Scholieren kregen „les" van politici Provo: n misverstand van God Jan-publiek Werkloosheid in Leiden nog laag A s 4 Minister Veldkamp in Leiden QSS&SE33 Beroepenvoorliclitiiig Leiden en omgeving Fotografische grapjes van René Maltete Discussie met mevrouw X WOENSDAG 8 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 In vergelijking met Nederland De werkloosheid van mannen, die sedert juli van het vorige jaar in het district Leiden voortdurend toenam, (laagste stand 192 werklozen tot 823 werklozen eind januari 1967) vertoonde in de maand februari een licht dalende tendens (eind februari 802), i >rej >ikj or: M 1* oq K, 11 r. 1 SM bri Ik ben voor een pragmatische, whróblemen maar dan met de acht lufen hier schuilt nu juist mijn bez\ Deze tentoonstelling beoogt een in- 1 druk te geven van de vele studie mogelijkheden en de grote verschei- denheid van de beroepen en de sfeer waarin deze worden uitge oefend. 1 Het is bepaaldniet de bedoeling, dat de jongens en meisjes naar de tentoonstelling komen om een be roep te kiezen. Zij zijn immers aan het kiezen van een beroep nog niet toe. Na een inleidend praatje vindt door middel van foto's van beroepen een globale oriëntatie plaats. Daar- lijke benadering van politieke md van een levensovertuiging tegen D '66. toe geïnstrueerde personen ver zorgen de rondleiding. De tentoonstelling zal overdag door de kinderen in schoolverband worden bezocht. De ouders wordt de mogelijkheid geboden om de exposi tie in de avonduren te bezoeken. Het programma is als volgt: 6 t/m 9 maart is de Lagere Technische School voor de Veenstreek, Alkema- delaan in Oude Wetering; 14 maart t/m 7 april in de expositieruimte van het Gemeentelijk Bedrijf van Gas, Water en Electriciteit, Vd. Vegt- straat 6 in Katwijk aan Zee en 12 april t/m 11 mei in het Waaggebouw in Leiden. „Au petit bonheur la France" is de titel van een boek van René Maltête. die gisteren tn het Academiegebouw voor de „Cercle Culturel" sprak. Het woord sprak zo utussen aanhalings tekens kunnen staan, want dit „spre ken" geschiedde overwegend met be hulp van dia's met gebruikmaking ook van een filmpje „Petite suite hu- moristique" en door middel van com mentaartjes en ontboezemingen per bandopnamen, waarvan door de slechte conditie (van het rijksappa raat) 8/10 onverstaanbaar bleef. „Une somme d'humour un recueil de photo-gags dont la France et les Fransaises sant le prétexte", zo luidt de nadere aanbevelingszin voor het bedoelde boek. De landgenoot als mikpunt Maltête, die zich presenteerde in een grofgebreide rode trui en die in een nababbel (tevoren had hij in de kabine zitten projecte ren) het water uit het folkristische sprekersglas verwijderde om het met rode wyn te vullen en by te vullen Maltête wil de Fransen schokken, hun vóórtanen dat hun ogen niet zien wat waard is gezien te worden, hun spottend mededelen dat zij de gave van de verwondering ongebruikt laten. Maltête's middel is daartoe de foto, dp droogkomische, koddige en zonodig ongegeneerde plaat. Zijn eerste gepubliceerde verzame ling kwam tot stand met hulp van de grote chansonniers Brassens, Fer- ré_ Trenet bij de 48ste aangezochte uitgever (aldus de auteur!) onder de titel „Paris des Rues et des Chan sons". Vóór het zover was gold ook voor Maltête: „in den beginne was de miskenning". Ontsnappen aan de levensdruk van een derde toneel- knechtassistent, die van een filmloop- baan droomde, betekende overal de kop stoten tegen de keiharde Parijse In de Rue Gracieuse snapt hij een onverzorgd onelegant vrouwspersoon voor een smakeloze vitrine, in de Rue Royale een slikwerker, im de Passage du Désir een haveloze zwerver bezig het geafficheerde menu te bestude ren. In de Rue de Paradis een wufte schone uitlopend voor de geïnteres seerde ogen van een priester, in de Rue du Départ een schamele begra fenisstoet, op de Place de la Réunion een vrijend paar in de sneeuw en op een bank een kwartet roddelaarsters. Op de Boulevard des Bonnes Nouvel- les een krant in iemands hand met frontpagina-kop „Enorme Vuurzee", in de Rue des Filles du Calvaire twee tippelaarsters, kn de Rue des Innocents twee op de rug genomen politie-agenten die het gehele straat beeld versperren. Wat in de Humoristische Suite te berde gebracht werd, klopte maar ge deeltelijk met wat dagbladen voor be schrijving vatbaar achten. Onschul dig zyn de man in Schots rokje naast de vrouw in spijkerbroek onder de stenen 12 apostelen van een kathe draal, de troep schapen onder de vette letters op een plakaat: „C'est te pakken krijgt onder een affiche met zeven freules in bikini, dan heeft de fotograaf de plaat van zijn leven geschoten De heer Maltête werd dankbaar toegejuicht. Debat-weekend St.-Augustinus De R.K - .Studentenvereniging „Samctus Aiugustinus" organiseert voor de eerstejaars-studenten een weekeinde in de „Witte Raaf" in Noord wij kerhout op 17 en 18 maart. Op vrijdagavond 17 maart zal Harry Mulisch spreken over het thema van deze tweedaagse bijeenkomst „Gezag en vrijheid" naar aanleiding van zijn boek „Het bericht aan, de rattenko ning". Na zijn inleiding is er gelegen heid met de schrijver in discussie te treden. De avond zal worden beslo ten met een „jazz-session". Op zaterdagmiddag 18 maart zal om 1 uur een forum, waarin zitting hebben prof. L. H. C. Hulsman, de Amsterdamse commissaris van poli tie Koppejan en de bekende Amster damse „rookmagiër" Robert Jasper Grootveld, onder voorzitterschap van de burgemeester van Wassenaar mr. J. W. Geertsema, met de toehoorders over hetzelfde onderwerp van ge dachten wisselen. Commissaris Kop pejan is van mening dat zonder ge zag geen orde mogelijk is en zonder orde geen vrijheid. Om de vrijheid te waarborgen zou dus het gezag on misbaar zijn. Harry Mulisch schrijft in zijn boek „Het bericht aan de rattenkoning": ,,De mentaliteit van de gezagsdragers is die van de huishoudster, die geen pottekijkers in haar keuken wenst Thans is het zaak dat men van de samenleving een woonkeuken maakt". Prof. Hulsman antwoordde in een brochure die over de komende dis cussie is uitgegeven op de vraag hoe hij over het onderwerp dacht: „Ge zag is een voorwaarde voor vrijheid; maar slechts dat gezag, dat de vrij heid van de individuele mens tot doel heeft en ook daadwerkelijk be vordert, verdient erkenning. Mr. Geertsema zei in deze bro chure: „Uitoefening van het gezag is onder meer nodig, telkens wanneer de vrijheid van de een de onvrijheid van de ander ten gevolge dreigt te hebben. Robert Jasper Grootveld zei: „De autoriteit moet eens een keertje kri tisch bekeken worden". Examen commissies In de verschillende commissies, die in 1967 zijn belast met het afnemen van nijverheids-examens zijn o.a benoemd: de heren H. M. J. W. J. Kortmann, H. J. M. Goddijn, ir. M. G. A. Haalebos en ir. J. A Meijlink uit Leiden en J. Vink uit Katwijk aan Zee en de dames E. C. C. Op- penoorth en G. J. Verbrugge uit Lei den, M. C. van den Berg uit Alphen aan den Rijn en J. Pronk uit Kat wijk. Alsnog zijn benoemd in de com missie, die is belast met het afnemen van de examens in 1967 ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in het vak Engelse taal: drs. D. van den Berg uit Leiden en tot plaats vervangend lid: drs. C. W. Schone- veld uit Leiden, mevrouw drs. A. L. de Graaff-Bouma uit Leimuiden en mej. drs. P. Landsaat uit Leiderdorp. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal notarieel recht de heren B. Duinkerken (Haarlem) en R. P. Voogd (Den Haag)doctoraal Ned. recht de heer T. L. v. d. Poel (Am sterdam doctoraal II geneeskunde mej. E. Hagüingius (Oegstgeest), me vrouw H. A. M. Potter van Loon Peek (Den Haag) en de heren I. K. P. Barendregt (Den Haag), Th. Cool (Delft) en Tee Djien Tik (Voorburg) serQi-artsexamen de heren S. Israels «Blaricum), R. J. Kuipers (Leiden) en L. G. Verver (Leiden); artsexamen mevr. J. Wervelman van 't Spijker (Oegstgeest) en mevr. E. v. Velde Weber (Den Haag). Het aantal openstaande aanvragen bij het Gew. Arbeidsbureau in Lei den om manneiyk personeel, bleef in de maand februari vrijwel op het zelfde niveau (eind januari 440; eind februari 444). De verhouding van vraag en aan bod, die een jaar geleden nog gesteld kon worden op 2 1 is nu in haar tegendeel verkeerd, 1:2. In enkele beroepsgroepen nam de werkloosheid in februari enigermate af, t.w.: bouwvakarbeiders (-42), ho- recapersoneel (-14) en visserij perso neel. Andere beroepsgroepen, zoals metaal bewerkers (+20). landarbeiders, niet- varend transportpersoneel en han dels- en kantoorpersoneel, gaven een lichte styging van de werkloosheid te zien. De regionale arbeidsmarkt werd in de maand februari beïnvloed door het seizoen, dat in enkele bedrijfstakken reeds tot een lichte verruiming van de werkgelegenheid leidde (bouwny- verheid en horeca-bedrijven). doch elders (landbouw) de werkgelegen heid deed inkrimpen. Dank zy de gunstige besommingen in de zeevisserij waren plaatsingsmo gelijkheden voor visserij - personeel ruim voorhanden. Door vertraging in de aanleg van aardgasleidingen liep de werkloos heid van metaalbewerkers met en kele tientallen op. De werkloosheid in procenten van de afhankeUjke manneiyke beroeps bevolking bedraagt voor het gewest Leiden: 1.6, de provincie Zuid-Hol land 1.5 en Nederland 3.4. LSC-festival Het experimentele „voorjaarsfesti val" van het Leidsche Studenten Corps is vorig jaar zo gunstig ont vangen. dat ook dit jaar weer een dergelijke manifestatie van culturele activiteiten van leden van het LSC wordt georganiseerd. In de periode van 14 tot en met 17 maart worden allerlei activiteiten ontplooid zoals een concert, een toneeluitvoering, een tentoonstelling van beeldend werk van de LSC-leden en dergehjke. De activiteiten zijn in principe bedoeld voor de interne kring, hoewel som mige manifestaties ook voor leden van zusterverenigingen toegankeiyk zyn. hand houden, dan moeten wy de de mocratie uitdiepen." Kritisch „De autoriteit moet eens een keer tje kritisch worden bekeken", was een andere stelling van provo Grootveld. Verder was hy van mening, dat niet alleen provo een „image" is, maar ook de politie, aangezien die niet be staat uit één bepaalde agent. Na de pauze werd de discussie in groepsverband voortgezet. Mevrouw Den Haan, gevraagd naar haar beeld van de toekomst, zei dat zy deze optimistisch tegemoet) ziet. „Er zyn jongeren, die dingen zeggen, die wy in geen Jaren hebben gehoord". Zy ziet veel positiefs in het provodom, „dat nieuwe geluiden laat horen". „Wy moeten meer naar de Jongeren luisteren", aldus me vrouw Den Haan. „Dat wy het altyd zo druk hebben is ook een soort ver slaving". Uit de discussie kon worden geconcludeerd, dat men ovpr het al gemeen de gerezen comfllctsituaties tussen „ouderen" en „jongeren" niet zozeer zag als een generatieprobleem, dan wel als een communicatiepro bleem. De Amsterdamse provoleider Ber nard de Vries, die oorspronkelyk het woord zou voeren, was verhinderd omdat hij aanwezig moest zyn by de begrotingsvergadering van de Am sterdamse gemeenteraad, waarin hy nog enkele dagen zitting zal hebben- Volgende week zal op dinsdagavond (8 uur) weer een discussiebyeen- komst plaats hebben in het Leids Volkshuis met als thema: „Vernieu wingen in de opzet van het Jeugd werk". Hieraan zullen deelnemen de heer J. J. Brörens, algemeen secreta ris van de jeugdraad in Den Haag en de heer A. van Moock, ambtenaar, belast met de jeugdzaken in Haar lem. De „rookmagiër" Robert Jas per Grootveld rechtsbindt de strijd aan tegen de verslaving door middel vari de verslaving zelf, zo bleek uit de discussie, die hij voerde met de Leidse wethou- der mevrouw N. A. den Haan- Groen. Discussieleider G. Stein- bach en mevrouw Den Haan luis teren geamuseerd naar zijn be toog. (Foto LD/Hol vast) ui Deze woorden kwamen uit de mond van dr. J. J. Buskes, die zich Mgistermiddag in het forum van een aantal naar Leiden gekomen beroepspolitici best thuis voelde. Het forum hield zich in de Zuider- W1cerk, waar meer dan twaalfhonderd leerlingen van in totaal zeven- lXUtien middelbare scholen in Leiden en omgeving bijeen waren geko- men, bezig met de vraagstelling „Confessionele politieke partijen of -fniet?" In dit forum hadden behalve dr. Buskes (P.v.d.A.) zitting ge komen minister G. M. J. Veldkamp (KVP), mej. mr. A. M. Goudsmit W(D '66), drs. D. F. v. d. Mei (CHU), mevrouw J. W. Stof f els-Van Bcflaaften (VVD) en oud-minister J. Smallenbroek (AR). Druk met zichzelf i Alle forumleden gaven in te inleiding him zienswyze over de apèonfessionele politieke partyen in gons land, waarna de scholieren ge- 8 legenheid kregen om vragen te stel len. iet Van een discussie met de jeugd giwam echter niet bar veel terecht, 8®j»mdat het forum daartoe in de a gelegenheid gesteld door gespreks leider A. van Gennip zich voorna- fnelyk met zichzelf bezig hield. inPe geëmotioneerdheid van de „leek" mfeuskes maakte op de jongeren de l<%eeste indruk, de beschouwin gen van de beroepspolitici werden ""Afwisselend door gejuich en boe-ge- woep onderbroken. De vraag of er ^■confessionele politieke partyen moe- Men zyn of niet werd uiteraard op eeheel verschillende wyzen beant- Coord. Mej. Goudsmit vond christe- ike partyen niet zozeer uit den boze als wel uit het verleden. Zij wees tTtrouwens ook het socialisme en het ^liberalisme af, „omdat deze stromin gen geen antwoord geven op de pro blemen van vandaag" Nu meer dan ^jwit is het volgens de vertegenwoor- °digster van D'66 noodzakelyk om in _de politiek pragmatisch te werk te Oud-Minister Smallenbroek daar entegen was van mening, dat de uit gangspunten van het evangelie normgevend en beslissend moeten zijn by de organisatorische beoorde ling van politieke vraagstukken. „Wanneer we uitsluitend pro- gramatisch te werk gaan dan zou dat een verarming van het gehe le leven betekenen", aldus de Anti revolutionaire Smallenbroek. Ook de CHU-afgevaardigde V. d. Mei was van oordeel, dat politiek bedreven moet worden tegen een achtergrond van waaruit men als christen in de maatschappy optreedt. „Huizen zon der fundament zyn nu eenmaal niet te bouwen", aldus het christelyk- historische forumlid. Minister Veld kamp achtte de vraagstelling con fessionele partyen of niet voor de Nederlandse staatkundige verhoudin gen een oneigenlyke. „Wy kennen in ons land geen echte confessionele partyen, maar wel partyen, die zich in hun beginsel- en verkiezingspro gramma laten inspireren door de vi sie, die zy hebben op de inrichting van staat en maatschappy in het licht van het evangelie". De liberale mevrouw Stoffels-Van Haaften tenslotte gaf als haar me ning te kennen, dat het evangelie geen pasklare oplossing voor concre te politieke problemen kan geven. „In de praktische politiek komt men met het evangelie nu éénmaal niet uit", zei de V.V.D.-vertegenwoordig- ster. (Foto LD/Holvast) De Commissie Studie- en Beroepenv oorlichting Lelden en Om streken biedt ook dit jaar aan leerlingen van de hoogste klas van de lagere scholen de gelegenheid een zg. beroepententoonstelling te bezoeken. Jasper Grootveld in Leiden Wij weten nu eindelijk wat provo is. Provo is een misver stand, dat bestaat bij de gratie van „God Jan-publiek". Een misverstand, dat door velen wordt gebruikt als een poging om te communiceren. Dit werd gisteravond uiteengezet door een van de grote promotors van het provodom, de rookmagiër Ro bert Jasper Grootveld, tijdens een discussie-bijeenkomst in het Leidse Volkshuis, waaraan verder („niet namens een groep of namens de ouderen, maar gewoon als mevrouw X") deelnam mevrouw N. A. den Haan-Groen, wethouder in Leiden. De bijeenkomst was georganiseerd door de stichting Leidse Jeugd Actie in het kader van het 20-jarig bestaan van de stich ting. Mevrouw Den Haan vond het de moeite waard om met provo's aan één tafel te zitten en van gedachten te wisselen. Robert Jasper Grootveld maakte van de gelegenheid dankbaar gebruik om uitvoerig te vertellen hoe hy via het protest tegen het rokertje („Ik heb mezelf als nicotinist ten toon gesteld" en „Het roken van my is een anti-roken") is begonnen met het houden van happenings („Ik voelde dat er iets moest gaan gebeu ren"), waaruit tenslotte het provo dom ontstond. De Amsterdamse provo, die aan- vankelyk een byna apatische indruk maakte, wond zich af en toe zo op dat er geen speld meer tussen te krij gen was. Tot hy zichzelf op een ge geven ogenblik onderbrak en zich tot mevrouw Den Haan wendde met de woorden? „U wilt wat zinnigs er te gen in zeggen, natuurlijk, dat kan ik voorstellen. Ik zal wat zachter geschreeuw." in een verschrikkelyk a-sociale be weging". Verder heeft zich in de Westerse „asfalt jungle" een soort eredienst „rite" ontwikkeld, waarby mensen worden geofferd" ten gunste van de sigarettenverslaving. Boven dien is met de na-oorlog se beat-gene- ratie interesse voor verdovende mid delen geboren. Het wordt hoog tyd, dat er op de scholen voorlichting wordt gegeven over de verschillende middelen omdat men nu eenmaal al tyd datgene wil proberen te doen, wat geheimzinnig is, waar niet gesproken wordt, wat taboe is", aldus Grootveld. Marihuana gaat volgens hem „een verschrikkelyk grote toe komst" tegemoet ir Nederland. „Van marihuana wordt je namelyk niet dronken, maar van alcohol wel. Geschreeuw Mevrouw den Haan kon zich wel voorstellen hoe de heer Grootveld tot het protest is gekomen, al vond zy de manier waarop hy protesteert niet ideaal. „Ik geloof dat de jeugd ons, volwassenen, vaak verwyt dat wy zo makkeUjk over de jeugd bedisselen, wy zullen in al onze besturen, com missies en fracties de jongeren mee moeten laten doen en ze ernstig ne men. En wy moeten proberen te be grijpen wat zy bedoelen met al hun gaan praten". Heilig zelf De 34-jarige Grootveld had gecon stateerd, dat na de oorlog een enor me belangstelling was ontstaan voor „het heilige zelf" (gesymboliseerd door het automobiel), „die is ontaard Uit het „geschreeuw" van provo Grootveld kwam een toekomstvisie naar voren, van een hyper-gecentra liseerde controle op de samenleving in Nederland. De samenleving zal volgens hem enorm gaan veranderen, mede door de invoering van het computer-ge bruik. „Willen we de enorme macht, die hierdoor kan ontstaan in eigen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3