ILEIDSCH DAGBLAD open vraag: Wie wordt premier? Moord op Kennedy op Castro's bevel? Ultimatum van artsen werd iets afgezwakt JAMIN ZIJLSTRA HOUDT HET BEEN STIJF Akkoord over program Korporaal uit trein gevallen Nieuwe onthulling van radiostation „Wins" Doodstraf voor Soepardjo (9uc/ tylteuwo Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 4 MAART 1967 No. 32119 irecteur: E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bü vooruitbetaling:)losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) De fractievoorzitters van de vier adspirant-regeringspartijen lebben gisteren geen succes gehad met hun gemeenschappelijk >eroep op prof. Zijlstra om premier van het nieuwe liberaal- jonfessionele kabinet te worden. Toen omstreeks middernacht het slopende gesprek "beëindigd loerd tas er wel volledige overeenstemming over het ontwerp-programma oor het nieuwe kabinet, maar de vraag wie premier zou moeten oorden was nog steeds niet beantwoord. De enige hoop bij de vier Aspirant-regeringspartijen is nu nog, dat prof. Zijlstra vanmiddag bi; het uitbrengen van zijn eindrapport aan de Koningin zijn hou- ling zal wijzigen. De fractievoorzitters Schmelzer KVP), Toxopeus (WD), Biesheuvel &RP) en Beernink (CHU) begon- hun gesprek met de informa- gistermiddag om half vier. Pas gen twaalf uur vannacht eindigde it met een korte verklaring, waar- werd gezegd dat het overleg over hoofdlijnen van het regeringspro- imma tot volledige overeenstem- ing had geleid en dat prof. Zijlstra pmiiddag in paleis Soestdajik zijn ndverslag zal uitbrengen. Ook over p sleutel ter verdeling van de por- jfeuilles over de vier partijen is men ït gisteren eens geworden. In ant- oord op de vraag of prof. Zijlstra irmateur en vervolgens minister resident zal worden werd slechts ge- sgd, dat zijn standpunt bekend is. ij wil geen premier zijn. Nooit gebeurd Het optimisme, dat de vier frac- svoorzitters na afloop van hun •enlange bespreking tentoonspreid- bleek vooral te berusten op de i overeenstemming over de oofdlijnen. „Zo snel is dat in derland nog nooit gebeurd" aldus de liberale fractievoorzitter mr. Toxo peus. Vooral mr. Biesheuvel legde sterk de nadruk op de bereikte po litieke wilsovereenstemming. Maar of deze overeenstemming in een volgen de fase bijvoorbeeld met een an dere premier dan prof. Zijlstra in stand zal blijven kon ook hij niet Prof. Zijlstra zelf was na afloop van het gesprek tot geen enkele me dedeling bereid. „Ik ben ik het sta dium van overwerktheid gekomen", verzuchtte hij. ,De computer is in de war en de band is helemaal be dorven". Hij verdween snel uit zijn kantoor aan het Plein 1813 en liet de fractievoorzitters nog even napraten. Vóór 1 april de duur van de formatie. Alle vier durfden zy wel te voorspellen, dat Nederland op 1 april of nog wat eer der weer een nieuw kabinet zal heb- De snel bereikte „politieke wils overeenstemming" is kennelijk be doeld als een extra-druk op prof. Zijlstra om zijn bezwaren tegen een nieuw premierschap opzij te zetten. Als het succes van de formatie al leen maar gaat afhangen van het ja- woord van prof. Zijlstra wordt het wel erg moeilijk om nee te blijven zeggen zo is de redenering. Maar daar staat tegenover dat niemand prof. Zijlstra een volledige termijn als premier kan garanderen. De kans dat ook hij, evenals zijn voorgangers Marijnen en Cals, tijdens de jarige parlementaire periode struikelt stellig aanwezig. dat na een blijvende weigering vain prof. Zijlstra de gehele kabinetsfor matie weer „open" ligt en het pro- af j Wat dan? Het optimisme van de vier fractie- Er is inmiddels al flink gedacht 'er het probleem, dat ontstaat als prof. Zijlstra blijft weigeren. De eerstaangewezene voor een forma teur- en premierschap is dan de AR- fractieleider mr. Biesheuvel. Maar de KVP nauwelijks accep tabel. Daarom gaan er in de KVP stemmen op om als kandidaat de ka tholieke oud-minister van Economi sche Zaken prof. Van den Brink naar te schuiven. Ook de naam partijvoorzitter Aalberse wordt voorzitters strekte zich ook uit tot genoemd .Maar het is ook mogelijk De 22-jarige korporaal H. P. Brit immer uit Gouda is gisteravond issen Breda en Lage Zwaluwe uit trein gevallen en om het leven ekomen. De trein vervoerde mili- liren tussen Den Bosch en Rotter- Korporaal Britsemmer die in reda was gelegerd, stond met vrien- op het balkon in een van de rij- uigen. Hij wilde een sigaretten- leukje naar buiten gooien en opende aarvoor een klapdeur. Door de ichtverplaatsing werd hy naar bui- gezogen. WEERBERICHT Maart volgt lijn van vroege lente /an onze weerkundige medewerker) Ondanks de zeven stormwaarschu- ingen in de laatste tien dagen past laart zich aan by het af en toe voorjaarsachtige karakter van fe- ruari. De zuidwesten wind voert ook it weekeinde weer zachte lucht van tot 12 graden naar ons land. In loop van morgen nadert van de ceaan een storingsfront, waarby iter op de dag wat lichte regen kan allen. In de bloei- en knopontwik- filing heeft maart een voorsprong an ongeveer 2 weken. Er zyn op de 'eerkaart geen aanwijzingen voor maart-koudegolf, die zo'n voor- prong snel teniet kan doen. Reeds i de komende week wordt het eerste levitsei verwacht, hetgeen het roegste ei zou zyn met dat van 4 laart 1961. Het blijft ook de ko kende dagen voor begin maart toch oorjaarsachtig. 5 MAART op: 7.19 uur; onder: 18.26 uur. laan op: 5.07 uur; onder: 11.44 uur. loog water de Katwijk te 10.31 uur 23.27 uur. jaagwater te 5.40 en 18.36 uur. '6/3 hoogwater te 12.13 uur, laagwa- te 7.21 en 20.18 uur). r bestaat uit 22 pagina's) Unaniem achter bestuur (Van A' damse correspondent) De dreiging voor de ziekenfonds patiënten om na 13 maart voor de doktersvisite te moeten betalen als particuliere patiënten is nog niet weggenomen. Na vijf uur vergade ren in het internationaal con grescentrum R.A.I. in Amsterdam hebben de 63 afgevaardigden van de 15 districten van de Landelijke Huis artsen Vereniging om één uur van nacht unaniem besloten de )3de maart te handhaven als de datum, waarop het nieuwe contract met de ziekenfondsorganisatie moet zijn zeker gesteld op basis van de beken de eisen van de artsen. in eerste instantie 15 sprekers, die zich op één uitzondering na met enthousiasme achter het bestuurs voorstel opstelden. Teleurgesteld Zekerheid Dr. H. Pesten, gedelegeerde van de federatie V.M.Z., verklaarde van nacht, dat het voor de ziekenfond sen geen verschil maakt of het art- senvoorstel nu vóór 13 maart moet zijn getekend of dat voor die datum alleen de garantie behoeft te worden gegeven, dat de omvereenkomst za worden gerealiseerd: de fondsen zul len het voorstel niet aanvaarden. Dr. Festen was bijzonder teleurgesteld. „Ik had verwacht, dat de artsen wijzer zouden zijn', zo zei hij. Op één belangrijk punt week het besluit af van het ultimatieve voor stel, dat het centraal bestuur van de L.H.V. woensdag bekendmaakte. In de omschrijving zijn de woorden „deze regeling dient voor 13 maart te zijn gerealiseerd" gewijzigd in „voor 13 maart de zekerheid is verkregen, dat deze regeling wordt gerealiseerd'. De door 600 artsen onder wie 65 stemrecht hebbende districtsafge vaardigden bezochte verga dering was besloten. Namens het cen traal bestuur deelde de Haarlemse arts dr. Munnik ons mede, dat de wijzigingen in de tekst waren aan gebracht omdat de tijd tot de 13 de maart wellicht te kort zal zijn om de honoreringsregeling verder uit te werken en te tekenen. Men ontkomt echter niet aan de indruk, dat het het ultimatieve karakter van het woensdag geformuleerde voorstel iets af te zwakken Geen invloed Met klem werd ontkend, dat het telefonische onderhoud dat minister Veldkamp gistermiddag met L.H.V.- voorzitter dokter J. P. A. van Rijn heeft gevoerd van invloed is geweest tekstwijziging. Dokter Van Rijn zei ons de minister te hebben het besprokene niet open- te zullen maken. Het bestuur de indruk, dat het gesprek met de minister geen wijziging heeft ge bracht in het standpunt van de L.H V. Niettemin begon de vergade ring een uur te laat, omdat net cen traal bestuur in de vooravond een kennelijk moeizame bespreking had. In de vergadering meldden zich ten beginnen. Dan kan ook de PvdA weer bij het formatiewerk worden be trokken. En tenslotte blijft het mo gelijk dat prof. Zijlstra na eventuele mislukkingen van een of meer an dere formateurs toch nog weer de draad zal opnemen. Waarschijnlijk komt er in de loop van dit weekeinde wel enige tekening in de ontwikkeling. Prof. Zijlstra heeft zich voorgenomen na zyn be zoek aan paleis Soestdijk oveel mo gelijk opening van zaken te geven. De Cubaanse premier Fidel Castro was er zeker van dat de Amerikaanse president Kenne dy en de geheime dienst ver antwoordelijk waren voor de val en de dood van de Zuid- Israëlische boer door mijn gewond Een Israëlische boer is gisteren /aar gewond door het ontploffen iii een mijn die in de nacht door „„„„i j,.,,* v a terroristen uit Syrië was neergelegd, President Kennedy te ver- aldus een Israëlische militaire moorden. Vietnamese premier Djem en diens broer, en dat hij, Castro, als volgend slachtoffer op de lijst stond. Hij besloot toen bij wijze van tegenoffensief Kennedy uit de weg te laten ruimen, voordat Kennedy dit met hem zou doen. Dit zou een op 19 november gearresteerde agent van Castro tegenover de Amerikaanse recherche heb ben verklaard onder medede ling dat hij lid was van een van de zes groepen, die door Castro waren uitgezonden om woordvoerder. Het incident deed zich het noorden van Galilea, buurt van Syrische stellingen, De trekker, waarmee de boer op de mijn reed, werd vernield. Bij de wa penstilstandscommissie van de V.N. >n klacht ingediend. Het Amerikaanse filmsterretje Carroll Baker kon de verleiding niet weerstaan, toen ze gisteren liep te wandelen op de beroemde Piazza Navona in Rome en daar kinderen zag touwtje springen. De kinderen vonden het wel leuk. Carroll Baker zo te zien ook. Ze is thans met vakantie in de Itali aanse hoofdstad na haar film .Harem" te hebben voltooid. Nog geen maand na de moord op Kennedy, op 14 december 1963, pu bliceerde een in New York verschij nend anti-Castro-blad, El Tiempo, bovenstaande lezing over de Cubaan se achtergrond van de moord op de Amerikaanse president. Gisteren heeft de radiomaatschappij „Wins", die donderdag berichtte uit goede bron te weten, dat het complot tegen president Kennedy vanuit Cuba was geleid, verklaard, dat dit komplot was ingegeven door het feit, dat de Ame rikaanse geheime dienst (CIA) van plan zou zyn geweest premier Fidel Castro te vermoorden. Deze voor stelling van zaken door het radio station is dus allerminst nieuw, om dat El Tiempo het verhaal reeds drie jaaT geleden publiceerde. Volgens het radiostation zou men in de leiding van de CIA, na de mislukte invasie in de Varkensbaai, tot de conclusie zijn gekomen, dat het gemakkelijker zou zijn de val van het communistische regime in Cuba tot stand te brengen door Castro uit de weg te ruimen. Op de een of andere manier zou de Cubaan se inlichtingendienst van deze ge- dachtengang op de hoogte zijn ge komen. Wins zegt verder in zijn „onthul lingen over het onderzoek van de officier van justitie van New Or leans", Garrison, dat Castro volgens de dossiers van Garrison meende, dat een aanslag op hem op handen was. Bij wijze van tegenaanval gaf Castro opdracht president Kennedy „terecht te stellen". Het bureau van de officier van justitie Garrison maakte gisteren bekend dat nog een vierde man, een :ekere Dante Marachini, is gedag- raard voor een verhoor. Eén van de eerder deze week voor een verhoor Columbiaanse soldaten in hinderlaag Nabij Algeciras in de Zuidameri- kaanse staat Columbië is gisteren een afdeling van het leger in een hin derlaag van rebellen gelopen, waarbij twintig militairen het leven hebben ve-loren, zo is van onofficiële zyde ie Bogota vernomen. gedagvaarde overige drie is Clay Shaw, die is gearresteerd op beschul diging van samenzwering tot het ple gen van een moord. De namen van de resterende twee gedagvaarden zijn de advocaat Dean Andrews en James Lewallen. Zij mochten na een langdurig verhoor vertrekken. De 42-jarige Marachini is werk zaam op de afdeling planning van de Chrysler-Michoud fabriek voor geleideprojectielen in New Orleans. Hij werd geboren in New York, in Italië opgevoed en spreekt nog steeds met een licht accent. In de zomer van 1963 werkte Mara chini en de door de commissie-War ren als moordenaar van president Kennedy betitelde Lee Harvey Os wald voor dezelfde koffiefirma New Orleans, doch in verschillende fabrieken. ADVERTENTIE De toestand in Aden is nog steeds zeer gespannen. Op de fo to schieten Britse soldaten in de lucht om tijdens een van de vele demonstraties de mensen te ver spreiden. Tot nu toe zijn ver scheidene personen om het leven gekomen tijdens de anti-Britse demonstraties. Tegen brigade-generaal Soepardjo is gisteren in Djakarta de doodstraf geëist wegens samenzwering tegen de regering. Voorts is intrekking van al zyn militaire onderscheidingen ge- eist. De 44-jarige generaal wordt be schuldigd van het organiseren van de communistische staatsgreep van oktober 1965. Soepardjo werd door de aanklager bestempeld als ,een gevaarlijk man voor land en volk, en voor de ko mende generaties van Indonesië', Hy had geen berouw getoond. ADVERTENTIE engelse snijcaramels van niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE INTERIEUR VERZORGING Heeft onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken. Ruime parkeergelegenheid. E Uit het Leidsch Dagblad van 5 Maart 1867: 1 Voor het secretariaat bij H de maatschappij van welda- digheid te Utrecht met f 500 a 600 traktement per jaar, hadden zich 150 sollicitanten aangemeld. Gekozen is jhr. I. J. W. H. van Andringa de Kempenaer te Leeuwarden. Bij de algemene discussie H over de begroting van het dept. van justitie heeft de - minister verklaard voorstander te zijn der af schaffing van de doodstraf.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1