LEIDSCH DAGBLAD Van 13 maart af moet iedereen arts betalen Kernmotor in ruimte-raket Volkscommune' hield geen stand in Sjanghai Dit is absolute einde Zijlstra formeert verder Storm laat spoor van verwoesting achter JAMIN ItbeUe Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 MAART 1967 No. 32116 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 /Conflict over honoraria opnieuw in volle hevigheid losgebarsten (Van onze Utrechtse correspondent) Het conflict tussen de huisartsen en de ziekenfondsen over de verhoging van de doktershonoraria is opnieuw in volle hevigheid losgebarsten. Dokter Weyenborg, voorzitter van de L.H.V.-onderhandelingsdelegatie, heeft gisteravond de alge mene ledenvergadering in de Jaarbeurs voorgesteld, met in gang van 13 maart alsnog af te stappen van een betalings systeem via de ziekenfondsen. Voor acht miljoen ziekenfondsverzekerden zou dat betekenen, dat zij als particuliere patiënten voor huisartsenhulp zullen moeten be talen. Dit voorstel, waarover vrijdag nog moet worden gestemd, is min of meer bedoeld als een ultimatum aan de zes ziekenfonds organisaties. Deze maatregel zal niet worden uitgevoerd als voor de 13e de ziekenfondsen het hun door de Landelijke Huisartsen Vereniging voorgelegde conceptcontract alsnog tekenen. telingssysteem", (waarbü de patiënt een deel van zijn kosten kan terug halen bü xlJn ziekenfonds) moet dan ook volgens het bestuur van de L.H.V. meer gezien worden als het absolute einde fan de onderhande- lingsmogeiykheden en het overgaan naar een volgende mogelijkheid, dan als een machtsmiddel, als een ultimatum. Deze benarde situatie is ontstaan, toen op 22 februari, aan het einde van een lange onderhandelingsverga dering bleek, dat de vier kleinere ziekenfondsorganisatie, in tegenstel ling tot de twee grootste, niet be reid waren een klaarliggend ontwerp- contract te tekenen. Met deze twee fondsenorganisaties, de Centrale Bond van Onderling Beheerde Zie kenfondsen en de Federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen, had de L.H.V. in het bijzijn van de vier andere, al tijdens voorafgaande bijeenkomsten een voor beide partijen aanvaard baar contract gemaakt. Toen puntje bij paaltje kwam, bleken de vier kleinere organisaties echter niet be reid tot mede-ondertekening. Zij wil den afwachten, of de Ziekenfondsraad het contract tussen L.H.V. ener zijds en C.B.O.Z. en Federatie V.M.Z. anderzijds zou goedkeuren. Dan pas zouden zij er zich bij neerleggen, maar tegen hun eigenlijke zin in. Deze vier organisaties zijn het namelijk niet eens met bepaalde de tails van de overeenkomst en wen sen daar dan ook geen verantwoor delijkheid voor te dragen. De Lan delijke Huisartsen-Vereniging staat nu op het standpunt, dat zij met alle zes ziekenfondsorganisaties tege lijkertijd tot een akkoord moet kun nen komen, omdat anders sommige patiënten wel, en andere niet medi sche hulp krijgen volgens het vigerende ziekenfondssysteem. Hoop opgegeven De bestuurders van de L.H.V. heb ben blijkens gisteren gedane uitla tingen, alle hoop op een nieuw con tract volgens de geldende voorwaar den opgegeven. Volgens hen is het de ziekenfondsen door onderlinge ver deeldheid niet mogelijk, gezamenlijk op de L.H.V.-voorstellen in te gaan. Wat de precieze achtergrond is van het interne meningsverschil, is de artsen niet duidelijk. Zij zijn het ech ter beu, dat nu al meer dan 10 we ken gewerkt wordt zonder contract, en dat terwijl zij menen voldoende concessies gedaan te hebben. Het aankondigen van de inwer kingtreding van het „contante be- WEERBERICHT Geen verandering in het weer Het KNMI in De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 MAART Zon op: 7.25 uur; onder: 18.20 uur. Maan op: 1.18 uur; onder 9.43 uur. Hoogwater in Katwijk te 7.17 en 19.40 uur, laagwater te 3.06 en 15.33. uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's YS versnellen ontwikkeling President Johnson heeft het Amerikaanse congres aanvullen de gelden verzocht voor de ont wikkeling van een door kern energie aangedreven raketmotor. Voor het komende belastingjaar zal daarvoor 325 miljoen gulden nodig zijn. Het is de bedoeling, dat door deze raketmotor de derde trap van een Saturnus-raket kan worden aange dreven. Het vermogen moet vier maal zo groot zijn als dat van de tot dusver bekende motoren. Nuttige la ding en manoeuvreerbaarheid van de raket worden daardoor aanzien lijk vergroot, zodat bemande vluch ten naar de buurplaneten mogelijk worden. Men hoopt dergelijke vluch ten in 1975 te kunnen maken. Het eerste proefmodel van de mo tor, de Rover, waaraan reeds tien jaar wordt gewerkt, zou omstreeks 1971 gereed moeten zijn. Wij tekenen hierby aan, dat de- uitgaven niet waren voorzien in de onlangs ingediende begroting, zo dat de plannen van zeer recente da tum zün. Dit zou er op kunnen wü- zen, dat de vertraging in het Apol- lo-maanprogramma de Amerikanen er thans inderdaad toe schünt te brengen, het planeetonderzoek te versnellen. Dezer dagen schreven wij reeds, dat de Amerikanen een ver sneld Mars-programma zouden kun- ;n ontwerpen, nu de wedloop naar maan vrywel zeker door de Rus- n gewonnen zal worden. Johnson heeft voorts ruim 200 mil joen gulden extra gevraagd voor de De kabinetsformatie is vanmiddag in vier uur verder gegaan met een ronde-tafelgesprek tussen informa teur zyistra en de fractievoorzitters van KVP, VVD, ARP en CHU. Aan te nemen valt, dat het gesprek voor al gaat over de vraag of informateur zyistra zelf een nieuw kabinet zal willen gaan leiden. HU weigert nog steeds op zyn eerder gedane uitspra ken „Ik wil het niet" terug te komen, r zal zich anderzyds wel reali- n dat een biyvende weigering het hele proces van de informatie op losse schroeven zal zetten. Als prof. Zijlstra zich met bereid zal verkla ren is het bijvoorbeeld voor de VVD veel moeilyker om mee te doen op basis van de globale afspraken, die de informateur tot niu toe heeft voor gesteld. Hetzelfde zal wel ongeveer het geval zyn met de CHU. bouw van een mesonen-installatie voor medisch onderzoek vooral op en voor een nieuw researchcentrum voor beheerste thermo-nucleaire fu- het gebied van kankerbestrijding, sie, de „beheersing" van de krachten van de waterstofbom voor vreedza me doeléinden. Noord-Vietnam China houdt leveranties van Russen niet op Noord-Vietnam heeft tegengespro ken, dat zendingen uit de Sowjet- Unie door de Chinezen zouden zün opgehouden. Het officiële Noordviet- ese persbureau beschuldigt in verklaring Amerikaanse en an dere Westerse persbureaus van het verspreiden van .leugenachtige be richten' over de verzending van le veranties uit de Sowjet-Unie en an dere communistische landen via Chi na naar Noord-Vietnam Reuter tekent hierby aan, dat ver- moedeiyk het grootste deel van de Russische militaire en economische hulp aan Noord-Vietnam wordt ge leid over de voornaamste lucht- spoorwegverbindingen door China. Deze maand heeft het Russische geringsblad Izwestia zeker drie keer China beschuldigd van belemmering van dit vervoer. Amerikaanse eenheden die in oor logszone ,C' aan de Cambodjaanse grens deelnemen aan de operatie .Junction City' hebben een uitge breid opleidingscentrum van de Viet- cong, bestaande uit klaslokalen, 22 gebouwen en 140 ondergrondse bun kers, ontdekt. Tot gevechten op gro te schaal is het by deze groots opge zette actie nog niet gekomen. Men neemt aan dat in het gebied de zender staat van het Nationale Bevrijdingsfront. De uitzendingen dit station gaan echter nog ge- n door. Deze ravage bleef er over, na dat een windhoos over de nieuwe sporthal in Ulft was getrokken. Het bouwsel, dat 250.000 gulden heeft gekost, had vandaag in ge bruik moeten worden genomen. Clark opvolger van Katzenbacli op Justitie President Johnson heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt Ramsey Clark tot minister van stitie. De 39-jarige Clark is sinds de benoeming van Katzenbach tot on derminister van Buitenlandse Zaken minister van Justitie ad interim ge weest. De nieuwe minister van Justitie heeft op een persconferentie stellen tot heropening van het onder zoek in de moord op president Ken nedy van de hand gewezen. Hij is van mening, dat het rapport van commissie-Warren het resultaat is van het grondigste onderzoek dat ooit is ingesteld. Minister Clark staat zeer sceptisch tegenover de bewering van de officier van Justitie in New Orleans, Garrison, dat hy bewyzen heeft voor een samenzwering om pre sident Kennedy te vermoorden. ZEKER DRIE DODEN De storm gisteren eiste Met veel ophef geproclameerd De op 4 februari met veel ophef geproclameerde „Volks commune Sjanghai" heeft precies drie weken bestaan. Zij is naar thans blijkt op 25 februari door het „revolutionaire comité van de stad Sjanghai" als hoogste machtsorgaan in deze groot ste havenstad van China vervangen. mune Peking' in het voorbereidings stadium is biyven steken. De Chinese pers wydde gisteren veM aandacht aan de taken van het „nieuwe voorlopige revolutionaire co mité van Sjanghai", zonder ook maar eenmaal het woord „Volks commune" te noemen. Daar uit valt af te leiden dat de Chinese leiders hebben afgezien van hun plan om in de steden organen neer het voor beeld van de Parijse commune van 1871 in te stellen ter verwezeniyking van het beginsel van de .massade mocratie in strikte orde en discipli- Hoewel politieke in Peking geen officiële inlichtin gen hieromtrent hebben, kan men dat ook de „volkscom- ic Het spitsuur op de stations in Tokio overtreft alles op het ge bied van gedrang: er zijn zelfs stationsbeambten, die de reizigers de treinen in persen ...De gevol gen blijven niet uit en als de rust is weergekeerd gaat er een man netje rond om de knopen bij el kaar te vegen. Op het station Sjinjoekoe pleegt men dit „afval" keurig rietjes op kaarten te naai en en die op te hangen. Ter keuze in een rustig ogenblik Sjanghai. Belangrijke gebouwen en installaties in die stad zouden onder militair toezicht zijn gesteld. Het radiostation wordt dag en nacht be waakt. Rode Gardisten en hun volwassen collega's, rode revolutionaire rebellen genaamd, hebben dinsdag het zes verdiepingen tellende partijbureau in Peking dat in de loop van de cul turele revolutie door hen bezet was, op last van de autoriteiten moeten ontruimen. Luidsprekerwagens rie pen om dat ze het gebouw onmid- dellyk moesten verlaten. Hun bezit tingen werden door legerwagens weggehaald. Vele Gardisten en re bellen hadden het gebouw als slaap- verbiyf gebruikt. Waarnemers zien in de gebeurte nissen van de tweede helft van fe bruari het verlangen van de Chinese leiders weerspiegeld, de culturele revolutie in ordeiyke banen te lei den en het centrale gezag te her stellen. zeker drie mensenlevens. Enkele dorpen werden getroffen door een windhoos. Daken werden af gerukt. Treinen kwamen tot stil stand. De schade was groot. De 43-jarige F. Brugman woei by het laden van een schip op de Nij meegse Waalkade in de rivier. Hy overleed op weg naar het zieken huis. Een rukwind dreef de heer F. J. Zomerhuis uit Deventer met zyn auto in Venray tegen een boom. Hy bleek overleden, toen men hem uit de wrakstukken had gezaagd. Ook in het Limburgse Helden reed zoals gemeld een auto tegen een boom, waarbij de be stuurder, J. van Dijk uit Helden, om het leven kwam. Ook hier was de wind de oorzaak. Windhozen troffen dorpen in oost- ;n noord-Nederland. In Ulft werd ïen nieuwe sporthal weggeblazen. In Nieuwdordrecht (Dr.) werd een kap- schuur verwoest. Dakpannen, ruiten en bomen moesten het verder ont gelden. Zo was het ook in en rond- Varsseveld in de Gelderse Ach terhoek. Honderden televisiemasten sneuvelden daar, schoorstenen wer den vernield en daken van wonin gen zwaar beschadigd. Sommige hui moesten zelfs worden ontruimd. Duizenden dakpannen ploften op straat. In Arnhem rukte de storm het dak van de Prof. dr. Kohn- stammschool. Een kiosk werd omge blazen en bomen vielen over druk bereden wegen. Maar ook hier deden zich geen persooniyke ongelukken voor. In Schaesberg rukte een wind hoos vier daken van een blok wo ningen. De serres achter de huizen werden door het vallend gesteente to taal vernield. Tweemiljoenste De familie C. Bouterse uit Scha- gen. die anderhalf jaar geleden als tweemiljoenste Nederlandse televisie- kuker werd ingeschreven, zit sinds gisteren met een totaal vernield toe stel. Tydens een kort, maar hevig sloeg de bliksem via de an tenne in het kykkastje, dat daarna een enorme hoeveelheid rook produ ceerde en verder alle diensten wei gerde. Ook de telefoonleiding ei lichtinstallatie liepen schade op. Tussen vier en zes uur gistermid- ig was treinverkeer tussen Arnhem i Nymegen onmogeiyk. Door de storm was er draadbreuk ontstaan Vorige week werd het treinverkeer ook al enige tyd gehandicapt door moeiiykheden met de bovenleiding ,De bedryfsschool van de spoor wegen moet de deur sluiten voor mensen die van buiten het bedryf komen. Het is ook waanzin dat by de NS zoveel academici in dienst zyn. Als een geroutineerd NS-amb- tenaar met een goede basisopleiding voldoende capaciteiten heeft, moet hy in staat worden gesteld leiding te geven op hoog niveau, daarvoor zyn geen figuren uit Delft of Leiden no dig'. Dit verklaarde de secretaris van de Nederlandse Bond van Vervoers- personeel, de heer W. A. Kieboora, in Utrecht op de driej aarlykse algeme ne vergadering van de bedrijfsgroep spoorwegen van de NBV, naar aan leiding van de tydens de discussies gestelde vraag waarom de spoorwe gen doorgaan met het op allerlei plaatsen in het bedryf aantrekken van academici zonder dat dat nood- zakeiyk is. ADVERTENTIE snijcaramels van niet duur we! heerlijk ADVERTENTIE Radio Dolfijn Neerlands jongste ether-piraat .Radio Dolfyn', is sinds gistermor gen uit de lucht als slachtoffer van de stormen van de laatste dagen. De programma's van Dolfyn worden uitgezonden vanaf het schip .Laissez Faire', dat voor de Britse kust ligt en waarop ongeveer 20 be manningsleden verbiyven. Hoewel men het station tot giste- m met veel moeite in de lucht, had weten te houden, werd de storm gis teren zo hevig, dat uitzenden niet mogeiyk was. De zestig meter hoge antenne op het schip zwiepte verschrikkeiyk. Men hoopt na het re pareren van de schade vandaag nog ie uitzendingen te kunnen hervat- KOSMOS-144 De Sowjet-Unie heeft gisteren de 144ste Kosmos-kunstmaan gelan ceerd, aldus het Sowjetrussische persbureau Tass. Deze onbemande cunstmaan bevat wetenschappeiyke Instrumenten voor ruimteonderzoek. Prettig om te dragen mooi om te zien NYLONS Vraag naar de Libelle-spaar- kaart: 13° paar gratis! (£)ud euivo Heden Donderdag morgen werd het stoffelijk overschot van den opperschipper G. L. de Vries, kommandant van de Tijkskanonneerboot en van de alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart, met militaire eerbewijzingen begraven op de begraafplaats aan de voormalige Mare- poort, genaamd ,fapegaals- bolwerk". Er loopt in Londen een gerucht dat voortaan geene veroordeelden meer zullen worden opgehangen. Konin gin Victoria zou besloten hebben, om aan allen die ter dood veroordeeld zijn, gratie te schenken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1