TëUmka) v.v.v .-wezen heeft Anti-Mao betekent nog lang niet pro-Moskou WEG KALE, GERAFELDE, ONMODIEUZE, LEVE NIEUW £nko coördinatie nodig Powell verliest zijn zetel in het Congres Niet meer langs elkaar heenwerken fDERD^G 2 MAART 1987 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 19 HET RUSSISCH-CHINESE CONFLICT ADVERTENTIE MMMH m i felle aanvallen over en weer tussen China en de Sowjet-Unie )en de gebeurtenis, waardoor het conflict tussen de twee nunistische reuzen iveer oplaaide, wat naar de achtergrond mpngen: Pekings „grote culturele revolutie". Die culturele revo- Ji moet voor China het vasthouden aan een revolutionaire koers %gfcenen, welke diametraal tegenover de ontwikkeling in de Sowjet- i staat. Volgens Mao Tse-toeng bestaan er ook in communistische en tegenstrijdigheden en zal dus het einddoel, de klasseloze schappijnooit kunnen worden bereikt. ziet een permanente revolu- tn eeuwige revolutionaire stryd, n het goede altyd weer tegen Jechte ten stride zal moeten jn om stand te kunnen hou- n zich te kunnen ontwikkelen, huidige culturele revolutie revolutionair gevecht, waarin f'oede in de Chinese samenle- ilch tegen het slechte moet is China de economische misère rus, was (het typeert de zen) namelijk iedereen zich net de eigen zaken en het eigen jaan bezighouden. De communes n hetgeen zy extra produceer- iet aan de staat afgeleverd en irieken hadden de op de staats- n gedeponeerde winst uit hun •oduktie gebruikt om de arbei- logere lonen en bijzondere toe- te betalen. Deze kleine kapi- iche foutjes, die waren komen asluipen en waarin Mao de voor revisionisme en terugkeer tiet kapitalisme ziet, moesten a uitgeroeid. De Chinese mas- lat aan het begin van een e periode van harde arbeid en lanse leefwijze, die verhoging e levensstandaard naar een toekomst heeft verwezen. De ;-Unie echter gaat de tegen- stelde weg, waarop de levens- lard van de bevolking wel snel ert. Mao kan die weg niet ac- en. Zij zal naar zyn oordeel sr of later weer tot het kapi- e leiden. De culturele revolutie, ao's koers moet verstevigen, is >k een duidelijke afwijzing aan dres van Moskou. Oppositie |>estaat nauwelyks twüfel aan in de Chinese communistische ^oppositie bestaat tegen Mao's tionaire koers. Deze is echter georganiseerd. Alles wijst erop revolutionaire koers van Mao Ie meerderheid van het cen- »mité is geaccepteerd. Men sich echter wel afvragen of le Chinese leidende groep func- issen zijn die in de Sowjet- tun voorbeeld zien en nog con- met Moskou onderhouden. De che aanvallen op China rich- Cmet name tot ,Mao en zyn waaruit niet direct kan Vn opgemaakt dat er in de Chi- larty inderdaad ook nog een bskou-groep' bestaat. Het zou ais kunnen zijn dat het er Mos- echts om te doen is vermeen- >-Russische kringen in Peking id te verlenen. Maar, als er in linese communistische partij 1 zyn die voor de ontwikke- van hun land de .Russi- 'zouden willen volgen, dan het nauwelijks aan te nemen tegenstanders van Moa's re- koers werkelijk streven samenwerking met de •Unie. Men moet niet verge- juist de twee functionaris- de culturele revolutie het .evallen zijn, Peng Tsjen en o-ping. een grote rol heb- ld in de woordenstrijd met Unie. Ressentimenten {aat bovendien in de twist met i niet om uitsluitend ideolo- Diepgaande psycholo- I tegenstellingen, evenals de geschiedenis ontleende his- ntimenten, spelen niet- kte rollen. Sinds Rusland einde van de zeventiende Azië begon op te dringen, J steeds weer wry vingen met Jgeweest. By talryke verdra- Bijgaand artikel over het Rus- sisüh-Chinese conflict is g schreven door de Duitse journ list Christian Roll, correspon- dent in Hong-Kong voor onder andere de Frankfurter Rund- schau. gen. voornamelijk uit het mid den van de vorige eeuw. heeft Chi na in totaal 540.000 viekante kilo meter «bijna zo groot als Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en de Be nelux samen) aan Rusland moeten afstaan. Ook de laatste tijd is het in het grensgebied tussen de Sowjet- Unie en China herhaaldelijk tot in cidenten gekomen. De 7200 kilometer lange gemeen- schappelyke grens in Azië is overi gens tot dusver nog geen object van stryd tussen de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek geworden. De Chinese volksrepubliek, die zeventien divisies aan de grens met de Sow jet-Unie heeft gestationeerd, zal voorlopig ook nauwelijks in de ge legenheid zijn met wapengeweld een grenscorrectie door te voeren. Afgezet door zijn collega's Britse gezinnen gaan Aden voor augustus verlaten Voor eind juli zullen alle gezinnen van de Britse militairen in Aden wor den gerepatrieerd om hen voor nieuw bloedvergieten te behoeden, zo heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, gistermiddag in het Lagerhuis meegedeeld. Hij gaf verder de verzekering, dat de regering alle maatregelen zal nemen voor de handhaving van de orde in de Zuid- arabische Federatie tot dit gebied in 1968 onafhankelijkheid wordt ver leend. Er zyn de laatste dagen in Aden. waar de toestand zeer gespannen is, veel aanslagen gepleegd, die acht do den en dertig gewonden hebben ge- eist. Tot de slachtoffers behoren twee Britse vrouwen, die dinsdag avond bij een diner in de woning van een Britse functionaris door een ex ploderende tydbom, diie zich in een kastje bevond, om het leven kwamen. Woensdag werden elf Britse militai ren bij gramiaatantpiof fingen gewond. In de door een algemene staking verlamde stad werd druk gepatrouil leerd. Hefschroefvliegtuigen wierpen op een gegeven moment traangas granaten af om een menigte van driehonderd Arabieren, die een de monstratie op touw wilde zetten, te verspreiden. De staking is uitgeroepen door na tionalistische organisaties en de vak bonden uit protest tegen de aanslag van maandag waarby drie zoons van ex-premier Mackawee van Aden het leven verloren, en tegen de zondag gepleegde moord op een oud-minis ter. Mackawee is leider van de door Egypte gesteunde oppositiebeweging Flosy (Front voor de bevrijding van zuid-Jemen): Hij werd in 1965 met zijn kabinet door de Britse autoritei ten naar huis gezonden. De Zuid-ara- bische federale regering heeft ont kend, enig aandeel te hebben gehad in de aanslag op de woning van de oud-premier, die zelf niet thuis was. i Adam Clayton Powell, Democra tisch vertegenwoordiger van de New- yorkse negerwijk Harlem in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, is woensdag door zijn collega's als con greslid afgezet. Met 248 tegen 176 stemmen werd besloten de zetel van de neger-advo caat en dominee vacant te verklaren, wegens Powells negering van vonnis sen van gerechtshoven in New York en vermeend misbruik van openbare gelden. Het huls verwierp met dit besluit aanbevelingen varn een negen man sterke commissie van onderzoek, om Powell openlijk te berispen en 40.000 dollar van zyn salaris als congreslid in te houden. Als voorzitter van voor onderwys en sociale zaken Tot 11 maart GRATIS omboorden van alle kokos lopers. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA arbeid was hij de invloedrijkste ne ger in het Amerikaanse parlement. Powell vertoeft op vakantie op de Bahama-eilanden en heeft nog geen commentaar geleverd op het besluit. Dit deed congreslid Emanuel Celier, voorzitter van de speciale commissie van onderzoek voor de affaire-Po well, voor hem: ..Als ik Powell (als advocaat) vertegenwoordigde, zou ik de zaak onmiddeliyk voor het ge recht brengen. Ik geloof dat hy daar een goede kans maakt". Mocht do zaak inderdaad voor het gerecht komen, dan wordt aangeno men dat Powells advocaten zullen aanvoeren dat het Huis van Afge vaardigden grondiwettelyk gezien niet het recht heeft hem de toegang tot het huis te ontzeggen. Ter vervanging van Powell moeten nieuwe verkiezingen in diens district Harlem worden gehouden, waar Po well zéér populair is en waarvoor hij al 22 jaar zitting heeft in het Con gres. De zaak wordt pas echt inge wikkeld als Powell besluit zich kan didaat te stellen voor de nieuwe ver kiezingen en dan de overwinning be haalt. Wèg met die slappe kraag, die omgekrulde revers, die gekreukelde rug en mouwen en die slonzige, karakterloze schouders. Dat kan toch niet meer? Komaan, denk eens aan een nieuwe regenjas. Zó duur zijn ze niet. En dan zien we er de eerste twee jaar weer correct-elegant uit. En kies meteen de nieuwste snit, nieuwste kleur en de meest ideale super-zorgeloze stof: Menko-Terlenka! ic Britse soldaten in Aden, met gasmaskers voor en de geweren schietklaar, trekkn op tegen de monstranten. Achter hen beto gers met spandoekn pro-Nasser. GEEN LAATSTE WOORD VOOR DE GAULLE? De commerciële radio-omroep Eu ropa 1 Is van plan president De Gaulle het laatste woord In de Fran se verkiezingscampagne te ontne men. De omroep wil drie regerings functionarissen en drie leiders van de oppositie aan het woord laten vlak nadat de generaal zaterdag avond voor de laatste maal op het televisiescherm is verschenen, enige uren voordat zondagochtend de stemlokalen opengaan. Het besluit van de president om op die tyd de natie toe te spreken, nadat vrydag te middernacht de of ficiële verkiezingscampagne zal zijn beëindigd, heeft een storm van kri tiek gewekt. De oppositie noemt dit voornemen .onwettig, schandalig en een teken van angst voor verlies van de regeringsmeerderheid'. De oppositieleiders die voor Radio-Europa zullen spreken zyn de communist Duclos, de leider van de socialisti sche Federatie Mitterrand en die van het anti-communistische Democratisch Centrum, de sena tor Lecanuet. Van andere zyde zullen de linke Gaullist Capi- tant, een nog niet genoemde recht se gaullist en de minister van Land bouw Faure het woord voeren. Mr. Th. M. J. de Graaf, voorzitter van de Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" Uniek altaar in Utrecht In het Aartsbisschoppelijk Museum in Utrecht is gedurende drie maan den een groot Antwerps retabel of altaaropstand te bezichtigen. Het is afkomstig uit Zeddam, waar het tij delijk uit de kerk is verwyderd ten gevolge van restauratiewerkzaamhe den aan dat gebouw. Het retabel, dat ca. 1520 ontstond, bestaat uit drie grote bakken geheel met beeldhouwwerk gevuld. In de middelste is de kruisdood van Chris tus voorgesteld met daaronder twee kleine taferelen, die de boodschap van de engel aan Maria en de ge- j 1 boorte van Christus in beeld brengen. In de linker- en rechterhoek zyn resp. I ie kruisdraging en de kruisafneming afgebeeld. Deze bakken zyn opge- bouwd uit een groot aantal kleine houten figuren, die tezamen de voor stelling vormen. Het unieke altaar van Zeddam is het enige grote laat- j middeleeuwse altaar ten noorden van j i de grote rivieren, dat volledig be- j I waard 1s gebleven. Nederland als totaal heeft in het toeristische vlak steeds ster ker coördinatie nodig met een leiding, waarvan een eigen me ning en een eigen plan uitgaat. Niet slaafs volgend de planolo gische lijnen van de regering, die nu eenmaal van meer algemene doelstellingen uitgaat, niet sprin gend van de hak op de tak naar gelang de een hier en de ander daar een ei legt of een andere stunt uitvindt. Geen hap-snap. werk dus, doch wel het doelbe wust uitzetten van een politiek op korte of lange termijn, gebaseerd vooral op gegevens, die moderne wetenschappelijke onderzoek methoden kunnen leveren. Deze woorden sprak mr. Th. M. J. de Graaf, voorzitter van de Natiohale Bloemententoonstelling „Keukenhof" en burgemeester van Lisse, tijdens de gisteren gehouden „sneeuwklokjes- persconferentie", die aan de opening van de 18de Keukenhof op 22 maart voorafging. Mr. De Graaf wees erop, dat zyn kritiek niet uitsluitend op de A.N.V.V. (Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer) slaat en zich ook niet richt tegen bepaalde personen, doch wel tegen het systeem, waaronder geen enkele functionaris van de A.N.V.V. of welke instelling dan ook tot optimale prestaties kan komen. Voor de directie van de A.N.V.V. hier in Nederland en voor vele A.N.V.V.-directeuren in het buiten land heb ik integendeel vaak grote waardering, zei Keukenhofs-voorzit- ter, terwyl voorts V.V.V.-directeuren als de heren Strykers van Amster dam en Schutter van Rotterdam een voor ons allen bekende goede naam hebben. Deugt niet Doch het systeem als zodanig deugt niet, zo vervolgde mr. De Graaf. De oorzaak daarvan zoek ik in de ver snippering van het totale V.V.V.-we- zen ln Nederland en de aan de gen. Aan die versnipperde activiteiten van het over het algemeen natuur - ïyk goedbedoelde V.V.V.-wezen in ons land kan slechts een einde ko men, indien in de centrale ervan, te weten de A.N.V.V., een ander per soneelsbestand mogelyk wordt, in dier voege, dat de A.N.V.V. het des kundige orgaan wordt, waaruit het totale V.V.V.-wezen kan worden ge voed. De leidende staf moet, volgens mr. De Graaf, kunnen beschikken over wetenschappeiyk gevormde medewer kers en niet louter over publiciteits- mensen. Deze laatsten kunnen slechts werkelyk goed werken, wanneer zy gedirigeerd worden langs lynen, die zyn uitgezet op sociaal-economisch, sociologische en psychologische ba sisgegevens. Die noodzakelijke grondslag ont breekt nog steeds. Weliswaar wordt de A.N.V.V. met enige miljoenen uit 's lands kas gesubsidieerd en bestaat er daarnaast nog een zogenaamd y- pot van een miljoen per jaar, waar uit buitenlandse acties door het De partement van Economische Zaken worden gesteund, indien zij plaats vinden onder auspiciën van de A.N.V.V. Voorts hebben we, zei de voorzitter van Keukenhof, op het Departement van Economische Zaken een direc toraat, speciaal ook voor het toeris me en een staatssecretaris, die daar voor politieke verantwoordeiykheid Door het ontbreken van dergeiyka duideiyke directieven, door het ont houden van duideiyk op het toerisme gerichte wetenschappeiyke gegevens, blijft de arbeid van de ambteiyke leiding teveel in de lucht hangen en behoudt deze arbeid een te sterk toe vallig en oasuist-isch karakter. Ik min de vryheid, zei mr. De Graaf, maar ik verlang echter naar gebondenheid in de uitingen van een zelfde streven. Dan mag het niet voorkomen, dat allerlei V.V.V.-in- stanties naast elkaar werken en te- genstrydige uitspraken doen, die tot verwarring leiden. Paniekeling Bedroevend Dat is allemaal verheugend. Maar evenzeer bedroevend Is het, dat, on danks de jarenoude regeringsnota over het toerisme er nooit een duide lijk coördinerend beleid is ontstaan, hetwelk onder meer eist, dat de be stuurssamenstelling van een zo zwaar gesubsidieerde instelling een weer spiegeling vormt van de grote finan cieel economische belangen, die er aan zijn toevertrouwd, zodat zo'n be stuur indien samengesteld uit des kundigen directieven zou kunnen geven aan de ambtelijke staf. De Keukenhof was met Pasen 1966 bereid haar gasten te ontvangen en had daarvan uitbundig in binnen- en buitenland door affiches en folders getuigd. Een of andere paniekeling uit de Randstad Holland liet echter naar Duitsland seinen, dat Holland reeds overvol was en geen buiten landse gasten meer kon herbergen. Meerdere hotelexploitanten aan de kust beklaagden zich by my, omdat Amsterdam en andere steden dan wel bezet waren, doch de kusthotels nog by lange niet. Coördinatie en centraal leidende informatie zyn geen luxe meer, doch harde noodzaak teneinde het parti culier initiatief in juiste functie te laten, ook de Keukenhof, stelde mr. De Graaf, die er tenslotte nog aan toevoegde, dat de Keukenhof-resulta ten niet erg lijden onder het euvel, dat hy had aangesneden. De Keukenhof is nu eenmaal een randverschynael in de zin van voor loper van het toerisme. Wel is de Keukenhof kwetsbaar door weersom standigheden, conjunctuurschomme lingen en dergeiyke niet te beheer sen factoren, maar zy is minder kwetsbaar voor het beleid van ande ren. Het bezoekersaantal ruim 710.000 heeft dit wederom bewe zen, ondanks het feit, dat het bar slechte voorjaarsweer, volgend op het eveneens slechte voorjaarsweer van 1965 aan de Keukenhof-achillespees knaagde. In het begin van zijn kritische be schouwing over het V.V.V.-wezen had mr. De Graaf gezegd, dat de Keu kenhof in het totaal van Nederlands toeristische patroon niet de hoofd toon kan voeren, maar dat Neeriands bloementuin in dat totale patroon wel jaarlijks voorop gaat en elk Jaar weer opnieuw de eerste tonen aan geeft van de totale toeristische sym- phonle.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19