LEIDSCH DAGBLAD DRUK OP ZIJLSTRA v.s. ,Gestapo-man geld kan zijn nu incasseren Thans enig aanvaardbare premier ja of nee Ex beherend vennoot krijgt drie jaar lNationalisering van 3 de kolenindustrie? Rotterdam ontslaat 200 ambtenaren Vier moordgroepen tegen Kennedyzegt radiostation in ITIobuleffe E.f399,. alles ra Vlieland (9ud >gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 MAART 1967 No. 32118 leoteur: E< A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1. Lelden Giro no. 67058 (Van onze parlementaire redactie) De fractievoorzitters van de vier aspirant-regeringspartijen tuden vanmiddag een laatste poging wagen om prof. Zijlstra snog te bewegen het premierschap van het volgend kabinet in te nemen. IIHij is de enige figuur, die voor alle vier de partijen zonder moei- kheden is te aanvaarden. Hetzelfde kan worden gezegd van het \twerp-programma, dat de afgelopen weken onder zijn leiding tot und is gekomen. Toch wordt de kans, dat prof. Zijlstra „ja" zal \ggen, erg klein geacht. - j- -g woord te geven. Hij heeft I -wsm W rf-w verkiezingen van de daken geroepen W f/ff f Mm ff I tj dat hü ,nee' zal zeggen en dat hij f \jvm alleen maar een politieke .passant' is. Als hij vermoedelijk morgen —Vanmiddag zullen de vier fractie- orzitters drs. Schmelzer (KVP), Toxopeus (WD), mr. Biesheu- XJ (ARP) en mr. Beemink (CHU) samen met de informateur de "X^ldtekst opmaken van het ontwerp- Édsprogramma, dat gisteren in de _tcties is besproken. Veel nieuws en (bben deze besprekingen niet op- lieverd. Het is zeker, dat het ont- Eeftrp weer wat is uitgebreid met een T1 'sntal wensen en wellicht ook met latei n aantal concessies. Zohebben de RP en de KVP wat gesleuteld aan i woningbouwparagraaf, de ARP wil ■*it meer zekerheid over de ontwik- Oingshulp, de WD schijnt iets toe sgeven te hebben op het gebied van e belastingen. Belangrijker dan dit les Is de vraag: wie wordt er pre- ler van de nieuwe regeringsploeg? Tot zoete einde De katholieke fractievoorzitter, drs. v jhmelzer, zei gisteren met zoveel Dorden, dat de heer Zijlstra de ^eest aangewezen figuur is. „Wij N|llen onze pogingen om de heer Zijl- Va over te halen tot het bittere "T tot het zoete einde volhouden'. KVP heeft zelf een groot ge- lon |ek aan topkader. Bij de andere verjacties ligt de situatie weinig anders, esn£t dit verschil dat de ARP als exlpirant-premier mr. Biesheuvel lar voren kan schuiven, die hter voor de VVD en de KVP niet g acceptabel is. Nog nooit hebben 6ederlandse politici zó aan de voe- m van één man liggen smeken om et Jawoord. )ngewis zijn eindrapport als informateur aan de Koningin uitbrengt, zal hij wel bij dit standpunt blijven. Zijn voornaamste beweegreden schijnt niet alleen de voorkeur te zijn voor het presidentschap van de Neder- landsche Bank, maar ook de on gewisse toekomst, die een nieuwe premier tegemoet zal gaan. Niemand durft hem een volledige vierjarige ambtstermijn te garanderen. De be groting 1968 moet zeer zuinig wor den opgezet. Voor nieuwe initia tieven is in de visie-Zijlstra geen plaats. Kans op onenigheid binnen de KVP en de ARP is groot. De linker vleugels kunnen in opstand komen als van de veelbelovende ver kiezingsprogramma's weinig terecht komt. Dan zal Nederland al weer Zaak Teixeira De 50-jarige voormalige enig beherend vennoot van het in staat van definitieve surséance van betaling verkerende ban kiershuis Teixeira de Mattos is vanochtend door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van 3 jaar m.a. van voorarrest. Hij werd schuldig bevonden aan alle vijf ten laste gelegde feiten, t.w. valsheid in geschrifte (driemaal), oplichting en verduistering. snel in een nieuwe kabinetscrisis zeild kunnen raken. De meerder, heid van de vier partijen bestaat tenslotte uit niet meer dan 86 van de 150 zetels, hetgeen kleiner is dan enig naoorlogs Nederlands kabinet had, uitgezonderd het thans demis sionaire kabinet-Zijlstra. Over de mogeiykheld, dat prof. Zyistra na eventuele mislukking van een andere formateur alsnog zou wil len optreden, wordt niet gesproken. Een dergelijke gedachtengang ver zwakt natuurlek de positie van de aanbidders. Toch is de constructie niet onmogelijk, al was het n- dat dan min of meer bewezei dat geen ander als premier voorhan den is dan prof. Zyistra. De straf ,die de rechtbank hem oplegde, is hoger uitgevallen dan de eis van de officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, die 2jaar had geëist. Bovendien verbond de rechtbank aan het vonnis als bijzon dere voorwaarde een ontzetting uit het recht om het beroep van ban kier uit te oefenen voor de tijd van 8 jaar. De rechtbank acht deze ont zetting noodzakelijk ter voorkoming in de toekomst van herhaling van zijn manipulaties ,die gezien de persoonlijkheidsstructuur van ver dachte niet bij voorbaat uitgesloten kan worden geacht'. Morgen is het 9 maanden geleden dat de bankier op zijn kantoor aan de Herengracht door de Amsterdamse centrale re cherche werd gearresteerd. De raads leden konden nog niet meedelen of zij hun cliënt zullen adviseren van dit vonnis in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof. In de overwegingen van haar von nis zei de rechtbank o.a. dat de ex- beherend vennoot door zijn hande lingen het noodzakelijk vertrouwen van het publiek in het Nederlandse bankwezen kan hebben geschokt. Hy miskende zijn verplichtingen tegen- derden zoals bleek uit het doen onware opgaven aan de Ned. Bank en het geven van onjuiste in lichtingen aan het bankhaus Trinkaus in Dusseldorf, terwijl hy bij herhaling zo ver ging dat hy, zonder zich te bezinnen op de ver trouwenspositie die hy als bankier tegenover zijn cliënten innam, zich niet ontzag om wederrechtelijk over onder hem berustende waarden van cliënten te beschikken. BOMMEN OP EEN DORP IN ZUID VIETNAM: 105 DODEN Twee straalvliegtuigen met delta vleugels hebben vandaag het Zuid- vietnamese dorp Lang Vei gebom bardeerd, waardoor naar schatting 105 personen zijn omgekomen en 175 gewond werden. Een officier van de Amerikaanse .speciale eenheden' in Lang Vei zei dat de aanval werd uitgevoerd door twee ongeïden tificeerde vliegtuigen'. Een Ame rikaanse militaire woordvoerder In Saigon sprak van ,een per vergis sing door geallieerde vliegtui gen' uitgevoerde aanval. Van het dorp, dat ruim 50 km ten zuidwesten van Qoeang Tri bij de Laotiaanse grens ligt, is een ro kende puinhoop overgebleven. Ame rikaanse vrachtvliegtuigen, hef- schroefvliegtuigen en auto's hebben de gewonden naar hospitalen in Qoeang Tri en Hoeé overgebracht. Vijf Russische skiërs maken op het ogenblik een tocht van Moskou naar Oslo, natuurlijk op de ski's. Op 19 februari j.l. verlie ten zij de Russische hoofdstad en zij hopen op 8 maart a.s. Oslo te bereiken. Tot op heden slaagden erin een daggemiddelde van 100 km te behalen. Hier zijn ze gefotografeerd in de Finse stad Karhula. ADVERTENTIE Wiesenthal na arrestatie van nazi-beul Stangl: Sensationele brief van Juitse hoogoven-directeur :h#an onze correspondent in Bonn) Directeur-generaal Ochel van 2et op een na grootste hoogovencon- irn in de Bondsrepubliek, de Hosch !G., heeft in een sensationele brief iorgesteld de kolenwinning in :.et oergebied te nationaliseren. ,De Dienoorlog is verloren, al mag men at niet hardop zeggen', aldus Ochel i zyn brief aan een aantal betrok- fen industriëlen en regeringsver- ;enwoordigers. |,Het geloof aan een renaissance de kolenwinning rond het mid- van de jaren '80 is in de mijn- wijd verspreid', aldus Ochel n brief en hij gaat voort: myn mening is deze hoop een hoop. Als nu al de wereldolie- jarkt bezorgd naar de atoomenergie ^jkt, dan is de opvatting onrealis- Isch, dat de kolen ooit nog grotere ;;lWEERBERICHT e ^Overwegend droog M Het K.NM.I. in De Bilt verwacht Jan heden tot morgenavond: Wolkenvelden en oP de meeste ilaatsen droog weer. Matige tot Crachtige, maar aan de kust aanvan- teljjk nog harde westelijke wind. De lelfde temperaturen als vandaag of ets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4 MAART Son op: 7.21 uur; onder 18.24 uur; Haan op: 4.02 uur; onder: 10.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.05 en 21.49 uur, laagwater te 4.31 en 17.07 uur. (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's) betekenis zullen krijgen als energie bron. Ochel merkt dan nog op: „Om zich van een afzet blijvend te ver zekeren, zijn alleen nog beschermen de maatregelen mogelijk als tolbeta- lingen contigentering en verboden tot het bouwen van raffinaderijen. Het zijn maatregelen die niet iets nieuws willen brengen, maar dde het traditionele beschermen. ,In zijn brief stelt Ochel voor tot het jaar 1975 de steenkolenproduktie met 50 miljoen ton te verminderen. Vorig Jaar bedroeg de produktie 126 mil joen ton. In '75 zou zij nog 75 mil joen ton mogen bedragen. De direc teur-generaal van Hösch stelt een schadevergoedingsysteem voor, waarbij de huidige eigenaren door een vernuftig systeem van belas tingfaciliteiten en het verstrekken van obligaties de staat er niet zouden kunnen dwingen de op het ogenblik onmogelijke betalingen in contanten to doen. Capitulatie In een hoofdartikel schreef het dagblad Die Welt: ,Het roepen om de staat is niet ver meer af van de capitulatie van de mijnbouwonder- nemers, die hun onmacht om de cri sis te overwinnen willen afwentelen En het blad gaat verder: .Welke re geringspartij zou haar met verant woording gedelegeerde mannen toe staan volgens het voorstel van Ochel een capaciteit van 50 miljoen ton steenkool te sluiten en daarmee 100.000 mijnwerkers op straat te zet ten? Na de op de brief gevolgde onrust liet Ochel zelf nog weten: ,Het gaat hier om een nog niet definitief ge formuleerde gedachtengang die De man die bereid was voor een dollarcent per slachtoffer het adres van de nazi-moordenaar Franz Stangl te vertellen zal zijn 7000 dollar kunnen incasseren. Dit is gistermid dag in Amsterdam gezegd door Si mon Wiesenthal, die zo'n belangrijk aandeel heeft gehad in de arrestatie eergisteravond in Sao Paulo (Brazi lië) van een van de ergste nazi. beulen. Misschien na Eichmann wel de ergste die de oorlog '40-'45 ons nage laten heeft. Zeker 700.000 mensen vonden door hem de dood in de tijd dat hij de leiding had in het Joodse vernielingskamp Treblinka. Niet meer dan 3 personen hebben die periode tussen '42 en '43 in dat kamp overleefd van de vele honderd duizenden die de poorten waren bin nen gemarcheerd. 700.000 slachtoffers en verraden voor 7.000 dollar, „een cent per lijk". Dat is ook de titel van iet hoofdstuk dat Wiesenthal eraan wijdt in z'n boek: „Moordenaars on der ons", dat gisteren bij Elsevier in Amsterdam in een Nederlandse ver taling is verschenen. Ter gelegenheid van deze uitgave was Simon Wiesen thal met vrouw en dochter uit. We nen naar Nederland gekomen. Simon Wiesenthal die via persoon lijke contacten direct na de arresta tie van de nu 58-Jarige oud-Haupt- sturmführer Franz Stangl in Brazilië het bericht had ontvangen, wrijft de ze nazi meer aan dan zijn moorden in Sobibor en Treblinka. Hij meent dat Stangl 'n grote rol heeft gespeeld in de school voor massamoordenaars FRANZ STANGL het „kasteel Hartheim", waar de na zi's hun onderzoek inzake massauit roeiing verrichtten en waar de toe komstige massamoordenaars psy chisch werden gehard en getraind voor hun taak. Toen Wiesenthal in 1948 begreep w. Rotterdam hebben afvloeiingsregeling getroffen 200 ambtenaren, die als gevolg de omschakeling op aardgas per ïi 1968 geen emplooi meer bij de gemeente zullen hebben. Naar schat ting 160 andere ambtenaren kunnen direct in een andere functie bij de gemeente worden herplaatst. Ambtenaren van 60 jaar en ouder zullen worden ontslagen, maar tot hun pensioensdatum een wachtgeld 100 procent van hun laatste sa laris genieten. De anderen worden ten hoogste een jaar grondig moet worden gecontroleerd', in een ambtenaren reserve. In die periode krijgen zij 100 procent van hun laatste wedde en er zullen po gingen in het werk worden gesteld om voor hen een andere functie te vinden. Ook zal er gelegenheid ge boden worden tot herscholingscur sussen. B. en W. van Rotterdam zijn verder van plan om alle ambtenaren bij het gemeente energie bedrijf van 63 jaar en ouder op verzoek ont slag te verlenen, als zij vervangen kunnen worden door jonge func tionarissen van de gasfabrieken. Ook deze ambtenaren zullen tot hun pen sioensdatum 100 procent van hun laatste wedde uitgekeerd. welk een belangrijke misdadiger Stangl was, bleek de man juist uit een Amerikaans interneringskamp aan de Oostenrijkse justitie te zijn overgeleverd en kans te hebben ge zien te ontsnappen. Via Syrië bereik te Stangl in 1960 Brazilië. Door een tip van een vroegere me dewerker van de Gestapo kwam Wie senthal achter het adres van Stangl. Hij beloofde de man, die aanvanke lijk 25.000 dollar vroeg, 7000 dollar. Op een vraag of het wel juist is dat hij een dergelijke overeenkomst sloot met een vroegere Gestapo-man zei de heer Wiesenthal: „Het gaat om wat ik bereikt heb. Natuurlijk is het een schoonheids- fout, maar, zou ik willen zeggen, noch een bisschop noch een rabbijn heeft mij het adres van Stangl ge bracht". Het geld dat voor de tip werd be taald is ondermeer afkomstig uit middelen die heer Wiesenthal ter be schikking zijn gesteld door het an derhalf jaar geleden in ons land op gerichte comité „Wiesenthal-fonds". Dit heeft tot nu toe 100.000 gulden bijeengebracht om zijn werk te steu- (Zowel West-Duitsland als Oosten rijk heeft intussen om de uitlevering van Stangl gevraagd). Volgens gegevens van Garrison: De moord op president Kennedy werd uitgevoerd door een groep sa menzweerders, die van Cuba werden geleid, aldus zou volgens een New- yorks radiostation het uitgangspunt van de officier van Justitie in New Orleans, Garrison, zyn. Het radio station had dit nieuws uit „onbe twistbare bron die inzage had gehad in Garrisons gegevens". Daaruit gebleken, dat er vier „moordgroepen" hadden bestaan, gevormd uit met Cuba sympathiserenden en Cubanen, die waren geïnfiltreerd. Een van deze ploegen was in New York onderschept en door het FBI ondervraagd. Op zyn beurt had het FBI de president de geheime dienst ingelicht. Een i dere ploeg, waarvan Oswald en Fer- rie (de man, die dezer dagen dood in zyn flat werd aangetroffen) deel uit maakten, was in New Orleans, aldus het radiostation. Uit Garrisons gege- zou voorts Jack Ruby's volledige onschuld aan medeplichtigheid zyn gebleken. Het bureau van de officier van Jus titie in New Orleans. Garrison, liet gisteren weten, dat Lee Harvey Os wald, David Ferrie en Clay Shaw twee maanden voor de moord op pre sident Kennedy in deze stad ontmoe tingen hebben gehad waarop zij plan- bespraken om de president van het leven te beroven. Deze medede ling was vervat in een aanvraag voor huiszoekingsbevel tegen Shaw. woensdag op last van officier van Justitie Garrison gearresteerde za kenman, die inmiddels tegen een borgsom van 10.000 dollar is vrijge laten. Men beschikte over „het bewijs dat i de woning van David W. Ferrie (de vorige week overleden verdachte) aan de Louisiana Avenue Parkway bijeen komsten zijn gehouden en dat daar bij aanwezig waren David W. Ferrie. Clay Shaw alias Clay Bertrand, Lee Havey Oswald, een tipgever en andere personen. Deze bijeenkomsten werden gehouden in september 1963 en voor noemde personen overlegden hoe zij John F. Kennedy, president van de Verenigde Staten, zouden vermoor den", zo stond in de aanvraag die la ter door een rechter werd toegewe- De officier v heeft gisteren Justitie, Garrison, derde man gedag- ADVERTENTEE De meest gekochte en veilige bromfiets Kan ook gefinancierd worden ln 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f 90, GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 6668 LEIDEN vaard in verband met zijn onderzoek naar de toedracht van de moord op Kennedy. Deze man is Dean An drews jr., een advocaat die Lee Har vey Oswald vertegenwoordigde nadat deze in 1963 bij een straatgevecht in New Orleans betrokken was geraakt. Inmiddels heeft Ramsey Clark, die pas tot Amerikaans minister van Jus- tie is benoemd, laten weten dat de federale recherche al enige tijd ge leden de zakenman Clay Shaw, on schuldig heeft bevonden aan de moord op Kennedy. Clark zei dat het ministerie van Justitie op de hoogte was van het ge- val-Shaw. Naar zijn gedragingen was in november en december 1963 een irondlg onderzoek ingesteld, waaruit was gebleken dat er „geen enkel ver band" bestond tussen Shaw en de moord op president Kennedy. ADVERTENTIE TUIN SUPERMARKT VOOR bloemzaden (230 soorten), ZAAD groente/kruidenzaden, gras« zaden In 7 soorten, kweek - turfpotjes, broeibakken en -kastjes, vaste planten, hees ters, bolbegonla's, dahlia's, gladiolen en fresia's, teveel om op te noemen MEST Koemest, gemalen, ge droogd; strooien, water en klaarSpeciale kunst- mesten, o.a. voor rozen* Compost voor grondverbe tering. Kalk. GEREED- Harken, spaden, kruiwagens, SCHAP hand- en motormaaiers In grote keuze; modern ge reedschap voor liefheb* bera ADVIES door vakmensen* weet heeft Nieuw* Rijn 80 Tin 20824 (01710) euwo Uit het Leidsch Dagblad van I 4 Maart 1807: 1 Naar men verneemt, zal de kolbak en sabeltasch, bij het 2de regiment dragonders in proefgebruik, algemeen bij dat wapen worden ingevoerd en de schako vervallen. Aan schipper M. van der Jagt te Katwijk aan den Rijn is voor eenigen tijd concessie verleend tot een stoomboot- dienst tusschen Katwijk en Leiden. De dienst zal in het midden van Mei een aanvang nemen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1