Pronk en Soetekouw bezorgen Dukla Praag volle winst 1/7/.V maakt meeste goals en verliest. AJAX-spelers onder de indruk Amsterdamse „chaos" Amstel-wielerploeg Bouw van Wijk EUROPEES BEKERVOETBAL In Tsjechische hoofdstad: DUiNL/ErtUnü y IVlAAni LLiJJSCH DAGBLAD (van onze sportredacteur) PRAAG, woensdagmiddag Op het grote plein, dat toegang verleent tot Dukla's intieme Juliska-stadion, lag een rood-wit spandoek. „Ajax wint de Europa-Cup" verkondigde het met grote letters. En enkele uren tevoren nog was het door trots juichende Amsterdammers door een geamuseerd Praag gedra gen. De doek, stoffig, gescheurd en weggeschopt door de schoe nen van vele honderden grinnikende Tsjechen had voor dit seizoen het niet gedaan. Het sprookje was uit Niet het favoriete Ajax, maar Dukla won de tweede wedstrijd voor de kwaitfinales van het toernooi om de Europese beker met 2-1. In beide Tsjechische doelpunten had Ajax een belangrijk aan deel. Voor vele Amsterdammers een onverteerbare wetenschap. Vreugde bij de Ajax-spelers kers, die met kunst en vliegwerk op de tribunes en tegen de heuvelwand een plaatsje hadden gevonden, was het een verrassing dat Dukla van .meet af aan op de aanval speelde. Ajax had het in het eerste half uur dan ook verbazend moeilijk, maar groots spel van Gert Bals met Masopust behoorde Bals tot de bes te spelers van het veld en een fa lende afwerking van Dukla Strunc (12de minuut), Brumovski (25ste minuut) en de naar zijn hoofd grijpende Nedorost lieten vol komen vrije kansen liggen hielden de Amsterdamse ploeg op de been. Ajax kreeg tenslotte een zekere be hendigheid in dit door het oog van de naald kruipen. Tegen het einde van de eerste helft hadden de rood- witten zich opgewerkt tot ge- i lijk waardige tegenstanders van de Tsjechische legerploeg. Stootkracht Toch heeft Ajax geen aanvalskracht kunnen opbrengen, waarmee het een week eerder in het Olympisch Stadion Dukla defensief voortdurend bezighield. Tempo en stootkracht waren belangrijk min der. Johan Cruyff slaagde er niet in zich van de centrumverdedigers No- vak en Cadek of van de harde ver bindingsman Geleta vrij te maken. Wat dat aangaat genoot Masopust bij de Amsterdamse defensie heel wat meer vrijheid. Voor de Tsjechen kwam het meeste gevaar dan ook van Piet Keizer voor rust zeer actief en Sjaak Swart. In het be ging van de tweede helft kreeg Duk la nog tweemaal uitstekende kansen, maar Bals reageerde schitterend op een omhaal van Nedorost en hield daarna met een gedurfde sliding ook Strunc van een treffer af. Dukla faalde dus andermaal opvallend in de afwerking en leek verslagen in de negentiende minuut toen Swart, na een combinatie met Klaas Nuninga 0—1 scoorde. Ajax had de halve fi nale van het Europa-Cup toernooi binnen het bereik. Maar de stuur lieden van „de zilveren vloot", welke door de honderden zingende en hos- Op deze zonnige woensdagmiddag heeft Ajax zeven minuten de halve finale binnen het bereik gehad. Er zelfs met één been in gestaan. In de negentiende minuut van de tweede helft scoorde Sjaak Swart, na een combinatie met Klaas Nuninga 1—0, Voor een in het Europese topvoetbal geroutineerde ploeg zou deze voor sprong voldoende zijn geweest. Maar Ajax is onervaren. De rood-witten wilden te hoog grijpen. Zij wilden méér doelpunten. Zij wilden teveel en faalden. In plaats van de voorsprong te consolideren en hun I verdediging te versterken bleven zij aanvallen en Pronk en zijn mannen stonden alleen. Bijna was de opzet gelukt. Snelle reactie Enkele minuten na de treffer van Swart wierp Johan Cruyff zich in de baan van een schot van Henk i Groot. Met het hoofd tikte hij de bal weg van de vuisten van doelman Viktor naar de hoek, maar in een ongelooflijk snelle reactie slaagde de Tsjech er toch in het leer te be machtigen. Geen 20. geen zekere halve finaleplaats. Integendeel. Het werd 1—1, want terwijl Ajax zich nog liep te verbazen over de formi dabele redding van de Tsjechische klasse-doelman, zag Nedorost een opening in de Amsterdamse verde digingslinie. Pronk moest zich lang- a de sprint van de Tsjechische linksbuiten werpen. Het werd een harde botsing, door de heer Tschen- cher terecht met een strafschop ge honoreerd. Strunc, de falende Dukla-rechtsbuiten, die enkele prachtige kansen voorbij had laten gaan, scoorde uit deze elf-meter ischop 11. „Een paar centimeters lager en ik had de bal er uit gehou- 1 den", betreurde Gert Bals na afloop. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii; Goede arbitrage Scheidsrechter Kurt Tschen- §j scher, in Londen grensrechter i bij de wereldkampioenschappen, 1 heeft de wedstrijd DuklaAjax goed gefloten. Hij zette enkele malen flink die puntjes op de i g en deelde o.a. vrije trappen uit tegen Swart en Keizer, die in g het veld opmerkingen maakten, jj Als ik hem zou moeten beoorde- g len zou ik hem een 7 k 7 V> ge- ven. vertelde Leo Horn. Deze g was van oordeel dat. er hard, g maar niet tè hard was gespeeld, g Dukla had volgens hem verdiiend gewonnen. Het fabeltje, als zou Dukla niet geliefd zijn bij de Praagse be- g volking is gisteren uit de wereld g geholpen. Vele Tsjechen hadden g zich gewapend met paars-gele g vlaggen. Er was zelfs vuurwerk, g al kon men zich niet aan de in- g druk onttrekken, dat de suppor- g ters gebruik maakten van een g stuk luchtdoelgeschut. Dukla g heeft tenslotte sterke relaties g met het leger iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih Nog had Ajax niets geleerd. Nog bleven de rood-witten proberen hun aanvalsspits Johan Cruyff, die in deze wedstryd niet los kon komen, in schietpositie te manoeuvre ren. Met de geblesseerde Klaas Nu ninga en een hinkende Piet Keizer, die wanhopige pogingen deed het spel te vertragen en op balbezit te spelen, was het een zelf moord tactiek. Zelfs de mogelijkheid op een beslis singswedstrijd in Saarbrücken ging verloren. Dukla, fysiek sterk, en dankbaar dat het van zijn tegenstander de ruimte kreeg, bleef, opgejaagd door een fantastische Masopust, komen, en vier minuten voor het einde viel voor Ajax het gordijn. Op een aller ongelukkigste wijze. Soetekouw, ner veus, wilde een hoog voor het rood witte doel geplaatste bal omhalen, kreeg het leer verkeerd op de schoen en scoorde in eigen doel „Ajax kaputzongen de Tsje chen. En het was waar. Bliksemsnel trok Dukla alle mankracht samen voor de veste van Viktor. De Tsje chen deden hetgeen Ajax verzuimd had Dukla had voor deze tweede wed strijd tegen Ajax enkele wijzigingen in zijn ploeg aangebracht. In de aanvalslinie had Zlocha plaats moe ten maken voor Brumovski, die in de spits opereerde en dit zeer ver dienstelijk deed. Voor de 25.000 kij- Verslagenheid in het Ajax- kamp: Frits Soetekouw krijgt de bal verkeerd op zijn schoen; Gert Bals is machteloos. (Van onze speciale verslaggever) PRAAG, woensdagmiddag „Ik heb nog nooit zo'n schle mielige wedstrijd gespeeld." Bennie Muller stak zijn teleur stelling over Ajax' onfortuinlijke uitschakeling in het Europa cup-voetbal niet onder stoelen of banken. „Zeg nou zelf, die kopbal van Johan Cruyff, normaal is dat toch 2-0 en is er voor ons geen vuiltje meer aan de lucht. Viktor wist zelf niet eens, dat hij die bal stopte. Het was gewoon een gelukkige reactie." Muller was van mening, dat Ajax uitgezonderd het eerste halfuur de sterkste, zij het dan beslist niet de gelukkigste ploeg was geweest. „In het veld zei scheidsrechter Tschenscher tegen me de Ajax-speler vond de Duitser overigens niet sterk fluiten wat spelen jullie mooi, waarom winnen jullie de wedstrijd niet?" Ik zei toen tegen hem: „Geef ons dan ook een strafschop Klaas Nuninga en Piet Keizer, beiden met een been trekkend en ook Frits Soetekouw, wiens ongeluk kige omhaal de Tsjechen in de halve finale had gebracht, renden, onmid dellijk nadat eindelijk de deur voor de vele wachtende persmensen was open gegaan, zwijgend nacr de wachtende bus. Zij werden snel ge- 'olgd door Johan Cruyff, Henk Groot en Sjaak Swart. „Twintig minuten voor het einde met 10 voor en dan toch nog verliezen. Dat mag toch niet gebeuren", mopperde de Ajax- rechtsbuitcn. Trainer Rinus Michels zat in een hoek op een mand. Hij veegde de transpiratie van zijn voorhoofd en zei: „Je kan beter op een overtui gende manier worden uitgeschakeld, dan op deze." Ja, de Tsjechen vielen iets meer aan dan in Amsterdam en Geleta was nu op het middenvéld een opvallend goede verbindingsman. Maar om zo te verliezen Michels schudde teneergeslagen het hoofd. Het was ieders mening. Aanvoerder Bals veronderstelde, dat Frits Soete kouw de bal had willen omhalen en hem verkeerd op het been had ge kregen. „Ik stond drie meter voor mijn doel". Ik rende nog snel te rug, maar je rekent er niet op dat je eigen spelers op het doel schieten. Dat gebeurt niet zo vaak. Er was dan ook geen redden meer aan". Bij de Tsjechen was de stemming opperbest Majoor Masopust vond dat Dukla verdiend had gewonnen. Op de vraag of hij van mening was, dat Ajax te hard zou hebben gespeeld de klacht van onder andere Ne dorost en Strunc antwoordde hij: „Ach het is een mannelijk spel". Masopust was overigens van oordeel, dat de voorhoede van Ajax de beste was, die hij to vele jaren tegenover zich had gehad. De amateur wielerploeg van Am- stel' is thans definitief samengesteld. Zij bestaat uit: Daan Holst (Amster dam», Henk Nieuwkamp (Borne), Henny Schouten (Badhoevedorp), Fedor den Hertog (Ermelo), Jan van Katwijk (Oploo), Freddy van Lach- terop (Amsterdam), Rudie Lie- brechts Vlaardingen), Hans Eckel- boom (Heerde). Joop Zoetemelk RijpweteringPeter van der Voort (Aalsmeer), Melle Jongkind (Aals meer), Ton van der Valk (Voorscho ten) en Wim Huysmans (Achthui zen). Fedor den Hertog, Jan van Kat wijk en Joop Zoetemelk behoren tot de vijftien renners die zijn opgeno men in de selectiegroep voor de Olympische Spelen in Mexico. Pronk heeft Nedorost ten val gebracht: strafschop. Het drama begint zich nu af te tekenen senden Nederlandse supporters het ruime sop werden opgestuurd, waren onervaren. Zij zetten alles op alles voor een tweede doelpunt- En het werd een schipbreuk. Via een treffer van Strunc uit een penalty en het in eigen doel schieten van Soetekouw liep de zilvervloot op de klippen' De Woubruggenaar Bouw van Wijk is in Stockholm wereldkampioen ijs- zeilen geworden. In de nabijheid van de Zweedse hoofdstad ging hij op een bevroren meer als eerste over de fi nish in een internationaal veld van deelnemers. Lange tijd lag hjj in tweede positie. De Nederlandse kampioen Peter van Akker kwam in het begin van deze boeiende strijd bijzonder goed voor de dag, maar ook hij was kans loos tegen de felle eindsprint van Bouw van Wijk. Het werd daar in Stockholm overigens toch een Neder lands zeilfestijn: vier Nederlanders bevonden zich bij de eerste zes. Al eerder dit seizoen had Bouw van Wijk een overwinning behaald in Polen. PAGINA 11 De Schotse club Celtic heeft gis teren voor 90.000 man op eigen ter rein Vojvodina uit Novi-Sad (Joego slavië) in de tweede ontmoeting tus sen beide clubs een 20 nederlaag toegebracht en zich daarmee ge plaatst voor de halve finales in de Europa Cup voor landskampioenen. De eerste wedstrijd eindigde in een 10 zege voor de Joegoslavische club. De laatst opengebleven plaats in de halve finales zal worden bezet door Linfield (Noord-Ierland) of SCKA Sofia (Bulgarije), die elkaar volgen de week woensdag voor de return treffen in Sofia. Inter Milaan had zich reeds ge plaatst via een zege op Real Madrid. Europa Cup II Slavia Sofia (Bulgarije), Standaard Luik (België) en Bayem München (Did.) hebben zich reeds geplaatst voor de halve finales van het toer nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. Slavia versloeg Servette Genève met 3—0 en kwam tot een 31 voor deed in beide ontmoetingen. Bayern München behaalde na verlenging een 20 overwinning op Rapid Wenen, waardoor de Duitsera met" slechts één punt voordeel naar de volgende ron de gingen en Standaard Luik won met. 20 van Vasas Györ in de re turn. zodat de Belgen met een 32 totaal-score verder bekeren. De res terende halve finaleplaats wordt be twist tussen het Schotse Glasgow Rangers en het Spaanse Real Zara- goza op 22 maart in Zaragoza. Jaarbeursbeker Bologna uit Italië heeft het En gelse West Bromwich Albion woens dagavond met 31 verslagen en zich geplaatst voor de kwartfinale van het Europese voetbaltoernooi voor Jaarbeurssteden met een plinten- totaal va,n 6L PRAAG woensdag „Als Ajax niet zoveel circus had gemaakt hier in Praag zou het elftal misschien hebben geiconnen. Maar nu heeft men Dukla met het vele kabaal een injectie gegeven". Dat zeiden vele Tsje chen na de wedstrijd DuklaAjax. De uitslag van de wedstrijd staat in derdaad in tegenstelling tot de glorieuze wijze, waarop de Nederlandei's zich met name woensdagmorgen in de Tsjechische hoofdstad manifes- teei'den. Men kreeg de indruk dat een bevrijdingsleger bezit had genomen van Praag. Vooral de intocht van de Ifi auto's van de Ajax-Europa Cup- raüye trok duizenden mensen naar de Wenzelerplatzwaar het geloei van claxons en gehuil van sirenes werd beantwoord met enthousiast ge juich van de Tsjechen. Autobussen met supporters die de stad binnen vielen, baanden zich een weg door de binnenstad, luid toeterend en met lichten knipperend. Het publiek zwaaide of bracht met gebalde vuist een welgemeende communistische groet. In de hotels en restaurants van Praag mag men de luidruchtige Hol landers wel. Ze brengen wat leven in de brouwerij en ze zijn niet zuinig met geld. Velen dachten namelijk bij het omwisselen van geld de officiële koers van 40 cent per kroon te krij gen. Nu bleek de gulden een toeris- tenkoers van 23 cent te geven, het geen aanleiding gaf er nog eens een tje te nemen op een mogelijke goede afloop. Als gevolg hiervan brachten tientallen voetbalfans de middag van de wedstrijd op bed door. Cognac „Wat een troep hier, heb ik daar duizend kilonmeter voor gereden?". Dat ontviel vele Ajax-supporters toen zij in het stadion arriveerden. Men kreeg inderdaad de indruk, dat er meer kaartjes waren verkocht, dan er plaatsen waren en dat waren nog overwegend staanplaatsen. Om twee uur was het nog zo. dat de 4.000 Ne derlanders meer lawaai maakten dan de 15.000 Tsjechen, die alleen maar over hun keel en enkele vlaggen be schikten en geen op accu's werkende ireries, ratels, bellen en toeters had- len meegebracht. Ook met de span- oeken was de Ajax-aanhang in de neerderheid. Wij lazen strijdkreten /an de jeugd van Den Helder, de jrandweer van Didam, de klaverjas- lub van Wognum en van vele an- lere plaatsen. Waar Tsjechen en Ne- lerlanders tezamen waren, kwam het esprek niet veel verder dan „Ajax rima. Dukla prima" om tijdens de vedstrijd over te gaan in een „Ajax foei, Dukla foei". Op de zittribune liet een royale Hollander een fles cognac onder de Tsjechische soldaten rond ga an, de fles kwam leeg terug. Verslagen vier werden opgejaagd verliep snel na de beide Dukla-goals. Als een versla gen leger zaten roodwit gemutsten toe te kijken, hoe het Dukla-team werd bestormd door honderden met goud omrande rode clubvlaggen zwaaiende Tsjechen. Zij lieten het huilerig klinkende „Ajax, Ajax" van de smalende Du- kla-fans gelaten over zich heen gaan, vermoedelijk in het vooruitzicht, dat er 's avonds nog wat lollige uren konden volgen in Praag. „Ik had lie ver gezien dat Ajax er met 40 in was gegaan, nou blijf je met het idee zitten, dat Ajax had gewonnen, als we die twee doelpunten Dukla niet hadden aangegeven" De Zilvervlootvaart niet meer: het liep op de klippen van ie Tsjechische Moldau-rivier

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11