Ajax wrikt één steentje uit Dukla bolwerk Inter schakelt Real Madrid uit Operatie-Ajax kost 1.5 miljoen gulden Rinus wil je een stuk kaas uit het vuistje In Praag zullen de Tsjechen moeten aanvallen W. BROUWER Overleg... Ajax was de beste ploeg.... n Sporttoto Tofic Bakharanof: „Cruijff?, prima... Herrera wint prestige-duel DONDERDAG 2 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze sportredacteur) Niet minder dan vijfentwintig hoekschoppen misschien wel een. record voor het Europese cupvoetbal heeft Ajax gisteravond in het Olympisch Stadion op het doel van Dukla mogen nemen. Maar slechts éénmaal slaagde de club uit de Meer erin een steentje te wrikken uit het machtige bolwerk, dat de Tsjechen vóór hun briljante doelman Viktor hadden opge trokken: in de vijfde minuut van de tweede helft strafte Sjaak Swart met een flitsend schot een aarzeling van Dukla-verdedi- ger Novak resoluut af. Op de vreugde, die dit doelpunt in het veld en op de overvolle tribunes, vanwaar een kapitaal aan vuurwerk de lucht inging, ontketende, werd elf minuten later een zware domper gezet. Een razensnelle combinatie tussen Masopust, Nedorost en Mraz verraste de Amsterdamse verdedi ging volkomen: 11. Ajax verloor daarna zienderogen het ge loof in eigen kunnen. Het gevaar verdween uit de aanval, waar in Johan Cruijff, ondanks de zeer zware bewaking welke de frêle Amsterdamse aanvalsleider genoot, de meest gevaarlijke figuur was. Vierduizend Nederlanders naar Praag Johan Cruijff is in fel duel geioikkeld met één der Tsjechi sche verdedigers. Ook van deze situatie zal de Ajax-aanval niet kunnen profiteren. _i Dukla weten nu wat zij aan elkar hebben. Dat is in deze bijzonde enerverende, aantrek kelijke hropa Cup-strijd in het Olympisci stadion duidelijk uit de doeken-gedaan. Het is een we tenschap, velke beide ploegen met enige brg naar Praag doet kijken, waarwoensdag a.s. de re turn volgt. Vant al bezit Dukla met de 11 aanvangsscore en het voordeel va^ het eigen terrein nu een redelijk uitgangsstelling voor de sprong iaar de halve fi nales. zo heel ert. gerust zijn de Tsjechen er toch 0ok niet op. „Het wordt niet eenvoudig in Praag. Met een a&tval als die van Ajax kunnen we reen risico's nemen", stelde Masop^t na af loop in langzaam Duit. nadruk kelijk vast. En ook Nova^ met Swarts treffer nog vers in het geheugen stak zijn b^orgd- heid niet onder stoelen ot ban ken: „Mannen als Cruijff en kei zer kun je geen moment loslaUn. Ook in Praag zullen wij, vrees ir, het accent op de verdediging moeten leggen Faam Het is in het Olympisch Stadion een strijd geworden tussen de aan val van Ajax, die, hoewel voortdu rend actief, haar Liverpool-faam niet helemaal heeft kunnen waar maken en de verdediging van Duk la. gegroepeerd rond de vooral voor rust voortreffelijk spelende „archi tect" Josef Masopust. Deze muur van bekwame, rustige verdedigers slaagde er in de eerste helft in Ajax de weg naar succes te versperren een enkele maal was het een nar- De inleiding van het te recht afgekeurde doelpunt van Klaas Nuninga. Johan Cruijff staat op het punt de bal uit han den van doelman Viktor te trap pen. Nunmga zal even later het stadion tot laaiend enthousiasme brengen Voorbarig. escape, zoals dat schot van Swart tegen de paal en het door de bijzonder goed leidende Rus Bak i- ranof afgekeurde doelpunt, waarmee niet iedereen het eens was. Maar na de hervatting begon dit verdedigings bastion toch even te wankelen, toen Masopust c.s. de controle verloren over de zeer streng bewaakte Johan Cruijff en de roodwitte aanvalslinie geïnspireerd en in razendhoog tempo oprukte naar de veste van Viktor. Het werd een zeer benauwd kwar tiertje voor de Praagse legerploeg. die het aan haar briljante doel man te danken had dat zij niet to taal onderuit ging. Eerst haalde Vik- een formidabele omhaal van Cruijff onder de lat weg en daarna reageerde hij bliksemsnel op een ge- veldig harde kopbal van de Amster- dimse aanvalsleider. Pas toen Ajax gegioepeerd ten aanval trok en Swar, bekwaam in de kleine ope ning tt*ok, die een aarzelende Novak hem liei, moest Viktor capituleren. Het schot van de roodwitte rechts buiten klom boog in de touwen: 10. ADVERTENTIE OMEGA-HORLOGES SPORTHORLOGES HAARLEMMERSTRAAT 23 ELEFOON 22076 - LEIDEI Eigen reparatie-inrichting. Los Een minuut of wtt balanceerde de Tsjechische ploeg nojr op de rand van een nederlaag, maar Ajax liet even los en dat gaf de geroutineer de Masopust de kans het, evenwicht het spelletje van voor de rust. ver dediging vangt aanval op, te her stellen. Met een plotselinge tempo- verhoging en een prachtige diep tepass naar Nedorost een wapen waarmee de Tsjechen ook in de eer ste helft al bijna succes hadden ge had (Bals kon Mraz toen nog af stoppen) verraste de Dukla-aan- voerder vervolgens de deze avond niet altijd even betrouwbare Am sterdamse verdediging, waarna ook Bals tegen het eindschot van Mraz geen verweer kon vinden :11. De kans op een Ajax-zege was daarmee voorbij. De Amsterdam- i bleven weliswaar in de aan- opgejaagd door de exellerende Bennie Muller, maar zij verloren het geloof in eigen kunnen het ver rassingselement ontbrak bovendien waardoor het een vruchteloos beuken bleef op een hermetisch ge sloten poort Zo gleed de wedstrijd langzaam naar een roemloos einde toe. Uit de reacties van de spelers bleek duide lijk, dat de Tsjechen het meest tevreden waren met dit gelijke spel. Of het echter alse springplank voor het bereiken van de halve finales voldoende is, daarover zijn de wijs geren het nog niet eens. Op eigen veld zal Dukla moeten aanvallen en dan kon er wel eens een geheel an der beeld op het scherm komen. Ajax is stellig bij voorbaat niet uit- Onder de 15.000 die woensdag in het Juliska-stadion van Praag de voetbalwedstrijd DuklaAjax zien, zuilen 4000 Nederlanders zijn. Dat is het aantal dat tot dusver heeft be sloten een paar snipperdagen en een paar weken salaris te offeren om de Ajaxspelers in de kwartfinale om de Europacup ter plaatse moreel te steu- ïen. Met het transport en verblijf /an de supporters is een bedrag van :irca 1,5 miljoen gulden gemoeid. De reisbureau's spreken van de operatie-Ajax". Het is de omvang- Als gevolg van het (langdu rig) overleg tussen informateur prof. dr. J. Zijlstra en de vier fractievoorzitters heeft minister Biesheuvel, voorzitter van de AR P-fractie uit de Tweede Ka mer, gisteravond de voetbalwed strijd Ajax-Dukla Praag niet bij kunnen wonen. Hij heeft zijn toegangskaartje afgestaan aan minister Bakker (Economische Zaken), die zich wel vrij had kunnen maken. rijkste die ooit voor voetbalsupporters is voorbereid. Om vangrijk vanwege de vele extra moei te die moet worden gedaan, omdat Tsjecho-Slowakije nog steeds een vi sum vraagt en Praag over te weinig hotelbedden beschikt. Maandagmorgen zal gezagvoerder J. Schreurs van Martin Air Char ter zelf fervent Ajaxaanhanger het Amsterdamse elftal met een aan tal van de meest trouwe supporters per DC-7C naar de Tsjechische hoofdstad vliegen. Daarmee opent hij Pele weer uit veld gestuurd Pele, de grote Braziliaanse spelver deler werd gisteren uit het veld ge stuurd tijdens een wedstnjd tussen zijn vereniging Santos en de Chi leense club Colo Colo. Na een inci dent, waarbij Pele en de Chileense half speler Cruz waren betrokken, raakten verschillende spelers met el kaar slaags. Toen de orde was her steld, zond de scheidsrechter Pele en Cruz van het veld. Het was de twee de keer in drie maanden dat Pele op deze wijze voortijdig in de kleed kamers terugkeerde tevens de „luchtbrug" tussen Schip hol en Praag, want er zullen niet minder dan 2300 mensen heen en terug moeten worden gevlogen. Aan het luchttransport komen twaalf verschillende luchtvaartmaat schappijen te pas. De KLM en de Tsjechische CSA kunnen het ver voersaanbod uiteraard niet met de normale dagelijkse lijndiensten op vangen. In opdracht van diverse reisbureau's zal Martin Air Charter tussen maandag en donderdag met diverse vliegtuigen in tien retour vluchten 800 passagiers transporte ren en Schreiner Airways in twee retourvluchten circa 150. De grootste vervoerder is de jonge chartermaat schappij Transavia. die ruim 1300 reizigers heen en terug moet bren gen. Dit zal gebeuren in 14 retour vluchten waarvoor de eigen vloot ver sterking krijgt van vliegtuigen van de buitenlandse chartermaatschappijen Transair Sweden, Braetens, Brittan- nia Airways, Transglobe, Caledonian Airways, Intemord en Suedflug. De rest van de Ajax-supporters reist over de weg. De meesten in een van de 25 autobussen, enkele hon derden leggen de ruim duizend kilo meter lange afstand met eigen auto af. De meeste vliegtuigen en auto bussen zyn tot de laatste plaats vol geboekt. Rinus Michels: Rinus Michels gaf onbewogen zijn commentaar. „Het was een goede wedstrijd. Met wat meer geluk was het 21 of 31 geworden. In dit soort wedstrijden komen er een paar momenten voor waarin je doelpunten kan maken. Vandaar die 11. We beginnen volgende week gewoon opnieuw. Ajax heeft zeker kansen. Als ik het spel zo bekijk was Ajax de beste ploeg. In Praag moet Dukla „uitkomen" en dat kan ons meer mogelijkheden De kleedkamer van Ajax had veel weg van een belegerde veste. Meer dan een half uur wachtten de ver tegenwoordigers van de pers tot dat de deur van kamer 52 eindelijk openging. De hoop dat de vragen nu zouden kunnen worden afge vuurd bleek jjdel. Een zwijgzame Piet Keizer, voorafgegaan door Ajax-arts Rolink, ontvluchtte de vragen die onherroepelijk zouden Pas daarna zwichtte de cerberus voor de Ajax-kleedkamer voor de steeds nadrukkelijker naar voren gebrachte argumenten van de wachtenden. Klaas Nuninga, maker van het af gekeurde doelpunt, stond snel in het middelpunt van de belangstel ling. „Ik dacht dat de grensrech ter voor een doelpunt vlagde en attendeerde de scheidsrechter daarop. Of de bal uit de hand is geschoten? Dat weet ik niet. Ik heb het niet gezien. Natuurlijk had ik op een overwinning gehoopt. Maar we zijn in Praag beslist niet kans loos. Dukla moet uit de verdediging komen en dat geeft ons kansen"'! Henk Groot, pijnlijk geblesseerd aan de rechterenkel, twijfelde geen mo ment aan de geldigheid van Nu- ninga's vroege treffer. „De keeper liet de bal los, dat weet ik zeker. We hadden overigens voor de rust 10 moeten maken. Dan was het gebeurd geweest met Dukla". „Jammer", zei Sjaak Swart, „We hebben ze los gelaten, de overwin ning heeft er zeker ingezeten. Maar zo stelde hjj wijsgerig vast, „er komt nog een wedstrijd". ADVERTENTIE «ft VOEDZAAM MA*. V' 'Vj. wvvzaaoA i De uitslagen van de voetbalwed strijden, die tellen voor toto 35 lui- Ajax—Dukla Praag Vojvodina Celtic LinfieldCSKA Vasas G.St. Luik Gl. Rang.Zaragoza ServetteSI. Sofia ADOBratislava Evert.W H United Schalke 04FC Köln Prins Bernhard volgt ge spannen de verrichtingen van Ajax en Dukla Praag. Hij was de ere-gast van het Ajax-bestuur woensdagavond in het Olympisch Stadion. ADVERTENTIE Het gezamenlijke personeel van N.V. Gebr. Coster dankt de Direktie hartelijk voor de fantastische Israël-reis 1 99 „Cruijff?" Tofic Bakharanof wachtte niet tot de vrouwelijke tolk moeizaam de Nederlandse vraag had vertaald. „Prima, prima", luid de het commentaar van de Russische arbiter, die onder hoede van Leo Hom de Nederlandse pers te woord stond. Met een schier on eindig geduld legde hij steeds weer uit waarom hij het Nederlandse doelpunt, door Nuninga in de 16de minuut gescoord, had afgekeurd. In gebarentaal maakte hij duidelijk dat doelman Viktor met de bal tegen het gezicht gedrukt op de grond lag. „Cruijff schoot hem eruit. Het was een zuivere overtreding". Minder enthousiast was hij over Jozef Masopust, de voetballer van het jaar 1962. „Masopustnoluidde zijn antwoord, dat geen vertaling nodig had. Met de prognoses voor de tweede ontmoeting kon de vriendelijke Rus alle kanten op. „Ajax kan beter", zei hij behoedzaam, „maar Dukla is een zeer goede ploeg SPORT van vandaag 1 Het tweede treffen tussen Inter en Real Madrid, dat door de aan de wedstrijd voorafgaande woordenstrijd het karakter had gekregen van een prestige-duel HerreraMunoz, is in een grote zege geëindigd voor de Inter-coach. Hij had namelijk na de schamele 10 zege in de thuiswedstrijd verklaard: „Straks in Madrid krijgen we meer kansen. Dan moet Real op de aan val spelen en hebben wij de ruimte voor tegenacties". Het is precies zo uitgekomen. Inter - nazionale werd constant onder druk gezet door de zesmansaanvalslinie van de Europese bekerhouders. Maar het trok zelf zeven k acht man in de ver dediging terug, zodat er voor het doel een gevecht op de vierkante meter ontstond, dat nauwelijks uitzicht bood op doelpunten. Daarentegen schiep Inter zelf met plotselinge tegenaan vallen paniek in de opgedrongen Real-defensie. Een uitval in de 21ste minuut over links resulteerde in een corner. Het gevolg daarvan was in eerste instantie een vrije trap op de rand van het strafschopgebied. Daar uit schoot rechtsbuiten Domenghini tegen doelman Arasquistain op, waar na midvoor Cappelllni in tweede in stantie over de op ds grond liggende De gehele eerste helft betaalde Real Madrid duur voor de taktiek el ke aanval door het centrum te wil len leiden. Pas na de plotselinge te- gengoal werden de vleugels meer in het spel betrokken. Dat leidde tot verschillende ge vaarlijke momenten voor het In ter- doel, waar de verdediging vele cor ners moest weggeven. Rechtshalf Pirri werd op het laatste nippertje gestuit en een minuut later miste Real opnieuw een kans toen doelman Sarti door het chaotische gewoel vóór hem uit positie was geraakt en zijn doel onverdedigd had gelaten. Maar Inter sloeg terug met verras sende tweemansaanvallen en bij één verdediger De Felipe (operatie aan van die gelegenheden miste Cappel- neus» zeer miste, bezat zijn beste lini het doel op slechts enkele centi- krachten in Amancio, Pirri en Gros- Het Real-offensief ebde in de tweede helft allengs weg en toen elf minuten na de hervatting Mazzola met een onhoudbaar doelpunt de Spaanse doelman voor de tweede maal passeerde, waren de gastheren zo gedemoraliseerd, dat zij het bezit van de Europese beker zonder ver weer uit handen gaven. Inter, dat verleden jaar door dezelfde tegen stander was uitgeschakeld, had ge ducht wraak genomen. Tot de beste Interspelers behoorden naast Suarez en Capellini ook Corso en Domenghini. Real, dat de oentrale Uitslagen De overige uitslagen van de gister avond gespeelde Europese bekerwed strijden luiden: Landskampioenen (kwartfinales) Belfast: LinfieldCSKA Sofia 22; Novi Sad: Vojvodina (Z.-Slavië) Celtic Glasgow 10. Bekerwinnaars (kwartfinales) Glas gow Rangers—Zaragoza (Spanje) 2—0; Vasas Gyoer (Hong.)Stan daard Luik 2L

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9