jm w Volle zaal bij Paul geniet van Vliet Vonnissen moeten passen bij persoonlijke omstandigheden Zeslioofdig presidium in Kamer BEL 0-FAST HEREN OVERHEMDEN 9,95 Fotografische methode blijkt te voldoen Oordeel juridisch èn maatschappelijk B DONDERDAG 2 MAART 1967 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Ajax heeft het gisteravond ook niet kunnen winnen van Paul van Vliet. Deze oud-Leidenaar be gon zijn serie van vier voorstel lingen in Leiden onder auspiciën van K. en O. in een meer dan goed bezette schouwburgwaar van men alleen kan zeggen, dat het vrouwelijk element meer dan normaal overheerste. En de enthousiaste reacties lieten er weinig twijfel over bestaan, dat de aanwezigen hun voorkeur voor de humor van Cabaret Pepijn boven de voetbalspanning van de televi sie niet betreurden. Het Nederlandse cabaret maakt thans een tyd van hoogconjunctuur door. De boom is zwaarder beladen dan ooit. Paul van Vliet en zyn jeug dig groepje vormen daaraan een ty pische tak. die zich met geen andere laat vergelyken. Bij Paul van Vliet, geen schokeffecten. Geen bijtend he kelen. Geen verbitterd protesteren. Hij toont zich een intelligent, maar sympathiek waarnemer met 'n warm hart voor zijn lotgenoten in onze zo sterk gereglementeerde en intens ge ordende maatschappij. Scherp door ziet hy het falen en de foutjes van zijn medemensen, maar hij wil daar voor niemand aan de schand paal nagelen. Hij houdt hun slechts een mild humoristische spiegel voor. Het is nog maar net twee jaar ge leden, dat Paul van Vliet, zyn echt genote Liselore Gerritsen en Ferd Hugas de sprong waagden. Sindsdien is een storm van applaus over hen heengegaan. Hun frisse aanpak, de scherpzinnige uitwerking en de on danks geringe ervaring toch geraf fineerde presentatie vonden onmid dellijk weerklank. Golven van sym pathie begeleidden dit jonge groepje in zyn opbouw. Want niemand zal beter dan Paul van Vliet begrijpen, dat twee jaar te kort zijn om tot een puntgaaf totaal te komen. Ook Opus 2 telt nog zwakke plekken. Bijzon der sterk is Pepijn, wanneer schijn welvaart, ambtelijke bureaucratie, intellectueel gezwam en dergelijke zaken op de korrel worden genomen. Maar wanneer Paul van Vliet zich met de zijnen in de kolder begeeft moeten zij het vaak doen zonder het spitse sluitstuk, dat zo'n intermezzo net boven het gewone gek-doen uit tilt. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid- ag een zeshoofdig kamerpresidium gekozen, dat voornamelijk tot taak zal krijgen de openbare commissie vergaderingen van de Kamer te lei- Het presidium bestaat uit de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel (KVP), de twee onder voorzitters van de Tweede Kamer, drs. Nederhorst (P.v.dA..) en de heer Iders (WD) en de ka- Je® (ARP), jonkvrouwe 'an Stoetwegen (CHUen (PSP). issie voor de inlichtingen- iidsdiensten (de vroegere tissie) is uitgebreid tot zes sesde lid is de fractievoor zitter van D'66, mr. Van Mienlo. Te int de vijf grote partijen. Kamervoorzitter Van Thiel deed zijn voorstel tot uitbreiding met een e lid. omdat hem gebleken was, de meerderheid van de Kamer dat wenste. Mr. Van Mlerlo verklaar de de benoeming te aanvaarden en daarbij op het partijprogram- ADVERTENTIE ma D'66, waarin staat dat het be staansrecht van de BVD moet wor den onderzocht. Het lidmaatschap van de commis sie leek hem de enige manier om er achter te komen of de BVD bestaans redenen heeft. Eigen stijl Deze minder gave onderdelen wor den echter duidelijk overtroefd door een groter aantal sterke nummers. Een voorbeeld: liedjes als „Jeroen" en „Voor mij hoeft het niet" worden door Liselore Gerritsen (jarenlang lid van het Leidsch Studenten Caba ret) zo kostelijk en geraffineerd ge bracht dan men een weinig bevre digend „Rosemarie" heel gemakkelijk vergeet. Cabaret Pepijn heeft het bloed kruipt waar het niet gaan kan een duidelijk Haags accent. Het is hier en daar ook wat studentikoos. Het is zoals gezegd niet overal vlekkeloos. Maar Paul van Vliet heeft in kort bestek al een volkomen eigen gezicht gekregen. Een stijl en een vorm geschapen, die een domi nerende plaats in het Nederlandse cabaret voor de toekomst lijken te verzekeren. En voorlopig garant staan voor een bijzonder plezierige avond. K.P. De Rotterdamse cabaretière Ansje van Brandenberg is hoogst verontwaardigd. In haar woning zette ze tegenover journalisten uiteen, hoe het kwam dat zij vo rig jaar haar winkeltjeaan de Rotterdamse Haringvliet, sloot, na twee jaar cabaretsucces en waarom er thans nog geen „win keltje" is in de kelder van het concertgebouw De Doelen, on danks toezeggingen van de ge- De ex-bewoner van molen De Valk in één van zijn zwierige conférences. WIT Speciale prijs. ALLE MATEN NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA meente Rotterdam. Ze heeft nu een advocaat in de arm genomen en een civiele procedure aange spannen tegen de gemeente die haar veel beloofde, maar die volgens haar zeggen o.m. door geldgebrek niet in staat is geble ken dit na te komen. Het kort geding zal morgen Voor de recht bank dienen. Officier vraagt revisie vonnis van Harster c.s. Het openbaar ministerie in Miin- chen heeft revisie van de vonnissen in het proces-Harster aangevraagd. Vorige week vrijdag werden als be kend Hartser, Zöpf en Slottke wegens medeplichtigheid aan moord op vele duizenden Nederlanders veroordeeld tot resp. 15, 9 en 5 jaar. Het gaat het openbaar ministerie bij de vonnissen tegen Harster en ZÖpff niet om de strafmaat of de vaststelling van de schuld, maar om het feit dat hun burgerrechten niet vervallen zyn verklaard. Ook de verdediger van Gertrud Slottke heet revisie aangevraagd. De mede- aanklager in het proces, Kempner, heeft van een dergelijke stap afgezien. Hij vertegenwoordigde o.a. de vader van Anne Frank. De politie in Sao Paulo heeft een man gearresteerd, die volgens haar de 60-jarige, uit Oostenrijk afkom- Meer dan 4% van autobezitters betaalt wegenbelasting niet of te laat 1 NEDERLAND 2 NTS Pipo de clown Journaal De verrekijker, internationaal jeugdjournaal Van gewest tot gewest Wereldkampioenschappen kunstrijden te Wenen Achter het nieuws Daar. waar het verschil begint (televisiespel) Journaal Automatisering (4) Sluiting I NEDERLAND 2 NCRV 10.15 i 10.30 i 11.00 i Nieuws in het kort Geen beter leven dan buitenleven: „Moeder heeft het moeilijk". Internationaal rendez-vous Attentie NTS.journaal Karl Rahner o Sluiting de kerk I UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 en cjióteren Meer dan vier procent van de autobezitters betaalt de wegenbelas ting niet of te laat. Dit is gebleken gedurende de vijf maanden, dat het Centraal Bureau Motorrijtuigen belasting: nu bezig is volgens de foto grafische methode op de weg te con troleren of men wel aan zijn ver plichtingen op dit gebied heeft vol daan. Dag en nacht ryden tussen de tien en twintig auto's in stad en land rond om kentekenplaten van auto's te fotograferen. Op elke film worden 750 opnamen gemaakt, die na ont wikkeling in .viewers' terechtkomen. Typistes vervaardigen aan de hand van de zo bekend geworden gegevens ponskaarten, die in een computer verdwijnen .Deze antwoordt dan di rect op de vraag: heeft deze auto mobilist wel betaald? Het werk van het centraal bureau is veel eenvoudiger geworden, sedert men zyn belasting per giro kan be talen. Hierdoor beschikt het bureau over een steeds groeiend nauwkeurig kaartsysteem van het Nederlandse wagenpark om dat de veelal slordig en slecht leesbaar ingevulde aangif tebiljetten nu geleidelijk worden ver- stig® Franz Paul Stangl is. oud ad ministratief ambtenaar van nazi- concentratiekampen in Polen. Na de oorlog heeft Stangl drie jaar in geallieerde gevangenissen gezeten. Hij keerde daarna naar Oostenrijk terug en vluchtte via Italië naar Syrië. Volgens de politie is Stangl via Sy rië naar Brazilië getrokken, waar hij werkte als automonteur. vangen door keurig geponste kaar ten. Het CBM wil er naar streven en kele miljoenen foto's per jaar te ma ken om de controle zo intensief mo gelijk te doen zijn. Daarbij zal waar schijnlijk- blijken, dat bepaalde rou tes niet steeds opnieuw gecon troleerd behoeven te worden, omdat daar vrijwel altijd dezelfde personen rijden. Moeilijkheden ondervindt men nog van het feit dat degenen die een gebruikte auto kopen, dikwijls verzuimen het kentekenbewijs te la ten overschrijven. De vorige eige naar krijgt dan bij niet-betaling van de belasting de last en moet dan maar zien de nieuwe eigenaar op te sporen. Een voordeel is, dat het nu weer mogelijk is ook de auto's in het stadsverkeer te controleren, wat on mogelijk was bij de aanhoudings methode, omdat dan het verkeer werd opgehouden. OOK DUKLA- AJAX DIRECT OP DE T.V. De NTS zal woensdag 8 maart een directe reportage verzorgen van de returnwedstrijd Dukla PraagAjax en wel van 14.25 tot 16.15 uur. 's Avonds volgt nog een samenvat ting van deze wedstrijd van 22.20 tot 22.45 uur. Songfestival 1967 Voor de wedstrijd Ajax-Dukla verwijzen wij naar elders. Gisteravond was ook nog Ne- derland-II in de ether „Ringe- ding-ding" heeft het Thérèse Steinmetz-festival gewonnen. De muziek was van Johnny Hols- huizen de eeuwige winnaar Ger- rit den Braber had weer de tekst geschreven. Dus we zijn by voor baat kansloos in Wenen. Dat heeft de praktijk immers uitge wezen, met „Fernando en Filip- po", met „Katinka" en wie weet welke nationale winnaars nog meer waar Den Brader de hand in heeft gehad. We kregen van de vijf andere M geselecteerde liedjes niet te ho- ren van wie ze waren. Blijkbaar g vond men het niet tactvol om g „verliezers" met name te noe- H men. Inplaats van de Weense ff liederen die Arjan Blanken als toegift zong en waarmee de H voorafgaande liedjes volkomen werden platgedrukt, hadden wij fs liever iets meer informatie ge- s had over de liedjes waarom het i in feite ging. 1 ij VOOR DONDERDAG 2 MAART Hilversum 1, 402 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending Politieke partij. 18.30 Licht progr. uit Parijs. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Stereo: Klass. kamermuz. IKOR: 19.30 Ves perdienst. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. mam ba, hoorspel. 22 00 Eurolight lich te orke8tmuz. uit Duitsland. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Dlscotaria: nieuwe gram.platen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m NCRV: 18.10 Sportrubriek. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. en weer- 19.30 Klass. gram .muz. 19.45 Op dc 19.50 Stereo: Lichte af, praatje, iz. (gr.). 20.10 serie-hoorspel. nationale oriëntatie ln kei en oekumene. 22.30 Nws. 22.40 Boekbe^ spreking. 22 45 Kerkorgelconcert (opn.) Bestaat er in ons land klasse-justitie? (I) (Door mr. F. Kuitenbrouwer) Hoewel het nu alweer bijna twee jaar geleden is dat het „Tres schandaal" losbarstte en in de tussentijd toch waarlijk wel andere zaken de aandacht hebben opgeëist, blijkt de berechting in hoger beroep van de vijf Tres-leden nog altijd in staat om flink wat emoties los te maken. Dat ligt niet in de eerste plaats aan de ernst van de feiten tragisch als ze mogen zijn. Nee, het woord „klassejustitie" is gevallen en die oude strijdkreet is nog altijd goed voor heel wat beweging. Zie bijvoorbeeld de enquête van Revue: „45 procent van alle Nederlanders zegt dat de rechter met twee maten meet De Tres-zaak wordt daarbij uitdrukkelijk ge noemd en bij alle reserve over de kwaliteit van het onderzoek kunnen we toch niet uit onder de vraag die het zo keihard stelt. Dat wil niet zeggen dat er niet best wat meer overleg zou kunnen worden gepleegd om al te grote plaatselijke verschillen in aanpak bijvoorbeeld van de bij uitstek lan delijke verkeerscriminaliteit weg te werken en dat gebeurt thans ook. Maar uiteindelijk ligt, niet zonder reden, de verantwoordelijkheid in beginsel bij iedere rechter afzonder- zijn onafhankelijkheid tegen- Zoveel reehters zoveel zinnen Allereerst een wedervraag: welke rechter? Er zyn in ons land name lijk alleen al 19 arrondissements rechtbanken met, afgezien van de politierechter, telkens 3 rechters per strafkamer, en die 57 hebben natuurlijk allemaal hun eigen op vattingen. Er is wel .esprit de corps', maar die is toch vooral plaatselijk behaald door de collegialiteit in de rechtbank. Dat wordt ook verwacht. Het komt nogal eens voor dat een verdachte een beroep doet op plaat selijke omstandigheden en om gekeerd worden ze hem ook nogal eens voorgehouden door de rechter. overheid èn burger. Speelruimte Alleen al deze omstandigheden maken het zo gevaarlijk een verge lijking te trekken tussen de Tres-af faire en de berechting van provo's als Tuynman, twee zaken die ook wat betreft de feiten aanzienlijk ver schillen. Als u dat toch Is gebeurd. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ I ieder afzonderlijk geval moet de land recht- wetstoepassing zoveel mogelijk H Wanneer zaken worden gevoerd, die over- E al de aandacht trekken, en de E uitspraak valt het publiek tegen, 1 1 wordt al gauw het woord „klas- M g sejustitie" in de mond genomen, g §j Wij vroegen onze juridische M g medewerker daarom mede M E omdat bij de behandeling in ho- E g ger beroep van de Tres-affaire ff H onlangs het woord opnieuw is P g gevallen of dit in ons land g g mogelijk is. Hierbij vindt U de If eerste van zijn twee beschou- 1 het eigenlijk om gaat veel dieper ligt. De rechter is niet alleen (plaatse lijk) onafhankelijk, ons strafrecht geeft het een grote mate van speel ruimte. Dat blijkt in zijn belangrijke rol ter terechtzitting en bijvoorbeeld ook in het bewijsrecht, waar de formele voorschriften hoe langer hoe meer zijn uitgehold om de nadruk te leg gen op de overtuiging van de rech ter. Een bij de waardering van een eenmaal bewezen delict geeft de rechter vrij spel tussen een algemeen Itus, lieden uit de betere kringen al- minimum van 50 et. boete of 1 dag leen ter wille van hun positie voor hechtenis en een in de praktijk toch trekt. Billijk Dat ervaren we allemaal ook als billijk. Wie zou er geen bezwaar ma ken om als verstokte recidivist te worden behandeld als hy voor het eerst moet voorkomen omdat hij met een glaasje teveel op, zich niet liet rijden? Zo is het ook duidelijk dat ontzegging van de rijbevoegdheid voor een beroepschauffeur iets an ders is dan voor een zondagsrijder. Een werkelijk eerlyke en afgewogen rechtspraak naar een oud gezeg de: ieder het zijne geven is dus niet mogelijk zonder differentiatie. Laten we het duidelijk stellen: dat maakt de taak van de rechter alles behalve gemakkelijk. Aan de ene kant moet hij om zijn taak naar be- naa horen te vervullen, wèl op de sociale (20 achtergrond van de verdachte letten 1 en er ook rekening mee houden dat niet iedereen maatschappelijk gelijk j is. Aan de andere kant dient hy juist daarbij te waken voor klasse- justitie, dat wil zeggen dat de rech- als persoon met hoge sociale 5.15 Hedendaagse Nws. VOOR VRIJDAG Hilversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws. 720 Socialistisch strijdlied. gram.muz. 23.55-24.00 ochtendgym. 7.23 Lichte grammuz. (7.30-7.35" Van de voorpa- RO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.10 Lichte gram.muz. 9.00 as kwintet (gr.): mod. muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Mod. tuinbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Journaal en beursber. 13.30 Ste- progr. VPRO: 15.30 Thuis: liederen. 17.00 Voor Muzikale i Hllver>u NCRV:1 B. Radiokoor: klass. s. en herh. SOS-ber. 7.15 Stereo: Lichte Nws. 7.32 Lichte Lichte gram.muz. 9.00 Voor zieken. 9.35 Stereo: Operettemelodieën (gr.) 10.00 Stereo: Balletmuz. (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gram. muz. 12.27 Mededelingen t b v. land- en Voordracht oudere luisteraars. 16.30 Pianotrio: mo derne muz. 17.00 Stereo: Lichte gram. muz. 17.30 Kerkorgelconcert (opn.). Hilversum 3, FM en 240 m AVRO: 9.00 Nws 9.02 Act. 9.05 Plaat maar raak! 10.00 Nws. 10.02 Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla- (11.00 Nws). VPRO: buitenlandse 13.00 .02 UlWie Top 10. Uit de buitenlandse Nws. 13 13.05 El peé. 14.00 Nws. buitenlandse pers. 14 01 AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lichte 16.02 Oude gram.plati 16.30 Sorbet. 17.00 Nws. 17.02 17.05-18.00 Popo-party. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/NOT: 10.20- 12.00 Schooltelevisie. NTS: 18 45 Plpo de Clown. 18.50 Journaal KRO: 19.00 Telixer, Jeugdmagazine. 19.30 Christus voor alleman?, bijbelprogramma. NTS: 2000 Journaal. TROS: 20.20 Beat-en- semble. 20.36 87th Precinct. TV-film. KRO: 21.25 Rue Brlque, showproer. 22.05 Brandpunt. 22.45 Journaal. Euro visie: 22.50-23.20 Wereldkampioen schappen kunstrijden voor heren te ugd. 20.30 The Dean-Martln- 21.20 AVRO's Televizier. 21.30 Danstest 67. NTS: 22.15 Jour- 22.30-23 00 Teleac: Kernfysica VLUCHT VAN INTELLECT nooit .haalbaar' bijzonder strafma ximum per delict «bijvoorbeeld 4 jaar voor diefstal, 2 jaar voor gewo ne mishandeling). Deze waardering is geen strikt we tenschappelijk-juridische maar be paald ook een maatschappelijke oor deelsvorming, die wordt beïnvloed door de filosofie van de rechter. Ons systeem van strafrechtspleging werkt dat ook in de hapd, temeer daar we een dader-strafrecht hebben in plaats van een daad-strafrecht. In Iedereen weet wel hoe laat het is als een rechter gevaarlijk dicht na dert tot de overweging dat de kleine man een gevangenisstraf toch niet zo erg voelt of een al te duidelyke uitzondering maakt op het .vaste tarief' ter wille van de carrière van een (toekomstig) academicus. Maar het is meestal een zo moeilijk afwe gen van iemands toekomst tegen het voor hem speciaal geldende .noblesse oblige", dat niemand een absolute j ken maat kan stellen voor het evenwicht. leerden. Een commissie van onderzoek uit de Amerikaanse senaat o.l.v. Edward Kennedy gaat zich bezighouden met de uittocht van Europese intellec tuelen naar Amerika. De commissie, heeft bekendgemaakt dat zij zal trachten het probleem nader te om schrijven en de invloed van de uit tocht op de betrekkingen tussen de V S. en de Europese landen vast te stellen. In diverse Europese landen en speciaal ui Engeland zijn luide protesten gerezen tegen het weglok- 1 de talentvolste Europese ge-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5