Oestrogene stoffen in kalveren kunnen kanker stimuleren MET EEN ENKEI WOORD F. 1,5 miljoen verdeeld Hulp aan gedupeerden Teixeira de Mattos haags AGEND LEIDSCB DAGBLAD Tien jaar geleden, op 6 maart 1957, kreeg de Westafrikaanse kolonie Goudkust onder de nieuwe naam Ghana zelfstandigheid binnen het Britse Gemenebest. Tot- dan toe bestonden er slechts twee onafhankelijke zwarte staten, nl. Ethiopië en Liberië. De stap van Ghana betekende het begin van een g9lf van nationalisme in de deze week geëindigde periode van tien jaar. Wie dit decennium nu overziet kan moeilijk onder de indruk komen van de algemeen verwachte vooruit gang. Geen wonder, want die ver wachtingen waren van het begin af te hoog gespannen. De naieve filoso fie, die verandering van omstandig heden en vooral het verwerven van zelfstandigheid voorschrijft als een soort tovermiddel om een achterlijk land in de kortst mogelijke tijd naar ongekende bloei te voeren, heeft ho peloos gefaald. In de eerste plaats vergat men, dat onafhankelijkheid slechts één van de ontelbare facto ren is, die de welvaart kunnen be vorderen. De natuurlijke en sociale omstandigheden spelen een minstens even belangrijke rol en wie daaraan twijfelen mocht bestudere de jongste geschiedenis van het zwarte conti nent: zelfstandigheid voor nog der tig andere staten, die het voorbeeld van Ghana volgden, bracht geen op zienbarende verhoging van de alge mene welstand. Tot die natuurlijke omstandigheden, die ,het wonder' in de weg hebben gestaan, behoren het slopende klimaat en de enorme omvang van woestijnen, half woestij nen, steppen, savannen en ondoor dringbare oerwouden, die of in het geheel niet of pas op de lange duur in cultuur gebracht kunnen worden. Toch ontbreekt het Afrika allerminst aan natuurlijke hulpbronnen. Wel is het bijv. arm aan kolen, maar van alle werelddelen het rijkst aan wa terkracht. Die bron van onvrucht baarheid en industriële energie kan echter niet in een paar jaar op be vredigende wijze ontsloten worden, omdat de bouw van stuwdammen een karwei is, dat de investering van enorme kapitalen "en een lang durige constructieperiode noodzake lijk maakt. Nog een rem op de ont wikkeling is het vasthouden aan de bestaande, koloniale grenzen, waar door de vorming van natuurlijke economische eenheden ernstig be lemmerd wordt. En ook deze hinder paal kan pas na verloop van lange tijd opgerijimd worden, zoals Euro pa's geschiedenis van de jongste tijd duidelijk demonstreert. Wat de sociale omstandigheden in het nieuwe Afrika betreft en in het bijzonder de wijze, waarop de zelfstandig geworden zwarte bevolkingen haar vrijheid hebben verwerkt: ook op dit punt is er van allerlei, dat nog op een enor me achterstand wijst of op gebrek aan sterke benen om de nieu we weelde te dragen. Zo zijn er de verkwistingen van nieuwe re geerders, van wie er velen zoals een Amerikaans blad het onlangs formuleerde gekweld worden door een Mercedes-complex en door een minderwaardigheidscomplex. Van de nationale geldmiddelen is en wordt nog steeds misbruik gemaakt, hetzij ten eigen bate, hetzij voor prestige objecten als moderne legertjes, eigen luchtlijnen, kolossale gebouwen, weg- roestende machines en tractors, en kostbare autowegen, die in feite vol strekt overbodig waren. Erger nog is het gebrek aan organisatorische en technische bekwaamheid, die boven dien allerminst gestimuleerd worden door de geringe behoeften van de bevolking, die in vele gevallen vol staat met het volharden in oude werkmethoden. Dan zijn er verder de primitieve denkbeelden over bijv. rijkdom: niet de kwaliteit van het vee is belangrijk, maar de kwanti teit. Liever honderd broodmagere koeien dan tien van topkwaliteit, die een hoge melkopbrengst geven. Als er één lid van een familie in ge slaagd is een aardig baantje te ver werven, parasiteert de gehele clan op die ene kostwinner. Ook de ge makkelijke manier, waarop Afri kaanse staten in vele gevallen door de concurrentie van Oost en West aan financiële hulpmiddelen kunnen komen, is zeker niet bevorderlijk voor zelfwerkzaamheid en ontwikke ling van het verantwoordelijksgevoel Deze opsomming, die nog gemakke lijk uitgebreid zou kunnen worden, is niet in de eerste plaats bedoeld als een verwijt, maar als kenschets van de verhoudingen. Betekent dit nu, dat de toekomst van Afrika er somber uitziet? Het antwoord op de ze vraag hangt ervan af of de nieu we leiders tot het inzicht komen, dat het verkrijgen van zelfstandigheid op zichzelf weinig of niets zegt, en of zij tegelijkertijd gaan begrijpen, dat de problemen, die uit deze on afhankelijkheid zijn voortgekomen, op hun intelligentie, ijver en toewij ding wachten om opgelost te worden. Zolang zij nog beheerst worden door de behoefte om zich door uiterlijk vertoon van hun landgenoten te on derscheiden, is er weinig kans op vooruitgang. Hetzelfde geldt voor het gebrek aan Afrikaanse samenwer king. Er is doorgaans alleen eensge zindheid als het gaat om holle reso luties tegen Zuid-Afrika's beheer van Zuidwest of om lege beschuldi gingen tegen Engeland, dat het zijn verantwoordelijkheid jegens Rhode- sië verzaakt. Moties van die strek king zijn dezer dagen nog in de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) in Addis Abeba aangenomen, maar dergelijke uitspraken hebben geen voet om op te staan. De se cretaris-generaal van de VN, Thant, klaagde er eind vorige maand in een rapport aan de Veiligheidsraad nl. over, dat de economische sancties tegen Rhodesië juist door de Afri kaanse staten niet worden toegepast, hoewel deze landen het heftigst om optreden tegen de regering-Smith geroepen hebben Dr. Van Houten Dr. H. R. van Houten, ambassadeur in Wenen, is tevens benoemd tot permanent ver tegenwoordiger van het Koninkrijk der Nederlanden bij de internationa le atoomorganisatie in Wenen. „En de boerhij spoot maar door (Van onze Arnhemse correspondent) De Nederlandse export van kalveren, waarmee jaarlijks een bedrag is gemoeid van bijna 300 miljoen gulden, loopt ernstig gevaar lam gelegd te worden, wanneer de kalvermesters in ons land dooi gaan met het behandelen van de dieren met een hor monen-preparaat. Tot november vorig jaar was het zo dat 75 procent van de kalvermesters hun kalveren behandelden of dit door anderen lieten doen met zogenoemde oestrogene stoffen. Hoewel de controle sindsdien ernstig is verscherpt wordt mo menteel de injectiespuit nog gehanteerd door 50 procent van de kalvermesters. Voor de Arnhemse rechtbank ston den gisteren vijf veehouders terecht. Bovendien was er nog een 44-jarige vertegenwoordiger uit Kamerik, die opdracht had gegeven tot het injec teren met oestrogene stoffen van eeïi aantal kalveren van zijn werkgever, een vennootschap onder firma uit Woerden. De directie van dit bedrijf moest als zijnde mede verantwoorde lijk voor de handelingen van de ver tegenwoordigers eveneens terecht staan. Tegen de kalvermesters en veehouders werden hechtenisstraffen geëist van 8 weken, waarvan 4 we ken voorwaardelijk en een geldboete die al naar gelang het aantal dieren varieert van 1000 tot 3000 gulden. Tegen de vertegenwoordiger vroeg de officier van Justitie 10 weken hech- Opzienbarende rechtszaak in Arnhem De oestrogene stoffen bevorderen een snellere groei van de kalveren, zodat de mesters ruim 12 proc. van de gebruikelijke hoeveelheid veevoe der kunnen besparen. Het vlees van de behandelde dieren zou van een betere kwaliteit zijn en in het buiten land, met name in Italië, een hogere prjjs opleveren. Maar behalve dat de behandeling van kalveren met hor monen-preparaten riskant is voor de export kan deze binnen de E.E.G. elk ogenblik stilgelegd worden en is te vens een nog veel groter gevaar voor de volksgezondheid. De oestrogene stoffen die via de injectienaald in het lichaam van de kalveren worden gebracht kunnen wellicht bepaalde vormen van kanker stimuleren. Kin deren die vlees van behandelde kal- n eten lopen risico's die door som mige deskundigen als onaanvaard baar worden bestempeld. Deze sensationele mededelingen werden gisteren gedaan tijdens de zitting vaai de meervoudige economi sche kamer van de Arnhemse recht bank die voor het eerst sinds jaren bijeenkwam. Een half jaar geleden opende de Arnhemse officier van Justitie, mr. J. H. C. Pieters, in zijn arrondisse ment het onderzoek naar het gebruik oestrogene stoffen door kalver mesters en veehouders of naar hen die behandelde dieren in hun stallen hebben. Dit onderzoek heeft navol ging gehad in andere arrondissemen ten. Zo zullen binnenkort processen n in overtreding zijnde kalver mesters en veehouders worden ge voerd voor de rechtbanken in Zwolle, Almelo, Zutphen, Roermond en Maas tricht. Toch is die klacht van Thant eigenlijk een gunstig teken. Het kan een bewijs zijn, dat vele Afrikaanse staten het voor de schijn wel noodzakelijk vinden resoluties tegen Zuid-Afrika en Rhodesië aan emen, maar intussen toch zijn gaan begrijpen, dat de welvaart van hun bevolkingen méér gediend is door nauwere contacten met een land als Zuid-Afrika, dat ondanks alle vijandige actie een periode van geweldige groei en ontwikkeling doormaakt. Twee bërichten geven hoop op de toekomst van Afrika. Zo bleek op genoemde conferentie in Addis Abeba, dat slechts een tiental lid-staten tot dusver zijn aandeel heeft gestort in het fonds voor de hulpverlening aan .nationalistische gebieden van Afrika. Het andere be richt komt uit Pretoria: vergezeld door hoge ambtenaren van hun de partementen zijn drie ministers van Malawi (het vroegere Njassaland) een goodwill-bezoek naar Zuid- Afrika vertrokken, waar zij morgen, 12 maart, tot zondag 19 maart zul len rondreizen en besprekingen zul- /oeren met hun Zuidafrikaanse collega's. Vorige maand onthulde de Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, dr. Muller, in het par lement, dat ,het contact met Afri kaanse staten elke dag toeneemt. Verleden jaar maakten vijftig mi nisters van Afrikaanse staten van de luchthaven van Johannesburg ge bruik, sommigen op doorreis, ande als bezoekers van de Republiek. Twee Afrikaanse staten vroegen en kregen technisch advies van Zuid- Afrika inzake mijnbouw. Uit andere Afrikaanse landen zijn eveneens verzoeken om technische bijstand ontvangen en Zuid-Afrika stemde toe voor een van die landen verpleegsters op te leiden. Zuid-Afri ka gelooft niet, dat geldelijke bij stand een permanente oplossing voor de Afrikaanse vraagstukken zal brengen. De Afrikanen moet geleerd worden zichzelf te helpen. Als zij niet bereid zijn zelf de handen uit ouwen te steken, helpt alle hulp niets', aldus minister Muller. Het feit, dat verscheidene Afrikaanse staten zich zelfs tot Zuid-Afrika om allerlei advies en bijstand hebben gewend, lijkt een gunstige ontwikke ling in te luiden. Want wat is daar- de achtergrond? Het Zuidafri kaans standpunt ten opzichte van de gekleurde bevolking is ,hard' en :n zou het kunnen samenvatten de woorden: dop je eigen boontjes lar, al zijn wij gaarne bereid een ieder, die daarom vraagt, met raad en daad terzijde te staan. Dat er thans Afrikaanse staten bereid zijn dit standpunt als juist te aanvaar- en kennelijk afzien van nega tieve activiteiten, lijkt het veelbelo vende begin te zijn van een positieve ontwikkeling. Een ontwikkeling, die het tweede decennium heel wat perspectieven opent dan de sentimentele verwachtingen bij de aanvang van het eerste tiental ja- tenisstraf onvoorwaardelijk en de vennootschap onder firma zal als de officier zijn zin krijgt 7000 gulden moeten betalen. Volksgezondheid en de economie vaoi het land dat waren de twee punten die centraal stonden in deze opzienbarende zaak. Mej. dr. L. G. Huis in 't Veld van het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid en uitermate deskundig op het gebied van oestrogene stoffen, vertelde dat door de consumptie van vlees van be handelde dieren bepaalde vormen van kanker inderdaad gestimuleerd kunnen worden. Naar haar mening waren de gebruikte doseringen van het preparaat aan de hoge kant ge weest. Misdadig De officier van Justitie putte uit de dossiers de verklaringen van nog enkele andere deskundigen die van mening zijn dat het kind in letter lijke zin het kind van de rekening kan worden, doordat de puberteit voortijdig kan intreden. „Het toedie nen van hormonen-preparaten is ex tra gevaarlijk en daarom misdadig doordat het veelal gebeurt kort voor het slachten. Dit betekent dat een zo hoog mogelijke hoeveelheid oestro- Mr. P. S. Bakker, de secretaris van het Produktschap voor Vee en Vlees uit Den Haag vertelde dat de veror dening in '61 tot stand is gekomen nadat de Italiaanse regering de im port van met oestrogene stoffen be handelde kalveren verbood. „Als er geen export naar Italië meer zou zijn gaat onze kalvermesterij ten gronde", aldus de heer Bakker. Het allergroot ste deel van het aantal kalveren dat in ons land jaarlijks wordt vetgemest is bestemd voor Italië. Het gaat om een aantal van bijna 600.000 kalveren per jaar die een waarde vertegen woordigen van 300 miljoen gulden. Mr. Pieters, die zjjn requisitoir be gon met de woorden „en de boer, hij spoot maar door", zei dat als men in Nederland blijft doorgaan met spui ten de lidstaten van de E.G.G. een machtig wapen in handen krijgen om de export van kalveren uit Nederland op elk moment lam te leggen in ver band met het gevaar voor de volks gezondheid. „In dit land van mest en oestrom aarzelen enkele niet om voor een paar centen hun klantenkring uit te roeiei dus mr. Pieters. Uitspraak 23 maart. Bij brand omgekomen De be jaarde mevr. Groenendijk uit de Nieuwe Hekkelaan in Den Haag is de afgelopen nacht bij brand in haar woning omgekomen. Haar echtgenoot, de bijna 68-jarige heer Groenendijk, kreeg lichte verwondin gen en werd naar een ziekenhuis ge bracht. De Maandagcent De Stichting Wereld-Schoolkind-Steunfonds ,De Maandagcent' tot bestrijding der tuberculose in de noodgebieden heeft in 1966 van 480 Nederlandse maan- dagcentscholen, waaronder 56 nieu we, f 10.678.23 ontvangen. De stich ting kon, mede door schenkingen van bedrijven en van particulieren, voor ruim f 22.408 aan schenkingen over maken aan hospitalen en instellin gen in Algiers, Indonesië, Tanzania, de Filippijnen, Peru, Kameroen en Vietnam. 52 inbraken De recherche in Rotterdam heeft een 18-jarige fa brieksarbeider aangehouden, die sa men met zijn 12-jarig broertje 52 inbraken bij bedrijven en kantoren in de Spaansepolder heeft gepleegd. Het tweetal had daarbij f 12.000 buitgemaakt. Voor een even groot bedrag hadden zij op hun stroop tochten aan schade veroorzaakt. Zij hadden enkele brandkasten openge broken en in sommige gevallen kan toormachines met inkt overgoten. Van het geld was niets meer over. Brandkast gekraakt Een bedrag van f 15.000 aan bankbiljetten en zil vergeld alsmede postzegels zijn uit de brandkast gehaald van het automo bielbedrijf Atam aan de Waldorp.- straat in Den Haag. Via 'n 3 meter hoge muur zijn inbrekers op een binnenplaats gekomen, waar een deur van de plaatswerkerij werd ge forceerd. Uit deze ruimte werden gas- en zuurstofflessen met slangen en gereedschap door het kantoorge bouw naar de eerste etage gesleept. Daar werd de brandkast openge- brand. Anti-conceptionele middelen De regering is van plan voorschriften uit te vaardigen wat betreft de in voer, vervaardiging en aflevering van anti-conceptionele middelen, waarbij de verkooppunten zullen worden beperkt tot apotheken en drogisterijen, evenals winkels en consultatiebureaus met een speciale vergunning. Staatssecretaris Bartels zegt verder in een brief aan de voor zitter van een bijzondere commissie voor de wet op de medische hulp middelen, dat anti-conceptionele middelen niet door middel van auto maten zullen worden verkocht. Zomeropruiming Het dagelijks bestuur van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel stelt voor het aan- vangstijdstip voor de zomerop ruiming in 1967 ongewijzigd te handhaven op 13 juli. Verwacht kan worden dat ook dit jaar weer ver scheiden Kamers van Koophan- BINNENLAND del gebruik zullen maken van hun bevoegdheid van de aanvangsdatum van de zomeropruiming af te wijken als dat geschiedt bijv. met het oog op het begin van de fabrieksvakan- ties. Directiewijziging Per 1 augustus zal een wijziging plaatshebben in de directies van de NV Koninklijke Ne- derlandsche Zoutindustrie en van de Sikkens Groep NV- Op die datum zal ir. C. van Driel van Wageningen aftreden als directeur van KNZ en zal ir. A. Stikker aftreden als direc teur van de Sikkens Groep en toe treden tot de directie van KNZ. De heer Van Driel van Wageningen zal tot 31 december de directie van NV Electro Zuur- en Waterstoffabriek blijven voeren, terwijl hij tot einde 1968 de directies van KNZ en Elec tro als adviseur voor bepaalde on-- derwerpen blijft terzijde staan. Salomon Maduro overleden In Willemstad op Curacao is op 75-ja rige leeftijd overleden. Salomon Abraham Levy Maduro. De heer Maduro was oudste directeur van de firma S. E. L. Maduro and Sons en directeur van de Maduro en Curiels Bank. De heer Maduro was officier in de Orde van Oranje Nassau, of ficier in de Orde van de Bevrijder Simon Bolivar, officier in de Orde van de Etoile Noir van Haiti, lid derde klasse in de Orde van Fran cisco de Miranda en ridder van het Legioen van Eer. Van 1933 tot 1938 was de heer Maduro lid van de Ko loniale Raad en van 1942 tot 1958 plaatsvervangend lid van het Hof van Justitie. Vrouw (85) kan weer zien De 85-jarige weduwe A. Vogels-Berkers in Helmond voelt zich de gelukkig ste vrouw ter wereld. Zij kan na melijk weer zien, na ongeveer 13 jaar lang vrijwel blind te zijn ge weest. Ongeveer 10 jaar geleden ad viseerde de oogarts, de vrouw zich te laten opereren doch angst weerhield haar ervan. Nu. na zovele jaren blindheid, heeft zij op aandringen van familieleden toch een operatie ondergaan. Wat de bejaarde vrouw het meest gelukkig maakte was het feit dat zij haar achterkleinkinde ren nu kan zien. BUITENLAND Belasting Vier communistische en een onafhankelijk--socialistische afgevaardigde hebben gisteren in het Italiaanse parlement de regering ge vraagd een wetsvoorstel in te trek ken waarin het Vaticaan vrijstelling, wordt verleend van belasting op aandelen in Italiaanse ondernemin gen. Gemengd Per jaar worden in Madrid ongeveer 250 gemengde hu welijken gesloten, aldus wordt van de van het bisdom meegedeeld. Het enige wat hierbij vereist wordt van de niet-katholiek is een formele belofte dat de kinderen katholiek ge doopt en opgevoed zullen worden. Bewindvoerders in van Gebr. Teixeira de Mattos c.a., delen mede. dat zij op 1 maart 1967 hebben opgericht de „Stichting tot steun aan gedupeerden van bankiers kantoor Gebr. Teixeira de Mattos en de daarmede geliëerde ondernemin gen". In het bestuur van deze stich ting zijn voor de eerste maal be noemd de heren drs. W. F. Wester- mann en mr. P. J. Swens resp. oud- bestuurslid en bestuurslid van het „genootschap zorg en bijstand", als mede beide bewindvoerders. De stichting heeft ten doel het be drag van f. 1.5 miljoen, beschikbaar gesteld door de Nederlandse ban kiersvereniging, te verdelen onder degenen van wie na onderzoek zal zijn gebleken dat zfj door de surse ance in hun bestaansmogelijkheid worden bedreigd. Daartoe is nodig, aldus het communiqué, dat degenen die menen voor een extra-bijdrage in aanmerking te komen en die zich nog niet bij bewindvoerders hebben ge meld, een schriftelijke opgave doen aan de stichting (correspondentie adres: Raamgracht 4, Amsterdam- centrum). Dit geldt voor crediteuren van Gebr. Teixeira de Mattos, Fo- rumbank N.V., Dunlop en Co N.V., firma Weduwe Gerbert Rebel en Burlage en Co. N.V. (Opgaven moe ten worden gedaan uiterlijk 15 april 1967). Opgegeven Het Argentijns vak verbond heeft met 90 tegen 10 stem men en 5 onthoudingen besloten de strijd tegen de regering van presi dent Ongania op te geven. Waarne mers zien in het besluit van het vakverbond een grote overwinning voor de regering, die de weg baant voor ingrijpende veranderingen in de sociale structuur van Argen- Bedwongen Twee Oostenrijkse bergbeklimmers Otto Wiedman 'ën Walter Spitzenstetter zijn er als eersten in geslaagd de zuidwand van de Marmolata in de winter te bedwingen. De 3.342 meter ho ge Marmolata wordt wel „De konin gin van de Dolomieten" genoemd en heeft aan de zuidzijde een loodrech te wand van 800 meter. Bankbiljetten De Rhodesische circulatiebank heeft bekendgemaakt, dat zij de drukkerij in München voorwaardelijk ontslaat van haar contractuele verplichtingen om 28 ton bankbiljetten te leveren. Een voorwaarde is, dat de bankbiljetten niet in bezit van Engeland zullen komen, dat tot nog toe met succes heeft weten te voorkomen, dat de partij naar Rhodesië werd gezonden. Volgens de Rhodesische bank in Sa lisbury moet het geld in Duitsland blijven en daar worden vernietigd. Dienstplicht De Luxemburgse minister voor de Strijdkrachten, Gregoire, heeft bij de Kamer een wetsontwerp voor reorganisatie van het leger ingediend dat voorziet in nieuw leger van slechts 600 man vrijwilligers. Het huidige leger telt 3000 man dienstplichtigen plus een artilleriebataljon van 600 man dat in de NAVO-strijdkrachten is gein- tegreerd. De Luxemburgse regering is van plan de dienstplicht af te schaffen. Rehoboth (Rapenburg): Informatie avond^ Jeugdontmoetlngscentrum Re- Zulderkerk: Jeugdkamerorkest o.l.v. Geb. Chr. Soc. Belangen (Oude Sin gel 236): Receptie 50-jarig bestaan Trio Dick v. d. Capellen, Chris Hln- Oude Rijn 5: Gem. voor oorspron kelijk christendom. Spr. evangelist N v. d. Brugge, 7.30 uur nam. Pinkstergemeente (Oude Rijn 5): Spr. dhr. F. A. L. Poeteray, 2 uur Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur Rapenburg 10: Open Huis voor leder- Volkshuis: Poppentheater „Fabella" speelt „De reis door de grond", 2 30 Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen, 4 en 6.30 uur nam.; Openbare lezing 2.30 en 5.15 uur Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending.. Spr. dhr. G. Grootveld, 10 u voorm. MAANDAG Hal Bevrijdingskerk: Bevolkingson derzoek TBC. 912 uur voorm.. 2 4.30 uur nam. Steenschuur 6Spiritisch Genoot schap. Medium dhr. Dobbelaar," 8 Zulderkerk: Jeugdconcert Mij. Toonkunst. Quintette vent frai 2.30 uur nam. Hal Bevrijdingskerk: Bevolklngson- erzoek TBC, 24.30 en 79.30 uur Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng Kan 7.15 Rest. v. d. Heijden: Ver. voor Peda gogiek. Spr. mej. W. M. NIJkamp over „Worden onze kinderen later school kind dan vroeger?", 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof, dr W. Kimmlg. Gravt gingen hun betrekkin de wereld van de Middellandse Stadsgehoorzaal: Concert Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo. So list Herman Krebbers, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (Kleine zaal) Ned. ir. van Huisvrouwen. Lezing over ge droogde zuidvruchten, 2.30 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Elektronlcaclub Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, Zijlsingel 2: Volle Evangelie,zending: Spr. dhr. J. Zïjlstra, 8 uur nam. WOENSDAG Hal Bevrijdingskerk: Bevolkingson- TBC, 9—12 uur voorm. en Stadsgehoorzaal (foyer): N. C. Reis V. Jaarvergadering met toeristische films. Inleider dhr. Kennedy, 7.30 uur nam. 'Jeugdhuis (Breestraat 19): Jaarver- Concert Werkgroep Schouwburg: K. en O. Nieuw R'dams Toneel speelt „Strikt geheim", 8 uur les Chr. Nljv. school i 3—5 en 7—9 uur nam. Hal Bevrijdingskerk: Bevolkii derzoek T.B.C. 9—12 voort Hogewoerd 175Dienstvergy vair Jehovah's getuigen, 7.25 uui Schelpenkade 6: Kon. Ned. Ni historische Ver. Spr. drs. W. j de Wilde over „Een reis door t Afrika", 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Nieuw 8' Toneel speelt „Strikt geheim", ;erie R dams Philharmonisch >.l.v. Ch. MÜnch. Soliste Nicoli Stadsgehoorazal (k filmavond „Het Iberische schiere! W. de Zwijgerlaan li spreksavond, 8 uur nam VRIJDAG Hal BevrijdingskerkBevolkt derzoek T.B.C. 2—4.30 mr 7—9.30 uur nam. Den Burchit: Ons Grumnegeiii Vrijz. Chr. Ultzendver. „Naar 8 uur nam. Loge-gebouw Steenschuur) afd. Centrum. Spr. ds. J. Bos o militair thuis en in dienst" Stadsgehoorzaal (foyer)K. Filmlezing mevr. N. de Bock- over Joegoslavië, 8 uur nam. StadsgehoorzaalStichting handreiking. Muziek- en contacï voor Jongeren (Art-show), Rapenburg: Songfestival Tlens telt ,,'s Venster", O.-Jazzconcert Trio BIOSCOPEN Trianon: De Bijbel", 14 Jaar, lijks 2 en 8 uur; zondag 2.30 - Lldo: „Tobroek", 14 Jaar. Dl 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30 ,.i 9.15 uur aag 2.30, 4.45, 7 en Rex: „Kogelregen in Rimrod Jaar. Dagelijks 2.30, 7 dag 2.30, 4.45, 7 en Camera: „Fantomas", 14 Jaar. lijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondaj 45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Pierrot le Fou", lf Dagelijks 2.Ï i 9.15 - Astra: Vrljdai 4.45, 7 WASSENAAR zaterdag 7 en 9.15 uur: „Vrouwi vliegt weer" (Son of Vlubber) TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nleuwetee -ertoonstelling van werk van Vi Abeel, Verstookt en Vandenbra: Geopend 2 6 uur nam; maandag gesloten (tot 25 De Lakenhal: Dag 10-6 i zondags 131' droombeeld". Geopend 'dagelljki oktober) Rijksmuseum oonstelllng M Kyösaï. Dagelijks 10 11 Zondags 13 - 17 uur Rijksmuseum voor VoLkenl (Steens traat 1 dage 13-17 mu Rl|ksm Dag 10-17 de gMCHj ippen Dat natuurweten u zond 1-4 uu Universiteit: l werk van Sie„ maandag t/m vrijdag 9 R uur nam. (tot 20 maart). Wassenaar (Kunstzaal Heuff) -_>onstelling schilderijen Adrian ecker en ceramiek Henk Verber (t/im 15 maart) Avond- en nachtdienst der apoi Geopend voor spoedeisende Douza Apotheek, Douzastraat 21313. Apotheek Voorschoten ls op 12 maart gesloten uur tot 's avonds 22 Apotheek R. van E te Leiderdorp en de theek zijn de gehele week geopi Weekelndedleist der Duist Zaterdagmorgen vóór 12 u plege men de eigen huisarts Na zaterdagmiddag 12 u op doktei BU L. specialist (of diens elefoon 22222 gehoor van ow Dultèmi •f diens (vaarnemei m spoedgevallen dofcl ADVERTENTIE 24 uurs autohulpdien Tel. 21496 - b.gtgj (Van donderdag 9 maart t/m dag 15 maart) ZATERDAG 11 MAART Gebouw „De drie stoepen" Het Haags Festival, Dillgentla, 20.15 uur: Plano- ZONDAG 12 MAART Kon. Schouwburg, 20.15 uui sche Comedie: „School voor vi Kurzaal, 13.30 uur: Haagse kunst afdeling: „Matth&us Pas! MAANDAG 13 MAART Kon. Schouwburg, 20.15 uur: landse Comedie: „De vuurproef' DINSDAG 14 MAART Kon. Schouwburg, 20.15 uu: Domedle: „Wie ls oang voor Woolf". 6 Joseph's Place, 22.30 uur: Op de werf van de NDSM is het fregat Isaac Sweers gedoopt i en te water gelaten. Het schip hoort thuis in de zgn. Van Speijk- klasse en heeft een speciaal ge profileerd voordek en hoge op houw van de romp waardoor een „d^oog" schip ontwikkeld is. „Zimzaleblm" WOENSDAG 15 Kon. Schouwburg, 2C neelgroep Centrum: „D< Kurzaal, 20.15 uur: Rotterdam harmonisch Orkest, m Henriot, plano. Gemejjs chief Den Haag: Tentoonstelll1 jaar", „Die Hagne Sanghers", 10.00—16.30 E) tot 22 14.00—16.00 20.00 tot 22.00 uur; zondagmldd1 ïus ha; Sc! Als cor gez

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2