eesïnk: eretitel sambo Bluming geschorst WINST VOOR VVS Sporttoto Ü.V.S. - S.V.W. Actie '67 Judoploeg iUDOKA S OP RUSSISCHE TOURNEE ^iKENBURG BOOS KNVB Israel en Romeijn in hoger beroep Voetbal-prognoses jrDAG 11 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD Volleybalcompetitie (door Anton Geesink) JoSKOU Veel later dan ik gedacht had, ben ik in staat u indrukken te geven van de tournee die we hier in Rusland v de nationale ploeg gemaakt hebben. Wellicht is het bekend, resultaten niet zo denderend zijn geweest, vooral de eer- wedstrijd in Moskou was heel slecht. We hadden werkelijk ïi in te brengen tegen de Russen. Toch was het volgens mij ynodig geweest om met 7-2 te verliezen, want enkelen van iaven onnodig de winst wat al te snel aan de tegenstander. ging het beter, ofschoon andere opponenten hadden, de jongens er veel harder te- waardoor de nederlaag veel get werd. Maar in Riga was het jyan hetzelfde laken een pak Moskou. Toen was duidelijk terfecen, dat sommigen erg moe ten eerste door de zwa rtrijden en ten tweede door reizen en trekken in korte zaten soms uren in bussen, sn vliegtuigen. Ondanks de resultaten is de tocht voor ons Ier leerzaam geweest, want we nu precies wat ons vóór de kampioenschappen nog te staat en ik neem aan, idereen direct keihard gaat Fantastisch Ier iemand tekort te willen wil ik toch graag Martin Po- noemen; die knaap heeft hier ische gewerkt en als hij nog aandacht aan zijn conditie is hij voor de komende lenschappen, samen met Pe- jders, kandidaat voor de titel middengewicht. is in Rusland niet zo'n ge- bekende sport. Toch komen correspondent) dan wetbalclub Spakenburg heerst irontwaarding over de hou- n de KNVB. Het bestuur I zaterdagclub had de voet- verzoöht om uitstel van de Spakenburg—Zuidvogels, zoek dat werd afgewezen. En- de wedstrijd wordt het stoffelijk overschot van ermeer. die met zijn vriend verongelukte, ten grave ge- Jacob Vermeer was een po- de club. Hij speelde lige wedstrijden in het eerste 4 t verzoek om uitstel reageer- i leer Van der Meijden, com- JjJbder zaterdagvoetbal van de volgens Spakenburgbe- als volgt: ,Met de sen- y n in Spakenburg heb ik niets [evolg van een en ander is kenburg vandaag tegen Zuid- lantreedt met een elftal dat lelijk voor een groot deel uit van het derde team zal be- idsbureau van de KNVB mede: ,We kunnen voor geen andere maatstaven Er is één regel en die handhaven. Bovendien dat de overleden jeugdspe- itste zeven wedstrijden niet eerste elftal was opgesteld'. Van der Meijden zei nog nimmer het woord „senti- had gebruikt. Hij wees bo- op het grote aantal achter wedstrijden van Spakenburg i competitie. nieuwste Japanse race~ de NISSAN R 38, die een van 290 km/u kan berei- alle waarschijnlijkheid wagen in de Grote Prijs )an op 2 mei voor het eerst i wedstrijd deelnemen. de Russen tot goede verrichtingen, enerzijds omdat de techniek in Europa nog niet perfect is, ander zijds omdat de Russen van nature echte vechters zijn. Daarom zullen zij in Japan weinig kans maken, maar in Europa steeds goed voor de dag komen, vooral in de lichtere ge wichten. Vanaf het moment dat ik op het vliegveld van Moskou af scheid nam van de overige leden van de ploeg, ben ik begonnen aan een sambo-training en het bekijken van de Russische trainingscentra. Eerlijk, het is geweldig die accom modaties hier. Misschien niet alle maal even mooi, maar wel heel doel matig. Om een voorbeeld te noemen. In het sportcentrum van het leger, gele gen op de weg naar het vlieg veld, vind je alles: een ijsbaan, zwembad, worstelhal, boksring, turn zaal, te veel om op te noemen. Voor al de turnhal was enorm, zoiets als de jaarbeurshal in Utrecht. Ik zag daar vele Olympische en wereldkam pioenen trainen zoals de gewichthef- fers Wlassow en Tsapoetinsky. Wij hebben daar ook een dag geoefend met de hele nationale Russische sambo-ploeg die daar drie we ken bijeen was voor de Russische kampioenschappen. Buiten die trai ning maakte ik elke dag vier k vyf wedstrijden; en eerlijk gezegd, de successen voor mij waren niet zo da verend. Tot mijn grote verrassing werd ik aan het einde van de laat ste trainingsdag geroepen bij het be stuur van de Russische sambo-bond die mij meedeelde, dat ik benoemd was tot erekampioen sambo van Rusland. I >t t (ft 1 I Wfatr. si II I II Anton Geesink op het Rode Plein. Op klompen Mentaal Het ging allemaal heel plechtig toe met het overhandigen van de kam pioenssjerp en een medaille. Ik was er echt van onder de indruk. Velen van u zullen zich afvragen wat sambo voor tak van sport is. Laat ik beginnen met te stellen, dat het minder sierlijk als judo is. Boven dien is het meer een krachtsport, waarvoor minder techniek nodig is. Daar staat tegenover dat een judo ka er veel nuttigs uit kan halen., met name de mentale instelling van een samboka is veel beter. Vandaar ook, dat ik van plan ben het op mijn school in Utrecht in te voeren. Sambo is ontstaan als combinatie van diverse vechtsporten als Grieks romeins worstelen, vrije stijl worste len en judo. Degene die het in -1938 geïntroduceerd heeft, is een zekere Kharlampiev. Zijn vader woonde als vluchteling in Frankrijk en werd na naturalisatie bokskampioen van Frankrijk. Wat betreft de kleding van een samboka het volgende: men moet een heel nieuw jasje hebben met om je middel een strakke band., verder een soort zwembroekje en aan je voeten een paar hele zachte soepele schoenen. Tijdens een wed strijd zal de scheidsrechter bijna nooit laten stoppen., iets wat mijns inziens bfj judo teveel gebeurt. Buiten de sport merkte ik ook, dat Rusland voor Nederlanders een goed zakenland is. In het hotel waar ik verblijf, logeren veel Nederlanders. Ik sprak er met een schoenfabrikant die jaarlijks 750.000 paar schoenen naar Rusland exporteert, terwijl een textielmagnaat uit Maastricht een contract voor tien miljoen gulden kleding heeft afgesloten. Voorts was ik op een grote röntgen-tentoonstel ling, waar ik kennis maakte met één van de directeuren van Philips, de heer Bouman. Ook zag ik daar de voorzitter van de Russische Ka mer van Koophandel., met hem ga ik in Siberië op berenjacht. Dat lijkt me een geweldige belevenis. De cijfers van sporttoto 35 (Europa cup-toto) luiden: aantal deelnemers: 391.157; bruto inleg: 469.699,20 gulden; prij zenbedrag: 155.000 gulden. Voor de eerste prijs van f77.500 gulden kwamen 129 meldingen bin nen. Prijswinnaars ontvangen bruto ciroa 600 gulden. Voor de tweede prijs, eveneens f77.500, waren er 4078 meldingen, waarvan 95 met 2 kolommen en 8 met <Me. er kolom wordt bruto 18,60 gul den uitbetaald. De cijfers van sporttoto 36: aantal deelnemers: 615.434; bruto inleg: 845.262,60 gulden; prijzenbedrag 278.937 gulden. Er kwamen geen meldingen met 13 goede voorspellingen. Tweederde van de eerste prijs ging daardoor naar de tweede en een der de naar de derde prijs. Tweede prijs: 185.958 gulden, 12 meldingen, bruto 23.244,20 gulden. Derde prijs: 92.979 gulden, 83 mel dingen, bruto 1.120,20 gulden. Schaats-restant De Groningse student J. H. Koop6 is gistermiddag op de Deven ter kunstijsbaan Nederlandse stu denten schaatskampioen geworden. Hij werd tweede op de 500 meter (48.7), derde op de 1500 meter (2.34.1) en won de 3000 meter (5.13.6). Bij de dames won mej. H. de Rijk (Ge meente Universiteit in Amsterdam). De Leidse student J. P. Kunz werd i de 500 meter (42.8). (Van onze correspondent) De twee geschorste Fefjenoordspe- lers Israel en Romeijn gaan bij de KNVB in hoger beroep tegen de hen opgelegde straf. Beide spelers zijn voor drie wedstrijden geschorst om dat zij zondag tijdens Feijenoord- DOS scheidsrechter Schalks grof NOG EEN CUP In Bern heeft gisteren de loting plaats gehad van de door de UEFA nieuw ingestelde Europa Cup voor landenteams van voetballers onder de 23 jaar. De eerste wedstrijd in dit taoernooi dat volgens 'n uitdagings systeem zal worden verspeeld,, gaat tussen Bulgarije en Oost-Duitsland De winnaar van deze wedstrijd zal zich bekerhouder mogen noemen, maar is verplicht de beker binnen drie maanden te verdedigen tegen een van de andere 15 ingeschreven landen waaronder zich ook Neder land bevindt. De UEFA-officials heb ben bepaald dat alle wedstrijden wor den gespeeld in het land van de be kerhouder. Bij een gelijkspel wordt 2 x 15 minuten verlengd. Als dan nog geen resultaat is verkregen, beslist 't lot. Geblesseerde doelverdedigers mo gen gedurende de gehele wedstrijd worden vervangen. Leiden en omgeving UVS—SVW 1 UnitasRoodenburg 3 LugdunumAlphia 1 KranenburgBodegraven Concordia HVVSB 1 Graaf Willem IITeylingen 3 AltiorForeholte i ASC—HDV i DOCOSWarmunda 1 BEC—VTL i Hoe komt mijn club uit? Van de secretarissen van de vol gende verenigingen ontvingen wij een opstelling UVS Sloos, Van Balkhoven, Rol, Lardé, Van der Kaay, Koren, Leget, Teske, Fasel, Désar en Van Schooten. Roodenburg Keereweer, B. de Jonge, Hensen, Weerlee, Ooyendijk, Klinkhamer, De Klerk, Van Leeuwen, Den Os, Heymans, E. de Jonge. Lugdunum Peters, Crama, Bave- laar. Teeuwen, Oppelaar. Redel, B. de Roo, W. de Roo, Collé, Van der Linden en Vermond. DOCOS G. Dubbeldedam, A. Kanbier, J. van Zijp, Kamphues, Brasker, P. Dubbeldedam, Van Po- lanen, Hoogenboom, Wesselman, Krom en Van Marwijk. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur DE BELANGRIJKE WEDSTRIJD hadden toegesproken. De Leidse ar biter maakte na afloop kenbaar dat hen dit op een officiële waarschu wing zou komen te staan. Israel en Romeijn hebben de vere niging voor contract-spelers in Ne derland ingeschakeld om in hoger beroep te kunnen gaan. Mr. Jans sen-Van Raay, die ook Laseroms verdedigde in het kort geding dat Sparta tegen deze voetballer aan hangig had gemaakt, voert de verde diging van de Feijenoorders. De commissie van beroep van de KNVB kan de straf van Israel en Romeijn verkorten en/of opschorten, zodat niet zeker is of beiden na zon dag de wedstrijden tegen Telstar (19 maart) en Ajax (tweede paas dag, 27 maart) ook zullen moeten Wie gisteravond VVS in actie heeft gezien tegen Juliana in de militaire sporthal, zal zich stellig ver baasd hebben afgevraagd hoe het komt dat de pupillen van Van Eg- mond in degradatie-gevaar verke ren. VVS speelde namelijk Juliana in deze ontmoeting volkomen weg. De score zou bepaald veel minder gunstig zijn uitgevallen voor de gas ten, dan nu het geval was het werd 15—10, 15—11 en 16—14 voor VVS indien de thuisclub in de eerste en tweede set door nerveus werk aan het net niet vele punten cadeau had gegeven. In beide sets leidde VVS geheel in overeenstem ming met de krachtsverhouding met WIELRENNE7N Russen rijden in GP Amsterdam In Juni van dit jaar zullen op basis van uitwisseling een aantal wedstrij den tussen de beste Russische wie- Ieramateurs en onze kandidaten voor de wereldkampioenschappen op de baan worden gehouden. Daartoe zal een ploeg van 7 a 8 Nederlandse ren ners op 8 jund naar Moskou reizen, waar zij op alle wereldkampioen- sohapsnummers hun krachten met de Russen gaan meten. Op de terugreis op 19 juni zullen onze amateurs ver gezeld worden door de Russen, die in ons land in Amsterdam, Alkmaar, Nijmegen en waarschijnlijk Utrecht zullen rijden. Vast staat dat de Rus sen deelnemen aan de Grote Prijs van Amsterdam op 22 juni, waarvoor ook de sterke Franse amateursprin ters Trentin en Moreion reeds zijn uitgenodigd. Het baanseizoen wodt overigens reeds op tweede paasdag (27 maart) door Alkmaar geopend met een wed strijd Nederland'België. Nederlaag voor Imre Rietveld Imre Rietveld heeft gisteren in de finale van het dames enkelspel van de internationale Deense badmin tonkampioenschappen verloren van de Japanse Noriko Takagi. De set standen waren 511, 311. De titel van het heren enkelspel was voor de Maleisiër Tan Aik Hu ang, die in de eindstrijd de Deen Er- land Kops met 157 1511 versloeg. UTRECHT MAG WEER BOKSEN (Van onze correspondent) De Utrechtse raad heeft gister avond bij de behandeling van de be groting 1967 een motie aangenomen met 24 tegen 14 stemmen, waarin als zyn mening wordt uitgesproken dat het wenselijk is dat in het vervolg door het hoofd van de politie ver gunningen zullen worden verleend tot het houden van openbare boks wedstrijden voor amateurs in Utrecht. Tot dusverre gold in Utrecht een boks- verbod. Met het aannemen van deze motie, ondertekend door leden van de K.V.P., V.V.D., P.v.d.A„ C.P.N., P.S.P. en Boe renpartij ging een urenlang debat vooraf, waarbij bleek dat de scheids lijn dwars door alle politieke partijen liepen. Het hoofd van de politie, burge meester De Ranitz, zei dat hij de no dige consequenties aan het aanne men van deze motie zal verbinden. PARIJS-NICE Voor de derde achtereenvolgende maal heeft een Belg een etappe in Parijs-Nice gewonnen. Deze keer was het Guido Reybroeck, die tevens zijn tweede ritzege boekte. Hij bleek dui delijk de snelste van ongeveer vijftig renners, die in St. Etienne de over winning bevochten. De uitslag van de derde etappe van Chateau Chinon naar St. Etienne over 195 km was: 1. Reybroeck (Belg 5 uur 22 min 5 sec; 2. Godefroot (Belg.); 3. Jans sen (Ned.)4. Rosiers (Belg.)5. Van Dromme (Belg.); 6. Durante (Italië); 7. Van Looy (Belg); 8. Van Clooster (Belg.)9- Grain (Fr.)10. ex eaquo een groep van 32 renners, onder wie: Den Hartog, Beugels, Lu- te (Ned.), Merckx (Belg), Anquetil, Poulidor (Fr.) allen dezelfde tijd als Reybroeck; 50. De Roo (Ned.) op 2.22; 51. Tummers (Ned..) op 3.03; 69- Leyten (Ned.) op 6.02. Het algemeen klassement na drie etappes luidt: 1. Merckx (België), 12.50.05; 2. Grain (Fr.) op 42 sec; 3. Reybroeck (België) z.t; 4. Janssen (Ned.) z.t.; 5. Van Rijckegem (Belg.); z.t. 6- Van Dromme (Belg.) z.t; 7. Huysmans (Belg.) z.t.; 8. Rosiers «Belg.) z.t.; 9. Wolfshohl (Did.) z.t.; 10. Poulidor (Fr.) z.t.: 15. Beugels z.t.; 16. Den Hartog (Ned z.t.; 23. Lute (Ned.) op 1.21 44. De Roo (Ned.) op 7.34; 63. Leyten (Ned op 9.14. Everton betaalt acht ton voor Howard Kendall Everton heeft gisteren voor 800.000 gulden halfspeler Howard Kendall (20) van Preston North End overge nomen. Dit is de hoogste som, die ooit in Engeland voor een speler on der de 21 jaar is betaald- Het is 150.000 gulden meer dan de transfer som van de 19-jarige Emlyn Hughes, die vorige week van Blackpool naar Liverpool overging. Kendall heeft in het Engelse jeugdelftal gespeeld en maakte zijn debuut in de league op 16-jarige leeftijd. Verscheidene clubs hadden belangstelling voor hem, zoals Tot tenham Hotspur en Liverpool, maar uiteindelijk trok Everton aan het langste eind. Zondag zullen vóór en tijdens de pauze van de wedstrijd UVS—SVW op het Kikkerpolder-terrein loten worden verkocht in het kader van de actie '67 ter verkrijging van een twee-in-een sporthal in Leiden. Ook het UVS-bestuur acht een dergelijke sportaccommodatie voor onze stad van groot belang. 144. In beide sets diende coach Van Egmond zijn time-outs te ge bruiken om Juliana af te stoppen. De 20 setvoorsprong ten spyt leek de zege nog in gevaar te zullen ko men, toen VVS in de derde set sterk afzakte en Juliana op toeren begon te raken. Op 1114 bracht Kees Monster de service na een time-out van coach Van Egmond bij VVS en sloeg daarna tweemaal in successie een diagonale smash die voor de de fensie van de gasten een brok ver leiding vormde voor een nutteloze duik: 1314. Juliana kreeg daarna weliswaar de kans wederom in han den om de set te winnen, maar de service belandde in het net. Kees Monster en Gerard Koolschijn zorg den er toen voor dat de supporters langs de kant het waren er ver rassend veel opgelucht konden op staan: 1614. Jeugdtoernooi zaalhandbal De Roemeense zaalhandbalploegen hebben op de vijfde dag van het we- reldjeugdtoernooi op duidelijke wijze hun kandidatuur gesteld voor de eindoverwinning. De dames maakten in de Sittardse sporthal korte metten met Zweden (144), terwijl de he ren later op de avonci in Nijmegen over West-Duitsland heenliepen: 22—17. De Roemeense dames ontmoeten zondag in de Rotterdamse Energie hal Hongarije, dat met het kleinst mogelijke verschil (4—3) over de Tsjechische damesploeg zegevierde. De tweede finalist bij de heren is Polen, dat met 2011 de Tsjechische heren voor de eindstrijd wipte. De Nederlandse dames behaalden in Nijmegen een duidelijke 95-over- winning op het in dit toernooi teleur stellende Westduitse team. De Ne derlandse ploeg komt zaterdag in de strijd om de vijfde en zesde plaats uit tegen Denemarken. De Nederlandse heren verloren in Leeuwarden (5de t/m 8ste plaats) met 198 van een slagvaardig Zuid- Slavië. De Nederlandse Jeugdploeg (he ren) zal van 27 maart tot 2 april in Mannheim deelnemen aan een in ternationaal bas ketba 1 toernooi om de Albert Schweizerbeker. Nederland komt achtereenvolgens uit tegen Ita lië, Oostenrijk, Polen, Amerika en Luxemburg. De Amsterdamse atleet Leo de Winter, die op eerste paasdag voor een studiereis naar Amerika vertrekt, krygt van zijn vereniging AAC een af- scheidswedstrijd aangeboden. Dit evenement wordt morgen in de sport hal-zuid in Amsterdam gehouden en vele Nederlandse topatleten geven hierbij acte de presence. Astrid Suurbeek heeft gisteren in het internationaal tennistoernooi in Cannes voor een verrassing ge zorgd. In het dames enkelspel ver sloeg Astrid Suurbeek, slechts zeven de op de Nederlandse tennisranglijst, eerst de als derde geplaatste Rriitse Robin Lloyd met 63 en 64, om vervolgens de Frantjaise Monique Sal- fati met 64. 62 in de kwart-finales uit te schakelen. Vijf Russische studenten zijn in de nacht van donderdag op vrijdag in Oslo aangekomen, nadat zij de 2500 kilometer tussen Moskou en de Noorse hoofdstad op skies hadden af gelegd. Zij deden 32 dagen over de tocht. Een groot aantal Noren be reidde de Russen een onvergetelijke intocht. Het Nederlandse ijshockeyteam dat van 18 tot 29 maart aan het we reldkampioenschap in Wenen deel neemt, heeft vrijdagavond in Tilburg een oefenwedstrijd tegen TLJSC Til burg met 41 verloren. De Nederlandse judoploeg, die op 1 en 2 april in Lissabon uitkomt in de Europese judo-kampioenschappen voor junioren en adspiranten, is als volgt samengesteld: Adspiranten: lichtgewicht: D. Boers- ma (Amersfoort); middengewicht: F. Hoogendijk (Vlaardingen)zwaar gewicht: H. Cruyf (Utrecht). Junioren: lichtgewicht: M. Riet dijk (Vlaardingen); half middenge wicht: G. Vroegh (Vlaardingen) en H. Boersma (Amersfoort); midden gewicht: A. van Polanen (Leiden); half zwaargewicht: G. Geesink (Utrecht); L. Marchant (Boskoop); zwaargewicht: A. Metselaar (Rotter dam); A. ten Dam (Almelo). Adri van Polanen is ook opgesteld in de Nederlandse juniorenploeg wel ke op 18 maart in Den Haag uitkomt tegen Engeland. Na interview met Vrij Nederland (Van correspondent) „Ik weet van niets, maar het in teresseert me ook helemaal niet", oordeelt John Bluming over de voor lopige schorsing die de Nederlandse Judo- en Jiu Jitsu-Bond hem heeft opgelegd. Aanleiding tot die schor sing zijn „uitlatingen van Bluming aan de pers". (Waarschijnlijk een in terview in „Vrij Nederland" met Martin van Amerongen). Bluming acht de schorsing een vreemde zaak. Niet alleen omdat hij er nog niets van vernomen heeft, maar meer omdat hy niet gehoord is. „By dat verhaal staat de ni Van Amerongen, niet Bluming. iemand geschorst moet worden, dan- die Van Amerongen maar. Die heeft mijn uitspraken in de mond gegeven, die ik nooit heb gedaan. Nou ja, hy heeft ook wel eens met Henk Scholte gesproken". (Het was niet Martin Amerongen maar Joop van Tijn, wel in „Vrfj Nederland"). „En die hield er ook een schorsing aan over". Bluming zegt vier getuigen te heb ben die met hem van mening zijn dat het interview hem een taal toe schrijft die niet is gebezigd. Daaron der zyn persfotograaf Ab Pruis en oud-wereldkampioen wielrennen bij de amateurs op de weg Frans Mahn. „Ik ga een klacht indienen by de raad voor de journalistiek. Al moet het mij 2000 gulden kosten, maax het moet uitgezocht worden".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7