LEIDSCH DAGBLAD Beslissend gesprek over de formatie Bezwarend getuigenis tegen Clay Shaw AUTO PARADE occasion akfie Auto Bierman FRACTIELEIDERS BIJ BIESHEUVEL A.R.-spijtstemmers Vietcong beschiet cle V.S.-basis Danang Prinses Benedikte (22) gaat trouwen Economie herstelt zich weer (3ud Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 MAART 1967 No. 32128 jirecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (b|| vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze parlementaire redactie) Formateur Biesheuvel zou anmiddag om half vijf in het linisterie van Landbouw een espreking hebben met de ractievoorzitters van de KVP, WD, de ARP en de CHU. Ua&r wordt aangenomen zal dit sprek gaan over het resultaat van eerste fase van de arbeid van de imateur. Deze eerste fase bestond het afwegen van de wensen en mogelijkheden, zoals de forma- r die voor zijn verantwoording ^ent te kunnen nemen. Afwegen het begin van de formatie mr. Biesheuvel van de vier erevoorzitters de wensen en de langens op tafel inzake de verde- van de departementen over de partijen en de personele bezet- van de ministeries. Met het af in van deze wensen is hij de af- jopen dagen bezig geweest. Eet proces heeft langer geduurd men verwachtte. Mr. Biesheuvel vorige week donderdag dat hij indag reeds de eerste kandidaat- Dlsters hoopte te ontvangen. Uit bezoek van de fractievoorzitters t dat hü aan deze fase nog Innaai niet is toegekomen. In Den wordt aangenomen dat het ge- irtk vanmiddag een beslissend ka- rter zal dragen. LEVENSLANG OOR „MONSTER VAN GALICIE" )e rechtbank in Bremen heeft gis- de 45-jarige Philips Mensin- die als SS-bewaker in de wigarbeiderskampen in Droho- Boryslaw bij de gevangenen was als ,het monster van ilicië', tot levenslange gevangenis- veroordeeld. Mensinger, voormalige bakkersknecht uit urath bij Karlsruhe, werd schul- bevonden aan acht moorden. De- acht slachtoffers allen joden der wie een kind van 13 jaar cd. De rechtbank kwam tot de ïclusie dat Mensinger niet in op- acht handelde, maar uit rassehaat. Het ministerie van Cultuur Recreatie heeft bijdragen toe- aan "particuliere boseige 'ren, die hun bossen open willen ellen voor het publiek. Deze 'en zullen kenbaar zijn aan groen schildje aan de ingang ■et in witte letters de aankondi gt „opengesteld"gevolgd door 19 toe algemene voorwaarden. WEERBERICHT Westelijke wind K.N.M.I. in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Wis- id bewolkt met hier en daar een Matige tot krachtige, langs de Jtóenkust wellicht tijdelijk harde "Uke wind.. Minder zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 MAART op: 6.45 uur; onder: 18.45 uur. op: 8.35 uur; onder: -.- uur. "Swater in Katwfjk te 6.10 en 25 uur, laagwater te 2.02. en 14.25 nummer bestaat alt 18 pagina's In de Anti-Revolutionaire Partij voelen elf jongeren zich op het moment bijzonder onbehaaglijk. Ze zijn verontrust over de voorkeur die aan een samenwerking met de liberalen wordt gegeven. De „raad van elf" heeft daarom een open brief aan het centraal comité van de A.R. gezonden, waarin protest wordt aangetekend. „Wij hebben op 15 februari op de A.R. gestemd, maar voelen ons nu „spijtstemmers De briefschrijvers vinden, dat hun knelpunten partij er om bekend staat, dat zij handelt naar haar woorden. .Dit maal sprak zij goede woorden, die samengevat kunnen worden in de leuze „evangelische radicaliteit". De verwachting was daarom, dat de AR na de verkiezingen in elk geval serieus contact zou opnemen met anderen, die ook een radicale aan pak wensen van de verdeling van de welvaart in de wereld en van de Discontoverlaging van 5 naar AVz pet. De Ned. Bank «heeft met ingang van heden haar officiële wisseldis conto verlaagd van 5 tot 4 Hierdoor zyn de discontotarieven teruggebracht tot het niveau, dat gold gedurende de periode juni 1964 tot mei 1966. Tevens heeft de bank onder hand having van de vastgestelde nonnen voor de toelaatbaar geachte krediet expansie, het bankwezen voorshands ontheven van de verplichting tot het aanhouden van de renteloze deposi to's bij overschrijding van de norm voor de kredietverlening aan de private sector. De rentetarieven van de Ned. Bank zijn met ingang van heden woens dag 15 maart als volgt vastgesteld: wisseldisconto 4%%, promessendis- conto 5%, rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen: voor particulieren 6% en voor ande ren 5%. (Voor commentaar zie men pag. 15). Shinwell treedt af als voorzitter Labour-fractie De populaire 82-jarige „Manny" Shinwell, de kleurrijkste figuur in het Lagerhuis en laatste der vetera nen, heeft besloten aan het einde van deze maand als Labours fractievoor zitter af te treden. Hü gaat beslist niet heen wegens zün leeftüd want de vitale ex-bokser en politieke vechtjas toont nog weinig sporen van ouder dom. Shinwell verwekte onlangs in de fracties grote opschudding wegens zijn misnoegen over Eng elands plan nen tot aansluiting bü de EEG. Shin well is daarvan een der felste tegen standers. Hü heeft ook een lange vete met Richard Crossman, de leider van het Lagerhuis. Shinwell kan zich niet verenigen met de verzachting van de fractiediscipline waartoe in novem ber van het vorig jaar Crossman in overleg met premier Wilson had be sloten. De mildere houding tegenover de afvalligen lijkt in lijnrechte tegen spraak met Wilsons recente donder rede waarin hij hen met de banblik sem bedreigde. De uitbarsting van de premier was echter hoofdzakelijk het gevolg van het feit dat rechts en centrum in de partij een spontane contrarevolte hadden ontketend om dat de loyalisten niet langer als vei lige dekmantel voor de recalcatranten van links wilden dienen. Wilson trachtte daaraan hardhandig 'n ein de te maken aan de door hem zelf mede veroorzaakte chaos toen hij links ruimer armslag gaf. De explosieve Shinwell is zelf disci plinair uiterst moeilük te bedwingen. Maar deze sympathieke oud-minister, die politiek weinig meer betekent, hoewel hü het Wilson nog lastig ge noeg kan maken, kan in het Lager huis een potje breken. Bourguiba ziek President Bourguiba van Tunesië moet op advies van zün artsen enige weken rust nemen, zo is vandaag in een communiqué bekendgemaakt. Van betrouwbare züde werd verno men dat de 63-jarige Tunesische pre sident gisteravond last van zün hart had gekregen maar dat zyn toestand vanochtend bevredigend was. In het communiqué werd gezegd dat Bour guiba een inzinking had die gepaard ging aan pyn in de borst. 5 ziekte trof het Tunesische staatshoofd aan de vooravonden van een staatsbezoek van vyf dagen van de president van Mauretanië aan Tunis. eigen samenle ving. Dat is niet gebeurd'. Het gaat bij de formatie, zeggen deze elf, niet meer om offers, die ge bracht zouden moeten worden voor een rechtvaardige samenleving, maar om relatieve bezuinigingen. Het was een mooi plan: een belasting speci aal voor ontwikkelingshulp. Wij vra gen ons nu af of dit voorstel tij dens de kabinetsformatie zelfs maar genoemd is Wel horen wij nu spre ken over verminderen van het aan tal goedkope woningen. Is dit een realisering van de leuze: ,De AR voor kleinen verdrukten?' Waarmaken De jongeren hekelen de huidige mentaliteit ten opzichte van de ka binetsformatie. „Evangelische radi caliteit, zoals voor en tüdens de verkiezingsstrijd door de AR-voor mannen werd verkondigd, krygt haar gestalte niet in het maken van ra dicale plannen, maar in het waarmaken van die plannen. Wij staan versteld, dat de AR nu zonder meer een kabinet wil gaan aanvoe ren, waarvan iedereen kan zien dat de radicale gezindheid eraan ont breekt. En op die gezindheid komt het aan. Temeer wanneer er geen gedetailleerde afspraken worden ge maakt Wij vrezen nu dat wer kelijke vernieuwing ook niet van de AR zal komen. Dit schrüven wij nu opdat de AR zich duidelijk rea liseren waarom velen op haar hebben gestemd'. Dit schot voor de boeg wordt af gevuurd door B. de Gaay Fortman (zoon van de hoogleraar) P. J. Bou- kema (lid centraal comité), G. A. de Bruyne, J. P. Feddema, L. de Graaf (wordt maandag verbondsbestuur- der van het CNV), D. Th. Kuiper (Arjos), J. de Jonge, A. van Noord, J. van Putten, J. J. P. Verburgh en W. in 't Veld. Minister Klompé had giste- I schijnlijk advies uit over bepaal- ren in het ministerie van Land- de ministeriële kandidaten van bouw een uitgebreid gesprek met de KVP. de formateur. Zij bracht waar~ I Guerrillastrijders van de Vietcong hebben vanochtend vroeg de grote Amerikaanse luchtmachtbasis Da nang die ruim 600 km ten noorden van Saigon ligt, met granaten be schoten. Zü gebruikten hiervoor weer de nieuwe en krachtige Sowjetrussi- sche raketwerper, waarmee doelen op een afstand van 8 km getroffen kun nen worden. Binnen drie weken heb ben de guerrillastrüders nu twee aan vallen op de luchtmachtbasis ge daan. Een aantal vliegtuigen werd beschadigd. Volgens een Amerikaan se militaire woordvoerder zün eraan Amerikaanse kant negentien gewon den gevallen. Een bewapende Vietcong-vissers- boot heeft gisteren een fel gevecht geleverd met drie Amerikaanse ma rinevaartuigen voor de kust van Viet nam. Het schip liep na enige tijd op de kust. waar het explodeerde. Een Amerikaans patrouillevaartuig liep wat schade op. Het Vietcongschip bleek wapens, munitie en uniformen aan boord te hebben. De ontbladering van de rimboe in Vietnam heeft de VS tot dusver 50 miljoen dollar gekost. Men verwacht dat de kosten tegen juli 1968 geste gen zullen zün tot ongeveer 100 mil joen dollar Dit is gisteren meege deeld door functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Defensie. De ontbladering geschiedt met che mische middelen. Men wil ermee be reiken dat de guerrillastrüders van de Vietcong zich niet meer zo ge makkelijk kunnen verbergen. Er be staat geen gevaar vcor mens, dier of gewas. DE MOORD OP KENNEDY De Amerikaan Perry Russo heeft gisteren in New Orleans de zakenman Clay Shaw geïdentificeerd als één van de drie man nen die hij indertijd plannen over een moordaanslag heeft horen bespreken. Russo, een 25-jarige verzekeringsagent uit Baton Rouge in Louisiana, is een getuige voor officier van justitie Garrison, in diens onderzoek naar een vermeend komplot tegen het leven van president Kennedy. Tot dusver is de zakenman Shaw de enige die in verband met dit komplot gearresteerd is. Y oor onderzoek Russo legde zijn voor Shaw bezwa rend getuigenis af tijdens een door drie rechters geleid vooronderzoek, waarop bepaald zou worden of Shaw in voorarrest moest blijven. Met Duitse prins Prinses Benedikte van Denemar- j ken. wier geboorte tijdens de Duitse bezetting door de verzetsbeweging met 21 bomexplosies werd begroet, gaat trouwen met een Duitse prins. Nadat het hof in Kopenhagen on verwachts de verloving van de 22- jarige prinses met de 32-jarige prins Richard zu Sayn-Wittgenstein-Ber- leburg had bekendgemaakt, ver scheen het paar gisteravond op een informele bijeenkomst in het paleis Amalienborg voor journalisten en fotografen. Op deze ontvangst die tien minu ten duurde, mochten geen vra gen worden gesteld. Volgens hofkrin gen zou de koninklijke familie vre zen, dat de verloving wellicht anti- Duitse reacties oproept. De verloving is nog niet officieel, omdat eerst het parlement om toestemming moet worden gevraagd. Prinses Benedikte is de tweede van de drie dochters van Koning Frederik en Koningin Ingrid. Haar jongste zuster Annemarie is getrouwd met Koning Constatijn van Grieken land- Haar oudste zuster kroonprin ses Margrethe, gaat trouwen met de Franse graaf de Monpezat. Prins Richard is werkzaam aan het Westduitse ministerie voor Bosbouw. Zün moeder, de uit Zweden afkom stige prinses Margaretha, is een jeugdvriendin van Koningin Ingrid. Behandeld werd de bewering van Garrison, dat Shaw, Lee Harvey Os wald volgens de commissie-War ren de enige moordenaar van Ken nedy en David Ferrie de voor malige piloot die op 22 februari dood in zijn woning in New Orleans werd aangetroffen nadat hü door Garri son als belangrüke getuige in zijn onderzoek was genoemd in sep tember 1963 ten huize van Ferrie over een moordaanslag op de presi dent hadden gesproken. Russo verklaarde aanwezig te zün geweest bü dit gesprek, dat plaats vond na een feestje bü Ferrie- Hü zei zich de namen van de drie an deren aanwezigen te herinneren als Ferrie, „Leon Oswald" en „Clem Bertrand". Op de vraag van de rechters, „Bertrand" te identificeren, stapte Russo achter Shaw en hield zyn hand boven diens hoofd. co te landen c land niet meex ten, omdat het nieuM moordaanslag inmiddels zou zün, aldus Russo. Lezing Kruisvuur Russo verklaarde voorts het bewuste gesprek: „Dave Ferrie nam het initiatief tot het gesprek. Terwül hy op en neer liep, praatte hy tegen Bertrand en Oswald Ferrie zou volgens Russo o.a. gezegd hebben: „By een moordaan slag zou gebruik moeten worden ge maakt van manieren om de aan dacht af te leiden". Ook zou Ferrie, volgens de woorden van de getuige, de moodzaak van „kruisvuur uit drie hoeken" by een moordaanslag op de president hebben aangeduid. By een dergelyke moordaanslag zouden, volgens de aangehaalde woorden van Ferrie „drie personen of tenminste twee" betrokken moe ten worden. Ferrie betoogde dat één van de drie betrokkenen „afleidings- schoten" moest afvuren, terwül de andere twee „gericht vuur" zouden geven, zo verklaarde Russo Op de vraag van Garrison, of Fer rie over wapens had gesproken, zei Russo: „Hij had het over geweren". Ook had Ferrie over „mogelükhe- den tot ontsnapping" gesproken, al dus de getuige, „hy had twee voor stellen uitgewerkt. Ferrie zei dat zy naar Mexico zouden gaan, daar (het vliegtuig) zouden tanken en dan door zouden vliegen naar Brazilië, of rechtstreeks naar Cuba zouden vlie gen". „Hy had het over de risico's die verbonden waren aan het naar Cu ba vluchten", zo vervolgde hü. Vol gens Russo was Ferrie bang dat zy daar neergeschoten zouden worden, omdat niemand wist wie zü waren. „Bertrand" betoogde daarop dat zü, als zü zouden trachten in Mexi- Ferrie wilde ook dat alle drie de samenzweerders zich op de dag van de aanslag in het openbaar zouden vertonen, zo beweerde de getuige. Ferrie zelf wilde die dag een lezing houden op het college van zuidoost- Louisiana, iets wat hü al eerder voor verschillende verenigingen in en om New Orleans had gedaan. „Bertrand zei dat hü op zakenreis zou gaan voor zün firma", verklaar de Russo. Op de vraag van Garisson waarheen, antwoordde hü „de west kust". Ferrie heeft indertüd In een ver hoor door de federale autoriteiten in verband met de moord in Dallas ver klaard dat hü op de dag van de moord voor het gerechtshof in New Orleans met politiefunctionarissen had gesproken. Shaw bevond zich volgens eigen zeggen op 22 november 1963 op za- kenbezoek in San Francisco. Russo identificeerde ook „Leon Oswald" als Lee Harvey Oswald, waarmee hü de tweede getuige is die heeft bevestigd dat Ferrie Oswald kende. De 54-jarige zakenman Shaw. het middelpunt van dit gerechtelük vooronderzoek, werd op 1 maart ge arresteerd en later op een borgsom van 35.000 gulden op vrüe voeten ge steld. De rechtszaal waar het verhoor plaatshad werd door ruim 50 agen ten bewaakt. ADVERTENTIE Indruk na de voorjaarsbeurs (Van onze Utrechtse correspondent) De economie is zich aan het her stellen. Dat is de indruk na de Utrechtse voorjaarsbeurs, die giste ren is gesloten. De beurs heeft voor ongeveer 70 procent van de deelnemers aan de niet al te hoog gespannen verwach tingen voldaan. Het bezoek echter liep in vergelyking met '65 niet on- aanzienlük terug. Het kwam op t niveau van de bouwbeurs van 1962. Exacte cüfers over bezoekersaantal len verstrekt de jaarbeurs nooit. Maar over de kwaliteit van het be zoek heerst over het algemeen tevre denheid. Onder kwaliteit wordt in dit verband verstaan de mate, waarin een deelnemer aan een bezoeker iets heeft. De jaarbeursdirectie zelf ziet in ds Nederlandse economie van het ogen blik duidelijke stabilisatietendensen. De koopkracht is echter onvermin derd. met name in de consumptievs sector, waar het kwaliteitsprodukt voortdurend terrein wint. Weinig verwondering wekt het, dat in de sector bouwmachines doorgaans slechts matige resultaten werden be haald. Zeer goede zaken werden veel al gedaan in gouden en zilveren voorwerpen en in de speelgoed-, feest- en kerstartikelen. In nationaal-economische zin ver taald, zei algemeen directeur, drs. J. H. D. van der Kwast gisteravond over de resultaten, dat hü de toekomst van ons land met een gematigd optimis me tegemoet ziet. Hij meent dat het dieptepunt in onze economie ls ge passeerd en dat de expansie zich tegen het eind van dit jaar of begin volgend jaar zal herstellen. Hij gaat er daarbü vanuit, dat er een regering komt die de tering naar de nering zal zetten en de lagere overheden in toom weet te houden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wat een kans voor U Uw eigen auto voor weinig geld donderdag a.s. 1822 uur vrijdag a.s. 1022 uur zaterdag a.s. 1022 uur. DAF, V.W., SIMCA, enz. euwo (Advertentie) B. Bruining 1 maakt bekend, dat zijn pho- I tographisch atelier bij de I voormalige Heerenpoort door I I verbouwing tijdelijk gesloten i i wordt, en wel van den 18den 1 tot den 30sten dezer maand. Leiden 13 Maart 1867. Omtrent Duitschland loo- pen te Parijs allerlei praat- I jes. Men meent dat Zuid- 1 Duitschland zich bij Pruissen I jjj zal aansluiten. Sommigen zeggen dat men de procla- I matie van een Duitsch kei- zerrijk te wachten heeft, enz. s

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1