fietsen [James Hoffa (met enorm salaris) achter tralies Ook treintoerisme neemt sterk toe £12 fiets voor niets! ...als u zoekt naar'n wagen uit de middenklasse van 5 tot 7 mille... Gangstervriend eindelijk gepakt wegens omkoping en corruptie U (fOENSDAO 15 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE van 0-125 km/u., zonder koppelen 4 cil., 843 cc, 42 pk, 125 km/u., gesloten koelsysteem, met automatische transmis sie, regelbare air conditioning en verwar ming met aanjager. Compleet:! 5595,- 4 cil., 1089 cc, 53 pk, 130 km/u., schijf remmen vóór, robuuste carrosserie met Aqualit anti-roest behandeling, indirecte stuuroverbrenging.anti-verblindingsspiegel, ruiten-sproeiers, 4-deurs compleet f 5999,- 4 cil., 843 cc, 52 SAE pk, ruim 135 km/u., schijfremmen op voorwielen, 4 versnel lingen met Porsche synchronisatie, pook- versnelling, verstelbare bucket seats voor in, carrosserie met Aqualit- behandeling. Compleet: f o495,* 4-deurs sedan, 4 dl., 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregülator, Aqualit-behandeling, smering „for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem, bagageruimte (385 dmJ)._ (laken bekleding) f 0999,* Leiden: KOREVAAR GARAGE, Korevaarstraat 1943. Telefoon 0171023730/26372 Katwijk aan Zee: GARAGE SEINPOST (A. Kuyt) Drieplassenweg 7, telefoon 017183014. Jimmy Hoffa, de voorzitter de Amerikaanse Bond van oerspersoneel, die al ja- ig in processen verwik- was onder verdenking omkoping, intimidatie, icorruptie en het zich weder rechtelijk toeëigenen van vak- indsgelden, is dan dus toch 'erzeild geraakt op een plaats raar hij volgens eigen pochen Itijd buiten zou blijven: de ge- genis. Ondanks alle activi- iten van een legertje advoca- dat in de afgelopen jaren Igeen gelegenheid om beroep aan te tekenen voorbij heeft iten gaan, is James (Jimmy) iffa dezer dagen begonnen in het uitzitten van de gevan- inisstraf van acht jaar, die tm in 1964 werd opgelegd igens „poging tot beïnvloe- ig van een jury." Senator Robert Kennedy die inder- '/jjjtjd als minister van Justitie alles op Bes heeft gezet om de zaken tegen II loffa door te zetten, kreeg op deze ,n if een speciale politiebewaking voor ef Qn huis. Had de senator zelf lang g (leden niet aangetoond dat Hoffa's eamsters Union contacten onder- ,y) leid met de gangsterwereld? En L loest men niet op alles verdacht rijn fan die voor niets terugdeinzende 31 We? Robert Kennedy was al van vóór IT lijn ministerschap van Justitie met le zaak-Hoffa bezig. Als jong jurist loeide hij de nu naar de gevangenis wrhuisde al danig aan de tand voor Ie subcommissie - McClellan van de 51 enaat, die een onderzoek moest in- z« tellen naar misdadige praktijken i Innen de vakbeweging. Robert was w ton die subcommissie verbonden als vo iiridisch adviseur. In 1956, toen Hoffa n tvan werd beschuldigd een andere *11 lurist van die commissie te hebben Omgekocht om daar voor hem te spio neren, achtte Robert Kennedy de be wijzen zo onomstotelijk, dat hij ver- Haarde: „Als Jimmy Hoffa wordt Ingesproken spring ik van het Ca- i ttol". Maar Hoffa bereikte vryspnaak net het argument dat hij de betrok- kene „alleen maar had gehuurd als J Mvocaat". Robert Kennedy, die ken- d|jk in omgekeerde zin als Hoffa hopte op een betere wending in de toekomst, wachtte zich ervoor zijn .belofte" in te lossen e<n moest met iMe ogen aanzien dat Hoffa's „dic tatuur" over één miljoen achthon- (erdduizend man fcransportpersoneel loortduurde in het luxueuze hoofd kwartier van diens bond. vlakbij dat- tifde Capitol. Speciaal team Tben verslaggevers hem na de ver- *erping van Hoffa's laatste beroep baar zyn mening vroegen legde Ro- bort Kennedy er de nadruk op geen •speciale voldoening" te voelen, nu ttfn campagne tot het beoogde resul taat had geleid. „Het is nooit een tikkig moment als iemand na-a jevangenis moet". Hoffa van zijn kant bleef tot op de drempel va; ftvangenis het verwijt spuien da/t knnedy, die na zijn ministersbenoe- ftng in 1961 een speciaal dep&rte- tPentsteam met deze zaak had belast, op uit was geweest hem te pak ken te krijgen". Hij ging zich op zijn beurt te buiten aan welsprekend heid: „Als de regering dit Hoffa kan indoen, kan zij dat iedere Ameri- ®nnse burger. Ik waarschuw iedere *®erikaanse burger te vechten voor m bescherming van de grondwettige eechten die wij dreigen te verliezen". Afspraakjes James Riddle Hoffa, die in 1913 in Detroit werd geboren als zoon van een mijnwerker, heeft van zijn jeugd af in de sociale strijd gezeten, en hij wordt ervan beschuldigd dat die strijd in zijn geval met allerlei aso ciale aspecten als afpersing, omko ping, corruptie, verduistering en gangsterterreur gepaard is gegaan. Op 19-jarige leeftijd fungeerde hij al als stakingsleider, toen hij als lader en losser in dienst was van een gros sier in groenten en fruit. De allereerste afspraak met zijn tegenwoordige vrouw maakte hij met een bepleisterd hoofd: de eerste ver liefde blikken wisselden zij, terwijl hij stakende vervoerspersoneelsleden toesprak op een plein voor de was serij waar zij werkzaam was en waar zij zonder verdere sociale bedoeling even staakte om naar buiten tc kijken. Voor dat het tot die afspraak wag gekomen, was de bijeenkomst in een vechtpartij ontaard, waarbij Hoffa gewond was geraakt. Hij heeft onlangs in een interview izegd in de loop van zijn carrière zoveel kwetsuren te hebben opgelo pen, dat hij niet meer kan aanwijzen waar de verbanden, de zwachtels en de pleisters zoal hebben gezeten. „Maar ik kan terugslaan en dat heb ik altijd gedaan. Lui die probeerden mij te breken zijn gebroken opge staan". Bij de gangsters Toen hij eenmaal uit de leiding van een plaatselijke afdeling in Detroit omhoog was gestegen naar federaal niveau, zeteldie hij spoedig in de al lerhoogste regionen. In 1952 probeer de hij vergeefs zijn medestrijder, voorzitter Dave Beck, opzij be zetten. Volgens Robert Kennedy dateert zijn nauwe band met de gangsters uit die periode: Hoffa werd oun. geholpen door vakbondsafdelingen in Chicago, die nauwe connecties onderhielden met een onderwereldsyndicaat. Doch hoe dit zij: de anti-Beck-campagne had geen succes. Beek bleef voorzit ter, maar als vioe-voorzitter had Hoffa al spoedig de touwtjes in handen. En in 1956, toen Beek zich door al lerlei beschuldigingen genoopt zag met een vervroegd pensioen 50.000 dollar per jaar genoegen nemen, werd Hoffa tot zijn opvolger gekozen. Dat gebeurde door gadering van afgevaardigden die vol gens latere beweringen van tegen standers niet door de plaatselijke af delingen, maar „van bovenaf" waren aangewezen. Aandacht verdelen Hoffa moest in de tien Jaren die volgden zijn aandacht verdelen tus sen het verweer tegen allerlei al of niet juridische beschuldigingen en de strijd voor de verbetering maatschappelijke positie van de le den van de bond. Hij had keer in een rechtzaak te verantwoor den en werd twee keer veroordeeld. De gevangenisstraf van acht jaar die hij nu ondergaat en die als hij goed oppast, tot twee jaar en acht den kan worden ingekrompen, ging vergezeld van een boete van 10.000 dollar. Een evengroot bedrag zou hij aan de zoon van een der gezworenen hebben aangeboden, toen hij terecht moest staan onder verdenking het aannemen van steekpenningen van 'n ondernemer. Niet wegens vangen steekpenningen, maar wegens die weggegeven steekpenningen werd hij veroordeeld. Een ander voni advocaten hem in hoger beroep nog willen bevrijden, luidt vijf jaar ge vangenis op de beschuldiging, meer dan een miljoen dollar te hebben onttrokken aan het vakbondspen sioenfonds. In de watten Hoe na het vuur hem ook aan de schenen werd gelegd, Hoffa's aan voerderspositie bij het vervoersperso neel bleef zo vast staan als een vak bondshuis. In dat vakbondssecreta riaat baadt de niet rokende en niet drinkende Hoffa in een weelde, die door de Perzische tapijten die de vloeren bedekken en door de batte rijen telefoons op de bureaus alleen nog maar wordt gesymboliseerd. Hij heeft er onlangs de beschikking ge kregen over een privé-gymnastieklo- kaal dat is uitgerust met alle moge lijke apparatuur en waar hij aan zijn lijn werkt, een moeilijke opgave, want hij beweert alleen al van het ruiken van eten dik te worden. Dat hij letterlijk in de watten wordt gelegd heeft hij overigens niet aan stilzitten te danken: de diensters gunnen hem het baste, want het enige dat zij van hem verwachten heeft h(j met veel Inspanning hoe dan ook bereikt: ze verdienen goed. En zij gunnen het hem dan ook da-t het fabelachtige salaris dat bij daar mee zelf verdient, tijdens zijn gevan genschap van kracht blijft, hoewel zijn tijdelijke vervanger, de vlce- voorzitter Fitz Simmons, nu een even groot bedrag mag incasseren: 100.000 dollar of te wed 360.000 gulden per jaar Sjefke Janssen weer ploegleider De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft besloten ook voor dit jaar de Limburger Sjefke Janssen aan te wij zen als ploegleider voor de Ronde van de Toekomst voor amateurs, die van 13 tot en met 23 juli, gelijk met het laatste deel van de Ronde van Frank rijk wordt verreden. De keuze van de ploegleider is nu veel vroeger ge schied dan het vorige jaar om Jans sen in de gelegenheid te stellen te voren onze beste amateurs bij enkele wedstrijden in het buitenland te ver gezellen. Stadionloop in Utrecht Na de strandloop en de AVRO- c-ross krijgt Nederland zijn derde massale atletiekfestijn- Op 15 april wordt in de domstad de UN-Stadion- loop gehouden, waarvan de organisa tie berust by de atletiekvereniging Hellas en het Utrechts Nieuwsblad. Het parcours, uitgezet rond het voetbalstadion van DOS, heeft een lengte van 440 meter, waarop vele honderden in de leeftijd van 14 tot 70 jaar hun krachten zullen meten. Behalve de wedstrijdcategorie, waarin naast de nationale top, Piet Beelen en Jan Zijderlaan, ook enke le Duitsers, Fransen en Belgen zullen starten, is er een prestatieklasse, waarvoor zich reeds 400 deelnemers meldden. Korte films uit Frankrijk voor „Filmclub 16" Z. en O's „Filmclub 16" wijdde gis teravond in de Jacobazaal van de Burcht bijzondere aandacht aan de Franse korte film. De heer J. Mul der voorzag enkele voorbeelden van deze „court-métrages" van een des kundige inleiding en kort commen taar. Dat een korte film heel wat kan zijn dan „bijwerk", zoals de Nederlandse benaming pleegt te luiden, bewees de vertoning van „La première nuit" van Georges Fran- ju, „Opéra Mouffe" van Agnès Var- da, „La petite cuilère", „Le Han en „La Joconde", deze laatste persiflage op de cultus van de Groeiend onderdeel van N.S. (Van een onzer redacteuren) De steeds toenemende toe- ristenstroom maakt niet alleen gebruik van vliegtuig of auto. Ook het railvervoer pikt een flinke graan mee van dit symptoom van gestegen wel vaart. De Nederlandse Spoor wegen en de verzamelde reis bureaus hebben dat gisteren juichend aan de pers laten we ten. Vorig jaar brachten zij in vereniging maar liefst 120.000 Nederlanders naar een vakan- tie-in-de-zon. Dat betekende tn vergelijking met het jaar daarvoor een toene ming van niet minder dan elf ■procent. Alle reden tot vreugde dus voor de Spoorwegen, die het in andere sectoren dan moeilijk mogen hebben, maar zeker niet in het toeristenvervoer ADVERTENTIE Sportieve wedstrijd met gelijke kansen voor iedereen! Vraag een wedstrijdkaart aan. Stuur een briefkaart, met 30 cent EXTRA aan geldige postzegels, alléén met uw naam en adres aan de "stichting: fiets!" Postbus 1580, Amsterdam en u ontvangt uw wedstrijdkaart binnen enkele dagen thuis. U kunt dan meedingen naar één v fonkelnieuw® DIT IS DE WEDSTRIJD Zoek tussen vandaag en 30 juni 1967 naar alle advertenties In de dagbladen, advertentiebladen, buurtbladen, tijdschriften enz. waarin het woord "fiets" staat. Knip die advertenties uit Laat iedereen mee-verzamelen. De wedstrijdvoorwaarden staan precies omschreven op de kaart- die u ontvangt. De 25 deelnemers die de meeste advertenties inzenden worden onze wlnnaar8l Laat die reuze- kans niet voorbij gaan. Win zo'n soepel rijdende nieuwe fietsl zijn zien de toekomst zeer rooskleu rig in. Ze menen de concurrentie met de auto en het vliegtuig aan te kun nen. Snel (zuiver Nederlandse trei nen, dus geen stopplaatsen in het- buitenland) en comfortabel (weer nieuwere en betere couchette-rij tui- gen) naar de toeristencentra, zeggen zij. De belangrijkste bestemmings- landen zijn thans Oostenrijk, Italië en Frankrijk. Autoslaaptreinen In de strijd tegen de auto hebben de spoorwegen natuurlijk een sterk wapen in de hand met de z.g. auto slaaptreinen. Auto op de trein, fami lie slapend in couchettes of slaap wagens en zo met elkaar naaj zon. Natuurlijk, dat komt alles bij elkaar aan vervoer wel duurder uit, maar de Spoorwegen brengen daar tegen het gemak in het geding. Vo rig jaar deelden 7100 automobilisten hun mening. Het typische daarvan ls, dat bijna de helft van hen al eerder zo naar een toeristenoord was gereisd. Het zijn vooral kleine en middel grote wagens, die op de trein wor den gezet. Een NS-enquête toonde aan, dat angst voor vermoeidheid en het risico van overvolle wegen de voornaamste factoren waren. Gezien de reeds gemaakte boekingen en an dere indicaties verwachten de Spoor wegen, dat dit jaar zo'n tiendnizend auto's uit Nederland de autoslaap treinen zullen bevolken. In vijf jaar 500.000 treintoeristen De toeristentreinen vanuit Ne derland naar andere landen hebben in de afgelopen vijf jaar in totaal 500.000 reizigers ver voerd. „Indien men er van uitgaat", zo zei de heer C. van Zwijn- dregt, directeur van de Neder landse Relsvereniglng, gisteren in Nijmegen „Dat ieder» reizi ger 1.000 kilometer per spoor af legt voor hij zijm vakantiebe stemming heeft bereikt, dan hebben de treinen in de laatste vijf Jaar een afstand van 500 miljoen kilometer afgelegd, ofte wel ruim 12.000 maal de omtrek van de aarde". BBC-vinding Uitwisseling kleuren-tv geen probleem De BBC heeft bekend gemaakt dat het probleem van het uitwisselen van kleurentelevisieprogramma's tussen de Verenigde Staten en Europa is opgelost. BBC-technici hebben een elektro nische transformator vervolmaakt dis tegen het eind van het jaar, wanneer de BBC de eerste kleuren-uitzendin- gen gaat verzorgen, in gebruik kan worden genomen. Uitwisseling van programma's tus sen beide werelddelen werd ver hinderd. door de verschillende syste men die Amerika en Europa gebrui ken. Vooral met het oog op de Olym pische spelen in Mexico komt de ontdekking van de BBC juist op tijd. De EEG-commissie gaat een stu die maken van de financiële gevol gen, die het voor sommige consu menten zal hebben, dat er in Europa straks twee systemen van kleurentelevisie hun intrede gaan doen. Het Europese parlement aan vaardde een resolutie die was ver vat in een rapport, dat de Neder landse socialistische afgevaardig de dr. ir. A. P. Oele namens de com missie voor onderzoek en cultuur heeft uitgebracht over de invoering kleurentelevisie in Europa. In toelichting op zijn rapport zei de heer Oele gisteren, dat het Euro pese parlement de regeringen eigen lijk in gebreke moet stellen voor het feit, dat het zo ver heeft kunnen ko men dat er straks twee systemen van kleurentelevisie in Europa zijn in plaats van één. Met andere woorden, dat het heeft ontbroken aan een gemeenschappelijk weten schapsbeleid. dat driekwart van de deelnemers aan zulke trips ouder ls dan vijftig. Een van de NS-directeuren vertel de ons trouwens, dat ook in het rail- toerisme naar het buitenland de ca tegorie van personen tussen de 30 en 40 jaar het slechts is vertegenwoor digd, wellicht doordat met kinderen de kosten te hoog oplopen. Het aantal achtdaagse algemene abonnementen steeg van 36.000 in 1965 naar 50.000 in 1966. Ook het aantal NS-minitrips van enkele da gen onderging een grote uit breiding: vorig jaar 8500, dit jaar waarschijnlijk 15.000. Tenslotte nog het aantal NS-wandeltochten, daar van werd door 170.000 personen in 1966 gebruik gemaakt. In het competitie-programma van de ereklasse tafeltennis is een wijziging aangebracht. De wedstrijden AMVJNedlloyd en AVGAScylla worden niet as. zaterdag 18 maart gespeeld, maar zaterdag 25 maart. De op deze dag geplande wedstrijden Wi- batsAMVJ en NedlloydScylla zijn verschoven naar zaterdag 1 april. Het personeel van de Konink lijke Luchtmacht zal binnenkort een nieuwe persoonlijke stan daard uitrusting krijgen. Hier zien we de nieuwe tenue, zoals dit tijdens de dienst zal worden ge dragen (op de voorgrond). In het midden een gewatteerd pak, voor werkzaamheden onder koude om standigheden en rechts hetzelfde pak, aangevuld met een jack en een bontgevoerde muts. „Verkopen' De toeristenstroom is echter niet eenzijdig. Zoals Spoorwegen en reis bureaus zich hier inspannen om het buitenland aan de toeristen te „ver kopen", zo doen de toeristische in stellingen over de grenzen hun best Nederland aan de man te brengen. In de opzet van dergelijke acties wordt natuurlijk nauw samenge werkt met instanties als ANW, VW-combinatie Hollanden Keuken hof. Cijfers over de resultaten van dergelijke propaganda-acties werden niet verstrekt. Waarschijnlijk zijn ze ook moeilijk te verkrijgen. Binnenland Dit ln tegenstelling tot het binnen landse railtoerisme, dat ook sterk toeneemt. De Nederlandse Spoorwe gen verkochten in 1961 nog maar enkele honderden achtdaagse vakan tie-reizen. Vorig jaar waren het er ad 11.000. Uit een enquête is gebleken,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9