LEIDSCH DAGBLAD Soekarno af na een onbloedige actie Biesheuvel bereidt zich verder voor Zware slagen voor gaullisme JAMIN ener aal Soeharto is nu waarnemend president Cassatie Tres-zaak Molotow-cocktail in Spaanse ambassade weekend-systeem Lodaline groen grote flacon 98 ct gericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 MAART 1967 No. 32126 iteur: E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden Olro no 67055 (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) Zonder applaus, zonder drama is gisteravond in een sporthal [Djakarta het doek gevallen over president Soekarno, wie alle evoegdheden zijn ontnomen. Indonesië heeft een nieuwe lei- er. Om omstreeks half negen werd generaal Soeharto ge- ïstalleerd als waarnemend president door generaal Nasoetion, oorzitter van het volkscongres, in een sobere plechtigheid die historische betekenis ervan verhulde. Een tumultueuze pe- ie van 21 jaar, waarin een republiek werd geboren, be- igd, en aan de rand van een economische afgrond gebracht, wam daarmee ten einde. In Djakarta is vandaag het presidentiële paleis leeg. De mas aaraan anders de gele vlag van de president wappert, staa* ialin de schelle zon. President Soekarno vertoeft thans in zijn litenhuis in Bogor en zijn secretariaat meldde dat zijn gebrui- ■lijke terugkeer (na het weekeinde) naar Djakarta vandaag et op het programma stond. dat Iet volkscongres, ger vergaderde dan gisteravond het unanieme be- aan president Soekarno alle be- gdheden te ontnemen. De consl- ans van het historische document dat president Soekarno ver- md heeft verantwoording af te er zijn aandeel in de mis te staatsgreep van september 1965 de achteruitgang van de na- ïale economie. Iet besluit van het volkscongres de volgende puniten: president is niet meer in staat grondwettelijke verantwoorde heden na te komen; president is niet in staat geble- het regeringsbeleid en de beslui- het volkscongres ten uitvoer leggen: is de president verboden poli activiteiten te bedrijven tot en de verkiezingen. Het door het ies aan president Sqekarno ver- ite mandaat wordt ingetrokken hem worden alle bevoegdheden, ls deze zijn vastgelegd in de ndwet, ontnomen; eneraal Soeharto wordt benoemd waarnemend president tot de ver- van een president door het igres: waarnemend president is on- worpen en verantwoording schul- het volkscongres, iet zoeken van een oplossing voor juridische vraagstuk betreffende Soekarno' wordt overgelaten leraal Soeharto; et"besluit is geldig met terugwer- ide kracht tot 22 februari, de dag irop president Soekarno de uit rende macht overdroeg aan ge- aal Soeharto. n een apart besluit is aan presi- it Soekarno tevens het praedicaat ate ieider van de revolutie' ont- Evenwicht terug een kort vraaggesprek zei ge- aal Nasoetion mij gisteravond r de betekenis van het besluit: ze beslissing betekent, dat gene- arto hoofd is van de rege- de staat, dus dat er niet ger een dualisme bestaat'. Op de ag of het besluit nu de rust in lonesië garandeert, antwoordde ,De onevenwichtigheid is een g onder andere van het dualis- in de leiding van de staat. Nu dag hebben wij dit dualisme teniet ge- vas, daan. Dit, objectief bekeken, beslist nu de grondslag om te stabiliseren'. Over de houding van de strijd krachten zei generaal Nasoetion: ,Als organisatie staan ze allèmaal achter generaal Soeharto. Ieder in dividu kan natuurlijk als democraat zijn eigen mening hebben'. ADVERTENTIE IE.B.A. - LEIDERDORP WEERBERICHT Dezelfde temperatuur 'et KNMI in De Bilt verwacht I heden tot morgenavond: aan keek enkele opklaringen, later toenemende bewolking met op enige regen Matige tot vrij chtige naar west tot zuidwest opende wind. Weinig verandering temperatuur. Pgemaakt om 11.15 uur). 14 maart op: 6.58 uur; onder: 18.41 uur. op: 8.07 uur; onder: 22.25 uur. ^ater in Katwijk te 5.12 en uur, laagwater te 1.12 en 13.33 nummer bestaat uit 18 pagina's Vervolg op pag. 2 Twee Russische diplomaten uit Peking vertrokken Twee tweede secretarissen van de Sowjet-russische ambassade in Pe king, die door de Chinese overheid ongewenst zijn verklaard, hebben vandaag zonder incidenten de Chi nese hoofdstad per vliegtuig verlaten. Zij zijn beschuldigd van onjuist op treden tegen Chinees ambassadeper- China heeft voorts geprotesteerd tegen „een aanval op Chinese trein conducteurs en inbeslagneming van werden van Mao Tse-toeng door Russische grenswachten in de trein van Peking naar Moskou. Indonesië's nieuwe leider, generaal Soeharto. Rust rond kabinetsformatie Mr. J. E. B. van julsingha, raadsman van de verdachten in de zogenaamde Tres-zaak, heeft besloten in cassatie te gaan van de straffen die het Amsterdamse Gerechtshof vorige week heeft opgelegd aan zes leden van het studentengezelschap „Tres Fa- ciunt Collegium"". Het zestal was betrokken bij het inwijdingsritueel met de roetkap, waarbij op de tiende april 1965 de 20- jarige eerstejaars student jhr. D. L. U Rutgers van Rozenburg uit Zeist om het leven kwam De zes leden werden tot een week onvoorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld. Een zevende lid in eerste instantie door de rechtbank in Utrecht vrijgespro ken werd ontslagen van rechtsver volging. In alle gevallen waarin een veroordeling is uitgesproken, is mr. van Julsingha in cassatie gegaan. Zoals bekend had de rechtbank in Utrecht de zes Tres-leden veroordeeld tot geldboeten van f 1000.en f 2.000,De straffen die het Ge rechtshof heeft opgelegd waren ho ger, ook hoger dan door de procu reur-generaal was geëist. De Haagse politie heeft tot nu toe geen spoor kunnen ontdekken van de onbekenden, die in de nacht van za terdag op zondag een z.g. Molotow- cocktail hebben geworpen door een raam van de Spaanse ambassade. Er ontstond brand in een van de bene denkamers van het gebouw aan de Lange Voorhout. De brandweer had met twee nevelstralen en negen pers luchttoestellen het. vuur in ongeveer anderhalf uur in bedwang, maar kon niet voorkomen, dat het particuliere vertrek van de ambassadeur geheel uitbrandde. Het antieke meubilair, kostbare gobelins en schilderijen en een kristallen kroon gingen verloren. De brandweer, die om kort na drie uur bij de brand aankwam, vond de ambassadeur, de heer J. M. Aniel Quiro.-u niet aanwezig. Wel kwam zij op tijd om op de eerste etage een dame en een kind en ook op de derde etage een dame te wekken en in vei ligheid te brengen. Bij een van de ra men van het vertrek vond de brand weer een stuk van een fles met een lont. Het onderzoek wordt voortgezet. Inmiddels heeft de Nederlandse re gering aan de ambassadeur medege deeld. dat de regering deze laffe daad ten zeerste betreurt. De Spaanse ambassade heeft een verklaring uitgegeven, waarin ge ruchten worden tegengesproken als zouden bij deze aanslag In Nederland verblijvende Spaanse werknemers zijn betrokken. Deze geruchten zijn althans „niet gegrond op mededelin gen of meningen, geuit door functio narissen van de ambassade en boven dien strijdig met de morele waardig heid en goede naam van de hier ver blijvende Spanjaarden". Absolute meerderheid op laatste nippertje President De Gaulle en zijn Slechts 279 stemmen meer dan Couve C.A.M. moet: Jaarstukken vóór 1 mei inleveren De Centrale Administratie Maat schappij (CAM) in Den Haag moet vóór 1 mei a.s. de balansen en de ver lies- en winstrekeningen, alsmede de vereiste toelichting aan het be stuur van de Vereniging voor den Effectenhandel voorleggen. Doet zR dit niet, dan verbeurt zij per dag f 5.000.-- aan de aandeelhouder van de Exploitatiemaatschappij Sche- veningen N.V. (EMS), mr .R. J. Po- j lak uit Amsterdam. Dit bepaalde vanmorgen jhr. mr. Witsen Elias, president van de rechtbank in Den Haag in zijn von- nis in het kort geding, dat mr. Po- I lak tegen de CAM had aangespan- Mr. Witsen Elias kon, wat mr. Po lak meer had gevorderd niet toewij zen, want van een vertragingsactie voor het verstrekken van de gege vens aan de Vereniging voor den Effectenhandel was niets gebleken. aanhang zijn er gisteren bij de tweede ronde van de parle mentsverkiezingen in geslaagd de absolute meerderheid te be halen, al verwierven zij tien tallen zetels minder dan waar op zij gerekend hadden. De kiezers hebben de president daarmee een ernstige terecht wijzing gegeven. De officiële cijfers van hedenochtend ga ven de gaullisten 244 zetels en de gecombineerde oppositie 242, aldus een opgave van het Franse ministerie van Binnen landse Zaken. Minister Frey (Binnenlandse Zaken) ver klaarde, dat samen met „be paalde gekozenen" kan worden gerekend op 250 zetels, waar door „de absolute meerderheid voor de Vijfde Republiek is verzekerd." De gaullisten zijn vooral geschokt door de nederlaag van Couve de I Murville, die reeds sedert de terug- keer aan de macht van De Gaulle in 1958 minister van Buitenlandse Zaken is. Hjj verloor van de politieke veteraan Dupont, die de steun van het Democratisch centrum van Le- canuet had. De verkiezing vond Seine-o (Van onze parlementaire redacteur) Formateur Biesheuvel streeft naar een betere taakafbake ning van de departementen van Economische- en Buiten landse Zaken. Hij heeft daar over gistermiddag thuis ge sproken met de secretaris generaal van het ministerie van Economische Zaken, drs. G. Brouwers. Vanmorgen heeft de formateur een algemeen oriënterend ge svrek met de demissionaire mi nister-president en minister van Financiën, prof. Zijlstra gevoerd. Andere afspraken heeft de for mateur nog niet gemaakt, zodat aangenomen moet worden dat hij nog bezig is met het voorberei dende werk inzake de personele bezetting. De vage taakverdeling van de mi nisteries van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken is een structu reel probleem in Den Haag. Het is vooral van belang voor de Europese politiek. Het is vele malen voorge komen, dat minister Luns en de mi nisters van Economische Zaken (Andriessen, Den Uyl en Bakker) el kaar in de haren zaten over be paalde competentie-kwesties. Een nauwkeuriger taakverdeling zal er waarschijnlijk toe leiden, dat de in vloed van Buitenlandse Zaken op het Europese economische beleid wordt verminderd. Tot dusvei is de situatie zo, dat de dagelijkse coördi natie via Buitenlandse Zaken loopt, maar dat de minister van Economi sche Zaken voorzitter is van de in- terdepartememtaJe coördinatiecom missie. Verandering betekent waar schijnlijk, dat de hele coördinatie wordt opgedragen aan één bewinds man met zijn staf. Gezien mr. Bies heuvels verleden als minister van Landbouw in welke functie hij vele malen met Brusselse problemen te maken heeft gehad ligt het voor de hand, dat zijn eigen voorkeur uit- de Murville. De gaullisten zijn 280 naar 244 zetels, een verlies dat vooral de communisten ten goede kwam. In Grenoble is de linkse oud premier Mendès-France met een rui me meerderheid gekozen. Het nieuwe parlement zal niet voor 4 april bij eenkomen. Verwacht wordt, dat De Gaulle tot dat tijdstip geen wijzigin gen van betekenis »n het kabinet zal aanbrengen. Ook Couve de Murvil le zou als minister aanblijven. Frankrijk is het geen vereiste dat een minister gekozen wordt. De uitslag is met nog een zetel in Polynesië te beslissen als volgt: gaullisten 244, communisten 73, link se federatie van Mitterrand 116, De mocratisch centrum van Lecanuet 27, onafhankelijke conservatieven 15, andere linkse groeperingen 10. In de oude assemblee beschikten de gaullisten over 282 zetels, de munisten over 41, linkse federatie 91, Democratisch centrum 55, Verenig de democraten 5, Verenigde socialis ten 1; verder waren er nog 6 onaf- hankeiyken. Door het behalen van de absolute meerderheid zyn de gaullisten erin geslaagd senator Lecanuet buiten spel te zetten. Deze had gehoopt in een positie te komen, die hem de kans zou geven druk op de regering te oefenen wat haar houding tegen over de VS, een verenigd Europa en de eventuele toetreding van Enge land tot de EEG betreft door Economische Zaken -Hoefnagels welijks een rol in de formatie. De weerstand van bepaalde katholieken en anti-revolu tionairen tegen een reprise van de liberaal prof. Witteveen als minister van Financiën zal de formatie ver moedelijk niet diepgaand beïnvloe den. Vliegtuigen van Indonesië vallen dorpen aan in West-Irian Indonesische straalvliegtuigen val len dorpen in West-Irian aan om te pogen een opstand, onder leiding van twee stamhoofden, afstammelin gen van koppensnellers, te onder drukken, zo is zaterdag in Djakarta gezegd. Congreslid Silas Papare uit West-Irian, die naar Djakarta was gekomen voor het debat van het volkscongres over het lot van presi- den Soekarno, zei: ,De regering moet ophouden met de aanvallen op haar broeders in Irian'. Hij zei tegen ver slaggevers, dat mannen van de Ar- fakstam in het noorden van West- Irian onder leiding van Aum en Lodewyk de leiding van de op stand hebben .Zij verzetten zich le gen de slechte economische toestand en niet wegens politieke ontevreden heid. Er zouden reeds duizend man gesneuveld zijn. MEVR. GANDHI BLIJFT PREMIER Premier Indira Gandhi van India is gisteren eenstemmig herkozen als leider van de parlementsfractie van de Congrespartij. Dit betekent dat zij opnieuw een regering zal vormen Eerder op de dag had zy het ontslag van haar kabinet bij president Rad- hakrisjnan ingediend. De herverkie zing was al zeker nadat bekend was geworden dat oud-minister van fi nanciën Desai zich als kandidaat voor het leiderschap van de parle mentsfractie had teruggetrokken. Na haar verkiezing riep mevr Gandhi op tot eenheid. Desai. die vise-president is geworden volgde haar hierin. Deze foto van de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Murville achter de beregende ruit van zijn auto ziet er wat „huilerig" uit. Veel reden voor een vrolijker plaatje ivas er dan jok niet: de minister werd als gaullist verslagen in een district van Parijs, waar hij het onderspit moest delven tegen de kandidaat van het Democratisch centrum Een Utrillo van Trenet gestolen Uit het huls van de populaire zan ger Charles Trenet te Parijs is een Utrillo, ter waarde van f 22.000 gesto len. De dieven namen ook een kopie van een Cézanne mee. ADVERTENTIE r oomfondant eitjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuurhardnal5minutenl ADVERTENTIE met lanoline (ivb) (Due/ euwo De nestor van het dorp 1 Bovenknijpe, Tjitte Hendrik 1 de Vries is l.l. Zaterdag zijn g 103de levensjaar ingetreden, g De man is nog zeer gezond, g zoodat hij dan ook, ouder ge- 1 woonte, geregeld wekelijks g Heerenveen en andere om. n liggende dorpen bezoekt, om 1 daar een goede sjouw stevige 1 door hem zelf gemaakte be- M zems aan den man te bren- g gen. g Uit nadere berichten blijkt 1 dat de nieuw benoemde bur- m gemeester van Maastricht g door den gemeenteraad g uiterst koel is ontvangen. g

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1