L. van Sterkenburgs afscheid van Noordwijk Intrede ds. De Zeeuw Jongen vermist W erktijdverkorting bij Van Wijk-Leiden PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 6 MAART 196' In Voorschotens geref. kerk Na in de ochtenddienst te zijn be vestigd door ds. J. Hartkamp uit Den Helder als predikant van de gere formeerde kerk van Voorschoten deed ds. G. de Zeeuw 's avonds zijn Intrede en preekte over het grootste probleem aller tijden: ,De verhou ding God en mens'. Met de tekst Jes. 55:8 .Want mijn gedachten zijn niet uw gedach- en uw wegen zijn niet mijn we gen', zegt de Heer', betoogde de nieuwe dominee, dat de hedendaag- nens Gods werken en handelen wil beredeneren naar menselijke be grippen en veelal de vraag stelt: ,Had God dan niet.Velen maken de fout te kunnen veronderstellen dat zij God de wet voor kunnen schrijven. God is anders dan de mensen en veelal trachten de men sen God in hun eigen hoek te druk ken. Hij besloot zijn prediking met: ,Wij kunnen God niet beredeneren, geef uw toekomst over aan de Heer'. In een overvol kerkgebouw van de gereformeerde kerk waren onder meer aanwezig het college van bur gemeester en wethouders, afgevaar digden van de hervormde gemeente de r.k. parochies en de remonstrants- doopsgezinde Broederschap. De heer A. P. van Eijsden (links) trekt veel bekijks met zijn zwaar beschadigde DAF-je, dat tegen de betonnen rand langs de trambaan op de Overtoom reed en over de kop sloeg. De automo bilist verkeerde in de mening, dat het een witte streep was. De witgeschilderde betonran- den (bij wijze van proef ge plaatst) blijken gevaarlijk en misleidend te zijn. Als direct of indirect gevolg van het rijden van motorvoertuigen tegen de be- tonrand hebben binnen 48 uur 8 personen verwondingen opgelo pen. Van een vlottere verkeers afwikkeling op de Overtoom is ook al geen sprake. Integendeel... Geweldpleging in de Franse verkiezingsstrijd Verscheidene partijen, die aan de eerste ronde van de Franse par lementsverkiezingen deelnemen, heb ben melding gemaakt van geweldda den tegen hun aanhangers. Een gaullistische kandidaat in de Parijse voorstad Gennevilliers, Va lenciennes, verklaarde dat hij met een groep medestanders vrijdag avond na afloop van een verkie zingsbijeenkomst was aangevallen door ongeveer 50 personen die zeiden communist te zijn. De auto's van de gaullisten werden klem gereden, waarop de inzittenden werden aan gevallen met boksbeugels en traan- gasbommen. In Nice werden twee aanhangers van de linkse leider Mitterrand van uit een auto beschoten, toen zij af fiches aanplakten. Een 24-jari- ge man werd ernstig gewond aan de heup. In Parijs ontaardde een bijeen komt waarop de staatssecretaris van Onderwijs. Habib Deloncle. het woord voerde, in een algemene vechtpartij, waarbij twee mensen gewond werden. Te Poissy bij de hoofdstad werden twee mannen die gaullistische biljetten aanbrachten, ernstig toegetakeld. Bij een dergelijk incident in Parijs zelf werden twee aanhangers van de socialistische partij mishandeld. De uiterst-rechtse Franse politi cus Jeain-Louis Tbaer-Vignancour is zaterdagavond door traangas uit een door de politie geworpen granaat be dwelmd toen hij op het balkon van het hoofdbureau van zijn partij in Toulon een verkiezingstoespraak wil de houden Ti^ier-Vignancour moest naar het ziekenhuis gebracht worden. ds. King: „Terreur in Mississippi De Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King heeft zaterdag verklaard dat er in de stad Grana da, in Mississippi, „terreur heerst". Hij verklaarde dat men in deze stad ,de volledige instorting van wet en orde tolereert'. In een verklaring eiste King dat de federale regering de negers in Mississippi zal beschermen tegen wat hij noemde voortdurende wreedhe den en gewelddadigheden. De verklaring van King werd uit gegeven na een brand die vrijdag avond heeft gewoed in een neger- kerk die in Granada dienst deed als hoofdkwartier van de beweging voor burgerrechten. Bij zijn oproep tot maatregelen door de federale regering, zei King: ,De tragedie in Granada en in Mis sissippi is dat de vijanden van de vrijheid steeds weer ongestraft zo veel onrechtvaardigheden begaan die de buitenwereld vaak niet ter ore ko men'. Benoemd tot ere-voorzitter van Horeca Inbraak in kantoor In de nacht van vrijdag op zater dag is een inbraak gepleegd in het kantoor van een loodgietersbedrijf aan de Kanaalstraat in Leiden. De daders hebben zich toegang tot het kantoor verschaft door met een glas- snijder een ruit te forceren. Ont vreemd werd een geldkistje met der tig gulden. De badplaats Noordwijk heeft af scheid genomen van de heer L. van Sterkenburg, voorzitter van Horeca- Noordwijk. Een van de grootsten uit de honderdjarige historie van de badplaats heeft daarmede een hoogst eervolle oarriére in de hotellerie en het zakenleven afgesloten, al is hij nog lang geen zakenman in ruste. Het werk van de heer Van Sterken burg voor de vreemdelingenverkeer hier en elders, is van onschatbare betekenis geweest. Terecht werd op de afscheidsreceptie in .Seinpost' ge wezen op zijn bijdrage, die Noord wijk tot een badplaats met een in ternationale reputatie heeft gemaakt Volgens de heer Van Sterkenburg zelf, was hij 38 jaar geleden op weg naar Amerika in Noordwijk ge strand. Een stranding overigens, die resulteerde in het feit, dat hij zich in de loop der jaren eigenaar kon noemen van Rembrandt Hotel en Pa lace Hotel en bovendien nog van het Doelenhotel in de hoofdstad. Als een leeuw heeft hij steeds voor de plaatselijke hotellerie op de bres gestaan, vaak zelfs niet begrepen door de eigen vakgenoten, omdat hij door zijn zakelijk instinct Jaren ver vooruit placht te zien. Namens de V.V.HJC. voerde de voorzitter, de heer G. Crama, het woord. Deze noemde de Horeca en de V.V.H.K. de peilers, waarop de Stich ting VVV rust. Vanzelfsprekend is de gemeente Noordwijk de derde pei ler, voegde de heer Crama daar sne dig aan toe. Hij dankte de heer Van Sterken burg voor alles wat deze voor de badplaats heeft gedaan. Dank zij uw activiteit is Noordwijk wat het nu is, aldus de heer Crama. De heer Van Sterkenburg dankte met enkele zakelijk gekozen woorden. Het was hem een genoegen geweest in Noordwijk te werken en voor Noordwijk te werken. Rust wat er Bureerlijke Stand Geboren: Jacobus voor hem nog niet gekomen, want in zyn dankwoord deelde de scheidende voorzitter mede, thans belast te zijn met de hervorming van een hotel in Parijs, om dat tot het eerste hotel van die stad te maken. Zeer velen maakten tijdens deze receptie van de gelegenheid gebruik om de heer Van Sterkenburg de hand ten afscheid te drukken. Ds. D. J. Modderaar verwelkomde de nieuwe dominee en zijn echtgeno te namens de gereformeerde kerke- raad en de classis Leiden, de loco- burgemeester Van der Laan wees op de bestaande goede king tussen de burgerlijke kerkelijke gemeente. Ds. Meijering, sprekend de Voorschotense kerken, toonde de goede samenwerking aan en zei: ,Ik sta hier namens de hervormde, de rooms katholieke en de doopsgezinde kerk en al deze kerken gaven mij een blanco volmacht om te zeggen, wat mij goed dunkt. Onze samen werking in de kerken gaat in Voor schoten heel ver'. Ds. Modderaar zei tenslotte tot ds. De Zeeuw: ,In Voorschoten zijn de mensen anders dan elders, leer ze kennen en je gaat van ze houden'. In De Werf' vond een kennis making plaats met ds. G. de Zeeuw, zijn echtgenote en twee van zijn kin deren. Vooraanstaand Een ding bestond niet bij de heer Van Sterkenburg. Dat was het be grip onmogelijk'! Onmogelijk is het echter alles op te sommen, waarin of waarbij hij een vooraanstaande figuur is geweest. Twee dingen willen wij noemen: De verhuizing van de VVV van het houten hokje bij de tramhalte naar het stijlvolle gebouw aan De Grent. De heer Van Sterkenburg voteerde f 100.000 voor deze bouw en daar mede kreeg de badplaats Noordwijk een der meest representatieve VW- bureau's van ons land. Horeca-Noordwijk heeft de ver diensten van de heer Van Sterken burg erkend door hem de hoogste eer te geven, die zij bieden kon door hem tot ere-voorzitter te benoe men. Tevens werd hem nog een stof felijk blijk van waardering overhan digd. Zijn opvolger, de heer J. van Wijk, dankte de heer Van Sterkenburg voor de voortreffelijke leiding en voor alles wat hij voor Noordwijk als badplaats en voor het plaatse lijk vreemdelingenverkeer en daar bij in het bijzonder voor de hotelle rie had gedaan. Alles wat maar enigszins met het toerisme in Noordwijk te maken had was naar .Seinpost' gekomen om de heer Van Sterkenburg te huldigen. Op de receptie verschenen burge meester mr. J. M. Bonnike, wethou der J. de Geus, gemeentesecretaris, W. van Sprang, verschillende raads leden, chefs van de afdelingen ter gemeentesecretarie, gemeenteontvan ger E. J. Boeters, inspecteur van politie P. Verhoef, het algemeen be stuur van de Stichting VW Noord wijk, de directeur WV, de heer R. A. Dekker, vertegenwoordigers van de Vereniging van Villa-, Huizen- en Kamerverhuurders, de Evenementen commissie Noordwijk, de vereniging .Noordwijk Actief', de Noordwijkse Reddingsbrigade en tal van andere plaatselijke organisaties. De voorzitter van het algemeen be stuur van de Stichting WV, F. W. Graaf van Limburg Stirum, schetste de heer Van Sterkenburg als een harde werker, een man, die bezeten was van zijn werk en zijn vak, en een onstuimige werkdrift paarde aan een snel en scherp verstand. Van groot hotellier bent u opge klommen tot een deskundige op het gebied van het internationale ver keerswezen. Dat anderen u niet al tijd konden volgen, kwam omdat u hen altijd een eindje vooruit was, aldus de heer Van Limburg Stirum, die daaraan nog geestig toevoegde, dat de scheidende horeca-voorzitter, daarbij wel eens vingertoppen ge kneld, neuzen beschadigd en tenen bezeerd had. Als herinnering bood de voorzitter van de WV Noordwijk, de heer Van Sterkenburg een zilveren tulp als symbool van de badplaats Ondertrouwd: E. G. A. P. Bakker; gerberg en M. C. Getrouwd: U. H. Keller en M. G. Brbmberg: H. Dunnewolt en C. C. H. Vervaet; L. A. Zandvliet en J. J. Kind- Ie; F. J. M. Barten en H. M. E. Hart. Overleden: Anton H. Koppier. 70 1r. VOORSCHOTEN Fons Jansen in C.C. Pons Jansen trad zaterdagavond voor de tweede maal in dit seizoen op in het Cultureel Centrum van Voorschoten. Ditmaal werd een groot deel van de zaal in beslag genomen door Nutsleden uit Wassenaar. Op zijn onnavolgbare wijze speelde en stoeide Fons Jansen weer met al les dat inen rondom de kerken zweeft, ditmaal met een oecumeni sche inslag. WARMOND Dameshandbalteam kamp noen Wijngaarden, 4 dagen; Elisabeth 1 J. Helvensteyn, 80 Jr; Jeroen de ning, 10 maanden; Wed. V. Y. S mart-Seret, 71 Jr. Het eerste team van de dames- ameshandbalvereniging in Warmond, een onderafdeling van de sport vereniging „Warmunda", heeft in haar klasse het kampioenschap be haald. Een prachtige prestatie ge zien het feit, dat deze afdeling nog maar twee jaar bestaat. VOORSCHOTEN De Herbergierster bij 't Nut De Nutstoneelgroep Voorschoten presenteerde zich in het Cultureel Centrum van Voorschoten met „La Locandiera" („De Herbergierster") van Carlo Goldonl. De vele toeschouwers zagen prach tige decors en zeer mooie costuums Het als costuumstuk bedoelde werk van de 18de eeuwse toneelschrijver vereist meer dan alleen een goede aankleding. De klassestrijd die een onderdeel vormt van het spel kwam door de vlakke mannelijke rolbezet ting niet voldoende uit, de damesrol- len waren goed bezet. De bezoekers kregen een groots toneel met een weinig aantrekkelijke bezetting. De Nutstoneelgroep heeft te hoog ge grepen met dit stuk, dat meer vraagt dan een amateuristische bezetting. WARMOND School met de Bijbel vergaderde Onder voorzitterschap van ds. J. M. Snijders hield de Warmondse ver eniging tot stichtin gen instandhou ding van een School met de Bijbel in een lokaa lvan het gebouw aan de Laan van Oostergeest een le denvergadering. Het bestuur, zo werd meegedeeld, heeft besloten tot aankoop van een woning aan de Marijkestraat voor de hoofdonderwijzer. Bij de be stuursverkiezing werden ds. J. M. Snijders en de heer J. v. d. Voet herkozen. De heer C. C. Koomen werd nrde plaats van de niet her kiesbare heer Joh. Breedijk gekozen. Tijdens de rondvraag werd gevraagd of er iets zou kunnen worden ge daan om de verlichting bij de school te verbeteren. Met het gemeentebe stuur zal hierover worden overlegd. Na het huishoudelijke gedeelte vertoonde het hoofd, de heer Bakker, een kleurenfilm over het leven en werk van Vincent van Gogh. Resolutie congres zwakzinnigheid Op de laatste middag van het drie daagse eerste Nationale congres over zwakzinnigenzorg, in het Kurhaus, hebben de 500 deelnemers zaterdag besloten een resolutie ter kennis te brengen van de leden der beide Ka mers en van de ministers van Socia le Zaken en Volksgezondheid, van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk en van Onderwijs en We tenschappen. In de resolutie wordt aangedrongen op het spoedig in werking treden van de algemene wet zware geneeskundige risico's, die in belangrijke mate zal kunnen voorzien in de huidige lacunes bij de finan ciering van de zwakzinnigenzorg. In zijn toespraak tot de congres sisten zei staatssecretaris dr. A. J .H. Barbels (Sooiale Zaken en Volksge zondheid), dat er naar schatting 300.000 zwakzinnigen in ons land le_ ven en dat per jaar 8.000 worden ge boren. „Van elke twaalf Nederlanders is er één wiens leven wordt getekend door zwakzinnigheid van broer of zuster, of vader of moeder of die er self het slachtoffer van is".' In enkele referaten werden zater dag verder de resultaten bekendge maakt van de voorgaande twee da gen van dit door het centraal over legorgaan inzake zwakzinnigenzorg georganiseerde congres. Deze dagen hadden een studiekarakter en wer den bijgewoond door 200 deskundi gen. Minister mej. dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft zaterdagmorgen haar eerste zweefvlucht gemaakt. Van het vliegveld Ypenburg ging zij met de zweefvlieger ir. B. Fokkinga, voorzitter van de afdeling zweef vliegen van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Lucht vaart (KNVVL), mee in een Ki1 8 2-zits-leszweeftoestel naar ht\ Malieveld in Den Haag. Even ter, aan de overkant aangrenzende water, in ninklijke Academie voor BeeldeL de Kunsten, opende zij de exp, sitie „Zwevende kunst" die KNVVL organiseert ter gelegeU heid van haar 60-jarig bestaang -F u ip 'de,a Marktberichten LEIDEN, 6 maart Groenteveiling: Andijvie 85-104, kroten gekookt 50. boerenkool 12-29, prei 57-65, spinazie 1-15 kg 12-17, radijs 37-49, uien 23- Politie denkt aan misdrijf (Van onze Alkmaarse correspondent) de politie de Alkmaarse nieuw bouwwijk Hoefplan uitgekamd op zoek naar de tienjarige Herman van der Molen, die sonds zaterdag middag op raadselachtige wijze is verdwenen. Hoewel het afgelopen weekeinde voor alle zekerheid de sloten in de omgeving van het ou derlijk huis aan de Rembrandt- straat zijn afgezocht, neemt de po litie niet aan, dat de jongen is verdronken. Hij kon goed zwem men. Eerder houdt men rekening met een misdaad. Het jongetje is zaterdagmiddag voor het laatst gezien, olak bij het Christelijk Lyceum in Alkmaar. Hij was alleen thuisgelaten omdat zijn ouders op familiebezoek in Warmenhuizen waren. Toen zij te gen de avond thuis kwamen en hun zoontje niet aanwezig was, alarmeerden zij de politie. Omdat Herman van der Molen zijn grijze fiets had meegenomen dacht men aanvankelijk, dat hij naar familie leden in de omgeving van Alkmaar was gereden. Bij onformatie bleek ook vandaag nog niet, dat hij daar was gearriveerd. Aangezien de jongen olak bij de Alk maarse nieuwbouwwijk hoef plan woont, kregen tientallen bouwvakkers vanochtend de op dracht alle in aanbouw zijnde pro jecten uit te kammen. Ook dat le verde nog geen resultaat op. De fiets is evenmin gevonden. ZOETERWOUL* SUCCES VOOR* EHB0-ERS f De juniorenploeg van de Zoetk, woudse E.H.B.O., die zaterdag on<Q leiding van mevr. Vaneman en nj_ medewerking van de dames v[r( der Werff en De Winter deelnam de districtswedstrijden in Den Hajja is op de eerste plaats geëf^ digd. Hierdoor kwam de ploeg in lj_ bezit van de wisselbeker, daarnai promoveerde zij naar de senior(L klasse. Instructrice is mevr. Vi Dam-Borst. I april zal dezelfde groep in Df> meedoen aan de nationale wedstjfc den. H Familieberichter; (Overgenomen uit andere bladeiJ Geboren: Robert Daniël, zoon VA MoutVan der Mandele, 's-Grav{_ hage; Anne Mar ij e, dochter u Kessler—Manger, Amstelveen; Chr tine Henriëtte, dochter van RipCT gen—Brandts Buys, Barendrecht.P Getrouwd: H. T. S. Domela Nif~ wenhuis en E. Sweerts de Lan<jx< Bloemendaal; Emilie J. V. Schrijd en J. L. Dop, Bennebroek; J.^ Begg en Ineke van Lange, AmstL_ dam; S. Woods en Els Albarr Wassenaar; Hermance W. Haze4_^ kei en C. J. J. de Lussanet deTT Sabloniére, Den Haag; R. P. (dli Hasselt en J. J. Mooy, Wassenaar- Overleden: Jan Bosma. 88 j., tta( cl en; Peter Adrianus Bakker, 60 DriebergenMaria WilhelnJ£) Henriëtte Nieuwenhuijsen—WesL_ 92 j., Hilversum; Marinus Wins, J., Wassenaar; J. Govers, 77 j., lP! sum; Johanna Alida Derjeu, 52 Amsterdam; J. A. J. W. Nieu\$>r huijs, 74 J., Hilversum; Willem Fif— ?ois Ewoud Baron van der Feltzja J., Overveen; Anna Adolphine C-— mer—von Stülpnagel, 89 j. Int De vroegere hervormde predi kant in Warmomd prof. dr. J. Zan- dee, zal vanavond voor de herv vrouwengroep en andere belangstel lenden een lezing aan de hand van dia's houden over Egypte Ook zal hij dia's vertonen van Warmond. De Japanse echtgenote van president Soekamo, Ratna Sari Dewi, is gisteren opgenomen in een ziekenhuis in Tokio om de ge boorte af te wachten van haar eerste kind. De geboorte wordt deze week verwacht. De aan staande moeder, die was gekleed in een zwrfn overjas, wuifde en glimlachte n»ur journalisten en fotografen toen zij uit een auto stapte bij het ziekenhuis van de Keio universiteit in de Japanse hoofdstad. Artsen hébben eerder verklaard dat de baby waar schijnlijk in het midden van deze week zal worden géboren. De 27- jarige Dewi is in november vorig jaar in Tokio aangekomen. De Leidse Textielfabrieken gebr. Van Wijk Co. hebben in verband met de grote voorraadvorming besloten om voorlopig voor zes weken werktijdverkorting aan te vragen voor ruim 120 personeelsleden. Al naar gelang de afdeling zullen de werktijden worden te ruggebracht tot 30 a 40 procent van de normale arbeidsduur. Het treffen van een financiële regeling maakt nog een onder werp van gesprek uit. Ds. J. BijlevelH 25 jaar F predikant m Ds. J. By leveld, gereformeerd j dikant in Rijnsburg, hoopt 15 mi zijn 25-jarig ambtsjubileum te ren. In het bloemkwekersdorp is c predikant een bekende en gelif persoonlijkheid. Na van 1941 hulpprediker te I geweest in Den Helder deed ds. leveld 15 maart 1942 zijn intredf Asperen. In deze gemeente mal hij de meest moeilijke van de bal m oorlogsjaren mee. Hy heeft daarl langryke arbeid verricht en wei op voortreffeiyke wyze samen zyn hervormde collega. In september 1946 verbond ds. I leveld zich aan de geref. kerk i Aduard by Groningen en van i tot 1950 was hy legerpredikant Indonesië. Sinds november 1952 ia' predikant in Rynsburg. zyn zilveren jubileum als prt kant gaat gepaard met zyn 25-Ji huweiyksfeest. De gereformef Rynsburgers zullen hun predife en zyn echtgenote op 9 maart i welverdiende hulde brengen. |Nll|||||

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6