Leiden begint morgen zijn Leidato aan Er is ook veel amusement LEIDATO Gemvoorlichting op LEIDATO Promoties Waarom? Leidse „automobilist" sloeg en schopte mede-weggebruiker Foto-Ciné Jan Wolfslag N.V. Witte - pomphouder mag geen balpen meer eadean doen EEN KOELKAST CADEAU KADO INDESIT WASAUTOMAAT van f 748, RADIO PLEIN 16 DONDERDAG 2 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 t Zeer gevarieerde voorjaarshuishoudbeurs Een vierde lokaal is omgetoverd in een beat-bar. Morgenmiddag zal de burgemeester, mr. G. C. van der Wil ligen dit Leidato-festijn officieel ope- 's Avonds om zeven uur begint dan Leiden aan zijn Leidato, waarvoor in voorgaande jaren tienduizenden hun belangstelling toonden. Men kan er dagelijks t.e.m 1 maart terecht 15 en 7dl uur. Gedurende deze uren speelt het trio Loek Lief veld in de Beierse Bierstube (kleine ADVERTENTIE DOUCHE-AUTOMAAT EEN SCHONE AUTO VOOR f3.—. ESSO SERVICENTER G. J. STREEDER IRISLAAN - OEGSTGEEST TELEFOON 54609 Ook voor: MOTORBRANDSTOFFEN OLIEVERVERSING. DOORSMEREN EN QUICK SERVTCE. Leiden begint morgen aan zijn Leidato. Het is zijn zesde. Handel, middenstand en ambacht hebben ook ditmaal de handen ineen geslagen om Leiden en omgeving te tonen tot welke prestaties zij in staat zijn. In ruim tachtig stands, die alle zalen en gangen van de Stadsgehoorzaal vullen, is op deze voorjaarshuishoudbeurs een gevarieerde keuze van artikelen bijeengebracht. Veel medewerking van gemeente De Leidato zou de Leidato niet zijn, indien ook niet ditmaal een keur van artiesten uit de Neder landse radio- en tv-wereld hier present ivas om voor het amuse ment te zorgen. Er is zeer veel werk verzet eer het zover was. deze show was ditmaal in handen van de heer G. H. A. Langenzaal, die hierbij werd geassisteerd door de heer J. van Zijp, secretaris-penningmeester van het Leidato comité. Er bleek bij de middenstand (en ook daarbuiten) zoveel animo te zijn om aan deze tentoonstelling mee te werken, dat als eindresultaat meer stands zijn opgebouwd dan in voor afgaande jaren. Om toestemming te verkrijgen voor het organiseren van diverse evene menten, moesten met vertegenwoor digers van de gemeente vele bespre kingen worden gevoerd, die zo vertelt de voorzitter van het Leidato- comité, de heer J. Wolfslag in uitstekende verstandhouding zijn verlopen. In voorafgaande jaren was het meestal zo, dat er eindeloos ADVERTENTIE Radio Westrik moest worden beraadslaagd om een stuntje uit te halen. Dit jaar heeft de gemeente zelf het initiatief geno men om op originele wijze het Lei dato-feest luister bij te zetten. Fontein In het water voor de Waag wordt namelijk een grote „lioht"-fontein geplaatst. Deze fontein is symbolisch te noemen voor de uitstekende sa menwerking tussen gemeente en middenstand en voor de belangstel ling, die de gemeente heeft voor wat hier wordt gepres(en)teerd. De belangstelling van de gemeente gaart nog verder. Zij is ook standhou der en wel in de boven-koffiekamer. Karakter Niet alleen is de deelneming dit jaar veel groter dan anders, doch ook het karakter van de Leidato is gewijzigd. Was de beurs tot nu toe meer statisch opgezet, dit keer is het een dynamisch geheel geworden. Het wordt dan ook meer een „doe- proef- en kijk" Leidato, waarbij de monstraties een belangrijke plaats innemen. Wat beweeglijkheid betreft worden dan ook alle voorgaande huishoudbeurzen geslagen. Amusement Dat ook aan de muzikale entourage van het geheel veel aandacht is be steed blijkt uit de lijst artiesten. Op de openingsavond komen Ria Valk en Joe Andy zingen in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Op de an dere avonden de Leidato is t.e.m 11 maart geopend treden op: De Kamee's en The Luckberries, The 3 Onder het motto „Denk er eens over na Praat er eens over mee" zal dit jaar voor het eerst ook de gemeente Leiden zich op een „Leidato" laten vertegenwoordigen. Denk er eens over na - Praat er eens over mee De vriendelijke geste van het Leidato-comité: het gemeentebe stuur een stand aan te bieden, is door B. en W. met beide handen aangegrepen. Contact met de burgerij is immers van uitermate groot belang voor een gemeente bestuur. Het ligt dan ook in de bedoeling om de bezoekers van deze tentoonstelling zo uitgebreid mogelijk over Leiden te informe ren. Anderzijds denkt men aan de hand van een vragenformulier de mening te peilen over de Leidse binnenstad als vermaak- en koopcentrum. Zo wenst het Bureau Voorlichting b.v. antwoord op de vraag of men het aantal uitgaansmogelijkheden in de binnenstad voldoende vindt. Zo niet, wat ontbreekt er aan? Een vraag, daaraan direct gekoppeld luidt: hoe veel keer per jaar gaat u naar an dere steden voor avondvermaak. Ook wordt gevraagd naar de service in de café-restaurantbedrijven en de winkels in de binnehstad. Andere vragen op dit gemeentelijke lijstje luiden: wat vindt u het gezelligste winkelcentrum van de binnenstad, hoe acht u het prijspeil in Leiden t.o.v. andere steden en hoe vaak per maand winkelt u in de stad. Voor deelnemers (sters) aan deze enquete stelt het gemeentebestuur 50 recente luchtfoto's van Leiden ter beschik king. In de stand van het Bureau Voor lichting in de bovenkoffiekamer heeft men de voorlichting opge bouwd rond de binnenstad. Aandacht wordt achtereenvolgens geschonken aan de historie (in een vitrine zijn bodemvondsten, o.a. van het kasteel Lokhorst, uitgestald), het heden, dat zeer veel nadruk krijgt, en de toe komst (agglomeratieplan) Bij een bezoek aan deze gemeen telijke voorlichtingsstand krijgt men een goede indruk hoe Leiden binnen de singels reilt en zeilt. Zo komt men o.a. te weten, dat van de 28.050 wo ningen, die groot-Leiden telt, er 5730 binnen de singels zijn gebouwd. In deze 5730 huizen wonen 18.489 van de 102.431 Leidenaars, die onze stad thans telt. Binnen de singels treft men 290 van 572 Leidse straten en 51 bruggen aan. Het horeca-bedrijf een sterke stimulans voor het vreem- delingenbezoek is binnen de sin gels vertegenwoordigd door 20 res taurants, 67 café's met tapvergun- ning en 64 zaken met verlof B (zwak alcoholische dranken). ic De Leidato in opbouw. De „grot" van de Natuurvriend. (Foto L.D./Holvast) Jacquets, Karin Kent, Rita Corita en Maurice Delmonte, Cees Sclalperoort en Toby en Jerrie Rix, Ronnie To- ber, De Wama's en The red girl, Trea Dobbs met Harry van Hooff en Johnny Jordaan met Jan Hillegers. Wedstrijd De bezoekers hebben dus reden ge noeg om met spanning de opening van de Leidato af te wachten. Ook voor de deelnemers is het spannend, maar dan pas aan het eind van de tentoonstelling. Er zijn namelijk, om aan de beurs een wedstrijd-element toe te voegen, prijzen beschikbaar gesteld voor de standhouders. De stands zijn hiertoe verdeeld in drie categorieën. Voor de verkoop- krachtigste en voor de origineelste stand heeft de gemeente twee me dailles beschikbaar gesteld, terwijl de fraaiste stand door de directie van de Stadsgehoorzaal wordt beloond met een grote beker. Verder zijn er nog bekers voor de tweede prijswin- Grot Bijzonder attractief is de grot van de aquarium- en terrariumhouders- vereniging ,De Natuurvriend", waar bakken met verschillende soorten vissen, zowel zoet- als zeewater en zowel tropische- als koudwatervis- sen, zijn ingebouwd. Er zwemmen daar zelfs visjes rond ter waarde van meer dan duizend gulden! „De Na tuurvriend" gaat er namelijk van uit dat het aquarium een belangrijk deel kan uitmaken van het interieur. Er zijn ook stands, die nu niet be paald de aandacht vragen voor ar tikelen, die dagelijks worden ge bruikt. In deze stands wordt aan dacht gevraagd voor problemen, waarmee niet iedereen te maken heeft, maar waarvoor alle Leide naars tezamen een oplossing moe ten vinden. Dit zyn de verwezen lijking van een eigen sporthal en de zorg voor het gehandicapte kind. Bij de sporthal gaat het om een bedrag van honderdduizend gulden dart bijeen moet worden gebracht. Ook de stand „Het Zorgenkind Nu een verzorgd mens" spreekt voor zichzelf. Op een gezonde wijze wordt in Leiden veel gedaan voor niet-ge- zonde kinderen en mensen. Aandacht vraagt verder ook het Ned. Roode Kruis voor zijn werk. Beat Tenslotte is ook voor de jeugd een zeer belangrijke plaats bij dit grote voorjaars-festijn gereserveerd. Spe ciaal voor de tieners is de school aan de Breestraat omgetoverd in een enorm beat-centrum. In een van de schoollokalen zijn tafeltjes en stoeltjes gezet om gezel lig een drankje te kunnen gebruiken, jeugd haar danslust te laten botvie ren op muziek van de volgende beat- orkesten: Nam by Parnbys; NOU The Keystones; Bleu Byrds; Moen- piepers; All or Nothing en de Key stones. PROF.FEENSTRA EREDOCTOR VAN SIENA De Universiteit van Siena ten zui den van Florence) heeft besloten het eredoctoraat in de rechten toe te kennen aan prof. mr. R. Feenstra. sinds 1952 hoogleraar in het Romeins recht en zijn geschiedenis aan de Leidse Universiteit. De erepromotie zal plaatshebben woensdag 12 april. Prof. Feenstra ontving in 1965 reeds een eredoctoraat in de rechten van de Universiteit vam Dy on en is sinds 1966 buitenlands lid van de Konink lijke Vlaamse Academie voor Weten schappen, Letteren en Schone Kun sten van België. Mej. A. M. Bos, geboren in Ban doeng en thans wonende in Amster dam, is gan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor i. d. facul teit der rechtsgeleerdheid op proef schrift getiteld .Over methoden van begripsvorming in het recht' (een studie gebaseerd op Jeremy Bent- hams expositieleer)De promotie ge schiedde cum laude. Promotor was prof. mr. J. F. Glastra van Loon. De heer S. I. Miranda, geboren in Paramaribo en thans wonende in Leiden, is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld „Percutane transhepatische cholangiografie'. Promotor was prof. dr. M. Vink. Deelnemers aan Leidato Aan deze zesde Leidato nemen de volgende firma's deel: v .d. Klugt NV, Van Zijp, H. Walenkamp en Zo nen, Lewenstein NV. Fa. J. P. v. Berge Henegouwen, Fa. Vogels. Lan- gezaal NV, Warme bakkers: P. De- genaaxs. A. J. Dijsselbloem, H. de Groot, T. A. Hendriks, J. F. Raap horst, N. van Rijnswou, G. Straat hof, J. D. Stuurwold, C. M. Streng, H. Tijsterman, Van Zijp-Langezaal- Philips, Fa. A. Zwart, Fa. Vlasveld, Fa. Ligtvoet. De Gouden Sleutels. Van Steyn, Van Zyp, H. Walenkamp Zonen, NV Brandt en Zn. Sin ger NV, C. L. Mulder, Vrumona NV, Sinalco NV, I. Milikan, Fa. Over- gaauw, Citin NV, Fa. L. A. Knegtel, Ligtvoet. Het Nieuwe Boekhuis. Jan Wolfslag NV, Iemco NV, Fa. Corpel. I. Milikan. Fa. Flim. Fa. Vlasveld, Fa. L. A. Knegtel, Van Tongeren. De Leidse Courant. Ra dio Westrik, Langezaal NV, I. Mili kan, Gé Hofenk, Fa. v. d. Burg, Bas Neon, Fa. J. de Nie, Fa. Van Heerin- Gemeente Leiden. VVV, Fa. Balkenstein, I. Milikan, Fa. Oerle- s, Antilope, Fa. Tettero, War- necke NV, All in Drinks, A. J. van Haasteren, G. Goedhart en Zn. NV, Excelsior stofzuigers NV, Fa. Arnol- dus, Ned. Roode Kruis, Assurantïe- bedr. v. Wijk jr., Gé Hofenk, J. van Koperen, Fa, Ligtvoet. Lucky Strike. Beierse Bier Stube, Poly Gas-Novitas NV, Gehandic. Kind, Reclame-Bu reau, Ziegelaar-Visser, Langezaal-v. Zijp-Marijnen. Hoogheemraadschap van Rijnland De vertegenwoordigers van de Col leges van B. en W. van de gemeenten Amsterdam, Bloemendaal en Heem stede hebben tot hoofdingeland vai Rijnland voor het gebouwd eigendom In die gemeenten benoemd drs. R. J. de Wit te Amsterdam. ADVERTENTIE EEN VLOTTE JUMPER i bij: BREESTRAAT 137 - HERENSTR. 83 ADVERTENTIE Bijna iedere winkelier verkoopt tegenwoordig sinaas appelen, maar de lekkerste sinaasappelen koopt U toch nog steeds bij Uw groenteman. Omdat Uw groenteman vakman is. Want er zijn wel 20 soorten sinaasappelen. Maar hij verkoopt alleen de beste, dus de lekkerste. EnALTIJD VERS. In iedere zaak worden blikken sperziebonen ver kocht. Dikwijls voor veel lagere prijzen dan bij de originele bron. Uw groenteman. Maar Uw groenteman is vakman. Hij verkoopt U wellicht niet de goedkoopste bonen, maar verre weg de BESTE En daar gaat het nu om. Wan! GOEDKOOP is dikwijls DUURKOOP. Om dit te bewijzen heett de gezamenlijke groentenhandel van Leiden en omstreken een grote partij ca. 36.000 blikken sperziebonen van de allerbeste kwaliteit, dus van de be kende Firma Nieuwenhuizen („SLEUTELS"), aangekocht, die ter kennismaking vanaf vrijdag 3 tot en met zaterdag 11 maart (zolang de voorraad strekt) ver onder de nor male prijs woren verkocht. Uw ouders en grootouders wisten reeds waar de allerbeste kwaliteit blikgroenten te koop was, n.l. bij Uw groenteman, DE VAKMAN. Oost-West ontmoeting bij Kerk en Wereld Onder de titel ,De zin van het menselijk leven naar christelijke en marxistische opvatting" houdt Kerk en Wereld in Driebergen op 31 maart 2 april een conferentie waaraan drie Tsjechische inleiders zullen deel nemen: dr. K. Kosik, dr. M. Macho- vee en dr. J. Nemec. Aan de hand van hun referaten en een coreferaat van drs. A. G. Dekker O.P. zullen de christelijke en marxistische levensbe schouwingen aan de orde worden gesteld. Kerk en Wereld organiseert de bij eenkomst in nauwe samenwerking met de Werkgroep Oost-Europa van Twee weken in gevangenis Een 20-jarige koopman uit Leiden had nog maar net een gebruikte auto gekocht of hij gedroeg zich al bijzonder ongemanierd op de weg. „Mensen als u kunnen we op de weg niet gebruiken", aldus de Haagse po litierechter voor wie de jongeman zich moest verantwoorden. ADVERTENTIE TOT ZIENS OP DE LEIDATO I BREESTRAAT 123 J HAARLEMMERSTR. 102 Stclllll O O ^JllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÜj Boete voor Leidenaar Het zou oogluikend zijn toegestaan, dat een balpen als geschenk werd verstekt bij benzine, zo had men een 48-jarige exploitant van „witte" benzinepompen uit Leiden medegedeeld, vooral omdat er reclame op de pen was aangebracht. Deze mededeling van de politie werd gelogenstraft door de uit spraak van de Haagse politierechter, die de exploitant veroordeelde tot f 75 boete wegens overtreding van de wet op het Cadeaustelsel. Geen verband met benzine Op de Leidato Bij afname van in totaal honderd gulden aan benzine werd een vier kleurenpen bij pompen in Den Haag en Leiden ,die verdachte in exploi tatie heeft, verstrekt. Reeds eerder had hy van zich doen spreken, toen rond Kerstmis een fles champagne als geschenk werd aan geboden. Toen bleek, dat zulks niet was toegestaan, staakte verdach te ook die uitgifte, hetgeen ook was gebeurd met de balpennen, waarvan hij er duizend in voorraad had. De officier van Justitie, mr. R. G. Beer zag geen .consumptieverband' tussen de balpen en benzine, het geen de wet vereist om een cadeau toe te staan. Verdachte merkte evenwel op, dat veel automobilisten hun benzinever bruik willen noteren, doch dan vaak niet in het bezit zyn van een pen en hem daarom vragen. Dit bracht hem op de gedachte van het cadeau. De officier vond toch de relatie tussen benzine en de pen niet aan wezig en eiste f 150 boete. Mej. mr. F. J. de Gier herinnerde er aan, dat volgens de jurisprudentie het wel is toegestaan om bv. een as- bestplaatje cadeau te geven by soep, hoewel een dergelijk plaatje ook voor iets anders kan worden ge bruikt. Dergelijke cadeaus worden wel vaker verstrekt. Er is volgens haar sprake van een .nuttig- heidsverband'. Zij bepleitte ontslag van rechtsvervolging. De politierechter, mr. S. Boas, deelde dit standpunt niet en vond dat in deze het consumptieverband te ver is te zoeken. Hij veroordeelde daarom verdachte tot f75 boete. midden op de straat om een praatje met een andere autobestuurder te maken. Toen dit veel tijd begon te vergen en een automobilist moest wachten om te kunnen passeren, gaf laatstgenoemde een signaal. Daarop reed de koopman achteruit en botste tegen deze auto. Vervolgens stapte hij uit de auto, trok het por tier van de achter hem staande auto open, sleepte de chauffeur er uit en sloeg en schopte er op los. „Fraaie manieren houdt u er op na", constateerde de officier van Jus titie. Volgens verdachte was het een ver gissing dat hij achteruit reed, de ver. snelling had hij niet ingeschakeld. „Ten eerste versperde u het ver keer op de weg, ten tweede reed u tegen een ander op en toen begon nog te slaan en te schelden ook" riep de rechter uit. Overigens bleek verdachte er toch al niet zo best op te staan, gezien zyn verleden. De officier van Justitie sprak van een ergerlijk optreden, waartegen krachtig dient te worden opgetreden. De twee weken gevangenisstraf, die verdachte reeds eerder heeft onder gaan, blijken volgens hem weinig te hebben geholpen; de eis luidde vier weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk. De rechter veroordeelde dienover eenkomstig. Gouden doctoraat Gisteren herdacht de heer D. Mul der, dat het vijftig jaar geleden is, dat hij aan de Leidse Universiteit is gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschappen. Vijftig jaar hout en bouwnijverheid Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Ned. Chr. Bond van werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid wordt zaterdag 11 maart van 45.30 uur in het Leidse gebouw van Chr. Soc. Belangen een receptie gehouden. de Adelbertvereniging, de Regionale commissie van de Praagse Christe lijke Vredesconferentie, het centrum De Horstink en de Willibrordvereni ging- Bisschopsconferentie in Noordwijkerhout De Italiaanse conferentie van r.-k bisschoppen heeft meegedeeld, dat zy vertegenwoordigers zal zenden naar het symposium van r.-k. bis schoppen dart van 11 tot 13 juli in Noordwijkerhout zal worden gehou den. Op dit symposium zal de tenuit voerlegging van de decreten van het Vaticaanse concilie besproken wor den. De conferentie liet verder weten dart zij door vier bisschoppen verte genwoordigd zal zijn op de zitting van de synode van bisschoppen wel ke 29 september in Rome zal worden geopend. Het concilie heeft tot instelling van de synode besloten om de Paus bij te staan bij het bestuur van de kerk. Beschuldiging j ingetrokken De Britse jezuïet, pater J. Christie, die de aartsbisschop van Bombay, de 73-jarige mgr. Thomas Roberts van ketterij had beschuldigd, heeft deze beschuldiging ingetrokken. Mgr. Roberts heeft inmiddels laten weten dat hij geen stappen meer zou nemen in deze zaak. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Ned. recht de heren H. J. Overhoff (Leiden) en P. A. J. Th. van Teeffe- len (Rotterdam) en mej. A. C. Schuijt (Den Haag). Zwembaden alleen voor zwemmers? Behalve zwemmers komen er ook mensen in het zwembad, die willen schoonspringen (al is het doorgaans in beperkte mate) en onderwater zwemmers, ook sportduikers genoemd. Voor dat springen is het byzonder prettig als er drie duikplanken zijn: een lage, een hoge èn een als over gang daartussen. Vooi onderwater zwemmers zou het bijzonder prettig zyn als er een bassisgedeelte was met een diepte van zes meter. Helaas wordt over het algemeen met deze categorie zwembad bezoekers (nog) weinig of geen rekening ge houden. Katwijk krijgt nu een zwembad zonder duikplank, diat slechts 2.30 m. diep is; wellicht is er in Alphen een andere oplossing mogelijk Hopend daartoe te hebben bijge dragen. hoogachtend FRED VOS (oud-instructeur Onderwaterjagers Club Leiden) ADVERTENTIE bij aankoop van een Zie elders in dit blad de aansluitende INDESIT-advertentie. Vijf Meiplein 16 - Leiden - Telefoon 25100

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3