Beeldenpracht in de Keukenhof SSaSS—- Vijfentwintigste uitvoering Bachs „Matthaeus Passion" 1"en Gerechtvaardigde dankbaarheid jegens dirigent De Wolff rijde betreuren, dat er door de ministeries —er is ln Den Haag een brief zoek geraakt dit zomerseizoen geen Westduitse beeldende kunstenaars kunnen expo- in de nationale bloemenlust- i Lisse, wij vinden het prettig ditmaal geconfronteerd te worden met beelden van uitsluitend Neder landse beeldhouwers. is deze 16de ex- |dJ positie op verzoek WU&NöDAG 22 MAAKT iyö7 LL1DSCH DAGBLAD (Van onze kunstredactie) Men mag het dan van Keukenhof werking met de Stichting Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof in Lisse tot stand gekomen met de medewerking van de Nederlandse fq Kunststichting in Zeist. De keuze en de plaatsing van de ten toon gestelde beelden steunt op advies van een daartoe ingestelde fa beeldhouwer in Amsterdam, drs. R. Oxenaar. directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller in O- 'terlo, drs. Th. van Velzen, waarne mend chef van de afdeling kunsten het ministerie van Cultuur, Re- r .creatie en Maatschappelijk Werk in iWjDen Haag. mr. E. L. L. de Wilde, di- recteur van de gemeentelijke musea in Amsterdam, mr. Th. M. J. de Graaf, voorzitter van de Nationale ^Bloemententoonstelling Keukenhof In Lisse, D. W. Lefeber, bestuurslid van deze stichting, en drs- H. L. Bwart, directeur van de Nederlandse Kunststichting in Zeist. Vernauwing kloof „Zonnestier" van Arthur Spron- ken uit Beek (L.). In bruikleen afstonden, Is bij te dra gen tot de vernauwing van de kloof, die welhaast altijd blijkt te bestaan tussen de creatieve kunstenaar en de wereld waarin hij leeft. Alleen dit doel reeds moet aller sympathie ontvangen. Niet minder dan 45 beelden, sculptures en plastieken van door gaans jonge Nederlandse beeldhou wers hebben een plaats gekregen op de gazons van de lusthof van Jaco- ba van Beieren. Die plaatsing ge schiedde op zeer aanvaardbare wijze onder supervisie van de Amsterdam mer Nol Kloosterman. Ze komen tussen al die kleur van de bolbloemen en dat groen van de bomen bijzonder goed tot hun recht. Opmerkelijk is dat de kunstenaars voor de vervaardiging van hun scheppingen uiteenlopende materia len hebben gebruikt: brons, staal, beton, ijzer, hout, aluminium, kalk steen en zelfs polyester en plastiek. Waar der i ring Het is ondoenlijk om in een kort bestek deze 45 kunstwerken aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Dat is, dunkt ons, ook niet nodig. De bezoeker van de Keukenhof, die niet alleen waardering kan opbrengen voor de bloemenpracht, maar ook oog heeft voor de scheppingen van onze Nederlandse kunstenaars moet zich- oordeel vormen over het geëxposeerde. En zij, die totnutoe weinig of geen belangstelling aan de dag hebben ge legd voor dit soort kunstuiting, kun- wjj aanraden eens op hun ge- De opera-zangeres Els Dol kestein vertegenwoordigt ons fond op het eerste internationale Madame Butterfly-Festival. Voor deze zangcompetitie zijn 39 voca listen naar de Japanse hoofdstad overgekomen. Hier Els Bolkestein b(7 aankomst in Tokio. Zuid-Afrika iveigert visum aan Bruins Slot (Van speciale verslaggever) De Zuidafrikaanse regering zal een sum voor een bezoek aan haar land weigeren aan dr. Bruins Slot, de hoofdredacteur van het dagblad Trouw. Het is de gewoonte van de Zuidafrikaanse regering om zo'n be slissing niet toe te lichten. Het is echter algemeen bekend, dat dr. as Slot, die geruime tijd fractie leider van de Anti-Revolutionaire Partij in de Tweede Kamer is ge weest, een fel tegenstander is van het apartheidsbeleid. Het Afrikaanstalige blad „Die Burger", dat sympathiseert met de politiek van de regering-Vorster, ver onderstelt in zijn editie van van daag dat deze weigering van een vi sum in Nederland aanzienlijke op schudding zal verwekken. Het is in derdaad opmerkelijk dat Zuid-Afrika op een moment, waarop wordt ge poogd uit de geisoleerde positie in de buitenlandse politiek te geraken, een visum weigert aan een Nederlands journalist. In 1965 werd weliswaar eveneens een visum geweigerd aan Trouws rubriekschrijver Ben van kaam, maar juist de laatste maan den heeft een groot aantal journa listen uit tal van landen de gele genheid gekregen in Zuid-Afrika rond te reizen en zowel met voor als met tegenstanders van het rege ringsbeleid te spreken. Vooral in in dustriële kring is men zeer ontstemd geweest over de afwijzing van visa. mak de geëxposeerde werken te be kijken. Het kost wat moeite, doch men zal ervaren, dat de voldoening van dat kijken des te groter wordt. Bovendien, over smaak valt niet te twisten. De één zal bijvoorbeeld Zon nestier, zoals die op de hierbij ge plaatste foto te zien is, bijzonder kunnen waarderen en een ander zal zijn oog op een van de 44 overige werken laten vallen. Hoe het ook zij, wfl hopen, dat mede door deze expositie de kloof tussen de kunstenaar en hen, die zijn werk bekijken (aandachtig zou den we willen adviseren), Inderdaad overbrugd zal worden. Dan heeft deze zestiende beeldenexpoeitle aan haar doel beantwoord! ADVERTENTIE Voor uw gratif IheHtouring pakket19G7 wilwH te stoppen bij een 4? 'S „EX ANIMO" SCHONK: Tegenwoordig kent welhaast elke grote of middelgrote stad in ons land een uitvoering van Bachs „Matthaeus Passion", honderd jaar na de dood van de componist door Mendels sohn herontdekt. Op donderdag 19 maart 1942, toen Herman de Wolff daar met zijn kerkkoor ,,Ex Animo'' in Leiden mee begon, 5 dat beslist nog niet in die mate het geval: de „Passie-rage" is eerst sindsdien hand over hand toegenomen. Het was dus een moedig besluit van Herman de Wolff, speciaal omdat er toch wel veel vergelijkingsmogelijkheden voorhanden waren, o.a. de vermaarde uitvoe ringen in Amsterdam en Naarden. Waarom zou dan een koor ln een provinciestad zich aan deze weerga loos zware opgave wagen? De Wolff voelde het als een ver plichting ook de Leidemaars met dit meesterwerk in kennis te stellen, zjj het had op minder hoog niveau. Hü nam dus het initiatief daartoe, hoe wel het grandioze werk wel eens eer der door het toenmalige „Sursum Corda" ten gehore was gebracht- Daarvóór had h\j met zijn koor, als serieuze voorbereiding, tijdens wij dingsdiensten in de Pieterskerk in 1940 en 1941 al diverse koralen en het ontroerende en grootse slotkoor van de M.P. in de Pieterskerk laten horen. De eerste uitvoering, nog met de traditionele coupures, kwam het vol gend jaar tot stand. Wij herinneren ons goed, hoe wij toen van een .daad' getuigden en de hoop uitspraken, dat deze uitvoering, ondanks vanzelfspre kend nog onvolkomenheden, tot een traditie zou uitgroeien. Dat is inder daad gelukkig gebeurd. Sindsdien is het voortdurend in opgaande lijn gegaan, met zelfs in 1954, in navolging van andere diri genten, het ter hand nemen van de ganse, onverkorte reproduktie van deze gigantische schepping. Deze tra ditie heeft zich, tot op de dag van nu, gehandhaafd. En ofschoon die onverkorte weer gave een zware luisterproef voor vele toehoorders, die haar voor 't eerst ondergaan, betekent, is men er Her man de Wolff dankbaar voor, temeer omdat deze verheffende .Matthaeus Passion" voor tallozen niet alleen een „muzikale", doch ook een „geloofs"- belevenis betekent, die men in de LiJ- denstijd „om-geen-waarom" zou wil len missen. Porselein van de Tsaar geveild De Sowjefcrussische regering heeft het porselein van Tsaar Nicola&s II bij Sotheby laten veilen, waar het f 657.000 heeft opgebracht. Het waren 1742 stuks, die gebruikt werden bij de kroning van Tsaren, zy werden in 28 afzonderlijke par tijen verkocht. Onder de kopers bevond zich een aantal Witrussen, onder wie graaf Alexander de Lasta en graaf Alexeis Bobrinsky. Geen van beiden deed een bod Bobrinsky dineerde op 1 Juni 1915 uit het servies dat gisteren geveild werd- Ewald Vanvugt contra Willem Brandt De schrijver Ewald Vanvugt heeft bij de offioier van Justitie in Am sterdam een aanklacht ingediend tegen de schrijver-criticus Willem Brandt en de Bussumsche Courant. De heer Vanvugt acht zich bele digd door een zinsnede in de Bus sumsche Courant gepubliceerde re censie van de hand van de heer Brandt over zijn boek „Mijn vrou- maar ook aan zijn getrouw en steeds vernieuwend koor, dat zich telken- Jare voor een ontzagwekkend moei lijke taak geplaatst ziet, een woord dankbaarheid, iets, waarvan wjj in de loop van deze 25 jaren in onze beschouwingen herhaaldelijk met er kentelijkheid gewaagd hebben. Deze „Matthaeus Passion" uitvoering is dan ook een onmisbaar en wijdings vol deel van het Leidse muziekleven geworden. Over alle 25 uitvoeringen uit gezonderd enkele oorlogsjaren hebben wij in de loop der jaren ge rapporteerd: nu eens in gunstige, soms ook im minder gunstige zin. Doch na deze 25-ste kan toch in 't algemeen gesproken worden van een geleidelijke, indrukwekkende opgang, waarin De Wolff een juiste midden weg heeft weten te vinden tussen de eertijds in zwang zijnde super-roman tische weergave en de meer ingetoge- ne welke het heden kenmerkt. Bewo genheid moet er blijven: speciaal het tweede deel leidt daar vanzelf toe. Doch De Wolff hoedt zich voor het al te theatrale, spectaculaire effect, zyn vertolking is veeleer gericht op het realistische, waarin een zuiver evenwicht heerst tussen het objectieve en subjectieve element. Fel kunnen de koren klinken met als een der hoogtepunten het „Sind Blitee, sind Donner" en de magnifi- ke ondersteuning van 't orgel (waar bij nauwelijks merkbaar was, dat dit instrument het even liet „afweten"), strak en sober en toch ook weer ge nuanceerd daar waar het moet de koralen. En al waren de sopranen in het befaamde inleidingskoor even wat aan de scherpe kant, zij hebben zich in het verdere verloop prachtig hersteld. Al met al heeft het koor, evenals het jongenskoor, dat nu voor de eerste maal tot een „eigen" koor van „Ex Animo" is geworden, zich van zijn beste zijde te laten horen, in een homogenen en 'n zuiver op elkaar afgestemd samengaan. Met als cli max in deze door de geniale Bach en diens met onverflauwde ijver en be zieling werkende aanhanger. De Wolff doorgegeven hu lsboodschap 't diep aangrijpende slotkoor „Wir set- zen uns mat Tranen mieder". ,„Ex Animo" is zo door en door ver trouwd met de verheven muzikale stof, weet zich zo één met zijn diri gent, die het koor voor het grote ge vaar der traditie, namelijk de ver-' vlakking weet te behoeden, dat het ook deze avond weer diè muzikale en geestelijke bevrediging heeft ge geven, waaraan de luisteraar in deze Lijdenstijd behoefte heeft, waar hij innerlijk naar zoekt. En dat is de grote verdienste van De Wolff: moge het hem gegeven zijn die opgaaf nog vele jaren te besten digen. Om kort de solistische medewerking te memoreren: verrassend was de kennismaking met de ons onbekende sopraan Karin Ostar, helder, zuiver en gevoelig, een talent uitermate ge schikt voor een Bach-interpretatie, aan wie echter op den duur nog die per expressie wordt toegewenst. De alt Diet Kloos zong haar aria's met Herman de Wolff, de stimule rende dirigent van „Ex Animo'', die in onze stad 25 jaar geleden de Matthaeus Passion" introdu ceerde. (Foto LD/Holvaet) het vereiste donker getimbreerde ge luid, doch moet zich hoeden voor te sterk vibreren, hetgeen haar zang ontsiert. Het grote technische kun nen en de rijpe ervaring van de on verwoestbare bas Herman Schey staan altijd borg voor een nobele en waardige uitbeelding van de Christusfiguur, wélke opvatting men daarover ook mag zyn toegedaan. Perfect was weer de klare, indrin gende en volmaakt beheerste zang van de tenor Chris van Woerkom, wiens articulatie evenmin Iets te wensen overlaat, onvermoeibaar tot het einde toe. De niet altijd zuiver intonerende sonore bas Henry Blackmon ging ka rakteristiek te werk in de kleine par tijen en de tenor Ruth Pos sloeg zich, zij het niet zonder moeite, door de veeleisende aria's heen. In het Mein Jesu schweigt". waarin hy niet tot stemuitzetting behoefde orsf te gaan, was hy heel gelukkig. Een uitmuntende steunpilaar had men gevonden in de klavecimbalist Rienk Jiskoot, die Hans Schouwman op het laatste moment moest ver vangen. Dat het orgel by Annie Blankenstein in voortreffelijke han den was, spreekt vanzelf. Het Rotfc» Philh. Orkest zorgde op deze jubU leumavond voor een toegewyd ver zorgde begeleiding: speciaal na het schitterende spel met Charles Münch weet men, waartoe dit orkest in staat is. De grote belangstelling, ook voor de generale repetitie - eergisteravond heeft duidelyk gemaakt, dat deze Matthaeus Passion in steeds sterker mate de aandacht trekt, gelukkig ook van de jonge generatie- Speciaal voor haar een subliem tegenwicht voor veel onbeduidends, dat tegen woordig helaas sterk in de mode i* Tydens de pauze is in kleine kring dirigent De Wolff een weldadige hul de bereid en wel door middel van het woord van de thans 92-jarige ere-voorzitter van „Ex Animo" dr. Riemens, die oa, weee op de verhe ven roeping van dirigent De Wolf^ op diens kalme en toch vurige lei ding en op de grote oecumenische betekenis van diens werk. Hem werd een enorme fruitmand aangeboden. Ook mevrouw De Wolff, die haar man steeds zo sterk heeft aangemoe digd werd in deze hulde betrokken! zy ontving een prachtig bloemstuk. Dirigent De Wolff betoonde zich dankbaar aan God. het bestuur en het koor, dat hy dit alles gedurende 25 jaar heeft mogen doen en hoop te zijn arbeid nog enkele Jaren te mogen voortzetten- Naar wij vernamen aal dirigent De Wolff in november, in verband met zijn 40-jarige eensgezinde samen werking niet „Ex Animo" gehuldigd worden tydens een feestconcert, waarop dan onder zijn leiding wor den uitgevoerd de Kantate 140 van Bach, de „Nelsonmesse" van Haydn en het „Te Deum" van Bruckner. Een indrukwekkend programma. Overzicht van koor, fongens- koor, dirigent, orkest en solisten tijdens de uitvoering van Bachs Matthaeus Passion", gisteravond door „Ex Animo". (Foto LD/B(Avm4%

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9