Triomf van Krebbers in Beethovens vioolconcert Albee's „The ballad sad of the cafe 555 5ÖO Gepassioneerde César Franck symfonie DE EERSTE „PROVO" IN DE OOSTENRIJKSE LITERATUUR dr FIAT FIAT ...als uw gedachten nu uitgaan naar 'n zuinige wagen onder de 5000 gulden... stuk Geen sterk PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 MAART 1| ADVERTENTIE sunroof 2 dl.. 4-takt, 499,5 cc, 22 pk, 95 km/u., luchtkoeling, neerklapbare achterbank, open dak, ruitensproeiers, autokachel en defrosters, centrifugaal oliefilter, carrés serie m.Aqualit-behandeling. Compleet: (laken bekleding) f 3745,- 4 cil., 767 cc, 32 pk, 110 km/u., centri fugaal oliefilter, autokachel en defrosters, ruitensproeiers, neerklapbare achterbank, carrosserie met Aqualit behandeling (anti- roest). Compleet: (laken bekleding) f 4195,- giardiniera 2 dl., 4-takt. 499,5 cc. 22 pk, 95 km/u., luchtkoeling, neerklapbare achterbank, open dak, ruitensproeiers, autokachel en defrosters, centrifugaal oliefilter, carros serie m.Aqualit-behandeling. Compleet: f 4150,- 4 cil., 843 cc, 42 pk, 125 km/u.f gesloten koelsysteem, 4 versnellingen volledig ge synchroniseerd, regelbare air conditioning en verwarming met aanjager, carrosserie met Aqualit-behandeling. Compleet: (laken bekleding) f 4945,- Leiden: KOREVAAR GARAGE. Kerevaarstrant 19—43. Telefoon 01710—23730/26372 Kotwijk oan Zee: GARAGE SEINPOST IA.Kuytl Drieplassenweg 7, telefoon 01718—3014. CONCERT RESIDENTIE ORKEST In het centrum van het zevende abonnementsconcert van het Residentie in de Stadsgehoorzaal binnen een etmaal bewon derenswaardig van Leidatozaal getransformeerd in concert zaal! stond onze meesterviolist Herman Krebbers met hét „concert der concerten", namelijk dat van Beethoven. Wat daar nu nog van te zeggen? Krebbers is niet alleen de meester van de concentratie en de rust. doch ook van de hoogste school der violis- tiek. wiens bloeiend-glanzende, dan weer tedere toon. wiens bezonken op vatting zonder enige pose of uiterlijk effectbejag slechts in dienst is ge steld van zijn nobele opgaaf. Daarin verleent hij aan elke noot en elk dé tail de volle waarde in een door en door verantwoorde en welover wogen voordracht. Vanzelfsprekend waren ook de technische struikel blokken veilig in zijn handen gebor gen. waarbij hij in het verloop van het concert zijn briljant spel tot steeds ruimer ontplooiing deed ko komen. zodat, het voor een ieder dui delijk werd. dat Krebbers ondanks zijn concertmeesterschap i: Amster dam. nog niets van zijn solistische kracht en macht heeft ingeboet. Trots als men kan ztfn op een landgenoot van een dergelijke inter nationale allure, barstte het applaus na afloop van deze imponerende auditie, waarby Krebbers op even waardig niveau door het orkest be geleid werd, dan ook los en leek er aan de terugroepinger nauwelijks een einde te komen, diep onder de indruk als iedereen was door Krebbers' ook geestelijk gerijpte interpretatie. Men kan er zich tevens over ver heugen, dat de jonge generatie Emmy Verhey, Christian Bor e.a. in hem een mentor heeft, die de fak kel van deze superioriteit weet door te geven, hetgeen een waarborg voor de toekomst inhoudt. Als introductie Hendrik An dries- sens „Symfonische etude", voor het eerst door het R. O. op 15 oktober 1952 uitgevoerd en een van diens meest geslaagde compositorische proeven. De wijze waarop hij deze vier variaties in bondige vorm scherp geprofiteerd behandelt, bewijst volop zijn kundigheid, terwijl ook in dit werk vele typische facetten van zijn schrijftrant opvallen. Andriessen mag dan geen baanbreker geweest zijn, toch weet hij gematigd-modern in de onderscheidene instrumenten groepen een sterke expressiviteit op te roepen, waarin men de kenner by uitnemendheid van de orkestratie- kunst mag begroeten. Na de innig melodieuze hobo-inzet vindt het or kest genoegzaam gelegenheid tot een kernachtige en gespannen schildering waarbij ook het contrapuntische ele ment een hartig woord meespreekt. Een grootse climax werd ten be sluite bereikt met de in hoge mate bewogen, zelfs gepassioneerd weerge geven Symfonie in d kl. t. van César Franck, welhaast de bekroning van diens ganse oeuvre en een der schoonste symfonische werken der romantiek. Daarmee heeft Van Ot- terloo ook op de tournée door Duits land triomfen gevierd. De „vergeestelijkte" orgelmeester Franck transplanteert hier een kleu renpalet van ongemene rijkdom over op het orkest, terwijl de absolute vormvastheid van deze schitterende en hartstochteiyke compositie, door trokken van een overweldigende emo- Expositie Laszlo Moholy-Nagy De kunsthistoricus prof. dr. A. M. Hammacher uit Delft heeft gister middag in het Haagse Gemeentemu seum de overzicht-expositie geopend van werken van de Hongaarse kun stenaar Laszlo Moholy-Nagy. Nagy behoorde tot de internatio nale avant-garde van de Jaren twin tig. Hy hield zich bezig met o.a. schilderkunst, beeldhouwkunst, foto grafie en film, typografie, het ont werpen van decors en met industriële vormgeving en toneelbouw. Naast bijna 10 schilderijen staan in het Haagse museum vier beeldhouwwer ken en liggen en hangen er vele tientallen foto's, ontwerpen voor theaters en typografisch werk. Laszlo Moholy-Nagy, die in 1895 werd geboren, werd in 1923 leraar van het Bauhaus in Miinchen, ging later naar Amerika, waar hy in 1937 de leiding overnam van ,New Bau haus' in Chicago, en richtte er een eigen Institute of Design op, dat hij tot zyn dood in 1946 leidde. De expositie duurt ï/m 30 april. Alice Hobart - 85 - gestorven Alice Tisdale Hobart, schrijfster van „Oil for the lamps of China" is gisteren na een lange ziekte op 85- jarige leeftijd te haren huize in Oak land (Californië) overleden. Haar boeken spelen voor het me rendeel in China, waar zü met haar man woonde van 1908 tot 1927. Zy schreef o.a. „Yang and Yin", „The cup and the sword", „The pea cock sheds its tail", „The cleft rook", „Venture into darkness" en „Gusty child". Haar laa/tste boek was „The inno cent dreamers", uitgekomen in 1963. HERMAN KREBBERS tionele kracht, niet nalaat diep tot de ziel door te dringen. Van Otterloo moet zich wel héél nauw verwant voelen met déze in dringende symfonie, waarin poëtische gedachten zich oplossen in bevrijden de en verlossende hoogtepunten, ge tuigend van ongewone gevoelsontla dingen, om haar zo meeslepend, zelfs fascinerend te kunnen realiseren. Het geheim van Francks chromati sche en modulatorische gevoeligheid komt in het ganse werk tot uiting en schenkt een scala van ontroeringen, die in de symfonische literatuur tot de schoonste openbaringen gerekend mogen worden. Het orkest voelde zich kennelijk door de stimulerende dirigent,) die geen enkele schroom had voor snelle tempi en daarmee het boeiende ka rakter van deze tot bewondering dwingende synthetisch opgebouwde symfonie accentueerde, sterk gesti muleerd. Zodat ook nu het grootse applaus getuigde van de totale gegrepenheld der intens meelevende toehoorders. Diefstal in Teylers museum Haarlem Als verdacht van diefstal van drie lichtgroene 17de eeuwse glazen roe- 5 ter waarde van f 900.en van koperen 17de eeuwse lamp uit het Teylermuseum in Haarlem heeft de politie een 21-jarige behan ger aangehouden. Er worden in het museum verbouwingswerkzaam heden verricht en een muur kast waarin de roemers waren ge plaatst stond open. Uit een ander deel van het museum is een koperen lamp gestolen. De verdachte had de voorwerpen in een dakgoot van zyn woning verstopt. Zwitserse politie zoekt Frans Hals De Zwitserse politie heeft een uit gebreide speurtocht georgani seerd naar de od geheimzinnige wij ze verdwenen „Fluitspeler" van de 88-jarige Britse graaf Bendern. Deze gaf het schilderij, dat 1,25 mil joen gulden waard en het kostbaar ste stuk uit zjjn verzameling is in bewaring by een bank in Genève voordat hy begin 1965 naar een kas teel in Roquebrune by Nice verhuis de. Voorheen woonde hjj in een an der kasteel by Prangins, ten oosten van Genève. Rechter-commissaris Remy uit Genève verklaarde dat de g de diefstal ontdekte toen hy zyt gendommen twee maanden gek in de brandkast van de bank een onderzoek onderwierp. In <k gepakte kist zat een waaidf schilderij. De politie ondervroeg twee nu den lang getuigen in verschik Zwitserse steden. Er zyn nog j arrestaties verricht, maar Riati klaarde: ,Ik vertrouw er op dal de dief voor het einde maand zullen inrekenen'. Correspondentie P. L. te Leiden. Aannemende, dat u ongehuwd bent en 65 jaar of ouder, hebt u inderdaad recht op de halve ouderdomsaftrek voor de Inkomsten belasting. Deze halve ouderdoms af trek bedraagt over '66 f 315,-. Indien uw inkomen over 1966 na aftrek van de halve ouderdomsaf trek f 2910 of meer bedroeg, bent u belastingplich tig. wy merken hierby op, dat een ongehuwde bejaarde met vol AOW- pensioen in 1966 aan AOW-pensioen (inclusief de uitkering ineens in de cember) f 2977 ontving. U kunt dus zelf nagaan hoeveel inkomen u uit andere bronnen had naast AOW -pensioen. ï->1 f i Nieuwe Komedie99 voor de jeugd Edward Albee, in 1928 in Washington geboren, is één van de jonge Amerikaanse auteurs die zich reeds een wereldreputatie verwierf. Ditmaal heeft hij zich laten inspireren door de no velle „The ballad of the sad cafe". (Het treurig lied van het triest café) van de hand van Carson Mc Cullers. Evenals Thorn ton Wilder in Our Town" en Dylan Thomas in „Under Milk- wood" maakt hij gebruik van de z.g. „verteller" die de verbin ding tussen de scènes tot stand brengt. Handke vraagt aandacht door vernietigend sarcasme (Van onze Weense correspondent) In het buitenland is de jonge Oostenrijkse schrijver Peter Handke beter bekend dan in zijn eigen land. Deze jongeman van 25 die aan vankelijk rechten studeerde, trok twee jaar geleden de aandacht in Duitsland. Kort daarop werd hij uitgenodigd om deel te nemen aan de jaarlijkse bijeenkomst van de Duitse „Groep 47". gestapt en heeft een toneelstuk ge schreven met de titel „Publlkums- beschipfungen". In dit stuk van 45 minuten treden vier jonge spelers op die de toeschouwers voor de gek hou den, hen uitschelden en tegenspraak provoceren. Het lijkt, aiof zy met hun gebrul en hun scheldpartijen op een conflict met het publiek aan sturen want de toeschouwers krij gen er aardig van langs. „En dat zit daar maar te zweten geen knip oogjes s.v.p houden jullie je hart maar vast jullie karakterloze mis punten- kanalje- kruideniertjes- die het altyd beter weten" enz. Puntige antwoorden Het lykt op „Living Theatre", maar alles is danig ingestudeerd en voorbereid .Op alle mogeiyke pro testen uit het publiek heeft Handke reeds de meest puntige antwoorden in petto. Het merkwaardigste is nu, AUes overtreffend Tydens zulke bijeenkomsten die door de uitgeverij Suhrkamp wor den georganiseerd, lezen de „uitver korenen" stukken uit hun jongste werk voor en daarop volgt dan de kritiek van de aanwezige collega's. Men pakt elkaar niet met fluwelen handschoenen aan, maar de manier waarop de jonge Handke zyn vak genoten te Ujf ging en hun werk af maakte overtrof alles water vroeger aan sarcasme en vernietigende kri tiek in deze kring was gedebiteerd. Sindsdien is Handke een „gemaakt" man. De vroegere student die men in Graz niet kende en die nu als ge vierd schrijver in Düsseldorf leeft, ontpopte zich als de eerste letter kundige „provo" uit Oostenryk. Suhrkamp heeft verzen en proza van hem gepubliceerd, maar intus sen is Handke naar het toneel over- dat de première van dit stuk in We nen heeft plaatsgehad en dat dit provocerende maaksel en suite wordt opgevoerd terwyi het publiek al dat schelden rustig over zich laat heengaan. Slechts een enkeling heeft de moed om de zaal te verla ten, maar als hy dit doet krijgt hy de volle laag. Handke zegt: „We zyn op alles voorbereid". Intussen werden de beatles zelfs in het tamme Wenen iets talrijker, maar echte provo's zyn het niet. Ze vallen noch de voetgangers, noch de autobezitters, noch ook de politie lastig- Vorig jaar waren het byna uitsluitend buitenlanders, maar nu ziet men steeds meer van zulke ty pen die onmiskenbaar uit de ach terbuurten van Wenen komen. Jeugd: een gevaar? Kort geleden werd er een publie ke T.V.-discussie uitgezonden over de vraag: „Is de jeugd een gevaar?" Daar een dergelyke discussie voor ledereen toegankeiyk ls waren er ook veel beatles verschenen .Maar toen ze aan het woord kwamen ston den zy te stotteren en konden geen fatsoeniyke zin uitspreken. Hetenige waarin ze uitblonken was hun onvervalst en het meest ordinaire Weense dialect. Eén kreeg zelfs de kans om een protestlledje met gitaarbegeleiding voor te zin gen, maar ook dit nummertje was stumperig en dat in een muziek- istad als Wenen. Het stuk speelt zach of in één van de zuidelijke staten van Amerika. Het is begrijpelyk dat Albee zich aangetrokken voelde door de psycho logische probleemstelling die Mc Cul lers in z'n novelle verwerkte. De es sentie hiervan is, dat, wil men trach ten de liefde te omschrijven, men te maken krijgt met de minnaar (min nares) en de beminde. De minnaar is hier duidelijk in het voordeel. „De meest vreemdsoortige mensen kunnen de prikkel tot liefde vormen. De meesten onder ons willen liever beminnen dan bemind worden en de naakte waarheid is, dat zéér onbe wust en zeer verstopt, het bemind worden voor velen ondraaglyk is", aldus een beknopt gedeelte van h< fragment, uitgesproken door de vei teller aan het einde van het stuk. Tot zolang zitten we te ky ken e luisteren naar de onverklaarbare houding van Amelia Evens, een siek sterke, aanbrekkeiyke vrouw trouwt met de eveneens krachtige, avontuuriyke Marvin Macy, r weigert het huwelijksbed met hem te delen. Het is de kleine slimme, ge bochelde neef Lymon, die haar naai zyn hand zet als hy door heeft dat hij een „besohermende liefde" ln haar heeft opgeroepen. Maar Lymons be wondering gaat uit naar de kracht patser en avonturier Marvin Macy, van wie hij de aanvankelijke hondse behandeling met welhaast zielsgenot ondergaat. Zó komen de twee kracht figuren Amelia^—Marvin Macy vol haatgevoelens tegenover elkaar te staan. In de uiteindehjk felle stryd, met de gebochelde als inzet, waarby harde klappen vallen, delft Amelia het onderspit. Marvin Macy en zyn bewonderaar Lymon maken zich meester van de aanwezige gelden, slaan de boel kort en klein en ver laten Let stadje, Amelia in grote een zaamheid achterlatend De auteur, die met „The Zoo story" en „Who's afraid of Virginia Woolf" als een ster van de eerste grootte omhoog schoot, is er o.i., niet geheel in geslaagd van de novelle werkelijk .theater te maken". De f ragmen ta- In de expositie-ruimte van boekhandel Veldwijk in W dinxveen is gisteren een tenta stelling geopend van schilder tekeningen en kunstnaaldi van Aaltje Donker, zulks auspiciën van de Kunststich Waddinxveen. Hierbij een haar fraaie handwerken stellend „Compositie Egypte", voorzitter van de Kunststiclü de heer H. M. v. d. Dool tijdens de opening de vele fl wezigen hartelijk welkom en de het te waarderen, dat er ook iets anders aan de orde nl. het kunstnaaldwerk, datn sterke belangstelling zal treti „ineaier ik ma Ken ue ira-gmenia- -|- -■ rische opbouw geeft weinig gelegen- L33lSl6 Ü32 6XIH)] heid tot doordachte karakteruitbeel- 1 van tulpen naai heid tot doordachte karakteruitbeel ding. Dat de verteller pas aan het slot de kwintessens van het stuk uit de doeken doet lijkt ons ook niet sterk. Een bezetting van spelers met uitge sproken grote capaciteiten zou dit liiaat wellicht kunnen overbruggen. „De Nieuwe Komedie", die gister avond voor K. en O. en de Leidse Jeugd Aotie dit werk voor de leerlin gen van het VHMO en ulo/uts op voerde, slaagde hierin niet, ofschoon Shireen Strooker als Amelia Evans, Wim de Meyer als Marvin Macy, Henk Votel als neef Lymon, Robert Borremams als de verteller en Jan Staal als Henry Macy zich met vol ledige toewijding en enthousiasme van hun te moeilyke taak te hebben geweten. Berend Boudewijn voerde de regie. Wij mogen hem een woord van lof voor de weloverwogen mise en scène niet onhouden. Er waren bloemen voor de dames. B.H. Vijverbergprijs naar „Eten voor India" De schryver W. F. Hermans uit Groningen neemt de Vijverbergprys wel aan. Hij schenkt het bedrag van f 250 aan ,Eten voor India'. Het be stuur van de Jan Campertstichting in Den Haag, dat de prys toekende, zal voldoen aan het verzoek van Hermans om deze som over te maken op giro 200200 van ,Eten voor India'. Dit deelde drs. Gerrit Kamphuis, secretaris-penningmeester van de Jan Campertstichting en secretaris van de jury voor toekenning van de pry zen, mee. De Vyverbergprijs is een van de vier litteraire prijzen, die de Jan Campertstichting voor 1966 toege kende op advies van een jury, die gevormd werd door mr. A. Mout, Gerrit Borgers, Pierre H. Dubois, Adriaan van der Veen en Gerrit Kamphuis. Duitsland Het was gisteren de laatste i dat er afgesneden tulpen verzot konden worden naar Duitsland, ingang van vandaag is de grew sloten. Voor de kwekers is dit, w met de komende paasweek in zicht, zeer beslist een teleurstel! ADVERTENTIE Het Internationale merk voor goedgekeurd® tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. wyers

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8