Hoe groen speels spel is Julia: een van Ableman Adrian Stahlecker en Henk Verberkmoes Henk van Ulsen en Eric van der Donk ZWAARDEMAKER Ook Senaat aanvaardt de uitleveringswet BOEKEN VAN 400 JOODSE SCHRIJVERS IN WENEN Veilig verkeer leert rijden met caravan Rennies§| I WOENSDAG 8 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 3 Twee gekkedartelende mannetjes De leden van K. O. en het L.A.K., in het bezit van het abonnement op de serie „Modern Toneel", vonden gisteravond opnieuw de gang naar de schouwburg om getuige te zijn van een voorstelling die de toneelgroep „Theater" gaf van het blij- «spel „Hoe groen is Julia?" van de schrijver Paul Ableman. Een gang die de moeite dubbel en dwars waard was, zowel wat het stuk betreft als de prestaties van de spelers, die omgekeerd l evenredig waren met het aantal medespelenden, helemaal [twee: Henk van Ulsen en Eric van der Donk. Misschien voor li Henk van Ulsen om heel zachtjes weer te wennen aan wat meer ^mensen om zich heen na zijn solovertoning van het „Dagboek van een gek". Parodie ji ander opzicht zou dit gezien een soort gewenning Van Ulsen mogen heten- Hij was niet meer gek, alleen maai* hoogst veelbelovend „planten- fysioloog-met-een-parodisisch-talent" En vooral dat laatste, zijn parodis tische gaven, geven hem als „Bob" kriebel om zich uit te leven in de ttasiefiguur Bradshaw. die dan er het ene malle mannetje en dan er het andere, en soms bijna 3ob-zelf' is. Waarmee alleen ge zegd wil zyn, dat Van Ulsen graag de relatie aangaat met het absurde in de mens, met de mens die, hetzij I ongewild als gek, hetzij speels be wust, buiten zichzelf treedt. De aanleiding tot dit „toneel op het toneel" ligt besloten in het voor nemen van de twee zojuist afgestu deerden, Jake en Bob, om een soort afscheid van hun studentenleventje te vieren op de kamer die zij samen v\)f jaren hebben bewoond, een feest, dat zij „intiem" willen houden, I welke intimiteit een bedenkelijke al- lure krijgt wanneer wij weten, dat voor het welslagen verder alleen nog digd. Dit meisje Julia stelt echter drankmisbruik in een naburig éta blissement kennelijk op hogere prijs dan de door champagne aangewak kerde speldrift van de bedde heren; in elk geval heit contact met Julia vindt alleen maar plaats langs te lefonische weg. Een en ander neemt niet weg. dat Jake en Bob. door de min of meer onverdraaglijke afwe zigheid van Julia aangewakkerd in hun fantasieën, ons Julia ondanks haar materiële afwezigheid toch haarfijn uit de doeken doen. Deze onthullingen vinden dan steeds weer plaats wanneer de beide heren Brad shaw en Carruthers zich even. als telkens andere fantasiefiguren, los maken uit Bob en Jake. Vaak als volkomen gekke mannet jes dartelen deze scheppingen van hun fantasie over het toneel, zó on geremd, dat zij de karakters van hun geestelijke vaders, de heerszuchtige Jake en de meer onderworpen, gees telijke diepgraver Bob, eigenlijk een veel sterker reliëf verlenen dan de maar het meisje Julia is uiteeno- Boekeil OVei* kllllSt Het Internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. wyers Dra. A. M. Janssens schreef het me>t fraaie (kleuren)-illustraties verluch te boekje .Ikonen' (uitgave C. A. J. van Dishoeck, Bussum). Geschiedenis, waarde en rijkdom van de Russische ikonenschilder- kunst worden op deskundige en we tenschappelijke wijze behandeld. Men krijgt een voortreffelijke in druk van de religieuze voorstellings wereld en van de spriritualiteit van de vroege christenheid, een geestes gesteldheid, die in de ikoon door de eeuwen heen bewaard bleef. Interessant is ook het bij dezelfde Uitgever verschenen ,De Oude Apo theek' door di*. D. A. Wittop Ko ning, waarvan de bedoeling is naast het noodzakelijke stuk geschie denis van het apothekersvak vooral de kunsthistorische kant te to nen. Thans is de apotheek een nuch ter, zakelijk bedrijf geworden, waar kunstuitingen slechts ter versiering dienen. In vroeger tijden was dat anders. Naast de lezenswaardige tekst, boeien ook hier de vele ver zorgde illustraties, al of niet gekleurd. Bij C. A. J. van Dishoeck, Bus sum verscheen ook het door Carla Catalani geschreven boekje over Waaiers', waarin men volledig op de hoogte wordt gesteld van de on noemelijke hoeveelheid waaiers, in velerlei variatie, die in de historie een belangrijke rol hebben gespeeld en bestemd waren voor uiteenlopen de doeleinden. Het visuele genot wordt ook nu verhoogd door een uitgebreid aantal merkwaardige afbeeldingen. Een drietal artistieke en instruc tieve uitgaven, waaraan menigeen zRn genoegen zal beleven. ic Henk van Ulsen en Eric van der Donk in „Hoe groen is Julia". (Foto LD/Holvast) echte Jake en Bob in hun min of meer aangepast optreden dat doen. En dit spelletje, dat aan de ene kant inderdaad een heerlijk spelletje was, maar aan de andere kant een reini gende uitlaatmogelükheid, hield ons de gehele voorstelling op een verruk- kelRke wjjze gevangen. Blij en cynisch De speelse ideeën van de schrijver door Herik van Ulsen en Eric van der Donk uitstekend gesublimeerd tot bbjde en soms ook wat cynische, maar vooral waarachtige mensen, brachten de zaal tot een volkomen „meebeleven". Vooral toch weer Henk van Ulsen, de meesterlijke menger van vreugde en weemoed met dat soms wat onwezenlijke timbre waar mee hij dan even het symbool is van de levenskrachtige "maar toch vaak verdrietige mens. Prachtig buitte hij de kansen uit, die zijn ongebreidel de tweede ik, de Bradshaw, hem gaf. Maar ook Eric van der Donk gaf ons zeer veel te genieten van de wat minder gecompliceerde, maar recht- toe-recht-aan genieter Jake- Dit naast, een uitstekende regie van John van de Rest., een vlotte en vaak zeer vindingrijke vertalm? van Hans van den Bergh en het. geheel omlijst door een geestig en sfeervol décor van Wim Vesseur leverde een bi i zond er gave voorstelling op. wat terecht, en met nadruk werd onderstreept door een langdurig en enthousiast ap plaus. B H. jr. Beeld van Koningin Willielmina in Utrecht In het Utrechtse Wilheiminapark zal een groot bronzen standbeeld worden geplaatst van Koningin Wil- helmina. De Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen heeft al een ont werp voor het beeld vervaardigd. Hij heeft inmiddels van de gemeente Utrecht opdracht gekre gen het eigenlijke beeld te maken. Het wordt twee meter hoog. Met de oprichting van dit monument zal in clusief de plaatsingskosten een bedrag van f 60.000 zijn gemoeid. Het beeld zal worden geplaatst in het centrum van het Wilheiminapark op een plateau van basaltlava of zoge naamde muschelkalksteen. EXPOSITIE BIJ HEUFF: WtttBSÖP® SEV1LLA ORANGE MARMELADE Minister Struycken (Justitie) wil de vraag, of iemand uitgeleverd moet worden, niet ter beoordeling van de rechter laten. De regering kan volgens hem de consequen ties van de uitlevering beter over zien en daarom moet zR onafhanke lijk van een uitspraak van de rech ter kunnen opereren. De minister verdedigde gisteren in de Eerste Kamer met succes de nieu we uitleveringswet, die uitlevering van Nederlandse staatsburgers ver biedt en die ook uitlevering van bui tenlanders wegens politieke delicten, tegenhoudt. In antwoord op opmer kingen van de socialist dr. Brongers- ma zei mr. Struycken, dat een nauw keurige formulering van wat een po litiek delict is, niet valt te geven. Voor te snelle uitlevering behoeft echter geen angst te bestaan: in de praktijk wordt het uitleveringsbeleid behoedzaam toegepast. De mat^ waarin van een politiek delict spra ke is, kan niet anders dan van geval tot geval worden bepaald. De minister zei, dat de wet uitle veringsverdragen mogelijk maakt met alle bonafide landen, die onze rechtsbeginselen als algemeen aan vaarden. Als er verdragen opgezegd moeten worden kan de Kamer dat kenbaar maken. Dat de formele toet sing van het gepleegde delict door de rechtbank in de praktijk een schijnvertoning zou zijn, zoals de PSP'er, mr. Van Wijk, aanvoerde, bestreed de bewindsman met kracht. Het gaat in die zittingen om een strafbeoordeling, die voor beide sta ten geldt. Aangezien mr. Van Wijk weinig waarborgen tegen te licht vaardig uitleveren in de wet neerge legd zag, werd het wetsontwerp, zon der de steun van de PSP aanvaard. Expositie met eigen stempel Grote invloed op letterkunde (Van onze Weense correspondent) Slechts bij uitzondering durft een Oostenrijkse criticus te schrijven dat de jongere literatuur van zijn land niet denkbaar is zonder het aanzienlijke aantal joodse schrijvers. Een grote uitzondering hierop is de bekende Weense cultuur-historicus Fr. Heer die al jaren geleden de aandacht heeft gevestigd op dit verschijnsel. Ten overvloede kan men zich Het mysteriespel „Jedermann" van hiervan overtuigen aan de hand van Hofmannsthal wordt nog steeds op een tentoonstelling in Wenen waar gevoerd tijdens het Festival van Salz- meer dan 3000 boeken de aandacht burg evenals de salonstukken van vragen. Ze zijn door 400 schrijvers Schnitzler die nog altijd succes heb- of geleerden geschreven en ze da- ben in het Burgtheater en tijdens teren grotendeels uit de laatste eeuw. het Holland Festival. Het werk van Hierbij valt het vooral op hoe sterk Friedell, Urzidil, Torberg en Karl joodse acteurs in de Oostenrijkse let- Kraus wordt nog steeds opnieuw uit- terkunde vertegenwoordigd zijn en gegeven, daarop een geheel eigen stempel heb ben gedrukt. Het is wel de vraag of de meerderheid van de huidige Oos tenrijkers dit wil toegeven, maar de namen en de boeken spreken een al te duidelijke taal. Schrijvers als Karl Kraus, Friedell, Urzidil, Hofmanns thal, Altenberg, Werfel, Stefan Zweig en niet te vergeten Freud zijn niet alleen in Oostenrijk en Duitsland be kend geworden, maar ook ver daar buiten. Kortgeleden herdacht men het feit dat Stefan Zweig 25 Jaar geleden de dood koos. Zijn boeken waren best sellers. Hij kon in 1938 vluchten en von een veilig en onbezorgd on derkomen in de V S., maar de nazi- terreur deprimeerde hem zo sterk dat hij zelfmoord pleegde. Vooral als schrijver van historische romans is hij ook internationaal bekend gewor den, door zijn „Fouché", Marie An toinette", „Maria Stuart" en zijn bio grafie van Erasmus waartoe hij werd aangemoedigd door prof. Huizinga. Misschien beantwoordt Stefan Zwedg niet meer aan de hedendaagse smaak, andere joodse schrijvers ech ter hebben boeken achtergelaten die nog steeds worden gelezen en bestu deerd. Tot hen behoren Kraus, Hof mannsthal, Schnitzler, vooral echter Freud en niet te vergeten Martin Buber die ook in het vroegere Oos tenrijk is geboren. Voor de derde maal exposeert thans tot en met 15 maart de 29-jarige Adrian Stahlecker zijn portretten, landschappen en stillevens in Kunstzaal Heuff, Wassenaar. Stahlecker, die eertijds zijn opleiding genoot bij Hessel de Boer aan de Vrije Academie te Den Haag, woont sinds 1961 acht maanden van het jaar in Barcelona, de rest van het jaar in ons land. Zijn expositie in Madrid mocht zich indertijd verheugen in de bij zondere belangstelling van Prinses Irene en haar man, onder wier aus piciën zfj plaats vond. Zijn schilde rijen hebben in vele verzamelingen in binnen- en buitenland een plaats gevonden. o.a. zijn er zeven opgeno- me in de befaamde Thompsoncol- lectie. Zijn vitale, royale schildertrant, waarbij hij dikke verfklodders toe past, die als 't ware met vegen uit de tubes op zijn doeken lijken gesme ten, munt uit door spectaculaire, fel wanne coloristische effecten en is onmiddellijk herkenbaar door de kernachtige toets, die een zeer eigen stempel drukt op zijn briljante werk wijze. In Amsterdam heeft een expositie van talrijke kunstenaarsportretten van zijn hand vroeger reeds sterke aandacht getrokken, maar cri- tisch als hij is heeft hij een aan tal daarvan vernietigd. Op deze ex positie zijn oa.. portretten te zien van Mary Dresselhuys, Marijcke Merc- kens en Corry van Beckum, met al leszins levendig resultaat. Tot die ge slaagde portretten behoort ook dat in het grappige Jongetje Boukie. Zijn breed opgezette (bloem)-stil levens en de hoofdzakelijk in don kerrood gehouden Spaanse land schappen, getuigen van de zwierig heid, die kenmerkend is voor Stah- leckers expressionistisch getint, in krachtige vormen en vlakken ge houden oeuvre, waaruit een grote technische begaafdheid spreekt. Men denke aan de suggestieve en typische impressies van Ariza (Castilië) .Ro ze berg' (Sierra Nevada) en Land schap b(J Granada. Dat ook de hu- deze vruchtbare schilder niet vreemd is, biykt uit het ,Jan en ik', waarop hR zichzelf met hoge hoed it een vriend heeft uitgebeeld. Vele van zRn conterfeltsels in hun sterke contrastwerkingen figuratief kleurenfestRn. Naast dit alles vraagt het meren deels in sobere vormen vervatte ke ramische werk van Henk Verberk moes, wiens prachtige glazuren op vallen, de aandacht. Deze in 1923 in Bergen geboren kunstenaar studeer de aan het Instituut voor Kunstnij verheidsonderwijs in Amsterdam, doch bekwaamde zich verder groten deels als auto-didact. Hij ls thans docent aan de school voor industriële vormgeving in Eindhoven. De een voud prevaleert in zijn gevarieerde en vakkundige ontwerpen, waarin generlei opzettelijke humbug te con stateren valt. Pullen, schalen en va zen in bruine, rode en blauwe kleu ren, die het aanzien van menige ka mer een aantrekkelijk aanzien zul len geven. 4 LESSEN IN 25 PLAATSEN (Van onze Hilversumse correspondent) De verovering van het rijbewijs be tekent automatisch, dat de kersverse automobilist in staat wordt geacht met aanhangwagen of caravan over weg te kunnen. De praktijk ziet er wel enigszins anders uit. Met name in Zwitserland en Oostenrijk ziet men met angst en beven weer de vakantiedagen tegemoet, waarop evenals vorige Jaren Nederlandse ca- ravanbezitters op de bergpassen e.d chaotische en levensgevaarlijke toe standen zullen veroorzaken. Het Ver bond voor Veilig Verkeer gaat er iets aan doen. Het regende vorig jaar klachten. In de Tweede Kamer werden vra gen gesteld. De toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Alice Toklas -89- in Parijs overleden Alice O. Toklas, wier naam voor goed verbonden zal blRven met de Amerikaanse artiestenkolonie in Pa- rRs In de jaren 1920, is op 89-jarige leeftRd in ParRs gestorven. Zij stond bekend als de trouwe metgezellin van wijlen Gertrude Stein, wier ar tistieke en literaire salon de be roemdste uit die tRd was. Tot de trouwe bezoekers van de sa lon behoorden F. Scott Fitzgerald, Ezra Pound en Pablo Picasso. Er nest Hemingway heeft in zijn werk „The moveable feast", zijn verslag van die jaren in Parijs, een tame lijk onsympathiek beeld van de twee vrouwen geschilderd. Alice Toklas zal vrijdag op het kerkhof Père Lachaise begraven wor den naast Gertrude Stein, die 20 jaar geleden In Parijs is gestorven. J. G. Suurhoff, verzocht het Ver bond voor Veilig Verkeer voor ver- keersvoorlichting op dit gebied te zor gen. In nauwe samenwerking met de Nederlandse Caravanclub, ANWB en KNAC, gaat het Verbond nu in voor lopig 25 plaatsen cursussen beginnen voor oaravanbezltters en degenen, die dat willen worden. De cursus bestaat uit tien lessen plus een hellingproef. Voor deze laatste proef zRn door middel van houten blokken kunst matige hellinkjes met een stijgings percentage van 10 pet gebouwd. De cursisten dienen zoveel mogelijk met een eigen caravan te komen. Wie na afloop inderdaad over de nodige rij vaardigheid blijkt te beschikken ont vangt een certificaat. De bij dit pro ject betrokken instanties zouden overigens bepaald niet afkerig zijn van een mogelijk aanvullend cara- van-rij-examen, De cursussen wor den gehouden ln de maanden maart, april en mei en de kosten bedragen 15 gulden per uur. Voor elke plaats inspecteur aangewezen. wordt i Brandend maagzuur? helpen direkt! MARY DRESSELHUYS (Foto LD/Holvast) Niemand gewond Trein rukt voorzijde van auto De 32-jarige veehouder G. de Heer uit Kamerik en zijn echtgenote, heb ben vermoedelijk hun leven te dan ken aan het feit, dat zR in een auto reden met plastic carrosserie. De vee houder reed gisteravond rond acht uur de overweg bR het station Woer den op, toen de rode lichten van de ahobs begonnen te branden. De man stopte op de overweg en wilde achter uit er weer afrijden, maar intussen gingen de halve bomen achter hem I dicht. In plaats van de auto te ver laten bleef hij toen maar rustig met zijn echtgenote in de auto zitten, van mening dat hR ver genoeg van de rails stond. Enkele ogenblikken later echter werd de auto aan de voorzRde aangereden door de uit de richting Utrecht aan stormende sneltrein en opzij geslin gerd. Het voorste gedeelte werd ge heel van de auto gerukt, de stuk ken van de motor lagen honderden meters verder langs de rails. Door dat het plastic materiaal, waarvan de auto werd vervaardigd, gemakke- lRk breekt, is verboedelRk 'n ernstig ongeluk voorkomen en kwam het echtpaar met de achnk vrR.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11