lêhieftka OVERJARIGE REGENJASSEN MOETEN Motel -1 april '68 open - krijgt in de toekomst zeshonderd bedden VAN DESTRAAT LEVE NIEUW menko Dr. H. C. Kwa ontvangt Van Poelgeestprijs Project van zeven miljoen gulden Tweemaal een boete van zestig gulden 0- Zwemdiploma's voor „De Water vrienden" LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE „Als een lawine zijn de onderhandelingen en beslissingen over ons gevallen toen wij besloten in Europa en dan in Leiden een „Holiday Inn" (vakantie-motel) te bouwen. Een motel, waarvan er in 15 jaar circa 800, met een totale capaciteit van 150.000 bedden, buiten Europa zijn gebouwd. Het Leidse motel en dit zal een hevige inspanning vergen moet 1 april 1968 zijn eerste gasten kunnen ontvangen". Er komt ook een hondenkennel Dit vertelde ons hedenochtend de Amerikaanse directeur van de N.V. Hotelmaatschappij Leiden (i.o.), de heer T. Voight. Met de heer Voight ontvingen ons enkele initiatiefnemers en ontioerpers van dit spectaculaire plan, o.w. mr. Kruis van de KLM en een vertegenwoordiger van het Leidse Ingenieurs Bureau voor Bouwnij verheid (I.B.B.), ivelk bureau voor de opgave staat de plannen binnen één jaar te verwezenlij ken. Hoeivel het project thans voor ziet in de bouw van 200 kamers, met 400 bedden, denkt men nu al de grond is daarvoor gereser veerd aan een spoedige uit breiding met nog eens 100 kamers en 200 bedden. Er wordt dan nog een vleugel bijgebouwd. Ook meerdere parkeerruimte is achter de hand gehouden. Heeft men op 1 april 1968 de beschikking oves een parkeerruimte van driehonderd auto's, in de loop van volgende jaren zal dit worden uitgebreid tot duizend. Dit mede met het oog op te houden congressen, waarvoor straks vier za len beschikbaar zijn, met een totale capaciteit van 750 personen. Behalve een overdekt zwembad, tennis- en midgetgolfbanen, zijn ook een hon denkennel, een koffieshop, restaurant (200 personen), dagwinkeltjes en een sauna in de plannen opgenomen. De totale bouw vraagt een investering van circa zeven miljoen gulden. f 40,- Per kamer Voor" logies betaalt men per kamer (vier bedden) f40,— per nacht. In deze prijs is het gebruik van het zwembad, de hondenkennel en de tennis, en midgetgolfbanen inbegre pen. Op iedere kamer is televisie en airconditioning. Aan het hoofd van dit motel komt een Nederlandse directeur te staan, met een staf van circa 130 man per- Schiphol Voor de Leidse kantonrechter Een 58-jarige winkelier uit deze stad moest gisteren voor de Leidse kantonrechter verschijnen, omdat hij op een avond in januari met zijn auto op de Hoge Rijndijk weg was gereden op het moment, dat een ach teropkomende auto al zeer dicht was genaderd. Door krachtig remmen kon de bestuurder van deze wagen een botsing met verdachtes auto voor komen. De bestuurder van een auto bus remde eveneens af, maar de bus gleed nog even door en ramde de achterzijde van de gestopte auto. Verdachte verklaarde ter zitting dat hij pas weg was gereden toen hij niets zag aankomen. Van de botsing zou hij niets hebben gemerkt, zodat hy gewoon was doorgereden. Getui gen hadden echter zijn kenteken nummer genoteerd. De officier, mr. J. D. Lulofs, kwam tot de conclusie, dat verdachte wel heel erg onoplettend was geweest. Hij eiste een boete van f75 subs 15 da gen. „Zoiets is mij nog nooit overkomen, want ik rijd altijd heel voorzichtig", zei verdachte in zijn laatste woord. De kantonrechter, mr. R. de Bruyn, zag hierin een verzachtende omstan digheid en vonniste met f 60 subs 12 dagen. Een 34-jarige automobiliste uit Oegstgeest moest zich verantwoorden, omdat zij met haar wagen op een novemberavond een uitrit op de Zoe- terwoudsesingel achteruit was uitge reden zonder voldoende acht te slaan op een reeds vrij dicht genaderde auto. De bestuurder van deze auto raakte al remmende in een slip en schoof daardoor tegen een boom op. Bij monde van haar echtgenoot liet verdachte de rechter weten, dat zij slechts een halve meter de rijbaan op was gereden, toen zij stopte. Zij had derhalve die andere auto niet in de vrije doorgang gehinderd. „Zij reed vrij snel achteruit tot ruim één meter- de weg op", ver klaarde daarentegen één van de ge tuigen. Een getuige décharge, die destijds als passagiere in verdachtes auto zat, verklaarde dat mevrouw niet ver de weg op kwam en de an dere auto absoluut niet hinderde. Op grond van de getuigenverkla ringen achtte de officier het feit, dat verdachte de vrije doorgang had ver sperd afdoende bewezen. Hij eiste een boete van f 60 subs 12 dagen. De echtgenoot-raadsman was van mening, dat het zijn vrouw ten laste gelegde feit niet bewezen kon worden geacht en verzocht derhalve een vrij sprekend vonnis. De kantonrechter was het echter geheel met de officier eens en von niste conform. Een 19-jarige timmerman uit Nieu we Wetering, moest voorkomen om dat hij op een avond in oktober op weg naar huis met zijn bromfiets op de Lammenschansweg in Leiden te gen een verkeerspaal was opgereden. Hij en zijn duopassagier kwamen met de schrik vrij. Uit het proces verbaal bleek, dat verdachte tevoren enkele glazen bier had gedronken. Voorts kwam aan het licht, dat hij intensief aan zijn brommer had ge sleuteld en diverse onderdelen had vervangen om de snelheid van zijn vervoermiddel drastisch op te voeren. Het werd door de politie dan ook prompt in beslag genomen. De officier, mr. J. D. Lulofs. laakte verdachtes kennelijk gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel en „ge knoei" aan de bromfiets en eiste zo wel een geldboete van f75 subs 15 dagen als de vernietiging van Rijks wege van de in beslaggenomen brom fiets. De kantonrechter maakte er. wat de boete betreft, f40 subs 8 dagen van. Inzake de gevraagde vernieti ging van Rijkswege luidde zijn vonnis echter conform. Met uitzondering van een „paar magere wintermaanden" en dit is de ervaring elders opgedaan denkt men het motel van maant tot novem ber vrijwel permanent bezet te zien. „Van een zomerpiek", aldus vertelde ons mr. Kruis, „is in ons land vrijwel geen sprake meer. Het buitenland toerisme is sterk in groei toegenomen Wij verwachten in dit motel niet uit sluitend Amerikanen, doch een zeer gevarieerd buitenlands gezelschap en ook een Nederlandse cliëmtèle. Het ligt in de bedoeling Schiphol over de weg direct met dit Holiday-motel in verb'nding te brengen". Nog meer motels Voor Nederland heeft „Holiday Inn" nog meer plannen in portefeuil le. Men denkt in de toekomst nog drie of vier motels te bouwen, met een totale capaciteit van duizend ka- driehonderd in Leiden. Holiday Inn De „Holiday Inn" gedachte is in de U.S.A. een enorm succes gewor den. Het verhaal doet de ronde, dat de stichter en initiatiefnemer, toen hij met vrouw en kinderen en hond per auto op vakantie was, al zijn nare hotelervaringen heeft genoteerd en besloten heeft een hotel te maken waarin men zich werkelijk thuisvoelt- Dat wil zeggen: Geen gewichtige portier, geen ongevraagde koffersjou wers, liftboys enz. Goede service vriendelijke behandeling, volledige vrijheid, automaten voor sigaretten, cola, Ijsblokjes en al die kleine za ken, die overal elders met zoveel moeite te krijgen zijn. Het eerste hotel in Memphis was een groot succes. Volgens de voor schriften van Holiday Inn zijn 800 motels gebouwd, welke zich moeten onderwerpen aan zeer hoge eisen en maandelijkse onverwachte inspecties. Zo is bijvorbeeld het bouwen van een zwembad verplicht (Wat doe ik met de kinderen als het slecht weer is?), alsmede een hondenkennel. Elke Inn bevat 2 kamers t.b.v. invaliden. In elke Holiday Inn kan men re serveringen plaatsen in elke andere Holiday Inn. Binnen 20 seconden is bekend, via de centrale computer in Memphis of de plaats vrij is; zoniet dan volgt een alternatief in de buurt. Men gaat zelfs zó ver, dat er bij hotelliers naar een plaats geinfor- meerd wordt als alle Inns bezet zijn. De Holiday Inn in Leiden is de eerste in Europa. Tot nu toe werden slechts in de U.S.A., Canada, Mexico, De maquette van het „Leidse" motel. Op de achtergrond en rechts de 200 kamers, met een to tale capaciteit van 400 bedden. In het midden de congresruimten en de plaats voor het overdekte zwembad. Op de voorgrond de dienstvertrekken met restaurant, koffieshop en dagwinkeltjes. Links is ruimte gereserveerd voor de bouw van nog een vleugel, met 100 kamers en 200 bedden. (Foto LD/Holvast) naaste toekomst ligt geheel Europa in de belangensfeer van Holiday Inn. Het Leidse plan werd volgens het standaard Holiday Inn systeem aan gepast aan de Nederlandse omstan digheden. De ontwerp-, constructie- en installatiestudie werden verricht in teamverband door het Architec tenbureau ir. W. F. Saarberg en ir. J. W. v. d. Scheer, de N.V. Civielco en I.B.B. te Leiden. Men heeft voor Leiden gekozen, omdat hier op korte termijn grond kon worden verkregen, de Sleutel stad tussen de grote steden ligt en de Universiteit veel internationaal bezoek aantrekt. Bovendien liggen Schiphol en het Noordzeestrand op niet te verre afstand van de stad. f Mensen, dit kan toch niet langer? Een jas is toch allang meer dan een af weermiddel tegen wind en regen? Doe mee aan de nieuwe regenmóde - zo duur is een nieuwe niet. En kies meteen de goeie kleur en nieuwste snit, en de meest ideale superzorgeloze stof: Menko-Terlenka. De heer D. van Ryn, landbouw- bemiddelaar bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in Leiden, bij welk bu reau hij 22 jaar werkzaam is, zal per 1 april a.s. dit bureau verlaten wegens zijn benoeming tot bemidde laar bij het Arbeidsbureau in Zeist. ADVERTENTIE Nu in KLEUR bekijken bij uw woning inrichter! Opnieuw hebben vele jeugdleden van de Leidse Watervrienden voor het diploma gezwommen. Voor het bewijs Zwemproef gingen 35 kandi daten op, terwijl 24 kandidaten de eisen voor het diploma geoefend zwemmer aflegden. Alle kandidaten zijn geslaagd. De namen van de geslaagden zijn: Diploma-zwpmmen bewijs zwem proef (Ai J. Paardekooper, L. Paardekooper, VS Aan de Leidse Universiteit slaag den voor de volgende examens: seml-arbs mej. L. Joustra (Leeu warden) en mej. D. Stoelendreijer (Den Haag) en de heren N. Kors (Overveen), W. V. M. Perquin (Leid- schendam) en W. A. v. Vloten (Haar lem). Niet voor het semi-artsexamen zoals wij gisteren abusievelijk ver meldden doch voor het artsexamen slaagden; mej. J. J. Ch. Brandt (Lei den), mevr. M. Germing-Steidl (Rijs wijk) en de heren G. Burer (Leiden) en A. R. Hiüljahubessy (Leiden). Voorts slaagden voor het doctoraal Ned. recht de heren R. J. Nerée tot Babberich (Den Haag) en R. F. J. Koekebakker (Den Haag): kandi daats Godgeleerdheid mej. S. I. Meu- lendijk (Noordwijk) W. de Ridder, A. de Roode, L. Vos kuil, M. v. Woudenberg, A. Cuvelier, R. v. Aalten, H. Franse. R. v. Gin- kel, E. de Graaf. A. v. Kosteren, H. v. Niekerk, R. Schats, P. v. Veen. R. v. Veen, P. IJzerman, Els van Riet, Rob Schilthuizen, Alfred Jan Hansen, Gerrlj v. d. Linden, Marja Petiet. Ri ta Veefkind, Johnny Weeda, Frans Sjardijn, Coby Heemskerk, Lia Zirk- zee, Mariska Brussee, Tommie Buis, Albert Jan Bijvoet, Frans Overvliet, Adrie Knopper, Peter van Rijswijk, Pim Heijmans, Thea Bijl. Dipjloma-zwemmen diploma ge oefend zwemmer (B): C. v. d. Berg. C. de Graaf, J. Le- get, M. v. d. Linden, T. Meiman, H. v. d. Nat, M. Noordermeer, C. v. d. Tas, M. Beij, I. de Vos, D. Weeda, P. Cerdijn, P. de Graaf, J. Galjaard* J. v. Hooven, P. Lebbink, G. Schim mel, R. Hornes, R. Oudshoorn, J. v, t Oosten, P. Paardekooper, J. Rys- dam, B. Smits, E. Voskuil. Voor het eerst is gisteren in het Snouck Hurgronjehuis de Hugo van Poelgeestprijs uitgereikt, die beschik baar wordt gesteld door de Stichting „Bouwstenen voor Dierenbescher ming", welke stichting zich in het bijzonder bezig houdt met verbete ring van de omstandigheden van het proefdier en vermindering van het aantal te gebruiken proefdieren. De prijs werd toegekend aan een wetenschappelijk onderzoeker in het laboratorium van het Anthonie van Leeuwenhoek-ziekenhuis in Amster dam. de 44-jarige dr. H. G. Kwa. HU kreeg deze prijs, aldus de Leidse hoogleraar prof. dr. E. L. Noach, voorzitter van de jury, voor het vin den van een nieuwe methode voor de kwantitatieve bepaling van prolacti- Deze methode maakt het mogelUk in uiterst kleine hoeveelheden bloed en ander biologisch materiaal dit hormoon, dat betrokken is bij de regulatie van de functie der ge- slachtsklieren, aan te tonen. Bij de aantoningswyze wordt gebruik ge maakt van een immunologische techniek in combinatie met radio actieve meetmethoden. In vergelUking met de tot dusver re gangbare methode betekent deze nieuwe werkwijze een duizendvoudi ge besparing aan proefdieren bU een niet minder grote winst aan nauw keurigheid. Hierdoor is het voor het eerst mogelijk prolactine te bepalen in het bloed van een enkel labora- toriumdier, wat een grote verruiming inhoudt, van de mogelykheden van het wetenschappelyk onderzoek, dat ook de klinische geneeskunde ten goede zal komen. Door het bepalen van het prolactine-gehalte verkrijgt men gegevens over de bronstcyclus van het dier, wat van belang is voor het opsporen van menstruele ziek- De Hugo van Poelgeestprijs ib'ordt aan de Amsterdamse dr. H. G. Kwa uitgereikt door mevrouw van Poelgeest. (Foto LD/Holvast) ten. De klinische toepassing is bU- voorbeeld het opsporen van storin gen in de cyclus en in de vrucht baarheid van de vrouw. Professor Noach sprak er zUn vol doening over uit dat dit onderzoek de wetenschappelijke naam van Ne derland in het algemeen en van het Anthonie van Leeuwenhoek-zieken huis ln het bijzonder zeer ten goede is gekomen. Nadat dr. Kwa uit handen van mevrouw van Poelgeest de prys. een eneque ter waarde van 4.000 gulden, in ontvangst had genomen, dankte hy zyn medewerkers uit het zieken huis en loofde het initiatief van de Leiderdorpse steenfabrikant Hugo v. Gevaarlijke situatie Ongeveer 2 Jaar geleden kwamen er geleidelUk op de Garenmarkt hier ter plaatse 4 percelen naast elkaar leeg, de laatste ongeveer 2 maanden geleden. Deze percelen zijn bestemd voor uitbreiding van een automobiel bedrijf. Vanaf de dag dat de panden leeg kwamen, kon onze lieve jeugd er in ravotten en vernielen. Verleden week kwam er een sloopbedrijf, dat 3 panden ging slopen, zeer tot vreugde van de Garenmarktbewoners. Nadat de slopers ongeveer halverwege hun taak waren, zUn zU gestopt en tot heden niet meer aan het werk ge gaan. Het gevolg is dat. de jeugd nu deze panden verder afbreekt en op de daken van de belendende percelen kruipt. Stukken muur worden van het dak afgeworpen. Op straat zelf is niet te lopen, omdat al het puin van de slopers er nog ligt. Een en ander is een gevaarlijke situatie voor de kinderen en een vieze situatie voor de buurt. De binnenplaatsen van deze panden liggen namelijk manshoog met straatvuil en oude auto-onderdelen, welke nu op de openbare weg terechtkomen. Dat onze gemeente deze toestanden toe laat is verontrustend. Hopelijk heeft dit schrijven enige invloed op het betreffende personeel en kan er snel een einde aan deze ellende komen. Een Garenmarktbewoner B. BOL, Leiden. Poelgeest om ln de wetenschap een besparing van het aantal dierenle vens te stimuleren. Hugo van Poelgeest was de laatste 12 jaren van zUn leven voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3