Nasa raket verkoopt aan Esro Geen VS-raket voor Europese kunstmaan OPERASCHANDAAL IN WENEN Zweet voor 1400 per liter gulden TOMADO Marine vorderde Scout: lancering Esro uitgesteld PAGINA 9 Produktie voor ruimtevaart s u nog wat zweet over hebt, kunt u dat verkopen aan een Ame rikaanse firma, die moet onderzoe ken of zweet en de bijbehorende mi cro-organismen de installaties tot le vensbehoud in ruimtevaartuigen be smetten. De ingenieurs maken er zich na melijk zorgen over, dat de micro-or ganismen zich zouden kunnen ver zamelen in filters en daar kolonies zouden kunnen vormen, die op lang durige ruimtevluchten moeilijkheden 'zouden kunnen veroorzaken. Ongelukkigerwijze kan het zweet niet kunstmatig in het laboratorium worden geproduceerd. Het moet rechtstreeks van zwetende mensen komen. Het grote probleem is volgens de geleerden niet, het zweet te produ ceren. Daarvoor behoeft men slechts enige welbevleesde personen li chaamsoefeningen £e laten doen. De grote moeilijkheid is, dat zweet te verzamelen. Vrouiv van Wieland Wagner na uitvoering uitgefloten (Van onze Weense correspondent) Eindelijk heeft Wenen weer eens een opera-schandaal be leefd. Tien jaar geleden had de „vrijgevochten" regisseur Wie land Wagner de opera „De vliegende Hollander" van zijn grootvader opnieuw voor de Weense opera geënsceneerd. Het publiek had wel kritiek, maar was toch onder de indruk. Negen jaar later kreeg Wieland Wagner de uitnodiging om dit werk opnieuw in Wenen op te voeren. Wanneer hij deze kans zou hebben ;had, is het zeker dat hij zijn vroe gere enscenering radicaal zou heb ben gewijzigd. Maar hy stierf en nu voelde zijn vrouw Gertrud zich ge roepen om het werk van haar man getrouw te reproduceren. Niemand kende haar en nog minder wist men dat zij opera-ervaring had. Ze stond in de schaduw van haar man en Wie land gaf de beste rollen aan An ja Soljen, een voortreffelijke zangeres wie iedereen wist dat zij een liaison met hem had. Het contract werd echter onder tekend en de opera moest in Wenen worden opgevoerd. Dus nam Gertrud het werk van haar man in handen. Ofschoon Anja Siljen de beste Sen- ta-vertolkster is, bedankte zy voor ser om onder regie van haar rivale op te treden. Tezamen met mevrouw Gertrud zocht de directie naar een andere Senta. en ze vond voor dé tweede bezitting een veel slechtere soliste, r de directie troostte zich, want de zangeres komt uit Zwitserland alles wat uit het buitenland komt is ook in Wenen het allerbeste. De overige zangers zijn goed, maar de enscenering was de oude gebleven en tien jaar maakte ze gewoonweg belachelijke indruk. De vrouw Naast de talrijke schilderijen van de kunstschilder Toon Koster toont zoals gemeld de Zwammerdamse pottenbakker C. Sluyter in 't Reghthuys in Nieuw koop een aantal bijzonder fraaie werkstukken. Vooral de groep ke ramiek kruiken en kandelaars heeft ieders aandacht. De tentoonstelling blijft tot en met 19 maart geopend. (Foto Leldsch Dagblad') van Wieland Wagner reproduceerde alleen en kon niet werken in de geest van haar man. Een opera-schandaal was onver - mijdelijk. Tijdens de première met de soliste uit Zwitserland kreeg deze geen enkel applaus, men klapte ech ter des te harder voor de andere so listen en toen Gertrud Wagner aan het eind van de voorstelling op het toneel verscheen werd ze uitgefloten. Telkens kwam ze terug: eerst met de zangers, dan met de dirigent en dan herhaaldelijk met de zangers, maar zodra het (jonge) publiek haar zag, begon het te fluiten. Toch was het geen slechte voorstel- link. We hebben er alleen dit uit ge leerd: de vrouw van een buitenge wone man behoeft niet beslist óók W ereldpremière 'Reinaert tie Vos' Zaterdag 1 april zal in de Kon. Vlaamse Opera te Antwerpen de we reldpremière plaatsvinden van Rei naert de Vos, een spel in vier tafe relen van Marius Monnikendam naar de Franse tekst van Michel Brochon. Aan dit werk, zullen medewerken de solisten, het koor, orkest en ballet der Koninklijke Vlaamse Opera on der leiding van Frits Celis. Het choreografische deel wordit ver zorgd door Le Clair voormalig eerste danser van het „Ballet du siècle". De regie is in handen van Johannes den Hertog. Na de vier eerste opvoeringen in de eerste helft van april zal. eind september de pre mière in Nederland plaatsvinden in de Stadsschouwburg te Eindhoven in het kader van het Vlaams Festi val. buitengewoon te zyn. Nog belang rijker is de vraag: wat zal er in de naaste toekomst met Bareuth ge beuren wanneer het Festival aldaar in „familiebezit" blijft? Prijsvraag T eyler-genootschap Teyler's tweede genootschap heeft een prijsvraag uitgeschreven, waarin gevraagd wordt een onderzoek naar de functie van de versregel in typo grafische poëzie. Onder typografische poëzie, wordt verstaan taaluitingen, die naar de in houd als poëzie worden ervaren en/of als zodanig zijn bedoeld, waarin zich geen vormprincipe in de herhaling openbaart en waarvan de schriftelijke fixatie bestaat uit regels, die niet door begin en einde van de blad spiegel worden bepaald. Daarvoor hebben de geleerden nu een soort „transformator" gemaakt. Zij kleden de vlezige zweetproducen- ten in rubberpakken en laten hen zich lichamelijk inspannen, in de regel door drie uur lang in een tem po van 6.4 km per uur in een tred molen te lopen. Er is ongeveer een kwartier nodig om op deze wijze goed aan het zwe ten te raken. Maar dat is niet alles. Als het zover is wordt droge lucht, verhit tot ongeveer 115 graden fahrenheit, in de rubberpakken ge pompt, waardoor de temperatuur in het inwendige ongeveer die van een hete dag in de woestijn wordt. De lucht absorbeert het vocht en voert het naar de transformator, waar het zover wordt afgekoeld dat het condenseert. Dan wordt het opgevangen in ge steriliseerde flessen, bevroren en ver zonden naar de experimentele afde lingen van ruimte laboratoria tegen ongeveer 1400 gulden per liter. Het ligt in de rede, dat de „zweters" ook iets van dat bedrag krijgen. Emmy Verhey wou Oskar Backprijs De violiste Emmy Verhey heeft gisteren de Oscar Backprijs, groot f 16.000 in het Oscar Backconcours gewonnen. Zij was merkwaardiger wijze de enige deelneemster. In to taal hadden slechts drie violisten voor het concours ingeschreven. Een van het viel door ziekte uit, Emmy Verhey en Johan Kracht bleven over. Belden werden, na de op 6 maart gehouden eerste ronde, tot de finale toegelaten .Johan Kracht liet gisteren echter verstek gaan, omdat hij de tijd te kort achtte, om het finale programma in te studeren en uit het hoofd te spelen. Zo stond gisteren dus Emmy Ver hey alleen voor de jury, bestaande uit Bernard Haitink, Carlo van Nes- te, Maurice Raskin, Theo Olof, Her man Krebbers en mevr. Etiennette Alvares-Corea, die met haar echtge noot het initiatief tot dit concours genomen had. Emmy Verhey heeft daarop tot gro te voldoening van de jury haar pro gramma gespeeld en veroverde de eerste prijs. Het geld moet gebruikt worden voor één jaar studie in het buitenland. Voor lancering van Heos-A Het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft, erin toegestemd een Delta- draagraket te verkopen voor het lan ceren van een buitenlandse aardsa- telliet. De transactie met de Europese organisatie voor ruimteonderzoek Es ro omvat ook het gebruik van lan- ceerfaciliteiten van de Nasa. De Nasa heeft eerder reeds zes bui tenlandse satellieten gelanceerd on der overeenkomsten tot samenwer king. Het is echter voor de eerste maal dat ten bate van een dergelijke lancering een raket wordt verkocht. Een woordvoerder heeft verklaard dat de Esro bijna 14,4 miljoen gulden zal betalen voor de raket en het gebruik van de lanceerinstallatie op Kaap Britse satellieten voor militaire verbindingen Het eerste systeem communicatie satellieten voor Groot-Brittannië zal in de V.S. worden vervaardigd en be staan uit twee satellieten die om de aarde zullen cirkelen. Naar het Ame rikaanse ministerie van Defensie meedeelde is de opdracht, voor een bedrag van 7,6 miljoen dollar, ver leend aan de Amerikaanse „Philco Corporation". Het systeem zal de militaire auto riteiten in staat stellen nagenoeg on middellijk met elke Britse militaire eenheid waar ook ter wereld in ver binding te treden. Kennedy. De te lanceren sa telliet is de Heos-A. Heos betekent: Highly Eccentric Orbiting Satellite. De lancering zal in de tweede helft van 1968 plaatsvinden. De Heos-A weegt 104 kg en zal een baan hebben met een ajogeum (hoog ste punt) van 193.000 km. De lance ring zal gebeuren tijdens een periode van maximale zonne-aktiviteit ter bestudering van interplanetaire mag netische velden en deeltjes van zon- ne- en kosmische straling buiten de magnetosfeer. De overeenkomst tussen de Esro en de Nasa is in Parijs getekend door dr. Robert C. Seamans jr. van de Nasa en prof. Pierre Auger, direc teur-generaal van de Esro. In zes Europese landen treffen tien weten schappelijke groepen voorbereidingen voor de acht experimenten van de Heos-A. De landen zijn België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Ne derland en Engeland. Ook Denemar ken, Spanje, Zweden en Zwitserland maken deel uit van de Esro. Radio- Filharmonisch Orkest naar Duitsland Tip voor 5K handiger huishouden *1* HET WERKRESPARENDE AFDRUIPREK Moderne huisvrouwen kunnen niet meer zonder. Wat doen ze? Ze was sen vlug en grondig af. Gaan dan boodschappen doen, of kijken T.V^ in de tijd dat de vaat droog druipt in dit NIEUWE afdruiprek van Tornado- Afdrogen wordt alleen "vlug even nadrogen"! Het bestek druipt volle dig uit. De kopjes of glazen hangen veilig aan spijltjes. Prijs (inclusief be stekbak) f 12,50. Andere handige To- mestic afdruiprekken al vanaf f4,50. Koren zingen in Nieuw-Vennep Het Vicon-mannenkoor uit Nieuw- Vennep organiseert vrijdagavond 8 uur in de hervormde kerk in Nieuw- Vennep een liederenavond, bestaande uit Nederlandse, Engelse en Duitse liederen. De orgel- en pianobegelei ding is in handen van L. Hermans, terwijl de algehele leiding berust bij C. Kurpershoek. Naast het Vicon-mannenkoor zal nog door enkele koren medewerking worden verleend en wel door de vol gende: de christelijk gemengde zang vereniging „Looft den Heer" uit Ter Aar, chr. gem. zangvereniging „Ho sanna" uit Benthuizen, chr. gem. zangvereniging „Excelsior" uit Lei- muiden, chr. gem. zangvereniging „Laus Deo" uit Zevenhoven, meisjes koren uit Ter Aar, Benthuizen en Leimuiden en het schoolkoor van de Middelbare Land- en Tuinbouw school in Warmond. Prinses werkt in ziekenhuis Prinses Margriet zal met ingang van volgende week éénmaal per week in het ziekenhuis ,De Lichtenberg' in Amersfoort als Rode Kruis helpster eerste klasse gaan werken. Voor de Rode Kruis helpsters geldt met het oog op het behoud van het diploma namelijk de verplichting om een be- d aantal uren per maand prak tisch werkzaam te blijven. Prinses Margriet behaalde op 28 juni 1966 De Lichtenberg het diploma Ro de Kruis helpster eerste klasse. (Van onze redacteur ruimtevaart) De eerste Europese kunstmaan, de Esro-II, zal vrijwel zeker niet volgens plan omstreeks 15 maart kunnen worden gelan ceerd als gevolg van het op het eerste gezicht uiterst merk waardige feit, dat Amerika geen raket voor deze lancering be schikbaar heeft. Tien Europese landen, waaronder Nederland, hebben jaren aan de samenstelling van deze kunstmaan ge werkt. Geruime tijd geleden heeft de in Parijs gevestigde Euro pese ruimtevaartorganisatie afspraken met het Amerikaanse ruimtevaartbureau Nasa gemaakt, dat de Esro in maart door een Amerikaanse Scout-raket in de ruimte zou worden ge bracht. Desondanks is er op het kritieke moment geen Scout voorradig! Er wordt thans druk overleg tussen Parijs en Washington gepleegd, om tot een gezamenlijke verklaring te komen over deze betreurenswaardige gang van zaken. Gesloten beurs De Europese ruimtevaartorganisa tie Esro houdt zich uitsluitend bezig met het ontwerpen en construeren van kunstmanen en het ruimteonder zoek zelf. Een andere Europese or ganisatie, de Eldo, ontwerpt eigen lanceerraketten. Zolang deze laatste nog niet beschikbaar zijn, wordt voor de lancering van Europese kunstma nen onder meer een beroep op de Amerikaanse Nasa gedaan. Deze heeft medewerking toegezegd volgens een systeem van gesloten beurzen waardoor de Esro zeer voordelige lan- ceerfaciliteiten verkreeg. Vermoedelijk juist door het feit, dat het hier niet om keiharde zake lijke contracten ging waarin de tij dige ter beschikking stelling van een raket van het juiste type kon worden bedongen, moet de Europese ruimte vaart thans met een uitstel van ze ker een maand rekening houden. De Amerikaanse marine heeft vol gens de thans ter beschikking staan de gegevens de nog voorhanden zijnde Scout-raketten gevorderd voor proe ven met een nieuwe laatste trap. Daardoor is niet alleen de Esro ge troffen, maar ook het Engelse pro ject dat voorzag in de lancering van de UK-3. Deze kunstmaan zou op 22 maart a.s. van de basis Vanden- berg worden gelanceerd met een Scout-raket. Van deze basis moest ook de Esro-II met een Scout naar de ruimte worden gebracht. Technici retour aantal Europese technici, onder wie Nederlanders, tevergeefs naar de Verenigde Staten is gereisd om de lancering in het laatste stadium voor te bereiden en bij te wonen. Zij ke ren thans naar Europa terug. Be paalde onderdelen van de Esro-n kunnen bovendien een langdurig uit stel van de lancering niet verdragen en zullen vermoedelijk moeten wor den vervangen. Een en ander is een vrij kostbare zaak, maar het lijkt niet waarschijnlijk, dat deze kosten ver haald zouden kunnen worden op de Nasa, juist doordat de lanceerfaci- liteiten niet op strikt zakelijke gron den zijn verleend, maar op basis van onbetaalde dienstverlening. Eén van de Nederlandse geleerden, die intensief bezig zijn geweest met de bouw van de Europese satelliet en het ontwerp van het instrumenta rium, was prof. dr. C. de Jager, hoog leraar in de astrofysica te Utrecht. Hij sprak zijn grote teleurstelling uit over deze gang van zaken en wees er daarbü op, dat dit voorval een aansporing temeer moet zjjn om eigen Europese lanceerraketten te bouwen, zodat men minder afhan kelijk is van andere ruimtevaartmo- gendheden. Nadat de Esro voor een nieuwe lan- sering in gereedheid zal zijn gebracht, zal deze overigens zijn taak nog vol ledig kunnen vervullen. De lancering was wat betreft het onderzoekings programma niet aan een bepaald tijdstip gebonden. de jongste scheppingen in Stuttgart werkende John Cranko behoort de Cartes" De fotografe Madeline ler-Betzendahl (Stuttgart) op deze foto een typische )s-bewegingsscène uit dit t vastgelegd, dat de manne- topkrachten van het ensem- ot in de finesses beheersen, oiodanser (in de sprong) ziet de Deen Egon Madsen. John )'s Stuttgartse dansgroep, elitekrachten uit 20 naties 11, gaat thans niet alleen jvoor Duitsland's beste ballet, bezit ook internationale kaleiöos'coQp Dostojewski's 'De idioot' pnsdag 22 maart geeft „De Ne- Eï Comedfie" in de Konimkl. urg in Den Haag een opvoe- „De idioot" naai- de roman jkwtojewski, in de toneelbewer- en de regie van André Barsacq. Gedichten van acob Admiraal Noordwijk is een gediichtenbun- brsohenen van de bekende kijker Jacob Admiraal. De heer raai, die in 1965 is overleden, jrf zich in brede kring faam als i uitvinder en schrijver. Een er heeft een keuze gemaakt uit kgelaten werk van haar vader, (dichten dateren uit de periode 933 tot vlak voor het overlijden jacob Admiraal. Veel van zijn .gaat over Noord wijk en de vis- Imaar ook hield hij zich bezig (e zin van het bestaan en het p van het leven. Zijn uitvm- h lagen hoofdzakelijk op het I van de visvangst. rie tussentijdse verkiezingen in Engeland Engeland worden vandaag tus- |se verkiezingen gehouden in listricten, die zich alle in La- tanden bevinden. Het is ech- vraag of de Labour-kandidaat lok een wijk van Glasgow assen zal zijn tegen een oppo- Van conservatieven, liberalen, je nationalisten en communis- k Jaarbij vooral gevreesd wordt (en groot aantal stemmen voor ptionalistische" kandidaat, our had daar bij de laatste ver gen een krappe meerderheid Ö75 stemmen Labour is bijna van de overwinning in Rhond- fest in Wales en de industrie- [uneaton. Hoewel Labour in het puis een meerderheid van 92 'heeft, is het van belang voor lering om te weten hoe de kie- feageren op de straffe econo- P' maatregelen. [kredieten die Engeland in de fgde Staten heeft opgenomen jofde van diverse overeenkom- b die eind 1966 510 miljoen dol- proegen zijn thans geheel te- pald. zo heeft de Federal Re- pank of New York bekendge- Britse premier Wilson, en zijn pr van Buitenlandse Zaken. hebben gisteren een rondreis de hoofdsteden van de EEG be imet besprekingen met de Lux- fcse regeringsleiders en, wat of- heette, informeel overleg met Autoriteit van de EGKS P" wiiSon verklaarde gistermid- pn het pinde van d>'t bezoek r besprekingen in Luxemburg puttier waren geweest nis in dP p viif hoofdsteden Wi1 moeten fanaivse gaan maken van het- Flf e*" onze reis hebben opge- asi 1x4.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9