19ct. [UI Jacht op belastingontduikers De vakman adviseert'. J1 Ford gaat import te lijf Japanse aanval met goedkopere auto's CORD EXIT IN AUTO'S MEER EN MEER PLASTIC Veel meldingen van mogelijke gebreken GOLD GOLD VW leverde helft van Duitse autoproduktie VRIJDAG 17 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE HEEM 1ALABASTINE Want de echte Alabastine zet iets tut en klemt zich daardoor muurvast in naden, scheuren, barsten enz.Werkt mooi strak af. Brokkelt niet weg, laat niet los. Echte Alabastine is alleen verkrijgbaar in het bekende oranje-groene pak. De naam staat et groot op! Vim wegen, wagens, wielen en wat - er - :o - bij - komt Dit fa een foto genomen door de E IN AMERIKA foto genomen door de (ojrafische controledienst itorrytuigenbelasting. De foto's ojen doorgaans niet worden gepu urd, maar deze is vrijgegeven toestemming van de betrokken ilomobilist. Zoals u ziet wordt meer ilotografeerd dan het nummerbord Oók het codenummer van de con- dewagen (om na te gaan wie de i heeft gemaakt), de datum, de en de gemeente waar wordt ge- graf eer d worden vastgelegd, fjj hebben in één van de twintig tswagens 1600, die voor dit doel aangeschaft en die duidelijk 4enbaar zijn aan het grote bord itrole motorrijtuigenbelasting' achterbankpassagier rondgetoerd I or straten en lanen. Voor in de jen zitten (uiteraard) de bestuur- I r en de fotograaf, die doorlopend it zijn werk bezig is. Er is vrijwel ai auto die aan deze controle ont- ipt. Tegemoetkomende zowel als balende auto's, lange files, ver uit rende auto's, bumper-aan-bum- rijdende auto's, ze komen alle bei ,op de kiek'. De volle filmrol- I i (750 foto's op één rolletje) wor- I ïsnel ontwikkeld, waarna typistes gegevens door een sterk vergro te .viewer* van de negatieven af in en deze gegevens verwerken in 6S staarten. De kaarten gaan naar i computer, die de wanbetalers op- de achterstallige torrijtuigenbelasting moeten vol- ai (vermeerderd met vijftig pro- tenminste f25). Van de - ptieven wordt slechts een foto-af- gemaakt als dit als bewijsstuk moeten dienen, maar totdusver iben de nalatigen nog zonder tmeembare protesten hun schuld laan. froeger bleek bij controles dat vier ent van de aangehoudenen niet zijn belastingverplichtingen had daan. Men heeft de indruk dat percentage bij fotografische con to hoger ligt. De controlewagens rijden ook des rnds of 's nachts. Dan wordt met in de bumper gebouwde, naar ïeden gerichte blitz' gewerkt, die dan het nummerbord chijnt. De autobestuurders onder deze korte flits (één «duizendste seconde) geen hin- Ter gelegenheid van de auto tentoonstelling in Genève heeft J de Franse fabriek van sportie- automobielen, een nieuw type jelanceerd de Matra 530. Alhoe- n duidelijk sportieve in- slag, heeft de fabriek met deze vagen kennelijk getracht tompromis te bieden. Men beeft namelijk buiten de twee roorzittingen in deze coupé, ook tree achterzittingen waar twee kinderen of voor kortere ritten volwassenen kunnen plaatsnemen. lieuwe Matra is natuur- er van kunststof, wat de 1 arrosserie betreft, omdat deze 1 fabriek een onderdeel is van een (root Frans concern dat kunst stoffen fabriceert. Er is echter 1 ?een gebruik gemaakt van normale gewapende polyester, 1 ar van een speciale .groep' 1 deze kunststoffen, die aa tienlijk sterker en lichter is. Voor de aandrijving is de be- 1 kende Ford Taunus 17M motor Kozen. Deze motor is niet op- 1 levoerd. Met zijn 1699 cc. levert hij 85 pk. bij 4800 t.p.m. De top- j aielheid is 172 km per uur, des- ondanks. Nederlandse noch franse prijs is op dit moment 1 bekend. De import van buitenlandse wagens in de Ver. Staten neemt de laatste jaren weer toe. Het vorig jaar werden er ongeveer 650.000 verkocht. Bij de vorige hausse wilde Ford deze buitenlandse penetratie gaan be concurreren met een in Amerika ver vaardigde kleine wagen. Dit werd ter elfder ure afgelast. De „Cardinal" zoals zijn naam reeds luidde, werd later de basis voor de Taunus 12M de Cortina- Ford Amerika heeft nu opnieuw de strijd met de buitenlandse concur rentie aangebonden met haar nieuwste wapen „Model C". Dit model C is in Europa al enige maanden geen onbekende meer. Het namelijk de nieuwe Cortina van Ford Engeland, die deze nieuwe be naming, herinnerend aan de dagen het model T en A, heeft gekre gen. Tweehonderd Amerikaanse Ford dealers en vijftig journalisten zijn onlangs naar Engeland gevlogen om met de wagen kennis te maken, en de eerste zending Cortina's is reeds Amerika verscheept. Primeurs in Genève Uit het feit, dat zo kort na de RAI-tentoonsteliing een zeer groot aantal nieuwe modellen op de auto salon van Genève werd gepresen teerd, moeten we helaas constateren, dat Amsterdam als expositiecentrum door de autofabrikanten internatio naal nog niet voor vol wordt aange zien. Anders zou de RAI b v. de primeur moeten hebben gehad van de Opel- Commodore-serie, die reeds werd aangekondigd nadat de RAI nauwe lijks haar poorten had geopend. Uiterlijk lijken deze Commodores, op het frontje na, precies op de Opel Rekord modellen. De belangrijkste presentie in Ge nève was mogelijk wel zoals ge meld de introductie van de Hon da N 500, omdat dit de eerste po ging van de zich snel ontwikkelen de Japanse auto-industrie om de Europese markt met een wagen in de laagste prijsklasse te penetreren. Hoewel deze prijs nog niet is vast gesteld, hingen de schattingen in de buurt van f4000. Met de technische gegevens was men ook nog uiterst summier, maar dat de BMC-mini- car bij deze schepping als voorbeeld heeft gediend, mag men wel aanne men. Immers: de Honda N 500 heeft een dwarsgeplaatste motor voorin, voorwielaandrijving en een station- car-vormige achtersteven, drie hoofdkenmerken van de eerste crea tie op dit gebied van BMC-directeur Issigonis. De uiterst kleine 497 cc luchtge- koelde viertakt krachtbron, waarvan het formaat in Europa al niet gang baar meer is, levert, echter een ver mogen van 40 pk, zij het bij een on gekend hoog toerental van 7300 omw/min. Ook de bovenliggende nokkenas is voor zo'n kleine wagen ongebruike lijk. De topsnelheid bedraagt volgens fabrieksopgave 130 km/u. De com- pressieverhouding is 8.6:1, zodat ge bruik van superbenzine wel noodza kelijk zal zijn. Het benzineverbruik zou 1 op 28 bedragen, maar men deelde ons mee, dat dit bij een con stante snelheid van 30 km-u is. Van praktische betekenis is dit cijfer dus niet en de cijfers bij een hogere snel heid ontbraken. De Honda 500 heeft een vierver-, weegt leeg slechts De wagen ziet er zeer ogelijk s van binnen goed afgewerkt. Hij heeft kleine wieltjes, en is maar lang (3.04). De breedte bedraagt m, de hoogte 1.34 en de wiel basis is precies 2 m. voorzien van twee buiten spiegels, een ruitesproeier, defrosters, n kachel en bij de Japanse versie zelfs een radio ingebouwd. Daar er de uiterst kleine kofferruimte geen plaats was voor het reservewiel, heeft deze onder de motorkap een plaats gekregen. De bagageruimte is binnen toegankelijk door het wegnemen van de achterleuning. De wagen werd ons voorgesteld als comfortabel plaats biedend aan vier personen, maar als de voorstoelen in de achterste stand staan, raken ze de achterste zitplaatsen. Willen de voorpassagiers geen beenkrampen krijgen dan blijft er ongeveer een handbreed ruimte voor de onderda- >n der achterpassagiers over. Niettemin is het een zeer opmer kelijk autootje, maar veel zal er van afhangen hoe hü zich op de weg ge draagt en voor rijproeven bestond nog geen gelegenheid. De laatste jaren zijn in de Ver. Staten diverse ondernemingen opge richt met het doel befaamde auto mobielen uit de USA-historie op nieuw te gaan produceren, aangepast aan het heden. Voorbeelden hiervan zijn de Cord en de Duesenberg. In beide gevallen is de opzet echter mis lukt. De Cord Automobiel Company leverde welgeteld 92 Cord-auto's af a raison van 6000 dollar. Door ge brek aan orders geraakte de Cord company in financiële moeilijkheden en heeft thans surséance van be taling gekregen. Ook de produktie van de Duesen berg is op een fiasco uitgelopen. Het enige hernieuwde oud model dat in de Ver. Staten, vooral in Californië, nog aftrek vindt is de Excalbur, een moderne versie van de beroemde Mercedes SSK. Fabrikant hiervan is Brooks Stevens. De ongeveer 15.000 onderdelen van een auto worden van diverse mate rialen vervaardigd. Plastic behoort tot de jongste van deze materialen, maar het begint steeds belangrijker voor de automobielfabricage te wor den, aangezien het een laag gewicht heeft, een lange levensduur en bo vendien mooi is en gemakkelijk te vervormen. In 1940 gebruikte men bij de ver vaardiging van Amerikaanse Fords nog geen 2.5 kg plastic per wagen. Dat is thans al gestegen tot 16 kilo gram en men verwacht, dat het 35 kg in 1970 zal zijn. Een automobiel van vandaag heeft ongeveer 180 onderdelen, die van verschillende soorten plastic zijn ver vaardigd. Dertig procent hiervan is functioneel, de rest decoratief. Het nieuwe materiaal wordt o.m. wel gebruikt voor achterlichten, arm- steunen, binnenverlichting, stuurwie- wielen en dashboards. Het meest ge wone plastic in de automobiel-indu strie is vinyl, dat o.a. voor de be kleding wordt gebruikt. Uit een onlangs ingesteld onder zoek is gebleken, dat de kunststof nylon meer dan 200 verschillende toepassingen heeft, waarvan onge- vepr 100 in de automobielindustrie. Een belangrijke toepassing waar bij enige van de speciale eigenschap pen van plastic een rol spelen, is als verbinding tussen metalen. Het vi- IN AMERIKA Sedert 1 januari zijn bij de Ameri kaanse regering potentiële gebreken gemeld in meer dan 670-000 perso nenauto's, vrachtwagens en bussen. De meldingen van binnen- en bui tenlandse fabrikanten betroffen voornamelijk de modellen 1967. Uit gegevens van het departement van Handel blijkt, dat de meeste reparaties teruggevraagde wa- afkomstig waren van de Ame rikaanse grote drie General Mo tors, Ford en Chrysler. Het betrof grote verscheidenheid van mo gelijke gebreken, zoals aan onderde len van het remsysteem, de stuur - kolom en de ruitenwissers. Behalve de grote drie verrichtten nog drie andere Amerikaanse en zeven bui tenlandse producenten meldingen. Van sommige mogelijke defecten is door de fabrikanten in het open baar melding gemaakt. Dit was ech ter niet in alle gevallen zo de nieuwe wet op de verkeersveiligheid vereist dit ook niet. Wel wordt het melden aan het ministerie en het bericht geven aan de eigenaars ver plicht gesteld. ADVERTENTIE Stadsauto Een tweede interessante verschij ning was de elektrische stadsauto Urbanina van de Italiaanse fabri kanten Bargagli en Christiani uit Pisa, een soort hoge hoed op wielen, nog geen twee meter (1.96 m) lang en 1.28 m breed. De geheel ronde carosserie fungeert als een draai deur. zodat men aan alle kanten kan uitstappen als er weinig parkeer ruimte zou zijn en hij stelt zich met een heel klein plaatsje (1.35 m) al tevreden. De wagen heeft twee zitplaatsen, kan een snelheid van 50 km/u ont wikkelen en heeft een actieradius van 380 a 400 km. „Met deze wagen", zo luidde de aanprijzing van de constructeur, „voelt men zich heer en geen slaaf van het intensieve verkeer". De Urbanina is ook met een ben zinemotor te leveren, ontwikkelt dan een snelheid van 65 a 70 km/u en heeft dan een verbruik van 1 op 20. In Italië is de prijs ca. f 2700. Grote auto? Kleinere auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet eert Simca 1000? Rijprestatie, zitcom fort en vering van de ,dure' wagen, maar de wend baarheid en prijs en ruimtewinst bij het parkeren van het kleine type auto! Let op de felle acceleratie, op 't makkelijke sturen, op 't schakelgemak, op de verbluffende lage nieuwprijs, op de hoge inruil- waarde. Waarom niet een échte auto, een ruime 4-deurs(!) Simca 1000 voor een kleine prijs! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. De buitenlandse maatschappijen die meldingen deden waren Rolls Roycy, Jaguar, Porsche, BMW, Dat- sun, Volkswagen en Renault. Een van de grootste meldingen was die van General Motors, die in Januari meldde, dat de stuurkolommen van meer dan 269 000 wagens mogelijk verkeerd waren gericht. Het betrof Chrevolet, Pontiac, Oldsmobile en Buick. Ford liet in februari 217.000 Fords en Mercuries controleren op een mogelijke fout in de rembekrach- tiging, die bij koud weer zou kunnen eigeren. Verder liet Ford 5900 Thunderbirds controleren op moge lijke lasfouten ln de spaken van het stuur. Chrysler controleerde 122.215 wa gens van het merk Plymouth op mo gelijk niet functioneren van de rui tenwissers bij lage temperaturen. Verder werden 10.746 Plymouths, Chrysler Imperials en Dodge Darts nagekeken op een fout in de rem- cilinder en 6.665 Chrysler Imperials op de mogelijkheid van schuren van de bedrading op het remsysteem. Al deze gevallen zijn nog op de zelfde dag aan de overheid gemeld. Kort autonieuws In Sankt Polten is de eerste Oostenrijkse taxi met televisie in ge bruik genomen. De eigenaar hoopt hiermee, vooral in de avonduren, meer klanten te trekken. General Motors biedt dit jaar 165 verschillende modellen aan. Re kent men alle extra-accessoires mee dan kan de klant zelfs uit 12799 va riaties kiezen De prijs van de Peugeot 204 se dan is in ons land verlaagd van f 8255 tot f 7990 en van de 204 com binatiewagen van f 8655 tot f 8490. Sr De BMW 1800 is door ruim 28000 lezers van het Duitse blad Hobby uit 66 Europese wagens tot de „auto van het jaar" uitverkoren. bratiedempende vermogen van plas tic en het grote hechtvermogen ma ken het mogelijk, dat het gebruik van plastic in sommige gevallen beter is dan lassen. ADVERTENTIE VAN SEROOSKERKE F.1900- VAN ELISABETH BAS De Simca 1100 met voorwielaan drijving en dwarsgeplaatste motor wil nog maar niet komen. Volgens Simca-mededelingen zou hij begin lente 1967 worden geïntroduceerd en derhalve was er alle aanleiding om hem in Genève te zien verschij nen. George Héreil, de grote baas van Simca, heeft nu echter weer verklaard, dat de Simca 1100 niet in Genève zal verschijnen en niet voor het eind van het jaar in pro duktie komt, omdat nog geen defini tieve keuze uit diverse prototypen is gedaan. Wel zal er begin juni een nieuwe, zeer snelle Simca 1200 coupé uitko men naost de Simca 1000 coupé. ADVERTENTIE SIMCA Voor LEIDEN EN OMGEVING AUTO BIERMAN N.V. Stationsweg 11—17, Leiden Tel. 01710—40447 SIMCA Voor NOORDWIJK, KATWIJK e.o. AUTOMOBIELBEDRIJF VERHART van de Mortelstr. 98, Noordwijk - Tel. 01719—2829. De verkoopslapte in de Duitse automobielindustrie, die aan het eind van het vorig jaar ontstond en nog steeds voortduurt, komt nog niet in de produktiecijfers van 1966 tot uit drukking. Het vorig jaar werden er in totaal 2.830.000 personen- en com binatiewagens vervaardigd, dat is 96-000 meer dan in 1965. Aan de grote stijgingen der pro duktiecijfers is echter wel een einde gekomen. In de jaren 1962 t/m 1964 bedroegen deze resp. 205.000, 305.000 en 236.000 stuks. In 1965 echter maar 83 000 stuns en in 1966, zoals gezegd 96.000 stuks. Volkswagen stond in 1966 wederom bovenarm met 1.392.000 stuks, circa de helft van de totale Duitse produk tie. Tweede en derde zijn Opel en Ford Taunus met resp 649.000 en 291.000 stuks. Deze beide Amerikaan se dochters nemen gezamelijk ca een derde van de Duitse produktie voor hun rekening. Voor de rest zorgden in volgorde: Mercedes-Benz 192.000; NSU 104.000 BMW 71.000; Auto Union 67,000; Glas 27.000; Neckar (Fiat) 22.000; Porsche 13.000, diversen 1000. Opel, Mercedes, NSU, BMW, Auto Union, Neckar en Porsche vergroot ten hun percentage. De produktie van Ford's in Genk (België) is niet in deze cijfers opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17