in Leiden Elektriciteitstarieven nog deze maand omhoog albert's corner y Tien cent per half uur, 0.25 per uur 15XXE Dr. D. W. van Bekkum Leids hoogleraar Terlenka heeft ons goed begrepen. Eindelijk een eigen stijl voor jonge mannen-slanke snit, fijne kleuren, eigen naam: Promotie Uitkomsten S.L.F. lopen sterk terug DONDERDAG 9 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD Teneinde te komen tot een redelijke verdeling van de be- ihikbare parkeerruimte, werd in 1963 in de binnenstad het z.g. ;ort-parkeren ingevoerd. Nadat B. en W. zich hierover uitvoerig hadden beraden werd 'door het College besloten voorlopig bij wijze van proef alleen Tel systeem van parkeerschijven te kiezen. De intrede van de parkeerschijven heeft de parkeersituatie n het stadscentrum in gunstige zin beïnvloed. Geheel bevredi- jend kunnen de resultaten echter niet worden genoemd. Resultaten parkeerschijven niet voldoende ln toenemende mate doet zich iet verschijnsel voor, dat ook in ie parkeerzones geen of slechts \eer weinig open plaatsen te vin- \n zijn. Dit is vooral een gevolg \n het feit, dat door het sterk groeiende autobezit ook het aan- d kort-parkeerders steeds groter ïïdt. Anderzijds moet echter worden geconstateerd, dat nks de intensieve controle, door de twee parkeerwachters rdt uitgeoefend, de maximum \gestane parkeertijd dikwijls dt overschreden. 1 ADVERTENTIE m cüLiHBia OTTÜUR BU H.B8RT5 CtfflSfc keuken-specialiteiten uit 9 Slachthuistarieven vi| gaan omhoog Een prognose met betrekking tot r Ie exploitatieresultaten over 1967 ur,ran het Opnebaar Slachthuis heeft gJttrewezen. dat op grond van kos tenstijgingen rekening zal moeten forden gehouden met een nadelig laldo over dat jaar van in totaal teel 70.000.- Ook over 1966 wordt een jjjjpkort verwacht. hetwelk rond 24.000 zal bedragen. Aangezien het bedrijf op volle ca- laciteit werkt en de produktiviteit liet verder is op te voeren, kan on- ler deze omstandigheden niet worden itkomen aan een verhoging van tarieven van de slachthuisrechten. Hieromtrent is overleg gepleegd de belanghebbenden, hetwelk ift geresulteerd in een bescheiden i het evenwicht in de be lting voor het Openbaar Slacht te herstellen door de tarieven anig te bepalen, dat een hogere Jbrengst van gemiddeld 9% wordt irwacht. Het tekort over 1967 zal, mede ink zij de aanpassing van de koel- luisrechten. hierdoor worden be perkt tot circa f 24.0000,-, mits de Herhoging reeds per 1 juli a.s. in jerking treedt. B. en W. zijn bereid dit na- zielige resultaat voorshands te aan vaarden in afwachting van de ont- orM&eling van het loon- en kosten- Peil waaromtrent momenteel weinig te voorspellen. Het streven van B. en W. biyft er Tvenwel op gericht een sluitende ex ploitatierekening voor het Openbaar Slachthuis te behouden. B. en W. overwegen daarom de na delige resultaten over 1966 en 1967 te «Üveren en deze resultaten te zfj- per tyd, wanneer een verdere loon- n kostenstijging hiertoe zou noodza- en, mede in aanmerking te nemen oor het bepalen van het tijdstip an de invoering en van de hoogte an de volgende aanpassing van de arieven. Met betrekking tot de thans ge wenste verhoging merken B. en W. jp, dat deze voor de rechten van invoerkeuring een verlaging In houdt, waardoor het verschil met jpe tarieven voor het slachten en keu- fan van niet-ingevoerd vlees is ge- jaduceerd. Voorts is het stukstarief, kaar mogelijk, vervangen door een tarief per kilogram vlees. Hiermede P tegemoetgekomen aan het be daar, dat het vlees per kilogram fc het verleden niet gelijk werd be last. Ook verder is getracht een meer 'Juiste verhouding te bereiken tussen 'de verschillende tarieven. Dit wordt mede in de hand ge werkt door de beperkte mogelijkhe den voor een duidelijke aanduiding van de parkeerzones en door de schijven zelf, waarmede op te ge makkelijke wijze bepaalde manipula ties kunnen worden uitgevoerd om de maximum parkeertijd te ontduiken. Daar staat tegenover, dat de er varingen, die ln de andere gemeen ten zijn opgedaan met parkeerme- ters, bijzonder positief worden be oordeeld. In vergelijking met schij ven zijn meters gemakkelijker te controleren, vooral door de rode schijf, die het bereiken van de maxi- mum-parkeerduur aangeeft. Deze duidelijke herkenning van een bega ne overtreding heeft tevens een pre ventieve uitwerking. Het gevolg van een en ander is, dat bij meters de doorstroming groter is, terwijl boven dien de voor een meter te betalen vergoeding tot een zekere selectie leidt met betrekking tot de behoefte aan parkeren in de binnenstad. Voordeel van meters De algemene opvatting is dan ook, dat met meters een betere distributie de parkeergelegenheid in het stadscentrum wordt verkregen dan met schijven- Tevens wordt bij me ters, welke een indeling in parkeer vakken noodzakelijk maken, ordelij ker geparkeerd. Een ander belangrijk aspect be treft de kosten. De salarissen van de twee parkeerwachters, die bij de invoering van de parkeerschijven in dienst zijn genomen, komen geheel ten laste van de gemeente, zonder dat hier een bepaalde inkomsten bron tegenover staat. Dit is wel het geval bij parkeermeters Bij een re delijk tarief en voldoende gebruik, kan de opbrengst van de meters zo danig zijn, dat hieruit niet alleen de kosten van de meters zelf bestre den kunnen worden, maar ook de personeelsuitgaven voor de contro leurs. In dit verband wordt nog op gemerkt, dat B. en W. tot dusverre geen uitbreiding hebben willen ge- den en rekening houdend met de noodzaak tot betaling met munteen heden, zouden B. en W. willen voor stellen de tarieven te stellen op: f 0.10 per half uur, f 0.25 per uur f 0,35 per anderhalf uur en f 0,50 per twee uur. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Alwine Alexandra e Pauline Karin, dochters van De Jong Van der Willigen, 's-Gravenhage. Overleden: Johan Steenbergen, 8 j., Den Haag; Willem Corden, Den Haag; Andries Boersma, 95 j., Den Haag; Bartus Willighagen, 76 j.,Hoo> geveen; J. Th. Broekhuis, 53 j., De venter; Emilie Lydia Autuste Schoen makersDahlhuas, 79 j., Baam. ADVERTENTIE aan het gebied van de parkeer- s, mede omdat anders de aan stelling van een derde parkeerwach ter wellicht nodig zou worden, het geen zij financieel niet verantwoord achtten. Op grond van het vorenstaande zijn B. en W. van oordeel, dat het alleszins aanbeveling verdient ook in deze gemeente over te gaan tot het plaatsen van parkeermeters. He tligt et voornemen om hiertoe op kor te termyn een plan te doen ontwer pen, waarbij tegelijk de gehele par keersituatie in de binnenstad onder de loupe zal worden genomen. B. en W. achten het raadzaam, dat, vooruitlopende op dit plan, in- 1 tussen alvast de nodige administra tieve maatregelen worden getroffen om invoering van parkeermeters mo gelijk te maken. Deze administratie ve maatregelen bestaan uit de vast stelling van een straf- en een be lastingverordening. Door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten is een model voor een strafverordening ter uitvoe- ring van deze bepaling ontworpen, dat nagenoeg ongewijzigd kan wor den overgenomen. Teneinde voldoende keuze te heb ben in de toe te passen parkeerty- Voorstellen aan Leidse raad Vanwege het Leidsch Universiteits-Fonds is tot bijzonder hoogleraar in de experimentele transplantatiebiologie (facul teit der geneeskunde) aan de Leidse Universiteit benoemd dr. D. W. van Bekkum te Leiden. Tot het vestigen van deze bij zondere leerstoel is het Leidsch Universiteits-Fonds bevoegd verklaard bij Koninklijk Besluit van 16 februari j.l. Dr. Van Bekkum, die in 1925 in het toenmalige Batavia werd gebo ren, srtudeerde tijdens de oorlog ge durende een jaar aan de Landbouw hogeschool in Wageningen en van 1945 tot 1950 aan de Leidse Universi teit. Na in 1950 het artsexamen te hebben afgelegd, promoveerde hij in 1952 op een dissertatie, getiteld „Over de fysiologische betekenis van het D-aminozuur oxydase". Zijn promo tor was prof. dr. A. Querido. In 1952 werd dr. Van Bekkum ver bonden aan de afdeling radiobiologie van het Medisch Biologisch Labora torium R.V.O.-T.N.O., van welke af deling hij drie jaar later hoofd werd. Sinds 1960 is hij direoteur van het Radiobiologisch Instituut T.N.O. in Rijswijk (Z.-H.). Dr. Van Bekkum, die gespeciali seerd is in de radiobiologie en de transplantatiebiologie, is onlangs be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de radiobiologie aan de medische faculteit in Rotterdam. De heer Th. C. van Boven, geboren i wonende in Voorburg, is aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de faculteit der rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld „De volkenrechtelijke bescherming va< Godsdienstvrijheid". De promotor was prof. mr. H. F. van Panhuys. Afscheidsreceptie <lr. H. Muller Volgende week donderdag, 's mid dags van vier tot vijf uur, zal er ln de huiskamer van het Diaconessen- huis in Leiden gelegenheid zijn om afscheid te nemen van dr. H. Muller, die onlangs tot hoogleraar in Rot terdam is benoemd. Het bestuur van het Diaconessen - huis biedt de scheidende chirurg op deze middag een receptie aan. Dr. Muller hoopt vele van zijn collega's, oud-patiënten, vrienden en kennissen op de afscheidsreceptie te mogen ont vangen. Openbare les in Boshuizen' In de chr. nijverheidsschool voor meisjes .Boshuizen' aan de Tous- saintkade in Leiden worden op don derdag 16 maart as. enkele open bare lessen gegeven. Bovendien kan door middel van tentoonstellingen en modeflitsen kennis genomen worden van de prestaties van de leerlingen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau komt met een stand, waar voorlichting wordt gegeven, 's Middags van 2.30 tot 5.00 uur en 's-avonds van 7.00 tot 9.00 uur is de school voor iedere belangstellende vrij toegankelijk. Ruim f 3500 voor de gehandicapten De huls-aan-huis-collecte voor praktische hulpverlening aan de Grossbeekse tehuizen (lichamelijk en geesteiyk gehandicapten), die de vo rige week ln Leiden is gehouden, heeft een bedrag van f3546.44 opge bracht. B. en W. van Leiden willen thans gevolg geven aan hun reeds in 1966 genomen voornemen om de elektriciteitstarieven te ver hogen. Zoals bekend werd in de geleidebrief bij de begroting voor dit jaar meegedeeld dat, nu de uitkomsten van de elektri citeitsfabriek door de voortdurende salarisverhogingen en de sterk stijgende kapitaallasten belangrijk teruglopen, niet zal zijn te ontkomen aan een tariefsverhoging voor de elektrici- teiti>\ erbruikers. Aanpassing vastrecht aan verbruiksvermogen Bü het ontwerpen van de voorge stelde tariefsverhoging heeft het in 1965 uitgebrachte rapport van de commissie voor tarieven van de Vereniging van Directeuren van Elektriciteitsbedrijven in Nederland, mede tot leidraad gestrekt. Dit betekent, dat het accent van de verhoging voomameiyk is gelegd op de verdere aanpassing van het vast recht aan het vermogen, dat door de verbruiker wordt afgenomen. Hierby ligt het voor de hand, dat het vastrechttarief voor woningen, dat in 1965 lager werd vastgesteld dan de voornoemde commissie in landeiyk verband adviseerde, thans verder wordt verhoogd en dat de, by uitzondering, gehandhaafde waarden het oppervlakte-vastrecht ko- te vervallen. en W. stellen de raad voor be doelde verhoging te bepalen op f0,50 per maand met afronding, waar no dig, op het naastbygelegen veelvoud in het bedrag der verhoging. Het vastrechttarief voor kleine bedryven, winkels e.d. werd in 1965 nog procentueel verhoogd, in af wachting van het resultaat van de verdere studie van eerderbedoelde commissie. Grote vlucht Hierin wordt ervan uitgegaan, dat >or alles het verband dient te wor den hersteld tussen vastrecht en ter beschikking gesteld vermogen, het welk door de grote vlucht, die het gebruik van elektrische energie ln winkel- en kleinbedrijf na de laat ste wereldoorlog heeft genomen, ln grote mate is verbroken. Als methoden, welke tot het op nieuw leggen van dit verband kun nen leiden, stelt de commissie voor over te gaan tot directe meting, dan wel tot benadering van het maxima le vermogen, dat door de verbruiker wordt afgenomen. Uit kostenoverwegingen wordt de voorkeur gegeven aan een zo nauw keurig mogelyke benadering van het maximale vermogen, welke is ver kregen door uit te gaan van het elektriciteitsverbruik gedurende de uren, waarin de hoge (8 cent) kWh- prys geldt Op deze basis is het vastrechtta rief voor winkel- en kleinbedryf be paald op een vast bedrag, geiyk aan het normale vastrecht voor woningen, vermeerderd met een toeslag voor het in het verbruiksjaar maximaal af genomen vermogen. Het Kw- maandmaximum- tarief, waarby het vermogen exact wordt gemeten, is met deze herziening ln overeenstemming gebracht. B. em W. merken hierby op, dat de hogere op brengst van de nieuwe tarieven voor het gebruik van winkel- en klein bedryf is geraamd op in totaal 10% Verhoging van de grootverbrui kerstarieven tenslotte kon, door de in de contracten reeds vastgelegde aanpassing aan de styging van kos ten, slechts van beperkte aard zyn. Bij aanvaarding van de voorgestelde tarieven wordt per jaar een meerop brengst verwacht van f 659.000,-. Voor 1967 wordt deze opbrengst, in verband met het tydstip der invoe ring, hetwelk is bepaald op de eerste meteropneming na 20 maart a.s., ge raamd op f500.000,-. Verder merken B. en W. nog op, dat de buitengemeenten, waaraan de elektrische energie en- gros wordt ge leverd, in 't algemeen contract' ueel verplicht zyn de Leids etarieven toe te passen. In verband met deze ver plichting is in de leveringsovereen komsten met deze gemeenten over leg inzake tarief swyziging voorge schreven. Dit overleg heeft inmid dels plaatsgehad. Contactorgaan Zoals bekend hebben Ged. Staten van Zuid-Holland aan het raadsbe sluit tot oprichting van de .Stich ting Maatschappelijk Contactorgaan Leiden' met vaststelling van statu ten voor deze stichting hun goed keuring onthouden. Ged. Staten achten het nl. een leemte, dat deze statuten niet voorzien in enig pre ventief toezicht van hun college niettegenstaande de medeverant- woordeiykheid van de gemeente voor het werk van de stichting, zoals dat onder meer tot uiting komt in sub sidiëring van gemeentewege en in de bestuurssamenstelling. Ged. Staten hebben B. en W. daarom verzocht te bevorderen, dat de statuten worden aangevuld met een bepaling, die de begroting en de belangrykste pri vaatrechtelijke handelingen van de stichting aan hun goedkeuring on derwerpt. Voorts hebben Ged. Staten nog op enkele ondergeschikte pun ten wijzigingen c.q. aanvullingen in de statuten voorgesteld. B. en W. menen dat aan het ver langen van Ged. Staten ware tege moet. te komen. Sportstichting In hun pre-advies van 12 april 1966 hebben B. en W. de raad een voorstel tot wijziging van de statu ten van de Sportstichting in het vooruitzicht gesteld, zulks in ver band met de omstandigheid, dat de dageiykse leiding van zaken van die stichting niet meer berust bij de Ge meentelijke Inspecteur van de Lichamelijke Oefening, doch bij een directeur. Bedoelde wijziging is verwerkt in de ontwerp-statuten van de Sport stichting die B. en W. de raar thans ter vaststelling aanbieden. Naast enige meest redactionele verbeterin gen van ondergeschikte betekenis betreffen deze wyzigingen: a. een juistere omschryving van de wyze waarop de tarieven voor het gebruik van de sportaccomodaties worden vastgesteld b. het vervallen van reservering van batige saldi, omdat batige saldi in de werkelijke zin des woords niet voorkomen c. een zodanige redactie van de financiële bepaling, dat een functionele scheiding wordt verkre gen tussen administratie en kasbe heer, zoals die ook by de gemeen- telyke diensten bestaat, en waar by de administrateur een eigen verantwoordelykheid heeft tegen over het bestuur; d. ee n betere regeling van de rechtspositie van het personeel der stichting. Het ontwerp heeft de instemming van de Raad van Beheer van Sportstichting verkregen. Belastingscliade Op 5 juli 1965, besloot de raad tot aankoop van enige percelen tuin land met drie schuren, gelegen aan en nabij de Hoge Morsweg in Lei den, onder meer onder voorwaarde, dat de door verkoopster als gevolg van de verkoop te ïyden, door de Inspecteur der Belastingen vast te stellen, belastingschade, voor re kening van de gemeente zou komen. Volgens opgave van de Inspecteur der Belastingen bedraagt de belas tingschade f 18.500, B. en W. stel len de raad voor deze schade uit te keren. Benzinepompen Op 20 oktober jl. vond afkondiging plaats van de Verordening benzine pompen, welke was vastgesteld by raadsbesluit d.d. 27 december 1965 en gewyzigd by besluit d.d. 27 juni 1966. De afkondiging van deze, vóór de inwerkingtreding van de grenswijzi ging vastgestelde, verordening vond plaats na de datum van inwerking treding van de grenswyziging, zodat de verordening naar de mening van B. en W. zonder meer geldt voor het gehele grondgebied dezer ge meente. Nu doet zich evenwel de omstan digheid voor, dat met betrekking tot het gebied, dat bü de grenswijziging naar Leiden is overgegaan, van die gemeenten die een benzinepompen verordening hadden, de desbetreffen de verordeningen van de vroegere gemeenten zyn bylven gelden (Lei derdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude). Ingevolge het bepaalde in artikel 3, lid 1, van de grenswyzigingswet nameiyk behouden de op de dag, voorafgaande aan de datum van grenswyziging, in of voor een- over gaand gebied geldende gemeenteiyke voorschriften gedurende twee jaren na die datum in of voor dat gebied him rechtskracht. voorzover deze voorschriften door het bevoegde ge zag der gemeente, naar welke dit gebied is overgegaan, niet eerder in of voor dat gebied vervallen worden verklaard. Teneinde een ongewenste collisie van rechtsregels te voorkomen, ïykt het B. en W. juist de verordeningen van de hiervoor genoemde gemeen ten alsnog vervallen te verklaren. Wemink's Beton- en Aanneming Maatschappy N.V., heeft aan de ge meente verzocht, de haar in eigen dom toebehorende gronden, gelegen aan en naby de Hoge Morsweg, te zamen groot ongeveer 6590 m2, te mogen ruilen tegen een onge veer 9540 m2 groot gedeelte van het by de gemeente in eigendom zyn- de en ingevolge hun besluit van 23 augustus 1965 nr. 229, aan haar ver huurde perceel grond, eveneens ge legen aan en naby de Hoge Mors weg zulks tegen betaling van een toegift aan de gemeente van f 57.495,- in totaal. Verwerving van eerstgenoemde gronden is voor de gemeente van be lang, aangezien deze volgens het vigerende bestemmingsplan „Leiden- Morskwartier" bestemd zyn voor de aanleg van het verlengde van Churchillaan en voor bebouwing ter weerszyden daarvan. Het resterende gedeelte van het thans nog by adressante in huur zynde perceel grond, groot ongeveer 630 m2, zal ten behoeve van de rea lisering van de vaarweg om Leiden in de toekomst tot water worden vergraven De te betalen toegift achten B. en W. aannemeiyk; de aan de transac tie verbonden kosten worden door beide partyen gedragen ln verhou ding tot de waarde van de te rullen gronden en zullen voor de gemeen te rond f2.800,- bedragen. Tevens heeft de N.V. verzocht de door haar aan de gemeente in ruil over te dragen gronden na de eigendomsoverdracht te mogen hu ren totdat de gemeente deze voor de uitvoering van haar werken nodig heeft. Tegen deze verhuur bestaat naar de mening van het College geen bezwaar. Eervol ontslag dr. Van Deventer B. en W. stellen de raad, die 20 maart byeenkomt, voor om aan dr. Ir. A. M. van Deventer, overeen komstig zyn verzoek, met in gang van 1 juni 1967 eervol ontslag te verlenen uit zijn betrekking van Ieraar ln de natuur- en scheikunde aan het Stedeiyk Gymnasium. Benoemingen Ingevolge artikel 21 van de Leer plichtwet worden de leden van de commissies tot wering van schoolver zuim benoemd voor de tyd van drie jaren. Aangezien thans zodanige drie-ja rige periode nagenoeg is verstreken, bieden B. en W. de raad de volgen de aanbeveling aan voor de benoe ming, met ingang van 1 april 1967, van telkens zeven leden voor de Nooder-commissie tot wering van schoolverzuim: a. 1. A. Abcouwer. af tredend lid, 2. C. W. Driessen; b. 1. C. J. W. Brlttyn, aftredend lid 2. H. de Graaf; c. 1. W. Caro, aftredend lid, 2. J. G. Fokkema; d. 1. N. v. d Heuvel, aftredend lid, 2. P. Krult; e 1. Mevrouw A. Laman-Onderwater, aftredend lid, 2. Mevrouw A. Nieu- wenburg-De Haas; f, l.J. W. Leur- dük, aftredend lid, 2. M. C. Snelder- waard. In de Zuid-commissie tot wering van schoolverzuim: a. 1. J. Fluyt, aftredend lid, 2. I. van Weerlee; b. 1. H. C. F. de Greef, aftredend lid, 2. G. Los; c. 1. Mevrouw C. de Hart- Godfridet, aftredend lid, 2. Mevrouw G. van Houten-Vergoed; d. 1. W. H. Koopmans, aftredend lid, 2. J. v. d. Burgh; e. J. A. L. van Oudenho ven, aftredend lid, 2. J. J. Berend- sen; fl. A. Reyngoud, aftredend lid, 2. J. J. Meerborg en g. 1. N. B. M. Vreeburg, aftredend lid, 2. H. L. Duym. Wat kost het meer In de nieuwe verordening blijft voor alle verbruikers van j elektriciteit de huidige kWh- i prijs gehandhaafd. Slechts het vastrechtatrief wordt verhoogd. Voor particulieren betekent dit verhoging van dit recht met f 6,per jaar. Winkelbe- 1 drijven e.d. gaan een paar 7 tientjes per jaar meer betalen. naar gelang het verbruik gaan ook de groot-afnemers iets 1 vastrecht batalen. S0&HP§0ê>1PSQ

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3