgezet, het soldatenkoor iets ver sneld (o.i. iets te vlug voor de po lonaise-figuur, waarin het uitmondt). Het koor „Sei gegrüsset" vond niet zo'n dansante opvoering als destijds, ondanks de 6/4 maat. Dit koor is ook het enige geweest, dat met tech nische weerstanden te kampen heeft gehad. Wat. de ouverture betreft: merkwaardig is de ervaring dat ka tholieke dirigenten voor 'n vlot, pro testantse voor een statig tempo ge- poreerd zijn. Uitnemende solisten Over de Evangelie-recitant Chris van Woerkom kan men kort zijn: fantastisch geloofwaardig is deze passie-regisseur, die alle tegenbewe gingen moet oproepen en dat onge meen fris volhardend volbrengt tot het einde. Hy weet de Evangelie-rol volmaakt te spelen en zoekt nergens zyn heil in een lijdend be-zingen, ly risch is hy alleen daar waar Bach zelf dit uitdrukkelijk aangeeft. De opvatting van de blijvend be wonderenswaardige bas Herman Schey over de Christusfiguur is al tijd een echt aandoende geweest. He* Johannes-evangelie voert Chris tus onmiddeiyk ten tonele als de zelfbewuste van de tempelreiniging hoewel het toneel vlak voor zyn dood plaats grijpt. Dit is o.i. richtingge vend. Het tegenspel dat David Holle- stelle hier voerde als Pilatus was daannee goed verenigbaar. In zijn soms teerhartige aria-zang spaarde deze mooie bas de stem om een keel- kwaalt,Ie in toom te houden. Niette min voldeed deze bas alleszins, maar was de aria .Bilt" niet overhaast? Uitstekend bleek de keuze van Ma- rlnus van Altena voorde tenor-aria's, zijn stem is donker gebimbreerd, iets gesluierd van klank, maar daarmee wapent hy zich tegen de open schreeuw in de hoogte, waarmee tal van tenoren een Passion ontsieren. Bovendien loopt de prachtig beheer ste stem op een egale wijze door de Op 1 mei wijdt de VARA-radio een half uur durend programma aan grammofoonplaten van Jan Cor du- wener en de vorig jaar overleden Cor Steyn. Er worden nog geregeld op namen van deze organist, verspreid over diverse programma's, uitgezon den. Van een regelmatig terugkeren de serie is echter geen spake. Daar voor beschikt men by de VARA trou wens over be weinig opnamen. PAASBLAD VAN „DE OPEN DEUR" Het paasnummer van „De Open Deur" ziet er ook dit jaar bijzonder verzorgd uit en is doorlucht met vele foto's en tekeningen. Het paasblad „Pasen 1967" heeft tot thema „Alles wordt nieuw!". De opstanding van Christus wordt daarin niet gezien als een vererenswaardig feit uit het ver leden, maar als een dynamisch ge- beruen, dat sindien in de geschiede nis werkzaam is en de mens begeleidt op zijn weg door het heden naar de toekomst. ADVERTENTIE y ufv- j. ei H.,"* y V,V' koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor f 500.- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1971 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullen....) Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17