„Muziek van deze tijd Picasso-expositie in Amsterdams Stedelijk „CON AVIORF" UIT ALPHEN ZONG IN OPSTANDINGSKERK Reinbert de Leeuw en Louis Andriessen anse ontwikkeling Ionder de loep EtfSDAO 1 MAART 196T LEIDSCH DAGBLAD Een geslaagd lustrum-concert De Alphense chr. gem. zangvereniging ..Con Amoredie zich op een flink ledental mag beroemen, concerteerde in de Opstan- dingskerk in Alphen. ..Con Amore" beoefent de zang sinds 1932 en is der halve aan het 7de lustrum toe. ..Papa" Haydn was er voor uitgenodigd, een eregast die bij koorjubilea als een personi ficatie van de vreugde pleegt te gelden. Het koor zong zelf geen I Haydn. dat deden de sopraan Janny Göbel Godthelp en de bas Huib Schimmel in een scène uit de ..Schöpfung". Dit zangduo so- lieerde verder in Buxtehude s ..Jesu, meine Freude". waar het i koor wel aan mee deed. HOGER NIVEAU DAN PARIJS in (Van onze kunstredactie) Ik heb gemikt op een tentoonstelling met ongeveer 100 ilderijen. Alles hierheen halen wat in Parijs te zien was, »niet te betalen zijn geweest. Bovendien: een expositie van schilderijen, 350 tekeningen en gouaches en nog eens 80 lts eldhouwwerken is eigenlijk niet meer te overzien". Aldus mr. Eddy de Wilde (47) over de Picasso-tentoonstel- ig die zaterdag geopend wordt in het Stedelijk Museum in nsterdam, waarvan hij nu ongeveer vier jaar de fel omstre- n directeur is. Hij vervolgt: „Het zijn er ongeveer 130 geworden. In vind het een itoonstelling die, als je haar eenmaal gezien hebt. meer dan ge- eg is. Zi] dekt de gehele ontwikkeling van Picasso. Het kwalitatie- niveau is gemiddeld, veel hoger dan dat van de tentoonstelling Parijs. Dit is geen kritiek op de expositie daar. Ik heb alleen het luk gehad een keuze te kunnen maken uit een bestaande tentoon- dling". verschillende bruikleenge en Picassotentoonstelling in Am- •dam, het heeft nogal wat opzien ■aard. Picasso, zo is alom bekend, ►en man die zeer ongaarne voor toonstellingen afstand doet van 'ken die nog in zijn bezit zijn. verwachting was dan ook dat het de in Parijs ter gelegenheid van 85-ste verjaardag gehouden ex- Itie, die hij met superieure min ting voor de eer die hem bewe- werd heeft geweigerd te bezoe- gedaan zou zijn. elaties ■ok de tentoonstelling in het Ste- jk bestaat echter voor een groot 1 uit werken uit eigen collec- van de al dan niet terecht als Dtmeester beschouwde kunste- ,r. Het antwoord op de vraag hoe kan is vrij eenvoudig: relaties, de Wilde, die in 1953, toen aan Van Abbe-museum in Eindho- verbonden. de vaderlandse istwereld in opschudding bracht r voor dit museum Picasso's 'ouw in het groen" aan te kopen r de toen zeker niet geringe som i f113.000, is een goede bekende de samensteller van de Parijse issotentoonstelling, de heer Lean eze hoogleraar in de kunstge- ledenis aan de universiteit in Ge- •e is een van de zeer weini- die niet alleen zonder direct weer straat gezet te worden de villa i Picasso in Zuid-Frankrijk tno- binnen komen, maar ook nog te ird worden gestaan. Jean Leyma- nu wist na aanvankelijk botte geringen gedaan te krijgen dat ^«sso toestemming gaf de schilde- n uit zijn bezit na Parijs in het lelijk in Amsterdam ten toon te len. zei s in het vuur lak voor Kerstmis vorig jaar ;g de héér De Wilde in Parijs via telegram van Leymarie te horen Picasso akkoord ging. Reeds lang rdien had hy {..museumdirecteu- de ambtenaren die het meest en") eveneens in Parijs, reeds ander Uzer in het vuur gelegd de Amsterdamse Picasso-exposi- mogeiyk te maken, tk hoorde daar, toen er nog al- i maar voorzichtig over de moge heid werd gesproken, dat Mal- ggpc het idee had Picasso te huldi- met een tentoonstelling. Ik heb Kis* als de bliksem contact opgeno- .1 met zyn rechterhand Picon, de Steur des Arts et des Lettres. KEjn het nieuws van de Picassoten- istelling officieel werd, werden buitenlandse colle- belangstellend. Picon had mij Lter al in principe een toezegging aan. Dat was erg plezierig", oordat Picasso toestemming gai irvan het doorgaan van de ten- nstelling afhing had mr. De Wil- 1 in het vertrouwen dat het wel "TÏjd zou komen al verschillende Beum-directeuren in het buiten- ;ker vers „bewerkt". Zo kon het gebeuren dat op „zyn" tentoonstelling iu Zaterdagmiddag a.s. wordt in het Stedelijk Museum in Amster dam de grote Picasso-tentoon- stelling geopend. Zij omvat 130 schilderijen en 50 tekeningen en gouaches uit alle perioden van Picasso's oeuvre. Hierbij Picasso's „Tekenende vrouw met haar kinderen'', dat Picasso in 1950 heeft gemaakt en „Interieur met tekenende vrouw" van 1935, dat uitgeleend werd door Nelson Rockefeller in New York. „Con Amore" Is met een Palestria- motet begonnen. Buxtehude's Kantate, met de hem zo type rende korte frasen en motieven, kreeg mooi egale routineuze inzetten mee. bleek ook absoluut ernstig voorbereid en een best verband te onderhouden tussen tekst en muziek. Dat laatste kon in deze gemakkelyk zinggende ruimte, die plaats biedt aan vele hon derden (die er daadwerkeiyk ook waren), tot z'n recht komen. Het koor rondde de avond af met Psalm 100 van Mendelsshon en met Altink's Gloria, waarin fraaie samenklanken werden bereikt en glans op de stem men niet ontbrak. Scherpte by so pranen kan men er gemakkeUjker constateren dan uit de wereld hel pen! Dirigent was Siem Cok. Als gast was nog een koor van de partijhet Bodegravense mannen koor „Die Rhynse Sanghers" van Dirk v. d. Bosch. Dit vertolkte vier delen uit Schubert's „Deutsche Mes- se" en (begeleid) „Pie Jesu" van Nico Verhoeff, twee Spirituals en Beethoven's „Ehre Gottes". Van den Bosch houdt van brede klankrijke zang, die brandend opbloeit, ook van een welgemaakte, zuivere, rondge welfde en goed gemengde toon. Hy hoedt zyn mannen voor te grote ex clamaties, een hebbelijkheid, waar mannen toe neigen, zyn directie is dus overwegend op de klank ingesteld en daar worden de werken ook naar gekozen. Zowel de solo-sopraan als solo-bas maakten in den aanvang een te be vangen indruk, zy beschikken over aantrekkelyk zangmateriaal, dat voor nóg meer ontwikkeling vatbaar is dan zy zelf waarschnyiyk vermoeden. Dat kondigt zich zo nu en dan over tuigend aan. maar zet zich dan niet met die zelfde kracht door. De bas moet enig toonverlies in de laagte voor lief nemen. De toon van de so praan is geacheveerder en ryker aan glans, maar zij zal moeten leren om frank de zaal in te zingen, los van het blad, en dat te doen met meer „lef". Haar tonen zitten goed. Duet- terend vormden beiden een fraai ge heel. De pianist J. Wesselingh stond dit duo, met lichte aanslag en een eveneens lichte modellering van de gegevens, goed aangepast ter zyde. Een tweede gast-ensemble vormde het Mozart-kwartet, vermoedelijk le den van het Rijnlands Orkest, in een kwartet van Charles eWsley: 'n met elkaar getrouwd viertal met verheu gende techniek en deugdelijke voor dracht. Door het ruimtelijk effect verkreeg de cello klank-overwaarde en door de zwak-polyfone schrijf wijze van Wesley ontstond achter In de kerk eerder de indruk van een cello-vioolduo. ADVERTENTIE Op S bezoek Een ge«ai ardeerde gast vanaf de eerste minuut Miljoenen Op het ogenblik zijn de mannen in grüze stofjassen in enkele boven zalen van het Stedeiyk Museum druk bezig met het inrichten van de tentoonstelling. Heel voorzichtig pakken zy de kostbare schilderyen uit en hangen ze op. Per trein en vrachtauto is het grootste gedeelte eind vorige week uit Parijs by het gearriveerd. ADVERTENTIE Ne«l. Kamerorkest had succes in Duitsland Vermoeid maar hoogst voldaan is het Ned. Kamerorkest gistermiddag in Amsterdam teruggekeerd van een tiendaagse tournee door Duitsland. Na zijn optreden voor de radio in Karlsruhe, concerteerde het orkest in Frankfurt, Münohen, Leverküssen. Leer, Berlijn, Miinster en Bielefeld. Dirigent en orkest zijn opgetogen over de wyze waarop zy overal zijn ontvangen, doch vooral over de grote bewondering voor hun verklankingen van klassieke, zowel als moderne composities, waarvan de volle zalen en de recenties getuigden. Van vele zijden werd het ensemble uitgenodigd spoedig terug te komen. Expositie Galerie Walenkamp In de Galerie Walenkamp wordt vrydagavond om half negen een ex positie geopend van werker van een driebal Belgen, namelijk Van de Abeel (Gent), Verstockt (Antwer pen) en Vandenbranden (Antwer pen). „Dit zijn transporten geweest waarbij via Interpol de Franse, Bel gische en Nederlandse politie waren ingeschakeld voor bewaking, want de schilderijen zyn miljoenen guldens waard. Hoeveel precies? „Dat is niet te schatten", zegt mr. De Wilde. Ook over het bedrag waarvoor de kunstwerken zUn verzekerd, wil hij zich niet uitlaten. Dit bedrag is echter zo hoog dat de toegangsprijs voor de tentoonstelling op f3.- moest i worden. Normaal kan men het Ste- I delijk Museum voor f0,50 bezoe- I ken. Een indicatie voor de hoogte van de premie voor de by maatschap- pyen overal ter wereld zelfs in Japan ondergebrachte verzekering is echter te vinden in het aantal be zoekers dat hy verwacht. „Ik hoop op 75.000. Dan zouden we een héél eind zyn". Dit betekent dat in de twee maanden die de tentoonstelling gaat duren ongeveer twee keer zo veel mensen als anders het museum moeten bezoeken. Dat zit er naar de smaak van de heer De Wilde ook wel in. Behalve Amsterdammers en andere Nederlanders verwacht hy veel Engelsen en Duitsers. De ten toonstelling valt, zy het toevallig, tenslotte, ongeveer samen met de bollentyd. Sterke bewaking Is het niet een hele verantwoor- j delykheid een zo waardevolle collec- I tie schilderijen in je „huis" te heb- ben. Het valt nogal mee volgens mr. i De Wilde. „Als museumdirecteur ben je wel wat gewend. Ik lig er geen j nacht van wakker". Over diefstal maakt hij zich geen zorgen. „Men- I sen die met hun vingers aan de I schilderijen zitten of die agres- sief raken zijn véél gevaarlijker. „Hy I heeft dan ook tien suppoosten in i dienst genomen. Begrafenis Hugo van Dalen De begrafenis van de bekende pia nist en componist Hugo van Dalen op de begraafplaats .Westduin' in Loosduinen geschiedde gisteren onder grote belangstelling. In de aula werd het woord gevoerd door ds. drs. W. S. Hugo van Dalen uit Kortryk (België), die zijn vader schetste als een man, die echt en waar was en die teruggekeerd was naar het licht waarvan hij zyn kun stenaarsgaven had ontvangen. Na mens het kapittel en de opperraad van de Vrymetselaren ,La Flam boyante' sprak de heer W. F. A. Loo- man uit Dordrecht, namens de hoge re graden de heer H. Hoorn uit Lei den en namens de afdelingen „Gou dencirkel" en Hoy al arch" mr. D. Gorter uit Leiden. Zij memoreerden, dat de broederschop van Hugo van Dalen uitgroeide tot vriendschap. Een schoonzoon van de overleden, de heer G. E. J. de Lussanet de la Sa- blonière uit Den Haag, herdacht Hu- go van Dalen als de man die voor hem persooniyk veel heeft betekend. Nadat nog 'n kleinzoon 't woord had gvoerd, spraken nog Chris Veelo na mens de Haagse Kunstkring en de kunstschilder C. van Niekerk na mens vrienden. Ds. van Dalen las aan de groeve uit de bijbel en bad het gebed des Heren. Nieuw wetboek voor visserij De Britse admiraliteit en visserij- deskundigen zyn gisteren gereed ge komen met een ontwerp voor ?en nieuw wetboek voor de visserij op zee. Onder de zestien landen die lid zijn van de Europese Visserij Confe rentie bevinden zich Nederland en Het nieuwe wetboek dient om het oude van 1882 te vervangen, dat ver ouderd is. Maandag zullen deze 16 landen in Londen bijeenkomen om het wetboek te bespreken en uitein delijk aan te nemen. Waar gaat het naar toe?. Twee jonge, moderne componisten waren de prominente fi guren op de tweede avond van de serie „Muziek van deze tijd", onder auspiciën van K. en O. en L.A.K. gegeven in de Lakenhal: Reinbert de Leeuw en Louis Andriessen. Gedeeltelijk totaal nieuwe werelden gingen, zowel door mid del van explicaties als uitvoering voor het geïntersseerde ge hoor open. Het programma vermeldde „Drei Klavierstücke" op 11 (da terend uit 1909) van Arnold Schönberg, „Le Courlis cendré" van Olivier Messiaen, „Klavierstück IX" van Karl Stochhausen en na de pauze de „wereldpremière" van „Souvenirs de mon enfance" van Louis Andriessen. Schönibergs „Klavierstücke" zijn eigeniyk de eerste atonale composi ties. maar staan toch nog sterk ge worteld in de romantische tradi tie men is er reeds vertrouwd De organist Messiaen schreef aan vankelijk religieuze en mystieke wer ken. stond later ander Indiaanse en Hindustaanse invloeden, maakte ge bruik van Schön bergs twaalf toonsy steem en heeft zich sinds 1954 intens met vogelgeluiden beziggehouden, die hij op het klavier, bezeten als hij er door was. heeft overgebracht. Stockhausen zette de lijn van Schönberg door, wydde zich aan de seriële muziek. In zijn gecompliceer de theorieën is speciaal de „toon duur" belangrijk, samen te vatten onder het begrip „concretisering van de tijdservaring", waarbij twee een heden van tijd hun rol spelen. Het meest zijn wij geboeid door Messiaens facsinerende compositie, waarin alle facetten van het imite rende vogelgekweel op briljante wyze tot expressie kamen. Doch ook Stock- hausens .Klavierstück", dat be schouwd kan worden als een „klas siek" hoogtepunt van de seriële mu ziek, frappeerde door talloze verras sende elementen, onderbroken door „sprekende" stilten. Reinbert de Leeuw had al deze composities in hoofd en vingers. Me de dankzy een toucher van grote rijkdom, heeft hij alle kleuren ln een ongemene diversiteit weten te be lichten. Na de zeer langdurige pauze waarin de piano op gelyke toonhoog te gebracht moest worden met de twee pianopartyen die op de tape recorder met versterker zijn vastge legd, speelde Reindert de Leeuw An- driessens „Souvenirs de mon enfan- Deze compositie is in opdracht van de Nederlandse regering geschreven, zowel voor vergevorderden als voor amateurs, hetgeen aldus de com ponist voor hem een restrictie in hield. Zij bestaat uit acht afzon derlijke stukjes, bewust gehouden in uiteenlopende stijlen, waarin men o.a. Fauré, Strawinsky en jazzlnrioe- den herkent. In menig opzicht heeft. Andriessen hier een musische verge- lijking willen maken met de „pop art" der schilders. (Rauschenberg) Reinbert de Leeuw gaf van de drie pianopartijen, die gehoord het veel eisende karakter ervan evenwel voor amateurs onspeelbaar lijken, een persoonlyke versie. Een 20 minuten durend „dagboek", dat, ondanks de onsamenhangende „stylloosheid" toch byzonder boeiende fragmenten bevatte. Het leek haast ongelooflijk wat De Leeuw hier presteerde, ter wijl aan het punctuele samengaan der drie pianopartijen een kunst op zichzelf! geen haar ontbrak. Tenslotte het Reinbert de Leeuw zioh overhalen een kort fragment te spelen uit zijn „Music for piano", waarvoor een speciale grafische no tatie en speciale attributen als hand schoenen vereist zijn. Te weinig heb ben wy van deze compositie gehoord om er ons een oordeel over te kun nen vormen. Doch dat hier de „or- riginaliteit" wel zeer ver werd door gedreven en bepaald groteske vormen ging aannemen, leek naar ons gevoel niet twijfelachtig. Wij bewon derden in het byzonder de vleugel, die onder dit gebeuk en zinloze ge- mep niet bezweek Met dit al: toch een interessante avond, al vroegen wy ons meermalen met verbystering af, waarheen de compositorische ontwikkeling op den duur zal voeren. Dat Reinbert de Leeuws' pianisli- tiek intussen tegen al deze zware op gaven volledig bestand is, staat als een paal boven water. En dat hy by alle geopenbaarde „hardheid" toch ook de poëtische sfeer uitne mend weet te treffen, is een bewijs voor zyn uitgesproken dualisme Het gespannen luisterend auditorium heeft met strikte aandacht zijn merkwaardige verrichtingen gevolgd. II. ADVERTENTIE Documentaire over Sjostakowitsj Er wordt op het ogenblik een nieuwe documentaire gemaakt over de Sowjet-componist Dmitri Sjosta kowitsj. Het is niet bekend wanneer de film in roulatie komt. Sjostakowitsj treedt er in op als pianist in zijn kwintet voor piano. Verder zullen er werken van de com ponist gespeeld worden door de vio list Leonid Kogan en de cellist Mstis- lav Rostropawitsj de pianist Svyatos- law Richter en de operaster Galina Vlsjnewskaya zullen het commentaar van de film verzorgen. De documentaire gaat heten „Stu dies voor het portret van een com ponist". „Elektra" voortreffelijk verfilmd Indringend en sober heeft de Griekse regisseur Michael Cacoyan- nis „Elektra", een tragedie van de beroemde treurspeldichter Euripides, in een film gestalte gegeven. Deze film met de gelijknamige titel werd gisteravond in „Camera" vertoond voor de leden van de Leidse Volks universiteit K. en O. Ook vandaag kan men de boeiende verfilming van dit klassieke stuk nog zien. De Griekse koning Agamemnon, Juist teruggekeerd van een oorlog te gen Troje. wordt door zijn verbitter de echtgenote Klytaemnestra met de hulp van haar minnaar Aigisthos vermoord. Elektra, voortreffelijk uit gebeeld door Irene Papas, is door haar moeder aan een eenvoudige boer uitgehuwelijkt en leeft thans op het platteland. Elektra en haar broer Orestes krijgen de goddelijke op dracht hun gedode vader te wreken. Een zeer aangrijpende situatie ont staat wanneer de uit ballingschap I teruggekeerde Orestes zijn zuster ont. moet en deze hem niet herkent. Ge- I kweld door het leed. dat hun moeder de familie heeft aangedaan, blijft er maar één consequentie over: ook Klytaemnestra moet worden gedood. Nadat achtereenvolgens Aigisthos en de moeder zyn gedood, begrypen broer en zuster ra deze daad, dat ook I zij onder een vloek verder door het I leven moeten gaan. Finale Hammondorgel- concours 1967 De afgelopen maanden heeft elke amateur-organist de gele genheid gekregen zijn muzikale prestaties op een Hammond orgel vast te leggen, om daar door mee te dingen naar een plaats in de finale van het ..Na tionaal Hammondorgel-Con cours 1967". Niet minder dan 271 deelnemers hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt een bandopname van hun spel te laten maken. Na de voorselectie zyn daaruit 9 amateur-Hammondorganisten over gebleven. die zaterdagmiddag 4 maart as. in de Stadsschouwburg in Utrecht ten overstaan van een deskundige Jury, bestaande uit Pierre Palla, Plet van Egmond, Bernard Drukker en Louis van Dijk. die ieder afzonderiyk nog een muzikale prestatie zullen le veren, hun kunnen zullen tonen. De eerste prys is een Ham- i mondorgel ter waarde van f 5000.—. Bovendien zullen op deze finale-mid dag o.a. optreden: de zangeres Thé- rèse Steinmetz en de Amerikaanse Hammondorganist Jackie Davis. Teddy Scholten zal de deelnemers I by het publiek introduceren. De negen finalisten zijn: Ko van i Berkel, RoelofarendsveenBert van I den Brink, Zeist; W. van Ek, Utrecht; I C. Kaalboom, Driebergen Annemieke Kolen. Breda; H. J. Peppelman, Wor- merveer: W. H, J. Swyters, Amstel veen J. G. Treurniet. Den Haag I A. de Waard. Zwyndrecht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15