LEIDSCH DAGBLAD BEEL SPOEDIG NAAR KONINGIN Komplot op midden-Java ontdekt: tachtig doden KnrA i Veldkamp probeert nog te bemiddelen JAMIN Gé VERHOOG „Toverdokter" ontmaskerd Aller ogen zijn gericht op... HUISARTSENCONFLICT Arrestaties in Kanton KIS* Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 MAART 1967 No. 32123 ipirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (b« vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Onwaar gerucht VAN meerdere zijden bereikte ons het gerucht dat de Leid- I sche Spaarbank in ernstige moeilijkheden zou verkeren, het geen een zeker aantal inleggers er beds toe zou hebben bewogen hun spaarsaldi geheel of gedeeltelijk op b vragen. Bij informatie bij het bestuur werd ons bevestigd dat dit gerucht inder daad in onze stad circuleert, doch Omtrent de herkomst tast men vol- in het duister. Er is, aldus .s verzekerd, niet het gering de hand wat een dergelijk ucht zou kunnen rechtvaardigen, financiële positie van de Leidsche paarbank is kerngezond en er is iet de minste reden om zich er- ongerust over te maken. Dit ciu ons hedenmorgen bij telefoni- he informatie onvoorwaardelijk be vestigd door de secretaris van de Ned. Spaarbankbond, dr. J. R. Bu- ping op grond van de driemaande lijkse controle, door deze bond op het beheer van de bank uitgeoefend, pè Leidsche Spaarbank is een van de meest solide spaarinstellimgen in net gehele land", zo zei hij. H! tT bestuur achtte het tot dus verre niet aanbevelenswaardig om deze geruchten op de een k andere wijze tegen te spreken, ten eerste omdat het gerucht naar zijn oordeel nog weinig verbreiding had eekregen en ten tweede omdat het ïich bewust is van de uitwerking van het gezegde „men noemt geen koe bont of er zit een vlekje aan". Wat de feiten betreft: de maand februari heeft nog een spaarover schot te zien gegeven van ruim zes on. Inderdaad is het aantal terug betalingen in de laatste weken iets hoger dan normaal. Toen bestuur en directie er de van kregen wat daarvan de k was, hebben zij gemeend betere maatregel tot herstel het vertrouwen te kunnen ne- dan door aan alle aanvragen tot taling onmiddellijk te vol- jdoen, ook wanneer het bedragen be trof, waai-voor volgens de bepalingen de Spaarbank enige dagen van n een aanvrage moet worden __Dend. Er is evenwel geen sprake van {énige paniek of van een massale run op de bank. IN verband met de hardnekkig heid van het gerucht en teneinde verdere verbreiding daarvan te lgen te gaan, heeft het bestuur ons gemachtigd de bovenstaande, ons Jierstrekte informatie, ook te publi ceren. Daarbij het risico van het hierboven geciteerde spreekwoord dan jmaar aanvaardend. ADVERTENTIE De witte betonranden, die o? de Overtoom in Amsterdam wa ren aangebracht om de trambaai vrij te houden, worden alwee verwijderd. Zij veroorzaakten te veel ongelukken. Vooral in d< avonduren toerden de obstakel- vaak voor witte strepen aange zien. WEERBERICHT Minder zacht Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondaanvanke lijk zwaar bewolkt met vooral in de bacht en ochtend enkele buien. Mor den overdag ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 MAART Zon op: 7.07, onder 18.34 uur; laan op: 7.25, onder 17.45 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 3.15 15.26 uur, laagwater 11.21 en 23.41 Uur Op midden-Java is een linkse samenzwering ontdekt: zondag hebben Indonesische militairen een dorpsdokter, Embah Soero, en tachtig van zijn volgelingen doodgeschoten, toen zij leger eenheden aanvielen. De schuilplaats van Soero, in het dorp Engil district Flora werd later in brand gestoken, nadat een voorraad wapens (brenguns, stenguns en pistolen) in be slag was genomen. Volgens het hoofd van de afdeling voorlich ting van de Diponegoro-divisie betrof het hier een nest van de communistische partij, dat de basis moest vormen voor een nieuwe staatsgreep. De gevechten hebben negen uur ge duurd en vonden, volgens een bericht van het leger, plaats in de stad Blora, 800 km ten oosten van Djakarta. Soera beweerde tovermacht te bezit ten waarmee hij zijn mannen on kwetsbaar kon maken. Hij werd dood geschoten, Soera had veel invloed op de dessabewoners in oost- en midden- Java. Hij had vijfduizend volgelingen, van wie er nu vijftienhonderd zijn gearresteerd, maar na verhoor weer vrijgelaten. Een officiële woordvoer der verklaarde, dat kaders uit ver scheidene delen van het land door Soero militair en mentaal werden ge traind, waarbij hij zijn praktijk van toverdokter als dekmantel gebruikte. In Djakarta stonden vandaag hon derden soldaten strategische punten te bewaken om geweldpleging te verhinderen, nu het Volkscongres zich beraadt over het lot van presi dent Soekarno. Bij het grote moderne, hotel Indonesia zijn machinegeweer- posten ingericht nadat congresleden, die daar hun intrek hadden genomen, Eerste kievitsei bijzonder vroeg (Van onze weerkundige medewerker) Het vanmorgen door twee Til- burgse meisjes (de 12-jarige Wil- ma van der Wouw en haar even oude vriendinnetje Marian van Roessel) in Soestdijk aangeboden eerste kievitsei is gistermiddag 7 maart gevonden. Bijzonder vroeg. Van 1897 af worden deze eerste vind-data opgetekend. In deze periode van 70 jaar werd al leen op 4 maart 1961 het eerste kievitsei vroeger gevonden. Nor maal wordt het eerste ei tussen 18 en 20 maart opgeraapt. De ge middelde temperatuur van de laatste drie weken behoort tot de hoogste van deze eeuw. Gister, middag werd in Twente en Limburg al 15 graden gemeten. waren bedreigd. Gisteravond zijn honderden anti-Soekarno studenten uit Djokjakarta in Djakarta aange komen om met de duizenden andere studenten, die reeds in de stad zijn, te gaan demonstreren wanneer het congres Soekarno zaterdag niet zou ontslaan. Heftige aanval De afgevaardigden in het Indone sische volkscongres hebben president Soekarno gisteren opnieuw heftig aangevallen, waarbij zij ook generaal Soeharto niet spaarden. Vèrscheidene afgevaardigden verweten de generaal zijn pleidooi om Soekarno als presi dent in naam te handhaven. Cosmas Batoebara, een studenten leider en lid van het volkscongres, zei: „Wij staan boven Soekarno of zelfs Soeharto. Wij verwerpen een geleide democratie in elke vorm". Soeharto heeft aangedrongen op een gematigde behandeling van Soekar no omdat zijn ontslag tot grote ver deeldheid en misschien nieuw bloed vergieten zou leiden. De felle tegen standers van de president kanten zich tegen deze houding. Slechts enkele sprekers hebben Soeharto in deze ge steund. De meeste afgevaardigden, gesteund door de machtige mohammedaanse partij en de studenten-vertegenwoor digers, eisen dat Soekarno wordt af gezet en berecht voor zijn aandeel in de communistische staatsgreep van 1965. Overlopers Intussen aldus telefoneerde onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar he denochtend uit Djakarta is de aanhang van Soekarno in de gelede ren van de Partai Nasional Indonesia bezig overstag te gaan en zich achter generaal Soeharto te scharen. Dit is de mening van dr. Roeslan Abdoel- Dit nummer bestaat uit 24 pagina's gani, voormalig minister van Buiten landse Zaken, PNI-lid, en tot voor kort door president Soekarno belast met de indoctrinatie van het Indone sische volk met diens politieke leer. Hij zei voorts „Goed voor de presi dent ziet het er niet meer uit. Het gaat er nu om of hij een rubber- j stempelpresident gaat worden, of een standbeeld-president". De socialistische Moerba-partij, waartoe de huidige minister van Bui tenlandse Zaken Adam Malik be hoort, heeft zijn extreme standpunt prijs gegeven en is bereid aan het aanblijven van de president als sym bolisch staatshoofd mee te werken. Volgens dr Abdoelgani, die vlot Willem Kloos citeert, staan nu ook de aanhangers van de president niet langer achter hem. Hiermee doelde hij voornamelijk op de Partai Nasio nal Indonesia. „In wezen gaat het nu al niet meer om de president, maar om sluimerende conflicten die steeds meer naar voren zullen treden, zoals die tussen de nationalisten en de islamieten", zei hij. Toen ik hem vroeg wat hij bedoel de met het onderscheid tussen een rubber-stempel- en e enstandbeeld- president, zei dr. Abdoelgani: „Een president die zich nog kan bewegen en bij wie generaal Soeharto nog af en toe een handtekening moet gaan halen, tegenover een president, die in alle opzichten een standbeeld is ge worden". Dr. Abdoelgani was van mening dat het presidentschap na aftreden van president Soekarno zonder twijfel over zou gaan op gene raal Soerharto, en dat de Partai Na sional Indonesia, die altijd achter de president heeft gestaan, bezig is zich geleidelijk achter generaal Soeharto te scharen. In de Chinese stad Kanton zijn, volgens in Hongkong verschijnende dagbladen, meer dan 1000 anti-Mao gezinde elementen, voor het meren deel fabrieksarbeiders, gearresteerd door communistische troepen. De ge arresteerden zouden voor het meren deel behoren tot de als tegenstander van Mao bekend staande „1-augus- tus-eenheid". De communistische troepen omsingelden het hoofdkwar tier van de anti-Mao gezinde „Pro vinciale revolutionaire alliantie" en arresteerden al wie daar aanwezig (Van onze Utrechtse correspondent) Minister Veldkamp heeft voor vanavond vertegenwoordigers van de Landelijke Huisartsenvereniging en de ziekenfondsorganisaties bij zich ontboden. Hij wil nog een laatste poging tot overeenstemming onder- Volgens ingewijden hangt het sla gen van deze bijeenkomst aan een zijden draadje. Beide partijen heb ben de in vroeger overleg bereikte compromissen ingetrokken en blij ken niet bereid deze opnieuw te ac cepteren. Voornaamste punt is de koppeling van de huisartsensalaris sen aan loonschaal 151, volgens wel ke geneesheren in overheidsdienst worden betaald. De LHV lijkt niet meer van zins die eis op te geven, omdat deze vergelijking hun de ze kerheid biedt van geregeld meeklim- mende inkomsten. De ziekenfondsen koesteren daar juist de grootste be zwaren tegen. Morgenmiddag zal minister Veld kamp, naar verwacht wordt, bekend maken volgens welke richtlijnen art sen en fondsen moeten proberen tot overeenstemming te komen. Mocht het alsnog niet lukken, dan dient de minister ook vast te stellen welk bedrag de verzekerde van zijn dok tersrekening, die hem dan vanaf maandag gepresenteerd wordt, terug kan krijgen van het ziekenfonds. De gemeente Utrecht heeft inmid dels bekendgemaakt, dat de sociaal ondersteunden zullen worden gehol pen wanneer geen overeenstemming wordt bereikt. Dit deelde wethouder van Soc. Zaken en Volksgezondheid in Utrecht, A. P. G. van Konings- bruggen, gisteren mee tijdens de be handeling van de gemeentebegroting in antwoord op vragen van de CPN. De sociaal ondersteunden kunnen dan op grond van de algemene bij standswet een uitkering krijgen ter hoogte van het bij te passen bedrag. ADVERTENTIE ADVERTENTIE i ijuGiijrvc aaiiuicumi Speurtocht naar ministers begonnen (Van onze parlementaire redacteur) De vorming van een kabinet- Biesheuvel blijkt nog slechts een kwestie van tijd. De advi seur met speciale opdracht prof. Beel hoopt vandaag of morgen aan de Koningin te melden, dat de moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. Van middag bespreekt hij met de fractievoorzitters drs. Schmel- zer (K.V.P.), mr. Toxopeus (VVD), mr. Biesheuvel (ARP) en mr. Beernink (CHU) de verdeling van de voornaamste portefeuilles. Nadat prof. Beel zijn eindrapport heeft uitgebracht zal mr. Biesheuvel tot formateur worden benoemd om het laatste werk aan net kabinet in wording te verrichten. Inmiddels is de speurtocht naar ministeriabele fi guren op gang gekomen Naast mr. Biesheuvel is van slechts twee figu ren de terugkeer helemaal zeker. Dat zijn de KVP-ers Luns (Buitenland se Zaken) en De Jong (Defensie). Dat mej. dr. Klompé (KVP) weer terug zal keren naar het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk wordt als vrij zeker aangenomen. Een vraagteken is nog de bezetting van Financiën. Als de KVP niet in staat is een mi nister voor dit departement te leve ren en evenals bij vorige forma ties lijkt ook nu deze kans weer erg groot zal de VVD-er Witteveen waarschijnlijk deze post voor zijn rekening nemen. De enige serieuze kandidaat, die de KVP voor dit de partement voor handen heeft is de vroegere staatssecretaris van Finan ciën dr. Hoefnagels. Maar hij is voor diverse partners niet erg aanvaard baar. Economische zaken De bezetting van de belangrijke departementen Economische Zaken en Sociale Zaken is nog open. De KVP wil beide ministeries voor zijn rekening nemen, maar over de kan didaten, die deze partij heeft gesteld is nogal wat te doen. Voor de post sociale zaken wordt de naam van NKV-secretaris Van dei Gun ge noemd. Het is vrij zeker dat mr. Geertsema (VVD) minister van Bin nenlandse Zaken gaat worden en dat de heer Keizer (VVD) op Verkeer en Waterstaat zal komen. De CHU heeft belangstelling voor de posten Landbouw en Volkshuisvesting. De kans is groot, dat de CH-fractielei- der mr. Beernink de opvolger wordt van ir. Witte op Volkshuisvesting. De ARP heeft verscheidene kandi daten in het veld. Prof. Verdam (nu minister van Binnenlandse Zaken) zou minister van Justitie kunnen worden, voor welk departement trou wens ook het eerste kamerlid prof. De Gaay Fortman wordt genoemd- Het is mogelijk, dat prof. Diepen horst minister van Onderwijs blijft. Maar de anti-revolutionairen heb ben ook belangstelling voor de post Ontwikkelingshulp. Deze wens is echter alleen te verwezenlijken als de ARP iets anders laat schieten, want volgens de verdeelsleutel heeft deze partij recht op niet meer dan drie posten. Vertrouwen Prof. Beel is erin geslaagd het ver trouwen tussen de aspirant-rege ringspartijen te herstellen, zonder iets bijzonders met het conceptpro gramma te doen. Zijn voornaamste werk is geweest de heren Biesheu vel en Toxopeus met zachte drang tot een gesprek te krijgen, waarbij zij het wederzijdse wantrouwen lie ten varen, "oen dit was gelukt be woog het formatiewerk zich vrij snel naar het laatste stadium, het zoe ken van kandidaat-ministers. Het langdurige gesprek dat mr. Biesheu vel gisteren nog met prof. Beel had, zal vooral over de verdeling van de portefeuilles zijn gegaan. Twintig hotelgasten zijn de vuurdood ontsnapt toen een brand het tot hotel verbouwde slct. Friedrichshof in Kr onberg, in de buurt van Frankfort verwoest te. Vijftien van hen werden door politie en brandweer via ladders gered. De anderen konden zich nog net via de trappen van het vier verdiepingen tellende slot in veiligheid stellen. Slechts enkelen liepen verwondingen op. ADVERTENTIE UW SLAGER voor le kwaliteit RUNDVLEES. exclusief recept voor uw POEUER Hebt U onze kip voor soep - rijst of ragoüt al geprobeerd? PER 500 GRAM 1.45 ADVERTENTIE vraag gratis demonstratie of folder bij: LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)-412 (Sue/ QUt teuwo ff Bij de buitengewone ver- 1 1 kiezing voor een lid van den g gemeenteraad te Rotterdam, ff g die Dinsdag l.l. plaats had, g g zijn van de 3274 kiesgerech- g g tigden niet meer dan 348 g stembriefjes ingekomen. fj (Advertentie) Vierde ten- g toonstelling van hyacinthen, g 1 tulpen en verdere bolgewas- 1 g sen, te houden door de Ver- g eeniging voor bloembollen, g cultuur, te Oegstgeest. op Zo- I g merzorg, Stations-koffijhuis g nabij Leiden op 9—13 Maart I Entrée 25 cents. Rülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1