y.v.v. over recreatie Wordt Blauwe Wip afgebroken Messiaskerk nadert voltooiing Werkgelegenheid in bloembollenstreek weer toegenomen Kritiek op nota van werkgeversverbonden G. A. NIERSMAN OVERLEDEN SDAG 8 MAART 1967 i de gemeente Hazerswoude flauwe Wip" of „Geremolen" eer- en Buurtpolder (samen- van de polders Oost- en f en de Oostbuurtsepolder) in oude staat op de nominatie forden afgebroken. Het pol- Or, dat eigenaar van het ijnlgk 18de eeuwse bouw- kan de kosten van restau- zijn geschat op circa f79.000 (rengen. Rijnlandse Molenstichting Rijnlandse Molenstichting lar. Er is reeds door de :en sloopvergunning aange- todra deze is verkregen (dat nog wel jaren duren ver- iheer J. de Kort, secretaris polderbestuur) zullen de ha- poldermolen met de grond Bken. De gemeente Hazers- feet officieel nog niets van af. lauwe Wip" die ook wel jen" wordt genoemd, staat ïostvaart, ongeveer een kilo- n noord-oosten van het dorp. pg die bij de molen aanwezig het bestuur later te kun- tuiken als woonruimte voor die het gemaal, dat er dicht l bedienen. lauwe Wip", die een lage «et, gedekt met riet heeft, ,in bijzonder slechte staat. Pten yzeren scheprad buiten WASSENAAR ping over 1 Wassenaar le leden van de historische fg „Oud Wassenaer" zal 'ond om 8 uur in het So ja in de van Zuylen van raat drs. A. V. M. Hubrecht, van het Rijksmuseum G. M. ^Nijmegen een causerie met Iden over „Een reis in de ij tjjd van Katwijk naar Ny- fing komt in de plaats van Is. P. G. de Vey Mestdagh, Is ziekte verhinderd is aan Aging gevolg te geven, fictie op deze avond is toe- tERLIJKE STAND S'AAR Geboren: Desirée E. H. Alber8 i de molen zal, wil de molen weer voor werking in aanmerking komen, ge heel moeten worden vernieuwd en het houtwerk verkeert in staat van ontbinding. Ook zal de molen van binnen geheel moeten worden ge restaureerd. Buiten de „Blauwe Wip" staan nog vijf andere „Wipmolens" in de ge meente Hazerswoude. „Rode Wip" die aan de Gemeneweg staat wel de bekendste is. Het me rendeel van deze bouwwerken ver keert in goede staat; of het rijk of ds provincie heeft een subsidie voor herstel ervan gegeven. Het zou jam mer zijn wanneer de „Geremolen" wegens gebrek aan financiën zou moeten worden afgebroken. (Foto Leidsch Dagblad) IN WARMOND Dat de afdeling Warmond van de Algemene Vereniging voor Vreemde lingenverkeer steeds meer in de be langstelling komt te staan is duide lijk gebleken tijdens de algemene le denvergadering van deze organisatie. De voorzitter, de heer G. Kam steeg. verwelkomde in het bijzonder de zusterverenigingen uit de Kaag en Lisse en wethouder mr. V. C. Groe nendijk, als vertegenwoordiger van het college van burgemeester en wet houders. De V.V.V., aldus de heer Kamsteeg, is geen organisatie met commerciële inslag, zij streeft er naar de belan gen van het toerisme te stimuleren en te bevorderen, ten bate van de gehele gemeenschap van Warmond. Aan de hand van het door de secre taris de heer H. Tromp samengesteld jaarverslag wees de voorzitter op de vele activiteiten die het afgelopen jaar hebben plaats gevonden. De me dewerking en steun die de vereniging geniet van het gemeentebestuur, de stichting tot viering van Warmonds feesten en de winkeliersvereniging stelde hij op hoge prijs want door deze eendrachtige samenwerking zal in de toekomst nog veel kunnen wor den bereikt. Naar aanleiding van het recrea tieplan van de gemeente vroeg de voorzitter zich af of de Warmondse bevolking er wel voldoende van is doordrongen dat niermee grote be langen gepaard gaan. De V.V.V. zal op korte termijn een gesprek over het recreatie vraagstuk organiseren; de dan naar voren gekomen verlan gens zullen ter kennisneming van de gemeenteraad worden gebracht. Hij had de indruk dat de gemeente niet over een wetenschappelijk rapport waaruit de behoeften op recreatief gebied blijken. Wethouder Groenendijk zei dat het toekomstige recreatieplan diep zal in grijpen in het maatschappelijk be- van de gemeente. De gemeente zal dankbaar zijn voor iedere sug gestie om op deze wijze te kunnen vaststellen wat er op het gebied van Door verscheidene leden werden met betrekking tot de te houden bij eenkomst vragen gesteld en ook over de plannen voor de aanstaande Kaag- week en het aanbrengen van stei gers voor het meren van schepen van hen, die het dorp willen bezoe ken. De bijeenkomst werd gesloten met de vertoning van enkele films die opnieuw lieten zien hoe mooi War mond en zijn omgeving zijn. LEIDSCH DAGBLAD KATHOLIEKE KAPPERS BIJEEN In hotel „Bellevue" in Leiden ver gaderde gisteravond de Leidse afde ling van de Nederlandse Kath .Kap perspatroonsbond. Nadat de voorzitter, de heer E. M. Langezaal enkele mededelingen had gedaan (16 maart openbare avond herenkappers, 3 april voor da meskappers en 24 april excursiedag naar Marken en Volendam) drong hij er op aan dat de aangeslotenen per afdelingsjaar f 25,- in plaats van f 10,- zullen bydragen. De vice-voorzitter van het Neder lands genootschap ter bevordering van de etalagekunst, de heer A. Fic- ker hield een inleiding over „De eta lage en verkoopbevordering in het kappersbedrijf". Hij meende dat overvolle etalages uit de tijd zijn; men kan dan door de bomen het bos niet meer zien terwyl het doel van een etalage het overbrengen van een verkoopboodschap is- Hij vergeleek de etalage met 'n advertentie die elke dag wordt veranderd. Aan de hand van grafieken gaf hij aan hoe een uitstalkast moet worden inge deeld, en hij demonstreerde dat ook met kappersartikelen. Na de inlei ding kregen de leden gelegenheid hun kunnen op het gebied van op maken te tonen VOORSCHOTEN Concert in de Dorpskerk Dinsdag 14 maart zal het West nederlands Symphonie-orkest onder leiding van dirigent Sam Swaap een concert geven in de Dorpskerk van Voorschoten, dat om 20 uur aan vangt. Als solist zal optreden de fluitist Lucius Voorhorst. Uitgevoerd zal worden de ouver ture Iphigenia in Aulis van Chr. W. Gluck. het fluitconcert in D dur van Jos. Haydn, waarin de solist zich zal laten horen, de suite voor strijk orkest van L. Janacêk en na de pau ze Pastorale d'été van A. Honegger en tot slot de Symphonie nr. 38 in D dur (K.V. 504), de „Praagse Sym phonie" van W. A. Mozart. RUSSEN BOREN DIEP IN AARDE Het Sowj et-persbureau Tass meldt dat men in de Sow jet-Unie begonnen is met het boren van diepe gaten voor onderzoek naar de binnenste lagen van de aardkorst. Een project om op vijf ver uiteengelegen plaatsen gaten van vijftien tot achttien kilometer diepte te boren maakt goede vorde ringen. Zo is men onder meer bezig ten noorden van de Kaspische Zee, een belangrijk oliegebied. Men is hier al tot een diepte van zes km geko men. Het is de bedoeling de theorie dat alle olie mogelijk van anorgani sche oorsprong is, te controleren. Men heeft het plan velerlei lagen in het binnenste der aarde te onder zoeken. De werkgelegenheid in de bloem bollenstreek schjjnt in de loop van de maand februari weer te zyn toe genomen. Er stonden aan het einde van de maand februari in totaal 401 werklozen ingeschreven tegen 7550 aan het einde van januari ,een ver mindering derhalv aantal aanvragen daarentegen bedrijfstakken zoals in de bouwnij verheid, de bloembollenbedrijven t.d. Andere uitloopmogelijkheden zijn nog de Hoogovens in IJmuiden en de Havenbedrijven in Amsterdam. Het aantal minder geschikten een ver- j neemt langzaam toe. Waren er eind 149. Het j februari 1965 slechts 28 ingeschreven, rkgevers eind februari 1966 waren het er 32 I en be- i en eind februari 1967 zelfs 44. Van de i droeg per einde februari 243 tegen deze 44 personen zijn er reeds lan- - 540 per feburari 1966. Een vergely- ger dan 1 jaar werkloos, 5 ongeveer king van de cyfers per einde februa- i 10 maanden en 13 plusminus 6 warmte-energie door gebruikmaking I ri van de jaren 1965, 1966 en 1967 van de hitte binnen de aarde. Hier- vertoont echter een geleidelyke sty- door zouden nieuwe wegen voor ener- ging van de geregistreerde arbeids- gieproduktie worden geopend, aldus reserve over die jaren. Zo deelt de het blad „Sowjetskaya Rossia" dat directeur van het Gewestelijke Ar- door Tass wordt aangehaald. I beidsbureau in Lisse in een over zicht mee. Vraac neemt af Zuster Van Paassen zal als op- aantal bloembollenarbeiders volgster van zuster Konijn, die naar elders is vertrokken, haar werkzaam heden vandaag beginnen. Zy is te be reiken in het gebouw van bet Wit Gele Kruis onder telefoon 250 in Warmond. OEGSTGEEST Beroepen en beroep aangenomen Door de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk is beroepen tot zen dingspredikant, arbeid in opdracht van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk bij de Reformed Churoh of East Africa in Kenia kan didaat W. J. Bouw te Oegstgeest. Dr. L. A. Hoedemaker, kandidaat in Oegstgeest heeft het beroep van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk aangenomen tot zendingspre dikant als docent aan de Theologi sche Hogeschool in Djakarta. De vraag naar arbeidskrach ten neemt met rasse sprongen af. M— da' het 64'rUsonrnrU"6a5aedClnd'dne mta bloembollenarbeiders een ge- bedrijren> elnd (cbruari 1966 was djt leideUJke daling te zien geeft. Bnd Yerallnderd lot 540 en ,p het februari 1965 stonden er 137 werklo- ehldc yan de maand {ebnlar) b bloemtoUenarbelders ingeschre- d personeel eind februari 1966 114 en eind februari van dit jaar slechts 95. De vermindering per einde februari 1967 houdt waarschijnlijk verband met het vroege voorjaar, waardoor de voorjaarswerkzaamheden vroeg zijn begonnen. In de bouwnijverheid blykt echter het aanbod van werklozen groter te zijn, dan in de voorgaande ja- jren. Verwacht mag echter worden, I dat, gezien de grootse bouwplannen in diverse gemeenten in het gewest, ook dit aanbod langzamerhand zal j verminderen. Opmerkelijk is, dat jeugdige leerling-timmerlieden vrij wel niet plaatsbaar zijn in de bouw bedrijven. Horeca .Een ouderwets, eenzijdig, behoud- wordt maar liever over het hoofd zuchtig §tuk werk'. Zo karakteriseert gezien, aldus ,De Gids', het Christelijk Nationaal Vakver- Het CNV komt tot de slotsom, dat bond in zijn officiële orgaan met regenten die altijd maar ter be- ,De Gids' de nota. die de vier werk- scherming van eigen positie de boot geversverbonden hebben aangeboden informateur prof. Zijlstra. So ciale overwegingen komen in het stuk niet voor, aldus het CNV, en elke wens van werknemerskant tot verbetering van de verhoudingen binnen de bedrijven, wordt keihard afgewezen. Van enige bereidheid tot overleg met de werknemers wordt niet gerept. Typerend noemt het CNV het. dat over de gevolgen '*an bedrijfssluitingen en dergelijke in 't hele stuk met geen woord wordt ge sproken. De titel van het stuk, .Wensen en opvattingen ten aanzien van het so ciaal-economisch beleid', vindt het SNV een vlag die de lading beslist niet dekt. In de nota van de werkgeversver bonden komen veel punten voor die het CNV wel kan onderschrijven. it vakverbond neemt het de werkgeversverbonden echter kwalijk, dat zij wel uitgaan van het natio naal belang, dat door het bedrijfsle- wordt gediend, maar het klaar blijkelijk vanzelfsprekend vinden dat het bedrijfsleven alleen een zaak werkgevers en kapitaalverschaf fers is. De rol van de werknemers In de sector hotel-, café- en res- taurantpersoneel is een geleidelijke styging van het aanbod te consta teren. Daar het seizoen zich slechts uitstrekt over de periode april tot en met september komt in deze sector een langdurige werkloosheid voor. Van de 45 als werkloos ingeschreven werkzoekenden uit deze sector zyn er 35 ongeveer 5 maanden werkloos. Het aantal werkloze losse arbeids krachten neemt ook van jaar tot jaar toe, terwijl hun jaarlijkse werkperiode afneemt. Van de 110 per einde februari jl. ingeschreven losse arbeidskrachten waren er 70 reeds 3 maanden werkloos en 16 zelfs 5 maanden. Vele van deze arbeidskrachten zijn werkzaam geweest in de zgn. gras- zodenbedrijven. Het is echter niet zeker, dat zy allen weer in deze be drijfsgroep werk zullen kunnen in den gedurende de a.s. zomer. Een aantal van hen zal derhalve moeten trachten werk te vinden in andere slechts 243. Er zal derhalve moeten worden ge zocht naar werkgelegenheid in be drijven, gevestigd buiten het gewest Lisse. Gebleken is, dat de Hoogovens in IJmuiden en de Havenbedrijven in Amsterdam nog plaatsingsmoge lijkheden hebben voor vaste arbeids krachten, terwijl ook de Haarlem mermeer nog kansen biedt. De nieu we bedrijven in Nieuw Vennep bie den nog mogelijkheden, terwyl er in de kascultures ir. Aalsmeer nog ta melijk grote tekorten aan vast per soneel aanwezig zyn. Het ligt in de bedoeling, werkne mers, die interesse hebben in de kas cultures te plaatsen op jaarcontract, terwijl hen, onder toekenning van een trainingstoeslag aan de werkge vers, een gedegen vakopleiding wordt gegarandeerd. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen). Geboren: Dominique, dochter van MaasDraaijvanger, Rotterdam; Jan Ferdinand, zoon van ThiemeDome in Nieuwenhuis, Glimmen; Nancy Anne, dochter van WintersWake field, 's-Gravenhage; Jeroen Caspar, zoon van HilbersBartelsman, Delft, Martyn Job, zoon van Veldhuyzen van ZantenZemmelink, Enter; Joost Alexander, zoon van Leef lang - Poldervaart, Amsterdam. Getrouwd: H. Kesnich en Margrit A. E. Jansen, Gorinchem. Overleden: Gerrit Meyer, 74 Wassenaar; Sophie la BreeSchee ben, 75 j.. Den Haag; Gerardus Me- blus van der Werf. 52 j., Leuvenum; Michael J. Hendriks, 17 j., Scheve- ningenMaria Elisabeth Schortel doekLandsman, 74 J., Delft. Aan fle Hofcampweg in Wassenaar Aannemer in Voorschoten Noordanus en E. C. Lerijen- R. O. van Hasselt en J. J. C- P. de Haas en E. J. Gus- VWoods en E. A. E. Albarda I" en C. M. Klinkhamer, ijp: Johannes Wagner, 54 jr; pmelJer-Boele, 54 Jr; Adrlaan Marktberichten ijoerenkool 18-29, prei 65-68, rabarber spinazie 67-85, spruiten A 82-93, C 50-60, witlof 78- 10-24, raapstelen 12-14, radijs j 125-32, uien 23-54. Op 94-jarige leeftijd is gistermid- 30 jaar voorzitter dag de heer G. A. Niersman uit Voor schoten overleden. Gedurende zyn leven heeft de heer Niersman actief deelgenomen aan het Voorschotense openbare leven naast zyn drukke werkzaamheden als aan nemer. Geboren aan de Ryndyk in Voorschoten in 1872 kwam hij al spoedig in het bedrijf van zijn va der. In 1894 stichtte hij een eigen aan nemingsbedrijf in Voorschoten-Dorp. Hij kreeg de opdracht om de eerste katholieke schoolgebouwen neer te zetten. De school aan de Veurseweg (oude meisjesschool) en de jongens school aan de Leidseweg (thans kleu terschool). In Lelden nam hij de ver bouwing aan van de Kaasmarkt met het bodehuis. Ook op het gebied van de woningbouw was hij als aannemer actief, ondermeer bouwde hij ruim dertig woningen aan de Bydorp- straa/t. Tijdens zijn leven werd hij in 1950 door Paus Plus XII onderscheiden met het Gouden Kruis „Pro Eccle sia et Pontifice" als waardering voor het vele werk dat hij belangeloos verrichtte voor het katholiek vereni- an de St. Barba- ravereniging; 20 jaar bestuurslid, waarvan 5 jaar voorzitter van het r.-k. armbestuur; jarenlang onder brandmeester van de Voorschotense brandweer en commissaris van de Noord-Zuidhollandse IJsclub. De begrafenis zal plaatsvinden op het St.-Laurentiuskerkhof aan de Leidseweg, zaterdagochtend, om streeks 11 uur, voorafgegaan door een Uitvaartdienst in de Moeder Godskerk op het M.O.C.-terrein. Vrij dagavond om half acht is er even eens in de Moeder Godskerk een re quiemmis. de R.-K. Middenstandsvereniging Auto tegen afsluitbomen Een 30-jarige inwoner van War mond is gisteravond omstreeks ze ven uur met zijn auto in volle vaart tegen de (neergelaten) afsluitbomen van de Schouwbrug in de rijksweg 4 gereden. De automobilist kreeg snijwonden in het gelaat. Hij moest door de E.H.D. naar het Diacones- senhuis worden overgebracht. De afsluitbomen en de auto werden zwaar beschadigd. Woensdag 26 april zal de Messias- i kerk. Aanvankelijk was daarvoor een kerk de nieuwe hervormde kerk in terrein gereserveerd dicht in de om- de Wassenaarse wykgemeente Den j geving van het Deylerhuis en de aan grenzende chr. nationale lagere school en de chr. kleuterschool. Het bezwaar van die plaats was echter dat er te weinig ruimte rond de kerk overbleef om het moderne gebouw tot zijn recht te laten komen. Er was toen, in overleg met het ge meentebestuur, een andere plaats ge vonden: een ruim terrein op de hoek van de (verlengde) Zijllaan en de Hofcampweg, waar de kerk ruimtelijk veel meer tot zyn recht zou kunnen komen en waar bovendien meer ruimte voor parkeergelegenheid aan wezig was. De kerkruimte zelf is nagenoeg vierkant en heeft een gebogen „schaaldak" dat met koper is bekleed. Op de banken is plaats voor 433 per sonen. Door het uitschuiven van 1 Deyl worden opengesteld bliek. Het gebouw zal 's middags om 3 uur in gebruik worden gegeven en 's avonds 8 uur in gebruik worden ge nomen. Daags daarna zal in een huis-aan-huis-folder iedere belang stellende worden uitgenodigd de kerk te bezichtigen. De hervormde wijkgemeente Den Deyl na de oorlog gesticht naast de reeds bestaande wijkgemeenten Dorp en Kieviet heeft vele Jaren gebruik gemaakt van het Deylerhuis. Door de verwezeniyking van het uit breidingsplan Zylwatering is name- ïyk het inwonertal van het noordelijk gedeelte van de gemeente zeer sterk gestegen. Architect ir. J. B. Baron van Asbeck maakte enkele jaren ge leden het ontwerp voor een nieuwe w las* bankjes kan dit aantal tot 500 wor den uitgebreid. In de lagere aanbouwen by de kerk vindt men o.m. een ruime ontmoe tingshal, een crèche voor kleine kin deren. een keuken en garderobe- en toiletruimten. De eigenlyke kerkruim te betreedt men onder de orgelgaan- dery door. Toen met de bouw van de kerk werd begonnen was van de stichtlngs- kosten (f900.000,al een belangrijk deel aan financieringsmiddelen be schikbaar. Er ontbrak een bedrag van f 145.000.De Stichting Bouwactie Hervormde Gemeente begon onder de enthousiaste leiding van wykpredi- kant ds. J. A. G. van Zanten een ac tie om dit bedrag byeen te brengen. Dat lukte in betrekkelyk korte tyd. De actie gaat echter door ten be hoeve van het orgelfonds, dat op het ogenblik ruim f31.000,— groot is.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15