spaar veilig Kunstenaars-societeit Leiden en omstreken Postspaarbank Over enkele maanden de officiële opening BENDER GUTERSLOH: VEELZIJDIGSTE OOSTENRIJKSE KUNSTENAAR „Rusland is corrupt'9 Aandeelhouders zijn er het slechtst aan toe OSO's naar de ruimte PONDERDAG 2 MAART 1907 LEIDS€ll DAGBLAD j>AGlNA Prijzenswaardig initiatief: Buut 110 (Van onze kunstredactie) Een lang gekoesterde wens, een „kunstenaarssociëteit" voor Leiden en omstreken, gaat nu in vervulling. Na een halfjaar van intensieve voorbereiding is het bestuur geïnstalleerd van de Leidse vereniging van beeldende kunste naars, „Buut 110" geheten (genoemd naar het buutspel: „110, wie niet weg is, wordt gezien") Deze installatie vond plaats in de, met volledige medewer king van de gemeente, verworven sociëteitsruimte aan de Nieuwsteeg 4, die - naar men hoopt - over enkele maanden in exploitatie genomen kan worden. Zij belooft een centrum te zijn voor alle in kunst geïnteres seerden en een middelpunt voor kunstinformatie, ontspanning en discussie. Het secretariaat berust bij C. J. Buurman, Lange Vrouwenkerksteeg 12, Leiden, (tel. 40088. Initiatiefnemers zijn de kunstschil ders Willem Breddels en Kees Buur man, alsmede de Galeriehouder Ben Walenkamp, van wie het idee is uit gegaan. ,3uut 110" hoopt het onderling contact van haar leden men ver wacht een aantal van ongeveer 600 te bevorderen en hun belangen te behartigen, speciaal ook in sociaal opzicht. Voorts een sociëteit te exploi teren, waarin het Leidse kunstleven zich sterk kan ontwikkelen. Sociëteitsleden kunnen zijn „zij, die direct of zijdelings via beroep of in teresse te maken hebben met beel dende kunst of andere takken van kunst of kunstenaars. Het bestuur van „Buut 110", dat de organisatie van alle te ondernemen activiteiten zal leiden, is als volgt sa mengesteld: W. F. Breddels (voorzit ter), C. J. Buurman (secretaris), P. A. v. d. Boogaart (financieel deskun dige), W. J. A. J. Couwenberg (Ho- recadeskundige) (beeldhouwer) De sociëteitscommissie bestaat uit de volgende leden: W. J. A. J. Cou wenberg (voorzitter), A. v. d. Boo gaart (penningmeester), Bert Ooster man (restaurateur), mej. Fifi van Leent (schilderes) en Ben Walen kamp. Vele kunstenaars van naam heb ben zich reeds voor het lidmaatschap opgegeven. Verenigingen op kunst zinnig gebied kunnen zich voor een collectief lidmaatschap aanmelden. Beoefenaren van kunst (architecten, musici, schilders, auteurs, acteurs, grafici, beeldhouwers, toegepaste kunst, fotografen enz.), zowel man nelijke als vrouwelijke, zijn welkom. Voorlopig maakt de sociëteit nog een verwaarloosde indruk, doch met vereende krachten hoopt men haar binnen de kortst mogelijke tijd te restaureren en een artistiek, tevens gezellig aanzien te geven. Sociëteitsvergunning is aange vraagd. De sociëteit zal vijf avonden in de week geopend zijn tot zes uur 's nachts. Vermoedelijk is zij zondag en maandagavond gesloten. Speciale aandacht zal ook geschon ken worden aan een uitgebreide lees tafel, waar kunst-tijdschriften uit binnen- en buitenland ter lezing zul len liggen. Dit prijzenwaardige inltief moge in brede kring ook in de omrin gende gemeenten weerklank vin- Wy geloven, dat een nauwere band tussen alle kunstenaars en zy, die in kunst belangstelling hebben, het Leidse kunstleven ten goede kan ko men en dat daaraan, speciaal in deze tijd, waarin de „vrijetijdsbesteding" een steeds krachtiger woord gaat meespreken, grote behoefte bestaat. In dit opzicht kan de sociëteit een stimulerende werking uitoefenen. Voor hulp aan Toekan Russen danken Denen, Noren en Nederlanders Het Russische ministerie van Vis serij heeft gisteren uiting gegeven aan zijn dankbaarheid over de hulp die bemanningen van Deense, Neder landse, Noorse en Zweedse schepen hebben verleend na het vergaan van het 2.435 ton metende Russische schip „Toekan". Er Is een speciale commissie ge vormd die ter plaatse een onderzoek zal instellen naar de ramp die zich in de naohit van maandag op dinsdag in het Skagerrag bij de Deense kust heeft voorgedaan. Intussen wordt het zoeken naar tien vermisten voortgezet. Slechts 22 van de 79 opvarenden hebben de ramp overleefd. De perschef van de Russische am bassade in Kopenhagen heeft mee gedeeld dat het vergaan van de Toe kan een gevolg was van een zware stortzee die in het schip enkele schot ten vernielde. Daardoor begon het achterschip te zinken. De deklading van zware balken ging toen schuiven, waardoor verscheidene opvarenden ernstige verwondingen opliepen en het strijken van de boten zeer werd bemoeilijkt. Hieruit kan worden ver klaard, waarom vele bemanningsle den in zee zijn gesprongen. De gezag voerder gaf alle bemanningsleden bevel het schip te verlaten. Zelf bleef hij op d'e brug en ging met zijn schip ten onder. Casals geopereerd De beroemde cellist Pablo Casals 'heeft in San Juan een operatie on dergaan. De vrouw van de 90-jarige kunstenaar verklaarde na afloop van de operatie dat hij het goed maakt. Maaskant STOMME PIANO 't „Lijkt vreemd voor adviseurs in klank, ma^r soms adviseren wij pia no's die \nor stommetje spelen: we bedoelen piano's die door gebruik van het der-je pedaal vrijwel geluid loos spelen. Op deze wijze hebben wij al heel w£t flatneuroses genezen, burenruzies vtorkomen en de studie van menig aojpirant concertpianist gered. Waarmee wij maar willen zeg gen dat U - Zftlfs voor een stom advies - beter naëi Bender kunt gaan! deskundig in kVank „Forum" brengt E vier premières ^PI Het operagezelschap „Forum" heeft >Nf het programma voor het komende seizoen bekendgemaakt. Op 24 juni Jgaat in Doetinchem de première van „Figaro's Hochzeit' van Mozart, op 7 of 9 september ..Fidelio" van Lud- wig van Beethoven. Eind september volgt in Hengelo !0 de première van de operette „Die Blume von Hawaii". Op 26 decem- I ber, tweede kerstdag, of 1 januari, a zal „La Traviata" van Verdi voor i'1 het eerst worden opgevoerd. Uit de oude programma's worden 0>! overgenomen „Der Freischütz" van Z,i Von Weber, „Die Meistersinger von 3 Nürnberg" van Wagner en de „Bar- 4'J bier van Sevilla" van Rossini. 4,7 De vier nieuwe opera's worden in mam het Duits gespeeld. In totaal zal „Forum" in het komende seizoen 150 voorstellingen geven. Het opera-or- kest omvat thans 51 musici. Bij zijn 80ste verjaardag „In alles uitzonderlijk (Van onze Weense correspondent) Het is de vraag of het buitenland ooit de heel uitzonderlijke plaats van Albert Paris Gütersloh in de Europese cultuur zal ontdekken. Nu hij zijn 80ste verjaardag viert verdient hij de aandacht, want hij heeft onmiskenbaar een stempel gedrukt op de Oostenrijkse cultuur. Heimito von Doderer bijv., de grote romancier die kortgeleden is ge storven, schreef reeds rond 1930 een essay over „Der Fall Gütersloh". Alles aan deze man is uitzonder lijk, zijn verschijning en zijn hele leven. Eigenlijk heet hij Albert Kon- rad Kiehtreiber en oorspronkelijk wilde hij priester worden, maar of schoon hij dit plan al spoedig opgaf vertoont zijn werk nog altijd sporen mystieke inspiratie. Toen hij als vrijwilliger deelnam aan de eerste wereldoorlog werd hij aan het front door een andere grote Oostenrijkse schrijver Musil ontdekt en kreeg hü door diens toedoen werk bij de oor logsvoorlichtingsdienst. Daar leerde hij o.a. ook Franz Blei kennen en Hugo van Hofmannsthal. Expressionistisch Na de oorlog wilde hij toneelspeler worden en begon hij onder niemand minder dan Max Reinhardt voor wie hij tevens toneeldecoraties ontwierp. Zijn stem bleek echter te zwak te zijn. Zo kwam hij tot schrijven. Aanvankelijk leverde hij een aantal ins in zuiver expressionistische stijl. Het meest bekende werk uit die is de roman .Sonne und Mond' geschreven rond 1920. Dan laat hij de roman in de steek en schrijft es says en beschouwingen o.a. over Blei. een autobiografie en de .Belijdenis sen van een moderne schilder' (1926). Uit dit laatste blijkt duidelijk dat hij zich in deze tijd intensief met de schilderkunst bezig houdt, voornamelijk met fantastische voor stellingen, die hij weergeeft in teke ningen, illustraties en aquarellen. Mystiek en fantastisch Ter gelegenheid van zijn verjaar dag heeft de Weense kunsthandel Wurthle nu een tentoonstelling van zijn werk georganiseerd. Daar blijkt opeens dat alle stromingen in zijn werk hun neerslag hebben gevonden tot aan het surrealisme toe. Maar verder is hy niet gegaan. Hy blyft de schilder van mystieke vizioenen en van het fantastische realisme. Het valt niet te ontkennen dat hij een zeer grote invloed heeft uitgeoefend op jongere Oostenrijkse kunstenaars, vooral op het drietal Hütter Lehm- den en Hrdlicka dat een internatio nale faam heeft Nadat hij in 1929 professor was geworden aan de Weense Academie voor toegepaste kunst, benoemde het curatorium van de Akademie der Bilden/de Kunsbe hem in '45 tot ge woon hoogleraar. Hij is zonder twij fel de meest veelzijdige kunstenaar Oostenrijk en een van de uit zonderlij kste mensen: aan de ene kant een bohémien die soms uren lang in zijn stamcafé doorbrengt, om er te lezen en te schrijven en die aan de andere kant weer heel systematisch werkt en les geeft als professor aan de Kunstacademie om daarna de rest van zijn tijd door te brengen in zijn rommelige kamer waar hij beurtelings schildert, tekent of schrijft. Unieke mengeling Htj is een unieke mengeling van schryver, schilder, leermeester en denker en het is begrijpelijk dat hy ook het .denken' niet kan laten wanneer hij aan een roman schrijft. In zijn beste roman „Sonne und mond' staat de gedachte opgetekend die hem karakteriseert: ,een klein korreltje van het Goddelijke in de s is voldoende om hem onvol- tooibaar te maken. En juist deze on- voltooibaarheid is misschien het meest overtuigende bewijs voor het feit dat hij bezield is'. Valery Tarsis: De Russische schrijver, Valery Tarsis is in Bergen (Noor wegen) een lezingentournee van twee weken door Noorwegen en Zuid-Zweden begonnen met het openen van een tentoon stelling van verboden Sowjet-kunst in de grote bibliotheek van Bergen. De expositie bestaat uit schilderijen en beeldhouwwerken van twee Russen, Yoeri V. Titov en Maxim Archangelsky. Tarsis zal spreken over onderwerpen zoals „Het gist in Rus land" en „Dostojewski en de nieuwe tendenzen in de Russische letterkunde". Op een vraag hoe de omstandig heden in Rusland verbeterd zouden kunnen worden, zei Tarsis: „Ik ge loof in een revolutie. Nee, er kan geen revolutie komen", voegde hij er snel aan toe. „Het systeem is te cor rupt. In Rusland worden de mensen beschouwd als robots. Het oude Rus sische systeem was in een bepaald opzicht beter dan het huidige omdat de mensen toen een beperkte vrijheid hadden. Vandaag is er geen leven. Niemand weet als hij 's avonds naar bed gaat of hij de volgende dag nog in dezelfde kamer zal zitten". Tarsis zei, dat 370 van de 400 schrij vers in de Oekraine gearresteerd zyn. „Een dichteres die ik ken is een genie, maar zij is begonnen te drin ken tengevolge van de druk van het systeem. Alleen de mensen die een dergelijke druk ondervonden hebben weten wat het betekent Spaar bij de Postspaarbank- I de veilige manier van sparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kunt j -^u zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier van I /Émm. sparen! 0, Delen bibliotheek E Florence heropend Delen van de Centrale Nationale Bibliotheek van Florence zijn giste- Jqi ren voor het publiek heropend. De bibliotheek was bij de overstro mingen van 4 november ernstig be- schadigd. Toegankelijk voor het pu- bliek zijn nu weer de afdelingen ma- nuscripten en zeldzame boeken en jw de naslawerken. Operazanger Esquivel - 80 - overleden idfi De operazanger Angel R. Esquivel, die bijna een halve eeuw is opgetre den, is gisteren op 80-jarige leeftijd >w( in Mexico overleden. Esquivel was vooral beroemd in nd Italië, Zuid-Amerika en de V.S. Hond van derde etage gegooid De Amersfoortse politie is met een vreemdsoortig geval van dierenmis handeling geconfronteerd. Een 34-ja rige inwoner van Amersfoort kwam met zijn vrouw en hondje op bezoek bij zyn zuster aan de Randwijklaan. De zuster wenste het hondje echter niet binnen te laten. Voor de eige naar bleek dat geen enkel probleem te vormen. Hy nam het dier op en gooide het over het balkon van de derde verdieping naar beneden. De hond liep een gebroken poot op. Bij de flat ontstond een ware volksop loop van personen, die op niet mis te verstane wijze hun afkeuring over het optreden van de man lieten blij ken. De politie heeft proces-verbaal wegens dierenmishandeling opge maakt. I Neues Oesterreic.h' verschijnt niet meer (Van onze Weense correspondent) De eerste krant die na de tweede wereldoorlog in Oostenrijk ver scheen was .Neues Osterreich'. Dat was op 1 april 1945. Het blad heeft voor het herboren Oostenrijk de grootste verdiensten gehad, het be leefde tweemaal een periode van de .zeven vette jaren", maar daarna kwamen financiële moeilijkheden die tot gevolg hadden dat de uitga ve moest worden stopgezet. Het heeft 21 jaar en 9 maanden op voor treffelijke manier de openbare me- ming in Oostenrijk gevormd en vooral de aandacht gevestigd op de algemene belangen van het land zonder zich te buigen voor de dic tatuur van een bepaalde politieke partij. Naast ,Die Pr esse' die zich nog staande kan houden, is Neues Os terreich' beslist het beste dagblad in dit land geweest. Het kon zich niet handhaven omdat de concurrentie van de gesubsidieerde partijbladen te groot was en vooral omdat van 1957 af ook in Oostenrijk de zogenaamde boulevardbladen met hun sensatio nele verhalen en foto's steeds meer lezers aantrokken. Misschien was .Neues Osterreich' in zijn bericht geving over de internationale poli tiek niet zo voorbeeldig ,maar het informeerde zeer objectief en onaf hankelijk over de binnenlandse toe standen. Blijven achter bij welvaart „Wij aandeelhouders krijgen te weinig dividend. Natuurlijk moet het personeel zijn salarisverhogingen hebben, maar de Staat krijgt ƒ40 miljoen aan belastingen, en aandeelhouders worden met 24 miljoen naar huis gestuurd. Wat denkt u daar- Deze vraag stelde een aandeel houder in de gisteren gehouden jaar vergadering van de Amsterdam-Rot terdam Bank N.V. Dr. J. R. M. van den Brink, lid van de Raad van Be stuur, ging in zijn antwoord uitvoe rig in op de huidige conjuncturele situatie en zeide: irDe aandeelhouder heeft gelijk als hij stelt, dat uit de bruto winst f 44 miljoen voor ven nootschapsbelasting wordt afgezon derd en dat in totaal aandeelhouders f 24% miljoen krijgen. In elke onder neming moet nu eenmaal 47% van de belastbare winst voor vennoot schapsbelasting worden afgezonderd, zodat aandeelhouders altijd een aan zienlijk lager percentage krijgen dan de Staat. De laatste vier jaar zijn de kosten van levensonderhoud in ons land met 22% gestegen, ter wijl de waarde van het geld met 18% is gedaald. De stijging van de rege lingslonen (volgens de CAO) be droeg gemiddeld 50%, hetgeen on geveer voor het gehele land geldt. In die vier jaren zijn de werkne mers (de factor „arbeid") dus be langrijk in reëel inkomen vooruit gegaan, hetgeen mede valt toe te schrijven aan de conjuncturele ont wikkeling en de spanning op de ar beidsmarkt. Wat echter de gepensioneerden be treft, aldus dr. Van den Brink, voor hen hebben wij na 1962 weinig kun nen doen. Daarom hebben wy thans besloten f 2% min te bestemmen voor het oprichten van een fonds om toe slagen te verlenen op bepaalde reeds ingegane pensioenen van vroe gere medewerkers, teneinde althans een stuk van de geldontwaarding goed te maken. ders In die 4 jaren met 16% geste gen, hetgeen minder is dan de geld ontwaarding, zodat men kan stellen dat aandeelhouders bij de verdeling van de maatschappelijke wel vaart zijn achtergebleven. Dit is het bestuur van de Amro bank bepaald niet ontgaan, maar meer valt daar van thans niet te zeggen. Wel moet men niet vergeten, dat een aanzien lijk bedrag aan vermogensvorming binnen de onderneming heeft plaats gevonden, maar toch valt niet te ont kennen, dat aandeelhouders relatief er het slechtst zijn afgekomen. De schrijver Simon Carmig- gelt heeft gisteren uit handen can de heer Ton Koot de prijs van de Amsterdamse Boekverko pers ontvangen. De prijs, welke in het havengebouw werd uitgereikt, is vijf jaar geleden ingesteld voor de auteur van een typisch Am sterdams boek. Twee OSO-satellieten zullen bin nenkort worden gelanceerd voor be studering van de zon, in het bijzon der het optreden van zonnevlekken en de daarmee gepaard gaande stra ling, zo heeft het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart Nasa medege deeld. De eerste OSO (afkorting van Orbiting Sun Observatory) wordt woensdag a.s. gelanceerd naar een cirkelvormige baan op 565 kilometer hoogte. Het is de bedoeling om in mei een volgende OSO te lanceren. De eerste OSO, die in 1962 werd ge lanceerd, heeft meer dan 140 zonne vlekken waargenomen en de theorie bevestigd, dat materiedeeltjes, die door de zon worden uitgestoten, ook de omgeving van de aarde bereiken. De tweede OSO, gelanceerd in 1965, zette de waarnemingenreeks voort. Kennis omtrent het optreden van zonnevlekken is niet alleen weten schappelijk van belang maar ook noodzakelijk met betrekking tot de bemande ruimtevaart. In perioden van grote zonneaotiviteit kunnen voor ruimtevaarders gevaarlijke stra lingen optreden. De zonne-activitedt heeft een periode van 11 jaar, waar in zjj geleidelijk toeneemt en weer afneemt. Een periode van grote acti viteit zou juist vallen in 1969, het jaar waarin de Amerikanen (voordat de Apollo-ramp tot uitstel noopte) hun eerste maanlanding dachten te maken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7