LEIDSCH mDAGBLAD Gaullisten behouden hun huidige positie nr. één: Probleem wie formateur? TRES zaak Week celstraf JAMIN k.v. «.d. velde Citroëri Na de eerste ronde van de verkiezingen in Frankrijk BRAND IN ALPEN 17 KINDEREN OMGEKOMEN OVERSTROMING IN MAROKKO: 120 BODEN pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 6 MAART 1967 No. 32120 fecteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 pfdredacteur: J: Brouwer ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 (Van onze Haagse correspondent) Uit het water langs de Groot-Her- toginnelaan in Den Haag zijn zater dag de stoffelijke resten van twee baby's opgehaald. De kinderen vormden vermoedelijk een tweeling en de politie neemt aan, dat zy door hun ouders om het leven zyn ge bracht. Om het hoofdje van elk van de kinderen zat een plastic zak gebon den. Vermoedelijk waren de baby's niet meer dan 10 dagen oud. Waar schijnlijk zijn ze door verstikking om het leven gekomen. Het is voor de eerste maal in de criminele geschiedenis, dat in Ne derland twee pasgeboren kinderen tegelijk het slachtoffer zijn gewor den van een moeder of van een ouderpaar, dat de nieuwgeborenen niet wenste. De baby's waren summier gekleed. De Lichaampjes vertoonden op het blote oog geen sporen van geweld. Vandaag zal sectie worden verricht. Teneinde het parkeerverbod op de bruggen in Amsterdam aan te geven worden de stoepranden Teel geschilderd. De eerste stoep rand, die van de brug over de Oude Zijdsachterburgwal, werd door burgemeester Van Hall zei] 'onderhanden genomen. (§ud &Ueuwo g Uit het Leidsch Dagblad van 6 Maart 1867; Te 's Hage is Zondag H avond op een zolderkamertje H in zeer armoedigen toestand jg overleden een man, die in g den laatsten tijd zyns levens zijn onderhoud vond op eene 1 bleekerij, door te helpen mangelen. Men vond bij hem eene waarde van 2000 in ef- g fecten, eigendomsbewijzen s van huizen en hypotheken. Hij hééft geene familie. g Woensdag morgen, 6 g Maart, zal eene zonsverduis- g tering te zien zijn, die kwar- tier voor negenen aanvangen i en te half twaalf eindigen zal. litiiiiiiililllliiiillllllllllllillllliilfllliiiiiliiiiiiilillllllllllllllllllillliliuii,,!, on op: 7.14, onder 18.29 uur. op 6.30, onder 14.02 uur. [oogwater te Katwijk aan Z 13.24 uur, laagwater 8.52 i '2 uur. Prof. Zijlstra maakte zater dag op de persconferentie in Den Haag een wat verwonderde in druk. Ik heb toch steeds ge zegd, dat ik geen premier wilde worden? Waarom dan die ver rassing? Telkens als een jour nalist er een vraag over stelde, werd hij weer terughoudend. „Ik heb er nogal mee getobt. Het ligt in de persoonlijke sfeer. Maar in mijn standpunt is geen verandering gekomen". Weer die vraag: „Hebt u definitief neen gezegd? Een gebaar van: ben-ik-zo-vaag? Zijn commen taar: „Mijn antwoord is beves- Het werd stil. Een journalist merkte op: „Dit is één van de schaarse po litici, die gewoon doet, wat hij zegt. En daarmee sticht hij de grootst mogelijke verwarring". Deze simpele waarheid was de grap van de dag. By een brand met onbekende oor zaak die vanochtend vroeg woedde in een gebouw voor wintersport voor kinderen in de Franse alpen zijn volgens de eerste berichten 17 kin deren om het leven gekomen en on geveer 30 gewond. Het gebouw, dat in stand gehou den wordt door het weeshuis van Taninges, bevatte op het ogen blik van de brand ongeveer 120 kin deren. Onder de doden en gewonden bevinden zich ook leden van het per soneel. Vliegramp in Liberia 71 doden Een passagiersvliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij „Varig", is gisterochtend vroeg met 89 inzittenden aan boord op onge veer vijftig km van het vliegveld van Monrovia, de Liberiaanse hoofdstad, neergestort. 23 personen overleefden het ongeluk. Het toestel, een DC-8, kwam in een dorp terecht. Na twee huizen te heb ben vernield, waardoor vijf dorpe lingen het leven lieten, kwam het vliegtuig brandend tot stilstand op Het toestel, dat nabij het inter nationale vliegveld Robertsfield, ver ongelukte, was van Beiroet, via Ro me, op weg naar Rio de Janeiro. Een woordvoerder van Varig in Ro me verklaarde dat het de in mist gehulde landingsbaan van Roberts- field miste. Voordat het zou gaan landen deed zich een explosie voor. Er was voordien geen melding ge maakt van moeilijkheden aan boord. „Wij weten niet wat er gebeurd is", aldus de woordvoerder. Een Brazi liaans vliegtuig met een commissie van onderzoek aan boord is al uit Rio naar Monrovia vertrokken. Er waren 69 passagiers en manningsleden aan boord va verongelukte toestel. be- Ook beginselakkoord op de helling Ir In zijn woonplaats Colom- portret als jong generaal hing les deux Eglises bracht presi- aan een van de muren. if De Gaulle zijn stem uit. Zijn (Van onze Parijse correspondent) De eerste ronde van de Kamerverkiezingen, die gisteren in Frankrijk zijn gehouden, wettigt de verwachting dat de gaul listen voor de komende vijf jaar hun huidige meerderheid in de Nationale Vergadering zullen behouden. Weliswaar was het aantal zetels, dat gisteren al verdeeld kon worden doordat kan didaten de absolute meerderheid in een district verwierven, tamelijk gering, maar het algemene beeld, dat de stemmen- cijfers reeds hebben opgeleverd, wijst toch op een ontegenzeg gelijke stabiliteit in de bestaande krachtsverhoudingen. De stemverdeling is volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken voor de 470 zetels voor het moeder land als volgt: Gaullisten 8.453.512 (37,75 pet)communisten 5.029.808 (22,46%)groep-Mitterrand 4.207.166 (18,79 pet)Democratisch centrum 2.864.272 (12,79 pet)uiterst links 506.292 (2,26 pet)uiterst rechts 194.776 (0,87 pet). Het aantal stemgerechtigden was 28.291.838. Gestemd hebben 22.887.151 of 80,89 procent. Het aantal geldige stemmen was 22.392.317. Het ministerie van Binnenlandse Zaken gaf voorts voor het Franse moederland de volgende zetelverde ling: communisten 41 oude toestand, 8 gekozen, 35 in gunstige positie voor 2de ronde; uiterst links 3, 0, 1; groep Miterrerrand 86, 1, 86; diverse linkse kandidaten 10, 0, 4; Gaullisten 275, 62, 208; diverse gematigden 10, 0, 10; democratrisch centrum 40, 2, 26; totaal 465, 73, 370; nieuwe zetels 5, onzeker 27. Elf Franse ministers zijn zondag in hun kiesdistrict direct gekozen of herkozen, te weten Pompidou, Foyer, Debré, Faure, Marcellin, Peyrefitte, Dumas, Bourges, Bord, De Cham- brun, en Bettencourt. Vijftien minis ters komen in de tweede ronde: Joxe, Billotte, Couve de Murville, Frey, Messmer, Fouchet, Pisani, Sangui- netti, Marette, Missoffre, De Broglie, Charbonnel, Boulin, Habib-Deloncle en Nungesser. Onder de kandidaten, ongeveer 70 in getal, die gisteren hun zetels ver overden, bevinden zich, met een grote meerderheid de Gaullisten, premier Pompidou en tien van zijn ministers. Vijftien andere bewindslieden, onder wie Couve de Murville van Buiten landse Zaken, zullen aan de tweede ronde moeten deelnemenFrangois Mitterrand, de leider oer linkse fede ratie, en de communistische secreta ris oud-premier Pierre Mendès France (PMF) haalde in Grenoble, achter zijn Gaullistische rivaal de tweede plaats. Lecamiet moedig, niet alleen reeds de defini tieve nederlaag van de Gaullisten, maar schoot hij hen bovendien te hulp om, als kandidaat-partner in de komende regering, hen aan een toekomstige meerderheid te helpen. Die dubbelzinnigheid (of voorbarig heid) heeft Lecanuet zonder twijfel een groot deel van zijn aanhang ge kost. Een afgang die tevens een nieuwe nederlaag voor het „Atlan- tisme" in Frankrijk betekent. De Gaullisten hebben vooral pro fijt kunnen trekken van een goed gericht en gesmeerd propaganda-ap- paraat, dat de balans der vyf afge lopen jaren op de voordeligste wijze wist te belichten. En ook de „klap- op-de-vuurpijl-toespraak, die presi dent De Gaulle, na de officiële slui ting van de campagne zaterdag on der luid protest van de verenigde oppositie hield, heeft haar effect op de openbare mening klaarblijkelijk toch niet gemist. (Zie verder pag. 13) Het Zuidmarokkaanse stadje Gou- lisme is in de nacht van 2 op 3 maart getroffen door een overstroming. Er zouden 120 personen omgekomen zijn. Het plaatsje is voor de helft verwoest. Pas zaterdagavond heeft men de verbindingen tussen Casablanca en het stadje gedeelte lijk kunnen herstellen. (Van onze parlementaire redactie) Koningin Juliana probeert van daag een antwoord te krijgen op de moeilijke vraag: wie moet het nieuwe kabinet formeren? De fractievoorzitters van de vier aspirant-regeringspartijen komen vandaag in paleis Soestdijk na el kaar op bezoek om haar te helpen bij de oplossing van dit probleem. Maar het is best mogelijk dat de Koningin ook nog andere adviseurs zal raadplegen, want de vraag is heel moeilijk te beantwoorden. Nu professor Zijlstra onomwonden heeft gezegd, dat hij geen formateur wil zijn en ook geen premier van het nieuwe kabinet, zijn er geen kandidaten voorhanden die voor alle partijen direct aanvaard baar zijn. De demissionaire minis ter-president zelf heeft zijn party- genoot minister Biesheuvel aanbevo len, maar.met. hem wil de VVD niet akkoord gaan. Het bezwaar van de VVD is dat mr. Biesheuvel de afge lopen vier jaren in drie verschillen de kabinetten heeft gezeten. Een VVD-er is voor de drie confessionele partyen niet aanvaardbaar en een acceptabele KVP-er is niet te vin den. De enige man, die voor de ande re drie partyen wel te aanvaarden is, de katholieke fractieleider drs. Schmelzer, voelt er niets voor zyn fractie te verlaten om een kabinet te formeren. Het is echter de vraag of hy in staat zal zyn zich tegen de op hem uit te oefenen druk blyvend te verzetten. Gedetailleerd Het probleem, ontstaan na de wei gering van professor Zylstra om door te gaan .omvat meer dan alleen de keuze van een formateur. Twee, misschien drie van de vier partyen vinden, dat nu ook het onder leiding van prof. zylstra gesloten beginsel akkoord in bespreking moet komen. Vooral de VVD en de CHU willen de vage afspraken in het akkoord uit werken, nu zy de zekerheid hebben dat bet geheel niet door professor zylstra verder zal worden uitgediept. Ook de KVP eist waarschynlyk meer gedetailleerde afspraken. Al leen de ARP wil blyven vasthouden aan het nogal vage programma, dat volgens dev isie van professor Zyl stra pas in de komende begroting, die in september op tafel komt, na der zal moeten worden uitgewerkt. Door de wens van de VVD, de CHU en de KVP ligt de formatie eigenlyk weer helemaal open. De vorming van een nieuw kabinet gaat heel wat langer duren dan vorige week werd verwacht, toen de vier fractieleiders er nog steeds van uit gingen dat prof. Zylstra zich op het laatste moment nog wel over de streep zou laten trekken. By de VVD schijnt men trouwens nog steeds te denken, dat de weigering nog niet helemaal definitief is en dat zylstra alsnog zal kunnen bezwyken als er maar genoeg aandrang op hem wordt uitgeoefend en als de Koningin zelf een beroep doet op de demissio naire premier om ook het volgende kabinet te gaan leiden. Geen namen De mogelykheid, dat een nieuwe formateur alleen het nieuwe kabi net samenstelt en een ander met de leiding ervan zal belasten bestaat al leen in theorie. Deze mogelykheid werd vroeger weieens gekozen, te genwoordig voelt men er niet veel meer voor. Bovendien lost deze aan pak niets op. Ook een formateur staat direct voor de levensgrote vraag: wie moet er premier worden. Professor Zijlstra heeft zaterdag zyn eindrapport aan de Koningin uitgebracht. Het bevatte de richtlij nen voor het ontwerp regeringspro gramma. Namen van eventuele for mateurs en premiers kwamen in het stuk niet voor. - [et Amsterdamse gerechtshof ft vanochtend in hoger beroep leden (studenten en oud-studen- het selecte Utrechtse stu- engezelschap Tres Faciunt Col die betrokken waren bij het met de roetkap, op 10 april 1965 de 20-jarige student jhr D. L. L. Rut- VEERBERICHT Zuidwestelijke wind et K.N.M.I. in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: alf tot zwaar bewolkt met plaat- k regen of motregen. Matige tot fhtige, aan de kust tydelyk harde Iwestelijke wind. Weinig veran- i temperatuur. )pgemaakt om 11.15 uur). 7 MAART gers van Rozenburg uit Zeist om het leven kwam, ieder veroordeeld tot een week onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Een zevende Treslid, dat in eerste instantie door de Utrechtse rechtbank was vrygesproken, werd door het hof ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank in Utrecht had vyf Tresleden een boete van f 2000 opge legd en een zesde een boete van f 1000. In hoger beroep had de pro cureur-generaal tegen alle zeven een uniforme boete geëist van f 5000,- subs. vyftig dagen hechtenis met daarnaast tegen ieder een voorwaar delijke gevangenisstraf variërende van twee tot twaalf weken met een proeftijd van drie jaar. Of de zes Tresleden van de door het hof opge legde straf, die zwaarder is dan waartoe zij in eerste instantie waren veroordeeld, in cassatie zullen gaan bij de Hoge Raad kon hun raa<ls- man nog niet meedelen. Zes van de zeven Tresleden waren bij de uit spraak aanwezig. De zevende was ziek. Het hof is van oordeel, dat het optreden van de Tresleden zodanig zedelijk laakbaar is en een zo ernstig gevaar inhield voor de gezondheid en zelfs het leven van het slachtoffer dat slechts een onvoorwaarde- lyke gevangenisstraf een passende bestraffing kan opleveren, zo werd in het arrest gezegd. tegenvaller Hy zal volgende week met behulp van de communistische stemmen de c verwinning vermoedelijk toch nog wel venverven. De in ballingschap verblyvende ex-Gaullist Jacques Sou- stelle, die niettemin aan de verkie- z.ngsstryd had deelgenomen, behaal de in Lyon het respectabele aantal van 22 procent der stemmen. Het is hoogst onwaarschynlyk, dat Soustelle die bij terugkeer Frankrijk met arrestatie bedreigd wordt in de tweede ronde de me derheid van de Gaullist Charret gedaan zal kunnen maken. In de strijd, waarin het aantal stern-onthouders „slechts" 20 pro cent bedroeg, hebben de Gaullisten hun posities in het algemeen weten te handhaven. De communisten en de volgelingen van de linkse fede ratie van Mitterrand bereikten met iets meer en wat minder dan 20 piocent vry wel gelyktydig deze i ste eindpaal, waardoor nu een rede- lijke basis gelegd ïykt te zyn v hun verdere samenwerking. De meest verrassende uitkomst t de eerste ronde is wel geweest dat de ster van de voormalige kandidaat voor het presidentschap, Jean Leca nuet, en de huidige leider van het Democratische Centrum de laatste weken of dagen sterk is gedaald. Binnen enkele weken is zijn aan hang van 18 tot 13 procent gezakt. De oorzaak van die afgang schuilt zeker wel vooral in Lecanuets weinig standvastige houding in de oppositie. In zyn laatste propaganda-redevoe- ring voorspelde hy, enigszins over- Waarschijnlijk moord Ba by- tiveeling uit het water opgehaald

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1