VLEES Geen toeristeninvasie verwacht met Pasen Bollenkwekers knap in forceren van tulpen E&sz Verrassend Oostduits bezoek aan Moskou HOOFDSCHOTEL Belangrijk voor de export Nieuw proces tegen Krumey en Hunsche DONDERDAG 33 MAART 1907 LEIDSCH DAGBLAD Nog voldoende plaats in hotels in Katwijk en Noordwijk Vierde belangrijke delegatie (Van één onzer redacteuren) Pasen 1967 valt te vroeg: om een rote stroom van buitenlandse toe- iten te verwachten. Dat is de con- lie, die de Algemene Nederlandse ereniging voor Vreemdelingenver in Den Haag nu reeds trekt. De «tels en pensions aan de kust heb- a nog voldoende bedden beschik- uir. Ook in Katwijk en Noordwijk dat het geval. Daarom staat het 0 reeds vast, dat het record van J62 750.000 bezoekers niet zal irden verbeterd. Het is zelfs zeer de raag of de 500.000 van vorig jaar thaald zullen worden. Het weer peelt daarbij een belangrijke rol. Wanneer de weersverwachting voor paasdagen gunstig is, dan ver acht de A.N.V.V. op grond van lededelingen van haar vertegen- oordigers in het buitenland, echter ich nog veel bezoek uit Duitsland 1 België en in iets mindere mate it Frankrijk en Engeland. Grote trekpleisters zullen dan zijn bollenstreek met de Keukenhof in Isse, het Noordzeestrand en de Ve~ weer goed wordt verwacht men wel veel dagjesmensen voor een bezoek aan de bollenvelden en aan de kust. Bij minder gunstig weer is het niet uitgesloten, dat de bezoekers van de Keukenhof nog even Leiden zullen „nemen" voor een bezoek aan de In Avifauna in Alphen aan den Rijn is alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de bezoekers. De heer Fick Engbertsen vertelde dat er tientallen toeringcars zijn ge boekt, ook buitenlandse, met gasten, die er naast het bezichtigen van het vogelpark, ook zullen lunchen of di- Op de rond Leiden gelegen plassen en meren worden, omdat het nog te vroeg is in de tijd van het jaar, wei nig watersportbeoefenaars verwacht. In de Bollenstreek is alles in gereedheid gebracht om de vaas- toeristen te ontvangen. De tradi tionele stalletjes met bolbloemen en slingers staan weer langs de wegen. Deze foto werd vanmor gen gemaakt. De verkoper zat op klanten te wachten. Het weer was echter bepaald niet aantrekkelijk om een bezoek te brengen aan de bollenvelden en Keukenhof. (Foto LD/Holvast) Oudenrijn Luchtbrug Rustig Katwijkg V.V.V.-directeur, Chris ferplancke, vertelde vanmorgen, dat ket bijzonder rustig is in het V.V.V.- bntoor. Door enige Duitse reisbu- zijn kamers met ontbijt bespro- Het worden echter maar enkele m. Dat is met een late Pasen rs. Nu wordt de topdrukte tij- het laatste april-weekeinde en k pinksterdagen verwacht. Men blijft echter met Pasen in Kat- paraat, want de mogelijkheid estaat, dat bij gunstig weer toch l bemiddeling moet worden ver- nd bij het onderbrenken van de itenlandse gasten. De hotels zijn oed bezet, maar er is nog plaats. Voor het laatste weekeinde van de prilmaand met daarop aansluitend zijn door Katwijks V.V.V.-di- tcteur reeds contracten afgesloten iet Duitse reisbureaus voor meer dan imderd bussen vol met toeristen, lan rijdt op 29 april het bollencorso an Sassenheim naar Haarlem. Voor Noordwijk geldt hetzelfde. Ook har zijn, zo deelde de directeur van e V.V.V., de heer H. Dekker, mee, e hotels goed bezet. Van overmatige rukte is echter beslist geen sprake, is nog plaats, ondanks het feit, dat akele hotels bezet zijn door perso- leal van de Estec. Ook Noordwijk erwacht de eerste werkelijke drukte ®s gedurende de laatste dagen pril. In Leiden De hotels in Leiden en in de plaat- *n in de bollenstreek hadden van morgen ook nog bedden over. Als het ADVERTENTIE Holland Promot ion-man David Mol uit Driebergen, die in ons land de zaken regelt voor de Engelse charter maatschappij Friendship-Tours en daarvoor veel Engelse gasten onder brengt in Katwijk, zei verheugd, dat met Pasen een bescheiden begin wordt gemaakt met de bloembollen luchtbrug van Engeland uit naar het Rotterdamse vliegveld Zestien hoven. Met de paasdagen worden ongeveer 500 toeristen verwacht, maar in to taal zullen er in de komende weken zo'n 60.000 Engelsen op Zestenhoven neerstrijken. Ondanks dit imponerende aantal verwachten deskundigen, dat het ge hele toerisme uit Engeland naar Ne derland met ongeveer 30 procent zal teruglopen. De belangrijkste oorzaak daarvan is, dat de Engelsman voor hetzelfde bedrag, dat een vakantie week naar Nederland kost, twee we ken Costa Brava kan doen. Zijn keuze is duidelijk: hij zoekt de zon op! Opvallend is het, dat alle mini- trips van de Nederlandse Spoorwe gen reizen met een of twee over nachtingen zijn volgeboekt. Ook de toeringcarsondernemers hebben het tijdens de paasdagen druk met dagtochten Mini-cruises Het 14.000 brt. metende s.s. „Ca thay" van de Britse P. en O. Lines wordt zaterdag voor de eerste maal in Amsterdam verwacht. Aan boord van het schip, dat zal worden afge meerd aan de Sumatrakade van de NV Stoomvaart Maatschappij „Ne derland", bevinden zich tweehonderd Engelse passagiers, die de paosda- gen in ons land zullen doorbrengen. Het bezoek van de „Cathay", die een geregelde passagiersdienst tussen Hongkong/Japan en Engeland onder houdt. is een onderdeel van een serie van drie mini-cruises. De gasten van de Britse maat- schapppij wordt een uiterst gevari eerd excursie-programma geboden, onder andere naar de bollenvelden, Keukenhof en de kuststreek. De Utrechtse politie venvacht voor de paasdagen een behoorlijke drukte, met name maandag, tweede paasdag. Dan zal 20 man extra worden in gezet om toezicht uit te oefenen bij de verkeersruit Oudenrjjn. Op eerste paasdag zal normaal doorlopend toe zicht worden gehouden. De politie verwacht, dat vele auto mobilisten hedenavond al op weg zullen gaan in plaats van vrijdag avond. Men zal daarom een dag e der de maatregelen treffen, die i ders op vrijdag worden genomen. De Nederlandse Spoorwegen zullen vandaag, vrydag, zaterdag en tweede paasdag extra voortreinen inzetten Deze rijden voor de treinen, die de normale dienstregeling volgen. Op tweede paasdag zullen bovendien extra treinen rijden tussen Amster dam en Rotterdam in verband met de voetbalwedstrijd FeijenoordAjax. (Van onze correspondent in Moskou) Opnieuw is een Oosteuropese dele gatie in de Russische hoofdstad. Tot verrassing van zeer velen in Mos kou arriveerde dinsdag de Oostduit- se partijleider UIbricht samen met premier Stoph en een bijzonder uit gebreide delegatie aan. De Russische partijleider Brezjnew en minister president Kosigin en president Pod- gorni begroetten hun Oostberljjnse gasten op de luchthaven met uitge breid vertoon. In een kort bericht het Russische persbureau Tass, waarin het bezoek van de Oostduit- gasten werd gemeld, werd nog niet de geringste aanduiding over de duur of het politieke doel van het bezoek gegeven. De gasten uit Oost-Berlijn vor en de vierde belangrijke delega tie die binnen vier weken voor een onofficieel bezoek in Moskou ver blijft. Sinds eind februari hebben achtereenvolgens eerst al Hongaren, Bulgaren en Roemenen de reis naar Russische hoofdstad gemaakt. Al deze bezoeken waren met een waas geheimzinnigheid omgeven. Al gemeen wordt echter aangenomen dat tijdens deze consultaties tussen Mos kou en zijn Oosteuropese bondgeno ten vooral vraagstukken betreffende de veiligheid in Europa aan de orde zijn gekomen. Men mag aannemen, er bepaalde afspraken zijn ge maakt met het oog op de bijeenkomst n Europese communistische party - i, die op 24 april in Karlsbad be gint. De elastischer politiek van de nieu we Westduitse bondsregering heeft de starre fronten in Europa flink in beweging gebracht. Moskou heeft, daartoe niet weinig door Oost-Duits- land tot een dergelijke koers aan- Essor-reactor is kritisch De Essor-proefreactor ln het Eura tomcentrum te Ispra is sedert 19 maart kritisoh. Hiermee is een belangrijke fase be reikt in het „orgelproject", dat richt is op ontwikkeling van een met zwaar water gemodereerde reactor voor opwekking van elektriciteit, die interessante economische aspecten biedt. gespoord, een steeds hardere politiek gevoerd, met het doel langs volken rechtelijke weg de bestaande toe stand in Europa te handhaven, de DDR in haar huidige grenzen erken ning te bezorgen en de bondsrepu bliek te isoleren. De onlangs geslo ten vriendschapsverdragen en ver dragen van onderlinge bystand heb ben in de eerste plaats ten doel deze politiek te ondersteunen. In dit pactencomplex, dat zo lang zamerhand het pact van Warschau gaat overvleugelen, is in het bijzon der de vraag van gewicht, of na het aankopen van diplomatieke betrek kingen tussen West-Duitsland en Roemenië, welke verkoeling heeft gebracht tussen Oost-Berlyn en Boe karest, niet een demonstratief Oost duits-Roemeens verzoeningsgebaar mogelijk is. Daardoor zou dan ten minste nog naar buiten een al te duidelijke tegenstelling tussen de zo genaamde „ijzeren driehoek", ge vormd door Berlijn-Warschau-Praag, en de ietwat soepeler groep in het zuiden vermeden kunnen worden In Moskou, dat wegens zijn eigen moeilijkheden met Boekarest overigens niet bepaald een ideale be middelaar is, zal UIbricht zich uit de eerste hand over de desbetreffende mogelijkheden op de hoogte kunnen stellen. ADVERTENTIE 'Smakelijk eten' tip no. 16 var» chef-kok HENRI EKSTEEN: HACHEE! Koop in blokjes gesneden door regen runderpoulet en bestrooi ze met peper en zout. Braad hetvlees langzaam bruin in 1/3 rundvet en 2/3 boter. Fruit 2, 3 gesnipperde uien mee plus een stukje laurier blad en 2 kruidnagels. Water en azijn toevoegen en de hachee 21/2 uur laten sudderen. Daarna vocht binden met een dessertlepel bloem en klaar is de hachee. Kostelijk...! Publikatie van Voorlichtingsbureau VIee3, Vleeswaren en Vleesconserven Dank zij onderzoekingen in Lisse Nederlandse bollenkwekers en bol- lengeleerden hebben een belangrijk stuk export geforceerd. Van onze to tale export van tulpebollen is, naax waarde gerekend, 65 procent zo voor- behandeld, dat de bloem er eerder ADVERTENTIE Kies een Fasto geiser met de unieke patent» knop voor heet water in de keuken en veilig warm tcater in de douche. Twee van de drie verkochte geisers zijn een Fasto De flamingo's in het vogel- park Avifaunain Alphen aan den Rijn staan in de vijver te wachten op de bezoekers. (Foto Leldsch Dagblad) uit te voorschijn komt dan in de dienstregeling der natuur was aan gegeven, en wel op een tijdstip tus- december en het begin van de normale bloeiperiode. In 1966 was de export van deze geforceerde tulpebollen ongeveer 86 miljoen gulden waard, op een to tale exportwaarde van tulpebol len van 133 miljoen. Tulpen zijn goed voor veertig procent van onze hele bollenexport, die vorig Jaar 332 mil joen gulden waard was, zijnde 23 pet van de totale Nederlandse tuin- bouwexport. De grondslag van die forceermetho de werd al in de jaren tien van deze eeuw ontdekt door Nlcolaas Dames, een kweker uit de Zuidhollandse bol lenstreek. Hij ontdekte, dat de perio diciteit van bolgewassen beïnvloed wordt door de temperatuur, waarbij de bol wordt bewaard in de periode tussen het oogsten in Juni of juli en het weer in de grond stoppen in de herfst. Geleerden, verbonden aan het La boratorium voor Bloembollenonder- zoek in Lisse: prof .Van Slogteren en dr. Beijer, bouwden op het werk van Dames voort en de tegenwoordige directeur, prof. dr. ir. P. K. Schenk houdit zich nóg met het onderwerp bezig. „Keukenhofsterrit" Op 27 maart (tweede paasdag) or ganiseert de Ren- en Toervereniging „De Bollenstreek" haar jaarlijkse .Keukenhofsterrit" voor rijwieltoeris ten naar Lisse. Deze rit gaat over een afstand van 60 km., waarbij de woon plaats van de deelnemers als start plaats moet gelden. Men rijdt daar vandaan naar Lisse over een afstand van tenminste 60 km. Onderweg moeten minimaal twee stempels worden gehaald bij bijv. een pompstation, café etc., waaruit blij kit dat de 60 km. gereden zijn. De eind controle is in café „De Beurs" aan de gedempte Haven in Lisse. De con trole is geopend van 10 uur v.m. tot 16 uur nm. Als beloning krijgen de deelnemers een herinnerimgsmedaille De grootst deelnemende groep, club of vereniging ontvangt de wisselbe ker, die op het ogenblik in het bezit is van de Toerclub „Frisia" uit Fries land. Het proces tegen de vroegere me dewerkers van Eichman, Hermann Krumey en Otto Hunsche, is nietig verklaard. Het hoogste Westduitse hof in Karlsruhe heeft het tegen Krumey en Hunsche gevelde vonnis geannuleerd en een nieuw proces in Frankfort gelast. Op 3 februari 1965 had een recht bank in Frankfort na een proces van negen maanden Krumey wegens medeplichtigheid aan moord in min stens 300.000 gevallen tot vijf jaar tuchthuis veroordeeld. Hunsche werd wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Het openbaar ministerie had te gen beide verdachten levenslange tuchthuis geëist. Krumey werd ervan beschuldigd de deportatie van hon derdduizenden Hongaarse joden naar vernietigingskampen voorbereid en georganiseerd te hebben. De aan klacht tegen Hunsche luidde, dat hij Krumey in juridische kwesties bijge staan had en als verbindingsman van de S.S. bij de instanties voor de re gistratie van joden werkzaam was geweest. Een van de redenen voor het annu leren van hert. proces van Frankfort is dat de bezetting van de rechtbank in Frankfort onreglementair was. Ook zou de factor, dat de rol va Hunsche niet als medeplichtigheid aan moord uitgelegd kon worden, niet in goede aarde gevallen zijn. Het hoogste Westduitse hof heeft verder kritiek op de beëdiging van een voormalige SS-er tijdens het proces, ofschoon bij deze getuige beëdiging niet toelaatbaar geweest zou zijn, omdait hij onder ernstige verdenking stond van medeplichtig heid. Raketten tegen oogstschade Russische boeren zijn begonnen slecht weer te bestrijden met raket ten. De kosten zijn slechts een vierde of een vijfde van het bedrag, dat de gewassen waard zijn, die door de be strijding gered worden. Volgens Tass kunnen met raketten dreigende don der- en hagelbuien, die schade kun nen veroorzaken, door middel van raketten voorkomen worden of min der intensief worden gemaakt. De proeven vinden vooral plaats in de centraal-Aziatische republiek Tadji kistan. De raketten brengen bepaalde chemische stoffen in de wolkenfor maties, waardoor deze verstoord worden. In sommige gebieden zijn de scha de-uitkeringen op grond van na tuurrampen met negentig procent ge daald na de raket-experimenten. ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte geisers zijn een Fasto, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. Groeipunt Na het oogsten van de bollen gaat men op het laboratorium in Lisse na wat er uit het groeipunt van de bol voortkomt. Dat groeipunt is een heel klein puntje onder aan de bol, dat eerst heel bescheiden uitgroeit tot iets, dat onder de microscoop op een klein komvormig vlakje lijkt, maar vervol gens tot een bloem, met bloemblaad jes, meeldraden en alles, die kant en klaar, al is het dan nog in miniatuur, binnen in de bol zit te wachten tot zij naar buiten kan treden en zich groot kan maken. Dat hele ingewik kelde proces binnen in die bol speelt zich af in een tyd die men vroeger wel met „rustperiode" aanduidde. „Droge bewaring" heet die periode, waarin de bol niet ln de grond zit maar binnenshuis bewaard wordt, ook wel. Een schema voor de tem peratuur tijdens de droge bewaring van te forceren tulpebollen kan zijn eerst een week 34 graden celsius dan een tijdje 20, vervolgens een tijd je 17 en dan van half augustus tot 1 oktober negen graden. Vervolgens wordt de bol geplant. De tempera tuur, die hy de eerste tijd in het veld het best kan hebben, is ook weer negen graden. Omdat men de buitentemperatuur niet zo bijster goed in de hand heeft zijn aan die methode toch wel bezwa ren verbonden. Omslachtig is ze ook: de bollen worden ln kistjes in de grond gestopt. Later worden die kistjes weer opgegraven, waarna de bollen naar de kas kunnen om daar tot bloei te komen. De laatste Jaren is er een nieuwe methode gekomen, ontwikkeld door de Nederlandse onderzoeker dr. Be ij er en een Amerikaanse collega. De periode van lage temperatuur, die de bol moet hebben, kan nu geheel tijdens de droge bewaring vallen, zo- dart het buiten ingraven en weer op graven overbodig wordt. De nieuwe methode heeft de Nederlandse tul pencultuur een nieuwe stimulans ge geven. Een ander belangrijk onderwerp waar prof. Schenk en zijn medewer kers in het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek zich mee bezighou den is de bestrijding van ziekten. Voor vele kwalen en kwaaltjes is de bol vatbaar. Heel veel schimmels, •van sommige desastreus kunnen zijn, bedreigen hem. Aaltjes, diertjes een millimeter lang, die bij tien duizenden in een plant kunnen voor komen, hebben in het verleden onze cultuur en onze exportpositie be dreigd., virussen kunnen gevaar ople veren., een bepaald virus, door aaltjes overgebracht, veroorzaakt een gla- diolenziekte. Bacteriën kunnen geelziek veroor zaken bij hyacinthen, insekten, zoals de narcissenvlieg, kunnen vijanden zijn van onze bolgewassen. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is, kun nen er ook nog afwijkingen ontstaan s er iets mis gaat by het bewaren. Mede dank zy het onderzoek van het laboratorium in Lisse beschikt de bollen wereld over sterke wapenen om ziekten te voorkomen of te verdry- ven. De oudste methode is het .ziekte- zoeken": mensen lopen door het veld om aangetaste planten op te sporen en te verwyderen. Sinds een halve eeuw is de onderdompeling van de bollen in warm water een be proefd preventiemiddel. Veel parasie ten kunnen geen hoge temperaturen verdragen. De bollen wel., die gaan er soms zelfs beter van groeien. In de grond achtergebleven parasieten kan men kwy traken door de besmette bovengrond naar bene den en de verse ondergrond naax boven te spitten. Vroeger ging dat met de hand, nu machinaal, maar een heel belangryke methode is het gebleven. Het in de grond injecteren van chemische bestrijdingsmiddelen heeft een ziekte, die vyfitden twintig jaax geleden de nare isse nc ui tuur in de oude bollenstreek onmogeiyk maak te, verdrongen. Ontsmetting door sto men van de grond wordt ook toege past, zy het niet op grote schaal. Vindt men op het veld aangetaste planten dan kan het gewas worden bespoten om infectie van de „om standers" te voorkomen. Inbreker doet dutje Venlose correspondent). Vermoedeiyk oververmoeid ge raakt door zyn nachteiyke ar beid is in Venlo een inbreker in de nacht van dinsdag op woens dag door slaap overmand. De man had zich ter ruste gelegd op een divan in de villa van dr. P. van der Grinten. Dc waak hond had by zyn binnendringen wel enige malen gekeft, doch hield zich koest, toen hy merkte dat de inbreker kenneiyk geen boze plannen had. De man viel in slaap en werd eerst woens dagmorgen by het aanbreken van de dag door de huiseigenaar gewekt. Dr. Van der Grinten was wel even geschrokken, toen hy de man zag liggen, temeer omdat hy aanvankelijk dacht dat zyn vrouw op de divan lag. Dat de inbreker meteen volko men wakker was, bleek wel uit het feit, dat hy zonder een woord te zeggen als een panter door het U voren door hem ver nielde raam naar buiten sprong. In de villa naast die van dr. Van Grinten was letterUjk alles door zocht. Waarschyniyk heeft dat de inbreker teveel van zyn krachten gevergd en zocht hy een plekje op om een dutje te doen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15