Leiden motel krijgt Holiday Inn met 400 bedden JJGA Openbare les drHennephof Leidse echtparen 60 jaar getrouwd Met overdekt zwembad en midgetgolfbaan NOG 'N FORD VóóR PASEN In Rijnsburg expositie amateurbloembinders 'N FORD HOOGSTE RESTWAARDE WOENSDAG 15 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD Bij invalsweg Morskwartier ADVERTENTIE De N.V. Hotelmaatschappij Leiden (i.o.) heeft het voornemen om nabij de Leidse invalsweg in het Morskwartier een z.g. „Holiday-Inn" motel te bouwen, met een capaciteit van 200 kamers met ongeveer 400 bedden. In de plannen is voorts een overdekt zwembad opgenomen, terwijl verder voor de aanleg van veel parkeerruimte, midget- golfbanen en eventueel tennisbanen wordt zorg gedragen. K.L.M. en N.S. nemen aan exploitatie deel In verband met deze voorgenomen bouw heeft de Hotelmaatschappij zich tot de gemeente gewend met het verzoek om de voor dit project be nodigde grond in erfpacht te verkrij gen. Het motel zalverrijzen onge veer ter hoogte van de witte palen, tegenover het nimmer afgebouwde viaduct langs de oude rijksstraatweg Den Haag—Amsterdam. Door het afstemmen van het stan daard-type van dit soort motels op cl? smaak en reisgewoonten van de Amerikanen (deel zal worden geno men in de N.V. door de heer F. J. Voight van de Holiday-Inn chaine, welke dit soort, motels ip Amerika en in de toekomst ock in Europa exploiteert) zal het transatlan tische toeristenverkeer de voor- Examencommissie naamste pijler zijn. waarop de ex ploitatie van het motel moet steu nen. Het is daarom, dat van de zijde van de K.L.M, grote belang stelling voor dit project bestaat, zelfs in die mate, dat de K.L.M. (tezamen met de Heinekens Bierbrouwerijen, de Nederlandse Spoorwegen en de heer Voight) zal deelnemen in de N.V. Hotelmaatschappij Leiden. wordt voorzien in een grote vraag naar hotel-accomodatie. ten dele ver oorzaakt door de universiteit (o.a. gastdocenten). Van de zijde van het Ministerie van Economische Zaken en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is men zeer ingenomen met deze vestiging. Zo acht de K. van K. deze bouw o.m. van belang veel belang worden geacht, daar aldus met het oog op de vergaderaccom modatie, welke het motel het Ledryfsleven zal bieden. B. en W. stellen de raad. die a.s. maandagmiddag bijeenkomt, voor om gunstig te beslissen op het verzoek van de N.V. Hotelmaatschappij: ui'- gifte van de grond in erfpacht. Met de erfpachtster. zo delen B. en W. at raad mee, is reeds overeenstem ming bereikt. Het Ingenieursbureau voor Bouw nijverheid (I.B.B.) in Leiden is nauw bij deze bouw betrokken. Dierenbescherming In de gisteravond gehouden leden vergadering van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren traden mevr. B. van Praag-Van Kleef en de heer C. Woudt als leden van het bestuur af. In hun plaats koos de vergadering mevr. D. Stuifzand-Lamboo en de heer W. A. Ragut. Tot leden van dit jaar is belast met het afnemen van de examens tea- verkrijging van de akte van bekwaamheid voor nij verheidsonderwijs N XII zijn be noemd de dames M. A. Busé in Lei den (tevens secretaresse), C. M. Gieskes en J. J. C. de Goede in Oegstgeest, M. Th. Kneppers, V. M. van der Sanden, Th. G. M. Schellings in Leiden en de heren drs. A. H. Bergtak te Wassenaar, drs. F. L. J. Dolle en drs. H. W. J. W. J. Kort- mann in Leiden en mr H. de Jong in Leiderdorp. ADVERTENTIE Leidse behaalt meeste punten Byzantijnse mystiek Dr. H. Hennephof aanvaard- de gistermiddag officieel het ambt van gewoon Leids lector in de Griekse ta*al- en letter kunde en de cultuurgeschiede nis van de Byzantijnse en de nieuwere tijd. Hij hield in het Groot Auditorium een open bare les onder de titel „Deus Fide Humanior, beschouwin gen over de latere Byzantijnse mystiek.'' Er ls een eigenaardigheid in de structuur van de Byzantijnse geest, die bestaat in de spanning tus sen de christelijke aanvaarding der in de dogma's gepostuleerde waar heid, en de Griekse verwondering over het „paradoxon", een verwon dering die iedere oplossing opnieuw tot probleem maakt. Aldus de leiden de gedachte van deze openbare les. Deze ambivalentie in het Byzan tijnse denken is, aldus dr. Hennep hof. bijzonder duidelijk waarneem baar in een laat-Byzantijnse „Handleiding voor de Godzoeker", waarin de ganse mystieke traditie in Byzantium, in haar beide hoofdstro men. haar neerslag vindt. Aan de ene kant is dat de bijbelse of „prak- sche" mystiek, die zich confron teert aan Schrift, traditie en leerge zag, een „mystiek in de schoot van kerk en theologie", welke van de mysbious absolute onderworpenheid in het volgen van een zeer specifiek gedragspatroon vereist en welke ook alleen maar beoefend kan worden in een gemeenschap van (gelovige) gelijkgezinden, om zo tot de in ge nade geschonken vereniging met God te voeren. Anderzijds is dat de „theo retische", door dr- Hennephof als „existentieel" aangeduide my stiek, het God-zoeken van de eenza me, voor wie de praxis zonder con templatie en zelf-reflexie in wezen een absurditeit is. Dr. Hennep hof trok hier een verbindingslijn met Plato, via het gnosticisme, dat van eigen principiële goddelijkheid des mensen overtuigd was, en toont aan. dat deze denkrichting, waar zij niet openlijk in conflict kwam met de orthodoxie (en dan als ketterij ver oordeeld werd), te allen tijde als een onderstroom de spiritualiteit van de Godzoeker in Byzantium heeft beheerst en hem in wezen onaf hankelijk gemaakt van de genade middelen der kerk, zodat de mysti cus van dit type zelfs nauwelijks christelijk in de strikte zin van het woord genoemd mag worden. Dr. Hennephof sprak hierbij geen waarde-oordeel uit, doch duidde wel aan, dat slechts deze aan geen kerk of dogma gebonden houding als de „ware gnosis" (kennis) te beschou wen is, zeker voor de moderne, exis terende, zichzelf bewustwordende Na afloop van de openbare les re cipieerde dr. Hennephof in de ont vangstzaal van de Academie. In de nieuwe expositieruimte van de Rjjnsburgse bloemenveiling .Flo ra' beoordeelde gisteravond een jury het examenwerk van de zestig cursis ten van de bloembindcursus. Het werk was tevens door publiek te be zichtigen. Zowel de cursus als de expositie stond onder leiding van de bloem- sierkunstenaar de heer W. Buurman, die het peil van de gemaakte stuk ken bijzonder goed noemde. De cur sisten waren verdeeld in drie groe pen, maandagavond, dinsdagavond en gevorderden. Zij toonden wat zij er in 20 keer twee uur bij hadden ge leerd. De inzendingen bestonden uit twee verplichte stukken en een fan- tasieontwerp. De uitslagen zijn: maandagcursus: J. P. Lindhout' (73 punten), J. L. van Delft (71.5) en G. Aangeenbrug (67.5) dinsdagcursus: J. Cok (74), mevr. Mevr. R. Delfos-van Klink uit Leiden behaalde met haar werkstuk het meeste aantal pun ten, 76V2. (Foto LD/Holvast) Starkenburg <70> en mej. H. Cok (69); gevorderen: mevr. R. Delfos- Van Klink uit Leiden met 76% punt, F. Kloese (75%) en C. Abeswoude (73%). Nadat de uitslagen bekend waren werden de cursusleiders, de heren W. Buurman (Oegstgeest), H. van den Berg (Wassenaar) en P. Ravensber- gen geschenken aangeboden. Alle cursisten krijgen nog een diploma toegezonden. Ook burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg kwam kijken naar de prestaties van de amateur-bloembtaders. Klaprooscollectanten te gast in Engeland De Britse organisatie van oud-strij ders en oorlogsnabestaanden„The British legion" zal van 28 maart tot en met 1 april gastheer zijn van 23 collectanten van de, door het Neder landse Oorlogsgravencomité jaarlijks gehouden. „Klaprooscolleote". Deze collecte, waarvan de opbrengst het mogelijk maakt dat geregeld nabe staanden van in Nederland gesneu velde geallieerde militairen de graven van hun verwanten kunnen bezoeken, is uniek in de wereld en trekt al van af de instelling ervan grote aandaoht bij onze voormalige geallieerden. Voor het Engelse comité heeft dit geleid tot het initiatief van een tegenactie uit erkentelijkheid. De 33 collectanten, drie uit elke pro vincie door loting aangewezen, ver trekken op 28 maart uit Hoek van Holland. Zij zullen worden onden-ge bracht in een Land ens hotel en van- daaruit verschillende dagtochten on dernemen. Uit Leiden maakt Jan Straver uit de SchubertJaan deze tocht mee en uit Voorschoten mevr. A. v. d. Voort-Koevoets van de Leid- seweg. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal geneeskunde de heren L. de Graaf. Rotterdam: H. A. Holt- kamp, Den Haag: C. A. L. Hoogduin, Leiden: M. N. Ibe (Nigeria; A. H. M. van Leeuwen, Den Hoorn; M. Moerman. Rotterdam; A. E. v. Poel- peest, Alphen aan den Rijn en W Steenks, Den Hoorn; semiartsexa- men de heren J. A. van Raalte, Kat wijk aan Zee en C. V. C. Steenstra Toussant. Leiden; artsexamen mej. E. W. E. Jansen, Noord wijk aan Zee en de heren L. J. J. Kester, Lel den en P. I. M. Schilperoord. Den j Haag: doctoraal Ned. recht de heren E. P. Elink Schuurman. Vlaardingen en G. Simon. Den Haag: kandidaats wis- en natuurkunde de heer F. L. Beker. Oegstgeest: mej. A. M. Ver- steegh. Leiden en de heren R. Benne, Den Haag: W. J. van Blitterswijk; L. V. van Gertenbach: H. C. H. A. van Riel; J. Hartsuiker; H. A. Jor- daan en J. C. van Lenteren allen Leiden: doctoraal wiskunde mej. M. M. R. Vos, Leiden en mej. E. J. Voer man Leiden; doctoraal geologie mevr. E. H. Bisdom-Dedert, Leiden: doc toraal biologie de heer C F. van Beu. sekom. cum laude. Leiden; doctoraal natuurkunde de heren E. Langendijk, cum laude, Leiden; G. J. Prangsma, Voorschoten en E J. de Groot. Lei den. B. en W. vam Leiden stellen de raad voor om aan Vroom en Drees- mann voor het houden van een cam- ptaigshow, vanaf 28 maart t/m 15 juli 1967. in gebruik te geven, een on geveer 1100 m2 groot terrein, gele gen aan de Apollclaan, tegen een vergoeding van f 3000, Geef uw kind de rijke schakering onmisbare voedingsstoffen die iedere Liga bevat, hoog waardige eiwitten, vitamines, mineralen... In Liga woont gezondheid, groeikracht, vitaliteit! Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd de veelzijdige voeding ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Onderdoorgang flat Stationsplein Onder het flatgebouw aan het zuidwestelijk deel van het Stations plein bevindt zich een doorgang, die de verbinding vormt tussen het Sta tionsplein en het openbare par keerterrein achter het flatgebouw In een van de voorwaarden, verbon den aan de overeenkomst, waar bij de bouwgrond is verkocht aan de Stichting tot behartiging van de belangen van het personeel der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, ADVERTENTIE is ten laste van de onderdoorgang en ten behoeve van het vorenvermelde parkeerterrein een erfdienstbaar heid van weg gevestigd. Bovendien heeft de stichting zich verplicht de onderdoorgang te bestemmen tot openbare weg. Ingevolge het bepaal de bij artikel 5, lid 1, der Wegen- wet is daratoe echtre de medewer king van de raad vereist. B. en W, stellen de raad voor om die mede werking te verlenen. Na de bestemming tot openba re wel zal het college na overleg met de stichting voor de onderdoorgang de nodige verkeersmaatregelen ne men. bestaande uit het vaststel len van een stopverbod en een ver bod om fietsen en bromfietsen te plaatsen. Nogmaals de troeph uizen Het was gisteren zestig jaar geleden, dat de heer en me vrouw van Staden in het Stad huis in Leiden in ondertrouw gingen. De heer J. W. van Sta den en Jannetje Hannaart trouwden op 27 maart 1907. „Wat gaat dat gauw. die zes tig jaren", zegt de heer Van Staden nu; „tenminste, als je gezond bent". En dat is het echtpaar. Mevrouw van Staden, 82 jaar, doet zelf nog het hele huishouden. En het ziet er keu rig uit in het huis aan de Kap- teynstraat no. 59, waar het echt paar al ruim dertig Jaar woont. Achter het huis is een tuintje, dat tot op heden door de heer Van Staden zelf weird onderhou den. De heer Van Staden was veertig jaar in dienst bij De Faam als atelier-chef. „Toen wij trouwden", verdiende men zo n 10 tot 12% cent per uur". Hij heetft altijd hard gewerkt om zijn vrouw en drie kinderen zo veel mogelijk te kunnen geven. Maar we hadden nooit kunnen denken dat wij nog zo n oude dag zouden hebben". De kinde ren wonen allen dicht bij en ko men geregeld met de acht. klein kinderen op bezoek. Het geslacht Van Staden gaat zelfs nog een generatie verder met twee ach terkleinkinderen. Wonen in een tehuis voor be jaarden? „Nee hoor, we kunnen goed voor ons zelf zorgen. En we vervelen ons ook helemaal niet". Als man en vrouw niet bezig zyn in de tuin of met het huishouden lezen zij of kijken naar de televisie. „Jammer al leen, dat de programma's de laatste tfjd niet meer zo goed zijn", zegt mevrouw Van Staden. Èn wij lezen altijd het Leidsch Dagblad. Eigenlijk hebben wjj ons diamanten huwelijksfeest niet willen opgeven aan de krant. Maar we vinden het toch wel leuk dat u bent gekomen". Op de foto het echtpaar Van Staden in hun woning aan de Kapteynstraat. Behalve dit bruidspaar heeft Leiden nog een diamanten paar in zyn midden. Het is het echt paar H. Stol-Van Es. dat even eens op 27 maart het diaman ten huwelijksfeest viert. (Foto LD/Holvast) i i ii ii i ii hui i i i ii i ii mi 11 n= ii i ui ui ii i ii ui in mi in nu iiiiiii ii i ii ii ii in i huh 11 in Hiiiii mi mi iiiimi Geachte redactie. Het in Uw blad van maandag 13 maart opgenomen ingezonden stuk van Frans de Beer over de vernielin gen aan de langs de Haarlem mei-weg staande clubhuizen behoeft enige correctie. Ik kan mij de verontwaardiging van de (zeer jeugdige) schrijver heel goed begrijpen. Het is inderdaad om moedeloos te worden als je elk ogen blik wordt geconfronteerd met de zinloze vernielingen aan deze club huizen: ingegooide ruiten, in elkaar getrapte lampen, kapot geslagen meubilair enz. Frahs de Boer is echter niet recht vaardig als hij de bewoners van het ta de nabijheid gelegen woonwagen kamp daarvóór aansprakelijk stelt. Er is geen' enkele aanwijzing in tegendeel zelfs dat de daders daar vandaan komen. Maar al zou achter af blijken dat dat toch het geval is, dan nog mag deze gehele groep mensen daarvoor niet aansprakelijk worden gesteld. Het feit dat zjj een woonwagen bewonen, maakt hen toch |niet vernielzuchtiger dan anderen? j Dergelijke vernielingen komen over- al voor, óók in de z.g. .betere' buur- i ten. Daarom heeft verplaatsing van deze clubhuizen ook geen zin, nog afgezien van het feit dat Juist dit stuk grond vanwege zijn moge lijkheden op verzoek van de pad vinderij, dank zy de medewerking van de Stichting Leidse Jeugdver- blijven, door het Gemeentebestuur ter beschikking is gesteld. Dat de politie niets tegen de gesig naleerde vernielingen kan doen is niet juist. Ik heb regelmatig contact met de politie en ik weet, dat men daar alle moeite doet de daders op te sporen. Uit het feit. dat de daders niet direct gegrepen kunnen worden, mag men nog niet afleiden dat de politie niets doet of kan doen. Overigens hoop ik dat de daders, door de publiciteit die hun balda digheid nu heeft gekregen, mogen gaan inzien dat zij een stuk jeugd werk ernstig benadelen, zoals niet onmogelijk maken. U dankend voor de plaatsruimte, namens de leiding van de Ewout Joppensz-groep, B. J. 't Jong, groepsleider Witte de Withlaan 18 Oegstgeest. (Discussie gesloten)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3