J. Verver verlaat plantsoenendienst Heilloze situatie na breuk Ravage door windhoos Geen leidermaar bekwame politici Prof. dr. Muntendam over artsen-fondsen Philips op Grotere steun aan studenten buiten de ouders om? Engelse regering had de fiets een moeilijk ogenblik WOENSDAG 1 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA '3 Afscheid van Leidse universiteit Ik heb getracht onze plantsoenen een aanzien te geven. Een aanzien, dat soms met stukjes grond van een halve meter veroverd moest worden. Deze woorden kwamen gistermid dag uit de mond van de heer J. Verver tijdens een afscheidsreceptie in het Leidse Academiegebouw. De heer Verver nam afscheid omdat hü zijn taak als hoofd van de universi taire plantsoenendienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat beëindigen. anderen weg te Goed Fleur Op 22 oktober 1928 als tuinknecht in dienst gekomen bij de plantsoe nendienst van de Leidse universiteit heeft hij bijzonder veel gedaan om fleur te brengen in het streng we tenschappelijke milieu van de Sleu telstad. Dat de heer Verver zich in de loop van bijna veertig jaar een grote sympathie heeft weten te ver werven bleek duidelijk uit de belang stelling voor dit afscheid. De sympa thie kwam voorts tot uiting in de vele woorden van waardering die op de receptie werden uitgesproken en in het aantal geschenken dat bij deze gelegenheid werd aangeboden. Lof De secretaris van de universiteit, dr. N. F. Hofstee, die hierna een dankwoord uitsprak, zei het kort en bondig: .Verver, U heeft het goed gedaan!' Hij roemde de heer Verver om zijn deskundigheid en zijn plichtsbetrachting. ,Wij hebben u altijd gewaardeerd om uw werk, uw persoon en uw per soonlijkheid', aldus mr. Hofstee. Na mens senaat en curatoren, het Leids Universiteitsfonds en de Stichting Studentenhuisvesting bood hij de scheidende chef van de plantsoe nendienst een tafelbiljart aan. De rector-magnificus van de Leidse Universiteit prof. dr. K. A. H. Hidding neemt met een hand druk afscheid van de heer J. Verver. (Foto L.D./Holvast) Leidse universiteit, de heer D. Voge lenzang kreeg de gepensioneerde .tuinspecialist' .hoeveel bloemen zou u wel niet in bloei hebben ge bracht'? een foto-album met plaatjes van de universitaire tuinen. Ook van de heer J. Kooma, één van de medewerkers van de plantsoenen dienst, mocht de heer Verver, die in gezelschap was van zijn echtgenote, een geschenk in ontvangst nemen. Er waren overigens nog veel meer vrien den en bekenden van de heer Ver ver met een cadeau naar de recep tie gekomen. De opvolger van de scheidende chef. de heer J. Pul, was ook op de receptie. Als eerste trad op deze receptie de rector-magnificus van de Leidse uni versiteit, prof. dr. K. A. H. Hidding, naar voren om het scheidende hoofd van de plantsoenendienst dank te brengen en lof toe te zwaaien. Dank voor al het werk dat de heer Verver in het belang van de universiteit heeft verricht en lof voor de manier waarop hij dat werk heeft gedaan. De rector-magnificus bracht vooral onder de aandacht, dat het de heer Verver is gelukt om van de universi teit een leefbare universiteit te ma ken. Hij was de mening toegedaan, dat ook de senaat veel dank ver schuldigd is aan de heer Verver voor de wijze waarop deze tal van uni versitaire plechtigheden heeft .aan gekleed'. Feestvertoon met wat de natuur te bieden heeft, daar heeft de heer Verver altijd voortreffelijk voor gezorgd, aldus de rector-magnificus, die het daarbij liet ,om niet het gras Leidse J.O.Y.D. Flats Jacob van Campenlaan De eerste flats, die door de Ned. Bouwmaatschappij aan de Jacob van Campenlaan/hoek Churchilllaan in Leiden worden gebouwd, zullen deze zomer worden afgeleverd. In totaal gaat het hier om 96 vijf- kamerflats. met de bouw waarvan in het voorjaar van 1966 werd begon nen. Zij worden in drie blokken van elk 32 flats (met acht woonlagen per blok) gebouwd. Het zijn zgn. portiek- flats (voor elke 16 gezinnen een lift), gebouwd volgens het gietbouwsy- steem en afgewerkt met glazuur- steen. Bij de bouw besteedt de NBM speciale aandacht aan de geluidsiso latie. In Overdekte Jongen gered van verdrinkingsdood De 10-jarige Gert Vos uit Sassen - heim is gisterochtend tijdens het schoolzwemmen in de Leidse Over dekte in het diepe bassin onder wa ter geraakt, omdat hij de zwemkunst (nog) niet machtig was. Een leraar lichamelijke opvoeding begaf zich ge kleed te water en bracht de jongen op de kant, waarna hij onmiddellijk m on d - op-mor» d - beadem ing toepa ste. Later bracht de E.HD, de kleine drenkeling naar het Academisch Zie kenhuis. Het ventje verkeert buiten levensgevaar. Tientje bracht ongeluk Op de Jan van Goyenkade is gister middag omstreeks half twee een 55-jarige Leidenaar aangereden door een bromfietser uit deze stad, toen hij op de rijbaan, zonder vol doende op het verkeer te letten, een weggewaaid bankbiljet van tien gulden naliep.. De voetganger brak zijn linkerbeen, de vijftien jaar jongere bromfietser kreeg schaafwonden aan het gelaat. Bei den zijn door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Met gestolen auto tegen schrikliek Van een wegenwachter kwam gis teravond bij de Leidse politie de mel ding binnen, dat op de Europaweg een personentauto tegen een schrik- hek was gereden. Toen de politie ter plaatse was bleek de auto onbeheerd te staan. Een nader onderzoek maak te duidelijk, dat de wagen toebe hoorde aan een inwoner van Leid- schendam en daar dezelfde avond omstreeks zeven uur was ontvreemd. Begrafenisstoet in Aden beschoten Drie schutters openden gisteren in Aden het vuur op een begrafenisstoet van de slachtoffers, die maandag avond vielen bij een ontploffing. De schutters, die een moskee binnen vluchtten, werden door razende toe schouwers achtervolgd, van het dak de moskee geworpen en op straat doodgeranseld. De begrafenisstoet werd gevolgd door twaalfduizend Arabieren, die hun medeleven toonden met de zes slachtoffers van de ontploffing in het huis van de gewezen premier en lei- r&n het Front voor de bevrijding zuid-Jemen. Abdoel Mackawee. De explosie kostte heb leven aan drie Mackawee's zonen, twee agenten voor een naburig huis op wacht stonden en een nachtwaker. De begrafenisgasten droegen vlag gen van het Front voor de bevrij ding van zuid-Jemen (Flosy) en het Nationale Bevrijdingsfront (NLF). Onder de menigte bevonden zich vele vooraanstaande Arabische juristen, alsmede honderden besluier de vrou wen. Tot de sohoben vielen verliep de tocht rustig. De straten waren getooid met zwarte vlaggen en veie mannen droegen zwarte banden om tulband en fez. Op de meegevoerde spandoeken stonden leuzen als „Flosy is de hoop van de volksstrijd", „Flo sy zal wraak nemen op de stroman- men die de zonen van Mackawee doodden" en „NLF beschuldigt kolo nialisme en feodalisme". Gisteravond zijn vijf Engelse vrou wen gewond geraakt toen een bom ontplofte in de flat van een Britse functionaris in Maalla, waar feestje werd gegeven. Een van later overleden. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens doctoraal Ned. recht de heer P. Hondius (Oost Kapellemej. F. M. Hanemaaijer «Alphen a. d. Rijm en de heer B. W. F. van Riemsdijk (Noordwijki; doctoraal rechten vrije studierichting de heer H. M. Kimmel (Rijswijk Z.-H.) en de heer H. Jas pers (Leidschendam)doctoraal niet-westerse sociologie de heer K. K. Prah (Leiden)doctoraal wis- en na tuurkunde de heren T. J. Reyers (Leiden), O. M. Koot er (Den Haag); Ph. J. Vergragt (Leiden)H. R. Ton- kes (Leiden); C. Pronk (Leiden); K Roos (Leiden en A. W. A. v. d. Hart (Capelle a. d. IJssel), mej. J. B. A A. Elemans (Leiden) en de heer J- G. A Sirks (Leiden); dootoraal geo logie de heer W. Vogel (Den Haag), mevr. L. Lucas Rappart (Leiden), de heren F. Lucas (Leiden) en E. Con- zales Guzman (Noordwijk-Binnen) doctoraal scheikunde mevr. P. Tak ken-Mak (Leiden)doctoraal na tuurkunde de heren W. J. J. van Dissel (Leiden), E. E. Lyphart (Lei den) en J. P. v. Braam Houckgeest (Leiden)dootoraal wiskunde mej. A. Haantjes (Leiden). Prof. dr. P. Muntendam vreest een „hopeloos ellendige situatie" als de dreigende breuk tussen huisartsen en ziekenfondsen op 13 maart inderdaad een feit wordt. Hij hoopt, dat het gezonde ver stand het bij beide partijen alsnog zal winnen en dat zij zullen beseffen, dat een breuk tot een heilloze situa tie in de Nederlandse gezondheids zorg leidt. Zelf is prof. Muntendam daar absoluut van overtuigd. Hij zou een dergelijke ontwikkeling bijzonder betreuren, juist omdat de gezond heidszorg in ons land altijd heeft ge diend als een voorbeeld voor de we reld en omdat andere landen ons al tijd d" goede en harmonieuze ver houding tussen de Nederlandse huis artsen en het Nederlandse volk heb- benjjd. Prof. Muntendam ls directeur van het Instituut voor Sociale Genees kunde in Leiden en voorzitter van de in 1964 door de staatssëcretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid en de minister van Onderwijs en Wetenschappen ingestelde huisartsen. Geen hoera Ter liarte Prof. Muntendam is overigens niet van plan zichzelf te presenteren als bemiddelaar („dat zou een over schatting van eigen belangrijkheid zijn, zeker na mijn mislukte poging van vorig jaar november om de art sen en fondsen in het beginstadium van het conflict aan de onderhan delingstafel te krijgen"). Dit neemt echter niet weg, dat hij een even tueel verzoek om als bemiddelaar op te treden, waarschijnlijk niet zou af wijzen: „de zaak gaat mij bijzonder ter harte, omdat ik er al meer dan veertig jaar bij betrokken ben en omdat ik vroeger zelf als huisarts de heilzame werking van ons sociale zekerheidsstelsel waarbij de pa tiënten zich niet door financiële pro blemen geremd hoeven te voelen aan den lijve heb ondervonden". Overigens vreest prof. Muntendam dat het conflict nu in een zodanig stadium is beland, dat er bijzonder weinig meer aan te doen zal zyn. Hij is er wel van overtuigd, dat de Ne derlandse artsen niet voor honderd procent achter de huidige ontwikke lingen staan, in die zin, dat zy de breuk, die ook voor hen enorme con sequenties heeft, met „hoera-geroep" aanvaarden. De commissie huisartsen, die moet adviseren over de voorzieningen die getroffen moeten worden om de werkzaamheden van de huisartsen in de toekomst op een zo hoog mogelijk peil te kunnen brengen haar rap port verschijnt deze zomer is bij haar studies uitgegaan van het be ginsel, dat de huisarts centraal moet staan in de totale gezondheidszorg. Volgens prof. Muntendam kan de huisarts een dergelijke centrale po sitie echter alleen maar innemen in een goed gefundeerd stelsel van so ciale zekerheid en indien de patiën ten een onbeperkt vertrouwen in hem blijven stellen, een vertrouwen, dat niet door zakelijke vertroebelin gen wordt afgezwakt. Waarschuwing Prof. Muntendam wil geen partij kiezen en geen uitspraken doen over de zakelijke inhoud van het conflict tussen artsen en ziekenfondsen. „Mijn ietwat emotionele waarschu wing is aan beide partijen gericht", zegt hij. bijeen „In de Nederlandse politiek, heb ben wij geen grote leider nodig, maar bekwame, integere politici", aldus mej. mr. E. J. Smits bij de inleiding, die zij gisteravond hield in restau rant van der Heyden voor de JOVD. afdeling Leiden. Zij is van mening dat de minister-president die wij nu hebben, aan deze eisen voldoet. Mej. Smits bleek weinig te voelen voor de ideeën van de nieuwste par tij, die in de Kamer is gekomen, De mocraten '66, hoewel zij deze partij „de positieve anti-stem" noemde. In haar inleiding behandelde spreek ster de gang van zaken bij een ka binetsformatie, die zij een van de meest omstreden punten van ons staatsbestel noemde. ,De kabinets- Onderzoek (looi de regering (Van onze correspondent) De regering onderzoekt alle moge lijkheden om de studiehulp, die nu door tussenkomst van de ouders wordt verleend, rechtstreeks aan de studenten ten goede te laten komen. Dit antwoordt minister Diepenhorst van Onderwijs en Wetenschap pen op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Vermooten. De heer Vermooten had onder andere geïnformeerd hoever het overleg was gevorderd over de door de studen tenorganisaties bepleite verrekening van kinderbijslag en kinderaftrek (die nu aan de ouders ten goede ko men) in de studietoelagen. Het gaat om een zo gecompliceerde materie dat een eventuele oplossing in ieder geval geen gevolgen meer kan heb ben voor het komende studiejaar, aldus de bewindsman. Mocht echte reen oplossing worden gevonden voor het studiejaar 1968/ '69, dan kan dat veel wegnemen van de scherpte van het probleem der „weigerachtige ouders", zo ver volgt de minister, daarmee reagerend op een andere vraag van de heer Vermooten. Waarom, aldus het Ka merlid, is in het nieuwe studie- toelagenbeleid nog geen regeling ge troffen voor studenten wier ouders weigeren bij te dragen in de studie- en onderhoudskosten van hun kin deren na hun 21ste jaar? Het is volgens de bewindsman in het algemeen bijzonder moeilijk te constateren of ouders werkelijk wei geren in de studiekosten bij te dra gen. Wanneer echter duidelijk van onwil der ouders sprake was. is in het verleden incidenteel en in af wijking van de gebruikelijke gang van zaken ten gunste van de student beslist. De heer Vermooten had het verle nen van financiële hulp door de ouders aan meerderjarige studenten beneden de 27 jaar paternalistisch genoemd. Daarmee was de minister het niet eens. Hij vindt het niet redelijk dat een student, wiens ouders bijv. 'n inkomen van f 60.000 hebben en die in zyn eerste studiejaar een gedwongen huwelijk sluit een, al dus prof. Diepenhorst, helaas in toe nemende mate optredend verschijn sel de gevolgen van zijn daad op de gemeenschap kan afwentelen, ter wijl een kantoorbediende, een arbei der of een landarbeider, aan wie het zelfde overkomt de volle consequen tie daarvan zelf moet dragen of aan gewezen is op hulp van zijn ouders. formatie is echter ook de belangrijk ste gebeurtenis in ons staatsbestel, omdat zij de afsluiting is van de verkiezingsstrijd", aldus mej. Smits. Zij zette vervolgens uiteen welke de officiële procedure bij de formatie is en welke soorten kabinetten ons land kent. Doordat wij zoveel partijen rijk zyn kan geen enkele partij ooit een meerderheid hebben, waardoor de formaties altijd moeizaam verlopen, j den Bos: eHi Een ander nadeel van het stelsel van i evenredige vertegenwoordiging vond der Ldvtus. mej. Smits dat het voeren van oppo sitie nooit aantrekkelijk is, omdat men geen duidelijk alternatief kan bieden als men de steun van andere partijen behoeft. Als oplossing voor dit probleem deed zij de suggestie aan de hand, dat de partijen in Nederland vaste combinaties moeten gaan vormen, die samen de verkiezingen ingaan. Er zou dan ook een kabinet komen met een hechtere basis dan tot he den het geval was. Voorts zou ieder kamerlid moeten beschikken over een wetenschappe- Jljke staf, om de voorsprong, in te halen, die het kabinet heeft door het enorme ambtenaren-apparaat, dat het adviseert en om haar taak, con trole uit te oefenen op de regering, beter te kunnen vervullen. BURGERLIJKE STANI) LEIDEN J. W. G. Groenentiyk; W. Gys- er; Louise Klara, d. W. Snijders; San- H. L. F. Sloothaak A M. Hoo- OVERLEDF.N I C. S. M. Ouwei Wijgaard, Jaar. man; 61 jaar. echtgeno- A Segijn. 64 Jaar. «Van onze Londense correspondent) Omdat 62 leden van de Labour- fractie zich van stemming onthiel den, kreeg de Britse regering gister avond aan het eind van het twee daagse defensiedebat in het Lager huis een vernederende schok. Het was de grootste partijrebellie sinds Labour aan de macht kwam. De nor male regeringsmeerderheid welke meer dan 90 bedraagt, liep tot 39 terug. De Tories brulden .aftreden'! Er heerst in de Labourpartij en niet alleen bij de linkervleugel wegens de ondraaglijke lasten voor de Britse economie diepe ontevreden heid over het besluit van de rege ring om ondanks de internationale verzwakte Britse positie toch vast te houden aan Engelands militaire rol ten oosten van Suez (Midden-Oosten, Zuidoost-Azië en Verre Oosten). De regering die openlijk toegeeft, dat Engeland niet langer een wereldpo litieagent kan zijn, is bezig de defen sieverplichtingen in te krimpen, maar tracht daarbij een halfslach tige middenweg te volgen, die weinig kan bevredigen. Onderwerpen van voortdurende kritiek zijn o.a. het Britse Rijnleger «welks toekomst thans hoogst twij felachtig is wegens de onvoldoende deviezenhulp van Bonn) en kostbare militaire vliegtuigprojecten. De klacht van de conservatieve op positie was, dat de zogenaamde be zuinigingen op defensie door boek houdkundige trucjes slechts schijn zijn. Na de pauze werd over het onder- verp gediscussieerd onder leiding van ie vice-voorzitter, de heer J. Blom. Expogé hield jaarvergadering Onder leiding van de voorzitter, de heer J. Th. Witte, hield het district Leiden van de Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd in hotel Central zijn jaarvergadering. Het jaarverslag van de secretaris, de heer W. M. van den Burg, gaf een opgewekt beeld van het afgelopen verenigingsjaar, waarin de viering van het vierde lustrum domineerde. Mede door deze viering gaf het fi nancieel overzicht van de penning meester. de heer Plekkeringa, een na delig saldo te zien. Alle aftredende bestuursleden werden deze avond herkozen, terwijl in een vacature de heer Heckman werd benoemd. Het bestuur werd gemachtigd om tijdens de landelijke jaarvergadering een voorstel Den Haag te steunen, dat voorziet in een contributieverhoging van twee gulden per jaar, waarvan één gulden in de afdelingskas wordt teruggestort. Een deel van de avond werd bijgewoond door de ere-voor- zitter van het district, de Leidse burgemeester, mr. G. C. van der Wil ligen. De windhoos gepaard gaande met hevige regenvlagen die gister middag ook over Leiden trok, heeft op het chemiecomplex van de Leidse Universiteit aan de Endegeester- straatweg grote ravage aangericht. Drie bouwketen begaven het onder de geweldige windkracht en stortten als kaartenhuisjes ineen. Gelukkig bevonden zich op dit moment geen personen in de keten, zodat de scha de beperkt bleef tot het materieel. Er zal geen stagnatie in de afbouw optreden. (Foto L.D./Holvaet) Van onze Eindhovense oorrespondent) Het Philips personeelsblad „De Phi- lipskoerier' heeft deze week een actie ingezet met als hoofdprijs een vouw fiets om autorijders en bromfietsers onder het personeel weer op de fiets naar hun werk te krijgen. Hierdoor wil men de verkeersproblemen in Eindhoven bestrijden. De prys is aanlokkelijk, maar ook de gezond heid, speciaal voor longen en spieren, speelt een belangrijke rol. De wed strijd heeft dus een tweeledig doel. De fietsperiode vangt aan op 6 maart en eindigt 31 maart. De te r Ij den afstand van huis naar Philips en te rug en de leeftijd van de deelnemers spelen ook een rol in de beoordeling. Er worden steeds steekproeven geno men. De actie heet .Sta op —val af'. Een bataljon van studenten voor orde in Djakarta In Djakarta is een bataljon „ge le baretten" gevormd uit studenten. Zij krijgen tot taak de orde te be waren als op 7 maart het Volkscon gres bijeenkomt om een beslissing te nemen over het lot van Soekarno. Generaal Soeharto heeft maan dag enige hoge autoriteiten van jus titie meegedeeld dat de regering be wijzen bezit dat nog op vrije voeten zijnde communisten trachten een nieuwe omwenteling in Indonesië te bewerkstelligen. Naar schatting 200.000 communis ten die "na de mislukte staatsgreep gevangen zyn gezet, zijn van plan hun bewakers aan te vallen en uit te breken wanneer president Soe karno in gevaar is, heeft een getui ge in het proces Soepardjo, Soedibjo, verklaard. De gevangenen hebben naar hij zei een geheime code ont wikkeld die hen in hun gevangenis sen ogenblikkelijk op de hoogte houdt van de politieke ontwikkelingen. De geheime codeberichten worden ge vormd door het voedsel dat de ge vangenen van hun familieleden ont vangen. „Rijst met pinda's gemengd betekent dat de toestand ernstiger is geworden", zei Soedibjo. Zelf had hij dit mengsel ontvangen tijdens de studentendemonstraties tegen Soe karno. Een korporaal van de luchtmacht, Soetardjo, gaf toe Soepardjo ver borgen te hebben toen deze na de staatsgreep werd achtervolgd. Hy zei gehoord te hebben dat Soekarno in een brief verzocht had aan ieder die dat kon, de voortvluchtige officier te helpen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3