„Leids Kamerkoor" zingt Bachs „Johannes Passion" Verveling kenmerkte opening Boekenweek Dodenlijst na moord op John F. Kennedy IN DE ZUIDERKERK: ...MET VOLLE TEUGEN' Bal was verademend Voor het eerst onder Barend Schuurman Jubileumconcert van „Looft den Heer" Schöpfungin dorp De Kaag nachtelijk besluit fitfüK' perceel TE KOOP HERENHUIZEN LEIDERDORP Bouwonderneming „BENTIM" RIANT JONGEN iviVg herenhuizen Makelaarskantoor RIJNLAND N.V. PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 Aankopen van i „Holland in focus' het Haags Kamerkoor weet hoog te houden. Het heeft in hem een mentor gevonden, met wie dit gerenommeerde ensem ble vol vertrouwen de toekomst kan tegemoet zien. H. Gemeentemuseum Het Haagse Gemeentemuseum heeft het bruin-rood-zwart gevlamd granieten beeldje „Moeder en kind" van Charlotte van Pallandt aange kocht. Voorts werden aangekocht het schilderij „Montmartre" van G. Mi chel, 50 tekeningen van Carel Vis ser en een tafelpiano van de Am sterdamse bouwer Karei Kadel uit het begin van de 19de eeuw. In het kader van de gemeentelijke kunstopdrachten werden drie olie verfschilderijen aangekocht van Paul Citroen en een olieverfschilderij van M. Feuerstein. voor de Prins Prins Bernhard heeft gisteren in het paleis „Huis Ten Bosch" van de In Amsterdam wonend eAmerikaanse schrijver Jules B. Farber, het eerste exemplaar van diens boek „Holland In focus" gekregen. Dit boek heeft een persoonlijk voorwoord van de Prins meegekregen. De auteur noemt het boek, waarin veel foto's voorkomen, een persoon lijke kijk op molens en klompen. Hij heeft er zijn indrukken over Neder land en Nederlanders, die hem bij zonder troffen, in weergegeven. Het tijdelijk opgeheven en daarna gelukkig weer herrezen Leids Kamerkoor heeft gisteravond de traditie der Johannes Passion- uitvoering voortgezet, ditmaal onder de nieuw aangetrokken 28-jarige di rigent Barend Schuurman, wiens muzikale capaciteiten hem reeds ln Rotterdam, Enschede en Alphen een goede naam hebben bezorgd. Dat voor een uitvoering als deze nog steeds groeiende belangstelling bestaat, bleek uit de aanwezigheid van vele geconcentreerde luisteraars, die zich nauw met deze Bach ver bonden voelen. Barend Schuurman heeft dit even eens bewezen, zij het, dat aan zijn visie aanvankelijk een vaste lijn ont brak en de vertolking onvoldoende spanning bezat. Nu is het een feit, dat het tweede deel een veel bewo- gener, dramatischer, expressiever en contrastrijker karakter draagt, het geen de vereiste spannk.g op zichzelf reeds ir. Loge mate ten goede komt. Barend Schuurman lijkt zeker de mogelijkheden in zich te hebben, om de roemrijke traditie, welke het Leids Kamerkoor speciaal onder de sen sitieve Willem Mizee had opgebouwd, voort te zetten: hij paart gewetens volle muzikaliteit aan stylistisch ver antwoordelijkheidsgevoel, terwijl zijn directie aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Een bezwaar is ech ter, dat hij diverse aria's in een over dreven langzaam tempo laat zingen, wat aan de adembeheersing en het uithoudingsvermogen der solisten on noemelijk zware eisen stelt, met de minder gelukkige gevolgen van dien. Het uit 25 leden bestaande koor ex poseerde ook nu weer in menig op zicht zijn exclusieve waarde, ook al laboreerde het openingskoor, het „Herr, unser Herrscher" aan onze kerheid en te overdreven staccati. Naarmate de avond verliep vielen vele superieure chorale hoogtepunten te onderkennen, al denken wij ons het beroemde „Lasset uns den nicht zerteilen" (No 54), inniger en luchti ger. Een bezwaar is mede, dat de so pranen bij stemuitzetting in de ho gere regionen niet van scherpte vrij zijn. Zonder overromantisering heeft Schuurman in het algemeen het koor homogeen en genuanceerd laten zin gen, speciaal het genadevolle „Ruht wohl, ihr heiligen Gebeine" en het indrukwekkende slotkoraal „Ach, Herr, lass dein lieb Engelein". Van het begeleidende Zuid-Hollands Or kest konden niet de hoogste maat- Verliezen voor mevr. Gandhi Toen vanochtend iets meer dan tweederde van het aantal parle mentszetels bekend waren, stond de Indiase Congresparty slechts 192 ze tels op de oppositie voor. In het vo rige parlement beschikte de partij over een meerderheid van 238 zetels. De Congrespartij, die aanvankelijk is opgericht om de Engelsen uit In dië te krijgen, heeft het land gere geerd sinds de onafhankelijkheid in 1947. In negen van de zeventien staten heeft de partij de absolute meerder heid behouden. staven verwacht worden, doch in het bijzonder onderscheidde zich de gam- biste Hans v. d. Bijlaard in haar om spelingen der aria's. Met het oog op de plaatsruimte moeten wij helaas kort zijn. In vogelvlucht zij hier de medewerking der solisten geprezen. De lieflijk-6tralende sopraan Ank Reinders. vooraan, op één lijn met de soepel zingende lyrische tenor Chris van Woerkom, die als steeds de moeilijke Evangelistpartij volmaakt beheerste. In de bas Marco Bakker mochten wij een nieuwe, jeugdige kracht be groeten, die de Christuspartij met een sonore, draagkrachtige stem voor droeg. Wanneer hy, dieper tot de tekst doordringend, ook in dit opzicht Dirigent Barend Schuurman en de solisten, die gisteravond aan de uitvoering Van het Leids Kamerkoor" medewerkten. V.l.n.r. Barend Schuurman, David Holle- stelle (bas), Ank Reinders (so praan). Chris van Woerkom (te nor), Nel Wisse (alt), Ruth Pos (tenor) en Marco Bakker (bas). alles kan geven wat hier vereist wordt, ligt ongetwyfeld een grote car rière voor hem. De alt Nel Wisse trof door haar donker getimbreerde stem en de bas David Hollestelle hand haafde in de aria's en de Pilatus- partij zyn reputatie. Minder gelukkig was de tenor Ruth Pos, die op een merkwaardige wijze met zyn stem weet te goochelen, doch wiens zangtechniek ernstige lacunes vertoont. Tyn van Eyk en Jan Welmers heb ben resp. aan het klavecimbel en het orgel aan het geheel een waardevolle ondersteuning gegeven. Aan Schuurman de eer dat hy de voorrteffelijke naam van het Leids Ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan gaf de Chr. Gem. Zangvereniging „Looft den Heer" te De Kaag gisteren een uit voering van „Die Schöpfung" van Josef Haydn in de geheel gevulde Herv. Kerk, met medewerking van de solisten Lize Schoo, sopraan, Jan van Mantgem, tenor en Guus Hoekman, bas. Voor de orkestbegeleiding moest Ada van der Bent zorgen met de piano. Op het eilandje heeft men geen beschikking over een ruimte, waar ook een orkest plaats kan vinden. Wanneer men al te zwaar hieraan zou tillen, zou dit actieve koor nooit toe kunnen komen aan de bestude ring van een groot koorwerk, waar aan na zo'n lang bestaan toch wel de behoefte groeit. Om deze reden willen wy daarom vooral het streven waarderen, een streven, dat tenslotte in een goed klinkend resultaat is om gezet. Voor een klein koor van ruim 20 leden is het werkelyk geen eenvou dige opdracht de vaak gecompliceer de meiismen in de koorpartituur uit te voeren. Waar de sopraanpartyen zeer hoog gingen, verliep dit niet al les geheel vry- Ook by de tenoren was in de forti wel een enkele maal sprake van geforceerde zang. Dit eu vel konden we bij de bassen en alten minder constateren. Het was vooral de geestdrift, die het luisteren tot een boeiende belevenis maakte voor het talrijke publiek. Wij hebben niet vaak een Schöpfung gehoord van een zo klein koor. Alle lof voor diri gent Visser en zyn leergierige koor leden. Een zeer zware opdracht had Ada van der Bent. De orkestpartij, die in hoge mate schilderend is door instru mentale efecten, moest zij op de piano vertolken. Wat zy ervan maakte moet zonder meer geroemd worden. Voor koor en solisten wa6 zij een betrouwbare steun. De laatstgenoemden gaven zich zon der uitzondering ten volle. Lize Schoo was vooral heel gelukkig in de hoge regionen van haar sopraanzang. zy kon zich goed handhaven naast de sonore bas Guus Hoekman, die overigens iets heel moois maakte van zyn party en als Raphael en later als Adam. Jan van Mantgem gaf ook een goede uitbeelding van de party van Urièl. De terzetten (ook de la tere duettten van Adam en Eva) wa ren goed van samenklank en vorm den met de aansluitende koorgedeel ten hoogtepunten in deze uitvoering. De Inwoners van De Kaag hebben zich zeer erkentelijk getoond voor de opmerkeiyke prestaties van het klei ne groepje zanglustigen, dat deze be sloten dorpsgemeenschap toch maar op de been weet te houden. Ad Int. (Van onze correspondent) Adriaan Morrien was gisteravond de verstandigste in het tweede deel van de grote feestavond voor de boekengeneratie waarmee voor het Boekenbal in het RAI-congrescentrum in Amsterdam, de Boekenweek werd ingeluid. Op het toneel, waar rond 30 andere schrijvers aten, dronken of planten verzorgden, was hij de enige die rustig in bed bleef liggen. Het kon hem allemaal niets schelen Onder het motto „Verveel u met I grote deel van het publiek zich liever volle teugen" probeerden zJjn colle- ook ter ruste gelegd. Zeker niet ge- ga's aangevoerd door J. Bernlef het amuseerd door Simon Carmiggelt en publiek bezig te houden. Zoals de I Ernst van Altena, die lieten zien hoe zaak Morrien koud liet, liet zy ook twee schryvers over het toneel lopen, het publiek koud. Als niet het Boe- of Wina Born die liet zien hoe een kenbal gewacht had, had het over- I wyngroc klaargemaakt wordt, of Alfred Kossman die opsomde wat schry ver op reis meeneemt, ver veelde het zich inderdaad met voller teugen. Het was zo aardig begonnen met mej. dr. M. Klompé, die de Boeken week aan het begin van de avond opende en daarby zelfs gewaagde een „happening". De geheime opening die Rinus Ferdinandusse ten gerieve van G. K. van het Reve hier op ter sprake bracht, bleef geheim. De show waarin de tien best ver kochte boeken van 1966 werden ge presenteerd, die hierna volgde en die ook via de tv werd uitgezonden, be vatte diverse aardige onderdelen. Onmiskenbaar hoogtepunt was de „aan-liever uit-kleding", de nieuwe catechismus, waarby in een toe komstvisie nonnen in minirokjes „met minikruisjes voor de minimoe- derkerk" en een kardinaal in ruim- tepak „Het Vaticaan gaat naar de maan" over het toneel dartelden. Albert van Dalsum inPrometheus' Albert van Dalsum, de Indrukwek kende toneelreus, kan het 78 jaar oud, nog niet laten. HU zal ln de Ne derlandse toneelmanifestatie tydens het Holland Festival de rol van Okeanos in „Prometheus" spelen, die de held tracht in te tomen. De grote acteur en regisseur, die nog niet *o lang geleden afscheid nam met .King Lear" by de Haagsche Comedle, was onmiddellijk enthousiast voor het plan van Erik Vos een spel der ge neraties te maken van Aeschylos drama der verantwoordeiykheid. woord. Alle generaties zy<n erin ver tegenwoordigd, want naast Albert van Dalsum zal men kimmen zien Elisabeth Andersen, André vam den Heuvel, Edmond Classen en Carol Linssen, terwijl voor het koor actri ces uit alle Nederlandse gezelschap pen zUn aangetrokken, t.w. Maria de Booy. Marja Kok, Macgreet Heems kerk.' Truus Dekker, Mieke Lelyveld, Ingeborg Uytenbogaard, Cockie Boonstra, Marijke Frijling, Mamgreet Blamiken,' Ine Veen, Coby Stunnen- berg, Rick Frank Bruni Heinke en Trudy Labije. Er gaan 10 voorstel lingen van in het Amsterdamse Carré. Het Scheveningse Circustheater ia helaas niet geschikt om met decor in op te zetten. Erik Vos zal in het najaar by de Nederlandse Comedie ,De Vrek' van Molière regisseren met Bob de Lange im de titelrol. een verademing. Tot ln de morgen dansten de 1450 bezoekers van de openingsavond en rond 700 mensen die alleen kaarten voor het Boeken bal hadden kunnen krUgen, voorna- meiyk op beatmuziek de Boekenweek in. Als vanouds werden de door Met ten Koornstra en Pleter Groot aan gebrachte „pop-art"-verslerlngen het doelwit van souvenirjagers. Reeds om twaalf uur zag men sommigen van hen stelling nemen by objecten die zy fel begeerden. Zo werd het, on danks de verveling van de schryvera, toch wel weer een aardig feest. Een raadselachtig document Zekw 15 personen die in enig verband stomden met de moord op John F. Kennedy of de daarop volgende gebeurtenissen, zyn sinds de president op 22 november 1963 werd doodgeschoten om het leven gekomen. Hun namen en de officieel opgegeven doodsoorzaken: politie-agent Tippifc uit Dallas, doodgeschoten door Lee Harvey Oswald, die de commissie-Warren de moordenaar van Kennedy noemt. Oswald, doodgeschoten door nachtclubeigenaar Jack Ruby. Jim Koe the, verslaggever van de Times-Herald uit Dallas en een kennis van Ruby, wiens lichaam op 21 september 1964 in een deken gewikkeld in zyn flat werd gevonden. De politie verklaarde dat hy gedood was door een karateslag. Bill Hunter, een politieverslaggever uit Long Beach in California, die Ruby volgens onofficiële onderzoekers kende. Hij werd op 23 april 1964 per ongeluk doodgeschoten door een rechercheur in het politiebureau van Long Beach. Nancy Jane Mooney, gewezen stripteasedanseres in Ruby's club, die zelfmoord pleegde in haar cel ln Dallas, waar ze wegens orde verstoring was ingesloten. Tom Howard, een met Ruby bevriende advocaat, die op 27 maart 1965 in een ziekenhuis in Dallas werd opgenomen waar hij aan een hartaanval overleed. Earlene Roberts, Oswalds hospita in Dallas, die op 9 januari 1966 in een ziekenhuis aan een hartaanval overleed. Hank Gillam, een huisschilder, die op 17 maart 1964 in Pensacola in Florida naast een gebroken etalageruit op straat werd gevon den en doodbloedde. Zijn vrouw Wanda werkte 15 jaar voor Ruby. De ïykschouwer noemde de dood een ongeluk, de politie vond dat het op zelfmoord leek. William WhaJey, een taxichauffeur die Oswald vervoerde op de dag van de moord en later dodelijk gewond werd bU een verkeers ongeluk. Edward Benavidee, doodgeschoten in een café in Dallas. Zijn broer Domingo, op wie hy sprekend leek, was getuige van de moord op agent Tipplt. Lee Bowers, een bouwvakker uit Dallas die voor de commissie Warren verklaarde dat de schoten op Kennedy misschien niet werden afgevuurd uit het gebouw waar Oswald werkte, maar van straathoogte. Op 9 augustus 1966 kwam hij om by een verkeers ongeluk. James Worrell, een getuige»! voor de commissie-Warren, die tij dens de moord onder het publiek was, doodgeschoten in Dallas. Delilah Walle, gewezen stripteasedanseres in Ruby's club op 23 augustus 1966 doodgeschoten in Omaha, Nebraska. Ruby, op 3 januari 1967 overleden aan kanker voordat hy ten tweede male berecht kon worden voor de moord op Oswald. David Ferrie, een piloot die door de autoriteiten werd onder vraagd over een reis naar Dallas op de dag van de moord, eer gisteren in New Orleans overleden aan een gebarsten bloedvat in de hersenen. Volgens officier van Justitie Garrison was het zelf moord. INSTITUT HERNIAIRE DE LYON dia zitting zal houden te LEIDEN: Drog. Donlftns, HaarLstr. 253, dinsd. 28 febr. 14.30—26.30 u. DEN HAAG: Willems, Ten Hovestr. 80, maand. 27 febr. 1518 uur. UTRECHT: Drog. Viel &y van Dyk, K. Jansstr. 15, dinsd. 28 febr. 9—12 uur. Inlichtingen: I. H. L., Postbus 89. Heemstede. Leeg te aanvaarden in de omgeving van het Sta tion zeer solide en uiterst goed onderhouden welke voor een dubbele be woning zeer geschikt is. De koopsom van dit perceel «al f35.000 k.k. moeten bedra gen (voor huisvestingverg. dient koper zelf te zorgen). Brieven onder no. 39269 aan het bureau van het Leidsch Dagblad. WAAROM WATERONTHARDING! Geen ketelsteenvorming ln centrale verwarming, kookketels en vaatafwasmachines. Geen vuile randen meer in wastafels en baden. Geen lekkende kranen meer. Afwassen gaat gemakkelyker en laat geen stre pen of vlekken achter. Minder verbruik van koffie, thee, suiker etc. Enorme besparing op wasmiddelen van 50%. Uw huid biyft zacht en jong. Soepele opmaak van Uw kapsel. Dit zyn enkele voordelen van „zacht" water. Ervaar hiermede de voordelen van waterontharding. Wenst U hierover meer te weten: Bel 01718—5352 en wy lichten U vrybiy vend voor over de allernieuwste MARLIN WATERONTHARDERS Alleenvertegenwoordiger voor West Nederland. Fa. J. DE ROOIJ, Anjerstraat- 12a, Katwijk APARTE BANKSTELLEN van fabrikant, die als model gediend hebben. Chique gebo gen modellen met losse kus sens f750, f875, f995, f1150, f 1250, f 1350, f 1450 en f 1550. Aparte fauteuils f 210 per stuk. Pracht salonkast f625, tevens wortel salontafels en kristallen kronen. Te zien za terdag. zondag, maandag tot en /net donderdag de gehele dag, ook 's avonds. Villa Sla mat Datang, Nieuwe Parklaan 115, 's-Gravenhage, Telefoon 070-55.16.80. kelderkast en toilet. Ie verdieping: 3 slaapkamers, grote douchekamer met toilet, zolderverdieping met vaste trap. 3-raamsdakkapel, geschikt voor 2 slaapkamers. Inlichtingen: directiekeet „BENTIM", Rosenburg Leiderdorp TELEFOON: 070—635115, HERENHUIS te koop met c.v. en grote tuin. Kan eventueel ln tweeën bewoond worden. Zoeterwoudsesingel 24. 'r nd maart leeg te aan vaarden. Tel. 31 2 92 (9.00- 18 uur). GEVRAAGD van ->lm. 17 jaar voor werk zaamheden in onze kwekery. Aanmelden dagelyks voor 17.30 uur. Gebrs. Hendriksen N.V., Vastenplantenkwekery, Hoge Ryndyk 243, Zoeterwou- de, tel. 22712, na kantoortyd GEZINSKREDIET Huls Inrichten, kleding kopen, auto aanschaffen, vakantie? Doe 't met contant geld. Kredieten voor ambtenaren en andere vaste werknemers. Zonder borg. Snel en discreet. Desgewenst schriftelijk. Kwijtschelding bij overlijden. Wettelijke voorwaar den. Vraag inlichtingen bij N.V. NATIONALE VOLKSBANK Den Haag, Rivierviimarkt 4. tel. 639516 Tevens in Amsterdam en Rotterdam DE BANKIER VAN VW GEZIN Bouwteam Voorschoten In het uitbreidingsplan Noord-Hofland (N.-O. deel van Voorschoten) worden gebouwd met en zonder garage. Deze huizen bevatten: Beneden: grote woon-eetk., keuken, toilet; le etage: 3 slaapk., douchecel met toilet: 2e etage: 1 slaapk., met dakkapel, zolderberging, voor- en achtertuin, stenen schuur. VRIJE VESTIGING. Koopsom na aftrek van „PREMIE INEENS", f. 48.670.—, vry op naam. By gebruikmaking van de „jaarlijkse bijdrage" is de mndl. last (by een investering van f.5000.— k f.6000.—) het le jaar plm. f300.per maand. GARAGES f. 5750,k.k. C.v. aardgas f. 5250. INLICHTINGEN: VEURSEWEG 143, VOORSCHOTEN Telef.: (01717)—3141—4295.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 4