Boer kon eigen anto amper terugkrijgen WEST NED. SYMFONIEORKEST SPEELDE IN VOORSCHOTEN Mej. het W. C. Wientjes verlaat onderwijs na 46 jaar BRIDGECLUB SANS ATOUT Familieberichten Feestprogramma van Oranjevereniging in Zoeterwoude-dorp Gezin leefde boven beerput 0JSDAG 15 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD nderwijzeres reformeerde aan Voorschotense school Klein arsenaal aan universiteit van Madrid Een klein arsenaal ontplofba re stoffen is ontdekt in de faculteit voor natuurkunde en scheikunde van de universiteit van Madrid, aldus het semi-officiële persbureau. Er werden 150 geweerpatronen kaliber 7.62 ge vonden in de kast van de student Roberto Dup, die aangehouden is voor ondervraging. De deken van de faculteit had opdracht gegeven de kasten van de leerlingen van een muziekgroep te onderzoeken na een tip dat in die kasten behalve muziekinstrumenten ook ontplofbare stoffen bewaard werden. Behalve minutie, aldus Ci- fra, werden twee revolvers gevonden. Een grondig onderzoek van alle kas ten leidde tot de ontdekking van pro- Chinese communistische propagan da, marxistische boeken en ander on dermijnend materiaal dat tot doel had het normale leven aan de universi teit te verstoren. (6 jaar voor de klas te hebben stond gisteravond mej. W. C. |es op het toneel van het Cul- Centrum in Voorschoten, waar theid nam van ouders en leer- ran de gereformeerde school Wijngaardenlaan, in verband N Oh bereiken der pensioengerech- en van dank en waardering gesproken door wethouder [lestra namens het gemeente- Voorsohoten, inspecteur ippers namens de onderwij sin- de heer H. Goedhart, voor- het schoolbestuur. Ge- ten, aangeboden door ouders, oud-leerlingen, waren Hare dankbewijzen. VOORSCHOTEN Ml ringwedstrijden EHBO ^Voorschoten worden vrijdag- kringwedstryden gehouden E.H.B.O in opdracht van ingbestuur. In het Cultureel m nemen ten minste tien af- n uit de kring Leiden van de met een ploeg deel. De win- an deze wedstrijden komt uit provinciale wedstrijden, die in worden gehouden. en eede prijs voor toneelgroep LI™ ftyd. ït toneelgroep Voorschoten heeft n a lomen aan een fragmenten jd e werd georganiseerd N.A.T.U. Leiden. drie afdelingen: de be de jeugd tot 25 jaar en de Erden. De toneelgroep Voor deel iri de klasse ge- den. Opgevoerd werd g n nt uit ,Een hete van Fed. Willis. De regie wac den van de heer M. van Toorn, ld werd in de toneelzaal It Minerva in Leiden. De to- :ep Voorschoten won een prijs, bestaande uit een tro- een houten sokkel. I. laat brandweer uitrukken iravond werd voor de brand- poot alarm gegeven. Een tekende zich af boven ormalig Marine Opkomst Cen- tn in verband met de houten ^Oen ter plaatse rukte de eer van Voorschoten met 2 uit. De brandweer was snel aankomst moest de brandweer twen dat de B.B. hen voor want de Voorschotende Be- icti ning Bevolking was reeds het het blussen. Na onderzoek dat de B.B. de brand ook zelf eroorzaakt in verbapd met een gebi Hg. De afscheidsavond werd omlijst door een feest verzorgd door de leer lingen van de school. Mejuffrouw W. C. Wientjes begon in 1921 haar loopbaan als onderwij zeres aan de Christelijke Nationaie School te Wilnis. In 1930 kwam zij naar Voorschoten als onderwijzeres aan de protestants-christelijke school aan de Sahoolstraat, thans Gevers Deynootschool geheten. Na de oprichting van de gerefor meerde school in 1932 ging ze met een deel van het personeel van de Schoolstraat over naar de Wijngaar denlaan. Juffrouw Wientjes is ruim 36 jaar in Voorschoten werkzaam zo dat zij niet alleen veel schoolkinderen kent, maar ook moeders, die bij haar in de klas hebben gezeten. De laatste jaren liet haar gezond heid wat te wensen over waarom zi) niet meer dagelijks voor de klas De uitslagen van de par en wed strijden luiden: Groep Zwart: mej. v. d. Zeeuw—w. d. Zeeuw 574 (6)? echtpaar v. d. Drift 592 (4); echtpaar Brakel 637 (2): echtpaar Bernard 493 (10); Stikvoort v. d. Star 665 (1); echtpaar Vissers 566 (7); ElingSlegtenhorst 601 (3); dames Stikvoort v. d. Leeuw 582 (5); mevr. den Dekker de Jong 545 (8); Plula Lau 505 (9). Groep Rood: dames v. d. Heuvel 425 (5)Dubbelaar Jonkers 444 (3) Wendt>—Meiboom 396 (7)Mollema— v. Ingen Sohenau 398 (6); Kop—mej. Bruné 492 (1); v. d. Oever—Rijns- burger 485 (2)dames Kengen— Vlaardingenbroek 383 (8); echtpaar de Koning 433 (4). De heer W. Laurs uit Voorscho ten slaagde aan de Ned. Economische Hogeschool In Rotterdam voor het kandidaatsexamen economische we tenschappen. Tot lid van de examencommissie handelswetenschappen m.o. en boek houden m.o. 1967 is benoemd drs. H. W. Jansen uit Voorschoten. Tot voorzitter en lid van de re gelingscommissie voor de staatsexa mens voor de danskunst 1967, is be noemd de heer C. L. van Baaren uit Oegstgeest. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Rutger Johan, zoon van SnowBuurman, Amsterdam; Ma rianne Petra, dochter van Harren- steinDe Bas, Bussum; Annet Mar- greet. dochter van Van Schreven Tuinzing, Appingedam; Jacoba, doch ter van Van GastelJansen, Delft. Getrouwd: H. L. Wolff en J. Mul der, Wassenaar; C. Landheer en Lu cia S. van der Drift, Amsterdam; J. J. Borgman en Gé J. Geveke, Am sterdam. Overleden: Antoon Gereard Bal vers. 53 j., Tilburg, Dirk Kruimel. 90 j., Zeist; Karei Peter Maria Mercx, 59 j., Amsterdam; Lyntje Hendrika van Yperen. 63 j„ Vlaardingen; Bas- tiaan Bouman, 62 j., Breda; Jan Jo hannes Metz, Rotterdam; Jan van Gemert, 65 j., 's-Gravenhage; Clara Anna VerschoorNo wak, 80 J., Rijs wijk. De voorzitter van het school bestuur, de heer H. Goedhart, biedt de scheidende onderwijze res, mej. W. C. Wientjes, een ge schenk aan. (Foto LD/Holvast) Meisje door groep jongens aangerand Enkele Jongens hebben zich gister avond in een portiek aan de De Heemstraat in Den Haag vergrepen aan een vijftienjarig meisje. De poli tie heeft vier Jongens aangehouden, die door het meisje werden herkend als de knapen, die hierbij waren be trokken. Het meisje, hulp In de huishouding, wandelde met een hond van de die renkliniek aan de Wesselstraat via de Kempstraat en het Hobbemaplein in de richting van haar ouderlijk huis. Op de hoek van het plein en de De Heemstraat werd zy door een aantal Jongens omringd, die haar insloten en de straat in duwden. Toen het meisje gilde, werd haar een hand op de mond gelegd en haar toegebeten, dat ze stil moest zyn. De hond had den de jongens met een stok wegge jaagd. Verderop ln de De Heemstraat werd het kind een stenen buitentrap van een portiek op geduwd. Daarbij kreeg het meisje hoofdletsel. In het portiek werd zij op de grond geduwd en haar bril afgenomen. Terwijl zij werd vast gehouden vergreep een van de jon gens zich aan haar. Een tweede po ging werd verijdeld doordat het meisje begon te gillen, waardoor de bekend na de komende feestelijk- Jongens op de vlucht werden gejaagd Een burger kalmeerde het meisje en waarschuwde de politie. Korte tijd later wees het meisje de politie in de Rozenburgstraat vier Jongens aan, die zy herkende als le den van de groep, die haar dwong mee te gaan. Het waren een 16-ja- rige fabrieksarbeider, een evenoude loodgieter, een 17-jarige piccolo en een 17-jarige varensgezel. Enkelen van hen waren bekenden van de po- litie wegens geweldsdelicten. De jon- i 'ces*cHjkheden op Koninginnedag gens zijn ingesloten. Zij ontkenden zu"en zo eenvoudig mogelijk worden iets met het misdrijf te maken te I ffehouden. Voorgesteld werd om by hebben. de komende blijde gebeurtenis in het Het meisje heeft de jongens her- prinselijk gezin de kinderen van de kend aan de kleding. Het onderzoek kleuter- en la geer scholen op be- duurt voort, daar het mogelijk is, dat schuit met muisjes te tracteren. In- het groepje uit meer dan vier jongens middels is ook verhoging van de sub- heeft bestaan. sidle by de gemeente aangevraagd. Het meisje is onder doktersbehan- doch hierop is nog geen goedkeuring deling gesteld. ontvangen. (Van onze Groningse correspondent) Een Groningse familie met een 3- jarige kleuter heeft maanden lang geleefd boven een steeds hoger stijgende beerput. Dit ontdekte de 29-jarige Jan Steenhuis, die op zoek naar de steeds penetrante geuren in zijn woning de vloer openbrak, om dat hij er een dode kat vermoedde. Een afgezaagde plank deed hem echter kokhalzen. TVintlg centime ter beneden hem kolkte een drab bige zwarte massa, die wanneer zijn buurman het toilet doortrok heftig in beweging kwam. Een vluchtig onderzoek leerde hem. dat en dat moet al vele maanden het geval zijn geweest een breuk in diens toilet ervoor zorgde, dat alle faecalien rechtstreeks onder het huis van timmerman Steenhuis te recht kwam. .Eerst daohten wij nog dat het de kachel was, die zo slecht trok, maar toen wij die schoon maakten en de lucht bleef en daarnaast ook de planten hun bladeren lieten val len werd het zaak achter de oorzaak te komen', aldus mevroue Steen huis, die haar dochtertje op advies van de huisarts naar elders heeft overgebracht. ,'s Nachts slapen wij hier nog wel', aldus mevrouw Steenhuis, ,maar wel met alle ra men en deuren open'. De G.GD. reageerde alleen met te zeggen, dat volgens voorschrift alle klachten schriftelijk moeten binnen komen. Dus ook deze, ondanks de letterlijk en figuurlijk stijgende nood. Ook de bouwpolitie kan voor lopig weinig beginnen: via B. em W. wordt er nu een verzoek aan de huiseigenaar gestuurd de zaak in orde te maken. Maar deze heeft daarvoor vier weken de tijd, zodat de kans dat de woning langzaam on- derstroomt wel zeer groot is. Na diefstal en oplichting De officier van Justitie by de rechtbank in Arnhem eiste gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen een 29-jarige Arnhemse autospuiter, die wegens drie feiten terechtstond, namelijk autodiefstal, oplichting en afpersing. Het geval van de afpersing was merkwaardig. Verdachte had name lijk een auto gestolen van de zoons van boer Bus uit Etten. Deze jonge lui waren wezen dansen in Etten en gebruikte even een croquetje uit een automatiek. Terwijl zij de cro quet jes aten zagen zy de auto wegrij den met verdachte aan het stuur. Enkele dagen later belde verdachte de oude boer op met de mededeling dat hij zijn auto zou kunnen terugkrij gen tegen betaling van 300 gulden. Zou de boer de politie op de hoogte stellen, dan was het een klein kunst, je voor verdachte of voor zijn vrien den i hij zei relaties te onderhouden met de Amsterdamse onderwereld» de boerderij in brand te steken. Vol gens afspraak ontmoette de boer in Arnhem verdachte, betaalde driehon derd gulden en ontving de medede ling, dat ergens in Velp de auto ter beschikking zou staan. De boer reed er met een taxi heen. zag de auto tussen andere tweedehandswagens staan, en omdat hij over een reserve- sleuteltje beschikte reed hij met de auto die hij dus voor zijn eigendom Lezing Oudheden Nieuwe gegevens over de oudste geschiedenis van aanzag, weg. Vervolgens kreeg hij niet geringe moeilijkheden, want het bleek, dat verdachte de auto inmid dels aan iemand anders had ver kocht. Er moesten advocaten aan te pas komen om te bewijzen dat hij de wettige eigenaar was. Het kente kenbewijs was namelijk in handen gekomen van de „nieuwe eigenaar". Nauwelijks ontsnapte de boer aan de beschuldiging, dat hij zijn eigen auto had gestolen. Verdachte zou voorts een auto heb ben meegenomen van een autozaak in Arnhem met de bedoeling deze te kopen. Hij intimideerde een jonge verkoper, maar kwam nooit terug en er is ook nooit een afrekening ver richt. De officier zag ten opzichte van verdachte geen gunstige aspec ten, maar de raadsman, mr. J. G. Dcmmering, meende dat in stryd met de opvattingen van de reclassering er misschien nog wel mogelijkheden zijn voor de verdachte. Uitspraak over een week. de Kelten Onder voorzitterschap van de heer Jac. v. d. Geest hield de Oranjever eniging in Zoeterwoude-dorp de jaarvergadering, waarvoor een ma tige belangstelling bestond. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat de vereniging een batig saldo heeft van f 184,87; een gunstig resultaat gezien de vorige jaren. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. van Gent en W. Bohe- men herkozen. Minder vlot verliep het kiezen van een voorzitter. Nie mand bleek voor deze functie be langstelling te hebben. Tot slot be sloot voorzitter Jac. v. d. Geest voor. lopig aan te blijven. Wel maakte hy heden geen ambitie voor deze functie te hebben. Als nieuwe commissaris- werden de heren N. v. d. Akker, van Dekken en J. Zandbergen Het voorlopige programma feestelijkheden werd als volgt vast gesteld: 28 april kaartavond; 29 april volleybaltoernooi, feestmiddag voor de kinderen en 's avonds een bal voor tieners; 1 mei: zanghulde. kinder spelen, puzzelrit voor meisjes, voet baltoernooi met 8 clubs, gekostumeerd voetbal, diverse andere spelen en een wielerwedstrijd. Tenslotte een lam pionoptocht en wellicht nog een bal voor ouderen. Over de dodenherden king zal even ens nog worden be. Eenvoudig volgens werden de plannen «vat betreft Koninginnedag en de dodenherdenking besproken. De Voorhorst prachtig in Haydn ÏGERLIJKE STAND LEIDEN j# i Mourik; Marleen, d. v. D. van »rt en M. Meijer; Tablta Do- Lucla Maria, a. v. J. T. Blok Jansen; Slgrld, d. v. F. J. - va F H Langeveld* Petra, d J. Brusche en F. H. Langeveld; J. M. DTonkers; Catharlna W. Nagtegaal; Marietta Jo- d. v. R. A. M. van Kesteren A. Huguenln; Anna Janetta. C. Plerhagen en H. J. Ruimer- W0I( Alexander, z. v. L. I. H. Sohlp- KJ* Hobbelen en J. M. Harde- GETROUWD De Culturele Commissie van de Voorschotense Herv. Jeugdraad heeft het gisteren bijzonder getroffen met het Westnederl. Symfonie Orkest (maar waar was de jeugd?). Dit orkest heeft puik gespeeld, met kennelijke vreugde, misschien ivel om de uitgelezen akoestische voordelen van de Herv. Kerk. Want hoe vaak zetelt dit orkest niet in gymnastiek- en laaggezolderde toneelzalen of in verouderde vereni gingsgebouwen? Eerste fruitbomen reeds in bloei In Zeeland staan de eerste fruit bomen in bloei. Het zijn de vroege pruimen, waarvan de bloemknoppen zijn opengegaan. Dat is op een heel vroeg tijdstip. De ontwikkeling van de knoppen der overige fruitsoorten is overigens ook reeds zodanig gevor derd, dat verwacht mag worden dat er dit jaar sprake zal zijn van een vroege bloei. Het duurt echter nog wel enkele weketn voor er sprake zal zfjn van het begin van de bloei op grote schaal ln het Zeeuwse fruit- land. De vroege pruimen namen vroeger een vrij belangrijke plaats ln, maar nu Is deze teelt niet meer van bete kenis. Slechts hier en daar in de dere centra treft men deze bomen Graven en burchten van adellijke geslachten en hun betrekkingen tot het Middellandse-Zeegebied. Over dit onderwerp sprak prof. Wolfgang Klmmig uit Tubingen gisteravond in de serie lezingen van het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden In de laatste Jaren zyn door suc cesvolle opgravingen ln het gebied ten Noord-Westen van de Alpen (Zuidwest-Duitsland, Noord-Zwitser land en Oost-Frankrijk) tal van nieuwe gegevens aan het licht geko men over de oudste geschiedenis van de Kelten. Bekend is nu. dat in de I zesde en vijfde eeuw voor Christus aanzienlijke adellijke geslachten tussen de bovenloop van Seine en Donau op versterkte burchten woon den. Om die burchten heen lagen de grote grafheuvels van de burchthe ren .Deze bevatten dikwijls zeer rij ke graf gif ten. Twaalf opgravings campagnes op de Heuneburg aan de boven-Donau hebben belangrijke ge gevens opgeleverd over de aan leg van zulk een Keltische burcht. Uit vondsten uit de burcht en uit de grafheuvels bleek duidelijk, dat de bewoners levendige handelsbetrekkin gen onderhielden met de Grieke ko lonies in Zuid-Italië. Tal van kost bare voorwerpen werden langs de Rhone en Saone zowel als over de Alpenpassen naar het Noorden ver handeld, vooral Griekse vazen, bron zen vaatwerk, snijwerk ln ivoor, tex tiel en wijn. Ook op de kunst en de I bouwtechniek van de Kelten ls in- vloed uit het Zuiden duidelijk aan te tonen. Dat het hier om vroege Kel- ten gaat blijkt duidelijk uit echrifte- j lijke bronnen, die reeds omstreeks 500 voor Christus van Kelten aan de j boven-Donau spreken. Prof. Klmmig illustreerde zijn voordracht over de opgravingen op de Heuneburg en de rijke graf vondsten uit Wurttembergse graf heuvels met gekleurde lichtbeelden. Buit van ƒ100 bij inbraak In de afgelopen nacht is ingebro ken in een schildersbedrijf aan de Lage Rijndijk in Lelden. Een geld kistje met een bedrag van ruim hon derd gulden werd buitgemaakt, evenals een aantal verfkwasten. ZOETERWOUDE Klaver jasavond voor „Ons Huis" De jeugdraad van de hervormde gemeente van Zoeterwoude organi seert zaterdagavond om acht uur in ,Ons Huis' in Zoeterwoude-Dorp een klaver jasavond ten bate van de ver betering van het jeugdhuis. Omdat het tegen Pasen loopt heeft men als prijzen eieren en braadkip pen beschikbaar gesteld. De belangstelling voor deze avon den ls zeer groot, waaruit blykt, dat men in Zoeterwoude sympathiek staat tegenover het streven van de jongeren om een waardig ontvang- centrum rijker te worden. WARMOND Wisselend sueces „Steeds Vooruit" In het tafeltennis-toernooi van Tios In Velp hebben Nol Sikking en Nora Broxterman uit Warmond een eerste prys gewonnen in het ge mengd-dubbelspel van de overgangs klassen. .Steeds Vooruit' boekte de afge lopen week wisselende successe. Het eerste damesteam won met 37 van Salamanders. Leny v. Wissen bleef ongeslagen. Marlies Broxterman zorgde voor 2 punten en Lies van der Post won eenmaal. Het tweede damesteam won met 91 van SML. Het eerste herenteam verloor met 46 van Treffers. Nol Sikking won driemaal; Joop v. d. Zwet eenmaal. Nora Broxterman kwam niet tot wonst. Het tweede team boekte een overwinning op SML. Ton v. d. Voort bleef ongeslagen. Jan d. Prie en Rob Ritzen wonnen elk tweemaal. Het derde team verloor met 7—3 van Wibats. Harry v. d. Wardt won twee maal, Rob Ritzen eenmaal. Het vier de team versloeg Sparkler: 100. Het vijfde team won eveneens. Het behaalde een 64 overwonning tegen Skippers. gekookt 50: boerenkool 822; prei 58; spinazie +5—65; nog i - 100 kg; komkommers 3666; krom 85 89; grof stek 4851; sla 1423 per 100 stuks; raapstelen 1115; radijs 25 1 —20: uien 3045 per 100 boe. Op de Boulevard Richard Le noir in Parijs wordt deze week weer de jaarlijkse oud-roest- markt" gehouden, een markt xoaar „alles" te koop en die een waar paradijs is voor snuffelaars. Of de agent van politie links op de foto een oogje in het zeil moest houden of uit nieuwsgie righeid over de markt liep, is niet bekend. We waren dan ook zelf gelukkig, nog eens te kunnen horen, dat ook het WNSO met een volle, rijpbloeien- de en diepverzadigde klank kan mu- siseren in uitgewogen klankverhou dingen. Allereerst in Gluck's Ouverture „Iphigenia in Aulis" met die drie kort na elkander verschijnende preg nante thema's. die drie hoofdfase's markeren in de bekende Griekse tra gedie uit de Trojaanse oorlog. Sam Swaap heeft deze ouverture breed- helder ontvouwd. Debussy keurde haar destijds af, vond haar te cere monieel, goed voor de „koning en de koningin", niets voor de gewone Pa- rijse burger. Met de kenschets „nota risstijl" kan Gluck zaliger het doen Wanneer componisten kritieken schrijven over componisten, moet men op zijn hoede zijnMerkwaardig is dat van deze Gluck-ouverfcure heel wat overgeheveld is naar ouverture- werk (Leonore) van de meer dan een halve eeuw jongere „revolutionair". Beethoven Iets prachtigs volgde: Haydn's Fluit concert in D, geniaal werk, met lief de door het orkest begeleid. Byna vanzelfsprekend kwam de solo-rol de dirigent van het Voor- schotens Kamerorkest toe: Lucius Voorhorst. Deze is één uit onze voor aanstaande fluitistengarde. In Ada gio en middencadens werd een heer lijk glanzende en dragende toon ont wikkeld, De met een imponerende moeiteloze virtuositeit voorgedragen finale bleek niet minder dan het Adagio zo gaaf als maar mogelijk. Tractaties werden Janócek's Suite voor Strijkorkest en Honeggers Pasto rale dEté. De Suite is nog uit de tijd van Janacek's conventionelere schrijfwijze, het zijn niet te diep grij pende, maar door hun Slavische wee moed en harmonische «kleuring aan grijpende en fne muzikantenstukken. De aarde bergt veel ongeziene schoon heid voor wie een geest heeft om to ontdekken, oren om te horen en ogen om het waarachtige te zien Janacek heeft hier z'n tol aar Wagner betaald, een dankbaarheids- tol. Het Andante con moto is over- 1 duidelijk een stukje Lohengrin, maar het ontsierd hem niet, evenmin als het Honegger in in zyn lyrisch ge spannen Pastorale d'Eté ontsierd om Rinski-Korcakow wiet te zijn ontwe- j ken. Evenmin heeft het Bruckner ontsierd om Wagner, of Diepenbrock om Mahler en Fauré of Andriessen om César Franck te hebben Ingezo- gen. En Willem Pijper^ die schreef dat de toen 100 jaar dode Beethoven de héle 19de eeuw had bedorven, was weer een „componist over een componist!" Swaap besloot het concert met Mo- zarls Praagse Symfonie (nr. 38 in D). j Hier hebben we niet zo de spontane geestdrift van de vooraf gegane ver tolkingen teruggevonden. Ons leek de strijkerseenheid minder geacheveerd en de her-scheppende factor minder Swaap v

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13