Restauratie van „De Geregtigheid" Keizer Haile beducht voor Selassie Somalië Geen „halfjaar extra" voor graaf Baudissin? Politiek overleg in Moskou over territoriale eisen David Ferrie kende Oswald wel degelijk Bundeswehrin opspraak ENSDAQ 1 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA "11 idtwijkse raad behandelt morgen: ij tl ens de morgenavond te houden twijkse gemeenteraadsvergadering Reclit de raad moeten beslissen voorstel van B. en W. een be- ,g van f. 5000.beschikbaar te Jen voor de reeds uitgevoerde •kzaamheden aan de korenmolen Geregtigheid" aan de Valken- gseweg in Katwijk aan den Ryn. bedrag wordt nodife: geacht voor volledig slopen van de omloop, onttakeling en de demontage van wieken en het dichten van de kap. rendien is door de gemeente (de enaresse van het monument) op- icht gegeven een restauratieplan korte termijn op te stellen. Nage- ,n zal worden of de horeca-sector Migstelling voor het bouwwerk ft. iet is niet de eerste keer dat ,JDe regtigiv| t" wordt gerestauireiEird: 1950 voor het laatst werd een pro- ciale subsidie van f2.100.ver- id voor het uitvoeren van nood- ;elijke werkzaamheden. De molen thans is te zien, dateert uit 1740. kdrdk van der Muele, de toenma- eigenaar, liet toen de houten ba nden vervangen door een grotere, ide stenen baliemolen, uitgevoerd gele Uselsteen. Er stond dus al il vroeger een korenmolen in Kat- k dan de steen boven de ingang igeeft: 1740. wangmoleu n de tweede helft van de 14de iw moet volgens oude kronieken molen reeds hebben bestaan. Het een dwangmolen: de Katwjjkers esten hun graan hier laten malen. >e Heren van Wassenaar, die het idrecht (toestemming tot oprich- g van een molen) hadden in Was- taar, Voorschoten en Katwijk zou- de eerste eigenaren zijn geweest, de 80-jarige oorlog werd deze mo- verwoest, maar al heel gauw stond weer een nieuwe op deizelfde ats. )mstreeks 1670 is de molen over- 'aan in Katwijkse handen. In de üden Eeuw vond reeds een veran- ■Lng plaats toen de „Bovenkruiers", lens met een draaibare kap. in Ing raakten. (,De Geregtigheid" sindsdien nog vele malen ver- iwd, het is thans een ..Stelling- den". De naam van het bouwwerk is waarschijnlijk afkomstig van ds. A. Pars (17de eeuw), die schreef dat het hebben van een molen voor een dorp een bijzondere „geregtig heid" (recht) is. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de korenmolen in 1847 door Joan nes van Rhijn werd gekocht voor f. 14.000.—. In 1938 werd hij buiten gebruik gesteld, maar gedurende de oorlogsjaren werd i dirifk gemalen. Ook werd de molen enige malen door brand geteisterd. Een stukje van Katwjjks historie staat thans in verregaande staat van verval. De gemeente, die het bouw werk vorig jaar heeft aangekocht, heeft nu de plicht dit monument weer in goede staat te laten brengen. Dialoog Luth. Kerk en Oosters Orthodoxe kerk Functionarissen van de Oosters Orthodoxe en van de Lutherse Kerk hebben van gedachten gewisseld over het openen van een dialoog tussen de twee geloven. Dit wordt meegedeeld in een ver klaring van het orthodoxe patriar chaat na een bezoek van vier dagen aan Istanboel van aartsbisschop Martti Simojoki van Finland, de eer ste vice-president van de Lutherse wereldfederatie in Genève, en dr. André Appel, de secretaris-generaal van de federatie. Zij hebben verschei dene besprekingen gevoerd met pa triarch Athenegoros I, de geestelijke leider van de Orthodoxe Kerk. De wereld tiet ongeveer 54 miljoen lutheranen en 150 miljoen ortho doxen. Het initiatief voor het bezoek is uitgegaan van de patriarch. Deze opname uit de beeld- documentatie van de gemeente Katwijk toont de korenmolen „De Geregtigheid" zoals hij er omstreeks 1900 bij stond. Op de voorgrond een deel van de Val- kenburgseweg, gelegen tussen de Rijnstraat en de Molenweg. De Laatste adai er vruiiu in de korenmolen zelf uitbrak was in 1961, 12 oktober. Na die tijd woedden in het bedrijf dat erbij hoort nog vele malen de vlam men. Morgenavond zal de ge meenteraad van Katwijk een voorstel behandelen over een al gehele restauratie. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk/Z) Lutherherdenking in Wittenberg Dit Jaar zal in de Duitse democra tische republiek het feit herdacht worden, dat Martin Luther op 31 ok tober 1517 zyn 95 stellingen, die de grondslag voor de reformatie hebben gevormd, aan de deur van de kas- teelkerk te Wittenberg nagelde. Verwacht wordt, dat de kerk de theologische aspecten van Luther en zyn wetenschappelijke werk zal be klemtonen. De communistische rege ring van de D.D.R. zal daarentegen proberen Martin Luther af te beel den als een strijder voor het volk, een eerste revolutionair. Dat zou echter in strijd zijn met het algemeen aanvaarde idee, dat Luther een politiek zeer behoudende man was. Het zou ook in strijd zijn met enkele opmerkingen, die de com munisten vroeger over hem gemaakt hebben. In een Oostduitse encyclo paedic wordt bijv. verklaard, dat Luther in de boerenoorlog de opstand veroordeelde en de zijde koos van de feodale landheren. De Oostduitse regering is voorne mens op 30 oktober te Wittenberg een ontvangst te geven. In de middag van de 31ste zal een optocht worden gehouden, des avonds gevolgd door een vuurwerk. De kerk organiseert een oecume nische viering op de 30ste en een kerkdienst op de 31ste, hervormings dag. Verwacht wordt, dat 40.000 bezoe kers naar Wittenberg zullen komen- Aartsbisschop tegen vrouwelijke priester Het doel van Keizer Haile Selas sie's bezoek aan de Russische hoofd stad is eerder politiek dan econo misch. De keizer van Ethiopië, die maandag voor een visite van vier da gen i jegi ding in het conflict met nabuurstaat Somalië, en daarom wordt hij op zyn reis ook uitsluitend vergezeld van zjjn ministers van Buitenlandse Za ken en Voorlichting. Vaklieden op het gebied van de economie ontbreken. Haile Selassie, wiens land als uit gesproken pro-Westers geldt en die zijn nauwe betrekkingen tot de V.S. vlak voor zijn reis naar Moskou nog onderstreept heeft door een bezoek aan president Johnson, is veel gele gen aan een welwillende houding van de Sowjet-Unie tegenover Ethio pië in verband met mogelijke conflic ten met Somalië. Dit kan als verkla- Kerkeliik Leven De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, heeft zich uit gesproken tegen vrouwelijke priesters. ..Als God had bedoeld, dat zyn kerk vrouwelijke priesters zou heb- hij dit veel eerder NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Kralingen (vac. Th. Vollebregt) (toez.) Joh Kortleve te Klundert; te Nederhe- mert S. de Jong te Houten (U). Aangenomen naar Farmsum (Gr.) de I W. Leegsma te Zuidwolde (Dr. wereld hebben bekend gemaakt dan Nieuw Nickerie (Suriname) W. Hij heeft gedaan", zei de Anglikaanse Hage te Lippenhuizen-Lemmerikde prelaat te Londen tot I-katho lieke studenten. ..Ik zou werkelijk zeer voorzichtig zijn met het wijden van Anglikaanse vrouwen tot priesters, tenzij ik zou weten, dat de r-k kerk hetzelfde zou doen", zei hij en hij liet hierop vol gen: „Ik wil de hinderpalen voor eenheid van de christenheid niet ver meerderen'1. ADVERTENTIE gezien op tv Nu in KLEUR bekijken bij uw woning inrichter! Nieuwe onthulling in ^komplot-Kennedy" benoeming tot bijstand in het pasto raat te Werkhoven J. Lekkerkerker. a.s. emeritus-predikant te Loon op Zand, die bedankt voor de benoe ming als voorganger van de Herv. Evangelisatie te Wassenaar. Bedankt voor Berkel-Rodenrys itoez.) G. J. v. d. Bogerd te Gouda. GEREF. KERKEN Beroepen te Delden H. Lenters. kand. te Geldermalsente 's-Grave- moer en te Westmaas J. v. Verseveld. kand. te Naarden; te Zaamslag L. Zwaan te Palmerton North (Nieuw Zeeland)te Bennekom (vac. H. Groeneveld) D. H. Borgers te Njjver- dal; te Utrecht-oost (vac. P. Heinen) P. Huisman te Franeker; te Ridder kerk (vac. A. C. Mooy) J. W. Kelder te Schipluiden; te Zuidbroek-Hark stede J. W. Post, kand. te Leeuwar den: te Rotterdam-Feijenoord (vac. C. de Ruyter) W. E. Hoekstra te Le- wedorp (Zld.) (tevens voor de arbeid onder de schippers). Aangenomen naar Alphen a.d. Ryn- Noord G. O. N. Veenhuizen te Em- men-Angelslo, die bedankte voor Hoogvliet (vac. H. Riezebos) en voor Leidschendam (vac. G. L. R. Rip- hagen) Benoemd tot hulpprediker te Loe- nen aan de Vecht ds. A. de Korte, emeritus predikant te Haaksbergen, die deze benoeming ook GEREF. GEMEENTEN Amsterdam- Moerkapelle. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-zuid D. Lee Havey Oswald, de vermoede- i zyn geen aanwijzingen van geweld j Jr- Aalsmeer; te^Deventer lyke moordenaar van president Ken- I van enigerlei aard, zeker geen moord A ring gelden voor het feit dat Haile Selassie nu al ten tweede male in de Sowjet-Unie is zonder dat zijn be zoek van 1959 door de Sow jetleiders beantwoord is. Het belangrijkste politieke pro bleem voor Ethiopië is de vraag naar de toekomst van Frans-Somalië met de voor Tthiopië bijzonder belangrijke uitvoerhaven Djiboeti. Tijdens het bezoek van Frankryks president De Gaulle aan Djiboeti, vorig jaar sep tember, klonk luide de roep om on afhankelijkheid voor dit gebied. Als gevolg van de relletjes van toen heeft Parijs een referendum voorgesteld voor 1 juli van dit jaar. Daarby moeten de 100.000 bewoners van het gebied beslissen of zij de Franse over heersing blijven erkennen of dat zij onafhankelijk worden. Als deze streek onafhankelijk wordt, kan het kleine kustgebied, be heerst door interne stammentegen stellingen, tot een twistappel tussen Ethiopië en Somalië worden. Deze twee buurlanden hebben reeds hun aanspraken op Frans Somaliland la ten gelden en beide hebben zy in ver schillende stammen steun gevonden voor hun territoriale eisen. Een mo gelijke krachtmeting tussen de twee landen biedt gevaren in verband met het feit dat Ethiopië militair voor namelijk door de VS, en Somalië door de Sowjet-Unie gesteund wordt. So malië is een van de sterkste bastions van de Russische invloed in zwart Afrika. De nauwe banden van So malië met de regering in Moskou tra den vorig jaar september duidelijk aan het licht tijdens het bezoek van de Somalische president Osman aan Moskou. Keizer Haile Selassie heeft zich nu waarschijnlijk voornamelijk ten doel gesteld om door zijn bezoek deze politieke invloed van Somalië af te dammen en belangstelling te wekken voor zijn eigen belangen. Nieuwe tekening van Rembrandt? SOMALIA (Somalië) De Hoensbroekse kunstschilder Ger Ruyters hoopt een originele Rembrandt in zijn bezit te hebben. Het is een potloodtekening van 10 bij 14 centimeter, voorstellende een jongeling met lange haren en een baret. De heer Ruyters heeft de teke ning gekocht uit een inboedel. Dezer dagen gaat hij naar het Rijksmu seum om de gesigneerde tekening aan een expertise te laten onderwer pen. De heer Ruyters zegt van zijn vondst: de tekening bevat onmisken bare elementen van een Rembrandt. Ook de signatuur is, voor zover ik het kan zien, geheel gelijk aan die van andere schilderijen en tekenin gen'. Wanneer de tekening een ori ginele Rembrandt is, zal hij waar schijnlijk uit de beginperiode van de meester stammen. In de vele catalo gi van werken van Rembrandt is de tekening niet te vinden, zodat het mogelijk is. dat de afbeelding een Hilbers te Zwolle; te Groningen j uitgewerkte portrettekening, of nedy, kende David Ferrie wel dege- j of zelfmoord", lyk, aldus onthulde het blad „States Item" In New Orleans gisteren ln een verslag over het onderzoek van de procureur van New Orleans, Garri- j son. De officier van Justitie meent dat Ferrie een der medewerkers was aan een komplot tegen president John Kennedy. Ferrie, die steeds had ont- j kend dat hij Oswald kende, overleed vorige week woensdag aan een be roerte, Garrison is van mening dat hy zelfmoord pleegde. „States Item" schrijft nu dat de medewerkers van Garrison van een politieman uit New Orleans verno men hebben dat deze in de herfst van 1963 Oswald en Ferrie had aangehou den toen zij samen in een auto za ten aan de oever van het Ponchar- brain-meer. Oswald identificeerde zich, Ferrie werd later geïdentifi ceerd. De politieman had beide man nen naar het politiebureau gebracht. Later werden zij vrijgelaten omdat geen juist omschreven beschuldiging tegen hen werd uitgevaardigd. Ferrie stond bekend om zijn homoseksuele j het aftreden neigingen. Na de moord op Kennedy in Dal las had de politieman Oswald op krantenfoto's herkend. De politieman, wiens naam niet wordt genoemd, vond het niet nodig over het incident bij het Ponchartrain-meer, dat vlak bij New Orleans ligt, te spreken om dat de onderzoekers wisten dat Os wald in deze stad was geweest. Toen I dissin "is hy echter vernam dat Ferrie waar-1 ïchijnlyk aan een komplot had mee- rewerkt stelde de politieman vorige .eek officier van Justitie Garrison >p de hoogte. Na de gerechtelijke lijkschouwing door dr. Nichol Chetta deelde deze mede. dat een waar arsenaal in de woning van Ferrie is gevonden. Het bestond uit een vliegtuig-oefen bom, een bajonet, een revolver om licht signalen te geven, een radiozender, een radio-ontvangtoestel, lege pa troonhulzen. verscheidene camera's ?n drie rolletjes onontwikkelde film. Dr. Chetta vertelde dat ook nog ^en briefje gevonden was. dat aan ..Al" gericht, was. Hierin stond oa. .Als je dit ontvangt, zal ik helemaal dood zijn en zal geen antwoord meer mogelijk zyn". Het slot. luidde: „Ik ■terf dus alleen en onbemind. Zoals je zaait, zal je oogsten. Goedendag. Dave". Dr. Chetta noemde Ferrie een echte psychopaat. Hij zei: .Deze man is een natuurlijke dood gestorven. Er T. Brienen te j voorstudie geweest. portret (Van onze correspondent in Bonn) De a.s. pensionering van de Bun- deswehr-generaal Wolf graaf Bau dissin kan oud-minister van Buiten landse Zaken Schroder in zyn nieuwe functie van minister van Defensie de eerste „onvoldoende" opleveren. Na Von Hassel als gevolg van de val van de regering- Erhard was het bijna beangstigend stil geworden rond de veelomstreden Bundeswehr. Maar nu laat ze zich weer van haar slechtste zijde kennen, j de Bundeswehr de steen Wolf graaf Baudissin wordt in mei stoots van de oude houwdegens ge- 60 jaar en bereikt daarby de pen- weest. Hij was de ontwerper van het sioengerechtigde leeftyd. Zijn pen- nieuwe systeem voor de „innere füh. 1 oktober a.s. ingaan. Bau- rung", waarbij de soldaten niet lan- n het NAVO-hoofdkwartier ger als leden van een hermetisch af in Fontainebleau werkzaam, waar hij gesloten kaste werden beschouwd, de laatste twee jaar plaatsvervan- maar zich als „burgers in uniform" gend chef van operaties was. dienden te beschouwen. De strijd van In verband met de komende ver- voor- en tegenstanders rond dit prin- huizing van Sha>pe naar Belgiëcipe met de gezondheid van de graaf is het beter dat zyn diensttyd niet wordt verlengd, zo zou de officiële opgaaf van redenen luiden. Baudis sin geniet echter een uitstekende ge zondheid en is nog in de kracht van zijn leven. Burgers-in-uniform De graaf is sinds de oprichting van Baudissin is de rode draad heeft Baudissin zyn militaire chefs j die door de hele geschiedenis in Bonn laten weten dat hy liever I f" de herfst de dienst verlaat, maar dit of meteen in mei wil doen danwel zijn diensttijd met een half jaar verlengd wil zien. Aan de laat ste mogelijkheid heeft Baudissin in zijn brief aan zijn chefs in Bonn dui- delyk de voorkeur gegeven. In dit streven is hy eind vorige week nog ondersteund door een brief waarin wordt verklaard dat men Baudissins aanbiyven op hoge prys zou stellen. Hy wil namelyk de verhuizing van zyn bureau graag zelf regelen en zyn opvolger, generaal Von Buttlar, een goedlopende organisatie in België overdragen. Dit heel redelyk klinkende voor stel van Baudissin zou nu echter in Bonn zyn afgewezen. In verband naoorlogse Bundeswehr loopt. Al in een vroeg stadium van de opbouw van het nieuwe leger moest Baudis sin tegen de oude Wehrmacht-gene- raals het onderspit delven. Hy werd uit zyn invloedrijke positie in Bonn weggepromoveerd naar een functie te velde, en later nog veiliger naar de ongevaariyke post van leider van het „NAVO Defence Col lege" in Parys. In woord en geschrift bleef Baudissin binnen de grenzen van het ambteiyk mogeiyke zyn idealen echter verdedigen. Drie maanden geleden baarde hy opzien door samen met enige geest verwanten toe te treden tot de vak bond voor openbare diensten, trans port en verkeer. Door een veel om streden dagorder van Von Hassel deze naar het schynt in eeif-ogenblik van onoplettendheid ondertekende kunnen leden van de Bundeswehr voortaan lid zyn van een in de „bur- germaatschappy" verankerde vak bond. Het besluit van Von Hassel was een van de oorzaken, die leidde tot de „generaalsopstand" van enige maanden geleden en waarby o.a. de hoogste Bundeswehr-officier, inspec teur-generaal Trettner, zyn functie neerlegde. Besluit genomen Niet Baudissins persoonlijke vriend L'lrich de Maizière, die Trettner op volgde, heeft echter te beslissen over het verzoek van de graaf om nog een half jaar in dienst te blyven. Het is de minister zelf. die dit moet doen. Maar hoewel Schroder op het ogen blik met vakantie is in Pontresina, schynt hy zyn besluit al te hebben genomen. Wanneer de geruchten be waarheid worden dat Schroder zich ten bate van Baudissins „gezond heid" heeft uitgesproken, dan voor spelt dit weinig goeds voor een mo derne en verlichte leiding die de Bundeswehr na het rampzalige be wind van de aartsconservatief Von Hassel nodig heeft. Baudissin zelf hult zich in zwy- gen. „Zolang hy een uniform draagt" zoals hy een dezer dagen opmerkte. Het is de vraag of de houwdegens er wel by varen wanneer Baudissin ver vroegd in de gelegenheid wordt ge steld ongehinderd zyn mening over de gang van zaken in de Bundeswehr te verkondigen GEEN REIZEN VAN BELGISCH VORSTENPAAR Hoewel zy eigenlyk nog verschei dene tegenbezoeken aan buitenland se staatshoofden dienen te brengen, zullen Koning Boudewyn en Konin gin Fabiola dit jaar geen officiële reizen meer naar het buitenland ma ken. Dit is in Brussel officieel mede gedeeld. Ook naar Canada zullen zy niet gaan. Prins Albert van Luik en zyn vrouw, prinses Paola, zullen het vorsteiyk paar by de feesten ter ge legenheid van het honderdjarig be staan van Canada vertegenwoordigen en ook het Belgische paviljoen op de tentoonstelling van Montreal openen. België zelf krygt een statiebezoek van slechts één buitenlands staats hoofd, namely k de president van de Finse republiek, die in september naar België zal komen. De laatste dagen heeft men in Brussel verband gezocht tussen het bericht over het niet op reis gaan van het koninklyk paar en geruchten volgens welke er een biyde gebeurte nis in het koninklyk gezin te wach ten zou staan. Namens het secreta riaat van de Koning is echter mede gedeeld, dat alle berichten over een dergelijke gebeurtenis alle grond mis sen. Deze ontkenning heeft echter niet kunnen voorkomen dat men in de zogeheten „doorgaans welingelich te kringen" van de Brusselse hoofd stand denkt, dat enig optimisme op dit punt niet geheel ongerechtvaar digd schynt. „Moedige eenling" in het geweer tegen gierende straaljagers (Van onze correspondent in Bonn) Woedend geworden over het eeuwige gegier van over de stad scherende straaljagers, besloot de Münchener graficus Helmut Winter tot daden over te gaan. In de Abendzeitung plaatste hij de volgende adverten tie: „Luchtafweergeschut met rui me voorraad munitie gezocht met het doel rust en orde weer te her stellen in het westeiyk luchtgebied van München. Brieven s.v.p. onder nummer l/3469z aan de Abendzei tung". Het resultaat liet niet lang op zich wachten. Niet alleen schreven me de-slachtoffers uit heel Duitsland aan de graficus, die zeiden hem „een moedige eenling" te vinden, maar er kwamen ook reële aanbie dingen van middeleeuwse steen- slingeraars tot een 15 cm lucht af- weerkanon met munitie! Winter ging het echter meer om het pro test dan om een werkelijke poging met grof geschut tegen de brullen de rustverstoorders op te tred®" Grof geschut vond hy overigens toch: door een timmerman liet hy een ballistisch precies nagerekende middeleeuwse steenslingeraar fa briceren- In zyn stadsbuurt Mün chen-Pasing is Winter nu in het voorjaarszonnetje in actie. Een shawl nog losjes om de hals en een kwieke hoed achter op zyn hoofd meet. hij met zyn duim nauwkeu rig de afstand van zyn moord werktuig tot de overscherende vliegtuigen. Naast hem hangt op een driepoot een koperen ketel, waarvan de inhoud suddert op een houtvuur. Hierin wordt de munitie gefabriceerd. Ze bestaat uit voor niet-Duitsers onverstaanbaar uit ziende kogelronde „knoedel", een substantie van samengesperse aard appelpuree. die in München voor 'n lekkemy wordt gehouden. Als Win ter het goed op zyn heupen heeft, mikt hy en passant ook nog op voorbij snorrende Bundeswehr-hell- kopters

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11