EIDSCH DAGBLAD Moeilijk, maar hoopvol" FELLE ACTIE LERAREN VLEES JAMIN Een nieuw graf voor Kennedy anavond fnieuw ijeen Uier ogen zijn nicht op. VTA VERHOOG Weer geruchten over vredesbesprekingen achter de schermen Sparta stelt zondag Theo Laseroms op... HOOFD SCHOTEL KI SS DONDERDAG 16 MAART 1967 No. 32129 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Kabinetsformateur Biesheu vel (in het midden) sprak gister middag met de fractievoorzitters van KVPARP, VVD en CHU in het ministerie van Landbouw en Visserij. Links de heren Schmel- zer en Roolvink, en rechts de heren Toxopeus en Beernink. Formateur Biesheuvel (Van onze parlementaire redactie) 'ormateur Biesbeuvel heeft de fractievoorzitters van de fP, de VVD, de ARP en de CHU vanavond bijeengeroepen jr een laatste béslissende bespreking over de kabinetsfor- tie. Tijdens een soortgelijke bespreking gisteravond is de üssing nog niet gevallen, omdat de fractievoorzitters eerst met hun fracties wilden overleggen. De fracties van de jrant-regeringspartijen zullen zich vandaag uitspreken over resultaat van de gisteren gehouden bespreking. Ir. Biesheuvel omschreef de atie gisteravond als „moei- maar hoopvol". Hij wilde zeggen waar de proble- A precies liggen. Wel zei hij urgesteld te zijn over zijn aringen van de afgelopen algemeen wordt aangenomen het knelpunt gelegen is In de numeisen die de K.V.P. gesteld aanzien van de bezetting de departementen. Met name het gaan om de vraag of de P. alsnog bereid is de eis dat ministerie van Economische Za- bezet moet worden door een te laten vallen. in het team van sterke mr. Biesheuvel wil formeren om de eerstkomende vier jaar zonder moei lijkheden door te komen. De kandi daat van de C.H.U. voor deze post. drs Udinck sclnjnt naar veler oordeel beter opgewassen tegen de moeilijke en vrij ondankbare taak die de nieu we bewindsman van Economische Zaken op zijn schouders gelegd krijgt. Als de K.V.P. haar eis inzake Economische Zaken laat vallen moet er compensatie worden gezocht waar door het hele schema dat mr. Bies heuvel de afgelopen dagen heeft op gesteld in beweging komt. Behalve Economische Zaken eiste de K.V.P. tot nu toe Sociale Zaken of Volks huisvesting en Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk of Onder wijs en Wetenschappen. „Redelijk Mr. Biesheuvel gaf gisteravond op een persconferentie na afloop van het gesprek met de vier fractievoor zitters wel hoog op van de politieke wil van de vier partners om tot over eenstemming te komen. Hij wilde niet zeggen of er in de fractiever gaderingen van vandaag een of meer mogelijke oplossingen ter tafel ko- Hij noemde de kans van sla gen .redelijk' en gaf zichzelf 75 pro- Mr. Biesheuvel koestert niet de il- cent kans op succes. Hij liet duide- iusje het moeilijke probleem van de lyk uitkomen zelf als formateur ten slotte te willen beslissen over de taakverdeling van de departementen vraag wie er op welk departement Buitenlandse en Economische Zaken zal komen. Daaruit valt af te lei- nog tijdens de formatie te kunnen den dat het vandaag gaat over de J vraag welke posten de vier partijen oplossen. Hij wil dit probleem oplos- toegewezen zullen krijgen. Het echte tijdens de constituerende verga- polsen van ministeriabele figuren I moet nes beginnen, maar hoeft niet!llerine Tan he' nieuwe kabinet, veel tijd meer te kosten als het ge- I AKKOORD OVER BOUW-CAO Werkgevers en werknemers zijn het eens geworden over de loonsverho gingen in de nieuwe c.a-o. voor het bouwbedrijf per 1 maart en per 1 juli a.s. Dit akkoord zal zo spoedig mogelijk aan het College van Rijks bemiddelaars worden voorgelegd. Het college is bereid op de kortst moge lijke termijn hierover een beslissing te nemen.. De lonen zullen pier 1 maart wor den verhoogd met resp. 11, 11, 11, 12 12 cent per uur. Deze lonen wor den per 1 juli nog eens verhoogd met resp. 4, 4, 5, 5 en 5 cent per variërend van categorie 1 (on geschoold) tot categorie 5 (vakbe kwaam). Teleurgesteld De formateur gaf geen duidelijk antwoord op de vraag waarover hij teleurgesteld is. Eerst zei hij dat de moed van sommige personen om mi nister te willen worden hem had te leurgesteld. Later bleek zijn teleur stelling ook te slaan op de brief die een aantal anti-revolutionaire jon geren hem had geschreven. Kern punt van deze brief is kritiek op het feit dat niet wordt geprobeerd om met de P.v.d.A. een kabinet te vor- ,Ik had me kunnen voorstel len dat deze jonge mensen zich eerst persoonlijk met mij in verbinding hadden gesteld', aldus mr. Biesheu vel. ,Ze gaan er vanuit dat chris telijke politiek per definitie alleen ge voerd kan worden met de P.v.d.A. Dat is een vergissing'. Het nieuwe kabinet zal impopulai re maatregelen moeten nemen, aldus mr. Biesheuvel. Wie populair wil werden moet geen minister in het nieuwe kabinet worden. Vooral de ministers op de departementen veel geld wordt uitgegeven zoals Onderwijs en Volkshuisvesting zullen het heel moeilijk krijgen. ADVERTENTIE JUL J advertentie UW SLAGER hollands* rundvlees U met Pasen een verse ol lerookte runder of kalfstong? Beeft U dat deze week dan op. uw POELIER Met de paasdagen hebben we "se tamme konijn en kalkoen, n klein assortiment wild. EERBERTCHT Plaatselijk nachtvorst K.N.M.I. in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Aan kijk flinke opklaringen met in binnenland plaatselijk nacht zorgen in de loop var. de dag ttiende bewolking met later mo- enige regen. Overwegend ma- *ind, krimpend van noordwest zuidwest. Ongeveer dezelfde ^temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 MAART op: 6.51 uur; onder: 18.47 uur. -10 op: 8.54 uur; onder: 0,52 uur. EWater te Katwijk te 6.44 en 19.04 kagwater te 2.31 en 14.54 uur. I| nummer bestaat uit 22 pagina's) Volgens geruchten In diplomatieke chefs kringen in New York zijn er nieu we vredesinitiatieven inzake Viet nam aan de gang. Een goed inge lichte diplomaat verklaarde: „De zaken zyn in beweging, het gist". In Ottawa onthulde de Canadeze mi nister van Buitenlandse Zaken, Mar tin, in het parlement, dat „in ver schillende kringen nieuwe vredespo gingen voor Vietnam worden ge daan". Na dinsdag een bezoek te hebben gebracht aan secretaris generaal Thant is de Poolse ambas sadeur bij de VN, Tomorowicz .gis teren naar Warschau gevlogen voor overleg met zyn regering. Polen en Canada zyn, samen met India, lid van de Internationale controlecommissie voor Vietnam en beide hebben zich actief bezighouden met vredespogin gen. „Totdat Hanoi instemt met ver mindering der communistische mi litaire actie of met een eervolle vre de, zullen de Amerikaanse bombar dementen op Noord-Vietnam en de defensie van Zuid-Vietnam worden voortgezet", zo herhaalde presi dent Johnson gisteren met veel na druk voor het parlement van de staat Tennessee in een rede, die door het Witte Huis werd beschreven als belangrijke verklaring over Vietnam. De voortzetting van de bombardementen, die zeer effectief zijn, is nodig om onze jongens te on dersteunen, aldus Johnson, stopzet ting is unfair tegenover onze eigen troepen en die der bondgenoten. Uitvoerig sprak de president over de de laatste tyd in Viet- Hij somde op, dat vorig jaar 55.000 communisten werden gedood .000 deserteerden en dat hierdoor een basis gelegd was voor noodzakelijke pacificatie en economische ontwikkelingsprogram- Zuid-Vietnam. Woorden van groeiende lof had de president voor generaal Westmoreland, die volgens geruchten binnenkort benoemd zal worden tot opperbevelhebber voor het hele oorlogstoneel in Azië, waar door zijn status vergelijkbaar zou den met die van Eisenhower in Europa tijdens de tweede wereld oorlog. of McArthur in het Verre Oosten. staven, de inlichtingen dienst en alle bronnen van in formatie en advies die mij ter be schikking staan, vast geloven dat de bombardementen ernstige ontwrich ting en bemoeilijking van de Noord- vietnamese infiltratiepogingen ver oorzaken", aldus Johnson. „Elke ver mindering van de vijandelijkheden moet gefundeerd zijn op wederkerig heid. Op elk moment dat de regering van Noord-Vietnam daartoe be reid is, zullen wij onderhandelingen aanknopen over een vermindering van de bombardementen. Er zijn bijna ontelbare mogelykhe- den van communicatie waarmee zy hun bereidheid bekend kunnen ma ken. Tot nu toe is er geen enkel te ken van een dergelijke bereidheid geweest". Bezwaar tegentaakverzwaring' (Van onze Haagse correspondent) De Algemene Vereniging van Leraren bij het VHMO (AVMO) heeft naar aanleiding van de bij veel leraren heer sende onrust over de gevolgen van invoering van de mammoet wet een felle actie ontketend. Op honderden hbs-en, gymnasia en lycea in het land tracht men geld in te zamelen om een onderzoek naar de positie van de leraar in het nieuwe bestel te kunnen financieren. Er komt arbitrage-commissie (Van onze correspondent). Theo Laseroms staat zondag opge steld in het eerste elftal van Sparta dat tegen Elinkwyk speelt. „Dat moe- wel doen in verband met het zegt de heer Aarse, voorzit- de commissie betaald voetbal by Sparta. De Spangenclub zal Lase- blijven opstellen tot het vonnis ten uitvoer is gebracht, of totdat een compromis is bereikt. De heer Aarse deelde overigens mede, dat er een arbitrage-commissie zal komen voor de kwestie Laseroms. Daarin zouden drie arbiters moeten zitten, een voor vereniging voor contractspelers, voor Laseroms en een voor Sparta. De tweede voorzitter van de WCS, oud-international Roel Wiersma heeft gezegd: ik zou zo wel naar Amerika willen gaan en Theo Lase- •ms meebrengen om de zaak te re ilen. De heer Aarse waarschuwt in dit verband voor overijlde stappen. „Hij moet wel voorzichtig zijn, want zodra Laseroms één voet in het land zet, wordt hij in de gevangenis gezet. Want in het vonnis staat duidelijk: uitvoerbaar bij lijfsdwang. (Het in arrest stellen van de schuldenaar om hem tot betaling van zijn schuld te dwingen). In een vroeger stadium is er spra ke geweest van onderhandelingen. De Pittsburgh Phantoms kwamen met een bod van 15.000 dollars. Gezien de huidige stand van zaken en gelet op de tabel van de KNVB ligt het be drag, waarover Sparta wil praten als schadevergoeding in de orde van een kwart miljoen. Theo Laseroms zelf geeft geen commentaar op het vonnis van de Rotterdamse rechtbank. „Hij kan ook nog niets weten", zegt mr. Janssen van Raay, zijn advocaat, „want hy moet myr. brief nog krijgen. En waar het een juridisch epistel is, bovendien in het Engels gesteld, kan het nog wel enige maanden duren voordat hij iets kan zeggen". De grote verkeersweg van Brus sel naar Oostende was gisteren met spek geplaveid, toen een vrachtauto de gehele lading ver loor. Gedurende vele uren was het verkeer aanzienlijk vertraagd door het opruimingswerk van het vette voedingsmiddel. Het voornaamste bezwaar van veel leraren tegen de nieuwe wet is, wat men noemt, „de aanzienlijke taak verzwaring". Het ministerie van On derwijs en Wetenschappen zou plan nen hebben Iedere leraar naast een normaal lesprogramma van 24 uur zes tot acht z.g. taakuren op te leg gen. Bovendien zou men de vakanties met twee tot drie weken willen in korten en zouden bepaalde eerste graads-bevoegde docenten voor de lessen die zij geven op scholen, waar voor een tweedegraads-bevoegdheid vereist is, lager gehonoreerd worden. De staatssecretaris van O. en W., mr. J. H. Grosheide heeft naar aan leiding van de lerarenactie verklaard, dat de uitvoeringsvoorschriften van de mammoetwet er niet toe zullen leiden dat er veranderingen in de leraarstaak zullen worden aange bracht, die als een verzwaring van die taak kunnen worden opgevat. De heer Grosheide spreekt met klem de geruchten tegen, dat leraren met een eerstegraads-bevoegdheid voor lessen in klassen, waarvoor een an dere bevoegdheid vereist is, een lagere honorering zouden ontvangen. Ook de directeur van het algemeen voortgezet onderwijs van het minis terie van O. en W., dr. P. J. Gathier ontkent ten stelligste, dat de „taak uren" een verzwaring van de leraren- arbeid zouden inhouden, aangezien aan die uren geen correctiewerk ver bonden is. „De leraar zou wel wat meer tijd op school doorbreiigen, maar aanzienlijk minder werk thuis hebben", aldus de heer Gathier. ADVERTENTIE g Het stoffelijk overschot van 1 John F. Kennedy is dinsdag- g avond zonder enige plechtig- 1 heid van het tijdelijke graf g op de nationale begraaf- M plaats Arlington overge- 1 bracht naar de permanente 1 groeve, een paar meter ver- 1 der. g Het nieuwe graf, een gra- 1 nieten gedenkteken, ligt op 1 een heuvel bij de rivier de Potomac. De vermoorde pre s sident rust nu nabij twee g kinderen die voor hem stier- H ven Patrick Kennedy en 1 een doodgeboren kind. 1 De toorts die sinds 26 no- |j vember 1963 bij het voorlo- g pige graf brandde, is even- g eens overgebracht naar het H nieuwe. De vlammen zijn nu g van de Washingtonse kant H van de rivier te zien. 1 Naar schatting hebben in g de eerste drie jaar na de g moord dus tot november j§ vorig jaar meer dan zes- g tien miljoen personen het H voorlopige graf bezocht. Hlllllllllllillllllllllllll ADVERTENTIE Feestpartijtje? Geef een vlees, pasteitje! Écht 'n gezellig voor- gerechtje waarvoor u alleen maar ragout hoeft te maken want de pasteivormpjes koopt u kant en klaar In de winkel. Voor de ragoüt hebt u keus te over: kalfpoelet, lever, ham, lunchworst, nier, tong, zweze rik enz. Kostelijk...l Amerikaans hoofdkwartier nu in Stuttgart Met enig militair ceremonieel is gisteren het nieuwe hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa (Eucom) in gebruik ge nomen. Het is gevestigd te Stuttgart, nu op verzoek van de Franse rege ring het vorige hoofdkwartier te St. Germain-en-Laye bij Parijs moest worden ontruimd in verband met de terugtrekking van Frankrijk uit de militaire integratie van de NAVO. Onder het gezag van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Europa val len ruim 300-000 militairen in 17 Eu ropese landen en in Noord-Afrika. Ruim de helft van deze militairen is in West-Duitsland gelegerd. ADVERTENTIE ijubiijnc uuiiuicuilll (Sue/ teutvo Het was voor de bewoners i van Amsterdam zeker geene aangename verrassing toen I de gezondheids-commissie i dezer dagen kenbaar maakte g dat de melksoorten van 38 slijters allen voor de helft of H een derde met water verdund g waren, en dat dit water in 21 g van de 38 gevallen was burg- walwater. Als iets bijzonders kan men melden, dat in de ge- g meente Uithuist er meeden 4 g driejarige ossen zijn verkocht voor de enorme som van f 1010. bhiiuiii

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1