TUNESIE Proeven van Afrika Frank in de kasbah LEIDSCH DAGBLAD 9 Denk met. dat u in het seizoen zo maar naar Tunesië kan. Uitge sloten! U moet lang van te voren reserveren. Anders heeft u geen bed. 9 Het is vertraden dinars m of uit te voeren. Harde valuta's zijn wel kom. 9 Visum en pokkenprik zijn niet nodig. Voor meer inlichtingen: het reis bureau of de ambassade van Tune sië. Nassaulaon ?h. in Den Haag. Onbeweeglijk rit de oude rimpe lige Tunesische vrouw ais een mummie weggedoken m rafelige smoezelige kleding tegen de gevet van het hoofdgebouw van het vlieg veld Tunis-Carthage. Langs haar heen stuift het bruisende leveo var. de wereldstad Tunis: Cara vel les stijgen en dalen, onooglijke taxi's, die slechts dank zij de persoonlijke interventie van Mo hammed overeind lijken te blijven, kruisen de weg van de gloednieuwe glanzende sleeën, mondain gekle de Europese en Amerikaanse toe risten, de broodnodige deviezen- brengers, kijken haar nieuwsgie rig aan. Het beroert haar niet- Sinds pre sident Bourguiba tien jaar geleden energiek zijn schouders zette onder de ontwikkeling van zijn land, ver wondert zij zich nergens meer over. Zij heeft gezien hoe er hotels ver rezen, fabrieken en moderne hui zen, zij heeft de kleding zien ver- europesen, het moderne ver keer zien groeien, en de toeristen zien komen. Bourguiba, vader des vaderlands- zegt dat het -goed is voor het land. Wat zou zij zich dan nog verwonderen. Onbewust speelt zij toch een bescheiden rol in de plannen van haar president. Want bij de toerist, de man die hier de volkshuishouding met zijn harde valuta op moet krikken, gaat het om haar- De vrouw in jurk en mantelpak interesseert hem niet. Hij is lot zijn Tunesisch avontuur verleid door de vrouwen die bij het nade ren vap een vreemdeling hun slui er wat strakker om het hoofd trek ken, door die vrouwen en de we reld waarin zij leven. Een wereld van oude lemen hutten zonder raam of stookgat, waar mens en dier inbekommerd ronddartelen, van dromedarissen en ezels, die langs dezelfde weg, waarover dat gemotoriseerde verkeer raast, traag en tijdloos voortsukkelen en Afrika's vignet: een palmboom van mannen, die de hele dag in en een negerjongen. groepen bij elkaar op de grond kof- h Lr drinken. Natuurlijk zijn de lange prachti ge stranden, waar het woordje ruimte nog volledig geldt, het sub tropische klimaat van maart tot en met november, dat aan de kust door een koele zeebries toch aan genaam büjft, aantrekkelijk voor de toerist. Van warmte, zee en zand kan h*| echter in bet seizoen goedkoper in Europa genieten. De toerist wil proeven va® Afrika, van het ruige geel-roestige landschap, dat door sneden wordt door lange asfaltlin- ten, van de oases, die groen, sap pig en vruchtbaar ineens uit de woestijn oprijzen, maar vooral van de exotische sfeer van de kasbah. De kasbah van Tunis: kilometers lange nauwe straatjes, waar het nooit heiemaal dag wordt, maar de zon toch een wonderlijk spel speelt met gevels, mensen en handel. De kasbah, onbetwist domein van de handelaren in alles en nog wat, waar de geuren de vreemdeling wijzen naar wat bij zoekt: de zwoe le zware geur van de parfums, de zoetige geur van het leer, de on definieerbare geur van groente*, fruit en vlees. De kasbah, waar ook de man die met twee handen op zijn porteinon- naie loopt, zwak wordt en koopt; een zilveren armband met geheim zinnige tekens, een pop in bedoeï- nenkleren, een fluit, gemaakt van een ossehoorn, dadels, een rode fez of toch een tapijt, al is het maar een kleintje. Daarvoor gaat de toerist naar Tunesië. Hij wil de lange vrij saaie tocht naar Nefta maken om in de woestijn te zijn geweest, een oase te hebben gezien en op een dromedaris te hebben gereden. Hij trotseert daarvoor een hitte, die in de zomer de 40 graden nadert en die het onmogelijk maakt om na tien uur 's morgens bij voorbeeld nog auto te rijden zonder dat de banden door de hitte vernield wor den- Hij verlaat het paradijselijke zon- ne-eiland Dierba. waar Homerus zijn Ulysses rond liet dwalen bij het volk der lotos-eters, om uren lang op een terrasje achter een groot glas sinaasappelsap vnnr maar dertig cent te gaan zitten kijken naar die bonte kleurige we reld van de Noordafrikaan. Daarvoor gaat de Europeaan naar Tunesië. Om te proeven van Afrika. De smaak is vernikkeliik- De honger wordt gestild, maar de trek blijft- - 9 De ruïnee van wat eens een wereldstad was: Carthago. DOOR HENK DE RIDDER Op de helwitte minaret van de moskee m Hammamet staat blon de, 25-jarige Frank van Embden sit Arnhem. Aan haar voeten het gekrioel van de nauwe kronkelige straatjes in de oude ommuurde Arabische stad, de kasbah, voor haar uk het strand met een groepje dromedarissen, de Middellandse zee en fel contrasterend met her azuren water het glanzend wit van de hotels, eigentijdse varianten van Moorse bouwstijl, vol koepels en zuüen. Frank werkt sinds mei van bet vorig jaar in hotel Les Oran- gers, (de sinaasappelbomen), voor zover zij weet als enige Nederland se in het hele Tunesische horeca-be- drijf. Louter uk nieuwsgierigheid boe zou het daar wel zijn? plaat ste zij vorig jaar zelf een advertentie bi het vakblad PHotellerie voor een baan in Tunesië- Zij is niet voor het eerst van huis. Eigenlijk zwerft Frank nu al bijna zes jaar. „Na het gymna sium", vertelt zij even later drin kend van de mierzoete Turkse kof fie in een café, waarvan een vrouw naar Arabische zede zich eigenlijk verre dient te houden, ,,heb ik mijn brood verdiend in een jeugdher berg op Texel en als au pair in Engeland, Frankrijk en Portugal. Ik heb ook geprobeerd assistent inkoopster in een Nederlands wa renhuis te zijn, maar daar ben ik te rusteloos voor." Haar komst naar Hammamet verwekte nogal wat opschudding. [Franks zelfstandigheid en zelfbe wustheid waren oorzaak van zowel verbazing als afkeuring, die slechts geleidelijk veranderden in bewonde ring en waardering. Het meest bij de leiding van het hotel, zodat ze ai spoedig promoveerde van gids voor de gasten tot linker- en rech terhand van de directeur. „Ik ben toch blij dat ik een tijdje gids ge weest ben, want toen heb ik Tune sië helemaal doorkruist". Frank, die wel Frans, Duits en Engels spreekt, maar slechts enke le woorden Arabisch, had het in het begin in dat Noord-Afrika, waar al les draait om de nfan, niet gemak kelijk. „Al heeft president Bourgui- ba dan de bigamie bij de wet ver boden", zegt ze, de verbaasd-bruta- le ogen van de andere koffiedrin kers volstrekt negerend „de vrouw is hier nog volledig ondergeschikt aan de man. In alles". ■•3 geen typ' zich snel te t imponeren of dat in een vreemd ver land heimwee krijgt. Frank burgerde dan ook snel in en veroverde een volwaardige plaats in de leiding van het hotel. Met gezag kan ze nu ook zeggen: „De Tunesiër is aardig, hartelijk en gastvrij, maar er is heel moei lijk mee te werken, omdat hij ge neigd is alle verantwoordelijkheid af te schuiven. Dat komt, omdat hij er nogal zwaar van langs krijgt als hij fouten maakt. Maar het is toch vooral een karaktertrek". Frank van Embden is blij weer eens Nederlands te k mnen spre ken. Al zijn er in het voorbije sei zoen wel landgenoten in Hamma met geweest ook SER-voorzitter drs. J. W. de Pous logaerde in Les Orangers toch is het alweer maanden geleden, dat ze zich an ders dan in een vreemde faal ver staanbaar kon maken. Voor één keer weer gids door het lieflijke Hammamet is haar woor denstroom bijna niet te stuiten. Wijzend naar een vrouw, gehuld in een wit kleed, dat sifseri wordt ge noemd, zegt ze„Kijk naar die voe ten, die zijn met henna, een soort p ree-' "O- r doen de vrouwen hier als ze iets vieren, een huwelijk of ee® geboor te bij voorbeeld. Ze hebben in de kasbah een huis. waar ze eens in de week bij elkaar komen om te verven, te praten en te breien". Mei Frank voor het eerst naar schroomd naar binnen. Ze ziet dat haar gasten een beetje teleurge steld zijn over het eenvoudige in terieur en zegt, dat er in Tunesië veel mooiere zijn, in Monastir, de geboorteplaats van Bourguiba bij voorbeeld en 'm Tunis zelf. Op de rieten matten in de moskee liggen enkele stenen, afkomstig uit een ri vier, verklaart Frank. Het is voor schrift dat de Mohammedaan ge reinigd in de moskee komt. Maar boe moet dart n>et oude mensen, die het water te koud vinden of rnva- Mden, die zich niet zo gemakkelijk meer kunnen wassenDie rivier stenen symboliseren het water. Voor hen is voldoende om de han den even over de steen te wrijven. Later, tijdens de klimpartij in de toren bij de moskee komt Frank laas van de imam die te o«d of te gemakzuchtig was daarover be staat geen zekerheid om zoals dat hoort vijf maal per dag boven op de minaret het volk tot gebed op te roepen. De slimme vos riep de techniek te huip. Hij riep voort aan per luidspreker en bandrecor der de gelovigen op tot Hogere Vormen van Zijn. Het uur, dat Frank door haar di recteur was toegemeten om de Ne derlanders wat „wegwijs" te ma ken, raakte om. Terug naar het ho tel dus, in een taxi, een rit, die veel weg had van een komische eenakter. Want Frank begon aan het traditioneel gepingel over de prijs- Over en weer: de chauffeur die volhield en daarbij zijn hele ge zin en al zijn voorouders op liet draven hij alléén moest ze alle maal te eten geven en Frank die onverstoord 100 millimes (70 cent) minder wilde betalen. De Hollander gaf aan het einde van de reis het volledige bedrag, driehonderd millimes- Hij vond het zo weinig dat hij zich schaamde om daar wat van af te doen. Maar bij vergiste zich. De Tunesiër, aldus Frank, houdt ervan. Afdingen is verplicht. Het behoort tot het le ven, wie mee wil tellen biede co love dus alsof zijn bestaan ervan afhangt. 0 C.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7