TATTOO PETER PRIKT T LIEFST IN CANADEZEN Batman levert alles: van truitjes tot granaten haal je nooit je geld' ,Uit een draaiorgel f ZATERDAG 11 MAART 1667 LEIDSGH DAGBLAD LD-EX^ Grootvader Leon Warnies ls met de draaiorgels begonnen. Dat was in 1875. Hij was de giwOtvader van mijn moeders kant, en Van oorsprong Fransman. Maar voor hij naar Holland kwam woon de hij eerst een paar jaar in Bel gië. Zijn beroep was eigenlijk we reldreiziger", zegt de heer Perlee (60), afstammeling van de eerste Amsterdamse draaiorgelverhuur der. Een keldertje in de Sint Olof- steeg. In het hartje van Am sterdam. Vijf treden af en men staat in een kleine met hard board betimmerde ruimte. Links een oude divan met een bruin pluchen kleed. Ernaast een paar houten stoelen en een tafel. Er liggen allerlei apparaten op, die er als boortjes uitzien. In een aantal witte potjes op de tafel zit een groene, rode, blauwe, gele en witte substantie. Aan de muren hangen grote inge lijste vellen papier met honderden tekeningen. Tekeningen van har ten, draken, ankers, wapens, slan gen, vrouwenfiguren. Het meest harten: twee door een band met elkaar verbonden harten, harten met namen, harten met ankers, harten met kettingen. Een grote pot vaseline, een sta pel servetten, een rol plakband en een emmer zeepsop completeren het interieur. Aan een houten werktafel zit „Tattoo Peter" (44) een forse blonde man met een open gezicht. Een gestreept zeemansshirt om spant zijn brede borst. Op een stoel voor hem zit, met een witvertrok- ken gezicht een Amerikaan, met ontblote onderarm. Op de boven arm is een half hart zichtbaar met het woord „Polly" en een paar sier lijke krullen Drie andere kortge knipte Yankees wachten gelaten tot hun vriend geholpen is. „Ik ben de enige in Amsterdam, die tatoeëert. In Rotterdam zit ook een mannetje, maar daar houdt het voor Nederland wel mee op", merkt Tattoo Peter op terwijl hij een lik vaseline op de arm van de Amerikaanse verlofganger smeert, het er met een servetje weer af veegt en verder gaat een soort boortje op de huid heen en weer te bewegen. „Voor ik hiermee begon, zat ik in de visserij, dat gaat zo als je wieg in IJmuiden stond Maar een jaar of twaalf geleden nad ik van dat vissen schoon genoeg en begon ik in deze branche. Miin beste klanten zijn Ameri kanen en Canadese verlofgangers die in Duitsland zijn gelegerd. Veertig procent van mijn overige klanten zijn zeelieden van allerlei nationaliteiten en de rest gewone burgers. Meestal jongens die willen vertellen dat zij gevaren hebben. Dat is een keihard volk. Zelden heb ik er een die transpireert wanneer ik met hem bezig ben. Ook hun huidstelsel is bijzonder goed. En dan Noren en Zweden, daarmee heb ik ook nooit een centje last. Praat mij niet over Kelten, die kunnen zich wel verschonen, Zij maken zich veel te zenuwachtig. Zelf heb ik 58 tatoeages op myn lichaam. De meeste heb ik er zelf opgezet. Af en toe, wan neer ik mij verveel, denk ik „kom laat ik er nog maar eentje bij zetten" In Canada zou ik schatrijk wor den. Daar is het zo, dat wanneer je niet getatoeëerd in een zwembad komt, iedereen je aankijkt en tegen elkaar zegt: kijk dat „Chicken" (kuiken) De motieven kiezen mijn klanten uit deze afbeeldingen aan de muur. Komt er iemand die iets speciaals wil hebben en hij duidt dat aan, dan ontwerp ik het waar hy of zij bijzit. Ja ook vrouwen tatoe- eer ik. In hoofdzaak linnenmeis jes van Scandinavische boten. Ver schillende van hen heb ik in de loop der jaren van een klein ster retje of hartje op hun arm voor zien. De machines waarmee ik werk heb ik zelf ontworpen en ge maakt. Een paar jaar geleden deed ik het nog zoals ze het eeuwen lang hebben gedaan, met een naald. Maar dat is nooit mooi. Je prikt de ene keer twee en een halve mil limeter, de andere keer een halve millimeter diep. En dan kon het maar ik een kleur: blauw. Met deze machientjes kan ik in vijf kleuren werken. De naald van het apparaatje prikt 3000 gaatjes van anderhalve milimeter in een minuut. Kun je nagaan hoe snel tegenwoordig tatoeëren gaat. Is TATTOO PETER, geen concurrentie tien minuten zit een eenvoudig mo tief erop. Verschillende mensen met heel goede posities heb ik getatoeëerd. Meestal verzoeken zij hun naam nooit aan anderen te noemen. Dat doe ik dan ook niet. Ik beschouw het al een soort beroepsgeheim. Vorige week had ik nog een heel hoge marine-officier, die een fami liewapen op zijn rug aangebracht wilde hebben. Trouwens het is algemeen be kend dat koning Frederik van De- eemarkezi ees paar ge^ldige des» ken op zyn benen en rug heeft. En de Engelse veldmaarschalk Earl Roberts en koning Alfonso van Spanje dito. Vroeger was tatoeëren trouwens meer iets dat de beter gesitueerde mensen lieten doen. Het gewone volk had er geen geld voor. Ik verzamel verschillende foto's van getatoeëerde mensen. Van gro te mannen, in ons vak, zoals die in Engeland en de Verenigde Staten. Hier deze man heeft „Het oordeel van Paris" van de schilder Rubens op zijn rug laten aanbrengen. Daar betaalde hij aan Walter Winant, een heel bekende in onze branche niet minder dan 15.000 gulden voor. Maar het is dan ook een stuk vak- wer* - „Ja de naam Perlee is ook ty pisch Frans. Vroeger is het met één e geweest en een accent erop. Mijn ouders waren Hugenoten. Na de Bartholomeusnacht in 1572 zijn ze uit Parijs naar Nederland gevlucht, en hebben zich, zoals ve le Fransen, in de Jordaan geves tigd. Daarom geloof ik dat de naam Jordaan wel degelijk afkomstig is van het Franse „Jardin" (tuin). Wist u dat het draaiorgel ook van Franse oorsprong is? Nee, de uitvinder was geen Fransman, dat was de Italiaan Gavioli Hij maak te hoofdzakelijk buikorgeltjes. Ik had hier een paar jaar geleden nog een grote Gavioli staan. Wij heb ben hem aan een aannemer uit Assendelft verkocht, die heeft een enorme liefhebberij in draaiorgels. Hij heeft hem helemaal gerestau reerd, dat was trouwens ook brood nodig. Maar de Fransen zijn be gonnen met de draaiorgels zoals we die hier kennen. Vooral Morrenci en Goudin waren bekende draaior gelbouwers". „In 1925 kwam ik zelf in de or gels. Opa Leon was in 1903 gestor ven en toen heeft grootmoeder, een pittig vrouwtje, het nog tot 1910 al leen volgehouden. Daarna hebben mijn vader, die met de dochter van de oude Warnies getrouwd was, en een paar broers van haar, de zaak verder voortgezet. De War nies hebben zich toen teruggetrok ken en nu beheer ik de draaiorgels met mijn twee zoons. Op straat ga ik nooit met een orgel, wel met bijzondere ge legenheden of in het buiten land. Zo was ik in 1955 met de „Arabier" in Londen op het „Fes tival of Britain" en in 1956 in Edinburgh bij het festival van die naam. Een jaar later zijn we naar Denemarken geweest en daarna waren we in Hamburg. In Duits land kennen ze wel orgels, maar dat zijn meer die kermisorgels, bij draaimolens, weet u? Gasparini en Limoner hebben deze al in het be gin van deze eeuw naar Duitsland gebracht. Toen opa nog orgels verhuurde hij had kleine en grote had je nog niet van die typen die je nu langs de straat ziet. Het waren ci linder-orgels, die op hetzelfde prin cipe berustten als de carillons in de oude torens. Nu zijn het allemaal boekorgels. De muziek is trouwens in de loop der jaren ook sterk veranderd. Vroeger overheersten de klarinet en de piccolo, maar nu is alles veel vecf-yojiex. Qai aan voldoende en STRAKS OO BATMAN-I! llIlSISIlSII!llllllIllllillllllIilll3!lil(ilS13!IIKSSil3i31ll!lilS!lilllSlillllllllllli!Bllll!lllllllllllI!!lli- rikaanse en Engelse film- en tele visiemaatschappijen voor wat het commerciële gebruik van de figu ren betreft. ,De meeste artikelen worden geïmporteerd, maar ook de Nederlandse industrie heeft grote belangstelling getoond. Vaak moet ik mensen teleurstellen omdat de licenties voor bepaalde artikelen reeds zijn uitgegeven. De vergun ning voor Batman-kauwgum bij voorbeeld had ik wel dertig keer kunnen verkopen'. Het commerciële gebruik van film- en tv-figuren heeft in Ame rika bewezen lucratief te zijn om dat het aansluit bij de populariteit van de film, maar ook een impuls is voor het bezoek aan die film. Het mes snijdt dus aan twee kan ten. Daarom bedient de heer Spits zich van reclame-figuren in Bat man-kostuum die in de warenhui zen maar ook bij de bioscopen ope reren. ,De Batman-rage begint nu pas goed op gang te komen', verzei de hij ons. ,De televisie is maar pas begonnen, de film u nog het land door en er komen steeds nieuwe artikelen bij. ft juist de contracten getekend de fabricage en verkoop van man-ijs, Batman-chocolade Batman-ltmonade. Ondanks het grote succes Batman heeft de Batman-fil Amsterdam tot dusver slechts weken gedraaid. Directeur Lex van Weren va Rembrandtplein-theater zei ,Ik werd er helemaal gek Tijdens de matinees werden dj sa's bestormd door honderdei; deren tegelijk. De ruiten ti aan scherven en onze portfy I nogal klein van stuk is, wenj kens onder de voet gelopen, h politie konden we het niet ai.) 's avonds? Dan draaiden ue een half lege zaal. De volwas kwamen er niet op af of hets zijn dat ze door hun kinderen den meegenomen'. Fox-film, die de Batman-p» tie distribueert, noemt de bei stelling tot dusver matig. ,In York staan de mensen in ri;< dringen om de film te zien. D> wassen Nederlander heeft ken een andere smaak. Dat neem weg dat de Batman-film een ces zal worden. Tal van bios hebben hem namelijk gehuui: in de paasvakantie te draau er zijn al diverse aanvragen de zomermaanden. Dat de jeuj op loopt is immers bewezen' Waarom loopt de jeugd zoi voor Batman? Een 12-jarigi eerlijk: ,Ik geloof dat ik he! vind omdat ik zelf wel zo'n kerel zou willen zijn en omds zulke machtige apparaten ha En koopt hij ook Batman-t - gum? ,Heb ik wel eens gedaa de plaatjes, maar ik heb Thunderbird-kauwgum, want zit meer in'. Men moet de jeu consumenten niet onderschatt a DE gemaskerde superman in zijn zwarte cape en nauwe zwarte broek die met hypermoderne wapens en ver bijsterende technische snufjes de misdaad bestrijdt, hebben we niet buiten onze grenzen kunnen houden. Hij is nog maar enkele keren op de televisieschermen geweest, Bat man, en dat is voldoende gebleken om door te dringen tot de gedachtenwereld van vrijwel ieder kind tussen de 8 en 14 jaar. Hij is er, de machtige vleermuis-man met zijn rauwe optreden en hij laat zich niet meer verjagen. De ouders, die hun kinderen op dat bewuste uurtje van het tv-toe- stel weghouden, kunnen hun kroost daarmee niet beschermen. Op de schoolpleinen van het hele land immers spelen kinderen dat zij Batman zijn en vertellen zij elkaar de avonturen van hun held. Batman ontstond in 1939 in de fantasie van de toen 16-jarige te kenaar Bob Kane. In de loop der jaren tekende hij stapels strip verhalen rond zijn gemaskerde vleermuisman. Maar Batman werd in Amerika eerst populair toen filmproducer William Dozier in 1965 de avonturen gebruikte voor een serie televisiefilms. Maar er is meer. Batman is busi ness geworden. De Amerikaanse film- en televisiemaatschappijen hebben begrepen dat er méér is te verdienen dan louter het incasse ren van vertoningsrechten. Zij hebben ontdekt dat populaire tele visiefiguren goudmijnen kunnen zijn. Nadat Bonanza en de Thun- derbirds reeds enorme bedragen opbrachten aan licenties voor de fabricage en verkoop van kleding stukken en andere artikelen heeft Batman voor een record gezorgd dat niet gemakkelijk zal worden overtroffen. Tegelijk met de komst van de eerste Batmanfilm in de bioscopen van Amsterdam, Den Haag en Rot terdam heeft een warenhuis op de speelgoedafdelingen in deze steden een speciale Batman-stand inge richt met een keuze uit tientallen Batman-artikelen. De omzet steeg boven de al niet laag gestelde ver wachtingen en vele speelgoedzaken hebben zich inmiddels genoodzaakt gezien de Batmanspullen in hun assortiment op te nemeii. Een greep uit de Batman-busi ness: pijama's (f 11,25), Batman- pakken (f 13.90 voorraad inmiddels uitverkocht), Batman-pakken in fraaiere uitvoeringen van (f 27.95) Batman-auto's; waterpistool; een pistool voor het afschieten van gra naten, een handgranaat een Bat man-motorboot, een be vriezer, een walkie-talkie, Batman-truitjes, Batman-maskers, fietsplaatjes, plakplaatjes, bouwdozen voor auto helikopter of vliegtuig, Batman- puzzels en Batman-spelen. Sleutelfiguur van de Batman- business in Nederland is de Am sterdammer M. Spits die als ver tegenwoordiger optreedt voor Ame- ROBIN, Batmans assistent PERLEE, van vader op zoon steeds nieuwe muziek te komen valt anders niet mee. Er zijn er eigen lijk maar twee die goede draaior- gelboeken kunnen maken. Mr. Romke de Waardt, die het voor zijn hobby doet en hoofdzakelijk ouver tures maakt en Gerrit Razenberg uit Middelharnis. Hij legt zich meer op het populaire genre toe. Ons bekendste orgel is de „Ara bier" daarmee ben ik voor de BBC opgetreden als begeleiding van Willem (Sonneveld) Parel". „Het is met draaiorgels net als met de flats, ze zijn te duur. En je haalt het geld er nooit meer uit, al word je zo oud als Methusalem. Een draaiorgel verkopen doen wij niet gauw. Maar toch hebben we de laatste jaren een paar draaior gels van de hand gedaan. Zo ging het „Parapluutje" die had een uitbouwt je boven de dirigent die de maat sloeg naar Canada „Waterduikertje" deze gle keer de Prinsengracht in - „Het mooiste dat ik r draaiorgel heb meegemaakt' telt de heer Perlee verder h een gouden bruiloft op Tersely., Dat zat zo. Er was daar in hu een echtpaar 50 jaar getrou f man had zijn leven lang t een draaiorgel willen zien. Ita dol op draaiorgelmuziek, mai pj dat hij nooit van het eiland E had hij er nog nimmer een vende lijve" gezien. Zijn ki huurden de „Arabier" i gingen wij uit Groningen nlr| auto naar Harlingen en v l met de boot naar TerschellL. Arabier werd 's avonds ver zijn huis opgesteld, want om zeven uur 's morgens r wij voor zijn huis begini draaien. Nadat de draaier de eerst slagen gemaakt had, kïj^ bruidegom in nachthemd z: je uitstormen, en begon met open mond het orgel ren en van achteren bekeh hebben, voor het piereme maat te slaan. Met man en hebben ze hem naar binnei ten sleuren om zich aan te dat was hij in zijn en the. helemaal vergeten. Toen i beurd was, begon het feest p We zijn het hele eiland trokken. Van noord naar i van oost naar west. mensen liepen achter de J aan. Scholen, winkels plaatsen werden de gehele' sloten: het was compleet I En dat met één draaiorgel bruidegom de maat maar Van 's morgens zeven tot 's elf uur heeft hjj met een t het orgel staan dirigeren had nog best door kunnen wij niet om elf uur gest^j ren. .H

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12