Betrouwbaar en sportief SP0RT-n -ndaa92 Incidenten in derde etappe Benzineverbruik een zeer rekbaar begrip t Ronde van Sardinië TEGENSLAG VOOR DE JAPANNERS Turbine- wagens naar de schroot IEPXAG MAART 1967 LETDSCH DAGBLAD PAGINA II Vtn wegen. wagens. wieten en wat - er - - bij - komt boort vaak beweren dat blikkerig zijn: het mo- al wel goed zyn, maar verder en rammelkast. Het lijkt wel los zit, echt Frans spul s onzin. Die blikkerige image .enault de laatste jaren vol- 0^. ten onrechte in de schoenen en. Dit noem ik nu een goed d van misleiding van het ubliek. Natuurlijk, het plaat- in de Renault 10 major zal r eeld minder dik en stevig i van een zwaarder gebouw- f. Maar dat geldt voor alle n zijn klasse. Het plaatwerk R 10 is trouwens wat bol 'm. Dat geeft extra verstevi- >et eerlijk toegeven: zelf ben met een vooroordeel in deze zitten. Na tien minuten ik al vrat rammelen. Het bleek jen gesp van de veiligheids- te zijn, die af en toe tegen iterportier sloeg. Verder heb is deze testrit niets meer ge- tnault 10 is me honderd pro- :egevallen. Ik heb er weinig 1 over. Ik vind de lijn van t heel mooi, vooral die lange et iets langer dan die van Zeer harmonisch en elegant, en zo geraffineerd dat je het irijgt alsof hij groter is dan asgenoten'. eft met deze wagen minder te ian je denkt. Dat klinkt wat maar ik bedoel ermee dat goed luistert, zeer volgzaam igens moet je aan de stuur - lappen wel even wennen, de motor achterin zit. Die jke bestuurbaarheid komt ioor de onafhankelijke vering vier de wielen. Daar heb je oak van op hobbelige en kron- pegen. Pook rsnellingspook zit te dicht te- rechterbeen aan. Dat is on- Het is trouwens heel mak- i verhelpen door de pook iets ïchts te buigen (of te laten Het schakelen lijkt wat .los gaan. Dat komt door de lange nging naar de versnellings aar dat hebben de meeste met de motor achterin. Het trouwens zeer goed opgevan- hij schakelt verder licht en nd het rij-comfort van deze lorm groot: niet alleen licht akkelijk te besturen en een felyke wegligging dus, maar goed en groot uitzicht, b wel eens klachten gehoord zijwindgevoeligheid van de R ydaad, deze auto is niet on- voor rukwinden. Maar heus er of minder dan elke andere zijn klasse. Remmen In personen die beweren dat |||Fagen bij krachtig remmen trekt. Dat vind ik ongefun- kritiek. Het is beslist onjuist. een paar keer met hoge snel- o'n 110 tot 120 km) de rem yf remmen) helemaal inge- k hoefde bijna niet te corri- net het stuur. Eerste beivoner Groot-Zoetermeer De heer en mevrouw Doude van Troostwijk, de eerste bewoners van Groot-Zoetermeer, hebben gister middag uit handen van Zoetermeers burgemeester, H. G. J. baron van Tuyl van Serooskerken, de sleutel van hun eengezinswoning ontvangen. De burgemeester deed de sleutel ver gezeld gaan van goede wensen en een geschenk onder couvert: de vestigingsvergunning. De satellietstad Zoe termeer zal in de toekomst plaats gaan bieden aan honderd- tot honderdtwintigduizend in 1977 reeds 770.000. Sheffield United heeft de extra- wedstrijd uit de vierde ronde van het toernooi o mde Engelse FA-Cup tegen Fulham met 31 gewonnen. Shef field ontmoet zaterdag 11 maart in de vijfde ronde in een uitwedstrijd het Londense Chelsea. H Acceleratie motor (46 sae pk) is in word voortreffelijk. Er man- iets aan. Een zeer goed uit- ceerde machine, die je ook bij [„.snelheden bijna niet hoort. De itietijden zijn: 0 tot 80 in 15 tot 100 in 26,5 sec., en 0 tot H|47 sec. Dat laatste cijfer lijkt ■III maar dat komt natuurlijk —120 km bijna de topsnelheid km per uur). De R 10 is een irdelige benzineverbruiker: ge- I 1 op 13. van binnen vind ik de R 10 lijken dan hij werkelijk is. ppen zijn gemakkelijk te be- De stoelen zitten lekker en dit nieuwe model nu zo ver- dat je erop kunt liggen sla- i rugleuningen van de voor- is de nieuwe Opel „Com- e" in 4-deurs uitvoering, '■ze week werd geïntrodu- Deze snelle sedan (170 km ur.) is uitgerust met een luxueus interieur, heeft emmen vóór met servo- ■htiging, wielophanging hroefveren en twee stabili- ungen en een 6-cilinder van 131 pk bij 5400 t/m. banken kan je helemaal horizontaal klappen. De pedalen staan goed: in ae juiste stand en alle drie op gelijke hoogte. Van de rem naar het gas is maar een korte beweging. Omdat de neus zo langgerekt is, is de bagageruimte extra groot. Bo vendien kun je achter de achterban ken nog aardig wat kwijt. De deu ren kunnen van binnen niet op slot. Dat is wel vervelend voor gezinnen met kinderen. De vier deuren zijn daarentegen weer erg gemakkelijk. Verkoopgrapje Met de prijs van de Renault 10 is een slim verkoopgrapje uitgehaald. De standaarduitvoering van het vorig jaar kostte inclusief verstelbare leuningen f 6495. Nu is de stan daardprijs gedaald tot f 6250, echter zonder die rugleuningen. Wil je die er toch in hebben, dan moet je f 245 extra betalen. Dan zit je dus weer op de oude prijs. De fabriek geeft deze bandenspan ningen op: voorbanden 1.0 kg/cm2 en achterbanden 1.8 kg/cm2. Als je dat verandert in: voor 1.7 kg/cm2 en achter 2.3 kg/cm2 ligt hij een stuk steviger op de weg. Een fijne soepele auto, die Re nault 10, als je even aan die motor achterin bent gewend. Betrouwbaar voor mensen die alleen maar een ver voermiddel willen hebben en ook pit tig en sportief voor liefhebbers. Dat verhaal van die rammelkast kim je rustig vergeten'. i Het twintigste officiële inter nationale concours-hippique te Rot- terdam zal dit jaar in het teken staan springen. Daardoor zal het ook langer duren dan normaal, na melijk ruim een week: van zaterdag 26 augustus tot en met zondag 3 sep tember. Het kampioenschap zal in vier wedstrijden worden verreden: een jachtparcours op zaterdag 26 augus tus, een puissance springconcours op zondag 27 augustus, een wedstrijd volgens de voorwaarden van de lan- denwedstrijd op maandag 28 augus tus en tot slot op woensdag 30 augus tus een parcours, bestaande uit drie verschillende gedeelten, die elk het karakter hebben van één van de voorgaande parcoursen. Na het Europese kampioenschap zal het normale programma van het CHIO-Rotterdam worden afgewerkt met op zaterdag 2 september de lan den wedstrijd. De derde etappe va" de Ronde van j Sardinië zal de geschiedenis ingaan als de „etappe van de incidenten". Een daarvan had verstrekkende ge volgen voor onze landgenoot Jos van der Vleuten. Op ongeveer 100 m voor de eindstreep kwam de Televizierder, die op kop lag en zeker was van het Europese kampioenschap j de etappe-overwinning, in aanraking met een ordebewaarder, waardoor hij ten val kwam en de zege aan zijn neus voorbij zag gaan. De Belg Le- langue, die in tweede positie lag, had toen de overwinning voor het grij pen. Direct bij de start deed zich reeds een incident voor, toen mijnwerkers een kilometer of vier buiten Oristano de weg dreigden te versperren met het doel de aandacht op hun sociale problemen te vestigen. De organisa toren besloten toen de renners een andere route te latne volgen waar door de etappe met ruim 8 km moest worden ingekort. Van de 106.9 km bleven 98 km over. Een tweede, spec taculairder incident deed zich voor na 25 km tussen Terralba en San Nicolo d' Arcidano toen vijftien ren ners in volle vaart op twee coureurs inreden, die even tevoren met hun sturen in elkaar geraakt waren en op de weg lagen- De Italiaan Andreo- li werd het slachtoffer van deze grootscheepse valpartij. Met een ge broken sleutelbeen moest de onfor tuinlijke coureur in een ziekenhuis worden opgenomen. SPOEDIG OOK SIMCA 1100 Van Simca-zijde is nu officieel bevestigd, dat ha het begin van de komende lente een riieuwe auto aan het Simca-programma zal worden toegevoegd en dat dit de eerste Sim- ca met voorwielaandrijving zal zijn. De Simca 1100 zal de Simca 1000 niet vervangen, maar als een geheel nieuw type tussen de Simca 1000 en de Simca 1300/1301 aan de bestaan de lijn worden toegevoegd. Monsterrit voor oude auto's De Pionier Automobielen Club (PA.C.) gaat een gedurfd plan ten uitvoer brengen. Na 70 jaar wil zij de vermaarde snelheidswedstrijd Am sterdam - Parijs - Amsterdam op nieuw gestalte geven, thans met een toeristische rit over hetzelfde traject. Hieraan zullen maximaal 150 auto's met een bouwjaar van vóór 1925 mo gen deelnemen. Deze monster-rit zal van 8 tot en met 15 september 1968 worden gehouden, zodat men nog even tijd van voorbereiding heeft. Er worden behalve uit Nederland, deelnemers uit Engeland, Frankrijk, België en West-Duitsland verwacht. Reeds ingeschreven staat de in Engeland wonende Fransman Louis Charron, de zoon van de man, die in 1898 met een Panhard de race Automobilisten, die in precies het zelfde merk auto rijden, hebben dik wijls zeer verschillende ervaringen ten aanzien van het brandstofver bruik met hun wagen. Dat komt, om dat het temperament waarmee wordt gereden en de rijvaardigheid van de bestuurder in dezelfde mate verschil len als de mensen zelf. Het brandstofverbruik van uw auto wordt in hoofdzaak bepaald door twee factoren: de technische toestand van de auto en de rijstijl van de be stuurder. Er zijn diverse motoronderdelen, die het benzineverbruik kunnen beïn vloeden, zoals de carburateurafstel ling, de ontsteking, het oliefilter, de klepspeling, de compressiedruk en de benzinepomp. Al deze onderdelen moeten op de juiste wijze hun taak vervullen en volgens fabrieksvoor- schrift zijn afgesteld. Nog meer Naast deze technische factoren zijn er nog een aantal omstandighe den die bij het benzineverbruik een rol kunnen spelen: de vochtigheids graad van de lucht, de toestand van het wegdek, de luchtdruk in de ban den, tegenwind en niet in de laatste plaats natuurlijk ook de belasting van de wagen. By een zo grote verscheidenheid van omstandigheden wordt het dui delijk, dat het benzineverbruik van eenzelfde merk auto tal van varia ties kan vertonen. Zelfs als dezelfde bestuurder met dezelfde auto een precies eender traject tweemaal zou afleggen, kunnen er nog aanmerke lijke verschillen ten aanzien van de dorstigheid van het voertuig optre den. Rijstijl Ook elektrische auto's in Japan Ook in Japan koestert men inte resse voor elektrische auto's. Vrijwel gelijktijdig hebben vier verschillende researchgroepen een prototype gede monstreerd. De wagens werden niet door auto fabrikanten, maar door elektriciteits maatschappijen ontworpen. De topsnelheid der wagens lag' in de buurt van 80 km. per uur en de af te leggen afstand bleef beperkt tot 160 km. De ontwerpers waren echter van oordeel, dat liet nog jaren zou kun nen duren voordat men elektrische auto's in groten getale in de Japanse straten zou zien rijden. een autofabriek klagen over het te grote verbruik van zijn wagen. Men liet de man een eind achter een fabrieksrijder rijden, die een zelfde auto bestuurde. Aan het eind van de rit bleek, dat de klant 7,5 liter per 100 km had verbruikt en de fabrieksrijder 6,7 liter. Een goed automobilist zal er voor zorgen, dat hij bij het wegrijden de motor niet direct op de hoogste toe ren laat draaien, maar geleidelijk aan de gewenste snelheid bereikt. Dat hij niet nutteloos accelereert als hij toch direct voor een stoplicht weer vaart moet minderen. Dat hij niet met vol gas een bocht nadert, af remt en dan weer met het gas op de plank voortschiet. Kortom hij zal zich aan het gehele verkeer aanpas sen, iedere verkeershindering, ieder dreigend gevaar op de juiste tijd zien aankomen en zijn tempo daarop in stellen. Het Hard rijden natuurlijk verleidelijk op een autoweg de wagen maar eens fiks op zijn staart te trappen, maar hard rijden kost geld. Heeft de wa gen de gewenste snelheid gekregen, dan kan men het gaspedaal iets te rugnemen, zonder dat de naald van de snelheidsmeter daalt. Dat scheelt een hele slok benzine. Ook het langdurig rijden in een te lage versnelling is benzinerovend. Men heeft proeven genomen met een personen-auto die langdurig achter een vrachtauto moest blijven hangen, omdat er geen mogelijkheid was om te passeren. Het bleek dat deze auto bij een snelheid van 65 km. per uur in de derde versnelling 7,5 liter en bij pre cies dezelfde snelheid in de vierde versnelling 4,5 liter per 100 km ver bruikte. Twee Japanse fabrieken, die in ons land met de verkoop van personen auto's waren begonnen, zijn over hun Nederlandse importeurs gestruikeld. De automobielindustrie Hino Ne derland, die bezig was aan de Sloe- ihaven in Vllssingen een groot im port- en assemblagebedrijf te bou wen, heeft het financieel niet kun nen bolwerken ij is failliet verklaard. De import is thans overgenomen door GIVA (Gecombineerde Import van Automobielen) een zusteronder neming van de NV Louwman en Parqui in Leidschendam, die de To yota's importeert. Hino en Toyota hebben een fusie aangegaan, zodat het. geen verwon dering behoeft te wekken, dat het Nederlands importeurschap by twe zusterverenigingen terecht is geko- GIVA zal het Vlissinger project echter niet overnemen ,maar de Hi no-wagens in eigen bedrijf gaan as sembleren. Voorts is de import van Isuzu's (dooi- d'e firma Seinen in Den Haag) gestaakt, daar deze haar financiële verplichtingen evenmin kon nako men. Isuzu was een der eerste Ja panse merken, die op de Nederland se markt vertegenwoordigd was. De Isuzu's worden voornamelijk met dieselmotor verkocht. Isuzu heeft nog geen nieuwe im porteur. Enkele jaren geleden maak te ook Prince Motors Co (PMC) een valse start in ons land, maar is nu De Japanners laten zich door te genslag dus niet afschrikken, maar wachten geduldig hun tijd af om een nieuwe poging te wagen. Het ziet er naar uit, dat het Chrysler-experiment met 50 turbine wagens niet tot een bevredigend re sultaat heeft geleid. Enkele jaren ge leden bouwde dit Amerikaanse auto mobielconcern vijftig turbinewagens, waarin ongeveer 20 automobilisten van allerlei slag ieder ongeveer drie maanden gratis hebben mogen rond rijden. De beslissing over het al of niet in serieproduktie brengen van turbine- wagens heeft lang geduurd, maar Wall Street Journal weet thans te melden, dat 42 van de 50 experimen tele wagens naar de schroothoop wor den gedirigeerd. Waarschijnlijk be tekent dit besluit het einde van het turbine-experiment. De auto's had den drie hoofdbezwaren: ze startten te langzaam, gebruikten teveel brand stof en waren niet voldoende tegen hoge temperaturen bestand. Uitslag Jos van der Vleuten rent met zijn kapotte fiets naar de fi- nish-lijn aan het slot van de der de etappe van de Ronde van Sar- dinië. Een botsing met een orde bewaker honderd meter voor de eindstreep kostte hem de zege. 1. Lelangue (Belg.) 98 km in 1 uur 56 min en 28 sec; 2. Guerra (It.); 3. De Wolf (Belg.)4. De Boevere (Belg.)5. Zilverberg (Ned.)6. Brac- ke (Belg.); 7. Fezzardi (It.); 8. Rit- ter (Den.), allen dezlfde tijd; 9. Bi- tossi (It.) op 35 sec; 10- Van Looy (Belg.) op 36 sec; 11. Karstens (Ned.) op 38 sec: 12. Dolman (Ned.) z.t.; 23. De Roo (Ned.), zt; 24. Van der Vleu ten (Ned.) op 1.25; 28. Lute (Ned op 6.50; 38. Den Hartog (Ned.) zt; 47. Nydam (Ned.) zt. en 52. Zoet (Ned.) zt. Algemeen klassement: 1. Armani (It.) 10 01.48; 2. Guerra (It.) op 1.04; 3. Van der Vleuten (Ned.) op 2.18; 4 Karstens (Ned.) op 2.45; 5. Motta (It.) op 2.55; 6. Adorni (It.) zt; 7. Anquetil (Fr.) zit; 8. Derboven (Belg.) zt; 9. Dancellï (It.) op 9.07; 10. Benfatto (It.) zt; 13. Den Hartog (Ned.) zt; 14. 'Bart Zoet (Ned.) zt; 26. Zilverberg (Ned.) op 13.42. De Oostduitse volleybalkam pioen bij de dames, SC Dynamo Ber lijn, heeft woensdag de tweede wed strijd uit de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker tegen Uni Bazel met 30 gewonnen. De eerste ontmoeting, dinsdagavond eveneens in Berlyn gespeeld, leverde ook een 30 zege op voor de Oost duitse dames. In de halve finales ont moet SC Dynamo titelhouder CSKA Moskou of Dynamo Boekarest. De Tsjechische basketbalkam pioen Slavia Praag heeft de finale van het toernooi om de Europese be ker bereikt. De Tsjechen versloegen de Bulgaarse kampioen Lokomotiv Sofia met 99—71 (38—33). De eerste ontmoeting, in Sofia gespeeld, was ook reeds een zege voor de Tsjechen geëindigd: 9588. Russen ivonnen opnieuw titel paarrijclen Het Russische echtpaar Ludmilla Belousova/Oleg Protopopov veroverde woensdagavond de wereldtitel in het padrrijden. Over de kür van de bon kige Oleg en de frêle Ludmilla lag niet meer de glans van de voorgaan de jaren. Evenals by het Europees kampioenschap in Ljubljana werd hun rijden ontsierd door enkele fou ten. Derhalve werd Keen enkele maal het cijfer zes ten teken van maximale waardering geheven. Slechts twee juryleden gaven de Russen voor inhoud en uitwerking een 5,9. Hun voorsprong na de ver plichte figuren was echter zo groot, dat zij bij het vrij rijden eenvoudig niet in gevaar konden komen. De Westduitsers Margot Glockshuber/ Wolfgang Danne eindigden op de tweede plaats, de Amerikaanse broer en zus Ronald en Cynthia Kauff- mann werden derde. Bij de dames heeft de Amerikaanse Peggy Fleming haar voorsprong ver groot. Zy heeft na vier verplichte fi guren 50 punten voorsprong op de Canadese Valerie Jones. De Europese kampioene Gabrielle Seyfert staat derde met bijna 60 punten achter stand. Bij de heren reed Wolfgang Schwarz de derde en vierde verplichte figuur aanzienlijk beter dan titelhouder Em merich Danzer- De stand is hier: L Schwarz (Oostenrijk) 733.9 pnt; 3. Danzer (Oostenrijk) 7.30.1 pnt en 3. Scott Allen (VS) 717.4 pnt. Kees Verkerk kwam even naar Nederland om schaatsen te ADVERTENTIE kopen, samen met zijn Noorse vriend Willie Guttormsen. Vrijdag gaan zij naar Scandinavië om deel te nemen aan internationale wedstrijden. Karl Mildenberger, de Europee® zwaargewichtkampioen boksen uit West-Duitsland, heeft op woensdag het contract ondertekend dat hem verbindt op 21 maart aanstaande in Londen zyn titel te verdedigen tegen de Engelsman Billy Walker. Milden berger zou volgens officials 30 pro cent van de recette krijgen, Walker 23,5 procent.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11