LEIDSCH DAGBLAD Artsenconflict niets nader tot oplossing Toxopeus en Biesheuvel zijn het eens Soekarno's afzetting zeer onwaarschijnlijk -f JAMIN lei dat o -Bezwaren blijven Jan Wolkers boek in Oegstgeest verfilmd Tpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 MAART 1967 No. 32122 directeur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteurJ: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Verdeelde Ziekenfondsraad machteloos ADVERTENTIE Geen prijsstop De Ziekenfondsraad is zowel tegen eigen risico, omdat zij daar nog op regeringskringen studeert, als tegen hogere premielast. (Van onze Utrechtse correspondent) Iet conflict tussen de huisartsen en de ziekenfondsen is na de adviezen, Ii de Ziekenfondsraad gisteren na acht uur vergaderen aan minister Veld- mp heeft gegeven, geen stap nader tot een oplossing. )c raad raakte verdeeld en daarmee machteloos. Het is daardoor uiter- ite twijfelachtig, of de minister aan de adviezen ook maar iets zal hebben. GE J [et ene advies heeft betrekking de richtlijnen, die de minister gon plain is uit te vaardigen, e: irbinnen de Landeiyke huis' lOaen vereniging en de ziekenfond- alsnog tot een overeenkomst »ten komen. Van de zes zieken- Jsorganisaties waren er vier, d< inere, die principiële bezwaren Bterden tegen een overeenkomst, |s die vrijwel klaar lag tussen de >tste twee en de L.H.V. De vier r:e fondscombinaties hebben in ziekenfondsraad vastgehouden die bezwaren, zodat de raad een jeeld advies heeft moeten uit- ^gen. Of een eventuele richtlijn kvege minister Veldkamp op ba- Van het verdeelde advies dan ook ct zal hebben lijkt onwaarschijn- BI Tarieven /fe raad heeft zich ook beraden n| wat er te gebeuren staat, als [ndag geen overeenkomst tussen (en en fondsen is gesloten. Zoals ind, hebben de huisartsen al (gedeeld, dan over te gaan op het jnaamde verrichtingensysteem irbij zal iedere ziekenfonds fint zelf zijn doktersrekening jten betalen. Daarna kan hij een eelte van die rekening declare- by zijn ziekenfonds. De Zieken- Jsraad heeft proberen vast te en, hoe hoog die declaratie, het maamde restitutiebedrag, moet Bflen. ilgens de berekeningen der zie- fondsen kan er per consult en visite respectievelijk slechts vier les gulden uitgekeerd worden. De enfondsen zitten namelijk met zeer krappe kas. Daar staat te- »veti, dat de artsen tarieven van t en twaalf gulden willen gaan .teren. Dat zou de patiënten met eigen risico van vijftig procent ihtppen. Als de ziekenfondsen de e doktersrekening moeten terug- ilen, zal eerst de ziekenfondspre- toch weer omhoog moeten, om kosten te dekken. Het ziet er dus naar uit, dat ook over deze kwestie de raad niet dan een verdeeld en machteloos advies heeft kunnen verstrekken aan minister Veldkamp. Er is in de raad wel ge sproken over een eventuele prijs stop op de medische tarieven, maar formele uitspraken daarover vallen buiten de competentie van het or gaan. Bovendien had minister Veld kamp daar niet over gevraagd. In schijnt de prijs stop overigens al lang niet i als Lucht opgeklaard boven ka binetsfomia tie (Van parlementaire redacteur) De oplossing van de kabinetsfor matie is vandaag onverwacht snel in zicht gekomen doordat de anti-re volutionaire fractievoorzitter Bies heuvel en de liberale fractievoorzit ter Toxopeus het eens zijn geworden over letter en geest van het programma in hoofdlijnen. De beide politici hebben elkaar gis teravond ontmoet, waarbij de me ningsverschillen uit de weg konden worden geruimd. De adviseur, prof. Beel, is van het akkoord op de hoog te gesteld. Mr. Biesheuvel heeft aan het begin van de middag een onder houd gehad met prof. Beel om het akkoord nog wat toe te lichten Met de overeenstemming tussen de liberalen en de anti-revolutionairen is het grootste obstakel op de weg de vorming van een nieuw ka binet opgeruimd. Gisteren nog ver keerde men in Den Haag in de me ning dat het meningsverschil tussen de beide fracties een zeer ern stige belemmering zou zjjn. Om te beginnen had de liberale fractie be- r tegen een premierschap van Biesheuvel en bovendien wen sten de liberalen meer duidelijkheid de begrotingspolltiek van het te kabinet. dat de voorspelling dat Nederland vóór 1 april weer een nieuw kabinet zal hebben, zal uitkomen. reële mogelijkheid overwogen te wor den. Die zou namelijk niet uitslui tend afgekondigd kunnen worden voor medische hulp aan verplicht verzekerden, maar moet dan een al gemeen karakter dragen en gelden voor alle tarieven voor alle patiën ten, verplicht verzekerd, vrijwillig verzekerd en particulier. Vast staat, iat zo een algemene prijsstop de artsenstand zouden ruïneren en tot .Belgische toestanden" (typering uit ie Tweede Kamer) zou leiden. Hoewel minister Veldkamp v nacht nog door zijn waarnemers de Ziekenfondsraad op de hoogte is gesteld van de adviezen wordt beslissing van de bewindsman o deze kwestie pas vrijdagmiddag i wacht. De adviezen (ten aanzien w: i de leden i de Ziekenfonds- ijgp licht is opgelegd) moeten namelijk nog op papier wor den uitgewerkt en getekend door de voorzitter van de ziekenfondsraad, Dr. W L. P. M. de Kort. Morgen gaan ze per koerier naar Den Haag. Aangenomen mag worden dat minis ter Veldkamp deze kwestie vrijdag morgen ter sprake zal brengen ty- dens het wekelijkse beraad van de ministerraad en dat hij 's-middags zijn beslissing bekend zal maken. Voor de derde maal in drie maanden is Brazilië door zware regens getroffen. In de beneden stad van Rio de Janeiro werden veertien -personen bedolven onder een gebouw van drie verdiepin gen, dat door de regens onder mijnd ivas en instortte. Rood-China leidt terroristen op Er zijn landen, waaronder China, die Bantoes uit Zuid-Afrika weg lokken om ze op te leiden in sabotage en terrorisme, aldus deelde de Zuid- afrikaanse waarnemer gisteren aar de V.N.-commissie inzake de rechten van de mens mede, een comm die in Genève zetelt. Hij wees hierop toen bepaalde drastische bevoegd heden in het Zuidafrikaanse wets- systeem ter sprake kwam. Gevechten op oost-Java Voor 1 april? Verwacht wordt het prof. Beel zijn werk nog zal voortzetten. Hy kan dan beginnen aan het verdelen van de verschillende portefeuilles en aan het zoeken van ministeriabele figu- Als hij het voorbereidende werk op dit gebied heeft gedaan zal Biesheuvel binnen korte tyd als formateur het werkstuk kunnen vol tooien. Het ïykt thans vrijwel ze ker dat in de loop van de volgende week het nieuwe kabinet gereed zal zijn. Niemand twüfelt er (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) In het oliegebied Tjepoe op oost-Java worden gevechten ge- jeverd tussen voor- en tegenstanders van president Soekarno. Het is nog niet bekend hoeveel doden hierbij zijn gevallen en of bij deze incidenten ook militairen zijn betrokken. noord- en oost-Sumatra. Uit mid- den-Java wordt verder gemeld dat de Soekarnistische Part ai Nasional Indonesia in die streken een com mando heeft gevormd voor een mas sa-actie om de president te verde digen. Dit betekent niet noodzakelyker- wys dat de bevolking in deze gebie den als een man achter de president staat, maar dat de militaire com mandanten er in staat zijn een pro- Soekarno-pressiegroep te vormen. Met deze gegevens op de achter grond wordt het steeds onwaar- schijniyker dat het congres tot het besluit zou komen de president af te zetten. Bij de openbare debatten hebben de vertegenwoordigers van de strijdkrachten zich tot nog toe van enig commentaar onthouden, en de bedoeling is kennelijk om hun argu menten tot het laatste te bewaren. Geen uitsluitsel Generaal Soekendro, voorzitter van de IPKI-partij, zei ons vanoch tend dat het Volkscongres naar zijn mening geen definitief politiek uit sluitsel zou geven. Mr. Imron Rosjadi van de mohammedaanse Na- hadatoel Oelama partij fractie, zei in een kort vraaggesprek dat zijn party niet langer zou aandringen op de berechting van president Soe karno, hoewel de party zelf de re solutie daartoe by het parlement heeft ingediend. Soekendro wees er verder op dat de militaire verhoudingen door geheel Indonesië wezen op substantiële aan hang van de president. Hy noemde hierby de volgende gebieden: oost en midden-Java, Borneo, Bali, de Lampongse districten, en delen van HUISHOUDSITOW Een fabriek in West-Duitsland met blikken geschilde en ge bokte aardappelen op de markt tornen voor de prijs van 89 cent Ir kilo. J/EERBERICHT Plaatselijk regen iet KNMI in De Bilt verwacht j heden- tot morgenavond: feranderlijke bewolking met plaat- Ik enige tegen. Matige tot zwakke öd uit zuidelijke richtingen. Aan- pdend zacht. bgemaakt om 11.15 uur). MAART i op: 7.10, onder 18.33 uur. op: 7.12, onder 16.32 uur. te Katwyk aan Zee 2.3 14.53 uur; laagwater 10.42 e: f>n op fca° Ut nummer bestaat uit 29 pagina's. Met eerste resultaat van de gis teren door generaal Soeharto ge geven analyse van het conflict ron dom de president, is een opvallend gematigde toon in de kranten die zich tot nog toe het scherpst kant ten tegen het staatshoofd. De leger- krant, die als enige de gehele toe spraak van Soeharto publiceerde, was van mening dat de president niet uit zyn ambt moet worden gezet, maar wel verhinderd moest worden dat hy in de toekomst nog enige politieke of andere invloed kon hebben. Het dagblad „Merdeka", waarvan de minister van Voorlichting Diah de oprichter is, dringt nog steeds aan op de berechting van Soekarno, „ook al zijn er verzachtende omstan digheden". Het rooms-katholieke dabblad „Kompas" vreest dat het aanhouden van de president hem in de gelegenheid zal stellen om via een achterdeur opnieuw invloed uit te oefenen, waarvan dan door bepaal de groepen gebruik zou worden ge maakt om de nieuwe orde van Soeharto te ondermynen. Scholieren spelen hoofdrol in „Serpentina's Petticoat" Drie middelbare scholieren uit Leiden of Oegstgeest zullen de hoofdrollen spelen in een film naar het verhaal „Serpen tina's Petticoat" van Jan Wol kers. De film wordt tussen half mei en half juni in Oegstgeest opgenomen. Als deze film klaar is, zal vermoedelijk een tweede boek van Jan Wolkers worden verfilmd: „Kort Amerikaans", waarvoor de opnamen ook in Oegstgeest en Leiden zullen plaatshebben. Het scenario van „Serpentina': Petticoat" is geschreven door Paul Verhoeven, met medewerking Leidse student (Nederlands) Cees Holierhoek, die in 1965 de Reina- Prinsen-Geerligsprijs kreeg voor zyn verhalenbundel „Hanen in de kloos tertuin". Paul Verhoeven heeft Leiden wiskunde gestudeerd, voert de regie van de film, het ministerie van Cultuur subsidie heeft verstrekt. Status quo Het militante studentenblad „Ka mi" titelde zijn hoofdartikel: „Naar eem gedwongen status quo." Het blad was niet optimistisch over de mogelykheden dat het leger de status quo zou kunnen handhaven, dat wil zeggen een toestand waarin de president in zyn functie blyft. De status quo, zei het blad, is een uit gestelde burgeroorlog en een uitge steld conflict. In zyn schets van de militaire toe stand in Indonesië, wees generaal Soekendro er vanochtend verder op de strijdkrachten geen eenheid j kenden zoals dat het geval is in lan den waar het korps officieren door eenzelfde instituut of acade mie is opgeleid. Dit komt in de In donesische praktyk neer op een ver brokkeling van loyaliteit die niet het staatshoofd of de opperbevelhebber van de strydkrachten ten goede komt. maar regionale of zelfs lokale bevelhebbers. Deze factor gaat nu een belangrijke rol spelen in de huidige fase van de Indonesische po litiek. Aan de film zullen geen beroeps acteurs deelnemen. Paul Verhoeven vertelde vanochtend dat de hoofd rollen worden gespeeld door een meisje en twee jongens van 12 tot 15 jaar, die hij op het ogenblik aan het zoeken is in de laagste klassen van middelbare scholen in Leiden en Oegstgeest. Het is de bedoeling eerst veertig scholieren te selecteren die in principe geschikt zyn om de hoofdrollen te spelen. Daaruit wordt dan later een definitieve keuze ge maakt. De kinderen dienen aan bepaalde eisen te voldoen. Ze moeten o.m. op school goed kunnen meekomen, want voor de opnamen die voor de kinde ren twee weken duren, zullen zy de school moeten verzuimen. Sommige rectoren hetoen hun medewerking al toegezegd. Eén der filmjongeties moet intel ligent zyn; het meisje „fel-brutaal", aldus Paul Verhoeven, die zei, dat ADVERTENTIE STAR - NEON geen beroepsacteurs aan de film zul len meewerken, omdat zy anders de kinderen zouden „overspelen". In de film zullen enkele ouders van kinde ren en „Duitsers" de byrollen be zetten. De film duurt ongeveer een half uur en speelt zich af aan het einde van de tweede wereldoorlog. Voor een zo waarheidsgetrouw mogelyke nabootsing van die donkere oorlogs dagen zullen de legermusea in Leiden en Delft en het oorlogsmuseum in Overloon rekwisieten leveren. Het Ryksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie zal adviezen geven. De produktieleiding van de film ls in handen van de ex-Leidenaar Jaap de Wit, die wordt by gestaan door Gied Jaspars uit Amsterdam. Came raman is de ex-Hongaar Kólmón Gall uit Den Haag, die ook de beel den maakte van de film „Peest", waarvan Paul Verhoeven de regie voerde. Deze laatste maakte tevens een film ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan van het Korps Mari niers. Paul Verhoeven kreeg In 1960 in Leiden bekendheid met zyn studen tenfilm „Een hagedis teveel". Hy tracht thans om. het Leidse colle gium te interesseren voor de pro- duktie van de Anton-Wachter-ro- mans van Simon Vestdyk. Deze ro mans zyn een autobiografie van Vestdyk, die zyn Amsterdamse stu- dententyd beschryft. Paul Verhoe ven wil deze film ook in Leiden op nemen. Het scenario (van Verhoeven en Holierhoek) is al klaar. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud (Sue/ VRIJBLIJVEND ADVIES EN ONTWERP tel. 34964 teuwo De gemeenteraad alhier heeft benoemd tot leeraars I voor de wis- en natuurkunde 1 H aan de openbare school voor 1 H meer uitgebreid lager onder- m g wijs le klasse voor meisjes 1 de H.H. H. Brongersma en I R. Sinia. Londen, 6 Maart. Geloof- 1 waardige berichten uit Zan- zibar melden, dat de bekende H reiziger Dr. Livingstone door i inboorlingen van Afrika is I I vermoord. I Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[i

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1